Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
31 ile 60 arası toplam 63 sonuç

Konu: Rehber - Match Preperation (Maç Hazırlığı)

galatasaray oynayan arkadaslar 3 taktigide yollayabilirler mi bnm sipariş ettiğim cd geldi sonunda ama taktik ve antrenman konusunda bayagı sıkıntı yasıyorum taktik sayfasında da bişi yok yardımlarınızı bekliyorum rehber gerçekten ögretici ama yinede yardım lazım.

Nesil
    2007
    Yer
    Kayseri

Çok güzel bilgiler teşekkürler

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Bir sorum olacak:

Diyelim ki sonraki maçıma 5 gün var.

İlk gün Defensive Pos.
    2. gün Attacking Mov.
    3. gün Def. Set Pieces
    4. gün Att. Set Pieces
    5. gün Team Blend

çalıştırdığımızı varsayalım. Bu şekilde komple bir maç hazırlığı yapmış olur muyuz ?

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Rind-i Şeyda View Post
    Bir sorum olacak:

İlk gün Defensive Pos.
    2. gün Attacking Mov.
    3. gün Def. Set Pieces
    4. gün Att. Set Pieces
    5. gün Team Blend

çalıştırdığımızı varsayalım. Bu şekilde komple bir maç hazırlığı yapmış olur muyuz ?
    Oyuncuların bunlardan tek bir tanesine ağırlık vermeyecekleri için hem tam olarak hiçbirinden verim alamazsın hem de bir gün öyle bir gün böyle uyum sorunu olur.

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Quote Originally Posted by Krusty View Post
    Oyuncuların bunlardan tek bir tanesine ağırlık vermeyecekleri için hem tam olarak hiçbirinden verim alamazsın hem de bir gün öyle bir gün böyle uyum sorunu olur.
    Takımım Galatasaray.
    Söylediğimi ilk denediğimden sonra ortaya çıkan sonuç şu oldu :

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ben, antremandan yüzde 10 seviyesinden çalacak şekilde (Very low), sürekli atak varyasyonları çalıştırıyorum artık. Hiç bakmıyorum bile... Herkesi yeniyorum..
    Sentugo.

Nesil
    2008
    Yer
    Şanlıurfa

Benimde bir sorum olcak. Mesala ben bugün maçımı yaptım maç bittikten sonra hemen preperatina girip anteamanı başlatmammı gerek yoksa devama bastığımda maça 1-2 gün kala rakibin istatistikleri maç toplantısı ve preparation çıkıyor. bunlar çıktığındamı yapsam. siz nasıl yapıyorsunuz.
    NOT: Ben bide maç hazırlığını yardımcıma bırakmışım iyimi yapmışım yoksa kötümü

Nesil
    2003

Yeni bir taktige alismak icin 1 hafta yeterli olmaz. Kullanacaginizi ongordugunuz taktikleri onceden calisarak daha uzun sureli planlama yapmaniz gerekli.

Ozel mac hazirligi antrenmanlarinda hafta icinde degisiklik yapmanizin bir yarari yok. Oyun henuz o kadar gelismis degil. Maca girmeden once bile degisikligi yapsaniz, bir sonraki mac icin degisikliginiz etki eder. Mactan 1 gun once veya 5 gun once baslamanizin da bir yarari yok. Bunu mactan bir gun once yapilan taktik antrenmani gibi dusunebilirsiniz.

Nesil
    2008
    Yer
    Mersin

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Ben, antremandan yüzde 10 seviyesinden çalacak şekilde (Very low), sürekli atak varyasyonları çalıştırıyorum artık. Hiç bakmıyorum bile... Herkesi yeniyorum..
    Şurayı tam açıklar mısın ? Anlamadım :s

antreman seviyesini düşük tutuyor anladığım kadarıyla, match preperation'u very high'ta tutuyor. Training bölümünde antreman ağırlığını belirleyebiliyorsun.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by grkm33 View Post
    Şurayı tam açıklar mısın ? Anlamadım :s
    Evet Deus Dominus iyi açıklamış.. Match Preperation kısmında belli seviyeler var.. Bunlarda senin normalde yapmış olduğun antremanın belli bir kısmını yiyor..

Very Low: Antrenmanından yüzde 10 keser
    Low: Antrenmanından yüzde 20 keser
    Normal : Antrenmanından yüzde 30 keser
    High : Antrenmanından yüzde 40 keser
    Very High : Antrenmanından yüzde 50 keser

Eğer iyi bir antrenmanın olduğunu düşünüyorsan bile, eğer Match Preperation kısmında Very High'ı tercih edersen, o antrenmanın yarısından faydalanabiliyorsun.. Bu da senin oyuncularının gelişiminde büyük engel oluyor.. Very High seçeneğinin yararı ise, uygulamak istediğin oyunu takımın daha çabuk öğreniyor ve maçlarda beklediğinden daha iyi performanslar sergileyebiliyorsun..

Benim tercihim, oyunun başında Match Preperation, kısmında perpetua nın söylediği gibi, üç ayrı taktik için, very high'da Attacking çalıştırmak.. Sezonun ortasına gelindiği zaman, Normal seviyeye çekmek ve sezon sonunda Very low'da bırakıp bir daha bakmamaktır Bu dediklerimi kendim uyguladım ve zararını görmedim.. Hatta genç oyuncuların gelişmi için yararlı oldu..

Match Preperation kısmını yardımcı antrenöre de bırakabilmek mümkün.. Bunun için yardımcı antrenörün "Tactical Knowledge" ı 15 ve yukarısı olmaldır.. (Man management, Motivating de etkileyebilir) Ben bu kısmı tercih etmem.. Her zaman güven olmaz...

Bugün kendimi tutamıyorum, sürekli birşeyler anlatıyorum...
    Sentugo.

gurkano Misafir

Rehber çok faydalı oldu bilmiyordum böyle bir özellik olduğunu bizi aydınlattığınız için çok çok teşekkür ederim.

Fakat bir sorum var.

Ben kendime 3 tane taktik belirledim.
    4-2-2-2, 4-3-2-1, 4-1-2-2-1

Bu üç taktik içinde "Special Focus Areas"ı ayrı ayrımı belirliyoruz, yoksa bu üç taktik içinde "Special Focus Areas" aynı olmak zorundamı?

Sonuçta ben 4-2-2-2 de atak futbol oynarken "Attacking Movement"i seçmek,
    4-1-2-2-1 taktiğinde "Defensive Positioning"i seçmek istiyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

Special Focus Areas sadece sonraki maç için takımın ekstra çalışmasını istediğiniz organizasyonları belirler.Yani hangi taktiği seçerseniz seçin o an neyi seçtiyseniz takım bir sonraki maç için seçtiğinizi şeye çalışıcaktır.Her taktiğe farklı yapmak gibi bir durum yoktur.Yani bu şöyle bir şey, gerçek hayattada bazen takımların antrenmanda bazı maçlardan önce özellikle belli bir konuda çalıştığından(Şut-Atak varyasyonları-Kademe anlayışı-Duran top vs vs.) bahsedilir.Buda onun gibi bir şey.Yanlışım varsa Ömer abi düzelticektir.
    Tourner dans le vide, tourner dans le vide..
    Et je m’envole, vole, vole, vole, vole...

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

3 taktikten ikisinde 4-3-2-1 taktiğini, diğerinde 4-4-2 klasik taktiğini sezon başından itibaren uyguladım ve sezon boyunca Team Blend seçeneği işaretliydi. İki kere 12, 14 maçlık gol yememezlik serisi yakaladım İnter ile. Bütün kupaları aldım. Artık bu maç hazırlığının öneminden mi yoksa tam tersi hiç önemli olmadığından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

Benim bir sorum olacak Ömer abi. Peki diyelim 2 sene hep aynı kadro ile maça çıkıyoruz ve hiç transfer yapmadık ve oyuncu göndermedik. Yani kadromuz aynı. Bu durumda 1. sene bu maç hazırlığında hep tek taktik üzerinde çalıştırsak ve takım buna iyice alıştıktan sonra bu maç hazırlığını hiç yapmasak 2. sene de aynı performansı gösterecekler mi, yoksa unutuyorlar mı?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Flawless Victory View Post
    3 taktikten ikisinde 4-3-2-1 taktiğini, diğerinde 4-4-2 klasik taktiğini sezon başından itibaren uyguladım ve sezon boyunca Team Blend seçeneği işaretliydi. İki kere 12, 14 maçlık gol yememezlik serisi yakaladım İnter ile. Bütün kupaları aldım. Artık bu maç hazırlığının öneminden mi yoksa tam tersi hiç önemli olmadığından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

Benim bir sorum olacak Ömer abi. Peki diyelim 2 sene hep aynı kadro ile maça çıkıyoruz ve hiç transfer yapmadık ve oyuncu göndermedik. Yani kadromuz aynı. Bu durumda 1. sene bu maç hazırlığında hep tek taktik üzerinde çalıştırsak ve takım buna iyice alıştıktan sonra bu maç hazırlığını hiç yapmasak 2. sene de aynı performansı gösterecekler mi, yoksa unutuyorlar mı?
    Mantiken unutmamalari lazim ama denemek ve gormek lazim. Denemedigim icin net bir cevap vermek zor. Kadro istikrari saglayamiyorum bir turlu. Oyuncularima surekli alici cikiyor ve yerlerine yeni almak gerekiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by Rind-i Şeyda View Post
    Bir sorum olacak:

İlk gün Defensive Pos.
    2. gün Attacking Mov.
    3. gün Def. Set Pieces
    4. gün Att. Set Pieces
    5. gün Team Blend

Bence son maçtaki durumunu dikkate alıp tüm hafta onu uygulamalasını. Gol sıkıntısı çekiyorsan atak antrenmanı, çok gol yiyorsan defans antrenmanı, rakip üzerinde yeterince baskı kuramıyorsan takım uyumunu seçip hafta hafta bu şekilde değerlendirmelisin diye düşünüyorum.

gurkano Misafir

En akıllıca olanı bu sanırım.
    Hafta hafta takımın eksik yönlerini görüp ona göre takımı çalıştırıyorsun ve ortalama yarım sezonda takım 2 3 taktiğe alışabilir.

Soruma cevap buldum teşekkür ederim cevap veren herkese ve bu bilgiler sayesinde kariyerime baştan başlıcam

Nesil
    2006
    Yer
    https://t.me/pump_upp

Unutuyorlar hemde çok hızlı bir şekilde.

defensive positioning müthiş iyi işliyor benim adıma zaten ofansif bir taktiğim var, üzerine match preperation'da bu seçeği kullanıyorum. Süper Lig'e yeni çıkmış kadrosu vasat bir takımı, 2 mağlubiyette tutmama yetti 20 maçta.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Acıbadem

gerçekten çok faydalı.
    "İngiltere'de 2 büyük takım vardır. 1-Liverpool, 2-Liverpool Genç Takımı" Bill Shankly

Quote Originally Posted by Deus Dominus View Post
    defensive positioning müthiş iyi işliyor benim adıma zaten ofansif bir taktiğim var, üzerine match preperation'da bu seçeği kullanıyorum. Süper Lig'e yeni çıkmış kadrosu vasat bir takımı, 2 mağlubiyette tutmama yetti 20 maçta.
    Ayrıca kanat ortalarındaki yerleşimi üst düzeye çıkartıp daha çok gol kazandırıyor gibi. Defensive positioning çok faydalı. Sabri' yi sağ tarafa koydum, daha hareketli oynamasını söyledim ve arka direğe koşu yapıp 4 gol attı bu şekilde.

arkadaşlar,
    şu taktik olayını bir türlü çözememiştim,
    bilgiler için teşekkürler

2017 sezonuna gireceğim , bu bölümde hiç bir şey yapmadım şu ana kadar ama hiç de taktik değiştirmedim , alex olduğu zaman 4-4-1-1 idi , alex yaşlanınca 4-4-2 oynadım ve 5 yıldır aynı taktik , bir tek deplasmanda barça için 4-2(dm)-1(mc)-2(aml-r)-1 şeklinde oynattım ve 2-1 kaybetttim , 4-1 kazanmıştım ilk maçı .

şimdi benim bu bölüm boş olduğu için sıkıntı yaşar mıyım ? gerçi yaşamadım şu ana kadar ama etkisi olur mu acaba.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mad butcher View Post
    2017 sezonuna gireceğim , bu bölümde hiç bir şey yapmadım şu ana kadar ama hiç de taktik değiştirmedim , alex olduğu zaman 4-4-1-1 idi , alex yaşlanınca 4-4-2 oynadım ve 5 yıldır aynı taktik , bir tek deplasmanda barça için 4-2(dm)-1(mc)-2(aml-r)-1 şeklinde oynattım ve 2-1 kaybetttim , 4-1 kazanmıştım ilk maçı .

şimdi benim bu bölüm boş olduğu için sıkıntı yaşar mıyım ? gerçi yaşamadım şu ana kadar ama etkisi olur mu acaba.
    Degisiklik yapmiyorsan zaten oyun otomatik olarak kullandigin taktigi calistiriyor ve bu nedenle de sorun yasamiyorsun.

Cok fazla taktik degisiklikleri yapmayi sevenleri kisitlayan bir ozellik zaten bu.

antremanlarda match pre. bölümü %30 yazdığında merak ediyordum acaba maç oynadığım için mi antreamnın bu kısmı kesliliyor diye meğerse buna kesiliyormuş. şimdi biraz daha anladım da . taktiklerde bir bug var zannedersem. hiç incelemedim 11.3.1 i bekliyorm artık. şu anki kariyerimde anorthosis e yenildiğim için 2 haftadır açmıyorum artık 11.3.1 gelince yeni kariyer açarım ve daha dikkatli okurum burayı. şu anda biraz daha bir şeyler kaptım. kafamda yine bir soru var

tüm bölümler %100 olunca bu ayarı none yapsak ya da çok az moduna getirsek sıkıntı yaşar mıyız. hiç taktik değiştirmeyen birisiyim. her maç aynıdır. none olsa sorun olur mu ?

arkadaşlar ben tam anlamadım
    şimdi ben bi taktik geliştirdim. maç hazırlığı kısmına sadece bunu koydum.
    aynı taktiği üç kere koymak mı daha iyi yoksa bi kere koyup diğer 2 alanı boş bırakmak mı?

Paylşm için tşrkrl. Bunu deneyeceğim

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    6. puf notka biraz deneyim.

Tabii farkli seyler de denenebilir ama ben ozellikle zayif rakiplere karsi savunma antrenmanina onem verdikten sonra ileride basip rakip yari sahada cok top kapip gol buldum. Hucum calistirip, ileride bastigimda da hep cok guzel kontra yedim.

Guclu rakiplere karsi ise savunma agirlikli oynadigimda ve savunma calistigimda hemen hemen hic rakip kaleye gidemedim. Guclu rakibe karsi maci 0-0 bitirelim derseniz zaten bir turlu yiyorsunuz golu. O yuzden hucum calistirmak daha yararli oluyor bence (zaten buyuk takimlardan puan alan takimlar hep biz kazanmak icin geldik, hafta icinde gol calistik derler ya )

Tabii duran toplara agirlik vermek de mumkun ama once rakip kalenin yakinina gidip duran top kazanmak gerekli. Duran top calismak daha cok esit kalitedeki rakiplere karsi, iki takimin da oldukca temkinli oynayacagi maclar icin mantikli geliyor bu nedenle.

3 gun savunma calis, 2 gun hucum calis gibi bir secenek yok. Hatta su asamada mac oncesi neye onem verilecegini maca gecmeden once bile degistirseniz etki yapiyor ve bu etkinin 7 gun onceden degisiklik yapilmasindan farki yok. O da kesinlikle daha gelisebilecek bir sey tabii.

Degisiklik meselesine gelince, ben hemen hemen ilk 6 ay hic degisiklik yapmadim. 3 taktigim (savunma, normal, hucum) hazirdi ve gereken durumlarda degisiklik yaptim. Diziliste de 433'u 4213 (DM, DM, MC), 4123 (DM, MC, MC) ve 41113 (DM, MC, AMC) gibi dizilisleri kullandim ve ucu de birbirinden cok uzak olmadigi icin ucune de alismak cok uzun surmedi. Ama yanilmiyorsam sezon oncesi 10 tane olabildigince zayif rakiplerle de mac yapmistim.
    Çok teşekkürler çok faydalı bir yazı, fakat asıl faydalandığım kısım da deneyimlerinizden yararlanarak anlattığınız bu kısım. Bence bu kısmı da ilk mesajınıza eklemelisiniz herkes görsün (:
    Teşekkürler..

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

perpetua size bir sorum olacak. Mac icinde radikal kararlar vermek perf düşürür demişsiniz, merakımdan soruyorum herhangi bir artniyet yok Öyle maçlar oluyor ki oyun sizin yarısahanızda dönüyor ve bu maçlar BJK- Karabük gibi maçlar bile olabiliyor, BJK defans yapiyor,yeniliyor vs. Geçmiş serilerde 2008,2009 falan 4-5 maç pepeşe aynı taktik ile cıkmayin diye dökümanlar hatirliyordum takımlar taktiğinizi çözer, taktik işe yaramaz diye.Sanırım bu seride yani 2011'de taktik değişikliklerini aniden keskin bir çizgi çizerek değilde yedire yedire yapmak lazım. Bu da biraz zaman istiyor ligin ortasında denemek riskten başka birşey değil.Sorum şu; 1-)3 tane taktik kayıt ettirip bu takımlar her üç taktiğe de mi calısıyor yoksa ben bu maçta 2. taktiği kullanıcam ona göre calistir mi diyoruz ? 2-) Hali hazırda bir taktiğim var ama daha o güne kadar hiç bir maça çıkmamışım fırından yeni çıkmış bir taktik yani O taktiği match preparationa atıp aradan 2-3 hafta geçtikten sonra kullansam standart taktiğim ile aynı performansı alabilir miyim ?
    Delgado #10

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul/Güngören

Perpetuadan önce şunu söylemek isterim.Match Prepation sisteminin oyuna iyi yansıtılamadığını düşünüyorum.Hatta düşünmüyorum bizzat denedim taktik deiştirdim sezon ortası ve bi sıkıntı çekmedim.Detaylara girmiyorum.Umarım 2012'den itibaren daha etkin olur.Bu sorunuzun cevabı değil elbette fakat ben bir dip not olarak eklemek istedim.Kolay gelsin.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

Mesaj Yetkileri