PDA

View Full Version : Bekir İrtegün [13.0]

lakin1907
01.Kasım.2012, 22:17
http://dosya.turksportal.net/research/2013/Fenerbahce_BekirIrtegun.jpg

sui generis
02.Kasım.2012, 10:59
geçen seneye göre değerlendiriliyor yanlış bilmiyorsam oyuncular. geçen seneki ve özellkle play off daki performansıyla bekir 125 ca dan fazlasını hak etti bence. geçen sene hiçbir şey yapmayan Gökhan Zan'ın ca sı da 122.

antiochia
02.Kasım.2012, 12:31
konsantrasyonu daha düşük olabilrdi bence..

martymcfly
03.Kasım.2012, 17:51
Composure daha iyi olmalıydı bence, 12-13 olabilir. Top ayağındayken rakip pres yapsa bile telaşlanmıyor.

brkdnz
04.Kasım.2012, 22:23
Composure daha iyi olmalıydı bence, 12-13 olabilir. Top ayağındayken rakip pres yapsa bile telaşlanmıyor.

ironi sanırım:)

acc-pace-agility ve konsantrasyon 1 kademe aşağıya çekilse kimse hayır demez sanırım.

bunun dışında bekiri hiç beğenmeyen biri olarak çok iyi bir ön sezisi olduğunu ve bu sayede birçok pozisyonu başlamadan bitirdiğini görüyorum 2 senedir.başka iyi bir özelliği de yok zaten.özellikle topu orta alana yakın bölgelerde sezisiyle hemen baskı yapıp karışılıyor atağı.

kısaca anticipation 15 olmalı en az.

ca ve pa aynı değerleri alabilirdi.bekir geçen seneden daha iyi olamaz diye düşünüyorum,maximumuydu o.128-128 olabilirdi

Cengo
04.Kasım.2012, 22:32
Baskı yediği anda eli ayağına dolaşıyor Bekir'in. Hemen ileri şişiriyor. Hiç pasla çıkamıyor. İmkansız Composure'un yükselmesi.

sui generis
04.Kasım.2012, 22:37
topu ayağına aldığında ileri gitmek istediği oluyor bazen. gittiği de oluyor ama devamında pozisyon ölmüş oluyor.

martymcfly
06.Kasım.2012, 15:42
Bana iyi gelmişti halbuki ironi yapmadım :)

BleedingMoon
06.Kasım.2012, 17:20
composure tamam da teamwork, workrate ve influence daha yüksek bence. hele influence. adam kaptan olarak geldi sonuçta.

mmllhh
27.Kasım.2012, 19:57
Ben geçen sezonu takip ederken FM2013 için en çok Bekir'i merak ediyordum hatta heyecanlanıyordum iyi bir sezon geçirdi milli takımda da yer alıyor.
Anticipate olarak bu seviyede değil ayrıca geldiği kulüpte kaptanlık yapıyordu influence daha yükselebilir bunun yanı sıra genel itibariyle fiziksel özellikleri de böyle bir oyuncu değil hem Fenerbahçe'de ilk 11 hem de milli takım seviyesinde oynayan bir defansın böyle olması memnun etmedi beni..Ama Fenerbahçeli olduğum için yanlı bakmış olabilirim her maçı izlerim 90 dk antrenmanları vs bilemem ya da nasıl değerlendirme yapılıyor çok bilgim yok bu fiziksel özelliklerle Bekir yumuşak bir defans oyuncusu olmuş ancak normalde öyle bi oyun anlayışı yok diye gözlemliyorum.
Onun dışında diğer Fenerbahçe oyuncularının hepsine baktım genel itibariyle iyi bir iş çıkarıldığını düşünüyorum emeği geçenleri tebrik ederim.

saboje
28.Kasım.2012, 14:16
Bekir'in profilinde beni rahatsız eden tek husus oyunda Fenerbahçe'de kestiği Egemen'den 10 daha düşük, esamesi bile okunmayan Serdar Kesimal'den sadece 2 CA daha yüksek bir CA'ya sahip olması. Gelişebilir bir profili de olmayınca oyunda Serdar'ın genç bir oyuncu olmasından kaynaklı takımda 4. stoper konumda kalıyor tüm Fenerbahçe kariyeri yapanlar tarafından. Bekir'in oyun tarzını çok beğenmesem de bu durum oyunu gerçekçilikten uzak yapıyor. Belki 130 CA üzerinden değerlendirme yapılmış olsaydı (ki bence bunu kesinlikle hakediyor) seçim yapma konusunda oyuna tam anlamıyla bir gerçekçilik katılmış olurdu.

lakin1907
28.Kasım.2012, 16:46
Bekir bence oyun zekasında ve defans tekniğinde olan eksikliklerini aşırı derecede özverili oynamaya çalışarak yani maç içinde inanılmaz mücadele ederek kapatıyor. Böyle olunca da bazı anlarda ne kadar mücadele ederse etsin doğru kararlar veremediğinden Fenerbahçe'nin as stoperlerinden biri olmadığını kanıtlıyor. Şu anki profiline gelirsek, work rate: 16, stamina: 16, aggression: 16 ve concentration: 14 verilerek bu durum yansıtılabilir kanımca.

perpetua
28.Kasım.2012, 16:54
Bekir'in profilinde beni rahatsız eden tek husus oyunda Fenerbahçe'de kestiği Egemen'den 10 daha düşük, esamesi bile okunmayan Serdar Kesimal'den sadece 2 CA daha yüksek bir CA'ya sahip olması. Gelişebilir bir profili de olmayınca oyunda Serdar'ın genç bir oyuncu olmasından kaynaklı takımda 4. stoper konumda kalıyor tüm Fenerbahçe kariyeri yapanlar tarafından. Bekir'in oyun tarzını çok beğenmesem de bu durum oyunu gerçekçilikten uzak yapıyor. Belki 130 CA üzerinden değerlendirme yapılmış olsaydı (ki bence bunu kesinlikle hakediyor) seçim yapma konusunda oyuna tam anlamıyla bir gerçekçilik katılmış olurdu.

Egemen'in sakatliklari olmasaydi, Bekir'in bu kadar cok oynayacagini sanmiyorum. Ama CA'larda bir dengesizlik varsa bence bu Egemen ve Serdar'in degistirilmelerini gerektiren bir durum. En azindan ligdeki diger stoperlerin de seviyelerine bakarak.

sui generis
28.Kasım.2012, 17:14
Egemen'in sakatliklari olmasaydi, Bekir'in bu kadar cok oynayacagini sanmiyorum. Ama CA'larda bir dengesizlik varsa bence bu Egemen ve Serdar'in degistirilmelerini gerektiren bir durum. En azindan ligdeki diger stoperlerin de seviyelerine bakarak.

katılmıyorum. bu profiller geçen seneye göre yapıldı ve bu senede Fenerbahçe hem ligde hem Avrupada kendi grubunda en az gol yiyen takım. düşürülmesi için bir sebep yok bence.

Bekir ve Caner'e çok fazla önyargıyla bakıldığını düşünüyorum. Bu ligde ne oyuncular 120 CA üzeri alırken bu iki isim Fenerbahçede 11 oyuncusu olmuşlar ve bence ikisi de gayet iyi performans gösteriyorlar ama CA'ları 125. hiç mantıklı gelmiyor bana.

perpetua
28.Kasım.2012, 17:46
katılmıyorum. bu profiller geçen seneye göre yapıldı ve bu senede Fenerbahçe hem ligde hem Avrupada kendi grubunda en az gol yiyen takım. düşürülmesi için bir sebep yok bence.

Bekir ve Caner'e çok fazla önyargıyla bakıldığını düşünüyorum. Bu ligde ne oyuncular 120 CA üzeri alırken bu iki isim Fenerbahçede 11 oyuncusu olmuşlar ve bence ikisi de gayet iyi performans gösteriyorlar ama CA'ları 125. hiç mantıklı gelmiyor bana.

Benim bildigim kadariyla savunma sadece bireylerle degil, takim halinde yapiliyor.

Fenerbahce'nin 157, 143, 135, 145, 120, 140 ve 151 CA'lara sahip olan kale, defans ve on libero bolgesi var. Sag kanat mucadelesiyle one cikan bir oyuncu. Genelde sol kanatta oynayan oyuncu mucadelesiyle one cikan Caner. Forvet arkasi oynayan oyuncu, on libero da oynamis olan Christian.

Ek olarak Fenerbahce ozellikle bu sezon pas cok yaparak oyuna hukmetmek, rakip sahaya yerlesmek yerine daha fazla dikine toplar atarak savunma guvenligini fazla birakmadan oynayan bir takim olarak oynuyor.

Trabzonspor da ligin en az gol yiyen takimi ama onlarin da savunma oyunculari bireysel olarak muazzam seviyede degil. Kasimpasa da sadece 1 gol daha fazla yemis. Onlarin savunmasinda da Yalcin, Elyasa, Sancak, Abdurrahman gibi buyuk takimlarin hic birinin ilgilenmeyecegi oyuncular oynuyor.

Gecen sezon Galatasaray 34 macta 24 gol yedi. Buna ragmen bireysel olarak en iyi savunma oyunculari da Galatasaray'da degildi. 34 macta 34 gol yemis Fenerbahce'nin savunma hatti daha yuksek degerlendirilmisti. Savunmada bu sezon cok daha guvenli oynayan Fenerbahce'nin gol yeme sayisi da gecen sezondan cok farkli degil. 13 macta 12 gol.

Ama az gol yiyen takimin savunma oyunculari daha iyidir yolundan gideceksek, Fenerbahce'nin sadece 20 gol atmis olmasini da hucum oyuncularini dusurerek yorumlamak da gerekmez mi?

Bence iki yaklasim da yanlistir.

Bekir ve Caner konusunda da herhangi bir on yargim yok. Sadece goruslerimi degistirecek pek fazla bir sey gormuyorum. Yani oyunlariyla beni sasirtmiyorlar. Bu oyunu oynamalarini zaten bekliyorduk ki bu seviyede yapildilar. Bu nedenle Bekir ligin en iyi 2. Turk stoperi (Egemen'in ardindan, Omer Toprak'i da sayarsak 3. en iyi Turk stoper). Ayni veya cok yakin seviyede bir cok oyuncu daha var ama bu Bekir'in zayif olmadigini gosteriyor zaten.

sui generis
28.Kasım.2012, 18:13
tamam da geçen sene bu profiller yapılmış , ben düşürülecek bir veri yok diyorum. geçen seneye oranla gerileyen birşey görmüyorum.

Bekir'e en iyi 3.stoper dediniz ama geçen sezon Galatasarayda 9 maç oynayan (FM den baktım ) Servette 125 CA. Geçen seneki Bekir ile Servet arasında performans olarak çok fark bence. yani Bekir özellikle play off performansıyla Servet ile aynı ca'yı alıyorsa zaten ağzıyla kuş tutsa artmaz o ca. Canerinki artar diyordum devre arasında ama anladığım kadarıyla ne Sabri'nin ne de Riera'nın önüne geçebilecek.

perpetua
28.Kasım.2012, 19:52
tamam da geçen sene bu profiller yapılmış , ben düşürülecek bir veri yok diyorum. geçen seneye oranla gerileyen birşey görmüyorum.

Bekir'e en iyi 3.stoper dediniz ama geçen sezon Galatasarayda 9 maç oynayan (FM den baktım ) Servette 125 CA. Geçen seneki Bekir ile Servet arasında performans olarak çok fark bence. yani Bekir özellikle play off performansıyla Servet ile aynı ca'yı alıyorsa zaten ağzıyla kuş tutsa artmaz o ca. Canerinki artar diyordum devre arasında ama anladığım kadarıyla ne Sabri'nin ne de Riera'nın önüne geçebilecek.

Servet'in yerle bir edilmesini mi bekliyordun? Mesela gecen sene Krasic hemen hemen hic oynamadi, bu sezon da kadroya bile giremiyor diye hemen CA'sini 10-15 puan indirmek mi gerekli?

Bunu yapsaydik, bu sezon Eskisehirspor'a gidip pek de fena oynamayan Servet'in yukseltilmesini konusuyor olmazmiydik? Veya gecen sezon cok cok kotu olan Gokhan Gonul'un fazla dusurulmesini ozellikle ben istemedim cunku toparlanmasini bekliyor, umut ediyordum. Nitekim toparlandi. Nasil yukseltirken elimiz titriyorsa, dusururken de elimiz titriyor. Hatta dusururken elimiz biraz daha fazla titriyor. Bu bir cok ulkedeki arasitmacilar icin gecerli.

Bu arada Stoch'un bu sezon gol sayisi sifir, bitiriciligi 18. Umut'un 11 golu var, bitiriciligi 12. Umut'un CA 132, Stoch'un 140. Hadi bakalim bunun da icinden cikalim. Demek ki Umut'u 140'a cikartip, Stoch'u da 125'e indirmek lazim hemen ilk yamada :!:

Veya belki de degil.

Oyunda Bekir gercektekinden cok daha kotu oynuyor mu ki yukselmeli? Veya Servet oyunda gercektekinden cok daha iyi oynuyor mu ki dusmeli? Hangi ozelligi dusmeli, hangi ozelligi yukselmeli? Bekir konusuna ve Servet konusuna bunlari yazabilir, dusuncelerini paylasabilirsin pekala. Bu basliklar bunun icin var.

Ayni sorular Caner icin de gecerli.

sui generis
28.Kasım.2012, 20:33
Servet'i ne kadar azaltırsınız bilmem ama Fenerbahçede en iyi sezonunu geçiren Bekir , berbat bir sezon geçiren Servetten daha yüksek bir CA alıyorsa bence sıkıntı vardır. ki bu Bekir sürekli milli takıma seçiliyor. Oyunda bakın Bekir , milli takıma seçilebiliyor mu hiç. genç olduklarından dolayı Semih , Serdarlar hep onun önünde. ayrıca Serdar Kesimalda da gelecek görmüyorum ben. ne olursa olsun seçiliyor milli takıma oyunda. ama ben 1-2 yıla kalmaz bir Anadolu takımında gideceğini düşünüyorum. onun da ca ve paları fazla. Bekir'i oyunda sattım Trabzonspora.
2012-2013 6.92 ort.
2013-2014 6.98 ort.

Servet ise;
2012-2013 7.26 ort.
2013-2014 7.20 ort.

yani Servet , Bekirden iyi oynuyor. ve Bekir milli takıma da seçilmiyor. bence sıkıntı var.

Stoch'un profilinin fazla olduğunu söylemiştim zaten daha önce. ama şutları hala aynı. hala iyi vuruyor. Umut'un da attığı gollere bakarak artması ne gerekiyorsa arttırın. Stoch'un da düşürün o tekniksel özellikler fazla ona.

neyse buraya gelmemizin sebebi ; Egemen'in ca'sını düşürecek bir bir neden olmadığı ve Bekir'in ca'sının artması gerektiğini söylememdi. konu dağıldı, özür dilerim.

saboje
28.Kasım.2012, 20:33

Bende yaklaşık olarak bunu söylemek istedim zaten. Ya onlar yanlış ya da Bekir yanlış. Benim kanaatim Bekir'in yanlış olduğu.

perpetua
28.Kasım.2012, 21:48
Servet'i ne kadar azaltırsınız bilmem ama Fenerbahçede en iyi sezonunu geçiren Bekir , berbat bir sezon geçiren Servetten daha yüksek bir CA alıyorsa bence sıkıntı vardır. ki bu Bekir sürekli milli takıma seçiliyor. Oyunda bakın Bekir , milli takıma seçilebiliyor mu hiç. genç olduklarından dolayı Semih , Serdarlar hep onun önünde. ayrıca Serdar Kesimalda da gelecek görmüyorum ben. ne olursa olsun seçiliyor milli takıma oyunda. ama ben 1-2 yıla kalmaz bir Anadolu takımında gideceğini düşünüyorum. onun da ca ve paları fazla. Bekir'i oyunda sattım Trabzonspora.
2012-2013 6.92 ort.
2013-2014 6.98 ort.

Servet ise;
2012-2013 7.26 ort.
2013-2014 7.20 ort.

yani Servet , Bekirden iyi oynuyor. ve Bekir milli takıma da seçilmiyor. bence sıkıntı var.

Stoch'un profilinin fazla olduğunu söylemiştim zaten daha önce. ama şutları hala aynı. hala iyi vuruyor. Umut'un da attığı gollere bakarak artması ne gerekiyorsa arttırın. Stoch'un da düşürün o tekniksel özellikler fazla ona.

neyse buraya gelmemizin sebebi ; Egemen'in ca'sını düşürecek bir bir neden olmadığı ve Bekir'in ca'sının artması gerektiğini söylememdi. konu dağıldı, özür dilerim.

Ortalamalara cok guvenmiyorum cunku bazi hamleler, diger hamlelerden daha onemli oyunda. Mesela hava toplarini duzenli olarak kazanabilen oyuncularin ortalamalari daha yuksek oluyor cunku savunma oyuncularinin en olculebilir savunma hamlesi bu. Tabii rakip kalenize gelemiyorsa da savunma oyuncularinin ortalamasi normal olarak dusuk oluyor. Ben oyunculari izleyip, ne yapabilip, ne yapamadiklarindan bahsediyordum. Neyse, ben izlerim ikisini de.

Egemen'in CA'sini dusurecek neden yok degil esasinda. Ornegin dayaniklilik ozellikle bu son sakatliklarindan sonra dusebilecek bir ozellik gibi duruyor.

Serdar Kesimal icin ise konsantrasyon.

RasAnt
20.Aralık.2012, 18:34
Bekir şuan formunun zirvesinde bundan daha ileri gidemez 130-135 arası bir ca gerekli 125 bu seviyede bir oyuncu için az

Sheriff
20.Aralık.2012, 18:50
Bekir için 12 konstanrasyon özelliği oldukça fazla bir değer diye düşünüyorum. Ne zaman ne yapacağı belli olmuyor, her an hata yapmaya yatkın..

malpince
21.Aralık.2012, 21:40
Baskı yediği anda eli ayağına dolaşıyor Bekir'in. Hemen ileri şişiriyor. Hiç pasla çıkamıyor. İmkansız Composure'un yükselmesi.

fikrin hala aynı mı bekir çok üstüne koydu gibi gözüküyor bu konuda

Lucas Neill
21.Aralık.2012, 22:10
Heading yükselmeli güzel goller atiyor.