PDA

View Full Version : Beta ile alakalı sıkça sorulan sorular

Aydin
11.Ekim.2012, 22:17
http://www.sigames.com/news/14165/FM13+Pre+Order+Offer+Early+access+Beta+FAQ adresinde beta ile alakalı sorular yayınlanmış. Özet halinde buradaki şeyleri açıklayayım.

- FM 13'ü önceden sipariş edince ne oluyor?
Ön sipariş yapanlar, oyunun resmi olarak çıkmasına 2 hafta kala beta verisyonu'na erişebilecekler.

- Beta versiyonu nedir?
Beta versiyon, bir oyunun tamamlanmadan önceki halidir. Oyunun CD'leri şu an basılmakta olup, bu cd'lerde oyunda olması gereken bütün dosyalar bulunmamakta. Oyun, steam üzerinden kaydedildikten sonra steam üzerinden dosya indirmeye başlayacaktır ve oyun bu dosyalarla tam haline bürünecektir.

- Ön siparişin ardından elime herhangi bir beta key ulaşmadı?
Bu durumda satın aldığınız yer ile konuşun. SEGA ön siparişi mümkün kıldığı her yere beta key'leri dağıttı.

- Beta tam olarak ne zaman çıkacak?
- Herhangi bir tarih ya da saat yok ancak oyunun çıkmasından 2 hafta önce diyebiliriz. SI beta'yı sürekli güncel tutmak ve ciddi hatalardan arındırmak istiyor. Bu zaman dilimi içerisinde ne zaman beta'dan tatmin olurlarsa, o zaman yayınlanacak.

- Beta'ya ulaşma imkanımın olduğunu nereden bileceğim?
www.footballmanager.com 'u ziyaret edin arada.

- Beta'ya nasıl erişeceğim?
Beta'ya girmeniz için gerekli seri numaraları satıcılara dağıtıldı. Size de e-posta ile bu numaların gönderilmesi gerekiyor.

- Beta'yı kurmak ne kadar zaman alır?
Bu durum sizin internet hızınıza göre değişir. (Beta'nın setup'ının büyüklüğü tahmini olarak 1.5 gb civarı, kurulumdan sonra harddisk'te kaplayacağı yer 2gb civarı olur)

- Oyunu kutulu olarak satın almıştım. Beta'ya erişimi nasıl sağlayacağım?
Oyunu kurduktan sonra Steam'de aktifleştirdikten sonra beta'ya giriş hakkınız tanınacaktır.
(Aslında şahsi olarak oyunun 2 Kasım'dan önce kutulu olarak elinize ulaşıp ulaşmayacağını bilmiyorum. Büyük bir ihtimalle satılmaz ama ben yine de bunu da açıklamış olayım dedim.)

- Oyunu dijital ortamdan satın aldım. Beta'ya erişimi nasıl sağlayacağım?
Açık beta yayınlanınca oyuna giriş hakkınız olacak.

- Beta ile oynamak ne zaman son bulacak?
Oyunun resmi olarak çıktığı haftanın Pazartesi günü beta kapatılacak. Zaten oyuna beta'dan devam etmenin de pek bir manası yok.

- Beta'daki kayıtlı oyunuma ne olacak?
Beta'da oynadığınız oyunu, tam sürümde de oynayabileceksiniz.

- Beta'da oyundaki tüm modları oynayabilecek miyim?Kariyer modu, Klasik mod ve Mücadele modu oynanmaya açık olacak fakat bazı eksiklikleri olacaktır doğal olarak. Tam sürüm yayınlandığında bu eksiklikler olmayacaktır.

- Fikrimi değiştirip, ön siparişi iptal etmek istedim diyelim. O zaman ne olacak?
Beta'ya erişiminiz kapanacaktır.

- Beta'da ciddi sıkıntılarla karşılaşırsak, tam sürüme kadar bunlar düzeltilecek mi?
Olayın amacı bu zaten.

Beta'da editör olacak mı?
Hayır. Editör tam sürümle birlikte yayınlanacak.

leave_992
12.Ekim.2012, 00:58
bende ekleyeyim arkadaşlar,steam üzerinden ön sipariş verenler beta çıktıgında indirecekler,maillerine key vs. gönderilmeyecek.

Burak Akmanoğlu
12.Ekim.2012, 01:27
Vatan Bilgisiyar'dan almıştım'da key falan gelmedi Beta sürümü varmıdır ki Vatan'da ?

Deus Dominus
12.Ekim.2012, 01:34
Ön sipariş yapanlar, oyunun resmi olarak çıkmasına 2 hafta kala beta verisyonu'na erişebilecekler.
Oyunun çıkış tarihi 2 Kasım.

- Ön siparişin ardından elime herhangi bir beta key ulaşmadı?
Bu durumda satın aldığınız yer ile konuşun. SEGA ön siparişi mümkün kıldığı her yere beta key'leri dağıttı.

Sorunun cevabı ilk mesajda yazıyor. Henüz beta çıkmadı, çıktığı zaman eğer eline ulaşmazsa Vatan Bilgisayar'la iletişime geçip hakkını arayabilirsin.

Burak Akmanoğlu
12.Ekim.2012, 01:41
Peki kardeş sağol . :)

Oğuzcan
12.Ekim.2012, 17:58
Bu çok iyi oldu Teşekkürler Aydın.

Oğuzcan
12.Ekim.2012, 17:59
bende ekleyeyim arkadaşlar,steam üzerinden ön sipariş verenler beta çıktıgında indirecekler,maillerine key vs. gönderilmeyecek.

Eyv.Hocam merak ettiğim konulardı bunlar sağol

Universal
12.Ekim.2012, 19:28
Ben bu gün satın aldım, acaba elime beta keyi ulaşacak mı?

yugi
12.Ekim.2012, 23:36
Ben bu gün satın aldım, acaba elime beta keyi ulaşacak mı?

Ulaşması gerek,e-posta yoluyla iletişime geçin derim.

narakan1969
13.Ekim.2012, 13:26
Ben DR'den 2 oyun almıştım tek şifre göndermişlerdi. Cevap attım hala gelmedi yanıt.

pele96
13.Ekim.2012, 13:42
On siparis verenlere ayricalik taninarak Beta ile oyunu daha erken oynama firsati verilecek peki eski serilerde olan Demo'yu yine oynayabilecekmiyiz? Oynayabileceksek Demo ne zama cikacak/

GeNç KaRTaL
13.Ekim.2012, 18:52
On siparis verenlere ayricalik taninarak Beta ile oyunu daha erken oynama firsati verilecek peki eski serilerde olan Demo'yu yine oynayabilecekmiyiz? Oynayabileceksek Demo ne zama cikacak/

Evet.26 Ekim.

Universal
13.Ekim.2012, 20:34
Beta için şunu derim ya 2010'u test edenlerdendim, çok fazla keyif vermiyor. Çok şey beklemeyin. Hata dolu bir oyun oynarsınız.

Demo oyundan 1 hafta önce gelecek. Çok da fazla bir demo imkanı sunulmuyor.

tiktik
13.Ekim.2012, 20:50
Beta için şunu derim ya 2010'u test edenlerdendim, çok fazla keyif vermiyor. Çok şey beklemeyin. Hata dolu bir oyun oynarsınız.
ama Beta'nın gerçek oyuna çok yakın olacağı SI tarafından belirtilmişti?? :icon_confused:

Universal
14.Ekim.2012, 01:25
ama Beta'nın gerçek oyuna çok yakın olacağı SI tarafından belirtilmişti?? :icon_confused:

Zaten bildiğiniz oyunu oynuyorsunuz; ama çok saçma sapan hatalar görüyorsunuz. Zaten batanın amacıda bu saçma sapan tahmin edilemeyen mantık hatalarını düzeltilmesi.

heavy86
14.Ekim.2012, 02:01
Merhaba ;

Ben oyunu greenmangaming.com'dan aldım. Bana da beta key gelmedi. Bu siteden ön sipariş veren var mıdır ?

tiktik
14.Ekim.2012, 13:52
Zaten bildiğiniz oyunu oynuyorsunuz; ama çok saçma sapan hatalar görüyorsunuz. Zaten batanın amacıda bu saçma sapan tahmin edilemeyen mantık hatalarını düzeltilmesi.
oyunun 2 kasım'da çıkacağı gerçeğini ve de tüm dünyada DVD olarak raflarda yer alacağını(ön siparişlerle dağıtım tabii bundan önce geliyor) göz önüne alırsak final release'de beta'dan sonraki 2 hafta süresince değişiklik için çok vakit kalacağını zannetmiyorum..

ErayEbil
14.Ekim.2012, 15:01
D&R dan alan arkadaşlar arada Spam ve Junk bölümlerinizi kontrol edin gelmiş olması lazım keylerin :)

ua_anil
14.Ekim.2012, 23:55
D&R dan alan arkadaşlar arada Spam ve Junk bölümlerinizi kontrol edin gelmiş olması lazım keylerin :)

Gelmedi daha.

tiktik
15.Ekim.2012, 00:19
Gelmedi daha.
telefonla birebir iletişime geç kardeşim; gerçi şuan elinde olsa da birşey yapamayacaksın ama olsun, bizden ne farkın var ki bize geldi de sana gelmemiş..

koraybahce
15.Ekim.2012, 02:47
"Beta versiyon, bir oyunun tamamlanmadan önceki halidir. Oyunun CD'leri şu an basılmakta olup, bu cd'lerde oyunda olması gereken bütün dosyalar bulunmamakta. Oyun, steam üzerinden kaydedildikten sonra steam üzerinden dosya indirmeye başlayacaktır ve oyun bu dosyalarla tam haline bürünecektir."

Bundan anlamam gereken şey oyunun cd si elimde olduğunda steam a ihtiyaç duymadan kuramayacak mıyım? oyunu kurmam için illa steam a mı girmem gerekecek? Bunları neden soruyorum, çünkü biraz arşivci birisiyimdir. Mesela bu oyuna patch çıktığında 13.0.3 diyelim, bunun dosyasını bi yerde tutup 10 sene sonra oyunu yüklediğimde yamayı yapabilecek miyim? Daha önce orjinal oyunum olmadı o yüzden soruyorum. Teşekkür ederim

Aydin
15.Ekim.2012, 02:52
Ben de öyle arşivciydim bir zamanlar .)

İlk başta steam'e bağlanıp, steam ile oyunu tam olarak indirdikten sonra oyununu yedekleyebilirsin. Böylece arşivlemen gerçekleşmiş olur. Yedeklemen de oyunun nasıl durumdaysa öyle gerçekleşir. Yani kurduğun güncelleme anında yedeklersen ve ileride bu yedeklemeyi kurmak istersen, aynen o güncellediğin şekilde yedeklediğin oyun kurulur tam olarak.

WebProgramming
15.Ekim.2012, 03:01
Betayı kurduktan sonra orjinal oyun geldiğinde silip tekrar kurmam gerekecekmi?

Universal
15.Ekim.2012, 11:52
oyunun 2 kasım'da çıkacağı gerçeğini ve de tüm dünyada DVD olarak raflarda yer alacağını(ön siparişlerle dağıtım tabii bundan önce geliyor) göz önüne alırsak final release'de beta'dan sonraki 2 hafta süresince değişiklik için çok vakit kalacağını zannetmiyorum..

Beta'da testler oldu zaten, sadece eski yükleme dosyasını verecekler.

tiktik
15.Ekim.2012, 12:06
Beta'da testler oldu zaten, sadece eski yükleme dosyasını verecekler.
anladım, sağolasın..

europeanconquer
15.Ekim.2012, 13:56

Beta'nın oynanış süresi zaten 5 Kasım'a kadar.O zaman kendiliğinden kalkar herhalde.Orjinal oyun ise zaten ayrı bir olay.Kutusunda ki keyi aktif edip oyunu yükleyeceğiz.

ozzymanborn
15.Ekim.2012, 20:46

Beta orjinal oyun aktivasyon işleminden sonra kendisini Final sürümüne update edecek... Yani bir şey silmeyeceksiniz... 200-300 mb gibi bir update olabilir deniyor... Kotalılara özellikle duyurulur.

ua_anil
16.Ekim.2012, 17:32
D&R'dan key geldi bana da, aktive ettim ama tam sürümü bekliycem :)

Jozai
16.Ekim.2012, 19:08
Beta bu cuma ön sipariştekiler için açılcak mı ?

brknesta
17.Ekim.2012, 11:18
steamden aldım beta ne zaman acılacak acaba ? ıns. bayramda oynayabılırız 6 gun ıyı bır tatıl olacak.

ua_anil
18.Ekim.2012, 02:56
Beta orjinal oyun aktivasyon işleminden sonra kendisini Final sürümüne update edecek... Yani bir şey silmeyeceksiniz... 200-300 mb gibi bir update olabilir deniyor... Kotalılara özellikle duyurulur.

Bu olay kesin olacaksa indiririm Beta'yı. Diğer türlü ay başına kalacak, Kasım kotasına yansıyacak :)

Oğuzcan
23.Ekim.2012, 14:15
Arkadaşlar aranızda hiç steam üzerinden bi arkadaşıyla oyun oynayan varmı?Nasıl yapabiliriz bunu bi arkadaşım ile başlıyalım artık diyoruz.(:

ogsusam11
23.Ekim.2012, 20:21
Beta almaya değer mi? Malum önümüz bayram betaya kitlenmek ne derece mantıklı?

Yani kisaca sizce 2 kasımı bekliyim mi yoksa pek farkı yok, al der misiniz?

Alperknk
25.Ekim.2012, 12:21
Maç esnasında Mac OS işletim sisteminde sürekli hata verip kapanıyor, umarım Final sürümünde giderilir :(

William Rookwood
25.Ekim.2012, 13:59
Oyun biraz karışık geldi özellikle teması çok karışık

Jai
29.Ekim.2012, 10:53
acıkcası netten fazla anlayan birisi değilim...şunu da sorayım sizlere beta sürüm için steam ücretli mi?

sentugo
29.Ekim.2012, 15:48
acıkcası netten fazla anlayan birisi değilim...şunu da sorayım sizlere beta sürüm için steam ücretli mi?

Evet. Beta sürüme sadece oyunu ön sipariş verenler erişebiliyor. Ön sipariş vermeyenler için demo çıktı.

ugurbeckham
29.Ekim.2012, 22:23
streamdan keyi nasıl kaydetip demoyu betaya cevirecegiz?