Fm 2009'dan başlayarak Fm 2009 da dahil bu zamana kadar bütün serilerde kullandığım, küçüğünden büyüğüne -koşullar oluştuğunda- hiç sırıtmayan taktiğimin, bu seneki çeşidini paylaşmak istiyorum.

Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Gelelim özelliklere:

Taktik dizilişimiz böyle..

Oyuncu Özellikleri :

GK : Süpürücü kaleci rolünde taktikte yer almakta. Bu nedenle yavaş olmayan, rushing out, decision, positioning, anticipation ve kicking özellikleri de normal değerlerde olan bir kaleci..
D R/L : Mümkün olduğu kadar hızlı bekler kullanılmalı benim önerim pace değeri 13'ün altında olmamalı.
Sağ DC : Topla biraz daha iyi oynayabilen hızı, hızlanması 13+ olan bir DC.
Sol DC : Agression, bravery, concent. , determination 13+ ; jumping 16+

(DC lerin diğer klasik özellikleri olan Tackling, marking, positioning 11+ olması lehinizedir.)

Orta MC : Top tutabilecek, top kapması ve mental özellikleri iyi olan güçlü bir oyuncu.
Sol MC : Hem defansa hem ileriye yardım edebilecek teamwork, work rate, stamina 14+ bir oyuncu.
Sağ MC : Pas atabilen, adam eksiltebilecek yaratıcı bir orta saha. (Ben Arda'yı kullanıyorum, ama teamwork yüksek oyunculardan daha fazla verim aldığımı söyleyebilirim.)

Sol FC : Takımın beyni diyeceğimiz bu oyuncunun şu özelliklerinin 14+ olması tercihtir : Pace, agility,creativity,dribbling,passing,off the ball.
Orta FC, Sağ FC : Bu iki oyuncudan ortadaki bitirici, sağdakinin ise hava hakimiyeti iyi olmalı. Ortadaki forvetinizi gol krallığına oynatabilirsiniz. Sağdaki de sırıtmaz 15+ atar.

*Püf noktalar.(Bu kısım çok önemli sonra taktik uymadı demeyiniz. =) )

- A M R/L oynayan takımlara karşı maç başlamadan önce beklerin ileriye çıkmasını -run from deep- en aza indiriniz.
- Skor avantajı olduğunda, soldaki forveti çıkartarak yerine daha güçlü bir oyuncu alıp "hold up ball" açık konuma getirerek zaman geçirmeyi yavaş yavaş artırınız.
- Rakip çok güçlü değil ve pas yapıyorsa, "hassle opponents" i taktik menüsünden seçiniz.

Bir maçtan görüntü :

İlk sezon lig şampiyonluğu ve EURO CUP finalistliği kazandım bu taktikle..

Umarım başarılı olursunuz. Geri dönüşlerinizi, olumlu veya olumsuz yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum.