1 ile 26 arası toplam 26 sonuç

Konu: Hayatta herşey PA değil, az da istatistiklere baksanız?

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Default Hayatta herşey PA değil, az da istatistiklere baksanız?

garip, fm de yıllardır bence yanlış olan bir uygulama.. misal Trabzonspor'a Cleo'yu aldım. adam bu sezon 27 gol attı ligde, ama tek bir talibi yok, fiyatı yerlerde. Sercan Yıldırım 11 gol attı ama PA sından dolayı devler peşinde, fiyatı da uçuk.

geçen senede dentinhom böyleydi, 155 potansiyeli vardı, her sene 30 gol atardı ama 15 milyon ettiremedim, kariyeri bende bitti adamın.

yani PA sı yüksek olmayan adamı satamazmıyız? Nasıl etsek de satsak

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Satılıyor elbette ki ama maaş durumu ve artan tanınmışlık oranı küçük takıma gitmesini engelliyor. Zaten büyük takımlarda belli PA'nın üstünü satın alacağı için oyuncu beklediğin fiyata transfer edilmiyor özetle.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Chinatown View Post
    garip, fm de yıllardır bence yanlış olan bir uygulama.. misal Trabzonspor'a Cleo'yu aldım. adam bu sezon 27 gol attı ligde, ama tek bir talibi yok, fiyatı yerlerde. Sercan Yıldırım 11 gol attı ama PA sından dolayı devler peşinde, fiyatı da uçuk.

geçen senede dentinhom böyleydi, 155 potansiyeli vardı, her sene 30 gol atardı ama 15 milyon ettiremedim, kariyeri bende bitti adamın.

Sisteminde ona gol pozisyonu yaratıldığı için, extra yük binmeden sistemin işleten bir parçası olduğu için o gol atıyor olmasın?

Biraz sorumluluk alınca bocalayacak adamı niye alsınlar?
    Gelişmeyecek genç oyuncuyu büyük takımlar ne yapsın? World class seviyesinde oyunculara ihtiyaç var, o yüzden az sayıda genç oyuncu ile oynayabilirler zaten, bir de üzerine vasat oyuncular ile mi oynasınlar?

Sence de bu mantıkta bir problem yok mu?

Çok formda oyuncunun vasatüstü bir takımdan dahi hiçbir teklif almaması ise problem, o kadar olmaması gerek.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Sisteminde ona gol pozisyonu yaratıldığı için, extra yük binmeden sistemin işleten bir parçası olduğu için o gol atıyor olmasın?
    Quote Originally Posted by ABOOO View Post

Biraz sorumluluk alınca bocalayacak adamı niye alsınlar?
    Gelişmeyecek genç oyuncuyu büyük takımlar ne yapsın? World class seviyesinde oyunculara ihtiyaç var, o yüzden az sayıda genç oyuncu ile oynayabilirler zaten, bir de üzerine vasat oyuncular ile mi oynasınlar?

Sence de bu mantıkta bir problem yok mu?

Çok formda oyuncunun vasatüstü bir takımdan dahi hiçbir teklif almaması ise problem, o kadar olmaması gerek.

yok sistemin parçası olduğundan değil.

cleo ve paulo henrique yi aldım,

cleo'nun PA sı 145 Paulo'nun ki 181

Cleo bu sene 7.54 (27 gol) ile Paulo 6.84 ile oynadı.

Paulo'ya talip bol ama Cleo'ya bulamıyorm

tamam dediğinde haklısın ama adamında üzerinde PA yazmıyor, ama transferlerde PA üzerinden yapılıyor, sen sahada yaptıklarına bakarsın büyük takımda, sahada birşey vermeyen bir adam bile PA sından dolayı alınabiliyor.

hatta CA sı 150 olan bir adam sezonu 170 olan bir adamdan yukarı average rating ile bitirebiliyor.

ama oyunda tek kriter PA, CA bu da bana saçma geliyor.

Evet özelliklede gizli bir özellik olan PA üzerinden transferler olması çok kötü.Tamam her iyi oynayan adam satılsında olmuyor ama benimde başıma geldi 2-3 sezon ardarda 25-30 gol atan ama PAsı 155 olan bir adamında en azından 15-20milyon euroya gitmesi lazım.

Yapay zekanın bu gizli özellik olan PA üzerinden transfer politikası yüzündende Genie Scout gibi programlar çıkıyor zaten.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ama benimde başıma bir çok ters örnek geldi.. Adamı alıp, oynatıp, geliştirip sattım.

Mesela Isaac. Bedavaya almıştım, 600k gibibir fiyatı vardı.. Ona göre taktik kurdum, iyi de oynadı, gol kralı oluyordu.. Ondan sonra fiyatı 3.6M pound'a çıktı. Bende 5M dan önerdim, 3.6M teklif geldi, sattım.

Hayırlı olsun
    Sentugo.

Nesil
    2007
    Yer
    Bursa

FM 2010'da böyle bir şey yoktu bence. 9 milyon dolar verdiğim regenin PA'sını 155 olduğunu görünce üzülmüştüm ama ama iyi oynadı ve 13 milyon dolara sattım 2 sene sonra. Hollanda liginde oynuyordum ayrıca, kötü lig yani. PA her şey değil yani o kadar da, 2011'de henüz o kadar oynamadım ama.

aynen kardeşşş bence oyunun saçmalığı bendede andy carroll ve mattia destro 1 er sezon arayla newcastle kariyerimdeyken carroll gol krallgında 24 golle 2. oldu destroda ertesi sezon 20 golle 2. oldu ama ikisinede ne milli takım teklifi ne de büyük takımlardan teklif geldi sadece yanılmıyosam destroya roma 5 m euro teklif etmişti bende 15 isteyince vazgeçmişlerdi gerçekde olsa bu 2 topcuyuda havada kaparlardı hatta daha dün andy carroll şu anki performansıyla bile ingiltere milli takımında ilk 11 çıkabiliyor...

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

yıllar önce meşhur bir Collins Mbesuma vardı. Oyuncu afrikada 34 maçta 36 veya 38 gol atmıştı tam hatırlayamıyorum.Ertesi yıl ingiltere premier ligine transfer oldu.daha sonra da söndü gitti.tabi bir de guiza olayı var. ispanya da bir çok vasat sezondan sonra gol kralı olduğu sene yüksek bir fiyata geldi fenerbahçeye. oyunda bu tarz ''performans transferleri'' görmek bize bu oyunu oynatan gerçekçiliğe büyük katkı yapmış olacak. arkadaşın söylediği gibi her şey PA değil de biraz da istatistikler üzerine olsa çok daha iyi olabilir...saygılar...

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

pa sistemi baştan aşağı yanlış zaten...

ama tabi böyleyken bile "performans transferlerinin" oyunda görülmesine elverecek bir kurgu geliştirilmeli kesinlikle...

PA sız fm istiyorum.Sonuçta ileride adamın ne olacağı belli olmaz,kısıtlamak yanlış bence.

pa ve ca değişebiliyor mu acaba. ca 155 pa 155 olan bir oyuncunun ca si yükselebilir mi?

Quote Originally Posted by rainmakerr View Post
    pa ve ca değişebiliyor mu acaba. ca 155 pa 155 olan bir oyuncunun ca si yükselebilir mi?
    bazı oyuncuların pa'sı değişebiliyor oyuna göre,ama ca asla değişmez.

Sheriff Misafir

Oyuncunun yaşı gençse ve PA sı CA sından yüksekse CA yükselebilir. Sabit olan PA'dır, oyunun ilerleyen zamanlarında değişkenlik gösterecek olan CA dır. PA da oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir, buda şu şekilde olur; oyuncuya PA değeri olarak sabit bir PA girilmemiştir, 0, -1, -2, -3, -4, -5, -6, -7, -8, -9 ve -10 gibi değerler girilebilir. Bu durumda oyuncunun PA sı her yeni oyunda farklı çıkar.

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Oyuncunun yaşı gençse ve PA sı CA sından yüksekse CA yükselebilir. Sabit olan PA'dır, oyunun ilerleyen zamanlarında değişkenlik gösterecek olan CA dır.
    dostum ikisi de eşit yani olgun ve gelişemeyecek bir futbolcu mesela 27 yaşında bir forvet oyuncum var bunun performansı yükselirse pa ve ca'sı yükselebilir mi? yani ikisi de mesela 155, bunların değeri yükselebilir mi?

Sheriff Misafir

dostum ikisi de eşit yani olgun ve gelişemeyecek bir futbolcu mesela 27 yaşında bir forvet oyuncum var bunun performansı yükselirse pa ve ca'sı yükselebilir mi? yani ikisi de mesela 155, bunların değeri yükselebilir mi?
    Yok PA en üst seviyedir, ikiside daha fazla yükselmez o durumda

Nesil
    2006
    Yer
    KOCAELİ

P.Alar kaldırılsın futbolcular küstürülmesin )

Nesil
    2006
    Yer
    Türkiye

Konuya bakış açısı önemli tabi. Bu açıdan baktığımızda mantık doğru görünüyor. Ancak sürekli ileri sürülecek başka fikirler mantıkları sırayla çürütecektir.

Biz biraz işin gerçekçiliği arıyoruz. Fenerbahçe'de Alex'i göz önüne alırsak şuan dünyanın en iyi klübü hangisiyse orada oynaması lazım. Çünkü attığının attırdığının haddi hesabı yok. İstatistikleri yani saha içerisinde yaptıkları ortadadır. Peki Fenerbahçe bu adamı neden yüksek paralara satamıyor ya da neden bir Madrid'in, Barcelona'nın talip olduğunu duymuyoruz. Demek ki sadece istatistik yetmiyor. Farklı şeylerde aranıyor. PA gizli özellik ama scoutlar araştırıyor ve yeteneği görüyor. Bu anlamda da yüksek ücret vermeyi olur buluyorlar.

Şuan çok gol atan oyuncuları Avrupa'da gol kralı yaptırın. İstediğiniz fiyatlara gidecektir. Çünkü oyuncu kendini üst düzey noktalarda ispatlamış olacağından popülaritesi ve değeri artacaktır.

Nesil
    2008
    Yer
    Sakarya

Ca-Pa eşit olduktan sonra oyuncunun antrenman yapmadığı veya az antrenman yaptığı özellikleri tackling, marking gibi, zamanla düşerken yoğun antrenman yaptığı mesela Finishing gibi özellikleri artabiliyor.( Biraz profesyonellik ve ambition özelliklerine bağlı tabi bu gelişim.) Ama pa sı 155 ten 156 ya asla yükselmiyor.

Konuya örnek olarak 2010 da Pablo Moucheyi 5m € ya alıp 3 sezon sonra 29m € ya satmıştım. Klübün legendi olmuştu. Pa sıda yanlış hatırlamıyorsam 155 olacaktı.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Bu yıllardır böyle -ki doğru olan da bu-. CM serilerinde bile Tsigalko-Nikiforenko ve niceleri vardı. Deli gibi gol atıp her sene gol kralı olurlardı fakat bu oyuncuların kariyeri hep biz de biterdi. Yani burada önemli olan oyuncunun sadece ligdeki başarısı değil, genel olarak ne yapabileceğidir. Mesela orta düzeydeki 'X' oyuncusunun Türkiye'de, orta düzeyde bir takımda santrafor olarak oynadığını, 30 maçta da 25 golü olduğunu varsayalım. E şimdi bu oyuncu süper mi oluyor? Neye göre, kime göre? Şartların sınırlı olduğu, gol atacak başka kimsenin olmadığı bir takım için süper olabilir, ya diğerleri için? Dev kulüplerde de yine 20-25 golle oynabilecek mi? Hayır. İşte bu noktada devreye PA giriyor, girmeli de..

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by Krusty View Post
    Bu yıllardır böyle -ki doğru olan da bu-. CM serilerinde bile Tsigalko-Nikiforenko ve niceleri vardı. Deli gibi gol atıp her sene gol kralı olurlardı fakat bu oyuncuların kariyeri hep biz de biterdi. Yani burada önemli olan oyuncunun sadece ligdeki başarısı değil, genel olarak ne yapabileceğidir. Mesela orta düzeydeki 'X' oyuncusunun Türkiye'de, orta düzeyde bir takımda santrafor olarak oynadığını, 30 maçta da 25 golü olduğunu varsayalım. E şimdi bu oyuncu süper mi oluyor? Neye göre, kime göre? Şartların sınırlı olduğu, gol atacak başka kimsenin olmadığı bir takım için süper olabilir, ya diğerleri için? Dev kulüplerde de yine 20-25 golle oynabilecek mi? Hayır. İşte bu noktada devreye PA giriyor, girmeli de..

bak ama kaçırdığın bir nokta var, PA sı büyük olan oyuncu da Türkiye liginde,
    misal X ve Y iki oyuncu aldım Trabzonspora,
    ikisininde CA sı 120,
    X'in PA sı 145, Y'ninki 180 misal.
    ikisi de bir sezon geçirsin Türkiyede,
    X 25 gol atsın (7.50 ile oynasın) , Y 20 gol atsın (7.20 ile oynasın.)

X i 5 miltona satamazken, Y'ye 20 milyona alıcı bulursun. Bence bunda hata var, ben katılıyorum Türkiye gibi bir ligde tek sezonda çok gol atıp milyon dolarlara gitmesi mantıklı değil. ama gidenin de PA dan gitmesi de bir o kadar mantıksız madem maçları izliyor istatistikler önemli, PA dan direk transfer yapınca gerçekciliği kaçıyor oyunun biraz

O zaman neymiş PA ve CA'ya göre değil gözlemci ve istatistiklere göre adam alıyormuşuz

bak ama kaçırdığın bir nokta var, PA sı büyük olan oyuncu da Türkiye liginde,
    misal X ve Y iki oyuncu aldım Trabzonspora,
    ikisininde CA sı 120,
    X'in PA sı 145, Y'ninki 180 misal.
    ikisi de bir sezon geçirsin Türkiyede,
    X 25 gol atsın (7.50 ile oynasın) , Y 20 gol atsın (7.20 ile oynasın.)

X i 5 miltona satamazken, Y'ye 20 milyona alıcı bulursun. Bence bunda hata var, ben katılıyorum Türkiye gibi bir ligde tek sezonda çok gol atıp milyon dolarlara gitmesi mantıklı değil. ama gidenin de PA dan gitmesi de bir o kadar mantıksız madem maçları izliyor istatistikler önemli, PA dan direk transfer yapınca gerçekciliği kaçıyor oyunun biraz
    E geçen sene Makukula ligimizde gol kralı oldu. Kendisine takım bulamadı gidecek, son hafta Manisaspor'a geldi (belki de hiç düşünmeyeceği birtakıma) PA önemlidir, oyuncunun ne kadar gelişebileceğini gösterir. Bugün Arsene Wenger adını hiç duymadığımız çocukları alıp getiriyor Arsenal'e. O çocuklar mükemmel performans mı sergiliyorlar transfer olana kadar, hayır ama onlardaki ışığı görüyor, gelişebilme seviyesini, öğrenme seviyesini görüyor ve alıyor.
    Senin söylediğin durumda da bu geçerli, yaşları da önemli. İkisi de gençse Y'ye talip olurum bende

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Quote Originally Posted by Deus Dominus View Post
    E geçen sene Makukula ligimizde gol kralı oldu. Kendisine takım bulamadı gidecek, son hafta Manisaspor'a geldi (belki de hiç düşünmeyeceği birtakıma) PA önemlidir, oyuncunun ne kadar gelişebileceğini gösterir. Bugün Arsene Wenger adını hiç duymadığımız çocukları alıp getiriyor Arsenal'e. O çocuklar mükemmel performans mı sergiliyorlar transfer olana kadar, hayır ama onlardaki ışığı görüyor, gelişebilme seviyesini, öğrenme seviyesini görüyor ve alıyor.
    Senin söylediğin durumda da bu geçerli, yaşları da önemli. İkisi de gençse Y'ye talip olurum bende
    şimdi makakula yanlış bir örnek,makakula potansiyelini tamamlamış bir oyuncu. birde benim ligde kalan oyuncularla ilgili bir durumum yok, gidenlerle var, misal Neymar'ı Türkiyede bir klübe alsan satacak oyuncu bulursun, Türkiye ligindeki başarısı o zaman işe yarar.

sen şimdi Y'yi seçerdim demişsin, neye göre dedin bunu? yaşları aynı, oynadıkları oyun aynı, ama PA sı farklı, sende PA dan dolayı Y diyorsun, işte bu PA nın yanlış olduğunu düşündüğüm nokta bu benim. matematiğe kalıyor olay, büyük sayı küçük sayı, oyun performansının bir anlamı kalmıyor.

birde bazen rast gelmişizdir, 20-21-22 yaşında 150 PAsına ulaşabilen oyuncular oluyor. 20 yaşında 25 gol atan bir oyuncuya 'bu adam daha fazla gelişmez' demek veya gelişemeyeceğini görmek de garip geliyor bana

sonuç olarak fm scout diye bir program varki bence PA nın bir hatasıdır bu program, neyse
    Last edited by Chinatown : 22.Kasım.2010 at 01:56

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul-Exeter

[B][FONT=Arial Narrow]birde bazen rast gelmişizdir, 20-21-22 yaşında 150 PAsına ulaşabilen oyuncular oluyor. 20 yaşında 25 gol atan bir oyuncuya 'bu adam daha fazla gelişmez' demek de garip geliyor bana
    Genie Kullanmamın tek sebebi, üç evvel ki fm'de Amerikalı bir oyuncu almıştım ve o zamanlar scout programlarına çok karşıydım, 18 yaşında taş gibi, dedim ki kudurur bu (regendi) neyse aldım fena da oynamadı fakat adamın yetenekleri hiç çıkmıyor bi arkadaşa anlatınca arkadaş dedi ki genie'den bak meraktan açtım baktım bir de iki üç sezon evvelinden kalan save den açtım baktım bir de ne göreyim adam 18 yaşında yeni çıkmış regen ca 150-pa 155 doğal olarak iki sene de de 154 gelmiş... daha da gelememiş kim ne derse desin bence bu dinamik pa'ya geçiş yapılması lazım ki zaten bu da si'ın forumlarında çok tartışılan bir konu...

Nesil
    2005
    Yer
    Aydın

PA sistemini ellemesinler yahu, zaten bir sürü sorun var oyun iyice karışacak

Mesaj Yetkileri