PDA

View Full Version : Libya Nasıl Bir Liderden Kurtuldu

Addolorato
24.Ekim.2011, 21:53
Gazetelerde kanlı fotoğrafları boy boy gösterilen, sunucuların ölüm haberini sevinçle verdikleri Kaddafi ülkesine 42 yıl boyunca zulmetti. İşte bir diktatörün 42 yıllık zulüm tablosu... Libya'da evlerde kullanılan elektrik bedava. Su ve doğalgaz zorunlu ihtiyaç kapsamında olduğu için bedava. Libya'da eğitim ve sağlık hizmetleri bedava. Libya devleti, tüm hastalara ilacı hiçbir ücret talep etme...den veriyor. Benzinin litresi 0.08 Avro, yani bir Libyalı'nın bir litre benzine ödediği para Türk Lirası'yla yaklaşık 20 kuruş. Libya ulusal bankaları faiz almıyor. Libya vatandaşları hiçbir şekilde vergi ödemiyor. Libya hem Afrika'da hem de tüm dünyada en borçsuz ülke. Libya'da arabalar fabrika çıkış fiyatına satılıyor, nakliye bedellerini ise devlet karşılıyor. Yurtdışında burslu okuyan öğrencilere Libya devleti iadesiz olarak aylık 1650 Avro burs veriyor. Libya'da tüm üniversite mezunları bir iş bulana kadar maaşa bağlanıyor. Libya'da evlenmek isteyen tüm çiftlere devlet 150 metrekarelik daire veriyor. Libya'da istisnasız olarak her aile aylık 300 Avro, yaklaşık 760 Türk Lirası yardım alıyor. Petrol gelirlerinin yüzde 90'ı Libya halkına gidiyor. Tüm bu cümleleri artık geçmiş zaman kipinde vermek gerekiyor. Çünkü Libya ve dünya büyük bir diktatörden kurtuldu.

NTV

byariff
24.Ekim.2011, 21:56
Emperyalimize karsi olan bir dikdatordu Allah rahmet eylesin Gaddafi.

Varonil
24.Ekim.2011, 21:58
İşte buzdağının görünmeyen yüzü.Üstelik geçmişte Türkiye'ye yaptığı silah yardımlarıyla oldukça yakın bir dostumuzdu Kaddafi.Fakat bugün dostluğumuza sırt çevirdik,yanında olamadık.Allah rahmet eylesin.

Zekirdek
24.Ekim.2011, 21:59
Çok entresan bilgiler. İlk kez okuyorum bunları.

El Barto
24.Ekim.2011, 21:59
Tüm Libyalıların ve tüm dünyanın gözü aydın olsun.

BleedingMoon
24.Ekim.2011, 22:00
kimse niye devrim yaptığını tam olarak bilmiyor zaten. bilen birileri var tabi.

BaFraLı
24.Ekim.2011, 22:01
Bende bunları ilk defa okuyorum ama zamanında halkı sefalet içerisindeyken sarayında 18'lik bakirelerle aşta fişte yapan bir adamın sonuda böyle olabilirdi sanırım. Pek acıdığımı söyleyemem.

Sekopej
24.Ekim.2011, 22:03
Libya'da çıkan petrol Libya halkınındır diyen bir liderdi ve tüm halka dağıtırdı bu petrolün parasını. Şimdi ise petrolun kontrolü kime geçecek göreceğiz, halkın cebine giren para okyanus ötesine nasıl gidecek göreceğiz.

RaSenGan
24.Ekim.2011, 22:10
Libya'da çıkan petrol Libya halkınındır diyen bir liderdi ve tüm halka dağıtırdı bu petrolün parasını. Şimdi ise petrolun kontrolü kime geçecek göreceğiz, halkın cebine giren para okyanus ötesine nasıl gidecek göreceğiz.

Petrol haklarının %40'ını Fransa almış çoktan.

Sirius Black
24.Ekim.2011, 22:13
Srebrenica'ya müdahaleye karşı çıkan da tek liderdi. Milosevic'ten madalyası filan var. :)

İyisiyle, kötüsüyle devrik bir lider artık. Bizi bu kadar ilgilendirdiğini sanmıyorum eğer Libya üzerine planlarımız yoksa.

TR.CaPTaiN
24.Ekim.2011, 23:17
Bunlar gerçek mi değil mi bilmiyorum ama mantık olarak; böylesine refahın olduğu bir yerde bu kadar insan durduk yere böylesine büyük bir isyan çıkarmazdı diye düşünüyorum. Dış güçlerin etkisi vs. denilebilir ama hiçbir dış güç halk desteği olmadan böylesine büyük bir isyanın sebebi olamaz. Bunun haricinde bir insanın 200 milyar dolar kişisel servetinin olması hiç normal bir durum değil.

Tüm bunlara rağmen Kaddafi'nin öldürülmesi, hele ki o şekilde linç edilerek öldürülmesi büyük yanlıştı. Kaddafi isyancılar tarafından suçlu görülüyorsa, ki görülüyordu. Yapmaları gereken Kaddafi'yi adalet önüne çıkartıp orada hesaplaşmaktı.

barahir
24.Ekim.2011, 23:34
Kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın, "aman" diyene vurulmaz..

Bugün okudum onu öldürenler ondan için gerçek müslüman değildi demişler de soruyorum şimdi.. Allah'ın verdiği canı siz aldınız siz mi gerçek müslümansınız şimdi?

MeMo
24.Ekim.2011, 23:37
Bunları Libya'lılardan daha iyi bilmiyoruz heralde.