Sayfa 2 / 5 İlkİlk 1234 ... SonSon
31 ile 60 arası toplam 131 sonuç

Konu: Walter Sakana'dan Paylaşımlar

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

başınız sağolsun.

Nesil
    2006
    Yer
    11

Başınız sağolsun.Müthiş çalışma, çok büyük emek ellerinize sağlık.

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

- Aykut Kocaman : "Brezilya Milli Takımı'nın sol bekinin bunu düşünmesi lazım."

Nesil
    2009
    Yer
    izmit

başınız saolsun

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Allah razı olsun arkadaşlar, sağolun.

Ben 1 hafta kadar giremem sanıyordum ancak burada en azından bu şekilde kafa dağıtıyorum. Bugün büyük bir ihtimalle paylaşımlarıma yeni bir konu ekleyeceğim.

Başınız sağolsun

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Müthiş bir konu olmuş. FM 2010'a noktayı koymuşken içimde kariyer açma isteği kıpırdandı. Bu rada başın sağolsun.

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Başın sağolsun abi.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

5.BÖLÜM
    Oyuncu İzleme, Keşfetme ve Transfer (Scouting & Transfer):

Football Manager’in biz oyuncular için en zevkli yanlarından biri de transfer konusudur. Bu konuda hepimiz belki kendimize has yöntemler benimseriz ancak sonuçta vardığımız nokta, aldığımız isimler aşağı yukarı aynıdır. Forumda kariyerler bölümüne bir göz attığınızda birçok kişinin takımlarına aşağı yukarı aynı oyuncuları transfer ettiği görülür. Örneğin Ochoa, Neymar, Hazard, Otamendi gibi isimlere hemen hemen tüm kariyerlerde rastlamak mümkün. Aynı şekilde Fm09’da Marquinhos’un ismini sık sık duyuyorduk ve bu oyuncuyu neredeyse hepimiz en azından 1 kariyerimizde transfer etmişizdir.

Ancak uzun kariyerler yapanlar için sezonlar ilerledikçe durum değişir. Artık bilindik oyuncular yaşlanmış, regen dediğimiz yeni yıldızlar ortaya çıkmıştır. Tabi regenler her kariyerde rastgele, farklı isim ve özelliklerde çıktığından herkes kendi kariyerindeki bu regenler arasından en iyilerini keşfetmeye odaklanır.

Oyuncu keşfetmek için birçok farklı yöntem uygulanabilir. Klasik oyuncu arama bölümünden çeşitli kriterler belirleyerek arama yapabileceğimiz gibi, takımımıza gözlemciler (scout) katıp bu gözlemcileri çeşitli bölgelere oyuncu keşfetmek için yollayabilir ve onların bize sunacakları raporlar doğrultusunda transfer listemize alacağımız isimleri belirleyebiliriz. Yada her sezon başı çeşitli ülkelerin takımlarını kendimiz tek tek inceleyip işimize yarayacak oyuncuları bulmaya çalışırız. Tabi birde hiç bu işlerle uğraşmayıp direkt sonuca ulaşmamızı sağlayacak bazı yardımcı programlar (genie scout gibi) var. Yazının devamı benim gibi, bu tür yardımcı programları kullanmayı sevmeyen ve oyuncuları kendi yöntemleriyle keşfetmek isteyenler için…

Gözcülük Bilgisi (Scouting Knowledge): Bildiğiniz gibi yeni bir oyuna başlarken çeşitli ayarlarla birlikte oyuncu veritabanı boyutunu seçeriz. Bu seçimi dilersek özelleştirebilip bilgisayarımızın kaldıracağı ölçüde bir oyuncu veritabanıyla kariyerimize başlarız. Peki oyuna başladıktan sonra oyuncu arama bölümünde yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan sonuçların tüm bu veritabanı kullanılarak yapıldığını sananlardan mısınız? Veya klübünüzün bilgilerini incelerken “gözcülük bilgisi”nin ne anlama geldiğini yada ne işe yaradığını bilmeyenlerden misiniz? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise yazının geri kalanını okumanızı öneririm.

Gözcülük bilgisi bölümü aslında bir tür oyuncu veritabanıdır. Ancak bu, oyunun başında ayarladığımız oyuncu veritabanıyla ilgisi olmayan, sadece klübümüzün hangi ülke ve bölgelerdeki oyuncularla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirten bölümdür. Oyuncu arama ekranında yaptığımız tüm araştırmalar da bu bölümde yer alan gözcülük bilgisi seviyemize göre, orada yazan ülkeler arasından yapılır. Bu bölümde klüp ne kadar çok ülke ve bölge hakkında bilgi sahibiyse oyuncu arama sayfasında karşımıza çıkacak sonuçlarda o oranda çoğalacaktır. Peki klübümüzün gözcülük bilgisini nasıl arttırabiliriz? Öncelikle bu konu hakkında duralım.

Not: Gözcülük bilgisi, eğer oyuncu aramalarınızı oyuncu arama (player search) ekranında çeşitli filtreler (yaş, özellik vs…) uygulayarak yapıyorsanız önemli. Daha farklı yöntemler kullanıyorsanız çok büyük bir önemi yok.

Gözcülük bilgisini arttırmanın yolu takımıza personel almaktır. Ekibinize kattığınız her personelin (antrenör, asistan, gözlemci vs…) gözlemci bilgisi klübünüzün gözlemci bilgisi bölümüne eklenir. Ekibinize kattığınız gözlemcilerin bu konudaki katkısı diğer personelinize nazaran daha fazla olacaktır. Ayrıca gözlemcilerinizi çeşitli ülke veya bölgelere göndererek onların gözlemci bilgilerini arttırmanız mümkündür ancak bir asistan yada antrenörünüz için aynı şey mümkün değildir. O yüzden klübünüzün gözlemci bilgisini arttırmak istiyorsanız ilk olarak ekibinize çeşitli ülkelerden gözlemciler katın. Çeşitli ülkeler diyorum çünkü aynı ülkeden 10 tane gözlemci alsanız da klübünüzün gözlemci bilgisinde ciddi bir artış göremezsiniz. Bunun yerine farklı ülkelerden 5 gözlemci almanız çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Klübünüz zaten yönettiğiniz takım hangi ülkedense o ülke hakkında yeterli bilgiye sahiptir. Dolayısıyla ilk etapta yabancı gözlemciler tercih etmelisiniz.

Klübün gözlemci bilgisini arttırmak için yabancı gözlemciler alacağım diyerek sıradan, oyuncu potansiyeli yargılama özelliği düşük gözlemciler almanın da anlamı yok. Sonuçta bu gözlemcileri çeşitli oyuncular hakkında bilgi toplamak yada çeşitli ülke ve bölgelere oyuncu keşfetmeye yollamak gibi görevlerde de kullanacağımızdan alabileceğimiz en iyi gözlemcileri tercih etmek lazım. Eğer istediğimiz özelliklerde yabancı gözlemciler bulamazsak yerli gözlemciler alıp bunları çeşitli ülkelere göndererek gözlemcilerimizin, dolayısıyla klübümüzün gözlemci bilgisini arttırmamız da mümkündür ancak bu çok daha fazla zaman alacaktır.

Ekibimizin gözlemci kadrosunu oluştururken öncelikle en fazla kaç tane gözlemci almamıza izin verildiğini öğrenmeliyiz. Bunu yapmak için herhangi bir gözlemciye sözleşme önerip o sayfada kaç tane gözlemci alabileceğimizi görebiliriz.

Şimdi kendi kariyerimden örneklerle devam edelim, böylelikle daha anlaşılabilir bir anlatım olabilir. İspanya’dan Getafe klübünü yönetiyorum. Takımın başına ilk geçtiğimde klübün bölgelere göre gözlemci bilgisi durumu şu şekilde:

Görüldüğü gibi klübüm en fazla Güney Amerika (South America) bölgesindeki oyuncular hakkında bilgiye sahip. Yani oyuncu arama ekranında yapacağım aramalarda en fazla Güney Amerika takımlarında forma giyen oyuncularla ilgili sonuçlar karşıma çıkacak. Burada mouse’umu grafik çubuklarının üstünde tuttuğumda o bölgeyle ilgili % olarak ne kadar bilgiye sahip olduğumuzu da görebilirim.

Oyuncu araştırılabilecek toplam 20 bölge mevcut ve klübüm bunların henüz 9’u hakkında o da düşük derecede bilgiye sahip. Demek ki bu bilgi derecesini arttırmak için daha yapacak çok şeyim var.

Hemen alttaki ülkelere göre bilgi seviyesine geçiyorum:

Burada da toplam 20 ülkedeki oyuncular hakkında az çok bilgi sahibi olunduğu görülüyor. Sadece Arjantin, İspanya ve İtalya hakkında tam bilgiye sahibiz (Kendi profilimi oluştururken İtalyan vatandaşı olarak ayarladığım için İtalya’da %100 olarak eklendi). Yani oyuncu arama ekranında yaptığımız araştırmalarda çıkacak sonuçlarda bu 3 ülkedeki tüm oyuncular yer alacak. Brezilya hakkındaki bilgimiz de gayet iyi bir düzeyde. Uruguay, Paraguay, Portekiz, Fransa ve İngiltere ülkelerindeki oyuncular hakkında ise %40-60 arası bilgiye sahibiz.

Göreve ilk başladığımda yani ekibime henüz yeni personel almadan önceki personel kadrom şu şekildeydi:

Görüldüğü gibi Asistanım dışındakilerin hepsi yerli, yani İspanyol. Her bir personelin ülkesi klübün gözlemci bilgisi bölümüne %100 seviyede eklenir. Klübüm İspanyol, Ben İtalyan ve Asistanımda Arjantinli olduğundan bu 3 ülke %100 olarak eklenmiş durumda.

Daha sonra en fazla kaç gözlemci alabileceğimi kontrol etmek için herhangi bir gözlemciye sözleşme öneriyorum. Bu bilgiyi edindikten sonra sözleşme önermeyi iptal ederek çıkıyorum. Aşağıdaki örnekte klübümde o an için herhangi bir gözlemci bulunmadığı ve ekibimde en fazla 9 gözlemci bulundurabileceğim yazıyor.

Ardından personel arama ekranına geçip sadece gözlemcilerin listelenmesini istiyorum. Burada “gerçekçi olmayan sonuçları filtrele” seçeneğini işaretleyerek boşa zaman kaybının da önüne geçiyorum. Kadroma katmak istediğim oyuncular genelde Avrupa’lı ve Güney Amerikalı oyuncular olacağı için ve klübüm zaten Güney Amerika hakkında yeterli bilgiye sahip olduğundan karşıma çıkan listede Avrupalı gözlemcilere yoğunlaşıyorum.

Daha sonra değineceğim antrenörler (coach) ve doktorlar (physio) konularında da çeşitli araştırmalar sonucunda ekibime katacağım isimleri belirliyorum ve anlaştıklarım sonucu ekibim aşağıdaki şekilde oluşuyor:

İngiliz, Hollandalı ve Fransız antrenörlerin yanısıra 4’ü yabancı 5 gözlemcinin ekibime katılmasıyla klübümün gözlemci bilgisi şu şekilde yenileniyor:

Görüldüğü gibi Orta Avrupa ve İngiltere&İrlanda bölgeleri hakkında ciddi bir bilgi artışımız var. Ülkelere baktığımızda ise daha önce 3 olan tam bilgiye sahip olduğumuz ülke sayısının 9’a yükseldiğini görüyoruz. Artık arama sonuçlarında 9 farklı ülkedeki oyuncuların tamamı yer alacak. Kırmızı ile işaretlediklerim ekibime yeni katılan personeller ve onların sayesinde klübün gözlemci bilgisine eklenen ülkeleri gösteriyor.

Ekibime kattığım gözlemciler arasından aşağıda profilini paylaştığım Ricky Sbragia hem gözlemci olarak, hem gözlemci bilgisi olarak, hemde ilerde asistan yada antrenör olmak üzere diğer görevlerde de kullanabileceğim biri olarak gayet iyi bir seçim oldu:

Bu gözlemcim İskoçya ve İngiltere’nin tam, İrlanda ve Kuzey İrlanda’nın ise orta düzeyde olarak klübün gözlemci bilgisi veritabanına tam olarak eklenmesini sağladı. Ayrıca gayet iyi seviyede olan oyuncu potansiyeli yargılama (judging player potential) özelliği sayesinde onu çeşitli bölgelere gönderip oyuncu arattığımda güvenilir raporlar sunabilicek düzeyde. Gene iyi bir düzeyde olan taktiksel bilgi (tactical knowledge) özelliği de bu gözlemcimi karşılaşacağım rakiplerimi izletmek için kullanabilmemi sağlıyor. 20 olan gençlerle çalışma özelliği de yeni çıkan regenleri bulmak yada ileride kendisini antrenör olarak görevlendirirsem takımdaki genç oyuncuların gelişimiyle ilgilenmesi açısından ayrı bir artı olarak göze çarpıyor. Yani hem gözlemci bilgisine katkısı hemde diğer özellikleriyle ekibime katılan çok önemli bir isim oldu. Anlatmak istediğim; ekibinize katılacak personelleri sadece 1 özelliği için seçmeyin. Bu tür, birçok açıdan katkı sağlayabilecek isimleri ekibinize katmaya çalışın.

Gene aynı şekilde çok yönlülük açısından Sbragia kadar olmasa da gözlemci bilgisi açısından gayet iyi bir katkı sağlayan Stosic’te ekibim için iyi bir seçim oldu:

Stosic sayesinde Sırbistan ve Bosna gibi az bilgi sahibi olduğumuz ülkeleler ile Karadağ ve Makedonya gibi hiç bilgi sahibi olmadığımız ülkelerin gözlemci bilgimize eklenmesini ve iyi bir düzeyde olmasını sağladık.

Ekibime gözlemcileri de kattıktan sonra klübümün gözlemci bilgisini tekrar kontrol edip Avrupa’dan iyi yada işe yarar futbolcular çıkarabilecek hangi ülkelerin listede olmadığını bir kenara not ediyorum. Bunu yapmak için Dünya>Ülkeler>Avrupa (World>Nations>Europe) yolunu izleyerek Avrupadaki ülkelerin listelendiği ekrana ulaşıyorum. Bu ülkeler arasından çıkardığım liste şu şekilde:

Avusturya
    Belarus
    Çek Cumhuriyeti
    Finlandiya
    Yunanistan
    Macaristan
    İsrail
    Rusya
    Slovakia
    Slovenya
    İsviçre
    Türkiye
    Ukrayna

Klübün son gözlemci bilgisi durumuna tekrar göz gezdirirseniz bu ülkelerdeki oyuncular hakkında klübüm herhangi bir bilgiye sahip değil ve dolayısıyla arama sonuçlarında bu ülkelerdeki oyuncular yer almıyor.

Şimdi ekibimdeki gözlemcileri bu ülkelerden bazılarına yollayıp gözlemci bilgimize o ülkelerin de eklenmesini sağlayacağım. Böylelikle oyuncu arama ekranında karşıma çıkacak seçenekleri daha da çoğaltmış olacağım. Hemen takım ekranında gözlemci atamaları (scout assignments) kısmına geçip ekibimdeki 5 gözlemciyi yukarıdaki listeden öncelikli olarak belirlediğim 5 ülkeye (Rusya, Çek Cum., İsviçre, Yunanistan ve Ukrayna) atıyorum. Aslında bu işi ülkelerin bulundukları bölgelere göre de (Güney Avrupa, Doğu Avrupa vs…) yapabilirim ancak ülkeleri tek tek seçmek o ülkelerle ilgili daha geniş kapsamlı bir rapor ortaya çıkartacaktır. Gözlemcilerimin kendilerini atadığım ülkeler hakkında bilgi toplama sürecinde devreye azim (determination) özellikleri giriyor. Bir gözlemcinin azim özelliği yüksekse o gözlemci daha kısa sürede daha çok oyuncu keşfeder. Tabi bir gözlemciyi bir ülkeye atadığınızda ve gözlemciniz o ülkeyle ilgili raporunu tamamladığını söylediğinde o ülkeyle ilgili tam yani %100 seviyede gözlemci bilgisine sahip olmuyorsunuz. Bunun için gözlemciyi aynı ülkeye birkaç kez göndermek gerekebilir. Bunu da gözlemci ataması ekranına geçerek tekrar başlat (restart) seçeneğini kullanarak yapıyoruz. Ancak tekrar başlat dediğinizde daha önceden hazırladığı raporlar silineceğinden ilk raporunu tamamladığında ya hazırladığı listeyi kaydedin yada tekrar başlatma işlemini o listeden işinize yarayacak oyuncuları listenize ekledikten sonra yapın.

Gözlemci bilgisi konusunda unutmamanız gereken bir detay daha var. İlerleyen yıllarda yeni oyuncular çıktıkça gözlemci bilgisi seviyeniz düşer. Bu seviyenin düşmemesi için gözlemcilerinizi bilgi sahibi olduğunuz ülkelere veya bölgelere de sürekli göndermelisiniz. O yüzden ekibinizde mümkün olduğunca (izin verilen sayıda) gözlemci bulundurmanız lehinize olacaktır. Böylece hem bir yandan bilgi sahibi olmadığınız bölgeler hakkında bilgi toplamaya devam eder hemde diğer yandan bilgi sahibi olduğunuz ülkeler hakkındaki bilgilerinizi güncel tutarsınız.

Son örnek olarak önceki kariyerimde klübümün 2014 yılındaki gözlemci bilgisi durumu:

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Transfer Söylentileri (Transfer Rumours): Benim oyuncu bulmada en sık göz attığım yerlerden birisi de transfer söylentileri bölümüdür. Bu bölümden birçok oyuncu keşfetmişimdir. Diğer yöntemlerle arama yaptığımda rastlamadığım yada gözümden kaçan isimlere transfer söylentileri bölümünde rastlayıp hemen listeme almışımdır. Bu bölüme sık sık bakmanıza da gerek yok, o ligin transfer dönemine yakın zamanlarda göz atmaya başlamak yeterli. Sadece transfer dönemi sona erene kadar sık sık, mümkünse o dönemde hergün incelemek lazım. Bu şekilde çok ilginç keşifler yaşayabilirsiniz. Açık olan liglerin transfer dönemleri sizin liginizden farklı olabilir. O yüzden o liglerin kurallarına (rules) bir göz gezdirip transferin açık olduğu dönemleri not etmekte fayda var. Transfer dönemine yaklaşık 1 ay kala kayda değer transfer söylentileri yayılmaya başlar.

Not: Benim oyunumda açık olan ligler İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, Türkiye ve Fransa. Bu ülkelerden sadece İspanya ligi oynanabilir olarak, diğerleri ise “sadece bakmak için (view only)” olarak açık. Yeni bir oyuna başlama ekranında açık olmasını istediğim ligleri bu şekilde belirttikten sonra oyuncu veritabanı seçiminde özelleştiri (custom) seçip İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya 1.liglerinden tüm takımların kadrolarının (players from top division clubs) yüklenmesini de tek tek ayarladım. Ligleri sadece bakmak için olarak açmak hem o ligleri de takip edebilmemizi hemde o liglerle ilgili transfer söylentilerine göz atabilmemiz için yeterli. Eğer kariyerinizde sadece tek bir takım yönetecek yada hep aynı ülkede kalacaksanız bu şekilde bir seçim yapmak daha mantıklı.

Transfer söylentileri ekranında özellikle yaşı genç oyuncuları inceleyip yeni çıkan regenleri bulma şansınızı arttırmanız mümkün. Ben kariyerlerimde bu şekilde hiç haberimin olmadığı çok “wonderkid”ler keşfettim. Oyuncu keşfetmeyi seviyorsanız transfer söylentilerini es geçmemenizi öneriyorum…

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

eline sağlık abi
    başın saolsun

Nesil
    2009
    Yer
    Samsun

Başın sağolsun abi

Sheriff Misafir

Ellerine kollarına sağlık hocam, uzun zamandır gördüğüm en iyi ve en faydalı çalışma sanırım. Ayrıca tebrik ediyorum, yönetici olarak seni aramızda görmek güzel.. Vede başın sağolsun

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Ellerine sağlık.Başın sağolsun abi,yönetici olman da çok yerinde bi olay.Tebrikler.
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Olay budur. Yönetici olman bize daha çok fayda sağlayacaktır.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Çok teşekkürler arkadaşlar. Bugün 1 yada 2 yeni konu daha ekleyeceğim.

Nesil
    2009
    Yer
    Samsun

yöneticilik hayırlı olsun abi

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

6.BÖLÜM
    DESCRIPTION (TARİF / TANIMLAMA):

Oyuncu profilinde kişisel (personal) bölümüne baktığımızda tanımlama (Description) ifadesine rastlarız. Bu, bize oyuncunun mevkisi, kalitesi ve oyun karakteri ile ilgili fikir verir. Burada alttaki gibi sadece klasik mevki isimleri yazabileceği gibi;

• Goalkeeper
      • Sweeper
      • Defender
      • Central Defender
      • Full Back
      • Attacking Full Back
      • Wing Back
      • Defensive Midfielder
      • Midfielder
      • Attacking Midfielder
      • Winger
      • Left Winger
      • Right Winger
      • Forward
      • Striker

O oyuncunun fiziksel, teknik ve mental özelliklerini ya da oyun tarzını tarif eden bir ifade de yazıyor olabilir:

Goalkeeper:
    World-class / Legendary / Experienced / Veteran / Promising / Enthusiastic / Erratic / Commanding / Young / Journeyman

Centre-back & Defender:
    Cultured / World-class / Legendary / Experienced / Veteran / Promising / Enthusiastic
    Commanding / Decisive / Strong / Solid / Pacy / Explosive / Young / Towering

Full Back & Wing Back:
    Attacking / Pacy / Exciting / World-class / Legendary / Decisive / Commanding / Strong
    Solid / Cultured / Explosive / Promising / Enthusiastic / Veteran / Experienced / Young
    Right-back / Left-back

Midfielder & Defensive Midfielder & Attacking Midfielder:
    Defensive / Attacking / Inspirational / Free-scoring / Playmaker / Ball-winner / Dynamic / Hard working / Reliable midfielder
    Pacy / World-class / Legendary / Tenacious / Industrious / Tireless / Cultured / Promising / Enthusiastic / Veteran
    Experienced / Young / Midfield general / Flamboyant / Explosive / Journeyman / Central
    Right midfielder / Left midfielder

Winger:
    World-class / Legendary / Cultured / Flamboyant / Explosive / Promising / Enthusiastic / Veteran / Experienced / Young / Diminutive
    Left winger / Right winger

Forward & Striker:
    Deadly attacker / Pacey hitman / Pacey goalscorer / Goalpoacher / Hitman / Prolific striker / Dynamic forward
    Powerhouse forward / Powerful / Creative forward / Exciting forward / Skilful attacker / World-class / Legendary
    Playmaker forward / Cultured / Flamboyant / Explosive / Promising / Enthusiastic / Veteran / Experienced / Young
    Clinical striker / Journeyman / Nomadic striker / Towering / Diminutive / Rangy / Wily forward

Diğer:
    Wonderkid / Utility player / Rookie

Şimdi bu ifadelerin anlamlarına bakalım:

• World-class: Mevkisinin gerektirdiği tüm özellikleri en üst düzeydedir. Sadece en iyi oyunculara yakıştırılan bir terimdir.
    • Legendary: 30 yaşını geçmiş, klübünde yada ülkesinde efsaneleşmiş oyuncu. World-class’ın 30 yaş üstü için kullanılan hali diyebiliriz.
    • Experienced: 30 yaşını geçmiş deneyimli oyuncu.
    • Veteran: Kariyerinin sonuna gelmiş emektar oyuncu.
    • Promising: Gelecek için ümit veren genç oyuncu.
    • Enthusiastic: Kendini göstermek isteyen genç hevesli oyuncu.
    • Young: Genç oyuncu.
    • Erratic: Kararsız, güven vermeyen oyuncu.
    • Commanding: Savunmayı organize edebilme yetisine sahip, iyi pozisyon alan ve iletişimi güçlü oyuncu.
    • Journeyman: Görev adamı.
    • Cultured: Mevkisinin gerektirdiği özelliklere sahip gelişimini tamamlamış oyuncu.
    • Decisive: Karar verme özelliği yüksek, iyi zamanlamaya sahip oyuncu.
    • Strong: Fizik gücü yüksek, ikili mücadelelerde başarılı oyuncu.
    • Solid: Sert, fiziksel oyunu seven, ikili mücadele gücü yüksek oyuncu.
    • Pacey: Hızlı oyuncu.
    • Explosive: Deparı kuvvetli, çabuk hızlanan son derece süratli oyuncu.
    • Towering: Kule gibi tabirine uygun uzun boylu hava toplarında etkili oyuncu.
    • Attacking: Ofansif oyuncu (örnek: attacking full back-ofansif bek).
    • Exciting: Heyecan verici oyuncu.
    • Defensive: Defansif oyuncu (örnek: defensive midfielder-defansif orta saha).
    • Inspirational: Kelime anlamı “ilhamlı” ancak tam olarak ne ifade ettiğini bulamadım. Belki yaratıcılığının üst düzeyde olduğunu ifade etmek için kullanılıyor olabilir.
    • Free-scoring: Serbest, gole dönük oyuncu. Gizli golcü de diyebiliriz.
    • Playmaker: Oyun kurucu rolüne uygun özelliklere sahip oyuncu.
    • Ball-winner: Top kazanma özelliği yüksek oyuncu.
    • Dynamic: Dinamik, kondisyonu yüksek oyuncu.
    • Hard working: Çok çalışkan, çok koşan oyuncu.
    • Reliable: Sağlam oynamayı seven oyuncu. Görevini yapar, gereksiz riske girmekten kaçınır.
    • Midfield general: Orta sahada takımı organize eden, takım arkadaşlarını yönlendiren sözü geçerliliği yüksek oyuncu. Adı üstünde; orta sahanın generali.
    • Flamboyant: Göze hitap eden bir oyun sergilemeyi tercih eden, teknik özelliklerini sergileyen oyuncu.
    • Tenacious: Son derece inatçı, mücadeleyi bırakmayan oyuncu. Rakibi sürekli ısıran, rahatsız eden oyuncular için kullanılan bir ifade. Pres yaptırmayı seviyorsanız bu tür oyuncuların büyük faydası olur.
    • Industrious: Çalışkan, defansif özellikleri yüksek oyuncu. Orta alan-savunma arasındaki güvenliği sağlamak için ideal oyunculardır.
    • Tireless: Yorulmak bilmeyen, çok koşan oyuncu. Takımın dinamosu.
    • Diminutive: Oldukça kısa boylu, ufak tefek oyuncular için kullanılan bir ifade.
    • Deadly attacker: Bitiriciliği yüksek, gol pozisyonlarını kolay kolay affetmeyen hücum oyuncusu. Tam çevirisi: Ölümcül hücumcu.
    • Hitman: Keskin nişancı anlamında kullanılan bu ifade de gol vuruşlarını son derece etkili yapan oyuncular için kullanılıyor.
    • Goalscorer: Klasik golcü. Tanju Çolak tarzı oyuncular için kullanılabilir.
    • Goalpoacher: Kelime anlamı gol avcısı. Jardel ilk aklıma gelen isim.
    • Prolific: Üretken forvet. Sürekli gol pozisyonu yaratmaya çalışır.
    • Powerhouse: Yorulmak bilmeyen, mücadeleci forvetler için kullanılan bir ifade.
    • Powerful: Fizik gücü yüksek, iyi top saklayan forvet oyuncusu.
    • Creative: Yaratıcı oyuncu.
    • Skilful: Teknik becerileri yüksek, yetenekli oyuncu. Teknik yeteneklerini zekasıyla birleştirerek oldukça etkili olabilen oyuncu tipi.
    • Clinical: Daha çok David Villa, Wayne Rooney tarzı forvetler için kullanılan bir ifade.
    • Nomadic: Hareketli, sürekli alan değiştiren forvet oyuncusu. Kelime anlamı: Göçebe.
    • Rangy: Oldukça uzun boylu ancak zayıf oyuncular için kullanılan bir ifade. Bu tür oyuncular uzun boylarına karşın süratli ve çevik olabilirler.
    • Wily: Kurnaz oyuncular için kullanılan bir ifade. Kelime anlamında “kurnaz” ile birlikte “hilekar, düzenbaz” ifadeleri de geçiyor ancak tahminimce burada kurnaz anlamında kullanılıyor.
    • Wonderkid: Hepinizin bildiği gibi geleceğin süper yıldızlarından olması beklenen 20 yaşını aşmamış genç oyuncular için kullanılan bir ifade.
    • Utility: Takıma faydalı, çok yönlü oyuncular için kullanılıyor.
    • Rookie: Acemi anlamında.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

7.BÖLÜM
    Oyuncuların Mutluluk Durumu (Happiness):

Genelde dikkat ederseniz pek değinilmeyen konulara öncelik veriyorum. Belki bu bölümde ele alacağım konu pek önemli bilgiler içermiyor yada siz zaten yazılanları gayet iyi biliyor olabilirsiniz ancak en azından birkaç arkadaşıma yardımcı olabilirsem bu bana yeter. Taktik, oyuncu tavsiyesi, antrenman gibi konularda zaten birçok arkadaşımızın çok değerli paylaşımları mevcut. O yüzden çok önemi olmasada bu tür az değinilen konularda bilgim dahilinde paylaşımlarda bulunmaya çalışıyorum.

Oyuncularımızın mutluluk durumunu kontrol etmek için oyuncu profilinde kişisel (personal) sekmesine geçip mutluluk (happiness) başlığı altında yazılanları inceliyoruz. Burada yer alan ifadeler bize oyuncunun motivasyonu, gelecekle ilgili planları, endişeleri veya neden mutsuz olduğuyla ilgili bilgileri veriyor. Bir oyuncuya yeni sözleşme önerdiğimizde ve o oyuncu sözleşme yenilemek istemediğinde bunun sebeplerini de gene bu bölümde yazan bilgilerden anlayabiliyoruz. Şimdi mutluluk (happiness) başlığı altında karşımıza çıkan belli başlı ifadeleri inceleyelim.

Not: Oyununuz Türkçe ise burada yazılanları okumanıza gerek yok, İngilizce konusunda sıkıntıları olan arkadaşlara yardımcı olabilmek adına elimden geldiğince doğru bir şekilde karşılıklarını yazmaya çalıştım. Belki birebir çevirilerde hatalar olabilir ancak cümle anlamlarının doğru olduğunu söyleyebilirim.

General Happiness (Genel mutluluk):
    Disappointed to be injured, but optimistic for the future (sakatlandığı için hayal kırıklığına uğramış ancak gelecek için iyimser)
    Feels he is too good to be loaned out (kiralanmak için fazla iyi olduğunu hissediyor)
    Is happy playing for the club (klüp için oynamaktan mutlu)
    Pleased that his efforts may be rewarded by high win bonuses (eforlarının yüksek primlerle ödüllendirilebilecek olmasından dolayı memnun)
    Happy to stay at the club (klüpte kalmaktan mutlu)
    Is pleased to be at a successful club (başarılı bir klüpte olmaktan memnun)
    Is proud of the club’s league position (klübün ligdeki konumundan gurur duyuyor)
    Is enjoying playing for the club (klüp için oynamaktan zevk alıyor)
    Content to stay at the club (klüpte kalmaktan hoşnut)
    Hoping to gain first team experience from going on loan (kiraya giderek ilk 11 tecrübesi edinmeyi umut ediyor)
    Is happy to see the club performing well in the league (klübün ligde iyi performans gösterdiğini görmekten mutlu)
    Unsettled (kararsız)
    Optimistic about his future at the club (klüpteki geleceğiyle ilgili iyimser)
    Willing to remain at the club (klüpte kalmaya istekli)
    Wants to leave the club (klüpten ayrılmak istiyor)
    Determined to overcome his injury (sakatlığını yenmek için azimli)
    Looking forward to returning to action as soon as possible (mümkün olan en kısa zamanda sahalara dönmek için geleceğe bakıyor)
    Considering leaving the club (klüpten ayrılmayı hesap ediyor)
    Happy to see out the reminder of his career with the club (?)
    Doesn’t want to leave the club (klüpten ayrılmak istemiyor)
    Determined to prove his worth to the team (değerini takıma kanıtlamak için azimli)
    Is looking to help the club progress (klübün gelişimine yardımcı olmaya bakıyor)
    Looking forward to recovering his injury (sakatlıktan toparlanmak için geleceğe bakıyor)
    Hoping to leave the club in the near future (yakın bir gelecekte klüpten ayrılmayı umuyor)
    Expecting to leave the club in the near future (yakın bir gelecekte klüpten ayrılma beklentisinde)
    Looking forward to moving clubs (klüpten ayrılacağı geleceğe bakıyor)
    Is determined to stop the team’s run of defeats (takımın arka arkaya aldığı mağlubiyetlere son vermek için azimli)
    Is upset that his mentor has abandoned him (akıl hocası kendisini gözden çıkardığı için üzgün)
    Flattered by the interest being shown in him (diğer takımlar tarafından kendisine gösterilen ilgiden gururu okşanmış)

Short-term Plans (kısa vadeli planlar):
    No immediate plans for the future (gelecekle ilgili herhangi bir planı yok)
    Considering his options (seçeneklerini gözden geçiriyor)
    Plans to retire on the <date> (… tarihinde jubile yapmayı/emekli olmayı planlıyor)

Long-term Plans (Uzun vadeli planlar):
    Not sure that he will stay in the game once his playing days are over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra futbolun içinde kalma konusunda pek emin değil)
    Definitely looking to try his hand at management once his playing days are over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra kesinlikle teknik direktörlüğe el atmaya çalışacak)
    Considering the possibility of taking up goalkeeper coaching once his playing career is over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra kaleci antrenörlüğü yapma ihtimalini gözden geçiriyor)
    Seriously thinking about doing some coaching with a view to going into management once his playing days are over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra önce antrenörlük ardından teknik direktörlük yapmayı ciddi bir şekilde düşünüyor)
    Definitely looking to do some coaching with a view to going into management once his playing days are over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra önce antrenörlük ardından teknik direktörlük yapmayı kesinlikle düşünüyor)
    Definitely not going to remain in football once he has finished his playing career (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra futbolun içinde kalmayı kesinlikle düşünmüyor)
    Considering the possibility of taking up coaching with a view to going into management once his playing career nears an end (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra önce antrenörlük ardından teknik direktörlük yapmayı gözden geçiriyor)
    Looking at the possibility of taking up management once his playing days are over (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra teknik direktörlük yapma olasılığına bakıyor)
    Would prefer a coaching role with a view to going into management should he decide to stay in football once he retires (oyuncu olarak kariyeri sonlandıktan sonra futbolun içinde kalmaya karar verirse önce antrenörlüğe, ardından teknik direktörlüğe geçiş yapmayı tercih edecek)
    Definitely looking to try his hand at coaching once his playing days draw to close (oyuncu olarak kariyerinde sona yaklaştığı zaman kesinlikle antrenörlüğe el atmaya çalışacak)

Slight Concerns (Ufak endişeler):
    Feels he made the wrong decision in joining the club (klübe katılmakla yanlış karar verdiğini düşünüyor)
    Feels he has been trated unfairly (haksız yere cezalandırıldığını düşünüyor)
    Feels his manager isn’t giving the team enough credit (teknik direktörünün takıma yeterli krediyi vermediğini düşünüyor)
    Is unhappy with recent team-talks given by his manager (teknik direktörünün maç konuşmalarından dolayı mutsuz)

Major Concerns (Büyük endişeleri):
    Worried about his future at the club (klüpteki geleceğiyle ilgili olarak endişeli)
    Feels he should be a first team regular (ilk 11’de oynaması gerektiğini düşünüyor)
    Worried he may have to move clubs to get regular first team football (ilk 11’de oynamak için klüpten ayrılması gerektiği için endişeli)
    Wants first team football (ilk 11’de oynamak istiyor)
    Wants to be transfer listed (transfer listesine konulmak istiyor)
    Feels there is too much competition for a first team place (kendi mevkisinde çok fazla rekabet olduğunu düşünüyor)
    Wants to move to a bigger club (daha büyük bir klübe gitmek istiyor)
    Fed up waiting for a chance in the first team (ilk 11’de forma şansı için beklemekten usanmış durumda)
    Feels that he needs to leave to further his career (kariyerinde ilerlemek için ayrılması gerektiğini düşünüyor)
    Unhappy at the sale of the club’s star player (klübün yıldız oyuncusunun satılmasından dolayı mutsuz)

Miscellaneous (Çeşitli):
    Is determined not to let his lack of goals worry him (uzun süredir gol atamamanın kendisini olumsuz etkilemesine izin vermemek için azimli)

Manager Promises (Menajer vaatleri):
    None (yok)
    Bu bölümde “iyi çalışırsa forma şansı bulacağı”, “transfer döneminde en kısa zamanda satılacağı”, “sezon sonunda gitmesine izin verileceği” gibi oyuncuya verdiğiniz sözler yer alıyor.

Good Relationships (İyi İlişkiler):
    Things <player> is a good player (…. Adlı oyuncunun iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyor)
    Pleased to be playing alongside <player> (…. Adlı oyuncuyla birlikte oynamaktan memnun)
    Believes <player> will become a valuable member of the team (… adlı oyuncunun takım için değerli bir oyuncu olacağına inanıyor)
    Things <player> will develop into a good player (…. Adlı oyuncunun gelişerek iyi bir oyuncu olacağını düşünüyor)
    Is pleased that <player> has joined the club (… adlı oyuncunun klübe katılmasından memnun)
    Feels <player> is a vital part of the team (… adlı oyuncunun takımın önemli bir parçası olduğunu düşünüyor)
    Things <player> organises the defence well (… adlı oyuncunun defansı iyi organize ettiğini düşünüyor)
    Honoured to be at the same club as <player> (… adlı oyuncuyla aynı klüpte oynamaktan onur duyuyor)
    Feels he works well with <player> (… adlı oyuncuyla saha içerisinde iyi anlaştığını düşünüyor)
    Feels <player> is an influential player (… adlı oyuncunun sözü geçer bir oyuncu olduğu düşünüyor)
    Believes <player> has a great future ahead of him (… adlı oyuncunun önünde harika bir gelecek olduğuna inanıyor)
    Things <player> has an exciting future ahead of him (… adlı oyuncunun önünde heyecan verici bir gelecek olduğunu düşünüyor)

Poor Relationships:
    Believes <player> not take himself so seriously (.. adlı oyuncunun kendisini pek ciddiye almadığına inanıyor)

Linked Player Status (Bağlantılı oyuncu statüsü / Özel ders bilgileri):
    Currently tutoring <player> (… adlı oyuncuyu çalıştırıyor)
    Currently learning from <player> (… adlı oyuncudan öğreniyor)

International Happiness (Milli takım mutluluğu)
    General Happiness (Genel mutluluk):
    Happy to be part of the <national team> setup (…. Milli takımının kadrosunda yer almaktan dolayı mutlu)
    None (yok)
    Feels that he would opt for <national team> at this young age (bu genç yaşında …. milli takımını seçmeye karar vermeyi düşünüyor)
    Delighted to have picked up his first cap (milli formayı ilk kez giymekten dolayı çok memnun olmuş durumda)
    Happy to be <national team> vice-captain (…. Milli takımının ikinci kaptanı olmaktan dolayı mutlu)

Bu yazdıklarım dışında daha birçok ifadeye rastlayabilirsiniz. Ben kendi oyunumda karşılaştığım belli başlı ifadelere değindim. Umarım faydalı olmuştur…

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

oyunu sıfır bilen, bu yazıyı okursa oyunu yüzde 99 bilir..

Helal olsun kardeşim..
    Sentugo.

Nesil
    2010
    Yer
    Rize #53, Mersin #33

Kusura bakmayın biraz geç oldu ama başınız sağolsun.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    oyunu sıfır bilen, bu yazıyı okursa oyunu yüzde 99 bilir..

Helal olsun kardeşim..
    Teşekkürler, paylaşımlarım bazı arkadaşlarımıza faydalı oluyorsa ne mutlu.

Quote Originally Posted by A.FaruK View Post
    Kusura bakmayın biraz geç oldu ama başınız sağolsun.
    Estağfurullah, sağolun.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Bu rehber bana bu zamana kadar ki en faydalı rehber oldu Bİr ekz daha anladım ki ilk önce mental sonra teknik. SAolun hocam.
    turksportal...

Nesil
    2008
    Yer
    Istanbul

Başın sağolsun abi. Ve rehber çok süper olmuş. Eline emeğine sağlık teşekkürler

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Mert Kurtoglu View Post
    Bu rehber bana bu zamana kadar ki en faydalı rehber oldu Bİr ekz daha anladım ki ilk önce mental sonra teknik. SAolun hocam.
    Faydası olmasına sevindim

Quote Originally Posted by playeray View Post
    Başın sağolsun abi. Ve rehber çok süper olmuş. Eline emeğine sağlık teşekkürler
    Sağolasın, ayrıca yorumun içinde teşekkür ederim.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Faydası olmasına sevindim

Sağolasın, ayrıca yorumun içinde teşekkür ederim.

usta çok güzel iş yapıyorsun çok sağolasın.

yalnız ben senden bir-iki ricada bulunacağım...

taktik ve oyuncu etkileşimi(player interaction) konusunda da bir şeyler karalarmısın? player interaction'un takımdaki futbolcular veya almak istediğimiz futbolcular hakkında ne zaman ne işe yaradığı konusunda falan...

saygılar...

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    usta çok güzel iş yapıyorsun çok sağolasın.

yalnız ben senden bir-iki ricada bulunacağım...

taktik ve oyuncu etkileşimi(player interaction) konusunda da bir şeyler karalarmısın? player interaction'un takımdaki futbolcular veya almak istediğimiz futbolcular hakkında ne zaman ne işe yaradığı konusunda falan...

saygılar...
    Bahsettiğin konular gündemimde. Özellikle oyuncu etkileşimi öncelikli olarak ele almak istediğim bir konu. Ancak şu sıralar işimle ilgili bir proje çalışmam var. Dolayısıyla rehbere birkaç gün ara vermek durumundayım.

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Aynen abi ben taktik kısmını merak ediyorum senin paylaşımlarında ve ucuza transfer kapama hakkında bilgin varsa ve onları bizle paylaşırsan ben memnun olurum

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Başınız sağolsun abi.. Allah mekanını cennet eylesin taksiratlarını affetsin..

Paylaşımlar da muazzam ellerinize sağlık...

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Öncelikle başınız sağolsun. Yaptığınız rehber şu ana kadar gördüğüm en kaliteli rehber ve genelde hiç bahsedilmeyen konulardan bahsediyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Konu sabitlenebilir mi? Çok güzel bir rehber olmuş.

Sayfa 2 / 5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Mesaj Yetkileri