Arkadaşlar merhaba. Hani lisede sorarlarya hedefin ney, ne olmak istiyorsun, hangi mesleği yapmak istiyorsun gibi sorular. Ben hep teknik direktör yani antrenör olmayı hayal ediyordum. Yani menajerlik yapmak istiyorum ama TFF'nin sitesinde araştırdığıma göre antrenör olmak için en az 5 sene amatör futbol oynamak lazımmış lisanslı olarak. Ben futbol kulüplerinde oynadım ama 5 sene hiç devamlı oynamadım. Lisansım yok. Bu durumda antrenör olamam mı ? Yani illa lisans mı gerekiyor profesyonel bir futbol takımı çalıştırmak için ? Lisans tabiki gerekir ama mesele günümüzde futbol oynamadan teknik direktörlük yapanlar var. Bende bunların arasına girmem için ne yapmalıyım ? Mesela Türkiye'de üniversitede antrenörlük okumak gibi bir durum varmı ? Beden eğitimi öğretmenliğini kastetmiyorum yani bildiğimiz teknik direktör olmak için ne yapmak gerek . Profesyonel olarak futbol oynamadan teknik direktörlük yapanlar var. Antrenörlük kurslarını araştırmıştımda İngiltere'de Almanya'da ve İskoçya'da antrenörlük kursları varmış sanırım. Yani araştırdığım kadarıyla. Böyle ülkelerde kurs alıp ardından antrenör de olunabiliyor sanırım. İdealim gerçekten antrenörlük. Daha lise hayatımda çok büyük vurgun yedim ama hedefim hiç değişmedi. Araştırıyorum şuan. Okuldada rehber öğretmeniyle görüşeceğim bu meslek hakkında daha doğrusu antrenör olmak için ne gibi koşullar gerek ne yapmalıyım vs.

Mesela dünki maçtan sonra Porto teknik direktörünü araştırdım, televizyonda bir programdada hakkında bilgi verdiler. Futbol oynamamış ama daha 22 yaşlarında teknik direktör olmuş. Mourinho'nun yardımcılığını yapmış. Şimdide Porto gibi bir takımda teknik direktör. Andre Villa-Boas'ın menajerlik hayatı beni etkiledi gerçekten. Bilgisi olanlar vardır diye düşündüklerimi yazmak istedim. Bilenler belki yardım eder.