PDA

View Full Version : Opposition Instructions

SyNdRoMe23
08.Temmuz.2011, 09:47
Her maçtan önce önümüze gelen ekran. Çoğu kişi burayı boş geçiyor oysa avantaj sağlayabilir.

Yine kendi çapımda bu ayarları nasıl yaptığımı anlatayım size. bu oyunu uzun süredir oynarım. Bu ayaları da merak ederdim. Sonra bir gün uzun uzun araştırmalar yaptım. Ve bu ayarları nasıl yapacağımızı öğrendim.

Bir oyuncunu üzerine tıkladığınızda dört şey çıkar.

Closing Down - Pres
Tight Marking - sıkı markaj
tackling - top çalma(sert veya yumuşak)
show onto foot - Bunu açıklamam cidden imkansız :) çok merak eden pm'den atsın.

GK: takımın yedek kalecisi kötü ise sakatlama gayesiyle (çirkin futbol :icon_mad:) hard tackling verebilirsiniz. Ayrıca kaleci çok topu ayağında tutuyorsa closing down'ı always yapar bunu önlersiniz.

D RL: Eğer takımda kant yoksa ve iyi bek oyuncuları varsa, Show onto foot'a mevkisinin tersini verin. Yani mesela sol bek oyuncusuna show onto foot right verin.
Ayrıca yine hard tackling verilebilir.

D C: stoperlere özel ayara gerek yok. çok sık topla oynayanlara closing down always verilebilir, bu şekilde stoperleri hataya zorlarsınız.

DM: eğer oyun kuran bir dm varsa tight marking always vermenizi öneririm, belki bir de hard tackling, bir de keyfi olarak show onto foot weaker verilebilir.

MC: dm için söylediklerim geçerli.

AMC: show onto foot weaker verin. kesinlikle hard tackling vermeyin. eğer hard tackling'i takım stratejisi olarak kullanıyorsanız amc oyuncularının tackling'ini easy yapmalısınız. aynı şekilde top ayağında ileri gelen mc oyuncuları varsa bu onlar içinde geçerli. unutmayın AMC OYUNCUSUNA
HARD TACKLING YOK. DM kullanıyorsanız tight marking always verebilirsiniz. fakat agresif bir dm varsa bu da faul riski doğurabilir.

M/AM RL: burası en önemli kısmı: Show onto foot, yine oynadığı kanatın tersi. yani sol kanada show onto foot right vereceksiniz. + hard tackling. kanatlarda yapılan faullerin genelde gol değeri yoktur. bu yüzden hard tackling konusunda rahat davranın. Tight marking always vermenizi önermem. normal halinde bırakın

Forvet: Show onto foot weaker verilebilir. eğer top sürmeyen, aksine fizikli bir oyuncuysa hard tackling verin. AMC'de olduğu gibi topla ilerleme kabiliyetine sahipse asla hard tackling vermeyin. finishing'i veya composure'u çok düşük, bire birde gol atamyacağını düşündüğünüz adamlara closing down never verebilirsiniz.

ek olarak maç içinde hafif sakatlanan, çok yorulan yani kondisyonu çok düşen oyuncu olursa bunlara direk hard tackling verin. kondisyondan iyice düşürür mefta edersiniz :)

Müzmin olduğunu düşündüğünüz, oyunda injury proneness özelliği yüksek olan yani sakatlığa yatkın oyunculara da hard tackling verin. özellikle rakibin değişiklik hakkı bittikten sonra meydana getireceğiniz sakatlıklarda rakip çok zor durumda kalabilir.

bu etik değil, ama sonuçta bu bir oyun ve bize karşı zaman zaman etik olmayan şeyler yapabiliyor :)

bunlar başta söylediğim gibi benim kullandığım şeyler. maç içerisinde oyuncu değiştikçe güncellemeyi unutmayın :) yoruma açıktır kimilerine ters gelebilir elbette. bunları söylerseniz tartışır kendimizi geliştiririz.

leventb12
08.Temmuz.2011, 11:37
Burası nerede çıkıyordu ?

SyNdRoMe23
08.Temmuz.2011, 11:39
maç içinde taktik alanında.

TheWizard
08.Temmuz.2011, 13:16
benim asistan ve taktik koçları iyi olduğu için genelde onlar yapıyor ama şampiyonlar ligi ve derbi öncesi maçlarda rakibin kız gibi oyuncularını araştırıp hard tackling veriyorum maçı tamamlayamıyor :).fenerbahçe ile inter maçında kompany'i snejderin üstüne saldım 15 dk sonra 60'a düştü kondüsyonu 45 dk sonra çıktı maç skoru 3-2 fenerbahçe :)).bu arada güzel rehber hazırlamışsın teşekkürler..

Walter Sakana
08.Temmuz.2011, 15:56
show onto foot - Bunu açıklamam cidden imkansız çok merak eden pm'den atsın.

Bunu "... ayağını kullanmaya zorlama" olarak açıklayabiliriz". Yani;

show onto weaker foot: zayıf ayağını kullanmaya zorla
show onto right foot: sağ ayağını kullanmaya zorla
show onto left foot: sol ayağını kullanmaya zorla

Örnek; sol ayağını etkili kullanan bir rakip oyuncuysa bu komutu "show onto right foot (yada weaker foot)" olarak vermek gerekir.

Faydalı bir rehber olmuş eline sağlık...