Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
31 ile 60 arası toplam 109 sonuç

Konu: Genie Scout & 48 ay taksitli transfer hile mi?

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

48 ay taksit olayı nedir?

2. Default

peşin para yerine 48 ay taksit teklif ediyorsun futbolcuyu satın alırken takımlarda kabul ediyor

Ayrıca neden bu kadar kafayı yoruyoruz ki su hilemidir bu hilemidir gercekci midir değil midir, oyna gitsin ben yıllardır fmrte ile oynuyorum çok da zevk alıyorum, o olmadan oynadım bir keresinde hiç zevk almadım mesela.

Bence bu konuda kımse kımseye telkın bıle etmemeli(telkin aşılamak demektir)

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

48 ay değilde Genie Scout kesinlikle hiledir bence.. Çünkü oyun içinde sana bahşedilmiş Scout(gözlemci)ların varken, bir programla oyundaki tüm oyuncuları, ca larını pa larını, kaç paraya alınabilineceklerini görüyorsun.. Bu da kesinlikle büyük bir hiledir. O program olmadan oyunda bunları göremiyorsun.. Tamamen sana kalmış.. O oyuncuyu bulman etmen, iyi paraya alman vs. bunlar Fm'nin zevkini arttıran şeyler..

48 ay taksit meselesi hile değildir.. Sonuçta klübün parası ha öyle ha böyle gidiyor.. Hesap yapmayıp, devamlı 48 ay taksit yaptığında ise gelecek sezona para kalmıyor.. Kaybettiğinden fazlasını kazanmak lazım...

Saygılarımı sunarım, herkesle tartışıtım
    Sentugo.

ya benim kafam karıştı ben öle aylık ödemeyle oyuncu almam o yüzden bilmiyorum diyelim benim bütçem 10milyon ben 48 ay taksitle 15milyona adam alabiliomuyum denedm olmuo not enough funds olayı girio siz nasıl alıosunuz ya..??????...bi aydınlatırsanız sevinirim..

Quote Originally Posted by arfarf View Post
    ya benim kafam karıştı ben öle aylık ödemeyle oyuncu almam o yüzden bilmiyorum diyelim benim bütçem 10milyon ben 48 ay taksitle 15milyona adam alabiliomuyum denedm olmuo not enough funds olayı girio siz nasıl alıosunuz ya..??????...bi aydınlatırsanız sevinirim..
    Yok 15lik alamıyorsun fakat 10milyonluk bir adam alırsan 48 taksitle kasandan sadece 10milyonu 48e bölüp bir aylık parayı götürüyor. Buda 208bin eder yani kasada yine 9.800.000 kalıyor. Böyle böyle 10 milyona 50-60 milyonluk adam alabiliyorsun

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Genie Scout kesinlikle hiledir. Hiç araştırma yapma,klüpte scout bile olmasın,sezon başında gir programa topla ne kadar iyi adam varsa ya sat para yap yada dünya karması kur,5 yıl dolmadan almadığın tek kupa kalmasın.Bundan zevk alan arkadaşlara kesinlikle lafım yoktur.Ama bu program bence hiledir. 48 ay taksite gelince işte bu bence arada kalıyor.Farkedersiniz ki 48 ay taksitlerde genelde klüp size hemen yeni teklif yapıp bir miktar nakit istiyor ki zaten normalde yapılan tüm transferlerde bir miktar nakit mutlaka ödenir. ama biz teklifi biraz yükseltirsek klüp kabul ediyor.bunun dengelenmesi sorunu çözebilir.bunun haricinde zaten kimse nakit adam almıyor ( rus klüplerini saymıyorum ) real madrid bile önümüzdeki 2 yıl daha cr7 için para ödeyecek manu ya. güzel tarafı ise devamlı 20-30 milyonluk adamlar alıpta gelirini dengeleyemezsen kovulman kesinleşiyor. bu yüzdendir ki 48 ay tamamen sürümcemede kalmıştır.

7. Default

Lim10 un söylediklerine tamamen katılıyorum.

Bence de bu 48 ay taksitle oyuncu alma olayı oyunun gerçekliğini öldüren bir numaralı etkendir.FM 08 den beri aralıksız oynuyorum belki 20-30 tane değişik takımla save açtım ama Türk takımlarıyla açtığım save 1-2 yi geçmez.Bunun sebebi de bu 48 ay taksitle 2. sezonda hatta ilk sezonun ortalarında yapılabilen saçma transferler.

En azından avrupadaki orta dereceli takımları alınca yapılabilen transferler pek abez kaçmıyor.Bu yüzden de save açerken çoğunlukla avrupadaki orta düzeyli takımları seçiyorum.

Hatta bu FM 11 de save açacağım takımların düzenlerini fazla bozmamayı düşünüyorum.Arada mevkilerde doğan eksikliklere göre 2-3 tane nokta transfer yaparım o kadar.Yapacağım transferler zaten çoğunlukla kiralık olacak.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Genie Scout hiledir şüphesiz ama bu programla oynayan zevk alamaz da diyemeyiz. Adamın zamanı yoktur, günde 1 saat FM oynayabiliyorsa en fazla genie scout ile işleri hızlandırmak isteyebilir bu normal. Hiç 48 ay taksit işine girmem, gerçek hayattaki gibi peşin param varsa alırım, yoksa almam.

Genie Scout bencede oyunun tadını kaçırıyor ama sadece PA larını görmekte gerekiyor oyuncuların. İlerde nasıl olacaklarını değilde sadece PA larını görmek en iyisi sonuçta PA sı 170-180 olan oyuncuların gelişimi çok farklı olabiliyor bazıları 2-3 arttırken güçlerini bazıları 7-8 bile oluyor. Özellikle TR liginde yabancı sınırlaması olduğu için insan elinde iyi oyuncuları tutmak istiyor.

48 aya gelincede önceden bende hep 48 ayla yapardım transferi ama birgün bi baktım bi sezonda 85milyon harcamışım hemde GS ile. Ondan sora artık çok mecbur kalırsam sezonda 1 oyuncu alıyorum o şekilde kendi kendime bi kota koydum. Çok gerekli bir oyuncuysa alıyorum

Nesil
    2006
    Yer
    ada'dan

Taksit yapmak hile degildir, olamazda FM in kendi yapımcıları eklemişler oyuna

Su zamanda taksit yapmadan futbolcuyu bi Manchester City veya baska zengin bi baskanı olan yapar.

Taksiti en cok kullananda tabiki bizler olacagız heleki Turkiye liginde oynuyorsak. Trabzonspor Teofilo ya 3.5 milyonmu ne verdi bu 3 taksite bolundu sanırsam 1.5 senede odediler toplam. Yani 18 ay da verildi 3.5 milyon gibi kucuk bi rakam

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Aslında 48ay taksit ile trensfer yapmakta herhangi bir sakınca yok. Tüm klupler böyle yapıyor zaten peşin fiyata transfer yapan klup kalmadı denilebilir. Ancak 48ay taksitle trensfer yapıldığında transfer bütçemizdeki düşüş çok az olduğundan bir iki sezonda tüm takımı değiştirip yıldızlar karması gibi bir takım kurmak mumkun. Bu yüzden bazı arkadaşlar hile olduğunu öne sürüyor. Aslında ortada hile falan yok oyunun saçmalığı başka birşey değil. 100ay taksitlede alsan transfer bütçesinde ciddi kesintiler olmalı ancak olmuyor. FM 2010 da 160m dolarlık oyuncu aldığımı bilirim 1 sezon içinde.(herhangi bir para hilesi olmadan) transfer bütçem oyun açıldığında 8-10m dolardı birkaç oyuncu sattım 6-7 milyona ve yuzmılyonlarca dolarlık trasfer yapabildim bu saçma bug sayesinde

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bence gerçekte bir teknik direktörün yapamadığı bir şeyi yapmak hiledir. Zamanı olmayanlara veya böyle zevk alanlara lafım yok.

bir sorunda transfer dönemleri dışında yapılan taksitli transferlerde oluyordu 2010'da. 2011 de daha denemedim fakat durumu anlatayım.

Transfer dönemi dışındayken nakit yapılan transferlerde bedel bütçeden hemen düşüyor fakat taksitli transfer yaptınmı ilk transfer taksiti oyuncunun takıma katıldığı tarihte ödenmeye başlayacağından transfer bütçesi 1 kuruş bile değişmiyordu. Ben 15 milyon€'luk bütçe ile böyle 10 tane oyuncu transferi bitirmiştim devre arasından hemen önce. Toplamda yaklaşık 120-130 milyon € tutuyordu fakat transfer bütçem 15M € da kalıyordu mesela. Tabii 1 ocakta anında bütçe sıfıra düşüyordu fakat istesen 25 kişilik kadro bile transfer edebilirsin bu şekilde. Yalnız kontrat bütçesinde düşüş oluyordu anında o nedenle bir futbolcunun transferi onaylanmadan bütün transferlere kontrat önermiş olmak gerekiyordu Tabii bu tür oyun hataları klübü inanılmaz borçlar altına sokuyor ve oyunun gerçekçiliğini baltalıyor bu nedenle artık bu transfer sistemini ve 48 ay taksitle bütçenin çok üzerindeki transferleri artık 2011'de kullanmamaya karar verdim. Taksitle alsam bile bütçeye göre hareket edeceğim bundan sonra

gizli özellikleri zaten söylüyor oyun içi takım gözlemcileri, + oyuncuların profillerinde belirtiliyor, personal bölümünde (professional, balanced, very loyal, unambitious, driven, vs.vs...)

Nesil
    2006
    Yer
    KOCAELİ

taksıt olayı artık cagımızın vazgecılmez unsurdur. bır kac buyuk klup hatta cıty dısında oyle nakıt parayla oyuncu almak kalkmıstır sonucta taksık taksıt olsada para kasadan gıdıyor ben uzun soluklu karıyerler acıyorum hedef bı yıl belırlıyorum o yıla kdr 48 36 24 12 ay taksıtle gıdıorum sonra nakte donup kasada para bırıktıyorum stat talep edıyorum fıln bence ısın ozu kıssa surelı kayelerde bı nebze hıle sayılabılır ama 10-15 yıl ıcın hıle kesınlıkle sayılmaz sonucta para kasadan cıkıyor.
    genıe scout olayında son bı sorum olucak ????? profılı dusuk takımları alınca kalıtelı gozlemcı bulamıosun hadı buldun baska kıtaya gonderemıyosun hemn bunu nasıl halledıcez sadece profıle bakıp oyuncu alınmaz kı?? okuyan herkese tskler

Hile mi kısmı iyi analiz edilmeli bence.

Scout programı hiledir. Çok açık ve net şekilde böyle. Netice oyun içerisinde haylice emek sarfederek bir kısmını sağlayabileceğiniz olanakları size oyunun datasına sızarak sağlamaktadır güncel ve daha gerçekçi olarak. Fm 2010 oyununda, öğrencilik yıllarımda ben de kullandım başlarda. Şimdi sanırım denemek için dahi indirmem. Kullananın keyfidir buna yorum yapmak kimseye düşmez ama açık şekilde hiledir.

Taksit olayı teknik olarak hile değil. Ancak malesef oyunun yapımcıları bunu doğru şekilde planlamamışlar. Çok da üzerinde durmamışlar. Sadece 2 küçük detayı ekleselerdi halledilebilirdi aslında.
    1-yönetiminiz size futbolcunun ederi, finansal durumunuz, kulübünüzün para giriş çıkışları gibi parametreleri kullanarak limitli miktarda borçlanma hakkı tanıması. kulüpte 3 milyon bütçe varken, bir oyuncu için 40 milyon euroluk borcun altına girilmesi manasız mesela. taksitle al, peşin sat sistemiyle para kazanma haline çeviriyorsanız bu durumu bu oyun açığıdır. Bence normalde gücünüzün yetmeyeceği adamı 48 ay ederinin 2-3 katına borçlanarak almak hile olmasa da oyun açığıdır. Dediğim gibi kullanmak veya kullanmamak oyuncunun insiyatifidir.

2- Eksik olan 2. özellik ise şu. Misal elinizde ederi 8-9 milyon euro olan ancak sizin için önemli rol ifade eden bir oyuncu var diyelim. Bu oyuncuya 30 milyon euroluk nakit teklif geldiği zaman içiniz bir hoş olabilir. Ama aynı teklif 48 ay taksitle gelse pek umrunuzda olmaz ve düşünmeden reddedersiniz tahminimce. Ancak teklif bahsedilen oyuncuya 48 ay taksitle 50 milyon ve üzeri bir teklif gelse düşünürsünüz değil mi?

Bir oyuncuya 5 milyonluk nakit teklif yaptığınızda kulüp reddediyor ve sizden 5.5 milyon istiyorsa ve siz tamam ama 48 ay taksitle veririz dediğinizde kulüp bunu kabul ediyorsa bu noktada bir açık vardır.

Dediğim gibi birisi direkt olarak hile diğeri ise açıkları olan bir durum oyunda. Kullanmak, yararlanmak, fayda sağlamak oyuncunun kendi insiyatifidir. Kullananın etik dışı bir şey yaptığını söylemek zor herkes zevk aldığı ölçüde her şeyi yapabilir.

BHARISH Misafir

Valla tek şey diyeyim. 48 ay taksit olayı hile diyen ve param yoksa almam diyen arkadaşlar var.

Şu anda kullandığınız bilgisayarı peşin para mı aldınız? Arabanızı peşin para mı aldınız?
    120.000 liralık arabayı 120.000 lira paranız yokken neden alırsınız? Kendinizde ödeyecek potansiyeli gördüğünüz için değil mi?
    Yani mesela kredi kartları da hayatın bir hilesi oluyor sizin için.
    Borsa Brokerleri sosyal yaşam ''bug''larımı mesela?

Dünyada 25 m euro üzerindeki cash ödemeli bir tane transfer var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Nesil
    2005
    Yer
    Tuzla

Galatasaray'da transferleri 48 ayla yapıyor Adnan Polat'da mı hileci...
    bence taksit gerçektede var olan bir durum olduğu için hile olmaz hatta gerçekçiliği artırır...
    zaten abartılı 48 ay transfer yapanlar ya o oyuncuları sonradan elden çıkarmak zorunda kalıyor yada klüp iflas edince mecburi satılıyor o oyuncular...
    yani o özelliği dikkatsiz kullanmak tehlikeli birşey...

Scout olayına gelirsek o işi bende bir türlü anlayamıyorum madem program kullanmak yerine oyuncu özelliklerini açık oynayın hem zamandan tasarruf...

48 ay tabiki hile değil söz konusu bile olamaz ama scout fln hiç kullanmadım öyle birşey nasıl birşey onuda sizin mesajlarınızda gördüm sanırım en çok potansiyeli olan oyuncuları sıralıyor mesela 1 den 10 a kadar böyle birşey sanırsam veya bedavaya en iyi oyuncuları fln çıkartıyor böyle birseyse bence %1000 hiledir.O zaman niye oyunda Scout denen Personal var herkes kovsun Scoutları bu programı kullansın.Bence bu konuda bahane kabul edilemez.Eğer oyunu oynıcak süresi yoksa oynamasın kardeşim o zaman süresi olmayan herkes kısadan transferi bitiriyim diye böyle programlar kullansın.

birçok kişi genie scout'un ve 48 ay taksitlendirmenin hile olduğunu söylemiş.ben katılmıyorum bunlara.bunlar oyunun bize tanımış olduğu haklardır.bende bunu açıkça kullanabilirim.oyunda hile ararsak heryerde bulabiliriz.örneğin galatasaray da mustafa sarp'ı 3.5 milyon avroya elden çıkarabiliyoruz ya da gökhan zan aynı şekilde.gerçek hayatta bunun ihtimali varmı sizce?o zaman oyuncu satarken de sadece parayı hakeden oyuncuları satalım.hiç hile olmasın.genie scout'u ve 48 ay taksitlendirmeyi gönül rahatlığıyla kullanıyorum,size de tavsiye ederim.

21. Default

Quote Originally Posted by BHARISH View Post
    Valla tek şey diyeyim. 48 ay taksit olayı hile diyen ve param yoksa almam diyen arkadaşlar var.

Şu anda kullandığınız bilgisayarı peşin para mı aldınız? Arabanızı peşin para mı aldınız?
    120.000 liralık arabayı 120.000 lira paranız yokken neden alırsınız? Kendinizde ödeyecek potansiyeli gördüğünüz için değil mi?
    Yani mesela kredi kartları da hayatın bir hilesi oluyor sizin için.
    Borsa Brokerleri sosyal yaşam ''bug''larımı mesela?

Dünyada 25 m euro üzerindeki cash ödemeli bir tane transfer var mı? Bilmediğimden soruyorum.
    Gerçek hayatta 1.000 € kazanıyorsun diyelim gidipte 4 yıllık taksitle bir arabaya 120.000 € mu vereceksin ? Bu örneği 4 büyük takım + Bursa ile oyuna başladığında 300.000 - 800.000 € ile başlayıp 48 ay taksitle eğer bu isimler genç ve fazla kontrat istemiyorsa bütçenin 10 katına bedel oyuncuları rahatlıkla alabiliyorsun.Hadi transfer bütçen 10 M - 15 M olur gidipte 48 ay taksitle bu işlere girebilirsin ama ortalama 500.000 € ile bu işleri yapınca insana komik geliyor.

Bu olaya bir örnek daha vericek olursak yine bu transfer döneminde televizyonda Fenerbahçe ile ronaldinho nun ismi transfer dedikodularına karıştı.İzlediğim bir programda Ronaldinho'ya verilecek paralar klübü ileride altında kalkılamıyacak maddi sorunlara sürükleyebilirdi bu yüzden bu transferden vazgeçildi diye belirtildi.Madem orta böyle bir imkan var bizim Türk takımları da bu bütçeleriyle gidip Avrupa'dan 48 ay taksitle gelecek vaad eden en formda futbolcuları toplasınlar.

Yukarıda bir arkadaşta Trabzonspor ve Teofilo örneğini vermiş.Zaten kimse o tür transferlere bir şey demiyor 3.5 M değerindeki adamı taksitle almada bir yanlış yok.Bizim burada bahsettiğimiz olay 8 M ve üstündeki saçma sapan transferler.

Ek olarak bazı arkadaşlar gerçek hayatta takımlar 48 ay taksitle transfer yapıyor demişler.Şu an 500 - 800.000 € arasında transfer bütçesi olan hangi takım 48 ay taksitle 10 M - 20 M lik adamı transfer ediyor.Bu taksitle yapılan transferlerde olay şudur misal 6 M ye bir adam alırsın ilk 6 aylık dönemde 800.000 € verirsin ikinci altı aylık dönemde 1.2 M verirsin sonraki 2 yılda da senelik 2 M olarak borcu ödersin.Şimdi bu olayla oyundaki 48 aylık transferin ne alakası var.Hatırlayın daha bu transfer döneminin son gününde A.Madrid Arda için bu yukarıda örnek gösterdiğim ödemeye benzer bir şey teklif etmişti.Tabi bu teklifi yapan takım A.Madrid dünyadaki yeri belli gerçekteki bütçesi belli.

Hadi bütün bu 48 ay taksit işlerini bırakın bir kenara oyunda takımınıza kazandırdığınız isimlerden kaç tanesi gerçek hayatta transfer edildi ya da transfer ettiğiniz adamların fiyatına yakın bir isim transfer edildi.Bu dönem için BJK de Queresma , Fener'de Stoch bu kadar.Bu oyuncularında transfer bedellerinin 5-7 M arasında değiştiğini unutmayın.

Bu 48 ayla taksit olayına ister hile deyin , ister oyunun saçmalığı deyin ortada yanlış ve hatalı bir durum olduğu bariz ortada.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Kesinlikle oyunun hatası 2 senedir aynı zaten 5m bütçeniz de olsa 50m luk transfer yapabiliyorsunuz 2011i fazla oynamadım ama 2010 da bariz şekilde böyleydi.

Taksitli transfer hile değil tabii ki. Bu şekilde transfer yapan yüzlerce kulüp var gerçek hayatta. Ama para dengesini iyi ayarlayamamışlar oyunda, 5m ile 50m'luk adamı almak saçma ve haksız avantaj sağlanıyor bu şekilde. Scout programının ise hile olup olmadığı hakkında bişey diyemem, çünkü hayatımda ne indirdim ne kullandım bu tür programları. Oyunun zevkini tamamen bitiren bişey bence.

Ayrıca herkesin aldığı, forumlarda paylaştığı, şu adam çok iyi leblebi gibi gol atıyor, şu adam şu kadar asist yapıyor dediği adamları asla almam. Takımıma 10 numara yarar sağlıcağını, beni şampiyon yapacağını bilsem bile almam. Onun yerine scoutları gönderip kendi bulduğum adamları alırım.

Sonuçta ben programlar yardımıyla başarı kazansam zevk alamam oyundan. Onun yerine kıran kırana orta saha mücadelesi versem veya küme düşmeme mücadelesi versem zevk alabilirim. Sonuçta bir oyun bu , herkes ne şekilde zevk alıyosa öyle oynar. Kimsenin de kimseyi suçlamaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

Şöylede birşey var regen oyuncuları bizim scoutlarımız bulamıyor genelde. Ve bu regenlerin %90ı büyük kluplere gidiyor (İnter,Milan.Real vb. ) bu oyuncuları onlardan tekrar almanında imkanı olmadığı için biyerdede yapay zekayla eşitliği sağlıyorda diyebiliriz. Tabiki kullanmaya başlayıncada aldıkça alıyorsun bütün takım PA patlaması yaşıyor yedekler gençler falan o zamanda zevki kalmıyor. iki ucu ... değnek yani

Nesil
    2006
    Yer
    11

48 ay taksitli transferin en büyük garipliği ilk mesajımda da belirtiğim gibi, normalde takımın alamayacağı oyuncuları getirmek.Hani gerçekçilik üzerinden savunuyorsunuzya; gerçekte hemen tüm takımlar taksitli transfer politikasını uyguluyor evet.Ama hangi takım 48 ay taksitle normalde klübün verdiği bütçeyle alamayacağı oyuncuları transfer ediyor.Hem gerçek hayatta, hem de oyun için söylüyorum.

Herkes kendine göre haklı ve fikirlerini söylemekte özgür ama sen 48 ay taksitle alıyorsun yanlışsın veya ben doğruyuma dönmesin arkadaşlar.Olay gayet basit; nasıl zevk alıyorsan öyle oynarsın.

Aşşağıdaki ssler geçen seriden 48 ay taksiti kullanarak kadrolarını kurmuş birkaç arkadaşımızın takımları.Bunun için sevmiyorum ben 48 ay taksit olayını.Umarım tam olarak anlatabilirim düşüncelerimi.

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

- Aykut Kocaman : "Brezilya Milli Takımı'nın sol bekinin bunu düşünmesi lazım."

Bu takımlar bişey değil ben neler gördüm neler. Dzeko lar Hulk lar Diego lar Hamsik ler Zapata lar Hepside Tr ye gelmiş

Nesil
    2006
    Yer
    KOCAELİ

benım anlamadımgım 500.000lık butceyle 50.000.000luk tranfer olmuyorkı ztn 48 ay taksıt yapınca 4 de bırı yanı 1 yılda oducegın para butceden dusmuyormu??

Quote Originally Posted by cenk1905 View Post
    benım anlamadımgım 500.000lık butceyle 50.000.000luk tranfer olmuyorkı ztn 48 ay taksıt yapınca 4 de bırı yanı 1 yılda oducegın para butceden dusmuyormu??
    Hayır sadece ilk taksiti düşüyor.Çok az bir miktar yani o da.

BHARISH Misafir

Quote Originally Posted by M1ylanger View Post
    Gerçek hayatta 1.000 € kazanıyorsun diyelim gidipte 4 yıllık taksitle bir arabaya 120.000 € mu vereceksin ? Bu örneği 4 büyük takım + Bursa ile oyuna başladığında 300.000 - 800.000 € ile başlayıp 48 ay taksitle eğer bu isimler genç ve fazla kontrat istemiyorsa bütçenin 10 katına bedel oyuncuları rahatlıkla alabiliyorsun.Hadi transfer bütçen 10 M - 15 M olur gidipte 48 ay taksitle bu işlere girebilirsin ama ortalama 500.000 € ile bu işleri yapınca insana komik geliyor.

Bu olaya bir örnek daha vericek olursak yine bu transfer döneminde televizyonda Fenerbahçe ile ronaldinho nun ismi transfer dedikodularına karıştı.İzlediğim bir programda Ronaldinho'ya verilecek paralar klübü ileride altında kalkılamıyacak maddi sorunlara sürükleyebilirdi bu yüzden bu transferden vazgeçildi diye belirtildi.Madem orta böyle bir imkan var bizim Türk takımları da bu bütçeleriyle gidip Avrupa'dan 48 ay taksitle gelecek vaad eden en formda futbolcuları toplasınlar.

Yukarıda bir arkadaşta Trabzonspor ve Teofilo örneğini vermiş.Zaten kimse o tür transferlere bir şey demiyor 3.5 M değerindeki adamı taksitle almada bir yanlış yok.Bizim burada bahsettiğimiz olay 8 M ve üstündeki saçma sapan transferler.

Ek olarak bazı arkadaşlar gerçek hayatta takımlar 48 ay taksitle transfer yapıyor demişler.Şu an 500 - 800.000 € arasında transfer bütçesi olan hangi takım 48 ay taksitle 10 M - 20 M lik adamı transfer ediyor.Bu taksitle yapılan transferlerde olay şudur misal 6 M ye bir adam alırsın ilk 6 aylık dönemde 800.000 € verirsin ikinci altı aylık dönemde 1.2 M verirsin sonraki 2 yılda da senelik 2 M olarak borcu ödersin.Şimdi bu olayla oyundaki 48 aylık transferin ne alakası var.Hatırlayın daha bu transfer döneminin son gününde A.Madrid Arda için bu yukarıda örnek gösterdiğim ödemeye benzer bir şey teklif etmişti.Tabi bu teklifi yapan takım A.Madrid dünyadaki yeri belli gerçekteki bütçesi belli.

Hadi bütün bu 48 ay taksit işlerini bırakın bir kenara oyunda takımınıza kazandırdığınız isimlerden kaç tanesi gerçek hayatta transfer edildi ya da transfer ettiğiniz adamların fiyatına yakın bir isim transfer edildi.Bu dönem için BJK de Queresma , Fener'de Stoch bu kadar.Bu oyuncularında transfer bedellerinin 5-7 M arasında değiştiğini unutmayın.

Bu 48 ayla taksit olayına ister hile deyin , ister oyunun saçmalığı deyin ortada yanlış ve hatalı bir durum olduğu bariz ortada.

1000euro kazanıp 120.000 euro kısmı bir cevap olmamış bence. Oyunda bile bildiğim kadarıyla 1000 euro paran varsa taksitli de olsa 4000 euroyu aşacak transfer yapamazsın. Benim oyunda bir takımın 300.000 euro parası varken 10m euroluk transfer yapabildiğine şahit olmadım, seninkisi ilginçmiş.

10.000.000 euroluk transfer yapacaksa bursaspor, 2.500.000 euro parası olması gerekli...

''Gerçek hayatta'' ise bu tip transferlerde istediğiniz gibi anlaşma yaparsınız. Yeter ki oyuncuyu satan takıma güvence olarak bir teminat verebilin.

Mesela Galatasaray geçen sene Jo'yu hiç bir para ödemeden sadece teminatla kiraladı. Hatta ödeme gecikince Manchester City'nin sırf Galatasaray ismine güvendikleri için böyle bir transfere onay verdiklerini açıkladıkları yazmıştı bazı gazetelerde.

Edit,

daha alttaki mesajları okudum. Bu sene henüz denemedim ama geçen seneki oyunda taksitli transfer seçeneğinde sadece 4/1 oranında nakite sahipseniz , o oranda transfer yapabiliyordunuz. Bu seneki oyunda bazı arkadaşların söylediği gibi istediğiniz paraya istediğiniz taksitlendirme oranını uygulama şansınız varsa biraz saçma olur gibi düşünüyorum. ''Gerçek hayatta'' uygulanabilecek olsa da oyunda denge bozar bu olay.

Gerçi güçlü takım kurup Avrupada bir kupa kaldırınca bütçeniz 100m dolara yaklaşıyor. Risk alınabilir.
    Last edited by BHARISH : 13.Kasım.2010 at 09:13

Quote Originally Posted by gorkem35 View Post
    Bu takımlar bişey değil ben neler gördüm neler. Dzeko lar Hulk lar Diego lar Hamsik ler Zapata lar Hepside Tr ye gelmiş
    valla diego zapata fln bilmemde hamsik galatasaraya geliyor parası olan rahat alabilir ben şahsen aldım.Konuya gelince çok saçma birşey tartışıyoruz su oyuncu arayan program %100 illegal hemfikiriz bu konuda.Bence taksit fln olaylarınada girmeye gerek yok paran varsa oyuncuyu alırsın yoksa almassın taksite girmek fln bana göre değil param yoksa almam oyuncuyu bide forumda birşey görmüştüm 50 gol yapıyorlarmıs orayı maxlıyorlarmıs dmc alıncada fazla gol atamadığı için hiç ödemiyorlarmış o parayı ben hiç denemedim ama bunları böyle araştırmaya bulmaya oyunu saptırmaya ne gerek var.Oyunun en zevklisi bence en sade olanı.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon

Mesaj Yetkileri