Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
31 ile 56 arası toplam 56 sonuç

Konu: Football Manager - Taktiksel Komutlar Rehberi

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

mükemmel.

ancak;

time wasting'in sadece duran toplar esnasındaki zaman geçirmeye etki ettiğinden emin misiniz?

ben time wasting'i açtığım zaman oyuncular topu daha yavaş sakin ve düşünerek durarak kullanıyor . yoksa yanılıyor muyum?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    mükemmel.

ancak;

time wasting'in sadece duran toplar esnasındaki zaman geçirmeye etki ettiğinden emin misiniz?

ben time wasting'i açtığım zaman oyuncular topu daha yavaş sakin ve düşünerek durarak kullanıyor . yoksa yanılıyor muyum?
    Bahsettiğin şey Tempo ile alakalı. Ama şöyle birşey olabilir; oyuncu topla buluştuğunda rahat pozisyondaysa ve kendisine pres yapan rakip oyuncu yoksa pres gelene kadar zaman geçirmek adına o şekilde davranıyor olabilir. Sonuç olarak gerçek maçlarda zaman geçirmeye oynayan takımın oyuncularının nasıl davrandığını gözünüzün önüne getirin, Fm'de de aynı şey geçerli.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Gabi Abi benim bir sorum olacaktı.

Şimdi konunun başında bir mentaliteye göre taktik hazırlamaktan bahsetmişsin ancak ben böyle en başta bir mentalite benimseyince birebir taktiği oturtamıyorum. Bazı yerlerde tıkanıp kalıyorum ve çok sorun yaşıyorum. Sen gerçek futboldaki anlayışı birebir oyuna aktarabiliyor musun ? Aktrabiliyorsan nasıl aktarıyorsun ? Aktaramıyorsan nerelerde sorun yaşıyorsan bilgilendirirsen sevinirim
    Football is simple,but Football Manager is not

Harikasınız, Türkiye'de bu kadar büyük bir fm forumu olduğunu bilmiyordum helal olsun

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Gabi Abi benim bir sorum olacaktı.

Şimdi konunun başında bir mentaliteye göre taktik hazırlamaktan bahsetmişsin ancak ben böyle en başta bir mentalite benimseyince birebir taktiği oturtamıyorum. Bazı yerlerde tıkanıp kalıyorum ve çok sorun yaşıyorum. Sen gerçek futboldaki anlayışı birebir oyuna aktarabiliyor musun ? Aktrabiliyorsan nasıl aktarıyorsun ? Aktaramıyorsan nerelerde sorun yaşıyorsan bilgilendirirsen sevinirim
    Gerçek futboldaki anlayışı oyuna yansıtamıyorum çünkü taktik komutlar yetersiz kalıyor bana göre. Mesela sahaya yayılım seçeneğini savunma ve hücum için ayrı ayrı yapabilsek güzel olurdu. Takım savunmadayken yakın, hücuma kalkıldığında ise açılan bir anlayışı yansıtamıyoruz mesela ve bu bana göre bir eksiklik. Yada bir oyuncuya kısa, karışık veya direkt pas talimatlarından birini verebiliyoruz ama paslarını daha çok nereye atacağını belirleyemiyoruz, bu da bir eksiklik. Her bir oyuncu için pas talimatını ters kanada yada belirli bir takım arkadaşına gibi seçenekler olarak belirleyebilsek güzel olurdu.

Gece gece aklıma gelenler bunlar

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Evet benimde eksik kaldığım konular hemen hemen bunlar. Defans ve hücumda ayrı taktikleri uygulamakta en büyük arzum ve umarım önümüzdeki sene bunu oyuna eklemeyi düşünürlerTeşekkürler
    Football is simple,but Football Manager is not

Harika bir rehber olmuş.Ellerinize sağlık.Bu rehberden yararlanarak taktik yapmaya çalışacağım.Birde sizce Barcelona'nın oynadığı sistemdeki en önemli noktalar nelerdir?Bunları FM'ye nasıl aktarabilirim?
    Teşekkürler.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

Quote Originally Posted by Marquinh0s View Post
    Harika bir rehber olmuş.Ellerinize sağlık.Bu rehberden yararlanarak taktik yapmaya çalışacağım.Birde sizce Barcelona'nın oynadığı sistemdeki en önemli noktalar nelerdir?Bunları FM'ye nasıl aktarabilirim?
    Teşekkürler.

bu çok zor bir olay. barça bi maçta minimum 400-500 isabetli pas yapıyor 700-800 attempt'e kadar çıktığı oluyor. ama ben sırf bunun için biraz kastığımda fm 2010'da 500 küsür pasa kadar çıkabildim. takım da gayet iyiydi.

ama biraz daha kurcalamak sabırlı olmak lazım. zira oyun komutlarıyla ulaşabileceğimiz şeyler gerçektekilerden daha dar. o yüzden sağlam uğraşmak lazım.

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    bu çok zor bir olay. barça bi maçta minimum 400-500 isabetli pas yapıyor 700-800 attempt'e kadar çıktığı oluyor. ama ben sırf bunun için biraz kastığımda fm 2010'da 500 küsür pasa kadar çıkabildim. takım da gayet iyiydi.

ama biraz daha kurcalamak sabırlı olmak lazım. zira oyun komutlarıyla ulaşabileceğimiz şeyler gerçektekilerden daha dar. o yüzden sağlam uğraşmak lazım.
    Yani aslında benim amacım zaten 450-500 pas yapmak değil.Göze hoş gelen futbol oynamak,en azından 350-400 pas yapmak ve pozisyon yüzdesini yüksek tutmak.Teşekkürler cevabın için.

Mükemmel bir rehber olmuş gerçekten, baştan sona okudum ve faydalı olacağına eminim. Eline, emeğine sağlık.

çok teşekkürler yıllarca düz mantık cm 01-02 oynayanlar için çok güzel bir rehber.

Nesil
    2007
    Yer
    Kırıkkale

Abicim harika bir rehber. Yanlış bildiğim bir çok şeyi öğrendim. Özellikle o creative freedom anladım ki benim sorunum oymuş :d burdan notlar alıyım dedim kendimi kaptırdım tam 14 sayfa yazı yazmışım çok teşekkür ederim şu kenar talimatlarını alamadım bi onları da aldığım zaman mükemmel olucak
    turksportal...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

rehber gercekten guzel..sadece bir sorum olacak..fm 2012 taktik ekrani icin bir onerim olacak sigames'e nasil iletebilirim.onerim su..top bizdeyken ve top rakipteyken taktik yayilis.mesela hepimiz barcelona taktigini uygulamaya calisiyoruz ama nafile..adamlar kagit ustunde 4-3-3 gorunuyolar ama top kendilerindeyken sag ve sol bek ileri cikiyor iki orta defans yanlara aciliyo,onlarin hemen ortasina dmc giriyo..geride 3,orta sahada 4,ilerde 3 oluyolar..yani 3-4-3 oynuyolar..top rakibe gecince hemen eski hallerine geri donuyolar.bunu oneri olarak sunmak istiyorum..hos belki dusunup soyleyenler olmustur belki...

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by yıldo_23 View Post
    rehber gercekten guzel..sadece bir sorum olacak..fm 2012 taktik ekrani icin bir onerim olacak sigames'e nasil iletebilirim.onerim su..top bizdeyken ve top rakipteyken taktik yayilis.mesela hepimiz barcelona taktigini uygulamaya calisiyoruz ama nafile..adamlar kagit ustunde 4-3-3 gorunuyolar ama top kendilerindeyken sag ve sol bek ileri cikiyor iki orta defans yanlara aciliyo,onlarin hemen ortasina dmc giriyo..geride 3,orta sahada 4,ilerde 3 oluyolar..yani 3-4-3 oynuyolar..top rakibe gecince hemen eski hallerine geri donuyolar.bunu oneri olarak sunmak istiyorum..hos belki dusunup soyleyenler olmustur belki...
    Bu tür konuları aşağıdaki başlık altında tartışıyoruz:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=99165

Yayılım konusunda benzer bir şeyler yazmıştım aynı konuya:

http://forum.turksportal.net/vb/show...t=99165&page=3
    Quote Originally Posted by Walter Sakana View Post
    Taktik ekranında sahaya yayılımı defans, orta saha ve forvet hattı için ayrı ayrı yapabilmek en büyük beklentim. Örneğin savunma hattındaki oyuncularım birbirine yakın, orta saha hattındakiler daha geniş yayılsın gibi bir düzenleme yapabilmek isterim...
    Sigames'e nasıl iletebileceğiniz konusunda yardımcı olamayacağım ama resmi sitelerinde biraz araştırma yaparak sonuca ulaşabilirsiniz belki. Sigames forumlarına bakın derdim ama 16 Haziran'dan bu yana kapalı, hacklenmiş sanırım.

Thumbs up

Çok emek harcanarak çok gerekli bir alana ışık tutan harika bir klavuz olmuş.Oyundayken sürekli başvurduğum bir konu , emeğinize sağlık.

Nesil
    2004
    Yer
    İzmir / İstanbul

Teşekkürler çok güzel bir çalışma olmuş. Zevkle okudum.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Böyle bir rehber arıyordum iyi oldu.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Bunu okumadan taktik yapılmamalı, yeni görüyorum çok başarılı olmuş.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Helal Olsun Hocam.

Nesil
    2006
    Yer
    Anadolu Yakası

Çok teşekkürler gerçekten mükemmel yardımcı bir kaynak olmuş. Bu rehberi okuduktan sonra bir barcelona maçına çıktım ve kadrom çoluk çocuk dolu olamsına rağman 3-1 kazandım, kariyerimde 3. senemdeyim ve kazandığım en iyi buydu acayip sevindim ya.)

Rehber şahane teşekkürler

yukarıda verdiğiniz linkler patlamış.barcelonanın futbolu,yayılımlarla ilgili olan linkler...yenilermisiniz?
    benim de sorum şu yönde:

1) ben amr-aml mevkinde oynayan oyuncularıma "byline-cut inside" olarak görev veriyorum. amc de oynayan oyuncuma da "deep-move into channels" talimatı veriyorum.bek oyuncularıma hangi talimatı vericeğimi tam olarak çözemedim.yani kanat oyuncumun boşalttığı alanı bek oyuncumun doldurmasını istiyorum.bunun için "deep-hug the touchline" mı yoksa "byline-hug the touchline" mı vermem gerekiyor? kısacası herkes açısından iyi olması için bu komutların hareket alanlarını görsel olarak burada paylaşabliirmisiniz?

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Quip View Post
    yukarıda verdiğiniz linkler patlamış.barcelonanın futbolu,yayılımlarla ilgili olan linkler...yenilermisiniz?
    benim de sorum şu yönde:

1) ben amr-aml mevkinde oynayan oyuncularıma "byline-cut inside" olarak görev veriyorum. amc de oynayan oyuncuma da "deep-move into channels" talimatı veriyorum.bek oyuncularıma hangi talimatı vericeğimi tam olarak çözemedim.yani kanat oyuncumun boşalttığı alanı bek oyuncumun doldurmasını istiyorum.bunun için "deep-hug the touchline" mı yoksa "byline-hug the touchline" mı vermem gerekiyor? kısacası herkes açısından iyi olması için bu komutların hareket alanlarını görsel olarak burada paylaşabliirmisiniz?
    Bek oyuncularınıza "Wide Play: hug touchline" ve "Run From Deep: Often" komutlarını verip "Mentality" komutunu da ofansif yöne doğru birkaç kademe arttırarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Mentality komutunu hassas bir şekilde ayarlamanız gerekir ki hem ofansa yeterli desteği versin hem de defansif pozisyonuna zamanında dönebilsin. Bunu da deneme yanılma yöntemiyle yapabilirsiniz. Yani önce 2 kademe arttırın, olmazsa 2 kademe daha arttırın... ta ki istediğiniz sonucu alana kadar. Mentality komutunu hallettikten sonra aynı şeyi "Creative Freedom" komutu için de yapabilirsiniz.

Beklerin ileri çıkışını sağlayacak yukarıdaki hamleleri yaptıktan sonra "Cross From" komutlarını "deep" yaparsanız çok fazla top sürmeden ilk fırsatta orta yapmayı tercih ederler (Orta yapma komutları da sık sık olarak ayarlıysa). Byline yaparsanız son çizgiye kadar inip ordan orta yapmaya çalışırlar, yani karşılarına gelen rakip oyuncuyu çalımlama girişiminde bulunurlar. Dolayısıyla bu komutu bek oyuncularınızın özelliklerine göre belirlemeniz daha iyi olur. Hızlı, çevik ve iyi top sürüyorsa "byline", değilse "deep" daha uygun olacaktır. "Run With Ball" komutunu da bu komuta uygun şekilde kullanmak yerinde olur. "Cross Ball: Byline ise Run With Ball: Often" , "Cross Ball: Deep ise Run With Ball: Normal veya Rarely".

Son olarak; sık sık ileriye çıkacak bek oyuncularınızın "Stamina" ve "Work Rate" özellikleri mutlaka vasatın üstünde olmalı.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by Quip View Post
    benim de sorum şu yönde:

Bek oyuncularınıza "Wide Play: hug touchline" ve "Run From Deep: Often" komutlarını verip "Mentality" komutunu da ofansif yöne doğru birkaç kademe arttırarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Mentality komutunu hassas bir şekilde ayarlamanız gerekir ki hem ofansa yeterli desteği versin hem de defansif pozisyonuna zamanında dönebilsin. Bunu da deneme yanılma yöntemiyle yapabilirsiniz. Yani önce 2 kademe arttırın, olmazsa 2 kademe daha arttırın... ta ki istediğiniz sonucu alana kadar. Mentality komutunu hallettikten sonra aynı şeyi "Creative Freedom" komutu için de yapabilirsiniz.

Beklerin ileri çıkışını sağlayacak yukarıdaki hamleleri yaptıktan sonra "Cross From" komutlarını "deep" yaparsanız çok fazla top sürmeden ilk fırsatta orta yapmayı tercih ederler (Orta yapma komutları da sık sık olarak ayarlıysa). Byline yaparsanız son çizgiye kadar inip ordan orta yapmaya çalışırlar, yani karşılarına gelen rakip oyuncuyu çalımlama girişiminde bulunurlar. Dolayısıyla bu komutu bek oyuncularınızın özelliklerine göre belirlemeniz daha iyi olur. Hızlı, çevik ve iyi top sürüyorsa "byline", değilse "deep" daha uygun olacaktır. "Run With Ball" komutunu da bu komuta uygun şekilde kullanmak yerinde olur. "Cross Ball: Byline ise Run With Ball: Often" , "Cross Ball: Deep ise Run With Ball: Normal veya Rarely".

Son olarak; sık sık ileriye çıkacak bek oyuncularınızın "Stamina" ve "Work Rate" özellikleri mutlaka vasatın üstünde olmalı.

inanılmaz yararlı bir paylaşım olmuş. çok yararlı oldu teşekkür ederim.

Bu Rehber değil oyunun ta kendisi dikkatli okuyup anlayıp oynayanlar alim olur bence.

Eline klavyene sağlık kardeşim.

Sevgiler,

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Mesaj Yetkileri