Sayfa 1 / 2 12 SonSon
1 ile 30 arası toplam 37 sonuç

Konu: En İyi Regenleri Bulmak

Default En İyi Regenleri Bulmak

FM-Base'de gördüğüm bu makaleyi çok beğendim. Hem daha iyi yararlanmak için, hem de sizlerin yararına dokunması için 2 gün boyunca elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım. Umarım faydası dokunur...

Her yeni FM sezonu başlarken Buenos Aires'in arka sokaklarından yada Rio de Janeiro'nun varoşlarından yeni dünya yıldızını koparma umudunu yenilenmiş olarak birlikte getirir.

Sezon öncesinde yarının yıldızlarıyla sözleşme imzalatma beklentisi..."Newgens" oyuncuların yaşları 14 ve 20 arasındadır ve onlar senin oyunun için eşsiz olup FM dünyasının sürekli genişlediği hissini vermek için dizayn edilmişlerdir.

Bu yeni oyunculardan birkaçı alt liglerin karanlığı içinde kalırken diğerlerine ise oyunun en yükseklerine çıkmak nasip olacaktır. En iyi "newgen"leri erken tanıma ve onları kendi takımınıza kazandırmadan önce onları besleyici takımlara göndermek ilk yıllarında son derece değerli olabilir, ya da uzun vadeli olarak beklentilerini geliştirip sen onları büyük klüplere sattığında büyük karlar getirerek mali anlamda sana katkı sağlar.

Ama doğuştan yetenekli parlak gençleri kadrona katmak istiyorsan çabuk olmak gerekiyor. Çünkü avrupanın elit klüplerinin gözlemcileri onların çok uzağında olmayacak. Elbette, eğer nereye bakacağını bilmiyorsan bu rehber sana yardım edecek !

POTANSİYEL YETENEK (PA) HAKKINDA BİRKAÇ KELİME

Peki ama tüm büyük klüplerin genç oyunculara imza attırmak için savaşmalarının sebebi nedir ?

Football Manager'deki tüm oyunculara çok önemli 2 değer verilir: Şu anki yetenek (CA) ve Potansiyel Yetenek (PA). Verilen değer 1 ve 200 arasındadır. CA oyuncunun özelliklerinin herhangi bir anda ne kadar iyi olduğunu gösterir. Oysa PA oyuncunun özelliklerinin ne kadar iyi olabileceğini belirler.

PA, genç oyuncu transferlerindeki en önemli değerdir, yüksek PA değeri oyuncunun gelişerek gerçek bir yıldız haline gelebilmesi için harika bir şanstır.

CA ve PA değerleri oyun içinde görülür, ancak, bunu size sizin gözlemci ekibiniz gözlem raporlarında 0 ve 5 arasında yıldızlar kullanarak gösterir. En yetenekli gençleri tanımak ve bulmak için "Judging Player Potential" yeteneği yüksek gözlemcilere ihtiyacınız olacaktır. Doğru ülkelere yerleştirilmiş gözlemciler yeni Cristiana Ronaldo'yu transfer etmekle Yeni Chris Iwelumo'yu transfer etmenin arasındaki farkı kavrayabilirler !

Elbette tüm oyuncular tahmin edildiği gibi baş döndürücü potansiyellerine ulaşmazlar, tarihe zirveye çıkarken başarısız olmuş hüzünlü, genç, yetenekli futbolcu hikayeleri saçılmıştır. PA değeri oyuncunun dünyanın en iyilerden biri olması için ona verilen küçük bir şanstır.

DENEY KURULUMU

En iyi genç yeteneklerin nereden çıktığını belirlemek için FM'de 10 yıllık bir oyun yarattım, sadece 170 PA değerinde ve ya daha yetenekli futbolcuları bu rehbere dahil ettim.

FM dünyasına karşı iyi bir genel bakış için tüm kıtaların kapsandığı bir oyunda small database kullandım, şu ülkelerin 1. ligleri yüklendi;

Arjantin
    Avustralya
    Brezilya
    Çin
    İngiltere
    Fransa
    Almanya
    Hollanda
    İtalya
    Meksika
    Portekiz
    Rusya
    İskoçya
    Güney Afrika
    Güney Kore
    İspanya
    Türkiye
    ABD

DENEY SONUÇLARI

Her sezon ortaya çıkan az sayıdaki potansiyeli yüksek "newgen"leri bulmayı daha da zor kılan nedir ? Basitçe söylemek gerekirse, yetenekli futbolcular ağaçlarda yetişmez !

On yıllık deney boyunca PA değeri 170'ten fazla 394 "newgen" gördüm, her sezon ortalama 39 tane. Çıtayı yükseltirsek, PA değeri 180 yada daha fazla olan "newgen" sayısı daralıyor, sonra yıl başına 8 "newgen"e düşüyor. Yıl başına PA değeri 190 ve ya daha fazla olan regen sayısı ise 1.4.

Her yıl en kaliteli genç yetenekler oyunda az sayıda üretildiği için ve yüzlerce klüp genç yetenekler adına uyanık kaldığı için gözlemcilerinizi nereye ve ne zaman göndereceğiniz büyük önem taşımaktadır.

En kaliteli "newgen"lerin en çok hangi kıtada yaratıldığına bakarsak sonucu hiç kimse için sürpriz olmayacaktır. Dünyanın en büyük futbol kıtası Avrupa bu alanda zirvede. Ancak Afrika'nın bu alanda Güney Amerika'nın önünde yer aldığı daha az tahmin edilecektir.

Güney Amerika'nın bir kıta olarak sahip olduğu kötü orana rağmen, Brezilya sürekli en yüksek potansiyelli "newgen"lerin en çok çıktığı ülke. Arjantin ise 3. sırada. Bu iki ülke Güney Amerikadan çıkan regenlerin %70'ini karşılıyor, Brezilya tek başına ise deney toplamındaki regenlerin %10'unu karşılamakta.

Avrupa ülkelerinden İtalya ise yıl başına 30 adet yüksek kaliteli genç yetiştiren 2. ülke. Beklendiği gibi Fransa, Almanya ve İspanya ilk 10'u istila etmiş, fakat ben Hırvatistan'ın bu listede yer almasını beklemiyordum. Hırvatlar aslında İngiltere, Hollanda ve Portekiz'e oranla daha kaliteli "newgen"ler geliştiriyor.

Afrika'da "newgen" dağılımı ise daha eşit oranlarda. Nijerya ve Tunus ilk 10'da yer alıyor. Fas, Senegal, Kamerun, Afganistan ve Fildişi Sahilleri kendilerine ilk 20'de yer buluyor.

Ortalamada, ilk 10'daki ülkeler en az 1 +170 PA değerine sahip "newgen" üretirken Brezilya sezon başına 3.8 regen ile zirvede!

Ayrıca, genç yetenekleri transfer etmek umuduyla başka bir klüple iş ortaklığı düşünüyorsanız şu klüpleri düşünebilirsiniz: ASEC (Fildişi Sahilleri), NK Dinamo (Hırvatistan), Enyimba (Nijerya), ES Tunis (Tunus) yada Gremio (Brezilya).

En iyi regenlerin nerede yaratıldığına bakıp üretilen regenlerin en çok hangi pozisyonda olduğunu inceledim. Deney sırasında oluşun tüm regenlerin 3'te 1'i forvetti, kanat forvetler ve orta sahalar ise 2. sırayı paylaşıyor.

Kanat forvet ve orta saha pozisyonundaki regenler en fazla Brezilya'da, forvetler ise en çok İtalya'da yaratılıyor.

Böylece deney sonucunda ulaşabiliriz ki, bazı sonuçlar bekleniyordu fakat bazıları ise tamamen şaşırtıcıydı. Yazıyı son bir istatistikle bitiriyorum, deney boyunca 1 adet PA değeri 200 olan regen yaratıldı. Nereden mi ? Slovakya !

FM-Base Orjinal Yazı Sahibi: Pompey_Dan

Ek olarak Ahmet abiden (kalemci) izin aldım ve faydalı bulduğum için bunu da eklemeye karar verdim.

Regen Çıkış Tarihleri

7 Haziran
    Bosna Hersek
    Karadağ
    Yeni Zellada

20 Haziran
    Kuzey İrlanda
    İsrail
    Hırvatistan
    İsviçre
    Ukrayna
    Galler
    Yunanistan
    Macaristan
    Türkiye
    Fransa
    Almanya
    Portekiz
    Avustralya
    İskoçya

25 Haziran
    Avusturya
    İngiltere

29 Haziran
    Slovakya

30 Haziran
    Çek Cumhuriyeti
    Polonya
    Belçika
    İtalya

1 Temmuz
    Bulgaristan
    Slovenya
    Romanya

7 Temmuz
    Danimarka
    Hollanda

10 Temmuz
    Sırbistan
    İspanya

15 Temmuz
    Güney Afrika

20 Temmuz
    Meksika

1 Ağustos
    Uruguay
    Arjantin

19 Eylül
    Barbados
    Trinidad & Tobago
    Paragulay
    Ekvator
    Bolivya

9 Aralık
    Japonya

26 Aralık
    ABD

27 Aralık
    İsveç
    Rusya
    Çin

1 Ocak
    Şili

2 Ocak
    Brezilya

5 Ocak
    İzlanda
    İrlanda

7 Ocak
    Finlandiya

10 Ocak
    Kolombiya

15 Ocak
    Fildişi Sahilleri
    Tunus
    Afganistan
    Fas
    Kamerun
    Senegal
    Nijerya
    Mısır

20 Ocak
    Norveç

28 Ocak
    Peru

14 Şubat
    Belarus

Umarım faydasını görürsünüz, iyi oyunlar
    Last edited by EndoplazmiK RetikuluM : 05.Temmuz.2011 at 14:19

Endo süper olmuş reyis daha varsa aktarıverde ingilizce özürlülerine yardımcı ol kardeşim

Nesil
    2008
    Yer
    Karabük

Muhteşem bir çeviri EmircimPaylaşım için teşekkür ederim bundan sonra scoutları bu ülkelere yollarız artık

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

interde hakkaten güzel regenler çıkıyor real madridde de öyle
    ama her zaman favorim brezilya ve arjantindir sezon ortasında da alındığında avrupa kupalarında oynatabiliyorsun avantajlı

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

sanırsam belli tarih aralıklarında çıkıyordu regenler

Çok yararlı bilgiler içeren ve çok kaliteli çevrilmiş faydalı bir rehber olmuş eline sağlık

Quote Originally Posted by leventb12 View Post
    Endo süper olmuş reyis daha varsa aktarıverde ingilizce özürlülerine yardımcı ol kardeşim
    Quote Originally Posted by KaRaBükLü KraL View Post
    Muhteşem bir çeviri EmircimPaylaşım için teşekkür ederim bundan sonra scoutları bu ülkelere yollarız artık
    Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    interde hakkaten güzel regenler çıkıyor real madridde de öyle
    ama her zaman favorim brezilya ve arjantindir sezon ortasında da alındığında avrupa kupalarında oynatabiliyorsun avantajlı
    Quote Originally Posted by Guthwine View Post
    Çok yararlı bilgiler içeren ve çok kaliteli çevrilmiş faydalı bir rehber olmuş eline sağlık
    Teşekkür ederim umarım yardımı dokunmuştur.

Quote Originally Posted by ancar View Post
    Evet kanka belli tarihlerde çıkıyorlar

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

çıkarttın mı kanka hiç 200 lük regen

Kendim hiç çıkartmadım fakat birkaç kez rastlamıştım

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Eline sağlık Emir güzel bir paylaşım olmuş..

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Çok güzel bir paylaşım Emirhan, eline sağlık.

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Rehber çok güzel olmuş, teşekkürler.

Eklemek istediklerim var:

Bir oyunumda 4 ülke açık, İngiltere,İspanya,İtalya,Türkiye olmak üzere.
    2 tane Hollandalı regene rastlamıştım, birisi PSV'de diğeri Feyenord'da çıkmıştı.Yaşları 20 olarak çıkmışlar. Yirmi yaşında oluşturulmuşlar yani. CA değerlerinin çok yüksek olduğunu gördüm. İkisi de alıp ilk 11'e koyulacak futbolculardı. İkisini de almıştım Man City'ye. İki oyuncu da forvetti. 3 sene geçmişti oyunda. Ve FM'nin kadrolu regeni "Ehsan Zamani" de neredeyse bütün oyunlarımda Hollanda'da çıkmıştı.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by ancar View Post
    Elimde böyle bir tarih listesi var.Paylaşılmamışsa paylaşırım.

Nesil
    2007
    Yer
    Ankara

Çok güzel bir paylaşım olmuş.Artık nereye bakacağımızı biliyoruz

Ülke Ülke Regenlerin Çıkış Tarihi

7 June Bosnia
    7 June Montenegro
    7 June New Zealand

20 June Northern Ireland
    20 June Israel
    20 June Croatia
    20 June Switzerland
    20 June Ukraine
    20 June Wales
    20 June Greece
    20 June Hungary
    20 June Turkey
    20 June France
    20 June Germany
    20 June Portugal
    20 June Australia
    20 June Scotland

25 June England
    25 June Austria

29 June Slovakia

30 June Czech Republic
    30 June Poland
    30 June Belgium
    30 June Italy

1 July Bulgaria
    1 July Slovenia
    1 July Roumania

7 July Denmark
    7 July Holland

10 July Serbia
    10 July Spain

15 July South Africa

20 July Mexico

1 August Uruguay
    1 August Argentina

19 September Barbados
    19 September Trinidad & Tobago
    19 September Paraguay
    19 September Ecuador
    19 September Bolivia

9 December Japan

26 December U.S.A

27 December Sweden
    27 December Russia
    27 December China

1 January Chile

2 January Brazil

5 January Iceland
    5 January Ireland

7 January Finland

10 January Columbia

15 January Ivory Coast
    15 January Tunisia
    15 January Algeria
    15 January Morocco
    15 January Cameroon
    15 January Senegal
    15 January Nigeria
    15 January Egypt

20 January Norway

28 January Peru

14 February Belarus
    eto'o bitmiş.

Nesil
    2006
    Yer
    11

Çok yararlı bir paylaşım gerçekten.Teşekkürler.

- Rıdvan Dilmen : "Brezilya Milli Takımı'nın sol beki fazla oynayamıyor Fenerbahçe'de, sebep?"

- Aykut Kocaman : "Brezilya Milli Takımı'nın sol bekinin bunu düşünmesi lazım."

Rehber mükemmel. Şu liste de çok faydalı oldu. Ben belli tarihlerde çıktıklarını bilmiyordum

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

scout programı kullananlar için tarihler, oyunda kendi gözlemcilerini kullananlar içinse ilk mesajdaki bilgiler çok faydalı. emeğine sağlık paşam
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by nannar View Post
    scout programı kullananlar için tarihler, oyunda kendi gözlemcilerini kullananlar içinse ilk mesajdaki bilgiler çok faydalı. emeğine sağlık paşam
    Tarihler scout programından ziyade ülkelere tek tek bakanlar için yararlı hocam

Nesil
    2006

Çok faydalı bir çeviri olmuş

Nesil
    2011
    Yer
    Ankara

çok güzel rehber olmuş teşekkürler.ben scout yerine genie scout kullanıyorum fazla zaman kaybetmemek için .ancak 10 forvetten 9'u pivot.mesela adamın boyu 175 heading 18, pace 11,12'lerde geziyor.ilk sene 6 tane kaliteli regen forvet buldum ama hepsi hantal oyuncular.güncellemem 11.2.1 yoksa ondan mı kaynaklanıyor?.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..

Nesil
    2005
    Yer
    Adana

Çok işe yarayacak bir rehber olmuş. Çeviri için ellerine sağlık.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Hem çeviri hem rehber çok güzel olmuş. Eline sağlık Endop.
    Screw you guys, I'm goin' home

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ellerine sağlık çok yararlı bir rehber olmuş, çoktandır bırakmıştım oynamayı yine mi başlasam diye düşündürttün açıkçası

Faydalı olduysa sevindim

Nesil
    2006
    Yer
    Yozgat

Harika bir rehber.Ben genie scout kullanıyordum ama artık kendim yapacağım bu işleri.Ayrıca bu tarih işi harika oldu ben sadece 20 haziranda kaydedip bakıyordum scouta.
    Şu 200 olayı benim başıma fm 2005te gelmişti.Adam 130 CAin üzerine çıkamamıştı.

eline sağlık..

Paylaşım için teşekkürler, eline sağlık.

bana en çok yarıyan konulardan biri eline sağlık..

Eline sağlık çok yararlı makale.

Ya iyi güzelde.Bu tarihlerde nereye bakacaz ? Nasıl bulucaz regeni ? 10 temmuz diyelim.Regen cıkacak bi ülkede.o ülkenin neresine bakıcaz ? Nasıl bulucaz kısacası ?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Mesaj Yetkileri