1 ile 26 arası toplam 26 sonuç

Konu: Russian Premier Division / Soğuk Ülkenin Ateşli Ligi...

Nesil
    2006
    Yer
    11

Post Russian Premier Division / Soğuk Ülkenin Ateşli Ligi...

Sanılanın aksine, Rusya Ligi oldukça çekişmeli ve keyifli bir lig.Bir defa şunu unutmayın; Rusya Ligi Avrupa'nın 5 büyük ligide dahil, sezon boyunca en fazla derbinin oynandığı liglerden biridir.

Ligde 4 tane başkent ekibinin aralarındaki maçların hepsi birer derbi niteliğinde.Tabi birinin ezeli rakibi olan diğeri için aynı önemde rakip olmayabiliyor.Ama neticede hepsinin başkent takımı olması ayrı bir hava ve heyecan katıyor.
    Birde bu çekişmeye Rubin Kazan ve Zenit gibi iki güçlü takımda katılınca lig inanılmaz keyifli bir hal alıyor.Sakın bahsettiğimiz 6 büyük klüp dışındaki takımları hafife alma gibi bir yanılgının içine düşmeyin.Saturn, Terek, Krylja Sovetov, Amkar gibi takımlar her an size karşı sürpsiz sonuçlar alabilirler.

SSCB'nin dağılmasının ardından 1992 de kurulan Rusya Premier Lig'inde en fazla şampiyonluğu bulunan ekip 9 kez ile Spartak Moscow.Valery Gazzaev yönetiminde büyük bir çıkış yapan ve 2005 yılında UEFA Kupası'na uzanan CSKA Moscow'un ise 3 şampiyonluğu bulunuyor.Bir diğer başkent temsilcisi olan Lokomotiv Moscow, 2 şampiyonlukla CSKA'nın hemen ardından geliyor.Ligde 2 şampiyonluğu bulunan diğer takımlar ise Kurban Berdyev yönetiminde geçmiş 2 yıldır lige ambargo koyan Rubin Kazan ve son şampiyon Zenit St. Petersburg(Zenit'in gerçekteki son şampiyonluğu oyuna yansımamaktadır.Dolayısıyla oyunda 1 şampiyonluğu var olarak gözüküyor.)Alania takımının ise ligde 1 şampiyonluğu bulunmaktadır.

Ligde 16 takım yer alıyor ve 30 hafta sürüyor.İlk 2'ye giren takımlar direkt olarak Şampiyonlar Ligi gruplarına, 3. olan takım 2. turdan elemelere katılıyor.4.-5. ve Rusya Kupası galibi UEFA Avrupa Ligi'nde yer alıyor.Son 2 takımsa küme düşüyor.

İlk 11'inizde 6 yabancı bulundurma hakkınız var.Ve maç kadrosunda en az 22 yaşından küçük 1 Rus oyuncunuz olmalı.Buna karşın kadronuzda sınırsız yabancı oyuncu bulundurabiliyorsunuz.Maç içinde 7 tane yedek oyuncunuz ve 3 değişiklik hakkınız var klasik olarak.

Rusya Liginde, bilinenin aksine çok fazla kaliteli oyuncu var.Kişisel fikrim, Türkiye Lig'inden daha fazla kaliteli oyuncunun yer aldığı yönünde.Kadro kalitesi bakımından Zenit, CSKA ve Spartak Moscow birbirlerine yakın kalibredeler.İlk bakışta ekonomik büyüklük göz önüne geldiği için, Zenit daha iyi gibi gözüksede,
    özellikle kadrosundaki genç yıldızları ve daha çok kaliteli Rus oyuncusu bulunması dolayısıyla CSKA bir adım daha öne çıkıyor.Dinamo , Rubin ve Lokomotiv'in kadroları, bu 3 takıma oranla biraz daha alt seviyede.Bu üçlünün arasında ise Rubin nispeten daha iyi durumda.Lokomotiv ve Dinamo içinse, birkaç takviyeyle şampiyonluğa oynayabilecek düzeye getirilebilirler diyebiliriz.

Ekonomik açıdan federasyon ve tv gelirleri yüksek düzeyde değil.Bundan dolayı bütçenizi sağlam tutabilmeniz için; Avrupa Kupası maçlarından, sponsor anlaşmalarınızdan ve oyuncu satışlarınızdan elde edeceniğiniz gelirler çok önemli.

Transfer rotanızı daha çok Doğu Avrupa ve küçük Avrupa ülkelerine, Afrika'ya ve en önemlisi G.Amerika'ya yöneltmenizi tavsiye ederim.Tabi ekonomik olarak daha iyi durumda olan Spartak ve CSKA için bu tam olarak söylenemez.Büyük takımlardan olmasada, diğer takımlara göre büyük liglerin orta ve küçük düzeyli takımlarından oyuncular getirebilirsiniz.Tabiki ekonomik olarak en iyi durumdaki klüp olan Zenit'i tamamen bu söylediklerimin dışında tutuyorum.

Özellikle Ukrayna ve Belarus'dan alacağınız oyuncular dil sorunları olmayacağı için kadroya uyum süreci yaşamayacaklardır.Ancak alıp, geliştirip, parlattığınız yıldızlarınızın peşine düşecek Avrupa klüplerine karşı dikkatli olmalısınız.Barça, Milan gibi devlere gerek kalmaksızın PSV, Benfica ayarında klüpler oyuncunuzla ilgilenmeye başladıkları an, oyuncunuzu kaçırmamak ve en önemlisi mutsuz olmaması adına kontrat önerme yada teklifi kabul edip erteleme gibi yollara başvurabilirsiniz.Tabi aynı zamanda oyuncularınızın morallerini bozan bu teklifler, ekonomik olarak size büyük karlar bırakıp, büyük gelirler de sağlayabilirler.

Kadroları genel olarak inceleyecek olursak;

CSKA Moscow

Kalelerinde Rusya Milli takımının ve oyunun en kaliteli kalecilerinden Igor Akinfeev yer alıyor.Defanslarında yine Rusya Milli Takımının göbeğini oluşturan Sergey Ignasevich ve Berezutskiy kardeşler, CSKA alt yapısında yetişen ve 2009 yılında Chelsea'ya satılan Zhirkov'un veliahtı olarak gösterilen genç yıldız Georgy Schennikov ve henüz 18 yaşında olmasına rağmen Premier Lig ekiplerinin dikkatini çekmeyi başarmış, yeni Vidic olarak lanse edilen genç stoper Uros Cosic yer alıyor.Kadrolarından önemli bir oyuncuları olan Milos Krasic'i kaybetmiş olsalarda, yerini Zoran Tosic gibi gelecek vaad eden bir başka Sırp kanat oyuncusu ile doldurdular.Klübün alt yapısında bulunan Nika Piliev kapasitesi olan bir genç.Bu oyuncuyu gelebilecek tekliflere karşı göndermemek, gelecek adına akıllıca olur.Çünkü gelişimi olan bir oyuncu.Orta sahanın göbeğinde Pavel Mamaev ve Alan Dzogoev gibi iki genç Rus yıldız yer alıyor.Sezon başı bu ikilinin yanına, geçtiğimiz 2 yılda Eredivise'de çok iyi bir grafik çizen Japon yıldız Keisuke Honda'da katıldı.Forvet hattında oyunun en iyi Poacherlerinden biri olan Vagner Love ve genç Target Man Tomas Necid var.Ayrıca bu sezon takıma katılan bir başka oyuncu da, geçtiğimiz 2 yılda İsviçre Liginde YB formasıyla çıktığı 64 maçta 50 gol atmayı başaran Seydou Doumbia.Bu bağlamda CSKA'nın zengin bir forvet hattı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dinamo Moscow

Kalecileri Vladimir Gabulov kaleyi koruyabilecek düzeyde.Defans hattında lig standartlarının üzerinde bir stoper olan Alexandru Epureanu yer alıyor.Bu futbolcunun Rus vatandaşlı bulunuyor.Yabancı kısıtlaması olan bir ülke için bunun ne kadar büyük bir avantaj olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.Kadrodaki diğer stoperlerden Leandro Fernandez'in her ne kadar teknik ve mental anlamda yüksek özellikleri olsada, 11 olan Jumping'i sıkıntı yaratabilecek düzeyde.Epureanu'nun yanına yapılacak kaliteli bir takviye, defans zaafiyetini minimuma düşürür.Orta sahasına da takviyeler gerekmektedir.Özellikle kanatlardaki oyuncuları kısıtlı ve zayıf oyuncular.Orta sahada göze çarpan tek oyuncu, yine bu bölgenin defansif yükünü çekebilecek düzeyde olan Tomislav Dujmovic.Forvet hattı nispeten diğer bölgelerine göre daha iyi düzeyde.Bu bölgede en göze çarpan isim geçen sezon sonu Schalke'den bonservissiz bir şekilde takıma katılan Kevin Kuranyi.19 yaşındaki genç forvet Alexander Kokorin gelişime açık bir oyuncudur ve değerlendirilmelidir.Aynı şekilde ilk yıl alt yapıda bulunan ve Feyenord'da kiralık olan Smolov gelişimi gözlenmesi gereken bir genç.Kuranyi'nin yanına yapılacak bitirici bir forvet takviyesi, bu bölgeyi ligin en iyi forvet hatlarından biri yapar.

Lokomotiv Moscow

İlk yıl şampiyonluğa oynamak istiyorsanız kaleye mutlaka takviye yapmalısınız.Jan Durica ve Marko Basa kadrodaki en kaliteli 2 stoper.Fakat kale için söylediğimiz şey burada da geçerli.En azından birinin yerine daha kaliteli bir stoper takviyesi yapılması, defansın güvenilirliği ve sürekliliği için önemli bir adım olur.Stoperlerinin aksine bek oyuncuları Renat Yanbaev ve Roman Shiskin nispeten kaliteli bekler.Orta sahalarında ofansif bakımdan Dmitry Torbinskiy, Wagner ve Olexander Aliyev gibi 3 tane kaliteli oyuncu yer alıyor ve en güçlü bölgeleri bu bölüm.Ukrayna'lı Aliev'in Rus vatadaşlığının da bulunması çok önemli bir artı.Alt yapıda yer alan ve gelecek vaad eden Alan Gatagov, saydığımız 3 oyuncunun aksine orta sahanın her yerinde oynayabildiği gibi; gelişimi ve kadro derinliğinin oluşturulması açısından mutlaka A takıma katılması gereken bir genç.Ki kendi geçen serinin en iyi gelişen gençlerindendi.Takıma kesinlikle bir defansif orta saha oyuncusu takviye edilmeli.Forvet hattı ise defans hattı ile paralel doğrultuda yetersiz.Ve burayada en az 1 oyuncu takviyesi gerekmektedir.

Spartak Moscow

Yaşı ilerlemiş olsada ilk yıl Andriy Dikan' kaleyi koruyabilecek kalitede bir kaleci.İdeal stoperleri Marek Suchy-Martin Stranzl gibi gözüksede özellikle Suchy'nin yanına hava toplarına hakim bir stoper takviyesi yapılması, defansın göbeğini daha güvenli bir hale getirir.Kombarov kardeşler defansın ve orta sahanın karşılıklı iki kanadında oynayabilen yetenekli ve genç oyuncular.Takımda tam manada kaliteli bir ön libero bulunmuyor.Ibson, Nikola Drincic gibi çift yönlü oynayabilecek oyuncular yer alsa da, yapılacak bir ön libero takviyesi orta sahanın defansif anlamdaki eksiğini tam olarak ortadan kaldırır diyebiliriz.Yine aynı bölgede hücuma dönük oynayan ve müthiş teknik özellikleri bulunan Alex yer alıyor.Takıma bu yıl katılan Aiden McGeady bir başka önemli hücum silahı.Her ne kadar Balance( 6 ) ve Composure( 11 ) özellikleri düşük olsada Welliton lig için kaliteli bir forvet.Gelelim en önemli noktaya.Takımın alt yapısında, oyunun en önemli gelecek vaad eden genç yeteneklerinden birisi bulunuyor: Jano Ananidze.Bu oyuncunun gelişimi için seçiminiz oynayabileceği bir klübe kiraya vermekte olabilir, rotasyonda yada 11 olarak kullanmakta.Seçim size kalmış.Sabırlı olursanız çok değil 3 yıl sonra karşınızda bambaşka bir Ananidze göreceksiniz.Yine alt yapıda bulunan bir başka genç yetenekse Pavel Yakovlev.Bu oyuncunun da gelişimi gözlenmeli.Gelecek vaad eden bir oyuncu.

Rubin Kazan

Kalelerini Rusya Ligi'nin en iyi 2. kalecisi olan Sergey Ryzhikov koruyor.Yedek kaleci Giedrius Arlauskis ise oldukça kaliteli bir alternatif.Defans hattının en önemli oyuncusu Salvatore Bocchetti.Yinede Central Mid'de sıkıntı çıkarabilecek Jumping'i( 11 ) göz önünde bulundurulmalı.Bocchetti'nin banko oynayacağını varsayarak yanına hava toplarında etkili bir stoper alındığında, defansın göbeği tabir-i caizse kale gibi olacaktır.Ancak Bocchetti'nin peşine düşecek İtalyan devleri size sıkıntı çıkartabilirler.Ayrıca defans hattında Oleg Kuzmin ve Cristian Ansaldi gibi iki kaliteli bek oyuncusu da bulunuyor.Özellikle Ansaldi'den iyi paralar kazanabilirsiniz.Alexander Ryazantsev kaliteli sayılabilecek bir kanat oyuncusu.Eğer olaya birazcık duygusal yaklaşırsanız temsilcimiz Gökdeniz Karadeniz'de en azından ilk yıl sizi diğer kanatta idare edebilirSezon başı Hoffeneim'den astronomik bir ücrete transfer olan (28.5M$) Carlos Eduardo kadrodaki en önemli hücum silahı.Forvet bölgesinde Eduardo'nun da desteğiyle Obafemi Martins ile sonuca gitmeyi deneyebilirsiniz.Yinede son vuruşları daha etkili olan bir forvet oyuncusu takviye edilebilir.

Zenit St. Petersburg

Kadrodaki en kaliteli kaleci olan Vyacheslav Malafeev kötü kaleci değil.Ancak genel olarak kadro kalitesi göz önüne alındığında seviyenin altında kaldığını söyleyebiliriz.Oyun başında yapılacak kaliteli bir kaleci transferi gayet yerinde olur.Anyukov-B.Alves-Hubocan-Lukovic'den oluşacak defansı, belkide ligin en kaliteli defans hattı.Orta sahasının ortasında genelde çift yönlü ve tecrübeli oyuncular yer alıyor.Bu bölgede defansif görev verilebilecek en iyi oyuncu Igor Denisov.Yine orta alanda Vladimir Bystrov, Alessandro Rosina ve Danny gibi çok kaliteli hücum silahlarına sahip.Ayrıca Danny ve Rossina'nın orta alanın her yerinde oynayabiliyor olması önemli artıları.Forvet hattı kısmen de olsa yeterlidir.Defans-Orta saha-Forvet üçleminde en zayıf bölge olarak forveti gösterebiliriz.Yine de ligi kadırabilecek kalitede oyuncular.Alt yapıda bulunan Maxim Kanunnikov As takıma katılabilecek kalitede bir genç.Bu oyuncuyu atlamamakta fayda var.İlk yıl başka klüplerde kiralık olan Michael Lumb ve Sebastien Puygrenier kiradan döndüklerinde kadro derinliğine katkıda bulunabilecek kalitede oyuncular.

Not : Rehber January/Ocak 2011 başlangıçlı Rusya Ligi'ne göre hazırlanmıştır.

Kişiyel yorumum :

Rusya Lig'i gerçekten çok zevkli bir lig.Geçen seride 6.5 sezon oynadığım unutulmaz bi Lokomotiv kariyerim var.Öncelikle neden sadece 6 klübün incelemesini yaptım?Şunun için; Rusya Ligi'nde daha önceki serilerde de oynamış ve tecrübesi olan biri olarak, bu 6 büyük klübün dışında alacağınız takımı bu klüplerle yarışırır düzeye getirmeniz kısa vadede imkansız.Süre uzadıkça kariyerden sıkılma oranı artar.

Çoğumuz zaten bir klüpte ortalama 3-5 yıl arası kalan oyuncularız.Hal böyle iken fantezi yapıpta, bu takımların dışında başka bir takım almamanızı öneririm.Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi ligin gelirleri iyi değil.Ekonomik açıdan birşeyler yapabilmeniz için aldığınız takımla Avrupa kupalarına katılmanız gerekiyor ki ele avuca gelir olması için bu lig ŞL olmalı.Kadronuza katacağınız ucuz ve kaliteli oyuncular çok geçmeden Avrupa klüpleri tarafından fark edileceği için sürekli istikrarlı bir şekilde kadro kalitenizii koruyup, üzerine koymanız bir hayli zorlaşıyor.Kaldı ki belli bir süre sonra bu ucuza alıp sattığınız değerli oyuncuların yerlerini dolduramamaya başlıyorsunuz.Bundan dolayıdır ki önerim bu 6 takımdan birini almanız.Emin olun "İyi ki" diyeceksinizİyi eğlenceler.

Samet Limon
    Last edited by Lim10 : 13.Aralık.2010 at 23:53

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

- Aykut Kocaman : "Brezilya Milli Takımı'nın sol bekinin bunu düşünmesi lazım."

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Müthiş bir inceleme olmuş gerçektenVe bu ligi ancak bu kadar iyi anlatabilecek tek adamsın Samet abiCanım Rusya'da Lokomotiv ile açmak istedi şimdi cidden

Nesil
    2010
    Yer
    54 & 34

Rusya'da sıkı Zenit fanıyımdır incelemede çok iyi olmuş ellerine sağlık.

Nesil
    2009
    Yer
    Manisa

İnceleme harikulade olmuş. Bende Feraless gibi Zenit fanıyımdır fakat oyunda Kerzhakov bu ligi kaldırır gibime geliyor.

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Dinamo Moskova favori takımımdır , 20.5 milyon € bütçe alabilirsiniz .
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2009
    Yer
    Ankara

Güzel bir inceleme olmuş.Bende bir ara Çin ligini yapabilirim Teşekkürler..
    "insanı kirleten, ağzına giren değildir. ağzından çıkandır insanı kirleten."

Nesil
    2009
    Yer
    Boykot Turksportal

Tebrikler çok iyi arastırma olmus, 1 hafta oncesınde devam eden fenerbahce karıyerımde isitifa edip ne olacak bakalım diye bir heyecan aradım,istifadan 2-3 hafta sonra cska teklif verdi bi bakayım şu lige diyerek kabul ettim eğlenceli bir lig tavsiye ederim

inceleme çok güzel olmuş insanın rusya liginden bir takımla kariyer açası geliyor

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Çok güzel ve ayrıntılı bir inceleme olmuş, bir dahaki kariyerimi Rusya Ligi'nde açmayı düşünüyorum.(Dinamo ile)

Nesil
    2008
    Yer
    Denizli - İzmir

Dinamo Moskovanın her seferinde bütçesi değişiyor , eğer şansınız varsa(benim gibi ) 39 Milyon € bütçe alabilirsiniz(Winner olarak).
    Daniel Bryan'ın sakalının kılıyız !

Nesil
    2010
    Yer
    54 & 34

Özi olsa ne yazarki şu yabancı sınırı çok sinir ediyor adamı.O yabancı sınırı kalksa Rusya ligi daha da fazla sarar.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

AnLatırken şu dir keLimesini fazLa kuLLanmayıp daha geniş zamanda yazsaymışsın dergiLik bir yazı oLacakmış. Emeğine sağLık diyorum ve bundan sonra ki inceLemeLerinde buna dikkat etmeni istiyorum.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    11

Quote Originally Posted by DenizlispoR View Post
    Dinamo Moskovanın her seferinde bütçesi değişiyor , eğer şansınız varsa(benim gibi ) 39 Milyon € bütçe alabilirsiniz(Winner olarak).

Bütün takımların bütçeleri değişiyor.Belli aralıklarda random olarak vermişler bütçeleri.Sırasıyla verilen bütçe büyüklükleri bakımından Zenit, Dinamo, Spartak, CSKA, Lokomotiv ve Kazan şeklinde gidiyor.Zenit'in Title Challange olarak 52M$ verdiğini gördüm.

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

Nesil
    2007
    Yer
    Şeref Bey'den

Geçen yıl Zenit ve FC Moskova kariyerlerim vardı çok zevkli bir lig. Fakat Zenit ile kısa sürede domine ediyordum ligi. Bu yıl CSKA daha güçlü oldu epey zorlu geçecek gibi oyunlar..

Klavyene sağlık abi

supriz sonuclar yapabilir demişsin Terekden cok canım yandı elediler şampiyonlar liginden benı =)

Nesil
    2007
    Yer
    Konya

en son fm 2008'de zenith'i uefa'yı aldığı zaman denemiştim. çok üşüyüm geri dönmüştüm.

Quote Originally Posted by nouma16 View Post
    en son fm 2008'de zenith'i uefa'yı aldığı zaman denemiştim. çok üşüyüm geri dönmüştüm.
    bu konuyu her açtığımda bu mesajı okuyup gülüyorum

Nesil
    2006
    Yer
    Fikstüre Bak..

Lig aslında çok zevkli olabiliyor özellikle bu 6 takımla..Ama en önemlisi Rus kalitesi..Eger kaliteli Rusları takıma katmassanız bir türlü oyun ritmini bulamıyorsunuz..5 Rus oyuncu şart 11'de ve belirli kaliteyi 6 takımın dışında hatta 2-3 takımın dışında oturtmak çok zor bu da erken sıkılmanıza neden olabilir..Bir de ligin başlangıç tarihleri var fakat seneye zannediyorum Avrupa ligleriyle aynı zamanda başlayacak Rusya bu da güzel haber..

Ligin güzel yanları yok mu var tabiki..6 takımın Avrupa'ya gitmesi büyük avantaj..Bunun dışında ligde denk takımların çoklugu ligi zevkli hale getiriyor..Bir de yabancı sınırlaması kalkarsa en hit liglerden olur Rusya Ligi..

Nesil
    2011
    Yer
    İstanbul & Trabzon

Spartak Moskova ile 7 sene oynadım adamlarda para Man.City seviyesine geliyor nerdeyse

Nesil
    2010
    Yer
    İstanbul

Rusya ligi fmde bana en çok keyif veren lig olmuştur. Daha Rusya ligi oynamamışlar için tavsiyemdir.Her fm oyununda keyifi almışımdır.İnceleme için teşekkürler.

Nesil
    2007
    Yer
    Konya

bende anthzi ile kariyer açmak istiyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Uzun bir aradan sonra tekrar Spartak Moskova ile oynadım 2 sezon. 2 sezonum da da şampiyon olduk. Yanlız Rus oyuncu yani yerli oyuncu almak çoook zor. En iyileri Cska, Zenit, D.Moskova, L.Moksova ve Rubinde.

2 sezon üst üste lige ambargo koyduk şampiyon olduk ama kadroya giremeyen adamlar bile gelmek istemiyor. Bu sebepten dolayı 2 şampiyonluğun ardından istifayı verdim.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ukrayna Liginden daha kaliteli bir lig ama Rus oyuncu bakımından çok kısır. Hemde çok......

terek'i çalıştırdığım için birkaç oyunu keşfettim acaba bunlar çeçen asıllı oldukları için mi terek'te bu kadar devasa oynuyorlar anlam veremedim ama isimlerini yinede vereceğim
    shamil asildarov
    lakhiyalov

he birde bu takıma ermeni manucharyan'ı getirirseniz tadından yenmiyor

Nesil
    2006
    Yer
    11

Lakhiyalov tecrübesiyle götürür işi.Asildarov geçen seride böyle değildi.Bu seride gerçekten kaliteli bir profile sahip lige göre.Bende Rubin almıştı ve takır takır gol atıyordu orda.Rehberde bulunmayan ve serinin sonuna doğru Lokomotiv kariyerimde keşfettiğim bir genç varki müthiş bir potansiyele sahip gerçekten.Önümüzdeki seride de böyle gelişirse çıtlarım

Mesaj Yetkileri