PDA

View Full Version : Burak Yılmaz

lexoqe
02.Kasım.2012, 01:29
http://dosya.turksportal.net/research/2013/Galatasaray_BurakYilmaz.jpg

Burak Yılmaz'ın kafa vuruş özelliği 10 olarak değerlendirilmiş biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

lakin1907
02.Kasım.2012, 01:44
Burak Yılmaz'ın kafa vuruş özelliği 10 olarak değerlendirilmiş biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Arkadaşlar konu açarken şuradan o oyuncunun profilini eklerseniz çok güzel olur.
http://dosya.turksportal.net/research/2013/
Burak'a gelince heading için 10 değeri fazla bile, maçlarda biraz dikkat ederseniz bu konuda ne kadar yeneteksiz olduğu gayet açık göze batıyor.

nekop
02.Kasım.2012, 04:57
33 gol attığı sezonda 1 tane kafa golü atan bir oyuncu Burak. Hava hakimiyeti iyi olmasına rağmen yaptığı vuruşlar oldukça kötü. Bana kalırsa yapılması gereken şeyler bitiricilik ve soğukkanlılığı 1'er düşürüp, kararlılık ve konsantrasyon 1'er arttırılmalı. O kadar pozisyona girip kaçırdıktan sonra tekrar maça odaklanıp, pozisyonlara girmesi en iyi bu şekilde yansıtılabilir.

ECantona
02.Kasım.2012, 04:59
33 gol attığı sezonda 1 tane kafa golü atan bir oyuncu Burak. Hava hakimiyeti iyi olmasına rağmen yaptığı vuruşlar oldukça kötü. Bana kalırsa yapılması gereken şeyler bitiricilik ve soğukkanlılığı 1'er düşürüp, kararlılık ve konsantrasyon 1'er arttırılmalı. O kadar pozisyona girip kaçırdıktan sonra tekrar maça odaklanıp, pozisyonlara girmesi en iyi bu şekilde yansıtılabilir.

+fiziksel özellikleri biraz daha arttırılabilir

sui generis
02.Kasım.2012, 11:11
fanatiklik yapıyorsun diyecekler ama oyundaki en büyük şişirmenin Burak Yılmaz olduğunu düşünüyorum.

öncelikle Sow'un 145 ca Burak Yılmaz'ın 148 ca olmasını anlamıyorum. geçen senenin hatrına yapılmış olabilir ama çok uçulmuş 140 max. olmalıydı. aynı cömertlik Bekir de gösterilmemiş.

Bitiricilik 16 fazla. 14-15 civarı olabilir. Burak duracağı yeri iyi bilen ve fiziğini iyi kullanan bir adam öyle çok iyi bitirici biri değil.

Frikikleri iyi kullanmaya başladı 15 civarlarına çıkarılabilir. tekniksel özelliklerinden top kontrolü , top sürmenin de fazla olduğunu düşünüyorum. yaratıcılık 12 verilmiş de neden verilmiş ? ben Burak'ın hiç böyle değişik şeyler düşündüğünü görmedim. 12 fazla değil bence çok fazla Burak için.

BoMccalebb
02.Kasım.2012, 11:19
Finishing ve first touch fazla bence. Finishing yine neyse de first touch 13 çok fazla. 11 burak için en ideali olurdu. Yukarıda yazılan sow ile olan ca kıyaslamasıda geçen senenin hatrına göz ardı edilebilir, ileride düzeleceğini düşünüyorum.

serwan
02.Kasım.2012, 11:26
loyalty 10.. iyiymiş.. 5 bile çok burak'a..

lakin1907
02.Kasım.2012, 11:28
Gerçekten first touch 13 biraz fazla olmuş. Ayrıca kendi off the ball becerisiyle bir çok %100lük pozisyona giren ve bunlardan çoğunu gole çeviremeyen bir oyuncu burak, finishing 16 olması skandal bence, gören de Ronaldo falan sanacak. Burak'ın son vuruşlarda yaptığı tek şey sert plase vurmak artık top nereye giderse...

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 11:55
fanatiklik yapıyorsun diyecekler ama oyundaki en büyük şişirmenin Burak Yılmaz olduğunu düşünüyorum.

öncelikle Sow'un 145 ca Burak Yılmaz'ın 148 ca olmasını anlamıyorum. geçen senenin hatrına yapılmış olabilir ama çok uçulmuş 140 max. olmalıydı. aynı cömertlik Bekir de gösterilmemiş.

Bitiricilik 16 fazla. 14-15 civarı olabilir. Burak duracağı yeri iyi bilen ve fiziğini iyi kullanan bir adam öyle çok iyi bitirici biri değil.

Frikikleri iyi kullanmaya başladı 15 civarlarına çıkarılabilir. tekniksel özelliklerinden top kontrolü , top sürmenin de fazla olduğunu düşünüyorum. yaratıcılık 12 verilmiş de neden verilmiş ? ben Burak'ın hiç böyle değişik şeyler düşündüğünü görmedim. 12 fazla değil bence çok fazla Burak için.

Evet öyle diyeceğim, nedenlerini açıklayayım:

1- Bazılarınız her sene gelip buraya tek tek tüm Galatasaray'lı oyuncuların profillerini Fenerbahçe'li oyuncularla kıyasladığınız için (bunun tersini bazı GS'lı arkadaşlar da yapıyordur, onların yaptığı da aynı şekilde fanatikliktir benim için). Hani Sow ve Bekir'le kıyaslamasan tamam diyeceğim de neden FB'li oyuncularla kıyaslıyorsun? Buradaki mantık ne? Veya neden Pinto veya Almeida ile değil de Sow ile kıyaslıyorsun? Kaldı ki onlarla da kıyaslasan gene yanlış derim, kıyaslama olayına karşıyım çünkü. Ama özellikle GS-FB kıyaslaması olduğunda kusura bakma ama bu bana pek samimi gelmiyor.

2- Senin mantığından gidelim; Sow'un PA'sı Burak'tan daha yüksek (Sow: 155, Burak:150). Ama bunu yazmıyorsun. Kaldı ki Sow Burak'tan 1 yaş küçük ki CA'sı 1 sene içerisinde Burak'ı geçebilir. Ayrıca 3-5 CA'lık farkların bir önemi yok, oyun içerisinde çeşitli faktörlerle CA'lar sürekli değişebiliyor.

3- Mevcut profillerle Sow Burak'tan daha etkili bir golcü. Sadece CA'ya takıldığın için bunu da göremiyorsun. Bitiriciliği 2 puan daha yüksek. Takım Oyunu 2 puan daha yüksek. Fiziksel özellikleri 1'er puan daha yüksek ki bunlar çok önemli. Önsezi özelliği 3 puan daha yüksek. Ayrıca gizli özelliklerden Baskı (Pressure) özelliği de 2 puan daha yüksek. Burak'ın sadece Topsuz Oyun ve İlk Kontrol özellikleri 1'er puan daha yüksek.

4- Saydığın oyuncuların profillerini aynı kişi yapmış gibi yazıyorsun, halbuki Burak'ın profilini GS araştırmacısı, Sow ve Bekir'in profillerini FB araştırmacısı hazırlamış. Bu kişiler profilleri hazırlarken "aaa acaba Burak'ın profili nasıl, ben de ona göre hazırlayayım" mantığıyla hazırlamıyorlardır herhalde. Ne görüyorlarsa onu yansıtmaya çalışıyorlardır.

5- Profiller gösterecekleri performans olarak gerçeğe yakın olmalı, özelliklerin birebir karşılığı olarak değil bence. Yani son 3 sezonun her birinde 20-30 küsür gol atmış bir oyuncunun Bitiriciliği fazla olmuş demek yanlış bir yaklaşım bence. Burak'ın Bitiriciliği 16 değildir, katılırım ama oyunda da gerçekteki kadar gol atmasını sağlamak gerekir. Ha bunu örneğin Bitiricilik değil de Soğukkanlılık, Önsezi, Takım Oyunu veya Fiziksel özellikleri olduğundan biraz daha iyi yaparak da sağlayabilirsin. Oyuncuları birebir aynı yansıtmaya çalışırsan oyunda gerçekten çok uzak sonuçlar alırsın emin ol.

6- Bunları yazarken bir Galatasaray'lı olarak benim de yüksek bulduğum özellikler var tabi ki. Mesela Aggression, Bravery, Balance ve Strength özellikleri 14-16 arasında değişiyor. Bunlara 10 olan Tackling özelliği de eklenince Burak gerçektekinden çok daha fazla top kazanacak bir profile ulaşır diye tahmin ediyorum. Ayrıca kısaca "beklenmeyen anda beklenmeyeni yapmayı" sağlayan Flair özelliğini de yüksek buldum çünkü Burak o tarz bir oyuncu değil bana göre.

sui generis
02.Kasım.2012, 12:06
Burak'ı Sow ile kıyasladım. çünkü; Burak'ın CA'sı Sow'dan fazla Pinto'nun , Almeida'nın değil.. bence Türkiyedeki en iyi forvet Sow'dur ama oyunda öyle değil.

3-5 CA ya takılmıyorum ben. ben max 140 ca olmalı diyorum. yani 8-10 luk bir fazlalığın olduğunu düşünüyorum. bu da az bir rakam değil. pa konusuna girmeyeceğim , çünkü pa ları nasıl verdiklerini anlamıyorum. ca ve pa yı eşit verilmesine karşıyım mesela. sen daha fazla gelişemezsin , en fazla busun diyorlar. en azından 4-5 puanlık bir fark olmalı her oyuncu için.

Ben tabii ki de CA takılacağım. çünkü ; o genel kıstastır. şunun bitiriciliği şöyle şunun driblingi şöyle falan demeye gerek bırakmaz. genel bir puandır. ve onda Burak öndedir.

Profilleri farklı araştırmacılar yapıyor ama birbirleriyle kıyaslayarak yapıldığını düşünüyorum hatta eminim diyebilirim. yani birbirlerinden habersiz değiller. Ömer abi (perpetua) aracıdır zaten bu konuda.

oyununuzu biraz ileri sarın takım yönetmeden bakın Burak Yılmaz neler yapıyor. ben sardım CL'de gol krallığında liderdi.

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 12:11
O zaman sen Burak'ın Pinto ve Almeida'dan daha iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorsun, CA'sının onlardan fazla olmasına bir şey demediğine göre. Yürüttüğüm bu mantık doğru mu?

Not: Ben şahsen CA'nın iki oyuncudan hangisinin daha iyi olduğunu gösterecek bir etken olduğunu düşünmüyorum (çok bariz farklar olmadığı sürece) orası ayrı.

Edit: Ayrıca ben Burak'ın profili için çok doğru olmuş gibi bir yaklaşımda bulunmadım. Olayın mantığını (kendi bakış açımdan) anlatmaya çalıştım. CL'de gol kralı olması benim yazdıklarımla alakasız bir örnek.

sui generis
02.Kasım.2012, 12:12
evet aynen öyle düşünüyorum.

Gncl1905
02.Kasım.2012, 12:13

Her Fenerbahçe'li arkadaş gelip burada Galatasaray oyuncuları abartılmış deyince kusura bakma da fanatiklik olayını söyleriz :) Misal Bekir konusunda da Gökhan Zan'ı örnek göstermişsin 125 CA Bekir hiçbir şey yapmayan Gökhan Zan 122 diyerek. Eğer çok tarafsızsan hiçbir şey yapmayan Serdar Kesimal nasıl 123 CA diye sor? Geçen sene kötü performansından dolayı kesilmişti yanlış hatırlamıyorsam. O günden sonra da maksimum 5 maç oynamıştır. Bir ara da sakatlandı.

Ancak Burak konusunda bende katılıyorum. Geçen sene 15 idi bitiricilik ona fazla diyordum nasıl 16 oldu anlamadım. Top kontrolü de 13 kadar iyi değil bence.

CA konusunda katılmıyorum o kadar gol atan, performansı iyi olan adama max 140 verilmez min 140 verilir. Araştırmacılar 148 yapmış çok da büyük hata değil. Biraz düşüş olabilir ama 140'ın altına düşmemeli kesinlikle. Özellikler ona göre düzenlenebilir.

senderson
02.Kasım.2012, 12:26
Maalesef overrated bir profile sahip. Bir sezonda kaleye 100'ün üzerinde şut atıp, bunların yarısında kaleyi tutturabilen ve bunların da yarısı kadarını gol yapabilen bir adam. Batuhan bu kadar şut çekse o da gol kralı olurdu :)

sui generis
02.Kasım.2012, 12:32
Her Fenerbahçe'li arkadaş gelip burada Galatasaray oyuncuları abartılmış deyince kusura bakma da fanatiklik olayını söyleriz :) Misal Bekir konusunda da Gökhan Zan'ı örnek göstermişsin 125 CA Bekir hiçbir şey yapmayan Gökhan Zan 122 diyerek. Eğer çok tarafsızsan hiçbir şey yapmayan Serdar Kesimal nasıl 123 CA diye sor? Geçen sene kötü performansından dolayı kesilmişti yanlış hatırlamıyorsam. O günden sonra da maksimum 5 maç oynamıştır. Bir ara da sakatlandı.

Ancak Burak konusunda bende katılıyorum. Geçen sene 15 idi bitiricilik ona fazla diyordum nasıl 16 oldu anlamadım. Top kontrolü de 13 kadar iyi değil bence.

CA konusunda katılmıyorum o kadar gol atan, performansı iyi olan adama max 140 verilmez min 140 verilir. Araştırmacılar 148 yapmış çok da büyük hata değil. Biraz düşüş olabilir ama 140'ın altına düşmemeli kesinlikle. Özellikler ona göre düzenlenebilir.

serdar gözümden kaçmış , siz diyince fark ettim. o da hata. şöyle hata; serdar ve gökhan zan'ın ca ları sıkıntılı değil , bekirinki sıkıntılı. ama bekir böyleyse onların öyle olmaması gerek.

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 14:48
Galatasaray baştan aşağı abartı ...Burak Ca 128 olması lazımdı..145 nerden cıktın oonu anlamıyorum..Sow türkiye'deki en iyi forvet 147 verilebilir CA.

Gncl1905
02.Kasım.2012, 15:44
Galatasaray baştan aşağı abartı ...Burak Ca 128 olması lazımdı..145 nerden cıktın oonu anlamıyorum..Sow türkiye'deki en iyi forvet 147 verilebilir CA.

Her zamanki gibi güldürüyorsun :D Burak 128 alacaksa ligdeki diğer forvetleri düşünemiyorum :D

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 15:57
Her zamanki gibi güldürüyorsun :D Burak 128 alacaksa ligdeki diğer forvetleri düşünemiyorum :D

Ligde diğer forvetler mi var türk olarak ? Bir tane göstersene kendini geliştiren ben türkiye ligindeki puanları cok abartıldğını düşünüyorum artık...Krasiç yetenek 6 vermişler..2 Maç izledim (ADAMLAR HAKLI) Ya biz bu işi cok az biliyoruz yada avrupa'da araştırmacılar az biliyor çözemedim...

RasAnt
02.Kasım.2012, 16:02
Burak bu profili bana kalırsa haketti güzel bir gelişim içinde ancak tek sorun finishing değeri off the ball değerine 20 verrirsiniz Burak'ın hakkıdır derim ama finishing 13-14 ün üstünde olamaz

Trabzonspor
02.Kasım.2012, 16:04
Burak konusuna bende girmek isterim.Heleki geçen yılki söylemlerden sonra ilk baktığım profillerden oldu.

Geçen sezon son gncellemede Burak'ın bitiricilik vs özellikerlinde bazı takımdaşlarım arttırım istemişti ama Burak Yılmaz'ın gayet iyi yansıltıdığı söylendi ve bende buna katılıyorum 58 gol attırdım bu adama ben bir sezonda.

Ancak geçen yıldan bu zaman kadar Burak'ta değişen hiçbirşey olmamasına rağmen bakıyorum yükselmeler olmuş.Bunlarda geçen yıl değişmesi istenilen şeyler.Bizim görmediğimiz ne değişti Burak2ta onu merak ediyorum.Ama muhakak GS3ye gelmesinin bu değişimlerde BÜYÜK bir etkisi vardır.

Burak bitirici bir adam değil o rakam fazla.İlk dokunuşa o değer abartı olmuş.Attığı gollere bakarsak bunu rahatlıkla anlarız.3 yıldır topa plase vurmaktan başka bir gol vuruşu olmadı.Burak bi topu indirdiğinde 5 metre önüne atıyor sonra topun peşine koşuyor yakınında adam da olsa bunu çoğu zaman böyle yapıyor.Yaratıcılıkta artmış ama neye istinaden onuda merak ettim Burak oyun için ne yaratıcılıklar yaptıda buna kaanat getirdiniz merak etmedim değil.

Bazı şeyleri kesin çizgilerle savunup birkaç ay sonra o savunduklarınızdan vazgeçmeniz yanlış olmuş.

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 16:08
Sow Türkiye'nin en iyi forvetidir diyen arkadaşlara cevaben;

Öncelikle golcü ile forveti birbirinden ayırmak lazım.

Golcü, FM'de Target Man (Pivot Santrafor) olarak tanımlanan tipte oyunculara denir. Bu tür oyuncular fazla sağa-sola gitmezler, genelde ceza alanı içerisinde fırsat ararlar. Takım arkadaşları sürekli onları beslemeye çalışırlar. Hücum hattının ortası (santrafor mevkisi) dışında başka bir yerde pek oynayamazlar.

Örnekler: Van Nistelrooy, Huntelaar, Defoe, Carroll, Mario Gomez, Klose, Dzeko, Falcao.

Forvet, hücum hattının her bölgesinde oynayabilen, iyi-kötü top sürebilen ve hem gol atan hem de attıran tipte oyunculara denir. Bu tür oyuncular hareketli bir oyun anlayışına sahiptir ve daha serbest oynarlar.

Örnekler: Oliç, Alexis Sanchez, Messi, C.Ronaldo, Pedro, Robinho, Cassano, Giovinco, Di Natale, Quagriarella, Rooney, Luis Suarez, Agüero, Diomansy Kamara, Tuncay Şanlı, Sestak, Kuyt, Mustafa Pektemek, Holosko, Ismael Sosa.

Sow bir golcü. Forvet kıyaslaması yaparsanız Eskişehir'den Diomansy Kamara Sow'dan en az 2 kat daha iyi bir forvettir benim gözümde. Takım arkadaşı Dirk Kuyt da öyle. Ama golcü derseniz evet, Türkiye Süper Liginin en iyi golcüsü Moussa Sow'dur bence de.

Bir forvet için falanca golcüden daha iyi bir golcüdür diyebilirsiniz. Ama bir golcü için tersini diyemezsiniz. Şöyle örnekleyeyim; Cristiano Ronaldo için Higuain'den daha iyi bir golcüdür diyebilirsiniz ama Falcao için Cristiano Ronaldo'dan (veya sıradan bir forvetten) daha iyi bir forvettir diyemezsiniz. Golcülük her oyuncuda (orta saha hatta defans oyuncularında bile) olabilecek bir özelliktir.

Sow Türkiye'nin en iyi golcüsü olabilir, ben de beğeniyorum ama en iyi forveti olamaz.

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 16:15
Forvete nasıl baktığınıza bağlı..Benim gözümde forvet gol atar..başka bir şey yapmaz..Buda bakış acısıdır..Türkiye'de en iyi forvet sow'dur benim gözümde..

Bana Göre Sıralama yaparsam: Sow,Necati Ateş,Elmander,Kamara olur...Burak ilk onda 8 sırada yer bulur..

Kamara teknik özellikleri cok yüksek..

Night_Mare17
02.Kasım.2012, 16:19
Forvete nasıl baktığınıza bağlı..Benim gözümde forvet gol atar..başka bir şey yapmaz..Buda bakış acısıdır..Türkiye'de en iyi forvet sow'dur benim gözümde..

Bana Göre Sıralama yaparsam: Sow,Necati Ateş,Elmander,Kamara olur...Burak ilk onda 8 sırada yer bulur..

O zaman Sow nasıl size göre en iyi forvet oyuncusu :) Burak'da deli gibi gol atıyor.

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 16:20

Elmander'i niye saydın o zaman? Elmander'in golcülüğü iyi değil ki. Kariyer rekoru bir sezonda 13 gol (2005/06 Brondby) olan, ayrıca kariyeri boyunca 10 golü sadece 4 sezonda (18 sezonun 4'ünde) geçebilmiş bir isim.

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 16:21
O zaman Sow nasıl size göre en iyi forvet oyuncusu :) Burak'da deli gibi gol atıyor.

Çünkü beslenmiyor..Sow galatasaray olsa şu anda 10 gol atmış galatasaray 3-2 yapmıştı şampiyonlar liginde..

Selçuk Şahin mi besliyicek sow'u ?

Klavooz
02.Kasım.2012, 16:25
İlk olarak CA'yı değerlendirmek istiyorum.
148 çok fazla olmuş. Max 135 olmalı CA'sı.
Determination 14 de çok fazla olmuş.

Ek olarak: Burak Yılmaz başlığında çok gereksiz tartışmalar yapılmış. Bir de bu tartışmaların başında Onursal bir üyeyi görmek daha üzücü.

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 16:26
Battıkça batıyorsun petrol.

Benim gözümde forvet gol atar..başka bir şey yapmaz.

E Burak ne yapıyor 3 sezondur da ilk 10'da zorla 8.sırada yer buluyor?

kendiyle çelişen bir insana kalkmış cevap yazıyorum ya birde ne diyeyim...

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 16:28
Battıkça batıyorsun petrol.

E Burak ne yapıyor 3 sezondur da ilk 10'da zorla 8.sırada yer buluyor?

kendiyle çelişen bir insana kalkmış cevap yazıyorum ya birde ne diyeyim...

Kendimle celişiyorum ? Burak gol attı'da ne oldu ? Trabzon şampiyon mu oldu hayır ?

Paulo Henrique"Çünkü takım halinde kendisine çalıştık. Bu nedenle 33 golü bulması bence gayet normaldir" dedi.

Ha forvet anlayaımız cok farklı ? Sow galatsarayda olsa galatasaray şu anda 24 puanda olurdu...

@uAburak89

uAburak89
02.Kasım.2012, 16:30
Genel olarak araştırma bölümüne yazılanların %90'ı gereksiz, araştırmayı geliştirmek adına değil, baltalamak adına yazılmış şeyler bence. Çoğu kişinin oyuncu özellikleri ve kriterler hakkında fikri bile yokken provakasyon adına buraya bir şeyler yazıyor. Forumun başka bölümlerinde veya twitterda falan yerin ya da övün oyuncuları. Bu şekilde faydadan çok, zararınız var.

lexoqe
02.Kasım.2012, 17:09
Bitiriciliği fazla gibi geldi bana da.

Aydin
02.Kasım.2012, 17:23
Sonra da millet araştırma alanında yazılanlar dikkate alınmıyor der.

"Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş" dersen kahvede, statta maç izleyip gol kaçırdıktan sonra oyuncuya küfür eden bir adamın futbol bilgisinden farkın ne olur ki?

Nerede, nasıl, neden, niçin türevi soruları açıklamanızda yapmadığınız sürece burada sadece objektif yorum yapmamış olarak gözükürsünüz.

Genel olarak araştırma forumunun havası bu halde. Böyle olunca da futbol forumundan hiçbir farkı kalmıyor burasının.

uAburak89
02.Kasım.2012, 17:34
Kesinlikle katılıyorum sana Aydın abi.

Mesela birisi demiş ki Batuhan da o kadar şut çekseydi. Çeksin o zaman ayağında pranga mı var ? Bazı kişilerin amacı farklı, azınlık olan bir kesim ise gayet mantıklı değerlendirmeler yapıyor onlara saygı duyuyorum. Umarım onların sayıları giderek artar, diğerleri de azalarak biter.

Night_Mare17
02.Kasım.2012, 17:44
Yalnız bir şey dikkatimi çekiyor Burak maçta ilk girdiği pozisyonları gol yapabiliyor , maç 0-0 ken yada berabereyken ama takım öne geçtikten sonra girdiği pozisyonlarda atamama sorunu var ilginç.

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 18:12
Mustafa kusura bakma ama dikkatimi çekti:

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2111532&postcount=2

Burak son 2 yılda birsürü gole imza attı ama hala bitiricilik 13 bu bana çok az bir değer olarak geldi.

Burak bitirici bir adam değil o rakam fazla.

Üstteki tam 1 sene önceki yorumun, Burak o zaman Trabzonspor'daydı. Alttaki ise bugünkü yorumun ve Burak Galatasaray'da. Peki ben de sana sormak istiyorum; 1 senede ne değişti de o zaman 13 olan bitiriciliğine çok az derken şimdi 16'ya fazla diyorsun? (bence de fazla ama konu o değil).

Son 2 yılın Burak konularındaki yorumlarınla bugünkü arasında bu kadar fark olmasında senin de değindiğin gibi "GS'ye gelmesinin BÜYÜK bir etkisi" olabilir mi?

Fm2011: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=97551
Fm2012 (12.0.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103015
Fm2012 (12.2.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=106883

ECantona
02.Kasım.2012, 18:19
Sanki facebooktaki ucuz taraftar sayfasında yazıyorsunuz çoğu yorum çok boş,

Maalesef overrated bir profile sahip. Bir sezonda kaleye 100'ün üzerinde şut atıp, bunların yarısında kaleyi tutturabilen ve bunların da yarısı kadarını gol yapabilen bir adam. Batuhan bu kadar şut çekse o da gol kralı olurdu :h:

çekseydi abi tutan mı var batuhanı?13 şut çekmiş batuhan bu sezon golu var mı bilmiyorum, burak faal türk forvetlerin en iyisidir.bu arada batuhandan forvet yaratma çabası bile türk futbolunun ne kadar aciz olduğunu gösteriyor.

Çünkü beslenmiyor..Sow galatasaray olsa şu anda 10 gol atmış galatasaray 3-2 yapmıştı şampiyonlar liginde..

Selçuk Şahin mi besliyicek sow'u ?

Sow galatasarayda olsa o kadar değişen bişey olmazdı, iyi forvet hoş forvet de çok abarttınız arkasında emre-alex varken de gördük sowu yani forvete sow koyup arkasına selçuk koymak beceriksizliktir o ayrı bi konu başlığı.

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 18:37
Sanki facebooktaki ucuz taraftar sayfasında yazıyorsunuz çoğu yorum çok boş,

çekseydi abi tutan mı var batuhanı?13 şut çekmiş batuhan bu sezon golu var mı bilmiyorum, burak faal türk forvetlerin en iyisidir.bu arada batuhandan forvet yaratma çabası bile türk futbolunun ne kadar aciz olduğunu gösteriyor.

Sow galatasarayda olsa o kadar değişen bişey olmazdı, iyi forvet hoş forvet de çok abarttınız arkasında emre-alex varken de gördük sowu yani forvete sow koyup arkasına selçuk koymak beceriksizliktir o ayrı bi konu başlığı.

Yanlız alex kimleri harcadı ? Fenerde herkes gitti..O kaldı...Fenerbahcenin orta sahası yokki ? Beceriksizlik derken ? Türkiye'de fernandes'ten sonra en iyi 2 ortasaha oyuncusudur selçuk..Yine söylüyorum sow galatasaray'da olsa 10 tane sallardı..Alex'li sow ne kadar oynadı ? Sow istatikleri..

Geçen Sene = 14 Maç 8 Gol

Bu Sene =16 Maç 6 Gol Ve artık alex yok..son 3 haftadır gol atıyor SOW...

Ayrıca gereksiz tartışmalı bırakılmalım ca 128 Ve bitiriceliği 14 yapılabilirdi..

ECantona
02.Kasım.2012, 18:46
En basitinden alex üstüne kurulan oyun sistemi nice forvetleri harcadı kezman, anelka vs konumuz o değil gerçi beceriksizlikten kastım yönetimsel olarak 10 milyon euroluk adamı beslemek için 1 milyon euroluk selçuk varsa fenerbahçe yönetiminin beceriksizliğidir bu yani.Bana göre sowdan başka gol atacak adam yok gollerinin fazla olmasında onun da etkisi var.

Ca 140 Pa 160 olsa iyidi, burak gibi kendini her yıl geliştiren bi forvet için.

Börk
02.Kasım.2012, 18:49
160 şaka olmalı bu veya ironi ben anlayamadım galiba.Burak'ın sadece finishing değerinin 1 derece düşürebileceğini düşünüyorum.

perpetua
02.Kasım.2012, 19:15
Ayrıca gereksiz tartışmalı bırakılmalım ca 128 Ve bitiriceliği 14 yapılabilirdi..

20 CA puani indirimi? Pek mantikli gelmedi bana. Biraz daha aciklarsan sevinirim.

sui generis
02.Kasım.2012, 19:16
128 ca ironidir.

futureless
02.Kasım.2012, 19:23
Şu ironiyi de forumca biraz fazla abarttık yahu.

Burak'ın defans arkasına çok iyi kaçtığını düşünüyorum bence en önemli özelliğidir bu, ama şu da var ki saçma sapan ofsayta da yakalanıyor.Demek istediğim, Burak sürekli kaçıyor, fakat gereksiz ofsaytlara yakalanması defansın ofsayta düşürmesinden çok Burak'ın biraz dikkatsizliğinden sanırım.Bu girişle şuraya geleceğim, eğer off the ball değeri 18 veya 19 yapılırsa oyunda ofsayta çok zor yakalanan bir oyuncu olmayacaksa Burak'ın off the ball değeri daha bile artabilir. Finishing konusunda da bu seride genel bi artış sezdim. Kıyaslamalar ile bakarsak duruma, x oyuncusuna, y oyuncusuna göre, Burak 16 değerini hakediyor bence.

Trabzonspor
02.Kasım.2012, 19:26
Mustafa kusura bakma ama dikkatimi çekti:

Üstteki tam 1 sene önceki yorumun, Burak o zaman Trabzonspor'daydı. Alttaki ise bugünkü yorumun ve Burak Galatasaray'da. Peki ben de sana sormak istiyorum; 1 senede ne değişti de o zaman 13 olan bitiriciliğine çok az derken şimdi 16'ya fazla diyorsun? (bence de fazla ama konu o değil).

Son 2 yılın Burak konularındaki yorumlarınla bugünkü arasında bu kadar fark olmasında senin de değindiğin gibi "GS'ye gelmesinin BÜYÜK bir etkisi" olabilir mi?

Fm2011: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=97551
Fm2012 (12.0.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=103015
Fm2012 (12.2.0): http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=106883

Abi işte bende bundan bahsediyorum bu adam bizdeyken biz özellikleri artsın diyorduk son ana kadar değişmedi bu sene değişim oldu aradan da öyle çok uzun zaman geçmeden yapıldı bu profiller.Madem artabiliyordu neden geçen sene ortasında artmadı işte ben ona takıldım.Ayrıca ilk fikirilerimde değişmeler oldu evet.Her fikir sabit kalmaz. Hem abi 13 az demişim 15 az dediğimi hatırlamıyorum.Son güncellemede değiştikten sonra 50+ gol attı 2 sezonda da benim yönetimimde ve 2 katınıda kaçırdı.Gerçekten yerinde olmuştu.

Şu yazdıklarımın hala arkasındayım o zamandan bu zaman değişmedi hala aynı savaşan Burak ama ilk temas,yaratıcılık,Bitiricilik (15'ten yukarı)artmasını gerektirecek şeyler olmadı kısa zamanda.Burda yani oyunun güncellemesiz halinde değişmesini istediklerimede dayankalar gösterdim.

Şu konuda da mesela baya yanılmışım.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2174201&postcount=74

petrol_fb12
02.Kasım.2012, 19:29
20 CA puani indirimi? Pek mantikli gelmedi bana. Biraz daha aciklarsan sevinirim.

200 Üzerinde değerlendiriyoruz..Bugun En cok fernando Torres Ca'sını merak ediyorum...? Onun kaç acaba? Ve biz türkiye'de 3-4 puan hep fazla verdiğimiz düşünüyorum..Bunu Miereles ve Krasiç Profillinden anlıyabiliriz..Daha gelir gelmez başladı tartışmalar yok bunu niye böyle şu niye böyle..Türkiye'Deki futbolla ingilteredeki futbol bir değil...Burak Yılmaz ve Fernando Torres CA aynısı cıkabilirmi ? Miereles Ca 145-150 arasındaydı sanırım selçuk 125 CA Sahip ..Selçuk 125'se Miereles 180 falan olması lazım..Şimdi Selçuk Potansiyeli ile Mierles potansiyeli aynımı ? Kalite olarak cok fark ediyor..Bir kere futbolcularda...

Ülkemizin ...Puanların abartıldığını düşünüyorum..Sadece..Oyuna Göre SOW-BURAK Aynı kalitede ? CA'sına bakarak konuşuyorum...Bazı oyuncularımız avrupa'da oynamayı hak ediyor..Selçuk Cok rahat avrupa'yı kaldırır...Bilmiyorum bu benim düşüncem bir araştırmacı olarak cok katı kuralcıım bu konuda..Ki Sertaç Çam (Gaziosmanpaşa'nın genç yeteneği dediğim halede) yetenek 1 puan düşük yazdım zihinsel olarak kötü ..Diğer özellikleri 8-9 Ve geçen seneki sertaç çam eser yok şu sıralar kendini köreltiyor her geçen gün..Örnek verdim sadece...

Bizim oyuncularımız bu kadar abarttığımız kadar iyi neden biz Cluj zorla beraberlik alıyoruz..Vaslui burda yeniliyoruz..Orda primle falan geçiyoruz..Belki bir SOW Vaslui Satın alır..Ama bilmiyorum bu işin içinden cıkamıyorum..Ya biz bu puanları fazla veriyoruz..Yada avrupalı araştırmacılar düşük vermeye calışıyor..Yada başka bir şey...

"128 Normal çünkü potansiytel o kadar benim gözümde"

Walter Sakana
02.Kasım.2012, 20:25
Abi işte bende bundan bahsediyorum bu adam bizdeyken biz özellikleri artsın diyorduk son ana kadar değişmedi bu sene değişim oldu aradan da öyle çok uzun zaman geçmeden yapıldı bu profiller.Madem artabiliyordu neden geçen sene ortasında artmadı işte ben ona takıldım.Ayrıca ilk fikirilerimde değişmeler oldu evet.Her fikir sabit kalmaz. Hem abi 13 az demişim 15 az dediğimi hatırlamıyorum.Son güncellemede değiştikten sonra 50+ gol attı 2 sezonda da benim yönetimimde ve 2 katınıda kaçırdı.Gerçekten yerinde olmuştu.

Şu yazdıklarımın hala arkasındayım o zamandan bu zaman değişmedi hala aynı savaşan Burak ama ilk temas,yaratıcılık,Bitiricilik (15'ten yukarı)artmasını gerektirecek şeyler olmadı kısa zamanda.Burda yani oyunun güncellemesiz halinde değişmesini istediklerimede dayankalar gösterdim.

Öncelikle anlayışlı bir şekilde cevap yazdığın için teşekkür ederim.

(sen durumu izah ettin, aşağıdakileri genele hitaben yazıyorum)

Şimdi ben kimsenin özelliklerle ilgili yorumlarına karışamam. Sen yanılıyorsun tarzı bir eleştiride bulunamam. Yani sen örneğin Bitiriciliği 10 olmalıydı desende 20 olmalıydı desende saygı duyarım. Ama ben bir insanın ortaya koyduğu emeği tuttuğumuz takıma göre değerlendirmemizin çok acımasızca olduğunu düşünüyorum (sana da o şekilde değerlendirdiğini düşünerek cevap yazmıştım). Burada her yoruma cevap yazıyorum diye muhtemelen antipati toplamama rağmen ısrarla yazmamın sebebi bu.

Ortaya çıkardığı iş eleştirilebilir elbette, emek harcadı diye beğenmek zorunda değiliz hiçbirimiz. Bu konular da sonuçta bizlerin fikirlerini ve önerilerini almak, gerekirse değerlendirmek adına açılıyor. Biz yaptık oldu deyip açmayabilirlerdi de. Ama bizler de yorum yaparken renkleri bir kenara bırakmalıyız. Araştırmacı arkadaşlar bu işe aylarını harcıyor, yeri geliyor ceplerinden para koyup maçlara gidiyor, her maçı her oyuncuyu tek tek dikkatlice izlemeye çalışıyor ve bu profilleri oluşturuyorlar. Bizler kalkıp o kişilerin ortaya koyduğu işi tuttuğumuz takıma göre değerlendirdiğimizde bu haksızlık oluyor bence. Benim bütün tepkim buna. Yani sonuçta adam kendisini tatmin etmek için oluşturmuyor bu profilleri. Beğenmediğimiz bir şeye doğrudan tepki göstermektense "şöyle olsaydı daha iyiydi" şeklinde yaklaşsak problem olmayacak.

Yabancı araştırmacıların şişirdikleri onca oyuncu çıkıyor her sene ama hiçbirimizin gözüne batmıyor. Fm2009'daki Marquinhos'u hatırlıyor musun mesela? Bug gibiydi. Hemen hemen hepimizin kariyerlerinin yıldızıydı. Ama gerçekte? Son serilerde Hırvat ve Belçikalı bir sürü yıldız çıkıyor. Bunlardan bazıları (Mandzukic, Badelj, Witsel gibi) gerçekte de bir yerlere gelse de çoğu şişirmeydi. Fm2012'de de Güney Afrika'dan ne oyuncular çıktı (Jali, Tshabala vs...). Fakat bu oyuncuları gerçekte pek izlemediğimiz ve FM'de de kariyerlerimize keyif kattıkları için bizi rahatsız etmiyor bu şişirmeler. Ama konu bizim ligden oyuncular olunca şurası 1 puan fazla olmuş burası 2 puan az olmuş diye en ince detayına kadar tamamen gerçekçi olsun istiyoruz. 1-2 puanlık fazlalığı "şişirme" olarak görüyoruz.

lexoqe
02.Kasım.2012, 21:36
Sonra da millet araştırma alanında yazılanlar dikkate alınmıyor der.

"Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş" dersen kahvede, statta maç izleyip gol kaçırdıktan sonra oyuncuya küfür eden bir adamın futbol bilgisinden farkın ne olur ki?

Nerede, nasıl, neden, niçin türevi soruları açıklamanızda yapmadığınız sürece burada sadece objektif yorum yapmamış olarak gözükürsünüz.

Genel olarak araştırma forumunun havası bu halde. Böyle olunca da futbol forumundan hiçbir farkı kalmıyor burasının.

O zaman şöyle düzeltelim bu işi ;

Bana göre Burak'a bitiricilik fazla verilmiş, şöyle ki bu adam ne zaman kaleci ile baş başa kalsa ne yapacağını bilmiyor. Zaten soğukkanlılık 12 verilmiş (20 üzerinden 12 iyi bir değer zaten) Şu FM profiline bakılınca bu adam o tür pozisyonlarda %80-90 ihtimal kaleye sokar. Neden %80 ? Tekniğinin düşük olması etken olabilir. Ben böyle görüyorum. Diğer bir yandan baktığımızda kararlılık 14 karar alma 12 bunlarda yüzdeyi yükseltiyor. Ben bu adamı ne zaman izlesem pozisyon yediğini görüyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki bu adamı 3 maç mı izledin sadece. Bu teoriye göre de gidersek, bu adam demek ki 2 gol atıyorsa 15 gol kaçırıyordur.

Bir diğer yandan tartışma olmaması için diyorum. Ben de Galatasaraylıyım. Adamı beğenmiyorum da değil aksine beğeniyorum.

Ya abi adam Balotelli olmuş resmen.

Trabzonspor
02.Kasım.2012, 23:57
Gabi abi, sana antipati falan duymuyorum ben,benden yana sıkıntı yok. :)

Ben direk eleştiri olsun diye yazmadım geçen seriden değişen ne olduda bu özellikler arttı merak ettim.12.0'da yazdıklarımın rkasındayım.Zaten 12.2 'de profili çok iyiydi.Orada penaltısı konusunda konuşulmuştu Burak'ın.Ben diyorumki bu özellikler verilebiliyorduda neden geçen seride verilmedi.O günc3llemeden bu zamana kadar Burak bitiriciliğini geliştirdi mi?Yada çok mu yaratıcı olduda bu kadar arttı ?

perpetua
03.Kasım.2012, 01:22

Ocak ayindaki guncelleme ile FM 2013'in ilk veritabani arasinda cok fazla fark yok esasinda.

Bitiricilik 1 puan yukselmis, soguk kanlilik 1 puan dusmus, seziler 1 puan dusmus, ilk temas 1 puan yukselmis.

Takim oyunu 3 puan, calisma 1 puan, pozisyon alma 1 puan dusmus.
Yaraticilik 2 puan, kararlar 1 puan yukselmis.

Cabukluk 1 puan yukselmis, kararlilik 2 puan dusmus.

Bu tip 1 puan yukselme/dusme ile ortaya cok cok farkli bir oyuncu ciktigini sanmiyorum.

Beni profilinde en cok rahatsiz eden tackling'in 10 olmasi acikcasi.

BoMccalebb
03.Kasım.2012, 01:35
Fm 13 ilk güncellemede Burak'ın değerleri mi böyle olacak yoksa geçen seneye göre mi değişen özellikler bunlar?

perpetua
03.Kasım.2012, 01:56
200 Üzerinde değerlendiriyoruz..Bugun En cok fernando Torres Ca'sını merak ediyorum...? Onun kaç acaba? Ve biz türkiye'de 3-4 puan hep fazla verdiğimiz düşünüyorum..Bunu Miereles ve Krasiç Profillinden anlıyabiliriz..Daha gelir gelmez başladı tartışmalar yok bunu niye böyle şu niye böyle..Türkiye'Deki futbolla ingilteredeki futbol bir değil...Burak Yılmaz ve Fernando Torres CA aynısı cıkabilirmi ? Miereles Ca 145-150 arasındaydı sanırım selçuk 125 CA Sahip ..Selçuk 125'se Miereles 180 falan olması lazım..Şimdi Selçuk Potansiyeli ile Mierles potansiyeli aynımı ? Kalite olarak cok fark ediyor..Bir kere futbolcularda...

Ülkemizin ...Puanların abartıldığını düşünüyorum..Sadece..Oyuna Göre SOW-BURAK Aynı kalitede ? CA'sına bakarak konuşuyorum...Bazı oyuncularımız avrupa'da oynamayı hak ediyor..Selçuk Cok rahat avrupa'yı kaldırır...Bilmiyorum bu benim düşüncem bir araştırmacı olarak cok katı kuralcıım bu konuda..Ki Sertaç Çam (Gaziosmanpaşa'nın genç yeteneği dediğim halede) yetenek 1 puan düşük yazdım zihinsel olarak kötü ..Diğer özellikleri 8-9 Ve geçen seneki sertaç çam eser yok şu sıralar kendini köreltiyor her geçen gün..Örnek verdim sadece...

Bizim oyuncularımız bu kadar abarttığımız kadar iyi neden biz Cluj zorla beraberlik alıyoruz..Vaslui burda yeniliyoruz..Orda primle falan geçiyoruz..Belki bir SOW Vaslui Satın alır..Ama bilmiyorum bu işin içinden cıkamıyorum..Ya biz bu puanları fazla veriyoruz..Yada avrupalı araştırmacılar düşük vermeye calışıyor..Yada başka bir şey...

"128 Normal çünkü potansiytel o kadar benim gözümde"

Fernando Torres ilginc bir konu. Chelsea arastirmacisi disinda arastirma icindeki herkes Torres'in yeterince iyi yapilmadigi dusuncesindeydi ama sonucta sorumlu olan Chelsea arastirmacisi. Onun karari. Mesela Sturridge'i de 147 CA yapmis kendisi. Bu yonden de bakarsak bence Torres'e haksizlik yapildigi ortada ama Chelsea arastirmacisi takintili. Belki de gecen sezon Lampard cok kotu bir sezon gecirmese Lampard su anda 170 CA'lik oyuncu olurdu herhalde. FM 2012 arastirmasinin yazinda bana Lampard'in Xavi'den farki olmadigini anlatiyordu zira kendisi. Ne yapalim? :)

Selcuk icin 125 deyince, kimi kastettin bilemiyorum. Selcuk Sahin ise dunya futbolunda CA olarak onun onunde 267 tane DM var. Hem DM, hem de MC olarak bakarsak Selcuk'un onunde dunya futbolcunda 668 tane oyuncu var.

Yani 125 CA'lik bir oyuncu, oldukca vasat bir oyuncu. Her takim 2 tane DM ile oynuyor varsayarsak kabaca Selcuk Sahin dunyanin en iyi 133. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Her takim 3 tane orta saha ile oynuyor varsayarsak, kabaca Selcuk Sahin dunyanin en iyi 222. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Meireles'in CA'si ise onu dunyanin en iyi 46. orta saha oyuncusu yapiyor. Yani kabaca dunyanin en iyi 15. takiminin ilk 11 oyuncusu.

Yani oyuncu CA dagilimi bir yari normal dagilimi gibi. Ustte az sayida yuksek CA'li adam var ama CA dustukce benzer kalitede ve kolaylikla yerine baska oyuncularin monte edilebilecegi oyuncu sayisi cogaliyor.

Elano da 150 CA ile geldi ama sahada ne yapabildigi, yapamadigi ortada. Veya Misimovic 147 CA ile geldi ve yapabildikleri, yapamadiklari ortada. Guiza da 155 CA ile geldi. Onun da yaptiklari ortada.

Marc Janko 132 CA ile ligimize gelmisken, Halil Altintop 135 CA ile ligimize gelmisken, Amr Zaki 128 CA ile gelmisken, Bobo 128 CA ile gelmisken, Stancu 135 CA ile gelmisken ve bu oyuncularin 2 yilda 61 gol atmasi hemen hemen ruya gibiyken, gercekten bu oyuncularla ayni seviyede olmasi gerektigini mi dusunuyorsun Burak'in?

Neyse CA 2-3 puan yuksek, 2-3 puan dusuk olabilir. Ama 20 puan fark?

Trabzonspor
03.Kasım.2012, 02:04
Ocak ayindaki guncelleme ile FM 2013'in ilk veritabani arasinda cok fazla fark yok esasinda.

Bitiricilik 1 puan yukselmis, soguk kanlilik 1 puan dusmus, seziler 1 puan dusmus, ilk temas 1 puan yukselmis.

Takim oyunu 3 puan, calisma 1 puan, pozisyon alma 1 puan dusmus.
Yaraticilik 2 puan, kararlar 1 puan yukselmis.

Cabukluk 1 puan yukselmis, kararlilik 2 puan dusmus.

Bu tip 1 puan yukselme/dusme ile ortaya cok cok farkli bir oyuncu ciktigini sanmiyorum.

Beni profilinde en cok rahatsiz eden tackling'in 10 olmasi acikcasi.

Düşen özellikler düşmesi gerekenler olmuş.Onlara değinmeyi unuttum.Onalarada bakmıştım.Açtığım Colman konusunda da bahsettiklerim dışında değişiklikler olmuş ama onlara değinmedim mesela.

Artanların artmasına neden bulamadığım için yazdım zaten.Oyunda Burak şuanda nasıl bilmiyorum.Daha oynama fırsatım olmadı ama Bu profil 12'de olsa 58'den fazla attırırm gibi geliyor bana.

petrol_fb12
03.Kasım.2012, 02:20
Ca'sı düşük olmuş 130 olabilirdi PA 157 yapılabilirdi gelişmeye cok acık çünkü..

Denge 11 Zıplama 11Önceden Sezme 10 olabilirdi..Topa Hamle 13 Markaj 12...Olabilirdi..

Geçen seneki özellikleriyle değerlerndiriyoruz..Bu sene önceden sezmesini biraz daha düzeltti..Markaj olayı düzelti bu sezonun sonuna doğru markaj 15 olabilir..ama puanlar biraz abartılmış..

Bugun Semih Kaya'ya attığım yorum...Burak Türkiye Süper Lig İçin önemli bir oyuncu ..Benim görüşüm hadi 130 olsun..148 Benim gözüme cok yüksek geldi..Bu sene daha iyi performans sergiliyor ...Bu sene 135 Olabilir..Galiba Chelsea Araştırmacısıyla Benzer yönlerimiz var ..:) Sanırım..

GebzeLi1907
03.Kasım.2012, 03:18
Composure 9 yada 10 olmalı burak o kadar çok pozisyona girmesine rağmen bi o kadar kaçırıyor kötü tercih ediyorsa bence büyük oranda aceleceğiliğinden sakin kalamamasından.
Concentration ya da off the ball düşmeli çünkü 14 ve 17 değeri burak ı iyice kurt bir forvet haline getirecektir.
burak savunma arkasına çok iyi sarkan bir oyuncu bu yüzden 17 off the ball normal ama gerçekte ki kadar ofsayta düşmesi için konsantrasyonun 10 11 civarlarında olması gerektiğini düşünüyorum.
eğer ofsayta düşmesinde anticipation etkili ise o özellik bu seviyelere gelmeli.

loyalty egemen in 4 idi sanırım burak ın da bu şartlar altında 6 olur en fazla..çok önemli değil ama ilerleyen senaryoya göre fark yaratabilir.

teamwork de özellikle galatasaraya geldiğinden beri iyi yönde artış gösterdi sürekli asisti de düşünüyor takımın oyun planına uymaya çalışıyor, 7 çok düşük bence 10 11 olabilir.

serkan1520
03.Kasım.2012, 07:08
Kararlılık 17 topsuz alan 19'a çıkarılıp finish 13 ilk dokunuş 11 yaratıcılık 8'e düşürülmeli.

di canio
03.Kasım.2012, 15:41
Belki güncel bir bilgi olmayacak, Burak'ın saha içinde yaptıklarına ne derece etki eder bilmiyorum ama Burak Antalyaspor'da oynadığı dönemde orta sahanın ortası ve defansif orta saha olarak da oynayan bir oyuncuydu. Sanırım bu pozisyon bilgileri de girilmeli. Hatta önümüzdeki yaz ülkemizde düzenlenecek olan 20 Yaş altı Dünya Kupası'na 2005 yılında katıldığımızda milli takımımızın oynadığı tüm maçlarda görev almış, ilk maçta Selçuk İnan'la beraber, sonraki 3 maçta da Zafer Şakar'la beraber orta sahanın ortasında görev yapmıştı.

mpaker66
03.Kasım.2012, 16:44
Burak'ın bitiriciliği fazla verilmiş diyenler şunu dikkate almalıyız. Burak bitiriciliği düşük olduğu için mi atamıyor yoksa soğukkanlılığı olmadığı için mi yanlış karar verdiği için mi? Bunu sorgulamalıyız. Buna bakarak anlarız. Bence Burak'ın şutlarında sorun yok zira net şutlar çekiyor, bence sorunu soğukklanlılık ve karar verme. soğukkanlılık 9 karar verme 7 veririr, topsuz alan 19 verilir sorun giderilir.

petrol_fb12
03.Kasım.2012, 16:49
Burak'ın bitiriciliği fazla verilmiş diyenler şunu dikkate almalıyız. Burak bitiriciliği düşük olduğu için mi atamıyor yoksa soğukkanlılığı olmadığı için mi yanlış karar verdiği için mi? Bunu sorgulamalıyız. Buna bakarak anlarız. Bence Burak'ın şutlarında sorun yok zira net şutlar çekiyor, bence sorunu soğukklanlılık ve karar verme. soğukkanlılık 9 karar verme 7 veririr, topsuz alan 19 verilir sorun giderilir.

Gerçekten sana şapka cıkıyorum ..Bu sitede bu konuda doğru yorum insanlardan birisin..

Gelelim bitiriceliğe burak hemen hemen girdiği her poziyonda soğukanlılığı en üst seviyede..Ama biteremiyor Bütün topları kalecinin üstüne nişanlıyor..Yani 4 poziyona giriyorsa..1'ni atıyor..Ama 3 nü kaçıyor..ben 14 makül diyorum 16 cok ..

perpetua
03.Kasım.2012, 18:56
Gerçekten sana şapka cıkıyorum ..Bu sitede bu konuda doğru yorum insanlardan birisin..

Gelelim bitiriceliğe burak hemen hemen girdiği her poziyonda soğukanlılığı en üst seviyede..Ama biteremiyor Bütün topları kalecinin üstüne nişanlıyor..Yani 4 poziyona giriyorsa..1'ni atıyor..Ama 3 nü kaçıyor..ben 14 makül diyorum 16 cok ..

Kalecinin ustune nisanladigi konusunda cok emin degilim. Burak'in rahat pozisyonda vuruslari ya yerden, ya da kalecinin omuzunun ustune dogru. Yani kalecilerin zayif noktalarini iyi bilerek vuruyor. Bazen kaleci kurtariyor. Bazen de kurtaramiyor.

Ayrica ozellikle gecen yildan beri, eyvah top sol ayagima geldi kaleye vurmayayim da topu duzelteyim diyen bir oyuncu degil. Bence bu da isabet yuzdesini dusuruyor cunku sol ayagi cok iyi olan bir oyuncu da degil (mesela Elmander iki ayagiyla da belli seviyede toplara vuruyor ve bu onu bazi pozisyonlarda Burak'tan daha etkili yapiyor). Her ne kadar son 1.5 yilda attigi 45 golun 12 tanesi sol ayagiyla olsa da.

Neyse..

Oynattigim 10 test oyunda (2012/13 sezonunu tamamen yapay zeka yonetiyor) Burak'in Sut, Kaleyi Bulan Sut (KB) ve Gol sayilari ve 2011/12 sezonu ile karsilastirmasi.

http://dosya.turksportal.net/research/Byilmaz.jpg

Bitiricilik ve soguk kanlilik cok da abartilmis degil galiba?

petrol_fb12
04.Kasım.2012, 02:02
Kalecinin ustune nisanladigi konusunda cok emin degilim. Burak'in rahat pozisyonda vuruslari ya yerden, ya da kalecinin omuzunun ustune dogru. Yani kalecilerin zayif noktalarini iyi bilerek vuruyor. Bazen kaleci kurtariyor. Bazen de kurtaramiyor.

Ayrica ozellikle gecen yildan beri, eyvah top sol ayagima geldi kaleye vurmayayim da topu duzelteyim diyen bir oyuncu degil. Bence bu da isabet yuzdesini dusuruyor cunku sol ayagi cok iyi olan bir oyuncu da degil (mesela Elmander iki ayagiyla da belli seviyede toplara vuruyor ve bu onu bazi pozisyonlarda Burak'tan daha etkili yapiyor). Her ne kadar son 1.5 yilda attigi 45 golun 12 tanesi sol ayagiyla olsa da.

Neyse..

Oynattigim 10 test oyunda (2012/13 sezonunu tamamen yapay zeka yonetiyor) Burak'in Sut, Kaleyi Bulan Sut (KB) ve Gol sayilari ve 2011/12 sezonu ile karsilastirmasi.

Bu verilere göre makul görülüyor...

BoMccalebb
04.Kasım.2012, 02:49
Burak esasen kaleyi tamamen karşısında aldığında net vuruşlar yapıyor ama köşelerden pozisyona girdiğinde genelde kalecinin üstüne vuruyor. Bu profilinde bence finishing 15, first touch 11 olmalı ayrıca of the ball 1 puan yükselmeli.

Cengo
04.Kasım.2012, 20:17

Neyse..

Son maçta baktım da evet dediğin gibi sağ tarafta gelişine vurdu. Yalnız çok kötü vurdu. 3-4 metre farkla gitti. Bir diğer vuruşu da kalecinin üstüne gitti, gerçi açı biraz daralmıştı ama atabilirdi de. Zaman zaman da çok güzel vuruyor. Bir tuhaflık var. Composure ya da Decisions problemi olabilir mi? Verilen bu değer yüksek demiyorum, kez yüksek de değiller zaten. Sadece neden bu sonuç olabilir kısmında fikir yürütmeye çalıştım.

Tekniğe verilen değer bence iyi. Ligde teknik forvet göremiyorum pek. Üst ya da üst dışla vuruyorlar şutları da. Ayak içi plase atanı görmedim. Bunu en iyi yapan yerlilerden biri Tanju Çolak'tı (Yabancılar hariç, yabancı çok var). Onunla karşılaştırınca çok düz vurduğunu görüyorum. Tekniğinin 12de yüksek olmaması bence iyi. Teknikle pek işi yok zira Burak'ın. Genelde sert vuruyor. Onu da "Shoot With Power" PPM'i ile çözmek mümkün.

Determination 2-3 puan (16-17) yüksek olabilir belki bence. Pres görevi verildiğinde yeterince yapmadığını, umursamadığını da düşünüyorum. O işi de Umut Bulut fazlası ile yapıyor.

perpetua
04.Kasım.2012, 20:25
Bence teknik ve dripling'de indirim olabilir Burak icin. Kendi basina pozisyona giremiyor, top da pek saklayamiyor. Ille de topu onune dogru alacak, duvar olmayi pek sevemeyen bir oyuncu olarak daha iyi yansitilabilir bence.

Boylece rahat birakilmadigi pozisyonlarda topu kaybetmesi biraz daha rahatlasir veya daha kotu vuruslar denemek zorunda kalir gibi geliyor bana.

Tabii bu sayede yukaridaki istatistiklerin de gosterdigi gercekten biraz daha fazla sut pozisyonu yakalamasini da ortadan kaldirir.

brkdnz
04.Kasım.2012, 22:59
çok çok abartı bir profil olmuş,nereden bakarsan bak,

ancak sanıyorum gs araştırmacıları birşey bulup yine geçiştireceklerdir bu eleştrileri,dikkate alınmadığı belli oluyor .

genelde gs'ye gelen oyuncunun ciddi anlamda şişirilmesi ,özelliklerinin fazla yansılıtması nasıl bir kendini tatmin etme şeklidir o da ayrı bir konu.

ben bir Fenerbahçeliyim ancak ciddi anlamda gözlem yapabilen ve objektif düşünebilen biriyim.

Ancak gs araştırmacılarının bu tarz profil şişirmelerine ciddi anlamda anlam veremiyorum,kendileri nasıl kabul ediyor bu profilleri anlamakta zorlanıyorum.

William Rookwood
05.Kasım.2012, 02:56
Buradan pek objektif durmuyorsunuz. Şişirilmiş denilen adam ligde 34 gol attı. Bence profili gayet iyi oyunda bile 34 gol atamıyor. Gol ortalaması 25-15 arası.

Kaka Leite
05.Kasım.2012, 03:01
Ben bitiriciliğinin 16 olmasını anlayamıyorum.

Her maç en az 1-2 pozisyonu harcayan bir adamdan bahsediyoruz.Bunu en iyi geçen maç gördük mesela daha öncesi de var tabii.

Arttırılması gereken özellikleride var tabii, neden bunu yazdın da onu yazmadın dersen de ilk gözüme batan bu oldu benim çokta inceleyemedim :icon_biggrin:

Ayrıca bu 34 gol'ün havasının çok arttırıldığını düşünüyorum.İyi o zaman 1-2 sezon önce 30 gol atan adamın profilindeki özellikler hiç düşmesin,yükselsin.Ne demişler ''ne oldum değil ne olacağım demeli'' şuan ki hali ortada kendisinin..

brkdnz
05.Kasım.2012, 03:12
bir oyuncunun domestic bir ligte attığı gol sayısı ile özellikleri ,ca ve pa değerleri arasında nasıl net bir bağlantı kurduğunuzu cidden anlamakta zorlandım.estonya liginde 45 gol atan adamın bitiriciliğinin 20 olması lazım o zaman bu mantıkla

oyuncuya uygun sistem,takımın oynadığı sistem,diğer takımların uyguladığı ya da uygulayamadığı sistemler oyun yapıları hiç bir önemi yok yani ?

bireysel anlamda oyuncu değerlendirilken oyuncunun yapabildiği ve yapamadığı şeylere bakmamız lazım.

evet burak off the ball özelliği iyi olan ancak çok ofsayta düşen,çok pozisyona giren ve doğal olarak çok gol atan ve çok gol kaçıran bir adam.

Fenerbahçe takımında mesela burak yılmaz diye biri oynuyor olsa şu takımda 2 gol atamaz iddaa ediyorum.(1 gol belki atabilir:) )ya da tersten bakalım m.sow denen adam Galatasaray takımında oynuyor olsaydı ya da geçen seneki ts takımında oynuyor olsaydı ve tüm sistem ona kurulu olsaydı sizce kaç gol atardı ?

bana kalırsa burak yılmaz mental anlamda sorunlu bir adam ancak oyunda mental özelliklerinin üst düzey olduğunu görüyoruz,baştan saydırmayın neredeyse tamamı konusunda itirazım var mental özelliklerinde.ve dolayasıyla ca ve pa değerleri de abartı çıkmış oluyor.

ciddi olarak burak'ın bu kadar üst düzey bir santrafor olduğunu mu düşünüyorsunuz gerçekten ?

şimdi bana 148 ca altı santraforları saydırmayın,komik olur zira çıkan isimlerle burak'ın kıyaslanması ve onların Burak'tan daha düşük ca almış olması.

perpetua
05.Kasım.2012, 06:33
Ben bitiriciliğinin 16 olmasını anlayamıyorum.

Her maç en az 1-2 pozisyonu harcayan bir adamdan bahsediyoruz.Bunu en iyi geçen maç gördük mesela daha öncesi de var tabii.

Arttırılması gereken özellikleride var tabii, neden bunu yazdın da onu yazmadın dersen de ilk gözüme batan bu oldu benim çokta inceleyemedim :icon_biggrin:

Ayrıca bu 34 gol'ün havasının çok arttırıldığını düşünüyorum.İyi o zaman 1-2 sezon önce 30 gol atan adamın profilindeki özellikler hiç düşmesin,yükselsin.Ne demişler ''ne oldum değil ne olacağım demeli'' şuan ki hali ortada kendisinin..

Tamam da Burak bu golleri 2 sene once atmadi. Ozelliklerini kararlastirdigimiz Mayis/Haziran ayi ile biten sezonda atti.

Sanki bunu 3-4 yil once yapmis gibi davranmak neden?

Burada Euro 2008 sonrasi Semih Senturk'un 160 CA'lik bir santrafor olmasi gerektigini yazanlari da hatirliyorum. Fenerbahce'nin yeterince iyi yapilmadigini soyleyenlerin fikriydi bu. O donemde Semih'in CA'si 145'ti ve o donemde bu seviyede olmayi bence hak da ediyordu. Simdi ise ayakta duramiyor. Semih'in CA'si ve ozellikleri ayni kaldi mi? Burak da o durumda olursa, Burak icin de ayni indirimler yapilir pek tabii.

Burak'in su anki halini de cok farkli goremiyorum gecen sezondan. Cok deneyen, iyi vuruslar da yapabilen ama bu vuruslarda cok istikrari olmayan, pozisyona girmek icin takim arkadaslarina ihtiyaci olan bir oyuncu goruntusunde Burak. Tabii en buyuk fark, Galatasaray'in Trabzonspor kadar Burak endeksli oynamamasi ve takimlarin Galatasaray'a biraz daha fazla kapanarak oynamasi. Tabii bu da Burak'in isini zorlastiriyor ve daha basarili olmasi icin oyununu cesitlendirmesini gerektiriyor.

Sonucta Burak'in dripling becerisini cok ust duzey yapip 2-3 oyuncuyu calimlayip kendisine pozisyon yaratan bir oyuncu yapilmamis. Veya muazzam hava hakimiyeti olan ve kafa ile rahat gol atabilen bir oyuncu da yapilmamis. Iyi top saklayip top dagitan bir oyuncu olarak da yansitilmamis.

Zaman zaman iyi vuruslari var, ama bu vuruslarda istikrari pek fazla degil. Iyi kosular yapan. Hizli ve guclu bir oyuncu.

Ustelik bu seviyeye Galatasaray'da degil, Trabzonspor'da ulasti. Performansi abartildiysa, Trabzonspor'da abartildi. Gecen Mayis ayinda. Daha Galatasaray'a transferi konusulmazken. Yurt disina gidecegine kesin gozuyle bakilirken.

mkkadi
05.Kasım.2012, 13:01
FM 12'de 140 ile başlayıp aynı sene 145 ile devam eden Burak'a çok fazla olmuş denmeyip Galatasaray'a gelince şişiriliyor demek nasıl bir mantık kavrayamadım açıkçası.

Şu an 148 olmasında da benim hiç bir etkim yoktur. Oyuncular değerlendirilirken Burak benim datamda bulunmayıp Trabzonspor araştırmacısı tarafından yapılmıştır. İlk önce burayı anlayalım. Ben Burak'a hiç dokunmadım.

Trabzon araştırmacısını da başarılı buluyorum. Gerçekle özleşen bir Burak olmuş. CA'da ya da diğer özelliklerde ufak değişiklikler tabii ki olabilir. Ama Beta'da test sürecinde de bulundum. Şu anda nasılsa oyunda da öyle. Genelde koşu denemeleri ile pozisyona giren bir Burak var. 20 gol civarı da gol atıyor. Sanırım gerçekte de karşılaşacağımız durum bu olacak.

Özellikleri de ne olur tek başına değerlendirmemeye çalışalım. Dünyada gol kaçırmayan forvet yok. Messi de, Ronaldo da, Falcao da gol kaçırıyor. Hem de acayip goller kaçırıyor. Finishing 20 demek her pozisyonu atar demek değil. Hem başarıyı etkiliyen diğer özellikler var hem de 20 mutlak başarı puanı değil. Olasılığı yüksek demek. 16 finishing diğer özellikleri ile de hasaba katarsak 1 atan 2 kaçıran Burak yansıtıyor karşımıza. Gerçekte de böyle bir Burak var.

OrcunFB
13.Kasım.2012, 03:24
Burak'ın bitiricilikle ilgili pek bir problemi yok. Burak'ın kararlılık ve soğukkanlılığı ile ilgili bir problemi var o yüzden bazı net fırsatları kaçırabiliyor. Bence bitiriciliği böyle kalıp, soğukkanlılığı 10'a kararlılığı ise 12'ye çekilmesi iyi olur.

caner485
13.Kasım.2012, 11:21
Şu an ki performansına bakarsak hala aynı devam ediyor kaldığı yerden.Zaten oyunda da 30-35 maçta 25 gol ortalama yakalayabiliyor normal bence yerinde bir profil tebrikler.

serkan1520
17.Kasım.2012, 18:01
Burak'ın en önemli özelliği nedir ?

Çok kolay pozisyona girmesi ve atletizmi.

Zayıf yönleri neler ?

Tekniksel özellikleri.

Peki bu oyuna nasıl en kolay yansıtılır ?

Of the ball 20 yaparsın tekniksel özelliklerinde düşüse gidersin ve biz de gerçekçi bir burak seyrederiz.Bu kadar tartışma götürecek bir durum göremiyorum ben açıkçası.

Burak 150 ca hakeden biri biz nedense oyuncuların takıma katkısından çok göze hoş geliyor mu ona bakıyoruz Selçuk Şahin fenerbahçede amatör futbolcu muamelesi görüyorsa Burak yılmaz bu akıldışı performansına rağmen hala eleştiriler alıyorsa Querasma koskoca 2 sezonda beşiktaşkta 1 elin parmaklarını geçmeyecek kadar gol atmış olmasına rağmen hala taraftarlar ona tapıyorsa bizim futbol algımızda sorun var demektir.(Ca'sı düşürülsün diyenler için)

Not : Bunları bir fenerbahçeli olarak yazıyorum.

malpince
18.Kasım.2012, 01:29
Evet öyle diyeceğim, nedenlerini açıklayayım:

2- Senin mantığından gidelim; Sow'un PA'sı Burak'tan daha yüksek (Sow: 155, Burak:150). Ama bunu yazmıyorsun. Kaldı ki Sow Burak'tan 1 yaş küçük ki CA'sı 1 sene içerisinde Burak'ı geçebilir. Ayrıca 3-5 CA'lık farkların bir önemi yok, oyun içerisinde çeşitli faktörlerle CA'lar sürekli değişebiliyor.

3- Mevcut profillerle Sow Burak'tan daha etkili bir golcü. Sadece CA'ya takıldığın için bunu da göremiyorsun. Bitiriciliği 2 puan daha yüksek. Takım Oyunu 2 puan daha yüksek. Fiziksel özellikleri 1'er puan daha yüksek ki bunlar çok önemli. Önsezi özelliği 3 puan daha yüksek. Ayrıca gizli özelliklerden Baskı (Pressure) özelliği de 2 puan daha yüksek. Burak'ın sadece Topsuz Oyun ve İlk Kontrol özellikleri 1'er puan daha yüksek.

4- Saydığın oyuncuların profillerini aynı kişi yapmış gibi yazıyorsun, halbuki Burak'ın profilini GS araştırmacısı, Sow ve Bekir'in profillerini FB araştırmacısı hazırlamış. Bu kişiler profilleri hazırlarken "aaa acaba Burak'ın profili nasıl, ben de ona göre hazırlayayım" mantığıyla hazırlamıyorlardır herhalde. Ne görüyorlarsa onu yansıtmaya çalışıyorlardır.

5- Profiller gösterecekleri performans olarak gerçeğe yakın olmalı, özelliklerin birebir karşılığı olarak değil bence. Yani son 3 sezonun her birinde 20-30 küsür gol atmış bir oyuncunun Bitiriciliği fazla olmuş demek yanlış bir yaklaşım bence. Burak'ın Bitiriciliği 16 değildir, katılırım ama oyunda da gerçekteki kadar gol atmasını sağlamak gerekir. Ha bunu örneğin Bitiricilik değil de Soğukkanlılık, Önsezi, Takım Oyunu veya Fiziksel özellikleri olduğundan biraz daha iyi yaparak da sağlayabilirsin. Oyuncuları birebir aynı yansıtmaya çalışırsan oyunda gerçekten çok uzak sonuçlar alırsın emin ol.

yazınızda bu maddeler dikkatimi çekti ve ben bunu konular hakkında ters düşünüyorum belki de yanlış düşünüyorum sormak-cevaplamak istedim bu bölümleri:
2.ca değişebilir falan demişsiniz fakat benim bildiğim ca tanımı oyuncunun ŞİMDİKİ yeteneği değil midir? o zaman ca'nın o'su bu'su olmaz ki bunlar genç oyuncu da değil ona buna bağlı da diyemeyiz. oyun içinde çeşitli faktörlere kalması gereken burak'ın sowu geçmesidir, sow'un burak'ı geçmesi değil bence.

3. bir şey söylüyoruz bir oyuncu hakkında, hemen araştırmacılar ca verilerini koyuyor. x oyuncu bu verilerle dünyanın en iyi şu kadarıncı oyuncusu olmuş bu gayet yeterli diye(yani verimliliği ele almıyor-bir bakıma ca değeri verimliliği kapsıyor demek oluyor bu-). bu CA kıyaslamasını VERİMLİLİĞE BAKMAKSIZIN araştırmacılar dahi yapıyorsa bizim burada soyut olarak o bundan verimden bahsetmemiz söz konusu değildir. eğer burak'ın ca'sı sow'dan fazla ise burak sow'dan daha iyi yansıtılmış demektir. burayı anlatmak biraz zordu fakat anladığınızı umuyorum.

4. eğer dediğiniz gibi bir durum söz konusuysa tamamen bu yanlışlığı açıklamakta ki bence böyle bir durum söz konusu değildir. her araştırmacıyı birbirine bağlayan bir şef var ki hepsi birbirinden haberlidir aksi takdirde kıyaslamalarda daha komik veriler elde ederdik.

5.burak'ın kaç gol attığı tabii ki önemli fakat araştırrmacıların bir görevi de oyunda bu golleri nasıl attığını yansıtabilmek. aksi durumda oyun gerçekçi olmazdı. mesela oyunda inzaghi gibi 30 gol atan bir burak olsa olmazdı. rakibinizin taktiği ceza sahasına kapanmaksa tabii ki burak'ın gol atması zorlaşmalı. yoksa dediğiniz gibi sadece gol bakımından yapılacak olsa her futbolcuya bir ca değeri verilir, çat diye yollanırdı. ki bu da demek oluyor ki almeida hızıyla 10-15 gol atsın, elmander bitiriciliğiyle 10-15 gol atsın ama atsın mantığı... böyle bir durum varsa-ki izlediğim kadarıyla olduğunu sanmıyorum,olmadığını biliyorum-çok saçmalanmış olur. demem o ki burak 30 gol atsın diye olmayan bitiricilik değeri değil eksik olan x özelliği yükseltilmeli(şayet varsa, çünkü profiline girmek istemiyorum girersem çıkamam :) )

Walter Sakana
18.Kasım.2012, 03:21
yazınızda bu maddeler dikkatimi çekti ve ben bunu konular hakkında ters düşünüyorum belki de yanlış düşünüyorum sormak-cevaplamak istedim bu bölümleri:

Bu üslup ve yaklaşımda olan herkesle keyifle tartışırım düşüncelerimi. Hemen cevaplayayım;

2.ca değişebilir falan demişsiniz fakat benim bildiğim ca tanımı oyuncunun ŞİMDİKİ yeteneği değil midir? o zaman ca'nın o'su bu'su olmaz ki bunlar genç oyuncu da değil ona buna bağlı da diyemeyiz. oyun içinde çeşitli faktörlere kalması gereken burak'ın sowu geçmesidir, sow'un burak'ı geçmesi değil bence.

Orada anlatmak istediğimi alttaki mesajımda daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum:
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2350808&postcount=21

Evet CA dediğiniz gibi oyuncunun "şimdiki" yeteneğidir. Burada öncelikli hata (bence) Burak ile Sow'un kıyaslanmasıdır. Bana göre Sow "golcü" olarak, Burak ise "forvet" olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca Burak'ın CA'sının Sow'dan 3 puan daha yüksek olması ondan daha iyi bir oyuncu olduğu anlamı taşımaz. Burak bilmem kaçıncı en iyi forvettir, Sow da bilmem kaçıncı en iyi golcüdür... bu şekilde değerlendirmek gerekir bence. Tabi burada "bence"nin altını çiziyorum, kesin doğru bir yaklaşım diyemem, onu araştırma şefi doğru veya yanlış olarak izah edebilir anca.

Kişisel görüşüm (anladığım kadarıyla çoğunuzun da görüşü) Sow Burak'tan daha iyi bir oyuncu. Ama ikisi arasında bir tercih yapacak olsam gözü kapalı Sow'u alırım diyemem, buna oyun sistemime göre karar veririm. Ofansif, yüklenerek oynayacaksam Sow, kontra tarzı oynayacaksam Burak daha iyi oyuncudur benim için. Örneklersek; Galatasaray açısından bakarsam Sow'u tercih ederdim. İstanbul BB açısından bakarsam ise Burak'ı 2 tane Sow'a değişmem (bu paragraf yazdıklarınızla alakasız sadece paylaşmak istedim düşüncemi).

3. bir şey söylüyoruz bir oyuncu hakkında, hemen araştırmacılar ca verilerini koyuyor. x oyuncu bu verilerle dünyanın en iyi şu kadarıncı oyuncusu olmuş bu gayet yeterli diye(yani verimliliği ele almıyor-bir bakıma ca değeri verimliliği kapsıyor demek oluyor bu-). bu CA kıyaslamasını VERİMLİLİĞE BAKMAKSIZIN araştırmacılar dahi yapıyorsa bizim burada soyut olarak o bundan verimden bahsetmemiz söz konusu değildir. eğer burak'ın ca'sı sow'dan fazla ise burak sow'dan daha iyi yansıtılmış demektir. burayı anlatmak biraz zordu fakat anladığınızı umuyorum.

Anladığımı sanıyorum :) Buna da cevabımı üstteki yazdıklarımdan bulabilirsiniz sanırım.

4. eğer dediğiniz gibi bir durum söz konusuysa tamamen bu yanlışlığı açıklamakta ki bence böyle bir durum söz konusu değildir. her araştırmacıyı birbirine bağlayan bir şef var ki hepsi birbirinden haberlidir aksi takdirde kıyaslamalarda daha komik veriler elde ederdik.

Elbette araştırma şefi var (perpetua). Ama benim tahminim her kulübün araştırmacısı sorumlu olduğu kulübün oyuncu profillerini hazırlıyor. Daha sonra araştırma şefine iletiyor, o da bunları gözden geçiriyor (bunu belki hazırlama aşamasında da yapıyor olabilir) ve göze çarpan bir hata yoksa düzenlenip yapımcı firmaya gönderiliyor. Öyle oyuncu profillerini yanyana koyup kıyasladıklarını sanmıyorum, o şekilde yetiştirmek çok zor olur hem, kaç tane kulüp var. Sadece Süper Lig de değil, 1.lig, 2.lig... çok zor.

5.burak'ın kaç gol attığı tabii ki önemli fakat araştırrmacıların bir görevi de oyunda bu golleri nasıl attığını yansıtabilmek. aksi durumda oyun gerçekçi olmazdı. mesela oyunda inzaghi gibi 30 gol atan bir burak olsa olmazdı. rakibinizin taktiği ceza sahasına kapanmaksa tabii ki burak'ın gol atması zorlaşmalı. yoksa dediğiniz gibi sadece gol bakımından yapılacak olsa her futbolcuya bir ca değeri verilir, çat diye yollanırdı. ki bu da demek oluyor ki almeida hızıyla 10-15 gol atsın, elmander bitiriciliğiyle 10-15 gol atsın ama atsın mantığı... böyle bir durum varsa-ki izlediğim kadarıyla olduğunu sanmıyorum,olmadığını biliyorum-çok saçmalanmış olur. demem o ki burak 30 gol atsın diye olmayan bitiricilik değeri değil eksik olan x özelliği yükseltilmeli(şayet varsa, çünkü profiline girmek istemiyorum girersem çıkamam )

Burada yazdıklarınızda haklısınız ama ben pek izah edememişim. Ufak tefek istisnai dokunuşlar gerektiğine inanıyorum çünkü oyuncu özelliklerinin gerçekteki yansımasıyla oyun motoruna yansıması birebir aynı değil. Örneğin Sabri Sarıoğlu'nun Fm2009 profilini hatırlıyorum. Profillere verilen tüm değerler son derece doğruydu bana göre. Ama Sabri o profille oyunda müthiş bir performansa ulaşıyordu ve ligin en iyi top süren oyuncularından olup üstüne 20 küsür de asist yapıyordu kariyerlerimde. Çünkü çabukluğu, çevikliği ve dayanıklılığı ile sağ kanadı otobana çeviriyordu. Gerçekte de çok çabuk ve çevik bir oyuncuydu Sabri hatırlayın. Yani özelliklerde bir yanlışlık yoktu ama FM'de o tür özelliklere sahip oyuncular kolay kolay tutulamıyor. Anlatmak istediğim bu tür gerçek dışı istatistiklerin önüne geçmek için bazen ufak tefek rötuşlar gerekiyor. Umarım anlatabilmişimdir.

perpetua
18.Kasım.2012, 14:06

5.burak'ın kaç gol attığı tabii ki önemli fakat araştırrmacıların bir görevi de oyunda bu golleri nasıl attığını yansıtabilmek. aksi durumda oyun gerçekçi olmazdı. mesela oyunda inzaghi gibi 30 gol atan bir burak olsa olmazdı. rakibinizin taktiği ceza sahasına kapanmaksa tabii ki burak'ın gol atması zorlaşmalı. yoksa dediğiniz gibi sadece gol bakımından yapılacak olsa her futbolcuya bir ca değeri verilir, çat diye yollanırdı. ki bu da demek oluyor ki almeida hızıyla 10-15 gol atsın, elmander bitiriciliğiyle 10-15 gol atsın ama atsın mantığı... böyle bir durum varsa-ki izlediğim kadarıyla olduğunu sanmıyorum,olmadığını biliyorum-çok saçmalanmış olur. demem o ki burak 30 gol atsın diye olmayan bitiricilik değeri değil eksik olan x özelliği yükseltilmeli(şayet varsa, çünkü profiline girmek istemiyorum girersem çıkamam :) )

Iki konuya cevap verecegim:

1. CA oyuncularin simdiki yetenegini gosteriyor, dogru. Ama bu simdiki yetenek, oyuncunun Haziran 2012'da degerlendirilen yetenegi. Oyunun ciktigi Ekim 2012 sonundaki yetenegi degil. Veya Kasim 2012'deki yetenegi degil. Arastirmanin isleyisi boyle. 2 Eylul'de veritabanini SI'a teslim ederken yeni sezonda oynanmis 3-4 maci baz alarak oyuncularda buyuk degisiklik yapmak da yaniltici olacaktir. Mesela bu 3-4 maca bakarak Sow'un cok gucsuz ve agir bir oyuncu oldugu sonucuna varilabilirdi. Ama haftalar ilerledikce boyle olmadigi, gecen sezonki degerlendirmelerin daha dogru oldugu gercegi cikti ortaya.

Mesela Stoch'un dengesi ve cevikligi de gecen sezonki durumunda degil su anda. Ama Haziran ayinda dusunulen degerler hatali degildi. Simdi ise bu degerler goze carpiyor. Her ikili mucadelede yerde kalan bir Stoch var.

Gecen sezonun basinda Gokhan Gonul de 2010/11 sezonuna gore degerlendirilmisti. Ama Gokhan Gonul ayni cizgiyi devam ettirmedi. Melo da 2011/12 sezonuna gore degerlendirilmisti. Su anda Melo da o cizgide degil.

Bunlar arastirmanin kacinilmaz sorunlari. Bize verilen calisma penceresine gore degerlendirme yapabiliriz. Yani oyuncu degerlendirmesinde bir guncelleme Mayis/Haziran ayinda olur. Bir guncelleme de Aralik/Ocak ayinda.

2. Burak'in bitiriciliginde hic bir sorun gormuyorum. Bunu ictenlikle soyluyorum. Burak'in bitirici vuruslari son 2 yilda cok ilerledi. Ozellikle kendisine guven geldikce. Bunu sadece bitiricilik becerisi olarak degil, bitiricilik + soguk kanlilik olarak degerlendiriyorum.

Burak'in kapali defanslar arasinda zorlanmasinin da bitiricilikle en ufak ilgisi yok bence. Belki hatirlamazsiniz ama Guiza'nin bitiriciliginin dusurulmemesi konusunda da cok direndim. Evet basit goller kaciriyordu ama bunu yapmayan oyuncu zaten yok.

Burak'in ozellikle top saklamada konusundaki sorunlari (ki bunu tekniginin dusurulmesi gerektigini yukarida yazarak anlatmaya calismistim) onun kapali savunmalar arasinda zorlayan bir etken. Tabii uzun boyuna ragmen kafa toplarindaki eksikligi de bu konuda onun etkisiz olmasina neden oluyor.

Neyse, Burak'i oyunda izleyip kapali defanslara karsi fazla iyi bir performans gosterdigini dusunuyorsaniz, bunu anlatin, deneyelim, degerlendirelim ve gerekli duzenlemeyi yapalim. Zaten yapiyoruz da. Fakat kendi gozlemlerime gore bu konuda Burak'in oyunda cok basarili oldugunu goreceginizi de sanmiyorum. Oyunda Burak'in da gollerini daha cok derbilerde daha fazla genis alan yakaladiginda ve takimi ondeyken attigini goreceksiniz.

brkdnz
18.Kasım.2012, 15:07
Oyunda Burak'in da gollerini daha cok derbilerde daha fazla genis alan yakaladiginda ve takimi ondeyken attigini goreceksiniz.

Burak aksine derbi ve büyük denebilecek maçlarda(üst düzey milli takım maçları ve c.l maçları) kaybolan küçük takım buldum mu 2-3 tane atan bir adam.

geçen sene bu konuda müthiş bir istatistik vardı hatta,ts formasıyla ligde ilk 5 sıradaki takımlar+c.l maçları+milli takım maçlarında attığı gol sıfıra yakınken diğer maçlardaki ortalaması 1 golün üzerindeydi:)

bu yönden bir saçmalık var bence.

"BU SEZON BÜYÜK TAKIMLARA İLK GOLÜNÜ ATTI
Spor Toto Süper Lig'de gol krallığı yarışında önde giden Burak Yılmaz, bu sezon 12 takıma gol atma başarısı gösterdi. Golcü oyuncu bu sezon 3 büyüklere karşı olan sessizliğini Fiyapı İnönü Stadı'nda Beşiktaş'a karşı bozdu. Maç boyunca kaçırdığı pozisyonlarla saç-baş yolduran Burak Yılmaz, çok net goller kaçırırken attığı tek golle takımına beraberliği getiren isim oldu. Büyük takımlara karşı olan sessizliğini de bozmuş oldu."

lakin1907
18.Kasım.2012, 17:00
Burak aksine derbi ve büyük denebilecek maçlarda(üst düzey milli takım maçları ve c.l maçları) kaybolan küçük takım buldum mu 2-3 tane atan bir adam.

geçen sene bu konuda müthiş bir istatistik vardı hatta,ts formasıyla ligde ilk 5 sıradaki takımlar+c.l maçları+milli takım maçlarında attığı gol sıfıra yakınken diğer maçlardaki ortalaması 1 golün üzerindeydi:)

Spor Toto Süper Lig'de gol krallığı yarışında önde giden Burak Yılmaz, bu sezon 12 takıma gol atma başarısı gösterdi. Golcü oyuncu bu sezon 3 büyüklere karşı olan sessizliğini Fiyapı İnönü Stadı'nda Beşiktaş'a karşı bozdu. Maç boyunca kaçırdığı pozisyonlarla saç-baş yolduran Burak Yılmaz, çok net goller kaçırırken attığı tek golle takımına beraberliği getiren isim oldu. Büyük takımlara karşı olan sessizliğini de bozmuş oldu."

Katılıyorum important matches 14 çok çok fazla, 9-10 seviyesi iyi olacaktır.

bnmv
19.Kasım.2012, 05:10
öncelikle bence first touch özelliği 13 biraz fazla. burak'ın net bir first touch zaafı var. zaten attığı gollerin çoğunda da top önüne atılıyor o kontrol etmiyor top zeminde ilerliyor burak da topa yetişiyor. hatta özellikle bu sene dahil son yıllarda hatta kariyeri boyunca yaptığı çok basit first touch hatalarından(bu konuda hemen hemen her maç en az 2-3 çok basit hata yapıyor.) yani özetle topu kontrol etmesi burak'a diğer futbolculara nazaran avantajdan çok dezavantaj sağlıyor.

flair 14 de fazla bence. burak öyle çok fazla beklenmedik goller atan ya da yetenek resitalleri sunan adam değil. hatta flair eksikliği bile var burak'ta. burak'a pozisyon hazırlarsın ya da o arkaya sarkar ara pası atarsın... gerçek hayatta attığı gol sayısına ulaşılması için flair böyle yüksek yapılmış olabilir belki ama zaten finishing iyi off the ball iyi fizikseller iyi yine de gerçekte ulaştığı gol sayısına da ulaşabilir.

perpetua
19.Kasım.2012, 15:38

Tamam da kimse gercekte Burak'a o bos alani birakmiyor ki. Biraktigi zaman Burak zaten gol atiyor. Oyunda derbiler, benim izledigim kadariyla, pek kisir gecmiyor. Iki takim da kazanmak icin saldirarak oynuyor ve bos alan birakiyor.

Ayrica gercekte Burak'in son 2 sezonda 14 derbisi ve 6 golu var. Gecen sezon da 9 mac 4 gol.

Trabzon'un Burak'in oynadigi derbilerde attigi toplam 6 golun 4'u Burak'tan.

Bu yazi yazildiginda Burak 2011/12 sezonunda 3 tane derbide gol atmamisti. Bu uc macta Trabzonspor'un golu de yoktu. Yazidan sonra oynadigi 6 derbide de 4 golu var.

Ozellikle onemli maclarda normal performansinin cok altina dustugunu dusunmuyorum. Ama genis alanda yakaladigi zaman Burak'in hizina yetisebilen oyuncu ligde pek yok. Bu nedenle de Burak'a karsi oynarken takimlarin genel olarak buna gore oynadigini goruyoruz. Gerek derbilerde, gerek diger maclarda. Tabii derbilerde daha kaliteli oyuncular bu konuda daha basarili oluyor.

Walter Sakana
21.Kasım.2012, 02:03
....oyununuzu biraz ileri sarın takım yönetmeden bakın Burak Yılmaz neler yapıyor. ben sardım CL'de gol krallığında liderdi.

O kadar da gerçekçilikten uzak değilmiş demek ki :)

sui generis
21.Kasım.2012, 02:48
O kadar da gerçekçilikten uzak değilmiş demek ki :)

http://img429.yukle.tc/images/8603Galatasaray_SK__Fikstur_Program.png (http://www.yukle.tc)

edit: Şampiyonlar Liginden Yarı Finalde eleniyor.

http://img426.yukle.tc/images/4970Avrupa_Sampiyonlar_Kupasi__Genel_Bakis_Turlar. png (http://www.yukle.tc)

rakipleri arasındaki ciddi fark :)

bu grup oyunda olsa o zaman Burak'ı görün siz :)

perpetua
21.Kasım.2012, 03:25
O grupta daha cok bos genis alan bulurdu. :)

Tabii ornek verdigin takimlarin 4231 veya 433 oynadigini ve bu dizilislerin ozellikle AM mevkilerinde oynayan oyuncular geriye gelmedigi icin savunmada cok zayif kaldigindan dolayi bugun yama ciktigini da goz onunde bulunduralim. :)

Bu yamada da Burak'in gol atmakta zorlandigini, Elmander'in hayatinda atmadigi kadar gol attigini goreceksin. :)

sui generis
21.Kasım.2012, 12:05
O grupta daha cok bos genis alan bulurdu.

o takımlarında savunması ona göre daha kaliteli :)

lexoqe
21.Kasım.2012, 15:34
Ben halen Burak'ın kafa değerini az buluyorum.

ozan42
21.Kasım.2012, 17:03
[QUOTE=lexoqe;2365153]Ben halen Burak'ın kafa değerini az buluyorum.[/Q
Bir maç kafayla gol attı hemen yükseltin :D ona bakılırsa Almeida her maç kafayla golü var o zaman onunkide 20 olsun.

bir adam varmis
21.Kasım.2012, 17:16
Burak Yılmaz ı Sow veya başka bir forvet ile kıyaslamak yersiz. Arkadan ve kanatlardan destek veren futbolcular çok farklı, bu durumda forvetlerin bazıları öne çıkarıyor. Mantıklı olan kıyaslama şu olabilir.

Burak Yılmaz - Umut Bulut

2 oyuncu ile uzun uzadıya bir kariyer sürdürdüm ve Burağın, Umut a nazaran 2 kat daha fazla gol attığına şahit oldum. (Elmander - Umut) (Elmander - Burak) "Rotasyonları ile". Kısacası Burak Yılmaz ın Umut Bulut dan daha fit ve çevik gözükmesi işlerde bir tuhaflık olduğunu gösteriyor zaten.

Börk
21.Kasım.2012, 17:19
2 maçta kafa değerinin yükselmesi olmaz ama kafa değeri 10 az gerçekten o kadar da isabetsiz kafa vurmuyor Burak.

ozan42
21.Kasım.2012, 18:40
2 maçta kafa değerinin yükselmesi olmaz ama kafa değeri 10 az gerçekten o kadar da isabetsiz kafa vurmuyor Burak.

Ona bakılırsa Almeida şuana kadar gs macı haric kafayla kacırmadı hep attı ama kafa ozellıgı 15 buda dusuk degıl mi ?

Börk
21.Kasım.2012, 18:43
Almedia'nın kafasını Beşiktaş araştırmacısına soracaksın arkadaşım.Türk takımlarına bakarak bunu söyleyemeyiz.Hiç kaçırmadı derken bir de ?

berkay123456
21.Kasım.2012, 19:16
Almeida'ya 15 fazla bile.

Burak'a da böyle ortalar açan bi Fernandes olsa her şey farklı olabilirdi.

rkmen
21.Kasım.2012, 19:29
Almeida'nın gerçekte boyuna oranla headingi çok iyi değildir. Bir Hakan Şükür veya Koller değildir yani. O yüzden headinginin 15 olması gayet normal bence.

malpince
22.Kasım.2012, 20:35
Evet CA dediğiniz gibi oyuncunun "şimdiki" yeteneğidir. Burada öncelikli hata (bence) Burak ile Sow'un kıyaslanmasıdır. Bana göre Sow "golcü" olarak, Burak ise "forvet" olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca Burak'ın CA'sının Sow'dan 3 puan daha yüksek olması ondan daha iyi bir oyuncu olduğu anlamı taşımaz. Burak bilmem kaçıncı en iyi forvettir, Sow da bilmem kaçıncı en iyi golcüdür... bu şekilde değerlendirmek gerekir bence. Tabi burada "bence"nin altını çiziyorum, kesin doğru bir yaklaşım diyemem, onu araştırma şefi doğru veya yanlış olarak izah edebilir anca.

gökhan gönül örneğinden gideyim konuşulmuştu çünkü öncelerde bu konu hakkında. 3 tür sağ bek vardır: alves tiplemesi, gökhan gönül tiplemesi, önder turacı tiplemesi. forvet-santrafor olayı da tam böyle bir şey bence. araştırmacılar verirken direk açıyor sağ beki alayı içinde gökhan şu kadar adamı şu kadar şekilde geçmiş veya geçilmiş diyor. o yüzden ben de işini yapan insanlardan daha çok bilemeyeceğimi düşündüğüm için mevkisi st olan oyuncunun herhangi bir şekilde ayrılmasını yersiz buluyorum ki burak'ın profili de santrafor tipinden çok uzak değil bence.

bu arada değil ibb dünyada barcelonadan akhisara hangi takımı alırsam alayım bana maliyeti aynı sow ile burak'ı göstersinler saniye düşünmem sow derim :D

malpince
22.Kasım.2012, 20:38
Iki konuya cevap verecegim:

1. CA oyuncularin simdiki yetenegini gosteriyor, dogru. Ama bu simdiki yetenek, oyuncunun Haziran 2012'da degerlendirilen yetenegi. Oyunun ciktigi Ekim 2012 sonundaki yetenegi degil. Veya Kasim 2012'deki yetenegi degil. Arastirmanin isleyisi boyle. 2 Eylul'de veritabanini SI'a teslim ederken yeni sezonda oynanmis 3-4 maci baz alarak oyuncularda buyuk degisiklik yapmak da yaniltici olacaktir. Mesela bu 3-4 maca bakarak Sow'un cok gucsuz ve agir bir oyuncu oldugu sonucuna varilabilirdi. Ama haftalar ilerledikce boyle olmadigi, gecen sezonki degerlendirmelerin daha dogru oldugu gercegi cikti ortaya.

Mesela Stoch'un dengesi ve cevikligi de gecen sezonki durumunda degil su anda. Ama Haziran ayinda dusunulen degerler hatali degildi. Simdi ise bu degerler goze carpiyor. Her ikili mucadelede yerde kalan bir Stoch var.

Gecen sezonun basinda Gokhan Gonul de 2010/11 sezonuna gore degerlendirilmisti. Ama Gokhan Gonul ayni cizgiyi devam ettirmedi. Melo da 2011/12 sezonuna gore degerlendirilmisti. Su anda Melo da o cizgide degil.

Bunlar arastirmanin kacinilmaz sorunlari. Bize verilen calisma penceresine gore degerlendirme yapabiliriz. Yani oyuncu degerlendirmesinde bir guncelleme Mayis/Haziran ayinda olur. Bir guncelleme de Aralik/Ocak ayinda.

2. Burak'in bitiriciliginde hic bir sorun gormuyorum. Bunu ictenlikle soyluyorum. Burak'in bitirici vuruslari son 2 yilda cok ilerledi. Ozellikle kendisine guven geldikce. Bunu sadece bitiricilik becerisi olarak degil, bitiricilik + soguk kanlilik olarak degerlendiriyorum.

Burak'in kapali defanslar arasinda zorlanmasinin da bitiricilikle en ufak ilgisi yok bence. Belki hatirlamazsiniz ama Guiza'nin bitiriciliginin dusurulmemesi konusunda da cok direndim. Evet basit goller kaciriyordu ama bunu yapmayan oyuncu zaten yok.

Burak'in ozellikle top saklamada konusundaki sorunlari (ki bunu tekniginin dusurulmesi gerektigini yukarida yazarak anlatmaya calismistim) onun kapali savunmalar arasinda zorlayan bir etken. Tabii uzun boyuna ragmen kafa toplarindaki eksikligi de bu konuda onun etkisiz olmasina neden oluyor.

Neyse, Burak'i oyunda izleyip kapali defanslara karsi fazla iyi bir performans gosterdigini dusunuyorsaniz, bunu anlatin, deneyelim, degerlendirelim ve gerekli duzenlemeyi yapalim. Zaten yapiyoruz da. Fakat kendi gozlemlerime gore bu konuda Burak'in oyunda cok basarili oldugunu goreceginizi de sanmiyorum. Oyunda Burak'in da gollerini daha cok derbilerde daha fazla genis alan yakaladiginda ve takimi ondeyken attigini goreceksiniz.

ben ilk bölümden sow'un ca'sının net bir miktarda artacağını çıkartıyorum o zaman ya da burak'ınkinin azalacağını, çünkü güncellemeyi bekleyin o zaman yansıtacağız gibisinden bir şey demiş oldunuz galiba.

2. bölüm için diyebileceğim bir şey yok yani, ilgi için teşekkürler :)

ozan42
22.Kasım.2012, 21:04
Almeidaya 15 değeri fazla diyen arkadaşlar bırakın bu oyunu. Adamın topa vurduğu her kafa gol oluyor siz maç izlemiyorsunuz anlaşılan.

perpetua
22.Kasım.2012, 21:22
gökhan gönül örneğinden gideyim konuşulmuştu çünkü öncelerde bu konu hakkında. 3 tür sağ bek vardır: alves tiplemesi, gökhan gönül tiplemesi, önder turacı tiplemesi. forvet-santrafor olayı da tam böyle bir şey bence. araştırmacılar verirken direk açıyor sağ beki alayı içinde gökhan şu kadar adamı şu kadar şekilde geçmiş veya geçilmiş diyor. o yüzden ben de işini yapan insanlardan daha çok bilemeyeceğimi düşündüğüm için mevkisi st olan oyuncunun herhangi bir şekilde ayrılmasını yersiz buluyorum ki burak'ın profili de santrafor tipinden çok uzak değil bence.

bu arada değil ibb dünyada barcelonadan akhisara hangi takımı alırsam alayım bana maliyeti aynı sow ile burak'ı göstersinler saniye düşünmem sow derim :D

Takimin geri kalani ceza sahasina topu getirebiliyorsa ben de Sow derim.

Ama getiremiyorsa Burak derim. :)

ben ilk bölümden sow'un ca'sının net bir miktarda artacağını çıkartıyorum o zaman ya da burak'ınkinin azalacağını, çünkü güncellemeyi bekleyin o zaman yansıtacağız gibisinden bir şey demiş oldunuz galiba.

Boyle bir sey demedim ve/veya soz vermedim. Devre arasina kadar degerlendirir ve o donem icin en dogru kararlari vermeye calisiriz.

excaliburuA
05.Aralık.2012, 01:48
yükselmesi gereken özellikler; kafa, doğal form
düşmesi gereken özellikler; top sürme, orta açma, uzun şut, top kapma

Alicanfmfan
06.Aralık.2012, 02:56
Heading değeri 2-3 kademe arttırılmalı.

Lucas Neill
06.Aralık.2012, 03:12
Burak oyunda cok sisirilmis yeaa :(

Gncl1905
06.Aralık.2012, 12:52
Heading 10'da kalmamalı. Sadece gol değil iyi de yön veriyor özellikle bugünkü golündeki yön verişi gerçekten iyiydi.

Determination az bence. Bu adamdan bir şey olmaz dendi kaç yaşından sonra kendini buldu. Hala da üstüne koyuyor. 14 az bence.

Teamwork Galatasaray'a geldikten sonra biraz daha arttı diyebiliriz. Bencil bir oyuncu genel olarak ama Trabzonspor'daki kadar bencil değil.

Accelaration da bir basamak artabilir. Tartışma çıkmasın diye kıyaslama yapmayayım ama öyle düşünüyorum diyelim.

First Touch 13 kadar iyi bir değer alabileceğini düşünmüyorum. Tekniğinin de düşüklüğüyle belki oyunda gerçekteki gibi topu kontrol ederken zorlanıyordur, oyun dinamiklerini tam bilmediğim için söylüyorum, öyleyse problem yok. Ancak tek başına 13 biraz fazla.

malpince
07.Aralık.2012, 22:40
Burak oyunda cok sisirilmis yeaa :(

başarılı her maçtan sonra oyuncunun konusuna girilecek olsa sowa 50 volkana 100 mesajım olurdu

lakin1907
07.Aralık.2012, 23:25
Attığı gollerdeki beceri bence "heading" becerisi değil "jumping" becerisi. Kendini hakikaten geliştiren bir oyuncu Burak ama kafa vuruşlarında hala bir başarı göremiyorum ben.

Alicanfmfan
07.Aralık.2012, 23:44
Jumping ne kadar yukarıya sıçrayabildiği, heading ise istediği yere yön vermesi, isabet sağlaması, attığı gollerin hepsi akıl doluydu.

Lucas Neill
08.Aralık.2012, 09:26
başarılı her maçtan sonra oyuncunun konusuna girilecek olsa sowa 50 volkana 100 mesajım olurdu

tamam.....

lakin1907
09.Aralık.2012, 19:12
Mac icerisinde surekli araya kacma, pozisyona girme istegi, denemesi, azmi determination ile mi nitelendiriliyor? Eger oyleyse artirilmali.

Gncl1905
09.Aralık.2012, 19:25
Mac icerisinde surekli araya kacma, pozisyona girme istegi, denemesi, azmi determination ile mi nitelendiriliyor? Eger oyleyse artirilmali.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747

Burada özellik tanımları mevcut.

İspanya'da bir spor programında Burak konuşulmuş. Bir cümle aldım haber içinden(haberi görmek isteyen Google'a burak ispanya futbolero yazsın bir çok sitede çıkıyor);

"İspanyol spor yazarları ayrıca Burak’ın Avrupa’nın en iyi kafa golü atan futbolcusu olduğunu da belirtti."

Programın seviyeli mi seviyesiz mi olduğunu tabii ki bilemem. Benim Avrupa'nın en iyi kafa golü atan futbolcusu olduğunu da savunmuyorum, düşünmüyorum da öyle bir şey. Haberi paylaşmamın nedeni kafa vuruşlarının iyi olduğunu sadece Galatasaray taraftarlarının düşünmediğini göstermek amaçlıdır.

Cengo
09.Aralık.2012, 23:03
Zıplamak ile vurmak aynı şey değil. 3-4 estetik kafa vuruşu istikrarlı iyi kafa vuruşu yaptığını açıklamaz.

Corpus
09.Aralık.2012, 23:04
İzlemeye devam edin o zaman.

Alicanfmfan
10.Aralık.2012, 00:05
Biz ona o zaman ''Burak Yılmaz Kafası'' diyelim.

Deus Dominus
10.Aralık.2012, 00:24

tries to beat offside trap.
Alışkanlık, off te ball, anticipation gibi özellikleri yüksek oyuncularda başarı oranı yüksek oluyor, Burak Yılmaz'ın da yeterince yüksek.

zemlinskis
20.Aralık.2012, 05:04
Heading değerinin artırılması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir umarım.

mpaker66
21.Aralık.2012, 14:28
Bu sezonki 15 golünün 5'i kafayla 5'i sağ ayakla 5'i de sol ayakla atılmış olmasıda güzel :)

Nocna Mora
21.Aralık.2012, 19:12
Bir adam 18-19 yaşında değil diye kendini geliştiremez mi ? Geliştirebilir. Önce bunu anlamamız lazım. Azimli bir şekilde çalışıyor Burak ve karşılığını da alıyor. Hakettiğini vermek lazım.

himone
21.Aralık.2012, 19:33
Ben devre arasında futbolcuların değerlerinin bariz fark olmadığı sürece değiştirilmesini doğru bulmuyorum. Eğer Burak ikinci yarıda 3-4 maçta daha çok güzel kafa golü atarsa o zaman değiştirilir.

Burak'ın özellikleri de bence gayet iyi. Şu an 15 civarı gol atmış durumda oyunda da aynı şekilde atıyor zaten. Benim takımımda olmadığı için nasıl oynadığı hakkında birşey diyemem ama herif her turnuvada gol krallığına aday. Gerçek hayatta da öyle olduğu düşünülürse bence gayet iyi yapılmış bir profil. Ve bu adam 3 yıldır bir sürü gol atıyor, hala adama şişirilmiş diyorlar.

Ama eğer herif oyunda topu orta sahadan alıp 3-5 kişi çalımlayarak goller atıyorsa o zaman özelliklerin yoğunluğu başka yerlere aktarılabilir. Fakat, daha önce de söyledim bence devre arasında yapılmamalı. Yapılsa bile en fazla 2-3 özelliği 1 birim artırılıp-azaltilabilir.

Facx
21.Aralık.2012, 23:40
Ben devre arasında futbolcuların değerlerinin bariz fark olmadığı sürece değiştirilmesini doğru bulmuyorum. Eğer Burak ikinci yarıda 3-4 maçta daha çok güzel kafa golü atarsa o zaman değiştirilir.

Burak'ın özellikleri de bence gayet iyi. Şu an 15 civarı gol atmış durumda oyunda da aynı şekilde atıyor zaten. Benim takımımda olmadığı için nasıl oynadığı hakkında birşey diyemem ama herif her turnuvada gol krallığına aday. Gerçek hayatta da öyle olduğu düşünülürse bence gayet iyi yapılmış bir profil. Ve bu adam 3 yıldır bir sürü gol atıyor, hala adama şişirilmiş diyorlar.

Ama eğer herif oyunda topu orta sahadan alıp 3-5 kişi çalımlayarak goller atıyorsa o zaman özelliklerin yoğunluğu başka yerlere aktarılabilir. Fakat, daha önce de söyledim bence devre arasında yapılmamalı. Yapılsa bile en fazla 2-3 özelliği 1 birim artırılıp-azaltilabilir.

Tamamen katılıyorum ama bence istisna yapılıp heading değeri 2-3 puan arttırılmalı

KanaKe
22.Aralık.2012, 12:18
burak yilmaz oyunda durdurulamiyor nedense.. her sezon en az 25 golü var ligde..

Ferhat Kiraz
22.Aralık.2012, 13:48
burak yilmaz oyunda durdurulamiyor nedense.. her sezon en az 25 golü var ligde..

Gerçektede durdurulamıyor nedense :)

mpaker66
23.Aralık.2012, 20:02
:s7::s7::s7::s7::s7:

KanaKe
23.Aralık.2012, 21:45
gercekte oyundaki kadar etkili oldugunu sanmiyorum

europeanconquer
23.Aralık.2012, 21:46
Valla Burak Yılmaz gerçekte neyse oyunda da o ne fazla ne eksik.

myres
29.Ocak.2013, 20:43
fanatikler saldırmış yine. burak profilini hak eden bir futbolcu. çok söze gerek yok.

KanaKe
29.Ocak.2013, 22:09
fanatiklikle alakasi yok ben gayet objektifim.. burak inisleri cikislari olan bir oyuncu ama gel görki oyunda sürekli formda 35 yasina kadar süper ligin tozunu attiriyor.

ForCimbom
01.Şubat.2013, 19:32
Bence teknik ve dripling'de indirim olabilir Burak icin. Kendi basina pozisyona giremiyor, top da pek saklayamiyor. Ille de topu onune dogru alacak, duvar olmayi pek sevemeyen bir oyuncu olarak daha iyi yansitilabilir bence.

Boylece rahat birakilmadigi pozisyonlarda topu kaybetmesi biraz daha rahatlasir veya daha kotu vuruslar denemek zorunda kalir gibi geliyor bana.

Tabii bu sayede yukaridaki istatistiklerin de gosterdigi gercekten biraz daha fazla sut pozisyonu yakalamasini da ortadan kaldirir.

sanırım daha önce yazmıştım bunu:) çok eksik bu konuda burak 12 teknik fazla fazlasıyla - edit: daha doğrusu 12-12 teknik-dribbling ikilisi fazla. 3-4 puan düşmeli bu ikili toplamda

William Rookwood
01.Şubat.2013, 21:36
Ben oyunumda hiç Burak'ın oyunun tozunu attırdığını görmedim. Kendi oyunumda bile Poacher rolünde deniyorum 20 golü geçmiyor.

saboje
06.Şubat.2013, 11:33
Geçen sene girdiği pozisyon attığı gol oranı düşünüldüğünde 16 finishing ideal bir rakam gibi geliyordu ancak bu sene daha az pozisyona girip yine de gol atmayı beceriyor ve gayette net vuruşlar yapıyor. Bence finishing'i arttırılabilir diye düşünüyorum.

Kafa vuruşu timing'i kötü bir Burak vardı önceki senelerde. Bu sene onu da geliştirdi. Tek eksiği darbeli vuruşlar yapamaması. Onu da başarabilse çok üst düzey bir golcü olabilir.

Dripling ve first touching konusunda bir çok kişiyle aynı fikirdeyim. Burak'ın kendini yere kolay bırakmasındaki en büyük sebep top sürerken ya da kontrol etmeye çalışırken ayağından açtığı toplara yetişemeyeceğini anlayıp faul alma düşüncesi diye düşünüyorum. Düşürülebilecek bir özellikleri varsa o da sadece bunlardır bence.

excaliburuA
13.Şubat.2013, 03:44
CA gayet uygun fakat PA artmalı henüz 27 yaşında bence bir üst seviyeye atlayabilir şampiyonlar liginde yaptıklarını görünce hele.. ayrıca arkadaş yukarıda yazmış az pozisyona girip iyi sonuçlandırıyor haklı fakat finishing 16 ideal onun yerine soğukkanlılık arttırılmalı kanaatindeyim buna dayanıyor çünkü. ayrıca burak gibi fit ve dinamik bi oyuncu için vucüd zindeliği 13 oldukça az.

Raheem Lawal.
13.Şubat.2013, 04:00

e Yuh be Hocam Kıskançlığın bu kadarı Yani Bir sezonda 32 Gol atan bir forvetten bahsediyoruz, sen gelip diosunki Forvet gol atar Başka birşey yapmaz, yani bir dediğin bir dediğini tutsa :)

petrol_fb12
13.Şubat.2013, 04:04
e Yuh be Hocam Kıskançlığın bu kadarı Yani Bir sezonda 32 Gol atan bir forvetten bahsediyoruz, sen gelip diosunki Forvet gol atar Başka birşey yapmaz, yani bir dediğin bir dediğini tutsa :)

Hocam bütün takım bana oynasa bende gol atarım o kadar Burak fenere koyalım bakalım kaç gol atıcak.

Hiç kimseyide kıskanmam aksine daha iyi olsun.Antalya maçındaki attığı 2 gol biraz geliştiğini gösterir.

Facx
13.Şubat.2013, 15:48
Hocam bütün takım bana oynasa bende gol atarım o kadar Burak fenere koyalım bakalım kaç gol atıcak.

Hiç kimseyide kıskanmam aksine daha iyi olsun.Antalya maçındaki attığı 2 gol biraz geliştiğini gösterir.

bütün takım sana oynasa he fenerde bütün takım kime oynuyo peki kaç tane gol atabilcek oyuncu vardı fenerde(webo gelene kadar) yazık ya valla ciddiye almayın bu arkadaşı hiç mantıklı yorumunu görmedim şimdiye kadar

petrol_fb12
13.Şubat.2013, 16:04
bütün takım sana oynasa he fenerde bütün takım kime oynuyo peki kaç tane gol atabilcek oyuncu vardı fenerde(webo gelene kadar) yazık ya valla ciddiye almayın bu arkadaşı hiç mantıklı yorumunu görmedim şimdiye kadar

Webo'yu Sow'dan daha kaliteli santrofor olarak görüyorsan.Voleybol falan izle.Kendine gelirsin.

O değilde attığı Rovaşata golünü hala hazmedememişsin anlaşılan :D

byariff
13.Şubat.2013, 16:22
bana gorede webo sow"dan daha teknik daha zeki akilli nerde durcagini bilen adam. petrol hersey son vurus degil unutma :)

petrol_fb12
13.Şubat.2013, 16:36
Olaya ters acıdan bakarsak.Emre fenere gelmese Fenerbahce hucuma kalkamıyıcak.Belkide Webo gol atamıyıcak.Yada Ziegler gelmese kenardan orta acmıyıcak Webo'da gölü atımıyıcak.Emre geldikten sonra fenerbahce atağa kalkmaya başladı.

Neyse konu burak konusu nelere gidiyor ..

Redrum
13.Şubat.2013, 18:21
Trabzonspor da emre, ziegler mi vardı? Kuyt, Stoch mu vardı? Fenerbahçe de bütün takım Sow a oynuyordu baktılar olmuyor Webo biraz daha rahatlattı hücum hattını. Burak Sowdan iyi oyuncudur demiyorum, ama degerlendirmelerin mantıksız ve bence bu başlıkta yeri yok.

rkmen
13.Şubat.2013, 18:28
Bütün takım bana oynasa ben de atarım kadar tuhaf bir cümle olabilir mi? Bütün takım Kezman'a, Guiza'ya, Bienvenü'ye de oynuyordu ama sonucunu söylememe gerek yok. Yahu eğer hücuma kalkıyorsan tabii ki en ileri uçtaki adama oynayacaksın. Golleri Dany mi atacaktı?

Hele forvet sadece gol atar diyip Elmander'i Burak'tan daha çok beğenmek nasıl çelişkili bir yorumdur?

Burak'ın finishing ve soğukkanlılığı 1-2 tane arttırılmalı diye düşünüyorum.

Trabzonspor
13.Şubat.2013, 18:31
Şuan zaten yeterince gol atmıyor mu bu adam oyunda daha ne arttırımı istiyorsunuz?

europeanconquer
13.Şubat.2013, 18:57
Burak'ın takım oyunu 8-9 olabilir.Başka bir değişikliğe gerek yok.

William Rookwood
13.Şubat.2013, 19:36
Papiss Cisse'nin bitiricilik 20, Sow'un 18, Burak'ın 16. Burak bu oyuncuların bir iki tık altında bir oyuncu bitiricilik olarak. Bitiriciliği 17 yapılabilir diye düşünüyorum.

Facx
13.Şubat.2013, 21:09
Webo'yu Sow'dan daha kaliteli santrofor olarak görüyorsan.Voleybol falan izle.Kendine gelirsin.

O değilde attığı Rovaşata golünü hala hazmedememişsin anlaşılan :D

sen bence kendine gel ben webo gelinceyede dek fenerde sowdan başka gol atıcak bi oyuncu olmadığından bahsediyorum sen gelmiş ne diyosun yazık valla daha okuduğunu anlayamıyosun bide gelmiş laf koymaya çalışıyo yazık cidden

petrol_fb12
13.Şubat.2013, 22:36
Bütün takım bana oynasa ben de atarım kadar tuhaf bir cümle olabilir mi? Bütün takım Kezman'a, Guiza'ya, Bienvenü'ye de oynuyordu ama sonucunu söylememe gerek yok. Yahu eğer hücuma kalkıyorsan tabii ki en ileri uçtaki adama oynayacaksın. Golleri Dany mi atacaktı?

Hele forvet sadece gol atar diyip Elmander'i Burak'tan daha çok beğenmek nasıl çelişkili bir yorumdur?

Burak'ın finishing ve soğukkanlılığı 1-2 tane arttırılmalı diye düşünüyorum.

Tuhaf Cümleler :http://spor.milliyet.com.tr/henrique-takim-olarak-burak-a-calistik-/spor/spordetay/07.08.2012/1577501/default.htm

Haberde Bir Yorum :Takım içinde yıldız yaratmak rakip takımlar için dezavantaj yaratır bunu şenol hoca bilerek ve isteyerek her zaman yapmıştır şenol hocanın çalıştırdığı takımlar daima gol kralı çıkarmıştır bunlara fatih şota son olarakta burak eklenmiştir.Bu hocanın bir nevi taktik anlayışıdır.

Umut-Elmander.Burak'tan daha iyi santrforolar.Zeka konusunda on gömlek üsteler.Ayrıca şu an gol kralı Umut Bulut Lig de.

Bienvenun kazandırdığı tek başına maç sayısı 4 buda 12 puan yapıyor.Gol attığı maçlarda fener maçı kazanmış.2011/2012 8 Gol attı.

Guiza biz harcadık duygusal bir adamdı ve bütün rakipler,kaçırdığı yaptıkları videolarlla mahvetti.Birde özel yaşanatısı problemer.

Kezman konusunda geldiği ilk sezon şampiyonluk.İkinci sezon Şl'de çeyrek final galatasaray mağlubiyeti sonuçu kaçan şampiyonluk ?

Umut yazık oluyor.Kulübe'de.Burak Yılmaz Santrofor falan değil.Zeka yoksun bir futbolcu geleni vuruyor.Şu ana kadar attığı golleri cıkar biri kendi cabası vs değildir.Yani topu alıp bir şey yapmıyor.

Umut tam tersi.Fatih Terim farkında olayın onu 2 hafta kulubude oturtu kasti olarak.Sonra ne oldu ilk maçta koştu mücadele etti Umut-Elamander gibi hucum pres yaptı.Fatih Terim genel olarak forvetlerinde aradığı özellik odur.Hakan Şükür bunun ekstrası vardı top sürme,Poziyon alma gibi mühtiş yetenekler vardı.

Facx
13.Şubat.2013, 23:07
Tuhaf Cümleler :http://spor.milliyet.com.tr/henrique-takim-olarak-burak-a-calistik-/spor/spordetay/07.08.2012/1577501/default.htm

Haberde Bir Yorum :Takım içinde yıldız yaratmak rakip takımlar için dezavantaj yaratır bunu şenol hoca bilerek ve isteyerek her zaman yapmıştır şenol hocanın çalıştırdığı takımlar daima gol kralı çıkarmıştır bunlara fatih şota son olarakta burak eklenmiştir.Bu hocanın bir nevi taktik anlayışıdır.

Umut-Elmander.Burak'tan daha iyi santrforolar.Zeka konusunda on gömlek üsteler.Ayrıca şu an gol kralı Umut Bulut Lig de.

Bienvenun kazandırdığı tek başına maç sayısı 4 buda 12 puan yapıyor.Gol attığı maçlarda fener maçı kazanmış.2011/2012 8 Gol attı.

Guiza biz harcadık duygusal bir adamdı ve bütün rakipler,kaçırdığı yaptıkları videolarlla mahvetti.Birde özel yaşanatısı problemer.

Kezman konusunda geldiği ilk sezon şampiyonluk.İkinci sezon Şl'de çeyrek final galatasaray mağlubiyeti sonuçu kaçan şampiyonluk ?

Umut yazık oluyor.Kulübe'de.Burak Yılmaz Santrofor falan değil.Zeka yoksun bir futbolcu geleni vuruyor.Şu ana kadar attığı golleri cıkar biri kendi cabası vs değildir.Yani topu alıp bir şey yapmıyor.

Umut tam tersi.Fatih Terim farkında olayın onu 2 hafta kulubude oturtu kasti olarak.Sonra ne oldu ilk maçta koştu mücadele etti Umut-Elamander gibi hucum pres yaptı.Fatih Terim genel olarak forvetlerinde aradığı özellik odur.Hakan Şükür bunun ekstrası vardı top sürme,Poziyon alma gibi mühtiş yetenekler vardı.

Peki Trabzon bu sene takım olarak niye kimseye çalışamıyo ? Neden sene başından beri Trabzon forvet bölgesinde sıkıntı yaşıyo ? Oyun zekası anlamında eleştirdiğin adamın en büyük meziyeti yaptığı topsuz koşularla defansın arkasına sarkma neden Türkiyede bu adamdan daha iyi yapan biri yok bunu ? Gelmiş Bienvenu 4 maç kazandırdı attığı gollerle diyo Burak şampiyonlar ligi gruplarından çıkardı bilmiyorum farkındamısın ? Güiza son vuruşlarda ciddi sıkıntısı olan özgüven problemi yaşayan bi forvetti oda Burak gibi çok iyi defans arkasına sarkıyodu ama büyük özgüven kaybı vardı başarısız oldu . Kezmanı daha hatırlamıyosun bile boşuna konuşma. Zeka yoksunu geleni gideni vuruyo he ? Zeka konusunu yukarda belirttim zaten idrak edebilirsin umarım geleni gideni vuruyo nasıl bi eleştiridir ya attığı goller kendi çabası değil defansın arkasına sen sarkıyosun zaten bide umut tam tersiymiş harbiden umut tam tersi tamam oda arada çok iyi sarkıyo ama daha çok karambol golcüsü umut gelip burda burakı yere vurmak için umutu yüceltme . Forvette önemli olan gol atması diyosun bi forveti hücum pres yapmıyo diye eleştiriyosun kaldıki yapmamama değil yapmama onun adı . Gelip bide hakan şüküre girmişsin bide top sürme pozisyon alma demişsin el insaf burak top sürüp pozisyon alamıyo dimi gollerini zaten hep çizgi üzerindeki dokunuşlarıyla yapıyo .

Valla bu kadar şey yazdım ama biliyorum sen anlamayıp saçmalamaya devam ediceksin de neyse artık

Önder HOCA
13.Şubat.2013, 23:47
dirtiness 15 i rahat hakediyor girdiği 2li mücadeleler yüzde 80 faul bu arada heading ve soğukkanlılık zaten artıcaktır ve bence balance 12 ye first touch 12 yada 11 e çekilmeli

rkmen
14.Şubat.2013, 00:59

Burak'ı kötülemek için bin dereden su getirmek deyimini gerçekleştirdiğin için tebrik ederim. Önce benim gözümde forvet gol atar diyip sonra zekadan, top sürmeden, pozisyon almadan, presden bahsetmek; Türkiye'nin son üç yılda finishingi en yüksek forvetini beğenmemek. Arkadaş Burak'ı beğenmeyebilirsin; ama o zaman kendinle çelişmeyeceksin. Umut'un futbol zekası çok yüksek olduğu için TS'lulara cinnet geçirtiyordu herhalde.

Ayrıca Burak'ı sevmeyenlere tavsiyem: Eleştirmek için bahane arayıp durmasınlar. Çünkü Burak, eleştirildikçe kendini geliştiren bir futbolcu. Kendileri zararlı çıkıyorlar.

Gncl1905
14.Şubat.2013, 01:45
İstatistik paylaşalım bir de hiç sevmesem de;

http://tr.matchstudy.com/TSL2012-13/TSLTeamQ.aspx?team=Galatasaray&no=03&item=11

http://tr.matchstudy.com/TSL2012-13/TSLTeamQ.aspx?team=Fenerbahce&no=03&item=7

Sow ve Burak'ın performansları. Gol sayılarından dakika başı gole, şut başı golden kaybedilen topa Burak üstün. Pas oranı bir tek yüksek Sow'un. Diğer verileri pek çıkaramadım. Niye Sow ile kıyasladığımı sorarsanız da sene başından beri fırtınalar koptu burada Sow'dan nasıl yüksek olur Burak diyerek :)

İstatistiklerin çok önemli olduğunu düşünmüyorum ama belirteyim dedim. Burak'ın başarılı olacağını düşünmüyordum bizim takımda bir özür borçluyum o yüzden her platformda savunuyorum :D

Oyuna dönersek Burak'ın bence CA, oyunda gösterdiği performans aslına uygun. Profilini daha gerçekçi yapılması için önceki sayfalarda önerilerim olmuştu tekrarlamayayım. Profili değişmese de neden değişmedi demem ama gerçeğe daha çok uydurulabilir bence.

Şu ana kadar 1800 dakikada 17 gol 4 asisti var bunu da belirteyim. Bu adama forvet değil demek de çok ilginç gerçekten. Neyse kendini devamlı geliştiriyor. Yüzümüzü daha çok kızartacak inşallah :)

Önder HOCA
14.Şubat.2013, 02:06
istatistikler yanıltıcı en azından 2sini birden izlediğim için söylüyorum sowun şutları daha isabetli şunu üstüne basarak çok rahatlıkla söylerim sowu al gsye koy burakı fb ye hangisi daha çok gol atar acaba

LaigLeNoiR
14.Şubat.2013, 02:59
Arkadaşlar sizlere söyleyebilecek birşeyim var.

Oyuncuları kıyaslarken Şu adamın bu özelliği 20 bununki de olsa olsa 19 olur demeniz mantıksız geliyor. Belki 20 özellik adam 15 özellik alandan çok daha az gol atabilir. Oyun içi profile bakmanız gerekiyor. Oyunda neler veriyor ona bakmalıyız.

Burak Yılmaz'a 1 bitiricilik değeri verdikten sonra oyunda ortalam 15-20 gol atıyorsa eğer o oyuncunun o özelliğinin 2 olmasına bile gerek yoktur. Bilmem anlatabildim mi.

doomsdoor
16.Şubat.2013, 03:06
İzlemeye devam. Bu reisi durdurabilen çıkacak mı merak ediyorum.
Profiline gelince araştırmacı arkadaşlar o günkü şartlar için çok çok iyi yansıtmışlar burakı. Ama bugunkü şartlarda düşündüğümüzde şampiyonlar ligi gol kralı (cr7 yi geçecek schalke maçında tekrardan) 148 CA dan çok daha fazlasını hak ediyor. Özellik bazında da gördüğüm en bariz düşüklük heading'de. Biliyorum bu profil yapıldığında burak kafa vuruşları kötü bir santrofordu. Ama şu an öyle değil çünkü bu çocuk her gün çalışıyor her geçen gün üstüne koyuyor. Koşmuyor diye 2 maç oturtuluyor bir sonraki maç deli gibi koşuyor yaşı geçmiş gibi görünse de gelişim konusunda da çok ilerleme kaydettiğini düşünüyorum. Ayrıca bir görüşüm de hız ve hızlanmadan birer puan düşülüp teknik, ilk dokunuş gibi özelliklerin birer puan arttırılması yönünde. İyi forumlar.

William Rookwood
16.Şubat.2013, 03:20
Bencede Pa'sı artmalı. Bu yaştan sonra ne gelişecek gibisinden verilmiş bir Pa fakat Burak öyle bir oyuncu değil.

Redrum
16.Şubat.2013, 08:49
pa falan degil ama determination bir puan artabilir.

mkkadi
16.Şubat.2013, 14:20
Koy Burak'ı Fenerbahçe'ye, koy Sow'u Galatasaray'a da yanlış bir mantık. Nedenine gelince Fenerbahçe bu sezon itibarı ile Galatasaray'dan daha çok pozisyon bulan bir takım. İstatistikler bunu gösteriyor.

Alıntı burada. Daha az pozisyona giren bir takımda daha fazla gol atmış durumda Burak.

Fstats verilerine göre G.Saray Süper Lig’deki 18 takım içinde ligde en az korner atan ekip. Sadece 77 korner atmış. Cimbom’dan daha fazla gol pozisyonu üreten 7 takım var. En çok şut atan takımlar sıralamasında 7’inci, en çok isabetli şut atan takımlar klasmanında ise 4’üncü. En çok orta yapan takımlar arasında 5’inci; isabetli orta yapma konusunda ise 18’inci. Asist ile gol bulma alanında ise 7’inci. Hücum bölgesinde oyun konusunda da Beşiktaş ve F.Bahçe’nin gerisinde.

mkkadi
16.Şubat.2013, 14:26
Ronaldo ligde maç başına muazzam bir istatistiğe sahip mesela. Maç başına 1 gol atıyor.

Burak Yılmaz, Süper Lig'de 2010-2011 sezonundan itibaren sahaya çıktığı 81 maçta 63 gol attı. Son 3 sezondur gol performansı inanılmaz bir oyuncudan bahsediyoruz. Süper Lig'de forma giydiği son 70 maçta 60 gol attı. CL'de verilen bitirme oranında Messi, Falcao gibi adamların bir tık altında. CL'de grupların oyuncusu oldu. Bunlar basit şeyler değil. Özelliklerini de mevcut CA kriterlerini baz alarak en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

byariff
16.Şubat.2013, 14:31
Burak maç basina 0.78 atiyor galiba

Son 70 maçta 60 gol atmis

ozan42
16.Şubat.2013, 15:22
Arkadaşlar sizlere söyleyebilecek birşeyim var.

Oyuncuları kıyaslarken Şu adamın bu özelliği 20 bununki de olsa olsa 19 olur demeniz mantıksız geliyor. Belki 20 özellik adam 15 özellik alandan çok daha az gol atabilir. Oyun içi profile bakmanız gerekiyor. Oyunda neler veriyor ona bakmalıyız.

Burak Yılmaz'a 1 bitiricilik değeri verdikten sonra oyunda ortalam 15-20 gol atıyorsa eğer o oyuncunun o özelliğinin 2 olmasına bile gerek yoktur. Bilmem anlatabildim mi.

Kesinlikle katılıyorum o zaman hurşut mericin top sürme özelliği 17 manuel fernandesin 15 ? ee ne demek hursut fernandes'den daha ıyımı top surebiliyor.

ozan42
16.Şubat.2013, 15:23
Bence Burak oyunda gayet iyi yapılmış gelıstırecek birse oldugunu dusunmuyorum kafa vurusu ozellıgı bıraz artabılır.

doomsdoor
16.Şubat.2013, 15:53
Kesinlikle katılıyorum o zaman hurşut mericin top sürme özelliği 17 manuel fernandesin 15 ? ee ne demek hursut fernandes'den daha ıyımı top surebiliyor.

Hurşut'u fazla izlemediğiniz anlaşılıyor. çünkü konu top sürmekse kusura bakmayın ama Hurşut Fernandes'ten daha iyi top sürüyor. Adamın olayı bu zaten. Bu özelliğini başka özelliklerle harmanlasaydı şu an orda olmazdı. Fernandes'in mükemmel bir oyuncu olması demek her şeyi mükemmel yapıyor veya diğer oyunculardan her konuda önde olması demek değil.
Burak konusunda son 3 sezonda Falcao'yla aynı maç başı gol ortalamasına sahip bir adamın (sadece cr7 ve messinin gerisinde sanırım, ibo'nun bile önündeydi ntvsporda verilmişti istatistik) 148 CA sını az buluyorum dediğim gibi. Özellikleri CA hak ettiği düzeye çekildikten sonra belirlenebilir (artış veya eksilişler).

KanaKe
16.Şubat.2013, 16:09
Koy Burak'ı Fenerbahçe'ye, koy Sow'u Galatasaray'a da yanlış bir mantık. Nedenine gelince Fenerbahçe bu sezon itibarı ile Galatasaray'dan daha çok pozisyon bulan bir takım. İstatistikler bunu gösteriyor.

Alıntı burada. Daha az pozisyona giren bir takımda daha fazla gol atmış durumda Burak.
biz baska feneri izliyoruz ozaman ? benim izledigim fener pozisyon bulamayan zar zor topu ileri götüren bir takim bu sezon.. galatasaray ise tam tersi.. 148 ca nesi az ? herkes tutturmus bir ca pa birazda özelliklere yorum yapsaniz.. 160 ca bir burak mi bekliyorsunuz sizin beklentiniz nedir tam olarak? birde burak gol attimi direk mesaj atiyorsunuz konuya ama burak kötü oynadimi hicbiriniz yoksunuz ortalarda..

ozan42
16.Şubat.2013, 16:16
Hurşutun Fernandesden daha iyi top sürüyor diyenide gördük daha ne diyim bak kardesim ben kapalıdan bircok kere fernandesi onumde ızledım bu adam topu ayagına aldıgı zaman top resmen ayagına yapısıyor top almak ımkansızlasıyor aynı anda 3 kısıyı gectıgını cokca sahıt oldum ve üstüne gol attıgınıda gördüm hursutuda ızledım hursutta en onemli özellik topla anı sekilde hılzlanabilir oyunda ise hız ve hızlanma ozellıklerı yuksel olabılırdı top surme ozelııgı 17 iiçin fazlasıyla abartı hursut 17 değerını alıyorsa fernandesın daha yuksek bır degerı hak edıyor bu arada oyundakı degerlerın ne anlama geldıgını hatırlatıyım dribbling : top sürme becerisidir yani topu ileri atıp kosarak adam gecmek degildir ve bu becerisi cok yuksek oldugunu dusunuyorum fernandesin herneyse daha fazla anlatmanın bir anlamı yok.

mkkadi
16.Şubat.2013, 16:42
biz baska feneri izliyoruz ozaman ? benim izledigim fener pozisyon bulamayan zar zor topu ileri götüren bir takim bu sezon.. galatasaray ise tam tersi.. 148 ca nesi az ? herkes tutturmus bir ca pa birazda özelliklere yorum yapsaniz.. 160 ca bir burak mi bekliyorsunuz sizin beklentiniz nedir tam olarak? birde burak gol attimi direk mesaj atiyorsunuz konuya ama burak kötü oynadimi hicbiriniz yoksunuz ortalarda..

İstatistikler ortada. İstatistikler yalan diyorsanız ben bilemem. Galatasaray her ne kadar baskılı oyun oynuyor gibi gözükse de bu sene pozisyon bulma konusunda ciddi sıkıntıları olan bir takım. Kaç tane maçı, özellikle kapanan takımlara karşı açamadan bitirdi. 10 maçta 2 gol bile atamadı.

Ayrıca 148 CA az gibi bir şey yazmış mıyım acaba?

doomsdoor
16.Şubat.2013, 16:50
Hurşutun Fernandesden daha iyi top sürüyor diyenide gördük daha ne diyim bak kardesim ben kapalıdan bircok kere fernandesi onumde ızledım bu adam topu ayagına aldıgı zaman top resmen ayagına yapısıyor top almak ımkansızlasıyor aynı anda 3 kısıyı gectıgını cokca sahıt oldum ve üstüne gol attıgınıda gördüm hursutuda ızledım hursutta en onemli özellik topla anı sekilde hılzlanabilir oyunda ise hız ve hızlanma ozellıklerı yuksel olabılırdı top surme ozelııgı 17 iiçin fazlasıyla abartı hursut 17 değerını alıyorsa fernandesın daha yuksek bır degerı hak edıyor bu arada oyundakı degerlerın ne anlama geldıgını hatırlatıyım dribbling : top sürme becerisidir yani topu ileri atıp kosarak adam gecmek degildir ve bu becerisi cok yuksek oldugunu dusunuyorum fernandesin herneyse daha fazla anlatmanın bir anlamı yok.

İlk cümlenizin başı biraz talihsiz olmuş. O benim yorumumdu. Anladığım kadarıyla sadece benim yorumum değil ki verilen değerler beni haklı gösteriyor sizi değil :). Ama sizin yorumunuza da saygı duyuyorum.

Valla Burak'ın kötü oynadığı maç sayısının Falcao'nun kötü oynadığı maç sayısından fazla olduğunu düşünmüyorum :). İstatistik verdik. Şampiyonlar liginde 6 maçta 6 gol atmış, son 3 sezonda CR7 ve Messi'den sonra maç başına en fazla gol ortalamasına sahip bir futbolcunun 160 CA almasını istemek çok da abes değil bence. Burda çıkıp da Heading yükselmeli yeaaa diye dememize gerek yok zaten, o gün için uygun bir değerdi ama şu an 10'dan çok daha fazlasını hak ettiği bariz. CA tartışabilir olduğu için tartışılabilir şeyleri tartışmak daha mantıklı geldi :)

KanaKe
16.Şubat.2013, 17:08
İstatistikler ortada. İstatistikler yalan diyorsanız ben bilemem. Galatasaray her ne kadar baskılı oyun oynuyor gibi gözükse de bu sene pozisyon bulma konusunda ciddi sıkıntıları olan bir takım. Kaç tane maçı, özellikle kapanan takımlara karşı açamadan bitirdi. 10 maçta 2 gol bile atamadı.

Ayrıca 148 CA az gibi bir şey yazmış mıyım acaba?
ca pa olayini sana atifta bulunarak söylemedim zaten ;)

doomsdoor
16.Şubat.2013, 17:16
Burak'tan iyi CA'ya sahip 71 santrofor var oyunda. ( sırf santrofor olarak baktım, cr7 bunların arasında değil mesela ve daha nice golcü diyebileceğimiz oyuncular).
Donovon 149 Defoe 148 Love 150
Fred 152 (?) Jelavic 151 Pandev 150
Huntelaar 162 Niang 153( yok artık biz yapmadık mı bu adamı yoksa ???)
Lisandro Lopez 164 (???) Pablo Osvaldo 153
Jonas 149 Soldado 157 Remy 156 Doumbia 149

"İlk bakışta" gözüme çarpanlar bunlar. Karşılaştırma yapınca CA konusunda, bana 148 tartışılabilir gibi geldi. Ama daha ağzıyla kuş tutmadı tabi. Ne var ki tek başına şampiyonlar liginde gruptan takım çıkarmakta.

KanaKe
16.Şubat.2013, 17:25
saydiklarin zaten buraktan iyi oyuncular.. burak bunlardan iyi olsaydi hala türkiye liginde oynuyor olmazdi..

love cska ile uefayi aldi
defoe yilardir premier ligte oynuyor ingiltere milli takiminda banko oynuyor..
fred brezilya milli takiminda oynamis fransada lyonda yillarca oynamis
jelavic premier ligin istikrarli oyuncularindan hirvat mili takiminda oynuyor..
pandev italyada senelerdir oynuyor interde oynamis bir oyuncu..
huntelaar real madride kadar yükselmis bir oyuncu
niang fransada yillarca marsilya kaptanligi yapmis
lopez portoda lyon da oynamis yüzlerce gol atmis hem cl hem uefa bazinda goller atmis..
osvaldo italya milli takimi santraforu gelecek vaad eden bir oyuncu

burak ise bunlarin yaninda daha henüz gecen sene patlama yapmis bir oyuncu milli takimda etkisiz galatasaray ile avrupadaki performansini aynen devam ettirirse seneye ca artisi olur merak etme..

doomsdoor
16.Şubat.2013, 17:40
saydiklarin zaten buraktan iyi oyuncular.. burak bunlardan iyi olsaydi hala türkiye liginde oynuyor olmazdi..

Saydıklarım Galatasaray'dan iyi takımlarda oynuyor zannediyorsunuz madem ben size bir hatırlatım.

Donovon 149 CA sı ile Los Angeles Galaxy oyuncusu.
Fred 152 CA sı ile Fluminense oyuncusu.
Pandev 150 CA sı ile Napoli oyuncusu.
Hunteelar malumunuz. İzliceyeceğiz çarşamba günü diye özellikle yazdım.
Niang 153 CA sı ile 2010-2011 FB oyuncusu.
Lisandro Lopez 164 CA sı ile O.Lyon oyuncusu.
Remy 156 CAsı ile Marsilya oyuncusu.
Doumbia 149 CAsı ile CSKA Moscow oyuncusu...

Hiçbirinin Burak'tan formayı alabileceğini zannetmiyorum. Ayrıca şu oyuncu şundan daha iyi olsaydı şurda olurdu gibi yorumları komik buluyorum. Ki yorumunuzun çelişkili olduğunu göstermek istedim. Eminim sene sonunda Burak'a hak ettiği yerlerden teklifler gelecektir. Bu takımda Ribery de oynadı bir zamanlar. Daha somut şeyler ortaya koyunuz yoksa argümanlarınız malesef formanızdan başka bir şeyi göstermiyor bize. Alex gibi Hagi gibi Popescu gibi Anelka gibi Pierre gibi dünya yıldızları da Türkiye liginde oynadı.

doomsdoor
16.Şubat.2013, 17:43
CA current abilitiy demek diye biliyorum. "Current"ın anlamı da "şu an, şimdiki" olsa gerek. O yüzden beni geçmişte nerede oldukları değil şu an neler yaptıkları ilgilendiriyor CA konusunda. Zaten o oyuncular dediklerinizi başardıkları için PA'ları çok yüksek oyuncular. Yani potansiyelleri çok çok yüksek ama artık düşüşte olduklarını ifade ediyor yüksek PA o oyuncular için. Dikkat ederseniz PA ile ilgili hiçbir yorum yapmadım zaten.

Önder HOCA
16.Şubat.2013, 21:01
benim demek istedğimi anlamadınız sanırım burak ın attığı gollerin geneli izlediğim kadarıyla şok presle yada savunma arkasına yapılan koşuyla sowun yakaladığı pozisyonlar ise kapalı savunmada bireysel beceriyle

perpetua
16.Şubat.2013, 22:09
Bosuna tartisiyorsunuz.

Veritabani yama icin coktan gitti.

Burak'i sevmeyen cok kisi olmasi sasirtici degil. Ben de cok sevmiyorum. Ama simdiye kadar basardiklarina saygi duymama engel degil bunlar.

Iyi futbolcu olsaydi Avrupa'da oynardi cumlesi de hic tatminkar degil.

Umut Bulut da Avrupa'da oynadi. Sinan Kaloglu da.
Su anda Cenk Guvenc Atletico Madrid'in B takiminda oynuyor.
Mevlut, Fransa'da bir suru gol atti.
Guiza Ispanya'da gol krali oldu, ustune Avrupa sampiyonu oldu ve sonra geldi.
Krasic ruzgarin ogluydu.
Misimovic Almanya'nin asist kraliydi.
Meireles sampiyonlar ligi kupasi kaldirip gelmisti.
Jo CSKA ile sampiyonlar liginde iyi oynamis, Man City'ye buyuk paralara transfer olmustu (onun CA 145 idi Ingiltere'den geldiginde)

vs. vs. vs.

himone
16.Şubat.2013, 23:21
Burak hakkında bu kadar tartışma çıkmasının sebebi gerçek hayatta teknik özellikleri çok kötü olduğu için birçok forvetle kıyaslanıyor. Ama attığı gol sayısına bakıldığında gayet mantıklı geliyor, sonuçta son 3 yılda attığı gol sayısı ortada. Ama GS taraftarı olmayanlar Burak çok iyi futbolcu değil derken ayağında top tutamamasını ve oyunu ilerde tutamamasını baz alıyorlar. Mesela dünkü maçta Drogba girene kadar Burak ortaıkta yoktu Drogba girince odak noktası olmaktan çıktı ve bir asist bir de gol attı. Yukarıda adı geçen forvetlerin hepsi Burak'tan daha iyi tekniğe sahip ama Burak kadar hırslı ve güçlü olmadıklar için hem daha az gol pozisyonuna giriyorlar hem de daha az gol atıyorlar. Bir de İtalya ve İngiltere'de oynayan forvetleri Burak'la kıyaslamak ne kadar doğru olur? Sonuçta Türkiye'deki stoperler ile İtalya ve İngiltere ligindeki stoperler arasında dağlar kadar fark var.

Sonuç olarak gerçek hayatta senede 20 golün üstüne çıkan bir oyuncu oyunda da 30 gol atıyor burada bir hata göremiyorum ben. Zaten Perpetua'nın dediği gibi veriler gönderilmiş bile artık yapacak birşey yok. Ne kadar sevmesek te Burak gerçekten iyi bir forvet.

William Rookwood
17.Şubat.2013, 00:01
Bir forvet gol atıyorsa daha ne söylenebilir. Oyunda sankii 50 gol atıyormuş gibi yorumlar var. Sow Lille gelmeden önce yokları oynayan bir oyuncuydu en azından istatistlikler onu gösteriyor 10 golün üstüne geçememiş bir oyuncuydu Sow. Lille'de 20 küsür gol atmasından başka iyi bir performans sergilediği bir takım yok. 10 gol istatiğinde gol atan bir oyuncu. Kişisel görüşüme göre Guiza tarzı istatiğe sahip. Burak son üç senedir durdurulamayan bir forvet. Ama bu nedense rakip takım oyuncuların sindirememesine neden oluyor. Burakın bütün özellikleri 10 verilse kimse gelipte demez bu nedir diye iyi olmuş bunu hakediyor denir. Bence burada Burak'ın özellikleri tartışılmıyor taraftarlık tartışılıyor, renkler tartışıyor. Yoksa Sow'un şuana kadar topu alıpta gidip gol attığı nerede görülmüş? Top sürmekte yeteneksiz olan bir oyuncu sürekli ayağına verilmesi lazım topun. Bitiricliğine laf yok, Burak'tan daha iyi bitirici hatta.

Ama şöyle bir durumda var karşınızda Akhisar değilde Manchester United gibi ya da İngiltere'nin baskılı futbolunu oynayan bir takım olsa Sow'un ayağına pas vermekte zorlansanız o zaman Sow kendi alıp golü atabilir mi? Top sürerek ya da çalımlarla?

Burak'ın iki-üç kişiyi geçerek gol attığı Cluj maçını hatırlayın. İkiside çok farklı tür oyuncular. İkisi bir arada oynar mı? Evet. Ama ikisi karşılaştırılır mı ya da bir tutulur mu ? Hayır.

Burak'ı seven var sevmeyen var ben çok fazla sevdiğimi söyleyemem. Ondan daha çok sevdiğim oyuncular var takımda. Ama ister sevilsin ister sevilmesin doğrular ve gerçekler bu.

mpaker66
17.Şubat.2013, 01:05
Burak'ın tek tartışılmayacak şeyi olan golcülüğünü tartışan insanları görünce gülüyorum. Adamın top taşımasını top saklamasını pas alışverişini tartış eleştir ama kötü golcü deme. FM'dede ona göre yapılmış zaten tam golcü olmuş.