Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
31 ile 60 arası toplam 100 sonuç

Konu: Antrenör Olmak İstiyorum

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Antrenörlük yerine yapması daha kolay bir meslek var, spor yöneticiliği. Gerek Türkiyede gerek yurtdışında bir çok üniversitede bu bölümden var. Hatta Bahçeşehir bu bölümü Real Madrid ile ortak açtı diye biliyorum. Bunada bir göz atabilirsin. Benle beraber mezun olan bir arkadaşım spor yöneticiliği yada adı herneyse olabilmek için dil okuluna gitti mesela şu anda. Bu şekilde geliştirebilirsin kendini. En önemli şey dil bu konuda. Gerek antrenörlük, gerek yöneticilik. En az 2 dil bilmen gerekiyor. Günümüz futboluna bakarsak, ispanyolca(portekizce-italyancadan biri) ve ingilizceyi bilmen şart.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Yöneticilik içinde şunu diyebilirim ülkemizde parası olan yönetici oluyor. İşi bilenleri ise dışarıda kalıyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Zekirdek ben kimseden destek çıkın falan demiyorum zaten, sadece futbol alanında geniş kitleye sahip Turksportal'a konu açayım dedim bilen biri vardır yani görüş almak istedim. Benim şuan ilk amacım aslında bu işin eğitimini yurt dışında almak. Ama durumlar el vermesse yurtdışına çıkamassam başka bir şansım olmadığı için TFF'den en alt lisanstan başlamak. Ama bu inanılmaz derecede zaman isteyen bir iş. Bi yurtdışında 4-5-6 sene gibi bir süre zarfında eğitim alıp bir kulüpte yardımcı antrenör olarak veya alt yapı antrenörü olarak başlamak var. Birde Türkiye'de 4 tane lisans almak istesen en az 8-10 sene gerekli. Yurtdışı avantajlı. Ha bunlar kolay şeyler değil. Tabiki bunun bi mülakatı vardır, sınavı vardır, kuralları vardır. Onları geçersen gidersin yurtdışındaki okula. Ha şuda var geçmişinde lisanslı olarak top oynayanlar antrenörlük bağbında sadece belli şeylerde avantajlı oluyorlar. Futbol oynadıkları için tecrübeleri oluyor, birde Türkiye'de bazı üniversiteler belli bir süre top oynamış insanları antrenörlük bölümüne alıyorlar. Başka bir avantajıda vardır belki ama somut olarak benim bildiklerim bunlar. Birde durumumuz iyi oldukça ben ve babamda birikim yaptığımız sürece + sonra ödemeli eğitim bursları olduğu sürece bende kendime inandığım sürece yurtdışında eğitim alabilirim ve yurtdışında alırsam Almanya'da olan spor akademisinde 4 yada 5 yılda üniversite gibi eğitimini tamamlayınca Almanya alt liglerinde bir takımda başlıyormuşsun antrenörlüğe o ara tecrübe kazandıktan sonrada belli şeyler onaylandıktan sonra özgür olarak artık yardımcı antrenörlük veya teknik direktörlük yapabiliyormuşsun. Sana heves kırdın falan demiyorumda sadece sen çok soyut bakıyorsun. Yani tecrübem olmadığı için geçmişte ve eğer ülkemizde eğitim almak zorunda kalırsam başarılı olmamın çok zor olduğunu diyorsun. Birşey diyemiyorum valla.

Valla varımı yoğumu ortaya koyarım bir yerden başlayabilsem eğitim adına. Valla aklımdan çıkmıyor antrenörlük. Okulda falanda hep arkadaşlarla sohbet ediyoruz hep bu konuda konuşuyoruz.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Quote Originally Posted by BeeTLeJuiCe View Post
    Antrenörlük yerine yapması daha kolay bir meslek var, spor yöneticiliği. Gerek Türkiyede gerek yurtdışında bir çok üniversitede bu bölümden var. Hatta Bahçeşehir bu bölümü Real Madrid ile ortak açtı diye biliyorum. Bunada bir göz atabilirsin. Benle beraber mezun olan bir arkadaşım spor yöneticiliği yada adı herneyse olabilmek için dil okuluna gitti mesela şu anda. Bu şekilde geliştirebilirsin kendini. En önemli şey dil bu konuda. Gerek antrenörlük, gerek yöneticilik. En az 2 dil bilmen gerekiyor. Günümüz futboluna bakarsak, ispanyolca(portekizce-italyancadan biri) ve ingilizceyi bilmen şart.
    Mustafa abi evet dediğin gibide futbolun içinde birşeyler yapabilirim. Yani futbol içinde birşeyler olmak istiyorum. Mesela dediğin gibi birşeyde yapmak isterim hani futbol ilgi alanım. Birçok şeyden önce geliyor futbol hayatımda. Spor bilimleri gibi birşeylerde okumak isterim. Ama işte ne yapmak gerek bilmiyorum. Mesela internette Köln Spor Akademisi veya başka ülkelerdeki akademiler ile ilgili birşey bulamadım. Gene dediğim gibi ülke içi veya ülke dışında yapabileceğim şey netleşse dil konusundada yazları eğitim alır kendimi geliştiririm. Ama yani ne yapacam bilmiyorum yönlendirme konusunda.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Avrupa'daki kriterleri bilmiyorum. Ama para+dil vb. avantajların varsa orada başla. Bu ülkede olan herkesten bir adım önce başlarsın.

Antrenör olmak içinde futbolcu olmak iyide demiyorum örnekleri de var ama ülkemizde futbol oynamadıysa futboldan anlamaz düşüncesi hakim.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Ona yapacak birşey yok malesef. Ya kulüple, başkanıyla birşeyleri gerçekten yapman lazım yada çok çalışıp belirli takımlarla bir başarı gerçekeleştirip dikkat çekmen lazım. Hiç bir zaman Türkiye'de zaten 22 yaşında birisi teknik direktörlük yapmaz diye düşünüyorum. Yani zor bir olay. Ama bende zaten kendim önümüzdeki 12 sene içerisinde belli yerlere gelmeyi planlıyorum, bakalım hayırlısı ama bu işin peşini bırakmayacam yani çok hevesli ve istekliyim.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

TÜFAD'a ( Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği ) mail atmıştım sabah. Cevap yazmışlar.

E kursundan başlayarak Ant serüvenine devam edebilirsin, yalnız unutmayın eğitim her alanda olduğu gibi bu alanda da ilk sırada yer almaktadır. Spor da geçmiş öyküsü önemli yani spor yapmış olmak avantaj, BESYO mezunu olmak avantaj veya başka bir üniversite okumak avantaj. Rakiplerin çok fazla en iyisi olacaksan yoluna devam etmelisin, ya da en iyi olduğun işi yapmalısın. İyi çalışmalar.
    Dedikleri gibi ya yoluma devam edecem yada edecem. Başka çaresi yok. Onlar attığım maile karşılık sadece ülkemizde ki şartları söylemişler. Yani A,B,C,D,E lisanslarını almak için E'yi aldıktan sonra D için 2 sene takım çalıştırman gerek. Ama yurtdışında zaten bir kere üniversite gibi 4-5 sene eğitim aldıktan sonra direk bi takımda alt yapı yada yardımcı antrenör olarak başlayabiliyorsun. En kralı Almanya şu durumda. Türkiye'de ise lise mezunu olup TFF'den kurs alarak çok uzun bir zaman sonra belli kademeye geliniyor. Bu beni çok zorluyor. Yani 10 sene falan gerekli TFF'den birşeyler alabilmek için. Sağolasunlar bi tek TÜFAD mailime cevap attı. Yılmaz Vural, Sporx, TFF, Mehmet Demirkol bunlara bile mail attım ama sadece Tüfad cevap attı.

Nesil
    2007
    Yer
    Samsun

İstersen daha detaylı bilgi için Samsunda TÜFAD a git. Yanlış hatırlamıyorsam Adliyenin karşısındaydı.

Birde internetten tanıştığım bir abi var. Şu an İsviçre 3. Liginde Gossau da Teknik Direktör. Denk geldiğimde oradaki eğitim ile ilgili ona soracağım.

Nesil
    2007
    Yer
    Raccoon City

Takdir ettim cok hos bir mail atmislar

Nesil
    2007
    Yer
    Samsun

Quote Originally Posted by Lusage55 View Post
    İstersen daha detaylı bilgi için Samsunda TÜFAD a git. Yanlış hatırlamıyorsam Adliyenin karşısındaydı.

Yanlış hatırlıyormuşum Sitesinde yazdığına göre Stadın oradaymış.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Lusage55 abi çok sağol. Pazar günü Samsun'a gideceğiz de stadın oraları falan pek bilmiyorum. Samsunda TÜFAD olduğunu bile bilmiyordum. Belki uğrayabiliriz gitmişken. Söylediğin çok iyi oldu. İsviçre'deki abiye de sorarsan çok süper olur gerçekten. Ben hiç böyle internetten denk gelemedim bir kişiye. O kadar foruma konuda açtım birçok yere mail attım hatta Yılmaz Vural'ın web sitesindeki mail adresine bile mail attım. Sadece TÜFAD'dan geri dönüş oldu üstteki mesajda yazdım onuda. Köln Spor Akademisinin gerekli şartlarını, ücretini, ne derece dil bilmek gerektiğini bulsam çok iyi olacak. Çünkü Almanya'da 2 tane teyzem 1 tane dayım var. Yani Almanya'da bu yönden zorluk çekmem. Lise bittiğinde mesela kesin Köln'e gideceğim kesin olsa Almanca falan öğrenmeye başlarım şimdiden kendimi geliştiririm. İnanılmaz derecede antrenör olmak istiyorum. Zaten ben hemen Süper ligte bir takımda hocalık yapacam demiyorum. Mesela 3.lig olur, yardımcı antrenörlük olur, bir takımın alt yapısı olur. Yani bir yerden başlasam kendimide geliştireceğime inanıyorum. Tek sorun somut bir adım atamamam.

Nesil
    2007
    Yer
    Samsun

Önemli değil.

Pazar gübü açık olurmu bilmiyorum. http://www.tufadsamsun.org/iletisim/iletisim.htm Burada numarası var. Arayıp sorabilirsin.

Ona zaten soracağım. Tek sorun MSN de denk gelemiyoruz. Yakalayayım ilk senin işi soracağım.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Köln futbol akademisi sadece profesyonel futbolcuları kabul ediyor diye biliyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Çok teşekkürler Lusage55.

Eralp işte bilmiyoruz ki neyi alıyor ne almıyor. Yani internette net birşey bulamadım ben ama dediğin gibiyse 5 Sene lisanslı futbolculuk kuralı geçiyordur büyük ihtimal Köln'de. Burada belli eğitimler aldıktan sonrada gidilebilse keşke oraya. İşte Almanya'ya alternatif olarak İngiltere'de falanda var böyle akademilerde bilgi bulamıyorum nette.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Jose Mourinho'nun kitaplarını malesef bulamadım. Samsun, Ankara ve Bafra'da her yere baktık bulamadık. Baskısı tükenmiş diyorlar satılmıyormuş. Bu yüzden az önce kitapyurdu.com'dan paypalla bir kitap sipariş ettim. Ayşe Türksoy'un yazdığı '' Futbolda Liderlik ve Antrenörlük'' adlı kitabı aldım. Bakalım birazda bilgi edineyim.

Şuan antrenörlük için tek yol BESYO görünüyor benim için. Avrupa genelde sanırım profesyonel futbolcuları alıyor eğitimine. Bu yüzden tabi sadece Almanya'daki Köln profesyonel sporcuları alıyormuş antrenörlük kursuna. Diğer ülkelerin kriteri nedir neler gereklidir bilmiyorum. Ama şuan için bildiğim tek şey yetenek sınavını geçebilirsem ( ki inşl. geçebilirim ) BESYO Antrenörlük bölümüne girmek.

16. Default

bu tff'nin kursuna başvurulduğunda bankaya para yatıralacakmış kurs için,ne kadarki bunun fiyatları,Her şehir içinde kurs seçeneği seçilebiliyor ayrıca. E lisans kursuda ne işe yarar var ne kadar yeterli bilen varmı yararlanabileceğimiz bilgilerin olduğu yerler var mı?

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Quote Originally Posted by eminoski View Post
    bu tff'nin kursuna başvurulduğunda bankaya para yatıralacakmış kurs için,ne kadarki bunun fiyatları,Her şehir içinde kurs seçeneği seçilebiliyor ayrıca. E lisans kursuda ne işe yarar var ne kadar yeterli bilen varmı yararlanabileceğimiz bilgilerin olduğu yerler var mı?
    Hocam şuraya tıklarsanız ;

http://forum.turksportal.net/vb/show...44&postcount=5

Sorularınızdan bi kaç tanesinin cevabını bulabilirsiniz. Tek bildiğim E lisansı amatör takımlar için sanırım. Yani bende bilmiyorum ama.

-----------------------------------------------

Antrenör olmak istiyorum ya baya ciddi düşünüyorum artık. Kitaplar alıp okumaya başlamak üzereyim. Kendimi geliştirmek istiyorum böyle konularda. Kendime bir kitap listesi bile çıkarttım. Her ne kadar bir çoğu antrenörlükle ilgili olmasada okumak istediğim kitaplar. Bir kitap kitapyurdundan sipariş ettim o geliyor. Bu kitaplarda ileride okuyacağım kitaplar ;

Kitap Adı - Yazarı

Quaresma - Alen Markaryan
    Messi Futbolun Devleri - Uğur Önver
    Futbolun Baronları - Cihan Oskay
    Topsuz Alanda Kırmızı Kartlık Söylemler - Üstün Yıldırım
    Kaderin Ağlarını Delmek - Memduh Bayraktaroğlu
    20:45 / Varoluşa Anlam Veren Şampiyonluk - Memduh Bayraktaroğlu
    Jose Mourinho / Başarının Anatomisi - Patrick Barclay Bizit / Yayıncılık
    Jose Mourinho / Bir Portekiz Yapımı - Luis Lourenço / Bizit Yayıncılık
    Spor Sosyolojisi - Ayhan Dever
    Futbolda Liderlik ve Antrenörlük - Ayşet Türksoy ( bunu okumaya başlayacam )

Bu kitapları bir kağıda yazıp Bafra'daki kitapçılara soracağım. İçinde olanlardan birini alıp okuyacam. Bittiğinde diğerlerinden birin alacağım böyle okuyacağım. Çünkü antrenörlük için şuan elimden bişi gelmiyor.

Patrick Barclay'in Mourinho ile ilgili kitabini okumustum. Teknik tatktik konuda pek bisey bulamazsin o kitapta Mourinhonun özel yasami, kisiligi, Ingiltere'de ki zamanlarini anlatiyor.Ben begenmistim güzel bi kitap.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Quote Originally Posted by Lucas Neill View Post
    Patrick Barclay'in Mourinho ile ilgili kitabini okumustum. Teknik tatktik konuda pek bisey bulamazsin o kitapta Mourinhonun özel yasami, kisiligi, Ingiltere'de ki zamanlarini anlatiyor.Ben begenmistim güzel bi kitap.
    Yok illa teknik,taktik açısından değil spor kitapları olduğu için ilgimide çekiyor. O açıdan alıp okumak istiyorum. Şimdi aldığım kitap Futbolda Liderlik ve Antrenörlük. Bu kitabı bitirdikten sonra o listedeki kitaplardan bulabildiklerimi alıp okumak istiyorum. Antrenörlük için en iyisi yurtdışı gibi ama ne gibi şeyler isteniyor bilmiyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

@Bafralı

Zaten Teknik ve Taktik konularını kitap okuyarak değil yaşayarak öğrenilir.

Nesil
    2007
    Yer
    Nilüfer / Bursa

Quote Originally Posted by Zekirdek View Post
    @Bafralı

Ne kadar yaşadın ki bunu söyleyebiliyorsun ? Yaşından haberim yok ama. Kırıcı değil biraz yapıcı olmak gerekiyor. Bu söylemek istediğini üslubu daha düzgün bir yoldan dolaylı olarak Tolga' ya söyleyebilirsin. Hayat tecrübenin bu sözü sana ettirebilecek seviyede olduğuna inanmıyorum. Tolga' nın kapasitesini sen bilemezsin. Belki kitap okuyarak anlayabileceği şeyleri seçmeye çalışıyordur. Anlayabileceğini anlayıp okuduklarını hayatına geçirmeye çalışacağına eminim. Gerçekten yazdığın mesaj moral bozucu.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

@Bafralı

Sen yaşadın mı da bu lafı edebiliyorsun ? Bu işin okulu var kursları var, demek ki okuyarak öğrenilebiliniyo. Geri kalan cevabı da Abdullah vermiş zaten, konuşmaya gerek yok fazla.

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

@Bafralı

Fm'den öğrendiklerinle mi bunu söylüyorsun ? Nedir bu Tolga'nın olmasını istemeyişin.
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

@bySilver

Öncelikle asla kırıcı değilim. Bu dediklerim Teknik ve Taktik görerek zamanla öğrenilir. Bu Taktik konuları Mesleki derse benzer. İstersen o kitaplardan hatim indir ama hiç görmenden hiçbir şey yapamazsın. Ama bu kitaplardan şu açıdan faydalanabilir. Teknik Adamların yaşam tarzları, futbolcunun yapması gerekenler vb. açısından faydalanabilir.

Örneğin Aykut Kocaman'ın antrenörlük geçmişi olsada Fenerbahçe'de herşeyi görerek değiştiriyor. Yoksa ilk baştan bugünkü futbolu yansıtamadı. Ama hala hataları var. Bu süreç en az bir sezon gerektirir. Yeri geliyor Alex'i oynatmamayı düşünüyor ama göre bir taktik hazırlayıp Alex'i yine sahaya sürüyor.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Quote Originally Posted by Clayman View Post
    Sen yaşadın mı da bu lafı edebiliyorsun ? Bu işin okulu var kursları var, demek ki okuyarak öğrenilebiliniyo. Geri kalan cevabı da Abdullah vermiş zaten, konuşmaya gerek yok fazla.
    Okul kurs işi ayrı. Kitap okuyarak olmaz dedim. Yoksa kurslara katılmasında fayda var. Mesajımı okuyup cevap verseniz daha iyi olur.

Quote Originally Posted by Börk View Post
    Fm'den öğrendiklerinle mi bunu söylüyorsun ? Nedir bu Tolga'nın olmasını istemeyişin.
    Fm'den öğrendiklerim değil. 4'ü lisanslı 6 senedir amatör futbol oynuyorum. 10 küsür ayrıca hoca ile çalıştım. Çevremde gördüklerimi yorumlamak yetiyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

@bySilver

Öncelikle asla kırıcı değilim. Bu dediklerim Teknik ve Taktik görerek zamanla öğrenilir. Bu Taktik konuları Mesleki derse benzer. İstersen o kitaplardan hatim indir ama hiç görmenden hiçbir şey yapamazsın. Ama bu kitaplardan şu açıdan faydalanabilir. Teknik Adamların yaşam tarzları, futbolcunun yapması gerekenler vb. açısından faydalanabilir.

Örneğin Aykut Kocaman'ın antrenörlük geçmişi olsada Fenerbahçe'de herşeyi görerek değiştiriyor. Yoksa ilk baştan bugünkü futbolu yansıtamadı. Ama hala hataları var. Bu süreç en az bir sezon gerektirir. Yeri geliyor Alex'i oynatmamayı düşünüyor ama göre bir taktik hazırlayıp Alex'i yine sahaya sürüyor.
    Yahu öyle bir mesaj atıyorsun ki yani ne diyim. Hayır yani sanki benim olanağım var şuan gidip çalışmıyorumda kitaptan falan okuyup birşeyler öğrenmeye çalışıyorum gibi birşey diyorsun. Benim şuan elimden birşey gelmiyor. Sadece ancak kitap okuyarak, maç izleyerek birşeyler yapabiliyorum. Yani bu yüzden. Tabiki bu işin kursu var okulu var kriterleri var. Hiç bir zaman ben süper bir antrenör olacam falan demedim. Ama inanarak ve somut adım atarak birşeyler yapabilirsem yada en kötüsü yurtdışı olmazsa çok az bir yurtdışı umudum var olmassa BESYO'ya girmeye çalışacağım. Buraya girmek zor ama çalışarak inanarak birşeyler olacağından eminim.

Nesil
    2007
    Yer
    Nilüfer / Bursa

@bySilver

Tolga daha yolun başında. Bence başlamak için en doğru yolu seçmiş. İlerde kimse ne olacağını bilemez. Tabi ki 30 yaşındaki teknik adamla 50 yaşındaki teknik adamı bir tutamazsın, tecrübe farkı vardır arada ama biri diğerinden daha başarılı olabilir. Psikolojisiyle olsun, tarzıyla olsun, konuşmasıyla olsun. Bu işlerin zamanla öğrenileceğini sanmıyorum. Zamanla sadece tecrübe kazanılacağı konusunda fikrimi öne sunuyorum. İşini iyi bilirsin ancak psikolojin, tarzın vs. bunu uygulamaya koymana engel olabilir. Ben bundan bahsetmeye çalışıyorum.

Nesil
    2006
    Yer
    Aşk-ı Şehir

Tolga bende düşünüyorum. Önceki sayfayı okumadım ama ben TFF'nin sitesinde arama yaptım. Hiç futbolculuk yapmadıysan D Tipi Lisansla başlayabiliyorsun antrenörlük işine. Onunda değeri 200 liraydı yanlış hatırlamıyorsam. Sanırım şartıda 18 yaşını doldurmuş olmaktı. Yinede bir araştır derim.
    I'm back...

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Mustafa abinin dediği gibi BESYO'ya giremessem, yurtdışındada profesyonel olarak lisanslı futbol oynamayan kişileri kabul eden bir spor akademisi bulamassam TFF'nin kurslarına gitmeyi düşünüyorum. Ama şuanki hedefim BESYO'ya girmek.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

Tolga şuan bildiğim kadarıyla Lise 3'e gidiyorsun ve kaldın sanırım. Derslerinin verdiği ağırlığın yanında düşlerini gerçekleştirme isteğinde bulunuyor. Sana bir öneri olarak Kendine Güzel bir not defteri ve ünlü bir teknik direktörün oyunda nasıl not tuttuğu oyuncunları hangi sınırlamalar üzerinde puanlandırdığı gibi bir çeşitli şeyleri öğren ve canlı olarak sende stadyumdan maçlar izleyerek sende not tut. İnan faydası fazlasıyla olacak. İlk olarak işin temelinde BAL'dan başla veya imkanın varsa televizyon veya bant olarakta İngiltere, Almanya vb. futbol üzerinde uzmanlaşmış ülkerin alt lig kayıtlarını izle. Sonra yavaş yavaş daha üst ligleri analiz et.

Unutmaki her zaman en alttan başlamayı unutma. Teknik Direktörlük mesleğin en üst noktasıdır. Altında antrenörlük, gözlemcilik vb. meslekler mevcuttur. Sende Vias Boias ve Mourinho gibi not tutarak başlamalısın bu işe. Diğer birdeğişle kendince bir gözlemcilik tarzı birşey yap.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri