PDA

View Full Version : Maç motoru tuhaflıkları

Ralph
24.Ekim.2012, 12:51
Sözlerime "umarım bu Beta'ya has bir şeydir" diyerek başlamak istiyorum.

Maç motorunda saçma sapan ve absürt kaçan bir çok şey gördüm. Aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

-Direkten dönen toplar-

Her maç neredeyse 3-4 top direkten dönüyor.

-Karşı karşıya kaçırılan goller-

Oyuncunun bitiricilik özelliklerinin ne olduğu farketmeksizin her maç yığınla net pozisyon kaçıyor. Tabi ki böyle pozisyonlar kaçacak ama bunların sayısının fazla olması can sıkıyor. Net hatırlamıyorum ama 2 sene önce ki FM serisinde oyuncular topu şut atayım derken tribünlere gönderiyorlardı. Onun gibi bir şey buda.

-Geri pas-

Dakika olmuş 90, önümde bir adam var diye sağındaki ve solundaki renktaşına topu atamayıp kaleciye kadar dönüyor ve son dakikalarda yeniliyor olmama rağmen savunmada top yapıyorum. Bu sadece son dakika için geçerli değil her an bu böyle.

-Karşı takımın topu kapması-

2012 serisinde genişletilmiş maç motorunda, maç motoruna girdiği anda top hangi takımdaysa illa onun atağı olmazdı. Topu kaptırır, bir anda karşı atağa dönüşürdü. Ama bunda binde bir rastlıyorum bu olaya. Maçı göstermeye başladığı an top hangi takımdaysa onun atağı oluyor "genellikle". Bunun yüzdesi biraz daha artırılmalı.

-Ağların delinmesi-

Muhtemelen beta ile alakalı bir durum, düzeltilecektir. Yine de buraya yazmak istedim hepsini sıralamışken.

- 90+ -

Pozisyon olsun ya da olmasın, 90. dakikadan sonrasını maç bitene kadar izliyoruz. Tamam bu bir yerde zevkli ve heyecan verici bir şey ama 3. sırada yazdığım maddeden ötürü (geri pas) inanılmaz sıkıcı bir hale dönüşüyor maç. Yeniliyorum ve biz hala defansta top yapıyoruz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım bunlara oyun çıktığında bir el atılmış olur.

LaigLeNoiR
24.Ekim.2012, 13:10
Uzaktan çekilen şutlar genelde üst direğe vurup auta gidiyor ve kaleci seyrediyor.

Orta Şut karışımı vurulan topların hemen hepsi direkt gol oluyor.

Ralph
24.Ekim.2012, 13:37
Uzaktan çekilen şutlar genelde üst direğe vurup auta gidiyor ve kaleci seyrediyor.

Orta Şut karışımı vurulan topların hemen hepsi direkt gol oluyor.

Özellikle frikikler. Fernandes'in attığı her frikik ya dışarı gidiyor ya da direkten dönüyor. Daha gol atamadım.

Trabzonspor
24.Ekim.2012, 14:07
Siz ayni takimla oynuyosunuz bjk'a has bise olmasin bu :)

LaigLeNoiR
24.Ekim.2012, 14:14
Yok benim saydıklarım Giresunspor ile oynarken oldu.

hakankaraduman
24.Ekim.2012, 14:34
Bi maçta ortalama 3 gol oluyosa, ayrı olarak 4-5 tane de ofsayttan atıldığı için iptal edilen gol oluyo. Aynı zamanda direğe giden toplar da aşırı fazla.

Ralph
24.Ekim.2012, 20:10
Çektiğim şutların maşallahı var, bir maçta 3 kere ağları deldim :icon_biggrin:

egmnblgn
24.Ekim.2012, 20:12
Oyunda gollerden sonra veya pozisyonlardan sonra oyuncular kesik kesik ilerliyor bir süre ve sonra maç ilerleyip diğer highlight'a geçiliyor. sizlerdede böyle mi ? eskiden 30-40 metreden atilan gollerde what a goal vs vs şeklindeki mesajlar kalkmış galiba, hiç görmedim ?

sentugo
24.Ekim.2012, 20:17
Bende de uzatma dakikaları bittiği anda maç bitiyor. Hakem kesinlikle insiyatif kullanıp maçı 5-6 saniye bile uzatmıyor.

egmnblgn
24.Ekim.2012, 20:25
Bende de uzatma dakikaları bittiği anda maç bitiyor. Hakem kesinlikle insiyatif kullanıp maçı 5-6 saniye bile uzatmıyor.

O bendede var. Ayrıca yanda takım şuan soyle oynuyor, paslarda iyiyiz, adam yoruldu şeklindeki mesajlar çok cabuk kayboluyor acikcasi.

Ralph
24.Ekim.2012, 20:33
O bendede var. Ayrıca yanda takım şuan soyle oynuyor, paslarda iyiyiz, adam yoruldu şeklindeki mesajlar çok cabuk kayboluyor acikcasi.

Sağ üstte mesajlar butonu var, ona basarsan göreceksin tamamını :)

egmnblgn
24.Ekim.2012, 20:58
Beta bu anladikta bir beta bu kadar kötü olmamalı.

Lucas Neill
24.Ekim.2012, 21:58
Umarim mac motoru beta oldugu icin kötüdür. Iyi yanlari da cok ama kötü yanlari daha agir basiyor. Eger tam sürümü de bu sekilde olursa pek zevk alacagim söylenemez.

mustinho03
24.Ekim.2012, 23:00
Umarim mac motoru beta oldugu icin kötüdür. Iyi yanlari da cok ama kötü yanlari daha agir basiyor. Eger tam sürümü de bu sekilde olursa pek zevk alacagim söylenemez.

Dedigin gibi Hocam eger tam sürümde böyle olursa oynamam ama sigagames çok müşteri kaybeder...umarım full sürümde düzelir bu geri pas olayı

Ralph
24.Ekim.2012, 23:17
Bir çok golde, golü atan oyuncunun topa vurduğunu anlayamıyorum 2D maç motorunda. Kendi kalesine atmış gibi görünüyor ama bir bakmışım benim adamım atmış.

Ralph
25.Ekim.2012, 00:05
Evet rekor bende sanırım, bir maçta 7 direk :D

hakankaraduman
25.Ekim.2012, 01:37
Bir çok golde, golü atan oyuncunun topa vurduğunu anlayamıyorum 2D maç motorunda. Kendi kalesine atmış gibi görünüyor ama bir bakmışım benim adamım atmış.

ben kamerayı 2d yapamadım? sadece replay kamerasının ayarı var.

zemlinskis
25.Ekim.2012, 02:12
Sözlerime "umarım bu Beta'ya has bir şeydir" diyerek başlamak istiyorum.

Maç motorunda saçma sapan ve absürt kaçan bir çok şey gördüm. Aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

-Direkten dönen toplar-

Her maç neredeyse 3-4 top direkten dönüyor.

-Karşı karşıya kaçırılan goller-

Oyuncunun bitiricilik özelliklerinin ne olduğu farketmeksizin her maç yığınla net pozisyon kaçıyor. Tabi ki böyle pozisyonlar kaçacak ama bunların sayısının fazla olması can sıkıyor. Net hatırlamıyorum ama 2 sene önce ki FM serisinde oyuncular topu şut atayım derken tribünlere gönderiyorlardı. Onun gibi bir şey buda.

-Geri pas-

Dakika olmuş 90, önümde bir adam var diye sağındaki ve solundaki renktaşına topu atamayıp kaleciye kadar dönüyor ve son dakikalarda yeniliyor olmama rağmen savunmada top yapıyorum. Bu sadece son dakika için geçerli değil her an bu böyle.

2012 serisinde genişletilmiş maç motorunda, maç motoruna girdiği anda top hangi takımdaysa illa onun atağı olmazdı. Topu kaptırır, bir anda karşı atağa dönüşürdü. Ama bunda binde bir rastlıyorum bu olaya. Maçı göstermeye başladığı an top hangi takımdaysa onun atağı oluyor "genellikle". Bunun yüzdesi biraz daha artırılmalı.

-Ağların delinmesi-

Muhtemelen beta ile alakalı bir durum, düzeltilecektir. Yine de buraya yazmak istedim hepsini sıralamışken.

- 90+ -

Pozisyon olsun ya da olmasın, 90. dakikadan sonrasını maç bitene kadar izliyoruz. Tamam bu bir yerde zevkli ve heyecan verici bir şey ama 3. sırada yazdığım maddeden ötürü (geri pas) inanılmaz sıkıcı bir hale dönüşüyor maç. Yeniliyorum ve biz hala defansta top yapıyoruz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım bunlara oyun çıktığında bir el atılmış olur.

Harfiyen katılıyorum. Oyun, Beta versiyonuyla, maalesef özellikle maç motoru yönüyle hayal kırıklığı yaratmıştır. Lakin yepyeni ayrıntıları, grafikleri ve başarılı oyuncu araştırmalarıyla gelmiş geçmiş en iyi FM adayıdır. 2 Kasım'da çıkacak olan full sürümde hatalar şüphesiz ki devam edecektir. Bakalım oynanabilirliğe nasıl bir etki edecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

mertayasava
25.Ekim.2012, 03:23
Açıkçası bunları burada tartışmak pekte işe yarayacak bir yöntem gibi durmuyor,Sigames forumlarını şu anki yoğunluğumdan dolayı takip edemiyorum ve benzer şikayetler var mı doğal olarak bilemiyorum.Vakti olan bir arkadaş şikayetleri derleyip sigames forumunda yazarsa daha net sonuçlara ulaşabiliriz.Beta'yı da sadece 1 saat inceleyebildim ama herkes benzer sorunları yaşıyorsa genel bir hata olmalı bu direk ve orta kafa gol olayı vs.

ktoid
25.Ekim.2012, 09:09
maç motorunun bence en salak yanı defansların kesinlikle müdahale yapamıyor oluşu. driblingi 13 olan adam vermaelenin yanından yardırıp geçiyor. aynı şey bizim adamlar için de geçerli bildiğin yürüyorlar defansların yanından. bir de orta yapma özelliği 10 olan adam arka köşedeki herifi aynı maçta 3 kere bulmuyor mu, çıldırıyorum klavyeyi kıracağım yakında.

Ralph
25.Ekim.2012, 12:12
maç motorunun bence en salak yanı defansların kesinlikle müdahale yapamıyor oluşu. driblingi 13 olan adam vermaelenin yanından yardırıp geçiyor. aynı şey bizim adamlar için de geçerli bildiğin yürüyorlar defansların yanından. bir de orta yapma özelliği 10 olan adam arka köşedeki herifi aynı maçta 3 kere bulmuyor mu, çıldırıyorum klavyeyi kıracağım yakında.

Derken bunu kastetmiştim işte. Defanslar hiç müdahale yapamıyor adam gibi.

LeoN48
25.Ekim.2012, 12:18
Sabri'nin orta açması da 14 yapılmış ya, inceleme ekibine saygılar..

goosfraba
25.Ekim.2012, 12:45
ne yaparsam yapayım taktik oturtamıyorum ben.

10 save'i geçti neredeyse.

Ralph
25.Ekim.2012, 12:53
Bende pek tutturamıyorum. Yani tam tutturdum diyorum 3-4 maç alıyorum üst üste ama sonra pat diye düşüş başlıyor.

Jozai
25.Ekim.2012, 15:08
Oyunda defans denen bişey yok defanslar sadece izliyor.

nessus
25.Ekim.2012, 17:11
Defans müdahale etmiyor, kaleci aptalca goller yiyor gibi eleştirilere sebep olan sorunun grafiksel olduğunu zannediyorum. Yani şöyle, iki oyuncu karşı karşıya geldiğinde maç motoru belli algoritmaları çalışıtırıyor ve hücum oyuncusunun geçmesine hükmediyor. Fakat bu ikili mücadele grafiksel boyuta düzgün taşınamayınca defans oyuncusu hiç bir şey yapmadan duruyormuş gibi gözüküyor.

Benim programlama mantığından anladığım budur. Ama eğer aksi gibiyse o zaman maç motorunda arıza var demektir. Mesela topların sıklıkla direğe çarpması algoritmada bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor. O düzeltilir.

Bana bu sene daha etkili kapanmak mümkün olabilecek gibi geldi. Taş gibi defans yapmak, bu tarz oynamak mümkün olabilir.

Jozai
25.Ekim.2012, 17:46
Defans müdahale etmiyor, kaleci aptalca goller yiyor gibi eleştirilere sebep olan sorunun grafiksel olduğunu zannediyorum. Yani şöyle, iki oyuncu karşı karşıya geldiğinde maç motoru belli algoritmaları çalışıtırıyor ve hücum oyuncusunun geçmesine hükmediyor. Fakat bu ikili mücadele grafiksel boyuta düzgün taşınamayınca defans oyuncusu hiç bir şey yapmadan duruyormuş gibi gözüküyor.

Benim programlama mantığından anladığım budur. Ama eğer aksi gibiyse o zaman maç motorunda arıza var demektir. Mesela topların sıklıkla direğe çarpması algoritmada bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor. O düzeltilir.

Bana bu sene daha etkili kapanmak mümkün olabilecek gibi geldi. Taş gibi defans yapmak, bu tarz oynamak mümkün olabilir.

Defans önünde duran topa müdahale etmedi ve rakip forvet metrelerce geriden kosarak kalecinin önünde duran topa vurup gol oldu. Aynı zamanda defans oyuncularının bir kere top kaptını görmedim % 70 rakip oyuncu defansı geciyor.

Tabi daha beta sürecindeyiz bu tarz hatalar normal.

hakankaraduman
25.Ekim.2012, 19:01
Ya arkadaşlar Kalenga diye bi çocuk aldım, bitiriciliği 19, hala karşı karşıya pozisyonları %90 kaçırıyo. İlla Messiyi mi almamız lazım, nasıl iştir anlamadım.

soules34
25.Ekim.2012, 19:17
Ya arkadaşlar Kalenga diye bi çocuk aldım, bitiriciliği 19, hala karşı karşıya pozisyonları %90 kaçırıyo. İlla Messiyi mi almamız lazım, nasıl iştir anlamadım.
Önceden bu konuya dair bir cevap verilmişti perpetua tarafından.

Profillerin tamamina bakmak lazim bence.

Stoch toplara cok iyi vuruyor ama bunu dogru zamanda mi yapiyor? Veya fiziksel mucadele icindeyken dengesini koruyabiliyor mu?

Sow da dripling ve top kontrolu ile onunu acabilen ve gol atabilen bir oyuncu mu? Yoksa arkadaslari iyi pozisyon hazirlarsa golu atan bir oyuncu mu?

Oyuncularin butun profillerine bakarak degerlendirmek, her zaman daha dogru. Tek bir ozellik cok iyi olabilir ama bu demek degil ki bu oyuncu o ozelligini hep iyi sekilde kullanacak ikincil ozelliklere sahip.

En basidi soguk kanlilik. Oyuncu o bitirici vurusu hep isabetli bir sekilde yapacak soguk kanliliga sahip mi? Ya peki fiziksel mucadele icindeyken o vurusu yapabilecek dengesi var mi? Sut atma veya atmama tercihleri dogru mu?

Ayrica bu oyuncu nasil pozisyona giriyor? Dripling ile rakibi gecebilecek bireysel becerisi var mi? Bu becerisi varsa, rakibi gectikten sonra yuksek hizla topu ileriye tasiyabiliyor mu yoksa rakibini gectikten sonra hizi yetmedigi icin rakip tekrar onune gecip pozisyon alabiliyor mu?

Yoksa oyuncunun, takim arkadaslarinin ona pozisyon hazirlamasina ihtiyaci var mi? Oyuncu takim arkadasinin hazirladigi pozisyonlari onceden sezebilecek ve bitiriciligini yuksek yuzde ile kullanabilecegi pozisyonlara girme becerisi var mi?

Hadi diyelim bunlar var, oyuncu yeterince kararli mi, baskiyi ne kadar kaldirabiliyor, performansinin surekliligi var mi?

vs. vs. vs.

Tekrar tekrar bu tip seyleri yaziyorum. Oyuncularin kuvvetli ve zayif yonleri olacaktir. Bu kuvvetli ve zayif yonler onlarin ne tip oyuncular olduklarini ortaya cikartacaktir. Ama oyunda gorunen hic bir tek ozellik bir oyuncuyu cok iyi yapmaz, cok da kotu yapmaz.

Eger oyun icinde oynarken bazi oyuncularin surekli cok asiri performans gosterdigini gozlemliyorsaniz, belki bazi ozelliklerinde sorun vardir. Ama belki de cozum iyi olan ozelligi dusurmek degil, zaten zayif olan ozelligi daha da zayif yapmaktir.

Gncl1905
25.Ekim.2012, 19:19
Taktiklerim olmuyor bir türlü. Galatasaray ile ligde 10. bile oldum o derece. ŞL söylemiyorum zaten.

Direkten dönen toplar çok gibi gerçekten. Bir kez başıma geldi ama daha ilginç bir şey; Amrabat vurdu top direkten döneceğine orada durdu. Yavaş yavaş kaleci, defans ve Amrabat topa yaklaştı Amrabat dokundu gol.

Ortalar inanılmaz etkili. Orta direk gol olur, direkten döner, forvet veya diğer kanat tamamlar gol olur. Saçmalık resmen bu kadar da olmaz.

Kullandığım duran toplardan neredeyse gol atamıyorum ama rakip maşallah atıyor da atıyor.

Kaleciler direk forvete atıp asist yapabiliyor.

Bir de penaltılar. Çok penaltı çalınıyor. Neredeyse her maç ya benim takım ya da rakip takım penaltı kullanıyor.

Ağların delinmesi de var herkesin bildiği.

Vassili Zaitsev
25.Ekim.2012, 19:27
ben oyunu merak ettiğim için ve biraz öğreneyim diye oynuyorum. maçları izlemiyorum çünkü katlanamıyorum :D yandan gelen ortalar ve kalecinin armut gibi durması sinir bozucu :D bir de aşırı derecede şut oluyor bende rakibimde 20 25 şut çekiyoruz. toplam 50 şut oluyor. gerçekte kaç maçta 50 şut çekiliyor acaba !!

hakankaraduman
25.Ekim.2012, 19:29
Önceden bu konuya dair bir cevap verilmişti perpetua tarafından.

Denge 14, soğukkanlılık 12 bu yüzden sanırım.

Lusage
25.Ekim.2012, 23:08
Arka direğe yapılan her orta tehlike. Her 5 ortadan 3'ü gol. 1'i direk. Diğeride kaleciden dönüyor rakip yine gol atıyor...

mustangshelby
26.Ekim.2012, 01:28

Finishingin 19 olması önemli değil diyelimki 20 oyundaki en yüksek değer 20 değilmi bu adamın şimdi her vurduğu gol olcak diye bakmamak lazım o özelliğin etki ettiği özelliklere bakıp değerlendirmek lazım soğuk kanlılık, kararlar vs. vs. tamam oyun motorundada hata olabilir ama bizdede hata olabilir yani bunları değerlendirip bu adamın bukadar kaçırmaması lazım diyorsak hata oyun motorundadır muhtemel.

Not :Cevap verilmiş kusura bakma kötü görünmesin forum diye silmedim :)

mustangshelby
26.Ekim.2012, 01:34
Arka direğe yapılan her orta tehlike. Her 5 ortadan 3'ü gol. 1'i direk. Diğeride kaleciden dönüyor rakip yine gol atıyor...

bu olay çok saçma gerçekten full sürümde düzelmesse çoğu kişinin oynamicağı başlıca sebeplerden biridir. hedef santrafor ve 2 sağlam top sürmeli hızlı iyi orta açan kanatla baya gol bulunuyor buna bir çözüm lazım. birde ortaların gol olma sorunu var orta şut karışımı köşe direğinden baya gol oluyor.

hakankaraduman
26.Ekim.2012, 01:39
Finishingin 19 olması önemli değil diyelimki 20 oyundaki en yüksek değer 20 değilmi bu adamın şimdi her vurduğu gol olcak diye bakmamak lazım o özelliğin etki ettiği özelliklere bakıp değerlendirmek lazım soğuk kanlılık, kararlar vs. vs. tamam oyun motorundada hata olabilir ama bizdede hata olabilir yani bunları değerlendirip bu adamın bukadar kaçırmaması lazım diyorsak hata oyun motorundadır muhtemel.

Not :Cevap verilmiş kusura bakma kötü görünmesin forum diye silmedim :)

Est. ben de soğukkanlılık özelliğinin düşük olmasına yoruyorum bunu. Soğukkanlılık çalıştırıyorum oyuncuya antrenmanda.

HKi
26.Ekim.2012, 03:52
Penaltı kısmı dışında bende de öyle. Benim maçlarımın sadece birinde penaltı oldu. Neredeyse hiç görmedim.

Addolorato
26.Ekim.2012, 11:46
Oynadığınız oyunun beta olduğunuda unutmayın. Tam sürümde bu hataların çoğu olmayacaktır.

nessus
26.Ekim.2012, 12:39
Sigames forumlarında maç motoru başlığı altında birçok düzeltme yapıldığı bilgisi var, son sürüm bizim şu an oynadığımızdan çok daha farklı olacak gibi.

üye olanlar için link şu: http://community.sigames.com/showthread.php/320432-Next-match-engine-update-fixes-so-far...(-updated-26th-October-)

HKi
26.Ekim.2012, 16:16
Neler düzeltilmiş, ben sigames in forumlarına erişemiyorum da merak ettim.

sentugo
26.Ekim.2012, 17:07
Match v1302
-----------

- Fixed bug where keeper would not prevent team mate's poor control from becoming an own goal
- Fixed one more example of keeper not controlling a backpass
- Fixed players kicking off not always facing correct direction at start of 2nd half
- Fixed AI teams not always setting one central midfielder to a defensive duty
- Improved marking of player running with ball
- Some ball physics collision fixes including the "hole in the net"
- Reduced shots from tight angles

Match v1303
-----------

- Fixed players going for the same ball and both avoiding each other leaving ball loose
- Improved keepers at point blank range slightly
- Improved keeper judgement coming for ball or making save
- Improved angle of non held keeper save
- More last ditch challenges/interceptions in danger area
- Improved defender positioning in own area
- Improved player reactions to loose ball
- Made players in space more likely to try to turn to face opposition goal when on ball
- Increased use of high risk high reward passes in dangerous areas
- Fine tuned general pass choice
- Fixed unrealistic clearances towards own goal

Match v1304
-----------

- Midfields shifting across slightly more when defending
- Tweak to defensive reactions
- Reduced potential instances of wild clearances behind own goal
- Toned down some risky passes slightly from 1303

Match v1305
-----------
- Fix to stop "ghost" goals ( where ball goes in but goal kick given )

Match v1308
-----------

- Temporarily disabled fix for "ghost" goals as its a bit troublesome and causing unwanted side effects
- Fixed keeper coming to punch ball and then diverting to avoid a collision and hence missing ball completely
- Fixed some instances of keepers saving ball prematurely and getting little purchase on save
- Fixed a few bugs causing keepers not to attempt saves when they should do
- Fixed keepers making risky quick throws or passes to team mates
- Further fix for defending crosses
- Slight tweak to speed of longer passes
- Fixed wrong team getting throw/corner/goal kick after tackle sends ball out of play
- Toned down long shots taken on weak foot slightly

Match v1309
-----------

- Sorted out problem with "ghost goal" fix and re-activated it
- Fixed keepers trying to come out and intercept dribbled ball they have no chance of getting
- Tweaked direct free kicks
- Tweaked headers slightly

William Rookwood
26.Ekim.2012, 18:39
Sizde de yaşanıyor mu bilmiyorum ama ister benim takımım ister rakip takım olsun yan topların neredeyse %85 i gol oluyor hemde cok jeneriklik goller.

psixers
26.Ekim.2012, 18:49
ilk izlenim güncellemeyle, orta kafa gol sacmalığı düzelmiş galiba

sentugo
26.Ekim.2012, 18:50
Sizde de yaşanıyor mu bilmiyorum ama ister benim takımım ister rakip takım olsun yan topların neredeyse %85 i gol oluyor hemde cok jeneriklik goller.

evet düzeltilmiş

Ralph
26.Ekim.2012, 18:52
Match v1302
-----------

- Fixed bug where keeper would not prevent team mate's poor control from becoming an own goal
- Fixed one more example of keeper not controlling a backpass
- Fixed players kicking off not always facing correct direction at start of 2nd half
- Fixed AI teams not always setting one central midfielder to a defensive duty
- Improved marking of player running with ball
- Some ball physics collision fixes including the "hole in the net"
- Reduced shots from tight angles

Match v1303
-----------

- Fixed players going for the same ball and both avoiding each other leaving ball loose
- Improved keepers at point blank range slightly
- Improved keeper judgement coming for ball or making save
- Improved angle of non held keeper save
- More last ditch challenges/interceptions in danger area
- Improved defender positioning in own area
- Improved player reactions to loose ball
- Made players in space more likely to try to turn to face opposition goal when on ball
- Increased use of high risk high reward passes in dangerous areas
- Fine tuned general pass choice
- Fixed unrealistic clearances towards own goal

Match v1304
-----------

- Midfields shifting across slightly more when defending
- Tweak to defensive reactions
- Reduced potential instances of wild clearances behind own goal
- Toned down some risky passes slightly from 1303

Match v1305
-----------
- Fix to stop "ghost" goals ( where ball goes in but goal kick given )

Match v1308
-----------

- Temporarily disabled fix for "ghost" goals as its a bit troublesome and causing unwanted side effects
- Fixed keeper coming to punch ball and then diverting to avoid a collision and hence missing ball completely
- Fixed some instances of keepers saving ball prematurely and getting little purchase on save
- Fixed a few bugs causing keepers not to attempt saves when they should do
- Fixed keepers making risky quick throws or passes to team mates
- Further fix for defending crosses
- Slight tweak to speed of longer passes
- Fixed wrong team getting throw/corner/goal kick after tackle sends ball out of play
- Toned down long shots taken on weak foot slightly

Match v1309
-----------

- Sorted out problem with "ghost goal" fix and re-activated it
- Fixed keepers trying to come out and intercept dribbled ball they have no chance of getting
- Tweaked direct free kicks
- Tweaked headers slightly

Google amca şu şekilde çevirdi :)

V1302 Maç
-----------

- Kaleci kendi kalesine haline gelen takım arkadaşı kötü kontrol edilmesini önlemek olmaz Sabit hata
- Kaleci Sabit bir başka örnek, bir geri pası kontrol edemiyor
- Tekmeleme Sabit oyuncular her zaman 2. yarısının başında doğru yönde değil
- Sabit AI ekipleri her zaman bir savunma görevi için bir merkez orta saha ayarı değil
- Topu ile çalışan oyuncunun işaretleme Geliştirilmiş
- Bazı topu fizik çarpışma "net delik" de dahil olmak üzere giderir
- Sıkı açılardan Azaltılmış çekim

V1303 Maç
-----------

- Sabit oyuncu aynı topunun giderek ve hem birbirlerini bırakarak topu gevşek kaçınarak
- Biraz noktada boş aralığı Geliştirilmiş Bekçileri
- Geliştirilmiş bekçi kararı topu için geliyor ya da kaydetmek yapma
- Dışı tutulan kaleci Geliştirilmiş açısı kazanmak
- Tehlikeli bölgede daha son dakika zorlukları / müdahalelerde
- Kendi alanında geliştirilmiş defans konum
- Gevşek topu Geliştirilmiş oyuncu reaksiyonları
- Topu üzerine muhalefetin hedefi yüz çevirmek etmek için uzayda oyuncuların daha olasıdır Yapımı
- Yüksek risk, yüksek ödül artan kullanımı tehlikeli alandan geçerek
- İyi ayarlanmış genel başarı seçim
- Kendi kalesine doğru Sabit gerçekçi mesafeleri

V1304 Maç
-----------

- Savunurken midfields biraz daha üzerinde kayması
- Savunmacı reaksiyonlar Tweak
- Kendi kalesine arkasında vahşi kleranslar Azaltılmış potansiyeli örnekleri
- Bazı riskli aşağı toned 1303 biraz geçer

V1305 Maç
-----------
- "Hayalet" hedefleri (top gider fakat kale vuruşu verilir nerede) durdurmak için Fix

V1308 Maç
-----------

- Geçici olarak onun biraz zahmetli ve istenmeyen yan etkilere neden olduğu gibi "hayalet" hedefleri için düzeltme devre dışı
- Sabit bekçi yumruk topu geliyor ve sonra bir çarpışmayı önlemek için aktarma ve dolayısıyla tamamen topu eksik
- Erken topu tasarruf ve tasarruf küçük satın almanın bazı durumlarda Sabit
- Onlar yapmak ne zaman Sabit teşebbüs etmeyeceğinizi Bekçileri neden birkaç hata kaydeder
- Takım arkadaşları için riskli hızlı atar ya geçiş yaptığında Sabit onundur
- Haçlar savunmak için daha fazla düzeltme
- Hafif uzun paso hızlandırmak için çimdik
- Tackle sonra atış / köşe / kale vuruşu alıyorum Sabit yanlış takım oyun topu dışarı gönderir
- Aşağı toned uzun çekim biraz zayıf ayak alınan

V1309 Maç
-----------

- "Hayalet hedefi" ile sorun dizildi düzeltmek ve yeniden aktive
- Çıkıp kesmeye çalışıyor Sabit onundur onlar alma şansları yok topu dribbled
- Direkt serbest vuruş Tweaked
- Tweaked başlıkları biraz

gncilker
26.Ekim.2012, 21:47
Benim bir maçımda 90+2. dk oyuncum rakip sahanın ortasından frikik kullandı top direğe çarpıp direğin dibine düştü sonra oyuncum dokundu ve golü attık. Top süngerden sanki hiç sekmeden direğin dibine düştü.

Ralph
27.Ekim.2012, 14:55
Dar açılardan vurulan genelde her top gol oluyor sizde de öyle mi?

Jozai
27.Ekim.2012, 18:23
dün gelen update ile bir cok hata düzelmiş suan icin gözüme çarpan tek hata ki bötle bir hata görülmmeiştir fm tarihinde.

Kanat oyuncum topu alıp kendi kalesine kadar kostu kostu kostu sonra sol taraftan sag tarafa dogru kostu ortanda rakip kalaye dogru kostu yani sahada u çizdi :D

Ralph
27.Ekim.2012, 18:26
Oyuncular orta açayım derken yanlışlıkla gol oluyor. Çok rastladım buna.

fotosuki
28.Ekim.2012, 17:12
Top fiziğinde bir sorun mu var bana mı öyle geliyor? Sanki pas esnasında yavaş giden top adamın ayağına yaklaşırken aşırı hızlanıyor.

mustangshelby
28.Ekim.2012, 17:22
Oyuncular orta açayım derken yanlışlıkla gol oluyor. bu sorun hala devam ediyor.

Universal
28.Ekim.2012, 17:25
Oyuncu isimlerini okuyabilenler var mı? Belki Türkiye'de zorlanmıyabilirsiniz; ama Danimarka liginde olmuyor. Çok bitişik ve cansız yazılmış.

mustangshelby
28.Ekim.2012, 19:02
Oyuncu isimlerini okuyabilenler var mı? Belki Türkiye'de zorlanmıyabilirsiniz; ama Danimarka liginde olmuyor. Çok bitişik ve cansız yazılmış.

standart olması lazım değilmi ?

semihgenc85
28.Ekim.2012, 19:04
Merhaba arkadaşlar,

Eskiden maçı tam ekran izlemeden oynayabiliyorduk. Yine 3d maç izleyebiliyorduk ama tam ekran olmuyordu. 2013'te bu özelliği bulamadım.

Bu özellik var mı ? yardımcı olabilirseniz sevinirim..

erayaydemir1903
29.Ekim.2012, 04:25
Oyuncu isimleri çok kötü gözüküyor adamın gözü bozuluyor okuyayyım derken. 3D pek tatmin edici değil ancak bu oyun Beta, umarım düzelecektir. Düzelmez ise zaten eyvahlar olsun

egmnblgn
29.Ekim.2012, 14:56
Baya bir patch olucak demektir, suan icin maç motoru çok kötü.

brknesta
29.Ekim.2012, 15:51
-Ağların delinmesi-

resmen sok oldum oyundan soguyordum kı beta bu sorunu cozerler dedım.. oyunda bol atak olup kalecıler bol bol gol kurtarıyor en dandıgı kaleye soksan en az 5 sut kurtarıyor..

erayaydemir1903
29.Ekim.2012, 17:03
Arkadaşlar bir güncelleme geldi (daha önce de gelmiş ben kaçırmış olabilirim) bir çok hata azaltılmış oyuncuların ismi, yine kötü gözüküyor ama

JohnConner
29.Ekim.2012, 17:13
maç motorunu 2d yapıp oynuyorum hatta 3d nasıl bir deniyeyim diye bakmadım bile bu oyunu bana sevdiren en büyük etkenlerden biri 2d maç motorudur o yüzden hep 2d oynarım

berksus
29.Ekim.2012, 17:26
Bilmiyorum sıkıntı benim oyuncularda mı ama Ibrahimovic boş kale kaçırıyor her maç, sonra rakip takım bir kere geliyor ve 2. lig topçusu golü atıyor.

antiochia
29.Ekim.2012, 19:35
maç motorunu 2d yapıp oynuyorum hatta 3d nasıl bir deniyeyim diye bakmadım bile bu oyunu bana sevdiren en büyük etkenlerden biri 2d maç motorudur o yüzden hep 2d oynarım
Ben de öyle oynuyorum.Kusura bakmayın ama 2012 sanki daha güzel gibi geldi. Ayrıntıya fazla boğmuşlar.Skin'i de çok beğendiğimi söylemeyeceğim.

Ralph
31.Ekim.2012, 15:13
Defanslar hiç top kazanamıyor, bütün maçı izlemedikçe. Sadece öyle bir blok oluşturuyorlar. Umarım bu full sürümde düzelir.

Bir de ek olarak bu maç sırasında sağ üstte mesajlar geliyor ya hani... Çok saçma yapmışlar onun yerini. Atak yönü sağ taraf, adam gole gidiyor, orada mesaj açılıyor aşağı doğru ve hiç bir şey göremiyorum.

martymcfly
31.Ekim.2012, 16:56
Ya arkadaş Unitedla oynuyorum. Rakip, defansımın arkasına 60 metre top atıp gol pozisyonuna giriyor. Çoğu da gol oluyor. Laptopun menteşelerini dizime koyup çat diye kırasım geliyor.
Beta yüzünden şakaklarıma kar yağdı :D
İsabetli şu çekemeden bitirdiğim maçlar oluyor, takım taktiğe %100 uyum sağlamışken üstelik.

nekop
01.Kasım.2012, 04:29
Herhalde FM serisinin en kötü maç motoru budur. Volkan Şen'in 3 tane ceza sahası dışından sıfır diyebileceğimiz noktalardan golü var, gerçi gol kaleciye yazılıyor genellikle. Birde çizgiden açılan ortalarda top kalenin ortasına düşse bile kaleciler müdahale etmiyor. Uzaktan çekilen ve direkten dönerken kalecilerin seyrettiği şutları, yerdeyken sanki yağlı zemindeymiş gibi hareket eden topu hiç saymıyorum.

futureless
01.Kasım.2012, 05:41
Bir sezon bitirebildim sadece şimdiye kadar. Özellikle saydım, lehime veya aleyhime verilen toplam penaltı sayısı ; 38. Aşırı penaltı oluyor.

Flawless Victory
01.Kasım.2012, 17:05
1. Oyuncular sahada kayıyor

2. Oyuncu animasyonlarının 2D'den farkı yok. O adamların yerine 2D yuvarlakları koysanız hiçbir şey fark etmez.

3. Kafa vuruşlarında kaleciler çaresiz kalıyor. Adamlar sırtı dönük kafa vuruyor, kaleciler çıkaramıyor.

4. Kademe anlayışı hiç yok. Bir anda rakip kalede 4'e 1 yakalayabilirsiniz. Orta saha ile defans arasında anormal boşluklar oluşuyor. Orta saha oyuncuları kontra ataklarda bazen hiç geri gelmiyorlar.

5. Çok penaltı oluyor.

6. Kornerlerde yakın direğe yapılan ortalarda gol oranı azalmış, bu iyi olmuş.

7. Bazen rakip takım pozisyona bile giremiyor.

8. Türkiye Ligi'nde bütün derbileri farklı kazandım.