PDA

View Full Version : Moussa Sow

berkay123456
08.Mart.2012, 00:44
Finishing düşük olmuş gibi geldi bana.Burak'la aynı değeri haketmiyor.

http://i.imgur.com/w6c5k.png

byariff
08.Mart.2012, 00:51
Sow"u fransalilar yapti galiba. berkay peki buraktan iyimi kotumu biraz daha aciklayici olurmusun finishing konusunda

berkay123456
08.Mart.2012, 00:57
Evet bende öyle biliyorum da Fener'e gelmeden önce 16'ydı yanılmıyorsam.Finishing konusunda Burak'tan daha iyi bi değeri hakettiğini düşünüyorum.

fbdevil190737
08.Mart.2012, 01:01
Finishing'î 1 düşürüp , strengh , agility'i 1'er artırmış sanırım Fransızlar .

ParduS
08.Mart.2012, 01:03
Wilfred'i andırdı bana profili.

Klavooz
08.Mart.2012, 04:19
Pozisyon alması çok düşük yapılmış.

Şahsi görüşüm 10'dan aşağı olmaması yönünde.

lakin1907
08.Mart.2012, 04:36

Pozisyon alma değil off the ball önemli aralara kaçması için.

attirson
08.Mart.2012, 11:15
Teamwork rezillik bence 9 nedir ya

sui generis
08.Mart.2012, 12:12

genellikle defans için geçerlidir pozisyon alma.. hücumda off the ball :)

malpince
08.Mart.2012, 17:59
team work hakikaten aşırı düşük yapılmış sow için.

BleedingMoon
08.Mart.2012, 19:47
bienvenu'den farkı kalmamış.

Jaswege
08.Mart.2012, 22:51
Gol kralı olmuş bir adamı neden düşürdüler anlamadım? Garezleri mi var takımdan gitti diye. Araştırmacımız bu yıl Sow'u iyi takip ederek gerçek özelliğini oyuna yansıtacaktır bundan eminim.

Klavooz
09.Mart.2012, 01:02
genellikle defans için geçerlidir pozisyon alma.. hücumda off the ball :)

Bak bunu bilmiyordum renkdaş sayende öğrendim :)

Ama teamwork çok düşük. Aşırı düşük hem de.

Jaswege
09.Mart.2012, 01:03
Gerek Fenerbahçe'ye transferinde ki katkısı, gerek uyum sağlaması konusunda ki katkısı, çocukluktan gelen arkadaşlıkları ve şuan aynı evi paylaşıyor olmaları nedeniyle "Favori Personel"ine "Issiar Dia" eklenilebilir diye düşünüyorum.

perpetua
09.Mart.2012, 02:57
Gol kralı olmuş bir adamı neden düşürdüler anlamadım? Garezleri mi var takımdan gitti diye. Araştırmacımız bu yıl Sow'u iyi takip ederek gerçek özelliğini oyuna yansıtacaktır bundan eminim.

Gol krali oldugu gecen yildan sonra Sow bu yil hic iyi degildi Fransa'da. Hatta yollanmasinin nedeni de gecen yil attigi gollerle yukselttigi itibarini paraya cevirmek icindi. Profilde ben simdilik pek bir sorun gormuyorum. Belki first touch/teknik dusup, finishing 16 veya 17 olabilir ama yine de biraz daha izlemek lazim.

kalemci
09.Mart.2012, 03:05
Ligue 1'i yakından takip eden biri olarak bu sezon ligde yaklaşık 20 maçta 5 veya 6 gol attı diye biliyorum. 2 taneside bir maçta Marsilya karşısında. Onun yerine alınan Roux ise şimdiden 5.golüne imza attı ligde.

TeNaciOUS MidFieLdeR
09.Mart.2012, 03:21
Ahmeti disarda tutuyorum :) , cunku biliyorum ki bir cok ligi takip edip izliyordur yorumlari degerli benim icin. Profil hakkinda bu kadar erken yorum yapmak dogru degil bence. Dogru tespiti yapmak icin sezon sonunu beklemek mantikli olur. Suanki profili onu daha yakindan takip eden fransiz gozlemcilerin yaptigini unutmayalim.

William Rookwood
09.Mart.2012, 03:22
Bana first touch'u daha etkili gibi geldi finishingden

Cengo
09.Mart.2012, 03:43
Gol krali oldugu gecen yildan sonra Sow bu yil hic iyi degildi Fransa'da. Hatta yollanmasinin nedeni de gecen yil attigi gollerle yukselttigi itibarini paraya cevirmek icindi. Profilde ben simdilik pek bir sorun gormuyorum. Belki first touch/teknik dusup, finishing 16 veya 17 olabilir ama yine de biraz daha izlemek lazim.

Takım da Gervinho'yu kaybedince daha geride oynamak zorunda kaldı yalnız. Düşük skor kapasitesini düşük yenilen gol sayısı ile kapatmaya çalıştılar. Trabzonspor maçında hatırlarsak savunma yaparak kontra hücum etmeye çalışıyorlardı. Bence bu kıstas kabul etmez.

Fikir sahibi olabilmek için dolayısı ile bu seneyi bitirmek zorundayız, henüz takıma alışmış bile değil.

Jaswege
09.Mart.2012, 14:52
Gerek Fenerbahçe'ye transferinde ki katkısı, gerek uyum sağlaması konusunda ki katkısı, çocukluktan gelen arkadaşlıkları ve şuan aynı evi paylaşıyor olmaları nedeniyle "Favori Personel"ine "Issiar Dia" eklenilebilir diye düşünüyorum.

Bu konuda bir görüşünüz yok mu?

Bekq
09.Mart.2012, 16:48
Takım da Gervinho'yu kaybedince daha geride oynamak zorunda kaldı yalnız. Düşük skor kapasitesini düşük yenilen gol sayısı ile kapatmaya çalıştılar. Trabzonspor maçında hatırlarsak savunma yaparak kontra hücum etmeye çalışıyorlardı. Bence bu kıstas kabul etmez.

Fikir sahibi olabilmek için dolayısı ile bu seneyi bitirmek zorundayız, henüz takıma alışmış bile değil.
Aynısını yazacaktım. Sow bu sene, gol kralı olduğu senedeki kadar ilerde oynamıyordu. Hatta hocasıda gol atamamasını buna bağlıyordu. Kendisine verdiğim görev başka gibi bir açıklamasıda vardı.

Cengo
09.Mart.2012, 16:51
Bu konuda bir görüşünüz yok mu?

Ekleyebiliriz ama iyi bir kaynak bilgisi gerekli. Oyuncu görüş bildirmeden orta ya da düşük seviyede girebiliriz ancak.

perpetua
09.Mart.2012, 16:54
Ekleyebiliriz ama iyi bir kaynak bilgisi gerekli. Oyuncu görüş bildirmeden orta ya da düşük seviyede girebiliriz ancak.

Gir abicim zarari yok. :)

sui generis
09.Mart.2012, 16:57

geçen Dia'nın bir açıklaması vardı. Sow ile farklı takımlarda oynadık Fransa'da. şimdi aynı takımdayız, milli takımda da beraberiz. çok sevindim vs demişti :) tam okumamıştım gerçi ama kaynak denebilir :)

perpetua
09.Mart.2012, 17:44

Daha geride oynatilmis olmasi ve performansinin dusmesi bazi seyleri anlatiyor bence. Top kullanma becerisi pek iyi olmayan bir stoper'i on libero oynatinca zaaflari nasil biraz daha iyi ortaya cikarsa, bir santraforu geriye cekince zaaflari daha iyi ortaya cikar. Veya bir sol kanat oyuncusunu, sol beke cektiginizde o mevkide nasil oynadigi oyuncunun sahip oldugu ozelliklere bagli sonucta.

lakin1907
10.Mart.2012, 00:12
Su adamin gercek profilini koyar misiniz?
Sol ayagina kac verilmis merak ediyorum.
Ayrica bi soru, herhangi bir oyuncunun en cok kullandigi ayagi kesin 20mi oluyor? Yani ben mesela saglagim ama toplara cok sert vuramiyorum sag ayak 15/20 sol 5/20 seklinde mi girilir? Yani bu ozellik ayagindaki bilek becerisi mi yoksa topa sert vurma becerisi mi?

William Rookwood
10.Mart.2012, 00:16
En çok ve en iyi kullanabildiği ayağı olması lazım benim bildiğim

sui generis
10.Mart.2012, 00:17
her oyuncunun 20 girilen bir ayağı oluyor kesinlikle.

William Rookwood
10.Mart.2012, 00:19
Örneğin ben sol ayağımı hiç kullanamıyorum futbolcu olsam sol ayağa 1 verilirdi. Ne topa vurabiliyorum ne yön verebiliyorum ne birşey

perpetua
10.Mart.2012, 01:31
Su adamin gercek profilini koyar misiniz?
Sol ayagina kac verilmis merak ediyorum.
Ayrica bi soru, herhangi bir oyuncunun en cok kullandigi ayagi kesin 20mi oluyor? Yani ben mesela saglagim ama toplara cok sert vuramiyorum sag ayak 15/20 sol 5/20 seklinde mi girilir? Yani bu ozellik ayagindaki bilek becerisi mi yoksa topa sert vurma becerisi mi?

Sow daha bizim veritabanina henuz girmedigi icin mumkun degil. Devre arasinda gelen oyuncular elimize ancak yazin gecer. Editor'u acip bakarsaniz sol ayaginin 12 oldugunu gorursunuz.

Bir oyuncu icin her zaman bir ayagi 20 olmak zorunda.

barahir
10.Mart.2012, 03:11
Daha geride oynatilmis olmasi ve performansinin dusmesi bazi seyleri anlatiyor bence. Top kullanma becerisi pek iyi olmayan bir stoper'i on libero oynatinca zaaflari nasil biraz daha iyi ortaya cikarsa, bir santraforu geriye cekince zaaflari daha iyi ortaya cikar. Veya bir sol kanat oyuncusunu, sol beke cektiginizde o mevkide nasil oynadigi oyuncunun sahip oldugu ozelliklere bagli sonucta.

Tamam da dediğin gibi her bölge farklı bir meziyet gerektirir.. Çaya şeker yerine tuz atarsan o çay tuzlu olur ve bu çayın suçu olmaz, olmamalı..

serkan1520
11.Mart.2012, 00:53
Bence hızlanma ve çevilik değerleri fazla kesinlikle hızlı veya çok çevik bir oyuncu değil 14 veya 15 olur en fazla buna karşın takım oyunu en az 15 olmalı haddinden fazla takım oyuncusu gibi oynuyor tabii ki buradaki performansına göre yorum yapıyorum fransadada böyle miydi bilemem belki finishingdede artışa gidilebilir.Birçok kişinin aksine ben sowdan şuana kadar 4 gol atmasına rağmen pek olumlu bir intiba edinmedim Baktığınız zaman çok muuteknik ? hayır çok mu güçlü ? hayır ? çok mu süratlı ? hayır sadece sezgileri iyi olan bir oyuncu maçı rakip yarı sahada oynarsanız etkili olabilir ama bir niang değil açıkçası.Kısaca anlatmam gerekirse 10m Euroluk bir oyuncu değill.

RasAnt
11.Mart.2012, 03:51
Daha 6 maça çıkmış adamı nasıl değerlendirebilirsin ki ? Bekle bi sezon bitsin gayet hızlı ve çevik Lille serüvenini takip etmemişsin o yüzden böyle yorum yazman tahmin gibi birşey oluyor tahminlede oyuncu değeri girilmez

Jaswege
11.Mart.2012, 04:05
Dün araya rüzgar gibi girip çok bitirici bi vuruş yaptı hemde sol ayağıyla. Güçsüz olsa iki adamın arasından o vuruşu düşmeden takılmadan nasıl yapabilirdi?

Klavooz
11.Mart.2012, 08:43
Sow güçsüz değil.

Dünya'nın en güçlü oyuncusuna da arkadan omuz vursalar düşer.

Son attığı golü baz almak yanlıs olur. A.Gücü çoluk çocuktan olusan bir takım.

Ama attığı golde son vuruşu çok iyiydi. Golden önceki paslaşmaları da.

Teamwork'u gerçekten artmalı. Lille araştırmacıları hırs mı yapmış nedir anlamadım ama Teamwork'u en az 14 olmalı.

ttarlabasi
17.Mart.2012, 22:03
AML ve AMR'si kaç acaba? Turksportal profil rica edebilir miyiz?

perpetua
18.Mart.2012, 02:20
Tamam da dediğin gibi her bölge farklı bir meziyet gerektirir.. Çaya şeker yerine tuz atarsan o çay tuzlu olur ve bu çayın suçu olmaz, olmamalı..

Zaten simdiye kadar benim izledigim Sow'un ayaginda top tutma, dripling yapma, top dagitma gibi meziyetleri pek iyi degil. Tek vuruscu bir santrafor gorunumunde. Oyun stili olarak Guiza, Umit Karan veya Baros tipinde bir oyuncu bence. Niang gibi cok yonlu bir oyuncu degil.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 03:53
Sow Senegal milli takımında FL, Lille'de de zaman zaman FR oynamış bir oyuncu. Aslen bir striker. Striker olarak Ümit Karan tarzına çok benzese de artı olarak kenar forvet oynayabilme özelliği de var.

Ama bu kenar forvet oynama özelliğini, FM ancak AM RL'sini competant yaparak belli etmeye çalışıyor malesef. Bu bir eksiklik.

Jaswege
18.Mart.2012, 16:01
Zaten simdiye kadar benim izledigim Sow'un ayaginda top tutma, dripling yapma, top dagitma gibi meziyetleri pek iyi degil. Tek vuruscu bir santrafor gorunumunde. Oyun stili olarak Guiza, Umit Karan veya Baros tipinde bir oyuncu bence. Niang gibi cok yonlu bir oyuncu degil.

Kesinlikle katılmıyorum. Dün akşam GS maçında da özellikle izledim Sow'u; Ayağında hem top tutan hem top süren, rakibi eksiltmek için çalıma giren ve başarılı olan, son vuruşlarda çok iyi ve çok pres yapıp koşan bir Sow gördüm.

KanaKe
18.Mart.2012, 16:10
Kesinlikle katılmıyorum. Dün akşam GS maçında da özellikle izledim Sow'u; Ayağında hem top tutan hem top süren, rakibi eksiltmek için çalıma giren ve başarılı olan, son vuruşlarda çok iyi ve çok pres yapıp koşan bir Sow gördüm.

o dediklerin niang icin gecerli daha cok.. sow rakibi eksiltebilen top sürebilen bir forvet degil fakat bos kalirsa genis alanda top sürebilir her forvet gibi mesela niang 2-3 kisi arasindan topu alip kapip giden bir oyuncuydu sow o tarz bir oyuncu degil daha cok ayagina top bekleyen son vuruslari düzgün fakat adam eksiltmesi pek iyi olmayan topu ayaginda niang kadar iyi tutamayan bir oyuncu.

ttarlabasi
18.Mart.2012, 16:31
Sow'u aslında Ümit Karan gibi veya Niang gibi golcü şeklinde tek bir kalıba sokulmasını ben pek doğru bulmuyorum. Çünkü Sow gerçekten farklı bir futbolcu. Kendine has özellikleri var.

İlla benzetmek gerekirse, ceza sahasının içinde Ümit Karan tarzı bir golcü evet ama ceza sahasının dışında da (genellikle kanatlarda) bir Niang kadar olmasa da etkili olabilen bir eleman. Bu da hız, dribling ve teknik ile olabilecek bir şey zaten. Fakat kale önünde Niang'dan daha tehlikeli bir golcü olduğunu düşünüyorum açıkçası.

perpetua
18.Mart.2012, 17:04

Ayaginda top tutma ve arkadaslarina dagitma konusunda Semih veya Necati kadar degil bence. :)

Dripling konusunda ise Burak Yilmaz da o kadar dripling yapiyor ama onun icin de dripling becerisi iyi olan bir oyuncu diyemeyiz. Genis alan kosucusu bu oyuncular.

Pres yapmaya gelince, bence biraz bataklikta gul bulmak gibi olmus. Diger oyuncular pek pres yapmayinca, cok da iyi olmayan bir ozelligi cok iyiymis gibi gorunuyor bence. Guiza veya Elmander kadar pres yapabildigini gormedim ben simdiye kadar.

Vuruslar cok iyi, topsuz kosular cok iyi, fizik zaten cok iyi ama diger ozellikleri bir forvet oyuncusu icin bile vasat veya vasat alti. Niang'i orta saha oynatsan top teknigi ve pas alis/verisi pek siritmazdi. Sow'un ise siritir/siritiyor.

Kaka Leite
18.Mart.2012, 17:07
Ayaginda top tutma ve arkadaslarina dagitma konusunda Semih veya Necati kadar degil bence. :)

Açıkcası ayağında top tutma kısmına katılmıyorum.

sui generis
18.Mart.2012, 17:43
bana kalırsa da geniş alan oyuncusu ve vuruşları iyi. dar alanda Niang kadar etkili olabileceğini sanmıyorum. ama yine de iş görür gibi dar alanda da. tabii izlemek gerek daha.

ForCimbom
18.Mart.2012, 17:52

Dripling konusunda ise Burak Yilmaz da o kadar dripling yapiyor ama onun icin de dripling becerisi iyi olan bir oyuncu diyemeyiz. Genis alan kosucusu bu oyuncular.

Pres yapmaya gelince, bence biraz bataklikta gul bulmak gibi olmus. Diger oyuncular pek pres yapmayinca, cok da iyi olmayan bir ozelligi cok iyiymis gibi gorunuyor bence. Guiza veya Elmander kadar pres yapabildigini gormedim ben simdiye kadar.

Vuruslar cok iyi, topsuz kosular cok iyi, fizik zaten cok iyi ama diger ozellikleri bir forvet oyuncusu icin bile vasat veya vasat alti. Niang'i orta saha oynatsan top teknigi ve pas alis/verisi pek siritmazdi. Sow'un ise siritir/siritiyor.

ayağında top tutmak ne ile alakalı teknik mi? öyleyse yıllardır söylüyorum baros'un tekniği düşmeli diye ama hep 13-14. necati de zaten aynı değeri alıyor. oysa sizin de dediğiniz gibi necati topu tutar dağıtır, tıpkı dün elmander'e yaptığı asist gibi. ama baros'un yapması olanaksız bir pozisyon. şimdi oyunda hangi değer fark yaratıyor bu konuda ömer abi?

perpetua
18.Mart.2012, 18:38
ayağında top tutmak ne ile alakalı teknik mi? öyleyse yıllardır söylüyorum baros'un tekniği düşmeli diye ama hep 13-14. necati de zaten aynı değeri alıyor. oysa sizin de dediğiniz gibi necati topu tutar dağıtır, tıpkı dün elmander'e yaptığı asist gibi. ama baros'un yapması olanaksız bir pozisyon. şimdi oyunda hangi değer fark yaratıyor bu konuda ömer abi?

Aynen Baros duser, Necati belki artar.

FM 2013 icin ozellikle forvet ve kanat oyuncularinin teknik/pas ozelliklerini tekrar gozden gecirmemiz gerektigini dusunuyorum.

Klavooz
20.Mart.2012, 04:04

Bu tamamen objektif olmayan bir yorum olmuş kusura bakma.

Komple bir forveti sadece tek vuruscu bir forvet yapmak nasıl bir insafsızlıktır.

Anlasılan bırakın profilinde yükselmeyi düşüşe bile gidilebilir sana göre.

meddah
20.Mart.2012, 04:11
Fenerbahçe'ye imza atan adamın özelliklerinin, o dakika yükselmeye başlaması gerektiği gibi yanlış bir algı var.

perpetua
20.Mart.2012, 17:30
Bu tamamen objektif olmayan bir yorum olmuş kusura bakma.

Komple bir forveti sadece tek vuruscu bir forvet yapmak nasıl bir insafsızlıktır.

Anlasılan bırakın profilinde yükselmeyi düşüşe bile gidilebilir sana göre.

Sow mevcut performansini devam ettirirse gelecek Ocak ayina kadar bence ne yukselme, ne de dusus olur (CA olarak konusuyorum).

Ama ozelliklerin bazilari farkli degerlendirilebilir. Arastirmacilarca olmasi gerektiginden yuksek olan ozellikler duser, dusuk gorunen ozellikler de yukselir.

Bence Sow cok iyi bitirici vurus yapabilen bir oyuncu ama hic bir zaman bir Mehmet Yildiz gibi topu ileride tutarak butun takimin hucuma cikmasini saglayabilecek bir oyuncu olmadi. Veya Niang gibi top hakimiyeti yuksek, rakibin ayagindan topu almasi zor ve bu beceri sayesinde ileride top tutabilen bir oyuncu da degil. Ben tercihen bu pek yapamadigi isin gerekli olan ozelliklerin daha zayif ve Sow'u one cikartan atletik beceri, pozisyona girme ve son vurus becerilerini daha yuksek gormek isterim.

Sow'u kesinlikle komple forvet olarak gormuyorum. En azindan benim izledigim Sow boyle bir oyuncu degil. Hatta Fransiz arastirmacilar da boyle dusunmus ki verdikleri ozelliklerden de bu goruntu ortaya cikiyor.

ttarlabasi
20.Mart.2012, 17:47
Sow, Senegal milli takımında çoğunlukla, Lille'de de zaman zaman sağ açık olarak oynatıldı.

Demek ki bu adam sadece bir ceza sahası içi golcüsü değil.

http://i1231.photobucket.com/albums/ee512/zonal_marking/inter-lille.jpg

perpetua
20.Mart.2012, 19:15
Sow, Senegal milli takımında çoğunlukla, Lille'de de zaman zaman sağ açık olarak oynatıldı.

Demek ki bu adam sadece bir ceza sahası içi golcüsü değil.

Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu. Fenerbahce'nin ozellikle hizli paslasmalarla ciktigi ve rakibi az adamla yakaladigi anlarda etkili olabilecek bir oyuncu. Ayni zamanda ceza alani icinde de gol bulabilen bir oyuncu.

Ayrica bu sezon Lille'de sag acik oynadigi mac sayisi 1 (Inter maci).
Fransa'da mac basina basarili dripling sayisi 0.5.
Fransa'da mac basina denedigi pas sayisi 15.7. Basarili oldugu mac basina pas sayisi 11.4.
Fransa'da savunmanin arkasina toplam pas denemesi 2, isabetli pas 1.

Yani ne cok dripling var, ne de cok paslasma. Oyuncunun kuvvetli yonuyse, mantikli davranan bir takim bu ozellikleri kullanir. Degil mi?

Komple forvet olarak kabul edilen Ibrahimovic'e ile karsilastiralim.
Mac basina basarili dripling sayisi 2.2.
Mac basina denedigi pas sayisi 46.2. Basarili oldugu pas sayisi 35.7.
Savunmanin arkasina pas denemesi 55, isabetli pas 25.

Hadi tamam Sow, Ibrahimovic kadar kaliteli degil genel olarak. Ama bu istatistiklerin benzer oyuncular icin genel olarak biraz daha yakin olmasi gerekir degil mi? Tam tersine iki ayri ucta bu istatistikler.

ForCimbom
20.Mart.2012, 19:29
ömer abi böyle istatistikleri detayları nereden buluyorsun ediniyorsun şaşıyorum. cidden benim de ulaşabileceğim bir kaynak varsa mesela buraya yazar mısın :D ? cidden çok güzel istatistikler.

perpetua
20.Mart.2012, 19:34
ömer abi böyle istatistikleri detayları nereden buluyorsun ediniyorsun şaşıyorum. cidden benim de ulaşabileceğim bir kaynak varsa mesela buraya yazar mısın :D ? cidden çok güzel istatistikler.

www.whoscored.com

Ilgiliz, Ispanyol, Fransiz, Alman ve Italyan ligleri icin bol miktarda detayli oyuncu ve kulup istatistigi var.

Gecmis yillara bakmak da mumkun.

ForCimbom
20.Mart.2012, 19:57
www.whoscored.com

Ilgiliz, Ispanyol, Fransiz, Alman ve Italyan ligleri icin bol miktarda detayli oyuncu ve kulup istatistigi var.

Gecmis yillara bakmak da mumkun.

çok sağolasın abi valla ciddi bir kaynak. daha önce google'da hep arama yaptım bu konuda ama ulaşamamıştım hiç.

ttarlabasi
20.Mart.2012, 20:08
Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu.

1- Savunmanın arkasına atılan toplarda etkili olabilmek ile sağ açık veya sağ kenar forvet oynamak aynı şey değil.

2- Böyle çok emin konuşmadan biraz daha inceleme yapmak lazım. Lig maçlarını geçtim, Sow sadece Şampiyonlar Ligi grup maçlarının bile yarısında kenarlarda oynadı. Hazard "sahte 9" rolünde ike:

İnter maçı dışında, Fransa'daki CSKA Moskova maçında da sağ önde oynadı. Hatta Trabzon maçında da kenardaydı.

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2012/clubs/club=75797/matches/index.html

Siz de bana böyle resmi kaynaklar sunarsanız, memnun olurum.

Ayrıca zaten Lille de zaman zaman, Senegal milli takımında da genellikle sağda oynuyor dedim. Adam sağ açıktır diye bir iddiam da yok. Ama bu adam bence iyi gol vuruşları olan, iyi sarkan bir golcü tanımlamasından daha fazlası.

Klavooz
20.Mart.2012, 21:33
Ceza alani golcusu olarak tanimladigimi hatirlamiyorum. Tam tersine, savunmanin arasina ve arkasina atilacak toplarda etkili bir oyuncu. Fenerbahce'nin ozellikle hizli paslasmalarla ciktigi ve rakibi az adamla yakaladigi anlarda etkili olabilecek bir oyuncu. Ayni zamanda ceza alani icinde de gol bulabilen bir oyuncu.

Fransa'da mac basina basarili dripling sayisi 0.5.
Fransa'da mac basina denedigi pas sayisi 15.7. Basarili oldugu mac basina pas sayisi 11.4.
Fransa'da savunmanin arkasina toplam pas denemesi 2, isabetli pas 1.

Yani ne cok dripling var, ne de cok paslasma. Oyuncunun kuvvetli yonuyse, mantikli davranan bir takim bu ozellikleri kullanir. Degil mi?

Komple forvet olarak kabul edilen Ibrahimovic'e ile karsilastiralim.
Mac basina basarili dripling sayisi 2.2.
Mac basina denedigi pas sayisi 46.2. Basarili oldugu pas sayisi 35.7.
Savunmanin arkasina pas denemesi 55, isabetli pas 25.

Hadi tamam Sow, Ibrahimovic kadar kaliteli degil genel olarak. Ama bu istatistiklerin benzer oyuncular icin genel olarak biraz daha yakin olmasi gerekir degil mi? Tam tersine iki ayri ucta bu istatistikler.

İbrahimovic ne alaka yahu?

Dünya'da komple forvet özellikleri taşıyan birisinin İbrahimovic ile istatistikleri aynı veya onu yakın mı olmak zorunda?

Türkiye 3.liginde komple bir forvet yok mu sence?
Komple forvetler sadece büyük takımlarda mı olur?
Her oyuncuyu ibo ile karşılaştırırsan vay halimize...

ForCimbom
20.Mart.2012, 22:16

Dünya'da komple forvet özellikleri taşıyan birisinin İbrahimovic ile istatistikleri aynı veya onu yakın mı olmak zorunda?

anlatılmak istenen komple forvet tanımlandırmasına istinaden verilen ibrahimovic örneğinde belirgin olan istatistiksel değerlerin çıkarımsanabilecek yorumları aslında. komple forvet dediğin savunma arkasına ara top atar, yani yaratıcılık örneği gösterir demiş adam. sow'da bu var mı? yok. bitmiştir yani ibrahimovic kim sow kim geyiği alakaya maydanoz.

meddah
20.Mart.2012, 22:18
Batman Ptrolspor'un komple forveti de, Kilimli Belediyespor'un savunmasına karşı maç başına 2 dripling yapsın, arkalarına 2 top atsın bir zahmet.

ForCimbom
20.Mart.2012, 22:23
Batman Ptrolspor'un komple forveti de, Kilimli Belediyespor'un savunmasına karşı maç başına 2 dripling yapsın, arkalarına 2 top atsın bir zahmet.

ahahaha :D :D

meddah usta gerçekten çok iyi olmuş müthiş ifade etmişsin :D ciddi söylüyorum edebiyat budur :)

perpetua
21.Mart.2012, 00:42
1- Savunmanın arkasına atılan toplarda etkili olabilmek ile sağ açık veya sağ kenar forvet oynamak aynı şey değil.

2- Böyle çok emin konuşmadan biraz daha inceleme yapmak lazım. Lig maçlarını geçtim, Sow sadece Şampiyonlar Ligi grup maçlarının bile yarısında kenarlarda oynadı. Hazard "sahte 9" rolünde ike:

İnter maçı dışında, Fransa'daki CSKA Moskova maçında da sağ önde oynadı. Hatta Trabzon maçında da kenardaydı.

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2012/clubs/club=75797/matches/index.html

Siz de bana böyle resmi kaynaklar sunarsanız, memnun olurum.

Ayrıca zaten Lille de zaman zaman, Senegal milli takımında da genellikle sağda oynuyor dedim. Adam sağ açıktır diye bir iddiam da yok. Ama bu adam bence iyi gol vuruşları olan, iyi sarkan bir golcü tanımlamasından daha fazlası.

Umarim yanlis anlamazsin ama oyuncularin sahada oynadigi mevkinin resmi kaynagi oldugunu ilk defa okuyorum. :)

Oyuncunun tabloda UEFA tarafindan yerlestirildigi yere bakacak olursak, Trabzon'da Glowacki sag stoper, Giray ise sol stoper oynamis.

Bu Inter macinda Trabzon'un dizilisi. 25 numara olan Alanzinho'yu sola yerlestirmisler.
http://img2.ressim.net/out.php/i5565788_trabzon-dizilis-jpg

Bu da Alanzinho'nun en cok hangi bolgelerde oynadigini gosteren isi haritasi.
http://img2.ressim.net/out.php/i5565787_alanzinho-heatmap-jpg

Nedense resmi kaynak(!) oyunun cogunda merkezde olan Alanzinho'yu sol kanada koymus. Bir de Halil'e bakalim.

http://img2.ressim.net/out.php/i5565791_halil-heatmap-jpg

O da ne. Halil daha cok solda oynamis. :)

Hadi Trabzon Avrupa'da cok bilinen bir takim degil. Bir de Inter'e bakalim.

Zarate'nin isi haritasi. Sol kanatta cok zaman gecirmis diyor. Hatta savunmaya cok yardima da gelmis diyor.
http://img2.ressim.net/out.php/i5566214_zarate-heatmap-jpg

Inter'in dizilisi Zarate sag forvet diyor. 28 numara.
http://img2.ressim.net/out.php/i5566215_inter-formation-jpg

Neyse. Umarim resmi kaynak meselesi konusunda bakis acimin ne oldugunu gostermistir bu ufak ornek. Ozellikle gunumuzde bati avrupali takimlarin cok yer degistirerek oynadigini dusunursek oyuncularin kagit uzerinde durdugu gibi oynamadiklari bir gercek.

Sow'un kanatta nasil oynayacagina gelince.
Podolski de bitiriciligi cok iyi, oyun kurma becerisi vasat olan bir oyuncu.
Tomas Muller'in top teknigi ve dripling becerisi cok mu iyi?
Hulk da kanat oynuyor. Onun oyun kurma becerisi, teknigi nasil?

Tek tip oyuncu yok sonucta. :)

perpetua
21.Mart.2012, 00:49

Sadece buyuk liglerde olur diye bir iddiam da yok ama bu kadar cok yonlu ve yetenekli bir oyuncu cok uzun sure alt ligde kalmaz. Hemen birisi kapar.

Bir kac defa da yazdim Niang komple forvet tanimina Sow'dan cok cok daha fazla uyan bir oyuncu. Sow ise farkli formatta bir oyuncu. Sow'u oldugu gibi kabul etmek lazim. Niang gibi olur diye umitlenmek, Galatasaray taraftarinin gelen her 10 numaranin Hagi gibi olacagini beklemesi gibi bir sey olur bence.

ttarlabasi
21.Mart.2012, 01:29
@perpetua

Konumuz Sow iken Trabzonspor'dan vermişsin grafikleri hep. Neyse, emek vermişsin, teşekkürler.

Fakat,

Oyuncuların maç öncesi dizilişi ile maç sonundaki sıcaklık haritaları aynı olmayabilir. Çünkü bir maça çift forvet başlarsın erken bir gol bulursun sonra tek forveti sağ kanada alırsın, forvet olarak başladığı maçın 70 dakikası yani daha fazla kanat oyuncusu olarak oynamış olur.

Ama bir oyuncunun ilk 11'de kanat oyuncusu olarak düşünülmesi ayrı bir konudur. Kaldı ki Afrika kupası 2012 maçlarında oynadığı maçların çoğunda sağ veya sol tarafta kullanıldı Sow. Hem de Niang santrafor iken.

Yani Niang ile Sow ilk 11'de iken, Niang stiker, Sow sağ veya sol açık olarak düşünülüyorsa, sizin de Sow hakkındaki görüşlerinizi tekrar bir gözden geçirmeniz gerekir.

Benim resmi kaynaklardan kastım daha önce ve burda verdiğiniz siteler kulüp veya oyuncu resmi websiteleri veya UEFA, FIFA gibi siteler gibi çok güvenilir kaynaklar değil.

perpetua
21.Mart.2012, 02:25
@perpetua

Konumuz Sow iken Trabzonspor'dan vermişsin grafikleri hep. Neyse, emek vermişsin, teşekkürler.

Eger Sow'un UEFA tarafindan sagda dizildigi maclar icin isi haritasi olsaydi onlari eklerdim. Ama maalesef yok. :)

Fakat,

Oyuncuların maç öncesi dizilişi ile maç sonundaki sıcaklık haritaları aynı olmayabilir. Çünkü bir maça çift forvet başlarsın erken bir gol bulursun sonra tek forveti sağ kanada alırsın, forvet olarak başladığı maçın 70 dakikası yani daha fazla kanat oyuncusu olarak oynamış olur.

Ama bir oyuncunun ilk 11'de kanat oyuncusu olarak düşünülmesi ayrı bir konudur. Kaldı ki Afrika kupası 2012 maçlarında oynadığı maçların çoğunda sağ veya sol tarafta kullanıldı Sow. Hem de Niang santrafor iken.

Yani Niang ile Sow ilk 11'de iken, Niang stiker, Sow sağ veya sol açık olarak düşünülüyorsa, sizin de Sow hakkındaki görüşlerinizi tekrar bir gözden geçirmeniz gerekir.

Kanatta oynamak demek, o oyuncunun gorevi kanattan kat ederek ceza sahasina orta yapmasi demek degil ki. Veya oyun kurmasi demek de degil.

Bu dunyada hucumcu bekler de var, once iyi savunma yapan bekler de var.

Hucum bolgelerinde daha fazla gorunen orta saha oyunculari da var, savunmada daha fazla gorunen orta saha oyunculari da var.

Kuyt gibi top kontrolu ve dripling becerisi vasat olan ve hem kulup, hem de ulke milli takiminda kanatta oynatilan oyuncular da var. Burak Yilmaz da guzel bir ornek bu konuda. Gecen sezon surekli sag kanatta oynadi ve bir suru gol atti. Oradan savunmanin arkasina yaptigi kosulari savunmak, rakipler icin cok zordu.

Afrika ulkeleri genelde kanat oyuncusu cikartmakta zorlaniyorlar cunku futbol egitimi genelde kucuk/dar sahalarda yapiliyor ve daha cok merkezde oynayan oyuncular yetisiyor. Bu nedenle cok sayida Afrikali stoper, on libero ve santrafor cikiyor ama kanat oyuncusu ve yaratici orta saha pek cikmiyor. Ayrupa'nin yetistirdigi Afrika kokenli kaliteli kanat oyuncularini oyuncularini zaten Avrupa ulkeleri kolay kolay birakmiyor cunku hem hiz, hem de top ile iliskisi iyi seviyede olan oyuncular cok yetismiyor. Nasil biz Mesut Ozil'i alamadiysak, Afria ulkeleri de Avrupa'da yetisen bu tip oyunculari alamiyor. Bu nedenle de cogu Afrika ulkesi santrafor becerisine sahip oyunculari kanatlarda kullaniyor. Tabii kuzey afrika ulkeleri istisna bu konuda.

Mesela Keita da kanat oynardi ama top teknigi pek iyi degildi. Ama hizi ve gucuyle o kanadi otobana cevirebiliyordu.

Benim resmi kaynaklardan kastım daha önce ve burda verdiğiniz siteler kulüp veya oyuncu resmi websiteleri veya UEFA, FIFA gibi siteler gibi çok güvenilir kaynaklar değil.
Benim tecrubem de tam tersine. Daha cok ozen gosterilen daha iyi kaynaktir bence. Ve ozellikle oyuncularin nerede oynadigina gelince, mac sonunda yapilan bir degerlendirme, mac basindaki tahmini dizilisten daha degerlidir. UEFA'da gordugumuz dizilisler mac baslamadan 1 saat once kadrolar aciklandiginda asiliyor ve ayni kaliyor.

ttarlabasi
21.Mart.2012, 02:46
@perpetua

Seviyeli ve derin tartışmadan dolayı teşekkürler. Ben bu konuda düşündüklerimi ifade ettiğimi düşünüyorum. Gerisine halk karar versin. :)

Klavooz
21.Mart.2012, 03:48
Zarate'nin isi haritasi. Sol kanatta cok zaman gecirmis diyor. Hatta savunmaya cok yardima da gelmis diyor.
http://img2.ressim.net/out.php/i5566214_zarate-heatmap-jpg

Inter'in dizilisi Zarate sag forvet diyor. 28 numara.
http://img2.ressim.net/out.php/i5566215_inter-formation-jpg

Yanlış bir şey görmüyorum ben.

Tabloları TS'ye göre yapmışlar.

Sağ açık başlayan Zarate TS'a göre sol taraftan geliyordu. Yani onu karşılayan isim Cale. (Artık her kimse sağ bekdeki)

Klavooz
21.Mart.2012, 03:49
Sadece buyuk liglerde olur diye bir iddiam da yok ama bu kadar cok yonlu ve yetenekli bir oyuncu cok uzun sure alt ligde kalmaz. Hemen birisi kapar.

Bir kac defa da yazdim Niang komple forvet tanimina Sow'dan cok cok daha fazla oyan bir oyuncu. Sow ise farkli formatta bir oyuncu. Sow'u oldugu gibi kabul etmek lazim. Niang gibi olur diye umitlenmek, Galatasaray taraftarinin gelen her 10 numaranin Hagi gibi olacagini beklemesi gibi bir sey olur bence.

Niang'dan daha iyi.

Niang gibi olmasını beklemiyorum.

meddah
21.Mart.2012, 04:23
Tablolar Trabzonspor'a göre değil, hangi takımı seçerseniz o takıma göre; biri sağda, öbürü solda.

Şu mesela, Julio Cesar'ınki, oradan pay biçilebilir Zarate'nin nereden geldiğine:

http://f1203.hizliresim.com/v/p/3q899.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

serkan1520
25.Mart.2012, 08:14
bugün düşüncelerimin ne kadar doğru olduğunu gösteren bir oyun ortaya koydu daha transfer edilmeden önce eyvah inşallah almazlar demiştim zaten, bir oyuncu transfer edilirken sadece bir sezondaki performansaına bakılıp alınır mı ? bu ne biçim anlayıştır bir geçmişini araştırın adamın 10 gol attığı sezon yok bir özelliklerine bakın bu adam ne hızlı ne güçlü ne teknik 10m euro veriyorsunuz yahu bu paraya ne santraforlar var dünyada ben zaten fenerbahçede futbolcuların izlenerek transfer edildiğini düşünmüyorum yazık oluyor gerçekten bu kadar harcanan paralara türk futbolu son dönemlerde inanılmaz geriledi ukrayna futbolunun bile gerisindeyiz şuan kimse gerçekleri söylemek istemiyor işte 2000 yılında bir galatasaray uefayı almıs hala övünüyoruz yahu bu kupayı zenitte aldı shaktarda aldı bragada vs. uzar gider zaten bu kadar harcanan paralarla bizim takımlarımızın her sezon uefada en az yarı final görmesi gerekiyor ama biz işte beşiktaş çeyrek finale çıktığında sevniyoruz aman ne büyük başarı diyoruz braga fenerbahçenin 10/1 bütçeye bile sahip değil adamlar kupayı kazanıyor kimsede sorgulamıyor nerede yanlış yapıyoruz diye

Şimdi diyebilirsiniz ki bir maç kötü oynadı diye bir adamı nasıl bu kadar kolay yargılarsın geldiği günden beri gol attığı bütün maçlar dahil beğenmediğimi söylüyorum zaten burayada yazmıştım bir futbolcu sadece attığı gollerle değerlendirilmemeli öyle olsaydı jardel bügün dünyanın en büyük forvetlerinden bir olmalıydı Sowdada bunu görüyorum evet iyi bir bitirici evet gol pozisyonlarında iyi noktalarda bulunuyor ama oyuna baktığınızda ne bir dribling yapıp adam geçtiğini ne bir sırtı dönük topu alıp arkadaşlarına pas attığını ne bir savunmayı yıpratıcı koşular yaptığını görebilirsiniz

Konu biraz saptı ama içimi dökmek istedim artık futboldanda pek keyif almıyorum yapılan bu kadar yanlışları gördükçe anneannemizim liginde başarılı olmuşuz olmamışız beni tatmin etmiyor ve gelecekte aydınlık değil açıkçası gerçekleri görmek gerek dünya sıralamasında 32.liğie kadar gerilemişiz kendimizi onlardan çok daha iyi gördüğümüz yunanistan 13.sırada ve üstelik yaşanan onca kaosa rağmen yazık gerçekten yazık.....

Bekq
25.Mart.2012, 13:40
bugün düşüncelerimin ne kadar doğru olduğunu gösteren bir oyun ortaya koydu daha transfer edilmeden önce eyvah inşallah almazlar demiştim zaten, bir oyuncu transfer edilirken sadece bir sezondaki performansaına bakılıp alınır mı ? bu ne biçim anlayıştır bir geçmişini araştırın adamın 10 gol attığı sezon yok bir özelliklerine bakın bu adam ne hızlı ne güçlü ne teknik 10m euro veriyorsunuz yahu bu paraya ne santraforlar var dünyada ben zaten fenerbahçede futbolcuların izlenerek transfer edildiğini düşünmüyorum yazık oluyor gerçekten bu kadar harcanan paralara türk futbolu son dönemlerde inanılmaz geriledi ukrayna futbolunun bile gerisindeyiz şuan kimse gerçekleri söylemek istemiyor işte 2000 yılında bir galatasaray uefayı almıs hala övünüyoruz yahu bu kupayı zenitte aldı shaktarda aldı bragada vs. uzar gider zaten bu kadar harcanan paralarla bizim takımlarımızın her sezon uefada en az yarı final görmesi gerekiyor ama biz işte beşiktaş çeyrek finale çıktığında sevniyoruz aman ne büyük başarı diyoruz braga fenerbahçenin 10/1 bütçeye bile sahip değil adamlar kupayı kazanıyor kimsede sorgulamıyor nerede yanlış yapıyoruz diye

Şimdi diyebilirsiniz ki bir maç kötü oynadı diye bir adamı nasıl bu kadar kolay yargılarsın geldiği günden beri gol attığı bütün maçlar dahil beğenmediğimi söylüyorum zaten burayada yazmıştım bir futbolcu sadece attığı gollerle değerlendirilmemeli öyle olsaydı jardel bügün dünyanın en büyük forvetlerinden bir olmalıydı Sowdada bunu görüyorum evet iyi bir bitirici evet gol pozisyonlarında iyi noktalarda bulunuyor ama oyuna baktığınızda ne bir dribling yapıp adam geçtiğini ne bir sırtı dönük topu alıp arkadaşlarına pas attığını ne bir savunmayı yıpratıcı koşular yaptığını görebilirsiniz

Konu biraz saptı ama içimi dökmek istedim artık futboldanda pek keyif almıyorum yapılan bu kadar yanlışları gördükçe anneannemizim liginde başarılı olmuşuz olmamışız beni tatmin etmiyor ve gelecekte aydınlık değil açıkçası gerçekleri görmek gerek dünya sıralamasında 32.liğie kadar gerilemişiz kendimizi onlardan çok daha iyi gördüğümüz yunanistan 13.sırada ve üstelik yaşanan onca kaosa rağmen yazık gerçekten yazık.....

Bunun yeri burası değil. Burası araştırma alanı.

Kaldı ki gerçekten sen dolmuşsun. Çünkü Sow transferinden dünya sıralamasına, takımların durumuna falan atlamışsın. :)

3 Temmuz olmasa:

Volkan
Gökhan - Lugano - Yobo - Santos
Transfer1 - Emre - Transfer2 - Stoch(Dia)
Niang - Emenike

gibi bir kadromuz olacaktı. 4 Milli takım kaptanı, 9 milli takım AS oyuncusu. Transferlerin ne olduğunu Ömer Temelli twitterdan zaten yazmıştı. Bu kadro ile önümüzdeki 3-4 sezonu domine edebilecekken pat şike soruşturması, pat ŞL'ye gidememe.

Neyse zaten mesajlarımız silinecek ama Sow bence Fenerbahçe'de oynayacak bir oyuncu. Fakat tek forvette o kadar iyi değil tabii ki. Bir Niang değil, hatta bir Güiza değil(girdiği pozisyonlar bakımından).

serkan1520
25.Mart.2012, 14:50
burasının yeri olmadığını yazıda söyledim zaten sadece içimden yazmak geldi durdurmadım kendimi dediğin gibi haklı oalrak silinecektir yazdıklarım ama rahatlattım biraz kendimi en azından :D

lakin1907
25.Mart.2012, 16:14
Sow'un CA'sı 145 PA'sı 155 bu arada merak edenlere.

mortalknight
27.Mart.2012, 17:01
Composure ye kimse deginmemiş ama 12 degeri bir hayli düşük Sow için.
Topu ayagına alınca cok sakin ve ne yapması gerektigini,nereye pas atması gerektiginden cok emin şekilde hareket ediyor.

Lille'de iken daha mı farklı oynuoduda teamwork 7 verilmiş bilemiyorum ama Fenerbahçe'de ki Sow'un teamworkü 15 ten aşagı degil