PDA

View Full Version : Oyuncu Profilleri

Pages : 1 2 [3]

omrcanjc
14.Ekim.2011, 16:18
mersinden ANDRE MORİTZ in profilini yayınlarsanız çok makbule geçer :D birde MATİAS DELGADO yu bulabilirseniz çok iyi olur

COLMAN20
14.Ekim.2011, 18:03
jaja profili çıkıyorsa eklermısınız?

Aşk-ı Şehir
14.Ekim.2011, 18:53
+ Emre Belözoğluda Zeytinburnundan yetişen bir oyuncu daha sonra Gs altyapısına transfer oldu

Emre'yi 13 yaşında transfer etmiş Galatasaray. Bu durumda alt yapıdan yetişmemiş denilemez. Bir çok kulüp alt yapılarındaki oyuncuları başka takımlardan transfer edebiliyor. Mesela Semih Şentürk. Özçamdibispor'dan kaç yaşındayken alınmış? Ama onu yetiştiren buralara getiren (yani altyapısını tamamlayan) kulübün Fenerbahçe olmadığını kimse iddia edemez...

ogsusam11
14.Ekim.2011, 18:58
Emre'yi 13 yaşında transfer etmiş Galatasaray. Bu durumda alt yapıdan yetişmemiş denilemez. Bir çok kulüp alt yapılarındaki oyuncuları başka takımlardan transfer edebiliyor. Mesela Semih Şentürk. İzmirspor'dan kaç yaşındayken alındı? Ama onu yetiştiren buralara getiren (yani altyapısını tamamlayan) kulübün Fenerbahçe olmadığını kimse iddia edemez...

Semih İzmirspor'dan alınmadı, amatör kümeden Özçambidispor'dan geldi Fenerbahçe'ye çok çook küçük yaşta. Bir sene İzmirspor'da kiralik oynadi sadece. Ama söylemeye çalıştığınız şeye katılıyorum, bilgi verme amaçlı yazdım sadece haha :)

Aşk-ı Şehir
14.Ekim.2011, 19:04
Semih İzmirspor'dan alınmadı, amatör kümeden Özçambidispor'dan geldi Fenerbahçe'ye çok çook küçük yaşta. Bir sene İzmirspor'da kiralik oynadi sadece. Ama söylemeye çalıştığınız şeye katılıyorum, bilgi verme amaçlı yazdım sadece haha :)

Evet haklısınız bende görüp değiştirdim zaten hemen. :) Açıkçası benim bildiğim öyleydi yeni birşey daha öğrenmiş oldum. :)

ogsusam11
14.Ekim.2011, 19:23
valla önceden herkes bişeyler yazmış ama ben de kendi fikrimi belirteyim.

Keita'nin hizi 18, Sercan'in hizi 17 iken Dia'nin hizinin 17 olmaması lazım. Dia'nin bu ikiliden hızlı olduğu konusunda herkes hemfikirdir heralde.

Gecen sene de Yobo'nun hızı 18'di mesela, bence 18 olucak birisi degil Yobo ama onu ingiliz araştırmacılar yaptı, yobo orda 8 yıl falan oynadı, buraya geldi hızını düşürdük adamın. Concentration'un da 10 olması tamamen facia.

Volkan'in one on ones'i en fazla bir iki artabilirdi daha fazla degil.

Alex'in jumpinginin abartmadan söylüyorum mükemmel olması lazım çünkü bu adam zamanında Gökhan Zan'ın Servet'in yanından yükselip goller attı, Gökhan'ın uzun taçlarını arkasında Song varken Guiza'ya indirip asistler yaptı, Buca maçında Hakan Sükür vari goller atti, yapti da yapti yani. Alex'in hava toplarında harika bir sıçrama ve zamanlama özelliği var. Zamanlama, positioning'i etkiliyor derseniz, positinioning de tam hatırlamıyorum ama 10 falandı galiba :) Hani her zaman dogru yerde biten, fırsatçı, oynamadığı denilen maçlarda doğru yerde bitmesiyle maçları kurtaran Alex.

Şu mesajımı inşallah Fenerbahçe yanlısı bir mesaj olarak görmezsiniz. Tamamen objektif, reddedebileceginiz bir nokta oldugunu da sanmiyorum.

FM 2011'deki Barış Özbek'in Ayhan'ın profilleri ne kadar gerçekten uzaksa, kendimce söylediklerimin hepsi gerçeğe yakındır. Tartışma, kavga yaratma amacinda hic degilim, Fenerbahçe araştırmacısı kimse son yıllarda yaptığı yanlışların farkına varır inşallah demekten başka yapabilecegim birşey yok.

Aşk-ı Şehir
14.Ekim.2011, 19:28
Alex'in boyuna göre alabileceği en fazla Jumping değeri odur. :) Daha fazlasını alamıyo maalesef. :) SI "Oyuncunun boyuna göre zıplama değeri" kriterini getirdi geçen sene ve biz bir sürü oyuncuyu bu kritere göre düzenledik...

Gncl1905
14.Ekim.2011, 19:37
valla önceden herkes bişeyler yazmış ama ben de kendi fikrimi belirteyim.

Keita'nin hizi 18, Sercan'in hizi 17 iken Dia'nin hizinin 17 olmaması lazım. Dia'nin bu ikiliden hızlı olduğu konusunda herkes hemfikirdir heralde.

Gecen sene de Yobo'nun hızı 18'di mesela, bence 18 olucak birisi degil Yobo ama onu ingiliz araştırmacılar yaptı, yobo orda 8 yıl falan oynadı, buraya geldi hızını düşürdük adamın. Concentration'un da 10 olması tamamen facia.

Volkan'in one on ones'i en fazla bir iki artabilirdi daha fazla degil.

Alex'in jumpinginin abartmadan söylüyorum mükemmel olması lazım çünkü bu adam zamanında Gökhan Zan'ın Servet'in yanından yükselip goller attı, Gökhan'ın uzun taçlarını arkasında Song varken Guiza'ya indirip asistler yaptı, Buca maçında Hakan Sükür vari goller atti, yapti da yapti yani. Alex'in hava toplarında harika bir sıçrama ve zamanlama özelliği var. Zamanlama, positioning'i etkiliyor derseniz, positinioning de tam hatırlamıyorum ama 10 falandı galiba :) Hani her zaman dogru yerde biten, fırsatçı, oynamadığı denilen maçlarda doğru yerde bitmesiyle maçları kurtaran Alex.

Şu mesajımı inşallah Fenerbahçe yanlısı bir mesaj olarak görmezsiniz. Tamamen objektif, reddedebileceginiz bir nokta oldugunu da sanmiyorum.

FM 2011'deki Barış Özbek'in Ayhan'ın profilleri ne kadar gerçekten uzaksa, kendimce söylediklerimin hepsi gerçeğe yakındır. Tartışma, kavga yaratma amacinda hic degilim, Fenerbahçe araştırmacısı kimse son yıllarda yaptığı yanlışların farkına varır inşallah demekten başka yapabilecegim birşey yok.

Alex'in çok büyük bir sıçrama özelliği yok bence.Bucaspor'a attığı gol dün gibi aklımda defans oyuncuları(2 tane) hiç zıplamamış Alex zıplamış ve golü yazmıştı.Zıplamasına rağmen defans oyuncularıyla arasında çok büyük bir fark yoktu, boy anlamında(hafızam yanıltmaz beni inşallah).Yani çok büyük değer alması bu bakımdan iyi olmaz.
Positioning defans ile alakalı bir özellik, defansta pozisyon alma, rakibi karşılama olması lazım.Alex'in bu tip, top nerdeyse onun orda olması Off the ball özelliği ile ilgili ki gayet yüksek bildiğim kadarıyla(18 üzeri olması lazım).

excaliburuA
14.Ekim.2011, 19:59
Keita'nın hızına laf atan şaşırmış demektir :D

ogsusam11
14.Ekim.2011, 20:08
Keita'nın hızına laf atan şaşırmış demektir :D

çok şaşırdım. Ben keita yavaş demedim, Dia daha hızlı dedim.

comando77
14.Ekim.2011, 21:08
Recep Niyaz'in prfilini koyabilir misiniz?

Recep'inde ayni Muhammet gibi yapilmasi lazim bence. 15 yasindayken kendisinden 4-5 yas buyuklerle oynadi. Ve A2 takimi ile ciktigi maclarda cok basarili oldu. U18'deki performansini soylemeye gerek yok

DenizlispoR
14.Ekim.2011, 23:24
Fenerbahçe araştırmacısının Recep'i çok rahat izleyememiş olmasına bağlayabiliriz. Adı çok duyulmadı çünkü,belki Denizlispor araştırmacısı Furkan abi yardımcı olabilir. Ancak bizde A2 takımı maçlarını çok izleyemiyorum Denizli'de.

Sanırım teknik yine o civarda olabilir, oyun zekası daha yüksek olabilir benim tahminim.

comando77
14.Ekim.2011, 23:38
Recep'in oyundaki potansiyeli de yuksek olmali.Mesela gecen senelerde Gokay filan surunuyordu oynatsanda gelisme kaydedemiyordu

Ayrica oyunda Burak'in ozellikleri biraz dusuk olmus.

Benim anlamadigim noktalardan biri de Ts, Ibb ve Bursa Fenerbahce'yi ezeli rakip goruyor. Bu yuzden de bu takimlardaki oyunculari alamiyoruz.

Ts olsun, Ibb olsun ve de Bursa olsun, Bu 3 takimda Fenerbahce'nin ezeli rakini degil

comando77
14.Ekim.2011, 23:43
Recep Niyaz'in istatistiklerini paylasayim

Recep Niyaz:
A2 ligi 8 maç 7 gol ,
U18 ligi 20 maç 11 gol ,
U16 Ligi 16 maç 17 gol ,
Nextgen series 2 maç 1 gol
Milli takım 43 maç 12 gol

Ve gollerinden daha fazla asisti var

berkebjk1
15.Ekim.2011, 02:45
Türkiye liginin profilleri düşmüş geçen seneye göre.2008'den beri bu profil değerleri düşürülüyor.

Varonil
15.Ekim.2011, 02:49
Ben Alex'in work rate ve natural fitness değerleri hangi kriterler baz alınarak verildi onu merak ediyorum.Düşük geldi bana biraz ama "şu olmalı bu olmalı" gibi atıp tutmayacağım.Sonuçta at bilenin,kılıç kuşananın demişler :)

Spe1907
15.Ekim.2011, 02:52
Recep Niyaz'in istatistiklerini paylasayim

Recep Niyaz:
A2 ligi 8 maç 7 gol ,
U18 ligi 20 maç 11 gol ,
U16 Ligi 16 maç 17 gol ,
Nextgen series 2 maç 1 gol
Milli takım 43 maç 12 gol

Ve gollerinden daha fazla asisti var

Muhtemelen -8 PA a sahip olur ve gelişince en fazla yedek olacak kadar iyi olur geçen seneki gökay ve okan gibi. geçen sene 11.3 ten önce galatasarayda berkin arslan diye bir oyuncu -9 PA a sahipti, wikiden baktımda skora katkı olarak Recep ondan çok daha iyi duruyor ama yinede hiç umutlu değilim. ben geçen sene Stoch'un PA sını görünce çok şaşırmıştım. Stoch oyuna 20 yaşında başlıyor, sercanda 20 necip ise 19. Stoch Twentenin şampiyon kadrosunun yıldızlarından biri olarak geliyor fenere ,diğer iki oyuncuyu biliyoruz zaten. diğer ikisine -9 PA verilirken stocha 155 civarı PA verilmişti gerçekten şaşırtıcı.

LaigLeNoiR
15.Ekim.2011, 03:30
Ben Alex'in work rate ve natural fitness değerleri hangi kriterler baz alınarak verildi onu merak ediyorum.Düşük geldi bana biraz ama "şu olmalı bu olmalı" gibi atıp tutmayacağım.Sonuçta at bilenin,kılıç kuşananın demişler :)

Alex'in profile bakarken 20'leri göz kamaştırıyor ona laf söylemeyin yahu :)

omrcanjc
15.Ekim.2011, 11:23
mersinden ANDRE MORİTZ in profilini yayınlarsanız çok makbule geçer :D birde MATİAS DELGADO yu bulabilirseniz çok iyi olur

:D kusura bakmayın beyler birdaha yazmış oluyorum ama moritz le delgadoyu paylaşırsanız çok makbule geçer :)

caner485
15.Ekim.2011, 11:24
:D kusura bakmayın beyler birdaha yazmış oluyorum ama moritz le delgadoyu paylaşırsanız çok makbule geçer :)

malesef kardeş ikiside demoda yok

comando77
15.Ekim.2011, 12:42
Muhtemelen -8 PA a sahip olur ve gelişince en fazla yedek olacak kadar iyi olur geçen seneki gökay ve okan gibi. geçen sene 11.3 ten önce galatasarayda berkin arslan diye bir oyuncu -9 PA a sahipti, wikiden baktımda skora katkı olarak Recep ondan çok daha iyi duruyor ama yinede hiç umutlu değilim. ben geçen sene Stoch'un PA sını görünce çok şaşırmıştım. Stoch oyuna 20 yaşında başlıyor, sercanda 20 necip ise 19. Stoch Twentenin şampiyon kadrosunun yıldızlarından biri olarak geliyor fenere ,diğer iki oyuncuyu biliyoruz zaten. diğer ikisine -9 PA verilirken stocha 155 civarı PA verilmişti gerçekten şaşırtıcı.

Aykut Kocaman bile, Recep'i Alex'in veliahti olarak goruyor. en fazla yedek degil as takim oyuncusu olmali gelisince.

Gecen sene Okan yine de gelistirme kaydediyordu ama Gokay'da hicbir ilerleme yok. Herkes'te ne kadar yetenekli oldugunu biliyor.

Fenerbahce Arastirmacisi bunlara hic dikkat etmiyor. Genc oyuncularin tek bir macini izlemeden profillerini kafadan yapiyorlar

excaliburuA
15.Ekim.2011, 14:30
çok şaşırdım. Ben keita yavaş demedim, Dia daha hızlı dedim.

Kaç defa izledin Keita'yı merak ediyorum. Lyon'da Lille'de veya G.Saray'da? Hiç değilse git Youtube'den falan bi kaç videosunu izle..

sui generis
15.Ekim.2011, 15:23
Kaç defa izledin Keita'yı merak ediyorum. Lyon'da Lille'de veya G.Saray'da? Hiç değilse git Youtube'den falan bi kaç videosunu izle..

Aynı şeyi sende dia için yapabilirsin bence.

futureless
15.Ekim.2011, 15:40
Alex'in boyuna göre alabileceği en fazla Jumping değeri odur. :) Daha fazlasını alamıyo maalesef. :) SI "Oyuncunun boyuna göre zıplama değeri" kriterini getirdi geçen sene ve biz bir sürü oyuncuyu bu kritere göre düzenledik...

Bu kriteri sadece bizim lig için mi getirdiler yahu Falcao 2 cm uzun Alex'ten 5 jumping değeri daha fazla :D Kıyaslamıyorum yanlış anlaşılmasın kriterin saçmalığından bahsediyorum.171 boyunda bir adamda 14 jumping gördüm az önce de.Nasıl kriter o anlayamadım.Açar mısınız biraz ?

hellboy687
15.Ekim.2011, 15:52
gs da demoda olan oyuncuların profillerini grafiksel olarak koyabilir misiniz?

Gncl1905
15.Ekim.2011, 15:56
Bu kriteri sadece bizim lig için mi getirdiler yahu Falcao 2 cm uzun Alex'ten 5 jumping değeri daha fazla :D Kıyaslamıyorum yanlış anlaşılmasın kriterin saçmalığından bahsediyorum.171 boyunda bir adamda 14 jumping gördüm az önce de.Nasıl kriter o anlayamadım.Açar mısınız biraz ?

Örneğin;
A oyuncusu -> 1.70 boya sahip ve 30 cm zıplıyor; yani toplam 2 m olabiliyor yerden yüksekliği
B oyuncusu -> 1.80 boya sahip ve 20 cm zıplıyor; yani toplam 2 m olabiliyor yerden yüksekliği

bu iki oyuncuda aynı Jumping değerini alıyor.

Aşk-ı Şehir
15.Ekim.2011, 16:14

O Portekiz'li araştırmacının yanlışı. Kriter tüm ligler için geçerli. Mesela oyuncunun boyu 1.75 diyelim. Oyuncu çok kötü zıplıyorsa 5, kötü zıplıyorsa 6, ortalama zıplıyosa 7, iyi zıplıyosa 8, çok iyi zıplıyosa 9 alır. (Değerleri salladım şu an. :)

futureless
15.Ekim.2011, 16:27
O Portekiz'li araştırmacının yanlışı. Kriter tüm ligler için geçerli. Mesela oyuncunun boyu 1.75 diyelim. Oyuncu çok kötü zıplıyorsa 5, kötü zıplıyorsa 6, ortalama zıplıyosa 7, iyi zıplıyosa 8, çok iyi zıplıyosa 9 alır. (Değerleri salladım şu an. :)

Anlıyorum , cevabınız için teşekkür ederim :)

soules34
15.Ekim.2011, 17:05
İsmail Köybaşı'yı çok merak ediyorum.Umarım yerlerde sürünmez.

COLMAN20
15.Ekim.2011, 19:23
Keita hızlı yavaş adam değil ama abartmayın, Yattara dan hızlı değildi mesela..

futureless
15.Ekim.2011, 19:26
Örneğin;
A oyuncusu -> 1.70 boya sahip ve 30 cm zıplıyor; yani toplam 2 m olabiliyor yerden yüksekliği
B oyuncusu -> 1.80 boya sahip ve 20 cm zıplıyor; yani toplam 2 m olabiliyor yerden yüksekliği

bu iki oyuncuda aynı Jumping değerini alıyor.

Aynı Jumping değerini verince 1.80 olan daha yükseğe çıkmaz mı oyunda zıplayınca.Verdiğin örnekte aynı uzunluğa erişiyorlar.

ozaniel
15.Ekim.2011, 22:00
Hayır, jumping oyunda oyuncunun boyuyla birlikte zıpladığı en yüksek uzunluk, gerçekteki anlamından biraz farklı.

martymcfly
16.Ekim.2011, 18:59
Thiago'yu da iyi abartmışlar, Barça araştırmacıları Xavi emekli olunca millet boşuna para harcamasın diye şişirmişler heralde.
http://img10.imageshack.us/img10/6937/thiagooverviewattribute.png

kalemci
16.Ekim.2011, 19:06
Katılıyorum en azından bir sezon devamlı oynadıktan sonra buna benzer bir profil yapabilirlerdi.

Fearless Coward
16.Ekim.2011, 19:10
Güldürme yahu Yattara aynı Kazım canı isteyince oynuyordu Keita hemen hemen her maçta hızlıydı fanatikliliği bir kenara bırakın lütfen...

soules34
16.Ekim.2011, 19:51
İsmail Köybaşı, Gökhan Töre, İlkay Gündoğan, Benededikt Höwedes ve Lucas Barrios'un profillerini paylaşabilecek var mı?

perpetua
16.Ekim.2011, 22:45
Thiago'yu da iyi abartmışlar, Barça araştırmacıları Xavi emekli olunca millet boşuna para harcamasın diye şişirmişler heralde.

Bir de soyle bakalim.

Thiago bu kadar iyi olmasa, Barcelona onu coktan bir baska takima yollamisti.

Bence az bile yaptilar.

COLMAN20
16.Ekim.2011, 23:58
Tiago şuan böyleyse oyunda 2013 ü gördüğümüzde kudurur

excaliburuA
17.Ekim.2011, 01:33

dia neyse kıyaslanabilirde yattarayla kıyaslamam, o tartışmaya bile girmem hatta ilk okuyunca güldüm muhalefet yapmak için başka adammı bulamadın.. lakin şu var bilekleri keita'dan hızlıydı..

Ketchaup
17.Ekim.2011, 02:31

bence yerinde bi profil. 2011'de kontratta anlaşamıyolardı çoğu zaman, nerdeyse her la liga kariyerimde barçadan kapıyordum. inş 2012'de de kaparım bi şekilde :)

Ayberk Tuncer
17.Ekim.2011, 02:44

Bir 10-15 ca düşük haliyle başlatılabilirdi. Ben PSG kariyerimde kiraladım demoda. İkincil mevkii olan mc'de advanced playmaker oynatıyorum. Çok da iyi verim alıyorum oyun bazında. İstatistiki bazda ise pek parlak değil.

Redrum
17.Ekim.2011, 09:26

Emre Çolak bile böyleydi beyler abartılacak bir şey yok bence :)

BaGa TaRKaN
17.Ekim.2011, 09:59
Emre Çolak Böylemiydi :D Profiile Detaylı Bir Şekilde Tekrar Bakmanızı Veya İkisinin Profilini Karşılaştırılarak Bakılması İyi Olur :)

Redrum
17.Ekim.2011, 13:25
Emre Çolak Böylemiydi :D Profiile Detaylı Bir Şekilde Tekrar Bakmanızı Veya İkisinin Profilini Karşılaştırılarak Bakılması İyi Olur :)

Ya tabii ki böyle değil böyle olsaydı emre çolak şu anda ilk 11 banko oynardı galatasarayda :) Emre Çolak özellikler olarak çok iyiydi, her ne kadar hiç bir kariyerimde verim alamasam da, Barça'nın Emre Çolak'ı da böyle oluyor işte gayet normal bence :)

RasAnt
17.Ekim.2011, 15:21

Karşılaştır bence arada fark yok denecek kadar az.Her sene gs altyapısından 1-2 oyuncu yıldız olacakmış havası verilir Cafercan,Özgürcan,Emre Çolak,Cem Sultan vs bakalım bu seride kim yıldız adayı olacak

perpetua
17.Ekim.2011, 15:35
Onsezi: Thiago 15, Emre 10
Soguk Kanlilik: Thiago 15, Emre 10
Topsuz Alan: Thiago 15, Emre 8
Kararlar: Thiago 14, Emre 10
Dripling: Thiago 17, Emre 13
Dayaniklilik: Thiago 14, Emre 8
Denge: Thiago 9, Emre 5

Bu farklar gercekten az mi?

Her ozelliginde 2'ser puanlik fark olan iki oyuncunun arasinda 40 CA'lik fark oluyor. Yani Christiano Ronaldo ile Quaresma arasindaki fark kadar. Veya Xavi ile Emre Belozoglu'nun arasindaki fark kadar. Veya Thiago ile Emre Colak arasindaki fark kadar.

Boyle bir yorum yapmak, Emre Belozoglu'nun oyundaki mevcut profili ile Xavi'nin profili arasinda fark yok demek gibi bir sey. :)

RasAnt
17.Ekim.2011, 16:12
Bu serideki Emreden bahsetmiyorum daha görmedim onu geçen sene profil koymuştum oyuncu tartışma alanına süper profili var diye ama bulamadım hemen hemen böyleydi profili aklımda öyle kalmış

vedat1987
17.Ekim.2011, 16:17
Karşılaştır bence arada fark yok denecek kadar az.Her sene gs altyapısından 1-2 oyuncu yıldız olacakmış havası verilir Cafercan,Özgürcan,Emre Çolak,Cem Sultan vs bakalım bu seride kim yıldız adayı olacak
Diğer bütün özellikleri geçtim ki arada 5-7 puanlık farklar var güç Thiago 9 Emre Çolak 1. Bence profillere tekrar bir bakın karşılaştırın.

GeNç KaRTaL
17.Ekim.2011, 16:31

Önyargı nedire güzel bir örnek olabilir bu mesaj.:) Takmışsınız bir,her seride Gs şirilip,Fb düşürülüyor düşüncesine,ne kadar çok kişinin hoşuna gidecek bir araştırma yapılırsa yapılsın,sizin bu önyargınız değişmeyecek herhalde.

RasAnt
17.Ekim.2011, 16:44
Nasıl anlamak isterseniz öyle anlayın

Ben birtek şişirilmiş İlhan Parlağı gördüm Fenerbahçeden

Beşiktaştan görmedim öyle bir futbolcu veya hatırlamıyorum şuan

Galatasaraydan her seride çıkıyor ne hikmetse

perpetua
17.Ekim.2011, 17:11
Bu serideki Emreden bahsetmiyorum daha görmedim onu geçen sene profil koymuştum oyuncu tartışma alanına süper profili var diye ama bulamadım hemen hemen böyleydi profili aklımda öyle kalmış

Profilinde pek bir degisiklik yok acikcasi. :)

Spe1907
17.Ekim.2011, 17:11
Emre Çolak'a ne kadar kötü derseniz deyin, Fenerbahçede en iyi profile sahip genç oyuncudan 2-3 kat iyi profile sahip olduğu kesin. Hadi Emre'yi geçtim, cafercan,özgürcan,cem sultan bunlarada mı kötüydü.

RasAnt
17.Ekim.2011, 17:15
Profilinde pek bir degisiklik yok acikcasi. :)

Gökay'da da aynı performansı bekleriz. :)

perpetua
17.Ekim.2011, 17:40
Gökay'da da aynı performansı bekleriz. :)

Gokay ile Emre farkli oyuncular. Gokay daha iki yonlu, hem savunmada hem de hucumda birseyler yapabilen bir oyuncu. Ama oyunun iki yonunde de cok fazla goze batan bir ozelligi yok. Mesela bir Ayhan Akman gibi, veya bir Selcuk Inan gibi. Emre ise sadece hucumda oyun kurma ozelliklerine sahip bir oyuncu, bu ozellikleri de Gokay'dan daha iyi. Profil, butun ozellikleri iceriyor. Sadece goze batan bir kac tane ozellik degil.

Emre Çolak'a ne kadar kötü derseniz deyin, Fenerbahçede en iyi profile sahip genç oyuncudan 2-3 kat iyi profile sahip olduğu kesin. Hadi Emre'yi geçtim, cafercan,özgürcan,cem sultan bunlarada mı kötüydü.

Valla Cem Sultan, Cafercan ve Ozgurcan, yuksek potansiyellerini biz arastirmayi aldigimizda kaybetti. Ucu de bizden once yuksek potansiyel sahibiydi. Bizim derdimiz bir oyuncuyu kayirmak degil. Kendi gorduklerimize gore degerlendirme yapmaya calismak.

Bazi oyuncu da oluyor ki sahada cok ilgi ceken, yuksek potansiyelin gerektigini hissettiren bir performans gosteriyor ama daha sonra futbol disi nedenlerden takimdan uzaklastiriliyor (mesela Ozgurcan veya Okan Alkan). Bazisi, savasci ruh tasimiyor ve tutunamiyor (Cafercan, Aydin Yilmaz). Bazisi cok kotu zamanda gecirilen sakatliklardan geriye gidiyor (Semih Kaya). Veya yeteneginin ustune gidilmeyip, gelistirilmiyor. Bu konuda yapacak cok da bir sey yok.

Her potansiyelli futbolcu yildiz olacak diye bir kaide de yok. O potansiyele ulasilmasi futbolcuya da bagli, onu yonetenlere de. FM de son yillarda bu konuda cok ilerledi. Her yuksek potansiyelli oyuncu artik cok iyi futbolcu olmuyor.

Cengo
17.Ekim.2011, 17:54
Emre Çolak'ı PAF takımda dahi izlemiştim. Teknik özellikler üst düzey (gerçekten üst düzey, Süper Lig'deki çoğu oyuncudan daha iyi) ama oyun zekası olarak geniş alanı göremeyen, fiziği sıfır, hatta sıfırın altında bir oyuncuydu.

15 metre etrafında oynuyordu sadece, ötesini göremiyordu. Baskı yediğinde fiziği yüzünden etkisiz kalıyordu, en ufak omuzda yere yığılıyordu.

Tekniğine laf etmek imkansız, izlemenizi öneririm sadece. Topa müthiş hakim, paf takımlarda son dönemde öylesini pek görmemiştim.

O fizik ile Bank Asya'dan ötesini göremez elbet. Fizikli oyuncuların yanında ilköğretim öğrencileri kalıyordu, bu şekilde açıklamak istemezdim ama öyle.

Gncl1905
17.Ekim.2011, 18:03

FM 2008 sezon 2013-2014

Gürhan Gürsoy vs Arda Turan

http://b1110.hizliresim.com/q/k/5m8.png

İlhan Parlak

http://b1110.hizliresim.com/q/k/5mh.png

vs. Özgürcan derdim ama oyundaki İlhan için alt sınıf kalıyor :)

Emre Çolak profili cidden çok iyi ama performans olarak kötü sene başında Kayseri'ye satmışım.Onun dışında Efecan, Cem falan onları zaten hep sattım.Anadolu kulüplerinde as veya yedek oldular...
Profillerinde birkaç özelliği yüksek olsada gereken özelliklerinin hepsi yüksek olmayınca büyük kulüplerde as oynayamıyorlar.Emre, Efecan, Cem vs. hepsi için geçerli.Sanırım gizli özelliklerinden de kısılmış pek verim alamadım hiçbir zaman...

Şimdi bu kadar eskiden neden örnek veriyorsun derseniz, örnek olsun diye.Yıllardır abartılmış altyapımıza örnek işte :)

Resimleri direk link verdim ki sayfa karışmasın, bakmak isteyen bakabilir...

excaliburuA
17.Ekim.2011, 22:47

çamur at izi kalsın adam şu durumdan neyi çıkardı ne fesat adamlar var şurada..

Redrum
17.Ekim.2011, 22:56

Ama Falcao cidden çok iyi bu konuda. Her ortaya kafayı vuruyor adam. Defansların üstünden, arasından, sağından solundan.. Önseziyle, Topsuz alanla maç motoruna o şekilde yansıtılamaz bence.

Aşk-ı Şehir
17.Ekim.2011, 23:17
Ama Falcao cidden çok iyi bu konuda. Her ortaya kafayı vuruyor adam. Defansların üstünden, arasından, sağından solundan.. Önseziyle, Topsuz alanla maç motoruna o şekilde yansıtılamaz bence.

Ronaldo'dan daha yükseğe zıplayan yoktur sanırım ama onunda Jumping'i bir kritere uymak zorunda. :)

Redrum
17.Ekim.2011, 23:26
Ronaldo'dan daha yükseğe zıplayan yoktur sanırım ama onunda Jumping'i bir kritere uymak zorunda. :)

Önemli olan maç motoruna en iyi ve gerçekçi şekilde yansıtabilmek değil mi.. Falcao her ortaya kafayı vuracak arkadaş, hangi özelliği nasıl yapıyorlarsa yapsınlar isterse jumpingi 5 yaparak başarsınlar ama yapsınlar, yapmaları gereken şey bu :)

perpetua
17.Ekim.2011, 23:38

Yaniliyorsun.

Kriterler, fiziksel acidan ortalama futbolcular icin. Ronaldo'nun fizigi ise cok ust duzey. O kriterlerin ustunde az adam olur ama Ronaldo da onlardan birisi olur.

Spe1907
18.Ekim.2011, 00:17
FM 2008 sezon 2013-2014

Gürhan Gürsoy vs Arda Turan

http://b1110.hizliresim.com/q/k/5m8.png

İlhan Parlak

http://b1110.hizliresim.com/q/k/5mh.png

vs. Özgürcan derdim ama oyundaki İlhan için alt sınıf kalıyor :)

Emre Çolak profili cidden çok iyi ama performans olarak kötü sene başında Kayseri'ye satmışım.Onun dışında Efecan, Cem falan onları zaten hep sattım.Anadolu kulüplerinde as veya yedek oldular...
Profillerinde birkaç özelliği yüksek olsada gereken özelliklerinin hepsi yüksek olmayınca büyük kulüplerde as oynayamıyorlar.Emre, Efecan, Cem vs. hepsi için geçerli.Sanırım gizli özelliklerinden de kısılmış pek verim alamadım hiçbir zaman...

Şimdi bu kadar eskiden neden örnek veriyorsun derseniz, örnek olsun diye.Yıllardır abartılmış altyapımıza örnek işte :)

Resimleri direk link verdim ki sayfa karışmasın, bakmak isteyen bakabilir...

FM 2008 deki İlhan'ın çok ii olduğunu zaten önceki arkadaş belirtmişti, bi o oldu zaten son yıllarda fenerbahçede gerçekten şişirilen tek genç oyuncu. Gerçi İlhanda fenere gelmeden önce U-bilmem kaç avrupa veya dünya kupasından en çok gelecek vaadeden 20 oyuncu dan biri mi ne seçilmişti ( yanlışta hatırlıo olabilirm ). Gürhan sanırım -8PAya sahip idi o oyunda, arada böyle güzel PA a sahip olup coştuğu oluyodu ama her oyunda değil.Keşke silmemiş olsaydımda sana fm 2007 deki cem sultan profillerini gösterebilseydim.

perpetua
18.Ekim.2011, 00:34
FM 2008 deki İlhan'ın çok ii olduğunu zaten önceki arkadaş belirtmişti, bi o oldu zaten son yıllarda fenerbahçede gerçekten şişirilen tek genç oyuncu. Gerçi İlhanda fenere gelmeden önce U-bilmem kaç avrupa veya dünya kupasından en çok gelecek vaadeden 20 oyuncu dan biri mi ne seçilmişti ( yanlışta hatırlıo olabilirm ). Gürhan sanırım -8PAya sahip idi o oyunda, arada böyle güzel PA a sahip olup coştuğu oluyodu ama her oyunda değil.Keşke silmemiş olsaydımda sana fm 2007 deki cem sultan profillerini gösterebilseydim.

Iyi guzel de biz arastirmaya FM 2008'in Ocak Yamasi ile basladik. :)

O donemde elimize gelen -9'lar: Cem Sultan, Sercan Yildirim, Arda Turan, Ilhan Parlak, Batuhan Karadeniz

Bizim ilk yaptigimiz veritabaninda -9'lar: Sercan Yildirim, Ilhan Parlak, Batuhan Karadeniz. Cem -8 oldu, Arda ise 166 PA. Hatta Ilhan'in -9'u dusurmedigimiz icin cok tepki cektik hem Besiktas hem de Galatasaraylilardan. Fenerbahceliler o donem bizi cok seviyor ve destekliyordu. :D

Spe1907
18.Ekim.2011, 01:01
Iyi guzel de biz arastirmaya FM 2008'in Ocak Yamasi ile basladik. :)

O donemde elimize gelen -9'lar: Cem Sultan, Sercan Yildirim, Arda Turan, Ilhan Parlak, Batuhan Karadeniz

Bizim ilk yaptigimiz veritabaninda -9'lar: Sercan Yildirim, Ilhan Parlak, Batuhan Karadeniz. Cem -8 oldu, Arda ise 166 PA. Hatta Ilhan'in -9'u dusurmedigimiz icin cok tepki cektik hem Besiktas hem de Galatasaraylilardan.

Bunu bilmiyodum ben ya son dönemlerde Galatasaray alt yapısı daha biraz daha dengeli zaten. Fenerbahçe araştırmacısı ise bence her zaman iyi ona bi sözüm yok. geçen sene Stochun PAsının -9 olmasını bekliyordum ben onun dışında, bence profiller dengeli idi. Necip, Sercan ve Berkin -9 PA a sahip olan oyunculardı sanrım geçen senenin ilk versiyonunda. mesela burda da Necip ve Sercan hakedio -9 PA ı ama Berkin yine galatasaraylı ve yine haketmiyo bence.

Fenerbahceliler o donem bizi cok seviyor ve destekliyordu. :D

Ne diyebilirim ki, zaman sizi çok değiştirdi :P Verin Recep Niyaz'a -9 PA barışalım :D

perpetua
18.Ekim.2011, 01:22
Bunu bilmiyodum ben ya son dönemlerde Galatasaray alt yapısı daha biraz daha dengeli zaten. Fenerbahçe araştırmacısı ise bence her zaman iyi ona bi sözüm yok. geçen sene Stochun PAsının -9 olmasını bekliyordum ben onun dışında, bence profiller dengeli idi. Necip, Sercan ve Berkin -9 PA a sahip olan oyunculardı sanrım geçen senenin ilk versiyonunda. mesela burda da Necip ve Sercan hakedio -9 PA ı ama Berkin yine galatasaraylı ve yine haketmiyo bence.

Ne diyebilirim ki, zaman sizi çok değiştirdi :P Verin Recep Niyaz'a -9 PA barışalım :D

Stoch'un PA'sinin 155 olmasini ozellikle Slovakya arastirmacisi istedi. Onu bize yollayan Hollanda arastirmacisi, 145 ile yollamisti.

Berkin acikcasi A2 liginde gectigimiz 2 yil izledigim en yetenekli oyuncuydu. Burada dikkat, yetenekli diyorum, iyi veya etkili oyuncu demiyorum. Bence hala cok yetenekli, top kontrolu, pas alis verisi cok iyi, gol becerisi gayet iyi ama bence cabukluk sorunu var (ki bunlar hem Recep Niyaz, hem de Muhammed'de de var) ve gittikce daha vurdumduymaz gorunuyor. Bu yil biraz atlama yaparsa yapar sanki. Yapamazsa isi cok zor.

Bundan sonra kolay kolay -9 PA'li Turk gormeyeceksiniz zaten (Almanya'da yetisenler haric). :)

Cengo
18.Ekim.2011, 01:40
Bundan sonra kolay kolay -9 PA'li Turk gormeyeceksiniz zaten (Almanya'da yetisenler haric). :)

Bunu uzun zamandır istiyordum.

perpetua
18.Ekim.2011, 01:42
Bunu uzun zamandır istiyordum.

Sen istiyordun, ben de istiyordum da eminim hatirliyorsun burada potansiyelli oyuncu azligi nedeniyle gelen elestirileri. :)

Spe1907
18.Ekim.2011, 01:49

Olması gerekende bu galiba..

comando77
18.Ekim.2011, 14:36
Gokay'in ozelliklerinde herhangi bir gelistirme yapildi mi?

ya da her zamanki gibi berbat mi?

Ins Recep Niyaz'i da bjk'li Muhammet gibi yapmisinizdir.

Aboooo'nun genc oyuncularinin maclarini izledigine inanmiyorum

perpetua
18.Ekim.2011, 16:08
Gokay'in ozelliklerinde herhangi bir gelistirme yapildi mi?

ya da her zamanki gibi berbat mi?

Ins Recep Niyaz'i da bjk'li Muhammet gibi yapmisinizdir.

Arastirma bolumunde oyuncularla ilgili baslik acip, profillerini gorebilir, izlediginiz kadariyla yorum yapabilirsiniz.

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=1222

ozaniel
18.Ekim.2011, 17:22

Böyle bir yorum yaptığınıza göre genç oyuncuların maçlarını düzenli olarak izliyorsunuz herhalde.

comando77
18.Ekim.2011, 18:40
Böyle bir yorum yaptığınıza göre genç oyuncuların maçlarını düzenli olarak izliyorsunuz herhalde.

Evet izliyorum

Cogu maci 90 dakika izliyorum

comando77
18.Ekim.2011, 18:48
http://www.tribundergi.com/forum/download/file.php?id=46385&mode=view

http://www.tribundergi.com/forum/download/file.php?id=46384&mode=view

http://www.tribundergi.com/forum/download/file.php?id=46389&mode=view

http://www.tribundergi.com/forum/download/file.php?id=46387&mode=view

eLastik
18.Ekim.2011, 19:00
Fenerbahçe 225 K mı :S ? Allah aşkına şu transfer bütçelerini neye göre ayarlıyorsunuz ?

Addolorato
18.Ekim.2011, 19:03
Fenerbahçe'nin 225 bin € transfer bütçesi olması ilginç. Bir sürü adam yolladılar ve maliyetli kimseyi almadılar. 6-7 M € bütçesi olması gerekirdi bana göre.

eLastik
18.Ekim.2011, 19:05
Lugano gitti Guiza gitti Emenikeden 1m kar var Niang gitti ve daha aklıma gelmeyen çoğu kişi. Yobo ve Zeigler ikiside kira. Hiç anlayamadım 250 K yı ! Beşiktaş Ne kadar oyuncu aldı ve kimseyi satmadı ama bütçe 1.6 M !

DenizlispoR
18.Ekim.2011, 19:07
Sanırım bu şike soruşturması ile kaybedilen CL gelirlerinin etkisi bu. CL gelirleri ile yaklaşık 7-8 milyon € olurdu bütçe. Beni Beşiktaş şaşırttı asıl.

perpetua
18.Ekim.2011, 19:11
Fenerbahçe'nin 225 bin € transfer bütçesi olması ilginç. Bir sürü adam yolladılar ve maliyetli kimseyi almadılar. 6-7 M € bütçesi olması gerekirdi bana göre.

Oyuncu satislarindan cok buyuk para girdigi kesin. Ama Fenerbahce bu oyunculari, transfere kaynak yaratmak icin satmadi. Bekledigi gelirlerin gelmeyecegini fark edip, o eksilen gelirleri kapatmak icin satti. Sezon basinda Aykut Kocaman, bana 7 milyon Euro'luk bir Forvet alin deseydi, buyuk ihtimalle bu gerceklesmezdi. Gerceklesecek olsa Niang satilmazdi.

Fenerbahce'nin baslangictaki transfer butcesinin dusuk olmasi anormal degil. Hatta hic bir takimin sezon basinda transfer butcesi yuksek degil cunku transferler bitmis durumda.

Ligin ilk yarisinda isler iyi giderse, zaten yonetim takviye yapar oyunda.

Bu tip konulari artik arastirma bolumunde konussak?

perpetua
18.Ekim.2011, 19:16
Evet izliyorum

Cogu maci 90 dakika izliyorum

Yanlis anlama ama bence Konyaspor'u stattan izle. Yillardir Konyaspor arastirmacisina ihtiyac var da o yuzden soyluyorum. :)

Sadece birimiz degil, bir kacimiz A2 ligini takip ediyor. Oyuncular hakkinda da olabildigince bilgi toplamaya calisiyoruz.

Ozellikle gencler icin eksik olabilir ama arastirmaci izlemiyor yazmak yerine, "bence su soyle olabilirdi cunku..." seklinde yazmak genelde burada cok daha kabul gorecek bir yontem.

comando77
18.Ekim.2011, 19:26
Yanlis anlama ama bence Konyaspor'u stattan izle. Yillardir Konyaspor arastirmacisina ihtiyac var da o yuzden soyluyorum. :)

Sadece birimiz degil, bir kacimiz A2 ligini takip ediyor. Oyuncular hakkinda da olabildigince bilgi toplamaya calisiyoruz.

Ozellikle gencler icin eksik olabilir ama arastirmaci izlemiyor yazmak yerine, "bence su soyle olabilirdi cunku..." seklinde yazmak genelde burada cok daha kabul gorecek bir yontem.

Konyali olmama ragmen Konya'nin maclarini izlemeyi sevmiyorum. ama bu sene oynadiklari her maci izledim nerdeyse. Ali Dere disinda iyi oyunculari yok. Maclari da tv'den izliyorum.

Yillardir her Fenerbahce'li genc oyuncularin ozellikleri berbat oluyor. Hic biri gelismiyor. Gokay olsun, Berk olsun fm 2011'de cogu macta ilk 11 oynattim nerdeyse hic gelismediler

Fenerbahce arastirmacisin gencleri fazla takip etmedigini dusundugumu soyledim.Cunku u18 ve a2 takiminda bircok yetenekli ve gelecek vadeden bircok genc var. Bu oyuncularinin yetenekli oldugu bir mac izlese bile anlar bence.

Ki ben butun maclarini izliyorum ve bu oyuncularini izlemekten cok zevk aliyorum. tsl ve bank asya'da oynanan maclardan zevk almazken genclerin oynadigi maclardan cok zevk aliyorum.

perpetua
18.Ekim.2011, 19:30
Konyali olmama ragmen Konya'nin maclarini izlemeyi sevmiyorum. ama bu sene oynadiklari her maci izledim nerdeyse. Ali Dere disinda iyi oyunculari yok. Maclari da tv'den izliyorum.

Yillardir her Fenerbahce'li genc oyuncularin ozellikleri berbat oluyor. Hic biri gelismiyor. Gokay olsun, Berk olsun fm 2011'de cogu macta ilk 11 oynattim nerdeyse hic gelismediler

Fenerbahce arastirmacisin gencleri fazla takip etmedigini dusundugumu soyledim.Cunku u18 ve a2 takiminda bircok yetenekli ve gelecek vadeden bircok genc var. Bu oyuncularinin yetenekli oldugu bir mac izlese bile anlar bence.

Ki ben butun maclarini izliyorum ve bu oyuncularini izlemekten cok zevk aliyorum. tsl ve bank asya'da oynanan maclardan zevk almazken genclerin oynadigi maclardan cok zevk aliyorum.

O zaman yorum yaparak katkida bulunmaya calisin. Elestiri yapmak iyi guzel de, elestiri yapinca faydali bir sey ortaya cikmiyor. Pozitif olup, "bence su ozellik soyle olur, cunku..." demek daha anlamli. Tabii bence.

comando77
18.Ekim.2011, 19:38
O zaman yorum yaparak katkida bulunmaya calisin. Elestiri yapmak iyi guzel de, elestiri yapinca faydali bir sey ortaya cikmiyor. Pozitif olup, "bence su ozellik soyle olur, cunku..." demek daha anlamli. Tabii bence.

Bundan sonra yorum yaparak katki da bulanacagim.

Bu arada Recep'in profilini paylasayim ama ozelliklerinin hepsi gorulmuyor

http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Recep_Niyaz.jpg

Recep'in ozelliklerini bekledigim iyi buldum

comando77
18.Ekim.2011, 19:42
Bu arada eger size lazim olacaksa Fenerbahce'deki cogu genc oyuncu icin yazdigim blog yazilari var

paylasabilirim sizinle

Spe1907
18.Ekim.2011, 23:30
Bundan sonra yorum yaparak katki da bulanacagim.

Bu arada Recep'in profilini paylasayim ama ozelliklerinin hepsi gorulmuyor

http://dosya.turksportal.net/research/2012/Fenerbahce_Recep_Niyaz.jpg

Recep'in ozelliklerini bekledigim iyi buldum

özellikler iyi olmasınada iyide PA -8 :s:

Muhammed Demirci'nin PA sını bilen var mı?

Gncl1905
18.Ekim.2011, 23:41
özellikler iyi olmasınada iyide PA -8 :s:

Muhammed Demirci'nin PA sını bilen var mı?

-9

Burada oyuncuların profilleri var, bakabilirsiniz;

GeNç KaRTaL
18.Ekim.2011, 23:54
Oyuncularının profillerini tartışmak için artık şu alanı kullanabilirsiniz.