Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 55 sonuç

Konu: Monster (Canavar): Barcelona tarzı bol paslı tam saha agresif bir oyun

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Default Monster (Canavar): Barcelona tarzı bol paslı tam saha agresif bir oyun

Önsöz, hiç bir taktik yenilmez değil, hiç bir taktik %100 başarı ve uyum garantisi vermez.

Bu taktik çok küçük takımlara yaramayabilir, yetenekli takımlara daha uygun olabilir. Attıkça daha fazla attıran bir taktiktir, büyük takımların gücünü fazlası ile hissettirmesi amaçlar. Sinekten yağ çıkaran taktiklerden değildir. Çoğu maçta %60-40 topla oynama oranına sahip olabiliyorsunuz.

Taktiğin Amacı:

Taktiği yaratırken Barcelona dizilimi nasıl olabilir diye düşündüm, araştırdım ve Barcelona Resmi FM araştırmasının eleştirilerini de okudum.

Amacım kesinlikle Barcelona dizilimi yaratmak değildi ama o pas organizasyonuna ihtiyacım vardı.

Barcelona'nın oyun formatını şöyle özeteyebilirim:
    Barcelona çok geride oynayan bir takım aslında ama defansını önde kurduğu için arayı çok daraltıyor, 25-30 metreye getiriyor oyunu. Hatta Messi ve Pedro da gerilere top almaya gelebiliyor. Forvette David Villa da orta saha özellikleri olan bir kanat gibi oynadığı için çok ileride kalmıyor, aralara atılan toplara zamanlamalı koşular ile çizgi defansı yoruyor. Barcelona bu dizilimde (çok önde kalmadığı) orta saha çizgisi üzerinde kaldığı için bu bölgede çok pas yaparak rakibe top göstermiyor, rakip koşmaktan geberiyor, maymuna dönüyor adeta. O kadar çok koşuyorlar ki bir süre sonra pilleri tükeniyor, 1000 pas yapacak neredeyse Barcelona bir maçta. Böyle olunca 10 dk. inanılmaz seri pas yapıp bir anda bir kanattan ters kanada uzun bir pas atıyorlar ve rakip yorgunluktan takip edemeyip kademe hatası yapabiliyor ya da derinlemesine bir pası kaçırabiliyor. Barcelona bu formatında maç boyu en fazla 3-4 pozisyona giriyor, o yüzden kısır geçiyor aslında ama birini mutlaka atıyorlar. Çünkü herkes çok teknik ve bitirici. Bunu yapabilecek dünyada hiçbir takım yok, olamaz da hiçbir dönemde. Çünkü Guardiola Barcelona altyapı hocası iken hepsini bu oyun formatına uyum sağlayacak şekilde eğitti.

Benim amacım 1000 pas sınırına yaklaşmak değildi. Türkiye Ligi'de sert oynayıp kapanan, orta sahada döverek senin gelmeni engelleyen, ceza sahası önünde Çanakkale geçilmezi oynayan takımlara top göstermemek, kapanan takımları açabilmekti. O kadar önde basan bir taktiğe ihtiyacım vardı ki bunaltıp topun Barcelona gibi bende kalmasını sağlayarak rakibi koşturup yormaktı amacım ama farklı olarak çok daha fazla ve çok daha hızlı pozisyona girmesini istiyordum takımımın. Bu yüzden önde baskının maximumda olmasını istiyordum ve öyle yaptım.

Elinizde tam saha pres yapan bir taktik var ve beklerinizi geçen çok hızlı rakip kanat oyuncuları problem yaratabilir. Böyle yetenekli rakip kanat oyuncuları ile oynuyorsanız beklerinizin hızlı ve iyi kademe yapması lazım ama bazen bu bile yetmeyebilir. Buna o noktada çözüm bulamıyorum, bekleri daha defansif yaparsam taktiğin bir önemi kalmaz. Bu neden yaptığımı yazımın devamında anlayabileceksiniz.

Öncelikle her oyuncunun özelliklerinde Advanced ayarlar girili. Role ve Duty değiştirmeniz hiçbir işe yaramayabilir:

Complete Forward kullanıyorum, aralara boş koşu yapabilecek, hızlı ve bir miktar fizikli bir santrafora ihtiyacınız var.

Dizilimde AML ve AMR oyuncuları maximumdalar, amaç onları kanada kaçan forvet gibi kullabilmek. Yani 2si kanat gibi görünen 3 forvetiniz var. Kanat oyuncuları içeri dribbling yaparak kaleye kadar gidecekler. Çok hızlı, dribbling yetenekli ve özellikle finishing yeteneği çok iyi kanat oyuncuları kullanmanızı öneririm. Böyle olursa çok gol atarlar, ne yazık benim berbat finishingli kanat oyuncularım her maç 10 pozisyona girip ya birini attıkları ya da çoğu zaman hiç atamadıkları için çok pozisyon harcıyorlar. Kanatlar forvet gibi oldukları için orta-pas yerine çok fazla kaleye vuracaklar, çoğu zaman bu vuruşlar ceza sahası içinden olacak.

MCL küçük bir miktar daha fazla ofansif, örn. Iniesta, MCR ise Xavi.
    MCL ve MCR work rate, team work, stamina iyi olmalı bence. Çünkü birden zone pres ile kanatlarınızın önde baskılarına sık sık yardıma gelecekler. Teknik kapasiteleri de oyuna ne kadar pas olarak hükmedebileceklerini belirler ama çok vasat olmadıkları sürece her zaman basit pas yapabilecekleri için sırıtmazlar da. DM daha çok defansif kalacak, en azından temiz pas yapabilmeli ve çok iyi pozisyon (positioning) alabilmeli. Defansın açıklarını kapatacak çünkü.
    Anticipation hangi oyuncunuzda/oyuncularınızda fazla yüksek ise o oyuncular çok fazla inteception yapacak.

AML sağ ayaklı, AMR sol ayaklı olsa iyi olur mesela.
    AML ve AMR, hatta ST team work düşük olmaması tercih sebebidir, yoksa pres yapmazlar açık yaşarız (work rate de ne kadar pres yapabileceğini belirler, o da yüksek olsa çok iyi). Amaç burada kanatların çizgi oyuncularına baskı yaptığında forvetin daralttığı alanda rakibin ortadaki boşluğa dönmesi halinde MCL ve MCR'nin zone pres yaparak rakibin geriye pas yaptırmasını sağlamak. Rakip ortaya dönüp çıkmaya çalıştığında MCL ve MCR hemen geriden yardıma geliyor ve top ayağında olan rakip oyuncu kanata geri pas yapamadığı için geriye dönüyor, kanatlarınızdan birinin kaleciye doğru koşusu ile interception yapıp kaptığınız top ile pozisyon bulabiliyorsunuz.

Ben bunu FB'de Topuz ile çok iyi yaparken, Dia ile yapmakta zorlandım mesela.

AML ve AMR forvet gibi oynadığı için hep içeri koşuyor, (bekler) DL ve DR kanatta çizgiye inip orta işini yapıyor ve orta sahaya kanatların boşalttığı alana giriyorlar. Sonuç olarak 2-5-3 gibi bir dizilimde oynuyorsunuz aslında.

DCL daha teknik ve hızlı olanı koyarsanız daha iyi olur. DCR da heading 17+ olsun (FB'de Yobo-Lugano dizilimi uygun). Defans 4lünüz çok iyi olmalı, farkı yaratan onlar. Çünkü defansınız orta saha çizgisinde olacak.

Sonuç:

FB ile ilk yarı ligde sadece 7 gol yedim. Bu kadar az golü, taktiği oluşturmaya çalışırken yedim aslında. İlk yarıda ligde 15G 1B 1M aldım (46 puan, rekor seviyede), Touchline Instructions'ı iyi kullansam belki de tamamını da alabilirdim. Aşağıda sayacağım sebeplere rağmen ikinci yarı 20 gol yedim ki ligin en az gol yiyen eş takımı ve en fazla gol atan takımı oldum.

Kanatlarınız yükü taşıyamaz ise, son vuruşları beceremezler ise resimde de görüldüğü yük santraforunuza biniyor. Sağda Messi, solda Ronaldo olsa 50şer gol atabilirler, ligi 150 golle bitirmek bile içten değil.

İkinci yarı döküldüm çünkü Lugano gitti, yerinde aldığım Dante sık sık basit kademe hatalarından çok gol yedirdi. Hatta Yobo sık sık Dante'nin kademesine girdi bile denilebilir eheh. Çok fazla sakatlık yaşadım. MCL Emre sakatlandı, Topuz sakatlandı. Hazard'ı aldım çok az verim verdi. Dia'yı sağa çektim, soldakinin yarısı kadar oynamadı. MCL'de İlkay alıp oynattım, hiç savunma yapmadı vs vs. Jem Karacan'ı transfer etmemim sebebi de pres gücü yüksek, dirençli bir orta saha oyuncusu olması. O bile yetti.

Bu taktik çok çok yüksek tempoda oynatıyor Premier League takımları gibi. Barcelona'da takımı aynen dizseniz hiç ellemeden bütün maçları kazanabilirsiniz, oyun sıkıcı hale gelebilir

Sizden çok yüksek tempo yapan takımlara karşı zorlu maçlarda daha ağır tempo oynamanızı öneririm. Arsenal, Manu gibi yüksek tempolu oynayan takımlar ile aynı seviyede tempoda oynayamayacaksanız sizi bozabilir o zaman, oyuncularınız tempoya alışkın değillerse, özellikleri yetmiyorsa bozabiliyor bu sizi.

Takım taktiğe alışma sürecinin başında Special Focus Areas: Team Blend başlayabilirsiniz. Oyun formatı ve pas hızı oturana kadar takım kötü gidebilir, bir müddet sabredin (özellikle sezonu maçlarda çok bocalayacaklar) ve hazırlık maçlarında da bu taktiği kullanın. Match Preparation'da 3 taktiği de Monster taktik yapmanız hızlandırır.

Duran top taktiği var, kornerlerden bol gol atıyoruz. Herkes penaltı noktasının gerisinde kalıp markajcılarını oyalıyor. 1 oyuncumuz (DCR yaptım ben onu) (penaltı noktasından kaleye daha yakın, penaltı noktası hizası ile ön direk hizası ortası biryerlerden) ön direğe koşu yapıyor ve diğer markajcılar geride uyurken DCR birebir markajcısı ile kalıyor. 17+ olursa DCR bol gol atar, çoğu zaman markajcısı iyi takip etmiyor. Bir çok korner taktiği araştırdım ama en iyisi bu. Farkettim de yapay zeka da bunu sık yapıyor aslında, pek hile sayılmaz

Tüm duran toplar en etkili olacak şekilde ayarlandı. AML defans kornerde ileride kalıyor, AML hızlı değilse başka bir hızlı oyuncunuz ile defans korner durumlarını takas yapın.

Çok uzun oldu ise kusura bakmayın, sürç-ü lisan lisan ettim ise affola.

Deneyecek olan herkese çok teşekkür ederim, Taktiği oluşturmak için süre olarak 20 saat civarı harcadım.
    Çoğu kişide nasıl sonuç verecek çok merak ediyorum, TR'de 3 büyükler için uygun olduğunu düşünüyorum.

http://hotfile.com/dl/116251302/a087...nster.tac.html
    Mirror: http://www.4shared.com/file/CerMEJmV/Monster.html
    Last edited by Cengo : 30.Nisan.2011 at 06:03
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

Taktik için emeğine sağlık indirip denemeyeceğim ama benim taktiğimle aynı.Neredeyse bire bir

Bende bu tarz bir oyun felsefesi ile Trabzonspor ile oynuyorum ve sonuçlar olağanüstü diyebilirim.Şuan ki sitedeyayınladığımız kariyerde de aynı taktikle oynyorum 25 maça yakın oldu sadece 4 maç kaybettim diğer hepsi galibiyet.Kaybettiğim maçlarda Bjk,fb,Benfica deplasmanı onlardadaiyi oynadığım halde bitiriclik sorunu nedeniyle kaybettim.

Bu taktiğinde başarılı olduğuna eminim.Deneyenler pişman olmaz.

Oldukça etkileyici bir taktiğe benziyor. Takımımda ki oyuncular taktiğe uygun seviye de neredeyse. Denemek için can atıyorum. Teşekkürler.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Kimse denemedi mi acaba, merak ettim de?

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

2 maç denedim. 2 maçta da üstün oynamama rağmen gole gidemedim. 0-0 beraberliklerle ayrıldım sahadan.

Taktiği indirebilirsem ben de deneyeceğim. Şu anda sitedeki en popüler iki taktik olan GoalsGalore ve terminator taktiklerini dönüşümlü olarak kullanıyorum. Antrenman programından, benim gerçek hayatta bazı oyunculara takık olmamdan ötür ilk 11'i zor bir araya getiriyorum desem yeridir. Sabretmeyi bir türlü öğrenemeyeceğim galiba, ilk sezon oynat sonra gönder dimi İlhan Eker ile Bilica'yı? Bir de Lugano'yu kaptırınca defansta kim oynar? Semih Şentürk tabii ki

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Ben de bir maç yönettim. Schalke takımını yönettim, 1-1 beraberlikle ayrıldım sahadan. %65 filan topa hakim olduk ancak pozisyona giremedik hiç, 8 şutumuz filan vardı.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Yalnız takım taktiğe alışmadan hiçbir taktik ile başarılı olmak imkansız. 1-2 maç bocalar zaten normaldir.

Hazırlık maçlarının tamamını oynadıktan sonra verim vermeye başlayabilir herhangi bir taktik (ortalama 6-7 maç).Match Preparation kısmından ne kadar uyum sağladıklarına bir bakın. Takım akıcı kısa pas yapacağını için, direct pass yapan takımlar gibi olmayacağından alışması süreci daha uzun olabiliyor.

Yine de takımların üstün oynamasına sevindim, gol oranı santrafor ve sonrasında açıklara yükleniyor. Hareketli iyi bir santrafor varsa çok gol atabiliyor. İlk maçlarda gol olmamasına rağmen denemek istiyorsanız sizden ricam vazgeçmeyin bir kaç maç daha.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2010
    Yer
    Viyana

Öncelikle taktiğinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Ben bu taktiği 2. sezonumda galatasaray ile denemekteyim.Çok pozisyon bulup çokta pozisyon yiyorum.İşin garip tarafı her maç geriye düşüyorum ve her defasında da maç galatasaray lehine dönüyor.Bazen 25-30 şut graiğini elde ederken bazen de 8-10 şut arası verim alıyorum.Acaba bu bir geçiş dönemi mi yoksa böyle mi devam edecek?

Esenlik dilerim.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by carlito94 View Post
    Öncelikle taktiğinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Ben bu taktiği 2. sezonumda galatasaray ile denemekteyim.Çok pozisyon bulup çokta pozisyon yiyorum.İşin garip tarafı her maç geriye düşüyorum ve her defasında da maç galatasaray lehine dönüyor.Bazen 25-30 şut graiğini elde ederken bazen de 8-10 şut arası verim alıyorum.Acaba bu bir geçiş dönemi mi yoksa böyle mi devam edecek?

Esenlik dilerim.
    Kadroyu değiştirmediniz ve yeni denemeye başladınız ise çok güzel ama orta sahaya takviye yapmanızı öneririm. 2 MC ve DMC'nin work rate, team work ve aggressions değerleri önemli aslında.

Determination da olsa iyi olur ama o kadar da önemli değil.
    Positioning defansif, Off the Ball hücumda ne kadar iyi yer tuttuklarını gösterir, bu da zorunluluk değil ama ne kadar iyi olursa oyuncu o kadar iyi doğru iş yapar, doğru yerelere koşar, doğru pozisyon alır.

Çok pozisyon yemeniz pek normal olmasa da çok ofansif taktik olduğu için dengeli-kaliteli ve üst takımlara karşı normal. Eğer önde baskıyı tüm oyuncular yapmıyorsa bir yerden kırılabilir, rakibi çıkartmamak önemli olan. Bu da pozisyon vermenize sebep olabilir ya da pas yapan oyuncuların teknik kapasiteleri kısıtlıdır. Yaratıcılıkları (creativity) düşüktür pas alanlarını göremez, baskı altında basit paslar atarak kaçarlar. Composure düşüktür, sakin kalamazlar, baskı altında acele ederler, dengesiz işler yaparlar, güvensiz hissederler. Bunlardan bir ya da birkaçı da bazı oyuncularda sebebiyet verebilir.Yeteri kadar hücumda yetenekleri kullanmazsak ve önde baskıyı yapamazsak bu sefer etkisiz kalıp topu rakibe oynattırmaya başlayıp biz pozisyon verebiliriz.Çünkü siz ne taktik verirseniz verin oyuncu ne alabiliyorsa, sahada ne kadar yeteneğini kullanabiliyorsa o kadar oynarsınız.

Kanat oyuncularında + olarak finishing ve technique çok önemli çok pozisyona giriyorlar, gol kaçırmamaları lazım. Acc-Pace ne kadar iyi olursa o kadar daha fazla kaleye gidiyorlar ayrıca, bu da o kadar çok gol demek. Onlar da prese katkıda bulunuyorlar, hadi gölge defans yapıyorlar- stamina, aggression, work rate orta seviye diyelim en azından team work biraz yüksek olsun.

Uzaktan şutları kıstım, açarsanız daha fazla şut atabilirsiniz ama şutlar genelde gol olmadığı için (30 şut çekip 3te 1i bile zor kaleyi bulduğu için) tercih etmedim. Genelde 15 şut ortalaması ile oynarsınız (5-6 kaleyi bulur), dengeli takımlarda 8-10 şut ile oynarsınız. Dolayısı ile az pozisyona girip golü bulmanız lazım, kapalı takımları aşmak için çok pas yapıyoruz ve çok ileride oynuyoruz. Uzun pas atarak uzun santraforlara ceza sahasında top indirip pozisyon arasak, yani direct pass yapsak daha fazla pozisyona gireriz belki ama her takıma tutmaz, hele uzun savunmacıları olanlara hiç tutmaz. Pas yaptıkça süre ilerlediği için pozisyon sayımız azalabilir direkt sistemlere göre. O yüzden tamamen yerden oynuyoruz. Oyuncular ne kadar kaliteli ile o kadar efektif oynuyorsunuz ve az sayılabilecek pozisyonlarda sonuca gidiyorsanız problem olmuyor. Çünkü gerçekten %100 gollük pozisyonlara giriyoruz her maç taktikte. Yalnız şu an her maçı çeviriyorsunuz farkındaysınız

Anadolu takımlarına çok fazla pozisyon vermemeniz lazım. Hatta bir maç hiç şut bile atamadılar, %70 civarı topla oynadım, rakibin alayı sıfırdı değerlerinin. Dediğim gibi oyuncularınız savunma anlayışları ile ilgisi olabilir.

Savunmacılarınız biri lütfen hızlı olsun, soldaki cover oynuyor oraya koyun. Onun kademelere girip araya atılan topları temizlemesi lazım. Beklerin de kademe hatası yapmaması, kaçan rakip açık oyuncularını takip edebilmesi lazım. Yavaş bekler ile olmaz, çünkü çok ofansif oynayıp açık gibi çizgiye kadar iniyorlar. Şu an sanırım Galatasaray'da yaratıcılık ve yavaşlık sorunu yaşıyorsunuz bence.
    Last edited by Cengo : 07.Mayıs.2011 at 16:14

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2010
    Yer
    Viyana

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.Takımımın taktiğe alışma sürecinde yukarıda da belirttiğim gibi başlangıçta zorluk çektik.Fakat 3-4 maç gibi bir zaman dilimini aştıktan sonra rüzgarı arkama alıp başarılı sonuçlar elde ettim.

Ortasaha konusuna gelince kanımca ortasahanın yeterli olduğu kanaatindeyim.Ortasaham Stefan Defour,Marco Verratti,Jem Karacan,Gabi Mudingayi,Mehmet Ekici ve Lorik Cana gibi oyunculardan oluşmakta.Defansta ise Verktsov,Servet Çetin,Eren Güngör ve Lucas Neil'i değişmeli oynatmaktayım.Arka kanatlar ise Çağlar,Sabri,Oscar Vent ve Serkan'ı oynatıyorum.

Kadroma takviye yapmalımıyım ? İlginiz için teşekkürler.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by carlito94 View Post
    Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.Takımımın taktiğe alışma sürecinde yukarıda da belirttiğim gibi başlangıçta zorluk çektik.Fakat 3-4 maç gibi bir zaman dilimini aştıktan sonra rüzgarı arkama alıp başarılı sonuçlar elde ettim.

Ortasaha konusuna gelince kanımca ortasahanın yeterli olduğu kanaatindeyim.Ortasaham Stefan Defour,Marco Verratti,Jem Karacan,Gabi Mudingayi,Mehmet Ekici ve Lorik Cana gibi oyunculardan oluşmakta.Defansta ise Verktsov,Servet Çetin,Eren Güngör ve Lucas Neil'i değişmeli oynatmaktayım.Arka kanatlar ise Çağlar,Sabri,Oscar Vent ve Serkan'ı oynatıyorum.

Kadroma takviye yapmalımıyım ? İlginiz için teşekkürler.
    Orta saha çok iyiymiş. Yalnız Mudingayi yaratıcılıkta biraz zayıf kalabilir. Daha çok Cana ile değişmeli oynayabilir, yerine Yann M'Vila zorlanabilir.

Defour - Mudingayi
    ------ Cana ---------

Forvette de Baros olması lazım, 10 numara.

O zaman beklerde problem var, bek savunması taktiğin tek aksayabilecek yeri, kırılgan bölgesi. O yüzden oraya çok özel oyuncular almak lazım. Sol beke Juan Manuel Vargas'ı önerebilirim. Oscar Vent kim bilmiyorum ama sağ bekte de Sabri çok vasat kalır. Alabileceğini zannetmiyorum ama sağ beke mutlaka Darijo Srna'yı önce zorla. Olursa 10 numara ama olmazsa Mattia Cassani ya da araştırdın, kimseyi bulamadın diyelim en kötü ihtimal yine Fiorentina'dan Lorenzo De Silvestri'yi öneririm.

Kaleye Onur'u Trabzonspor'dan almaya çalış istersen.
    Yerli alternatifleri ile değişmeli oynatırsın yabancılarını.

Stopere Christoper Samba - Mats Hummels ikilisini kuran adam hayat boyu 1 gol bile yemez, iddia ediyorum.

Açıklarını yazmamışsın, oralara yıldız transferi yap istersen önermiyorum şimdilik
    Last edited by Cengo : 07.Mayıs.2011 at 17:13

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2010
    Yer
    Viyana

Önerilerin için teşekkürler.Kalede Vincent Enyeama var.Onur sanki Enyeama'dan bir boy daha küçük.Bek konusunda yabancı oyuncu hakkını kullanmak istemediğimden Sabri ile devam edeceğim sanırsam.İleriki vadede ise stopere kaliteli bir Türk oyuncu almayı umuyorum.Serdar Aziz yeterlimidir ?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Unuttum, sağ beke Corinthians'tan Jucilei (De Silvestri daha ofansif) de çok iyi olurdu. En az Srna kadar özel olurdu.

Bence Serdar Aziz gelişebilecek ama ileride iyi alternatif olabilecek bir oyuncu. Hemen kadroya koyamazsın.
    Emre Güngör iyi alternatif mesela, onun gibi Serdar Kesimal da olabilir ama as oyuncular değiller bu seviyede Avrupa oynayan takımlara göre.

Direkt oyuncu istiyorsan Serdar Taşçı'yı alacaksın Stuttgart'tan.

edit: Unuttum kaleye Sinan Bolat'ı kaçırma. Bende Cluj'a gitmişti, 1M€ ödedim de aldım. Volkan'ı yedekliyor Çok yetenekli ...
    Eren Güngör'u oyunda da Galatasaray aldı, şans
    Last edited by Cengo : 07.Mayıs.2011 at 18:05

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2010
    Yer
    Viyana

Tavsiyelerini dikkate alacağım.Esen dilerim.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

tek forvetli taktiklerden hiç hoşlanmıyorum ama güzel bi taktiğe benziyor
    birde bi kaç maçla taktik oturmaz en az ama en az yarım sezon geçmesi lazım
    oyuncuların taktiğe uygun olması lazım
    ben şuanki taktiğimi takıma oturtmak için bir senemi sildim
    taktik sabır işi

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    tek forvetli taktiklerden hiç hoşlanmıyorum ama güzel bi taktiğe benziyor
    birde bi kaç maçla taktik oturmaz en az ama en az yarım sezon geçmesi lazım
    oyuncuların taktiğe uygun olması lazım
    ben şuanki taktiğimi takıma oturtmak için bir senemi sildim
    taktik sabır işi
    Bu taktiğin oturmasını beklemek için 6-7 hazırlık maçı geçmişti, tamamen alışmaları ilk yarının ortalarını buldu. Lig başladığı gibi seri yaptım zaten bakabilirsiniz. İyi kadrolu bir takımda o kadar uzun nsüreceğini sanmıyorum, savunma tabanlı taktikleri oturtmak daha uzun sürebilir bence. Herkes ofansif bu taktikte, tek forvetli taktikler gibi ileride pasif kalmazlar.

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Taktik indirip denemek adetim değildir.Ancak konuya girip baktığımda paylaşımda bile büyük bir emek olduğunu farkettim ve taktiğinizi indirdim.Şunu söyleyebilirim çok çok verimli bir taktik.Daha ilk maçımda Galatasaray ile Fenerbahçe'ye 4 attım.Şiir gibi top oynadım diyebilirimVerdiğiniz bilgilerde dikkate değer teşekkür ederimEk olarak temanın ismini alabilir miyim ?

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Teşekkür ederim. OPZ Skin v1.1

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

bu taktikte ve bu dizilisteki herhangi bir taktikte tek forveti poacher yapsam iyi verim alabilirmiyim ?

ps: forvetin poacher icin uygun oldugunu varsayarsak..

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by thekumpir View Post
    bu taktikte ve bu dizilisteki herhangi bir taktikte tek forveti poacher yapsam iyi verim alabilirmiyim ?

ps: forvetin poacher icin uygun oldugunu varsayarsak..
    Mümkün de olabilir aslında.

Kanatların çok fazla içeri katettiğini düşünürsek, forvete top taşıyorlar zaten. Genelde yerden pas alıyor forvet de.

Team Instruction - > Target Man Supply seç ve Run Onto Ball de (Target Man'de seçili olduğunu varsayıyorum).

Böylece koşu yoluna çok fazla pas gelir, o da ofsayta kalmadan çizgi defansın arkasına sarkabilirse çok gol atabilir. Bu tip bir oyuncu sanırım. Ana taktik formatında herşeyi yapan santrafor lazım ve aynı şekilde araya derinlemesine pas da geliyordu zaten. Şu an sadece buna kısıtladık eğer gerçekten sınırlı bir oyuncu ise.

--
    */*
    --
    */*
    --

Monster'a öne geçince zamanı geçiştirecek ve kontratak yapabilecek bir değişiklik yaptım.

Buradan indirebilirsiniz:
    http://www.4shared.com/file/T6kwWTAt...r_Counter.html

Uyutuyor resmen.
    Maçın sonunda hala atak yiyorsanız Touchline Instructions'da Contain ve Issue Instruction -> Play Even Safer seçtiğinizde bir sıkıntı olmaması lazım.
    Last edited by Cengo : 15.Mayıs.2011 at 05:03

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    Bafra/Balıkesir

Taktiği indirdim. Taktikle oynuyorum kariyerimi. Trabzonspor gibi bir takıma müthiş derecede uyuyor. Taktiğin en önemli yanı duran toplar sanırım. Tüm duran toplardan gol buldum neredeyse. Frikik, serbest vuruş, korner vs.

Giray Kaçar 15 maç 11 gol ile oynuyor. Atmayada devam ediyor. Kısacası ben çok beğendim taktiği

Nesil
    2007
    Yer
    Konya

tavşanlı linyitspor ile denemek için indiriyorum.

defansı biraz geri çektim çünkü arkaya inanılmaz kaçırıyordum.. sorun yaratmaz diye düşündüm nasıl olsa çok fazla çekmedim geriye... sorun yaratır mı?
    bir de ileri uçta complete forvet yerine target man kullansam sorun yaratır mı? ve solda hazard, sağda shaqiri sistemde yeterince verim sağlayabilir mi?

premier ligden düşüyordum. Çok iyi 5-6 oyuncumu Dentinho gibi satmak zorunda kaldım kulüp batıyordu Senin taktiğini son 3-4 maçta kullandım. O zaman gol atamıyordum fakat hep 1-0 yenildim chealse man u ya.

2. ligde de aynı sorunları yaşadım fakat 4-5 maç sonra takım açıldı. kanat oyuncularımın bitiriciliği 8-9 olmasa her maç fark olucak. Çok iyi bir taktik hazırlamışsın. Bir tek problemim bir daha iyi bir forvet oyuncusu bulmam lazım.

Nesil
    2006
    Yer
    Karadeniz

Taktiği Dortmund ile denedim 34 maçta 27 galibiyet, 4 beraberlik, 3 mağlubiyetle şampiyon oldum. 78 gal atıp 26 gol yedim. Ayrıca UEFA Kupası'nı kazandım. Taktik özellikle duran toplarda çok başarılı 10 duran topun 8'i golle sonuçlanıyor. Harıka bir taktik.

Sevgili ABOOO, oyun stili, oyuncu görevleri vs. birebir kendi yaptigim taktik gibi, lakin kornerlerin icin deniycem simdi, cok fazla etkili olamiyorum kornerlerde

Deniyorum simdi

Hocam, bilmiyorum sizde de ayni problem oluyormu, rakip sagdan veya soldan kontraya ciktiginda, misal soldan kontraya cikti takim, Gökhan gönülü calimladi ve caprazdan ceza sahasina giriyor..
    DCR, Gökhanin kademesine girmesi gerekirken, kaleye dogru rakibe paralel kosuyor.
    Bi cözüm bulmaya calisiyorum.

Resimdeki gibi, bi kac pozisyonla karsilastim..
    Siyah cizgiye dogru kosuyor DCR ve kaleciyle karsi karsiya kaliyor rakip oyuncu, Kirmizi yaptigim cizgi yönüne kossa, en azindan rakibin gol sansini düsürebiliriz.
    DCR nin limited defender görevini degistirmeyi düsünüyorum umarim ise yarar, bunun disinda herhangi siir gibi isliyor taktik

Last edited by YozGatGFB66 : 16.Haziran.2011 at 16:22

Quote Originally Posted by malpince View Post
    defansı biraz geri çektim çünkü arkaya inanılmaz kaçırıyordum.. sorun yaratmaz diye düşündüm nasıl olsa çok fazla çekmedim geriye...
    demiştim, iki beki bek-atak olarak ayarladım, sağ açığımı da özellikleri uygun olduğu için gizli forvet-destek yaptım. taktiksel değişikliklerim şu şekilde:

sonuçlarım şu şekilde:

taktiği birkaç oynayışla çok başarılı hale getirdim o sağda gördüğünüz takım ideal 11im değil. pander hazard gibi önemli isimler oynuyor

Taktik topla oynama kısmında oldukça başarılı. Ayrıca atak yaparken tıkır tıkır gidiyor oyuncular ama defansif yönü inanılmaz derecede zayıf. Defansın arkasına atılan toplarda Puyol-Pique ikilisinden oluşan defansım resmen yerin dibine giriyor.bekler desteğe gelmiyor. Defans oyuncuları saçma bir şekilde oyuncuyu marke edip açı kapatmak yerine kaleye doğru koşuyor. Kimi zaman içeriye çevirilen toplarda kendi kalelerine gol atıyorlar. Taktiğin defansıf yönü geliştiririlirse FM2011'i en güzel taktiği olacağına inanıyorum.

on numara bi taktikte beşiktaşta hayvani şekilde bi sakatlık sorunu var

çoğu maçı kazanıyorum yalnız 2 maçta bir bir adamım sakatlanıyo 1-2 hafta

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri