PDA

View Full Version : Hangisi?

Walter Sakana
10.Kasım.2012, 20:28
Oyuncuların form durumunu, moralini, motivasyonunu, aşağıda yazan özellikleri dışındaki tüm özelliklerini ve diğer tüm yan etkenleri gözardı edersek;

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi TOP SÜRER?

1.oyuncu: Dribbling: 20 / Technique: 5 / Flair: 5 / Acceleration: 5 / Agility: 5

2.oyuncu: Dribbling: 10 / Technique: 10 / Flair: 10 / Acceleration: 10 / Agility: 10

3.oyuncu: Dribbling: 5 / Technique: 20 / Flair: 20 / Acceleration: 20 / Agility: 20

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi TOP KAPAR?

1.oyuncu: Tackling: 20 / Aggression: 5 / Bravery: 5 / Balance: 5 / Strength: 5

2.oyuncu: Tackling: 10 / Aggression: 10 / Bravery: 10 / Balance: 10 / Strength: 10

3.oyuncu: Tackling: 5 / Aggression: 20 / Bravery: 20 / Balance: 20 / Strength: 20

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi GOL VURUŞU YAPAR?

1.oyuncu: Finishing: 20 / Technique: 5 / Composure: 5

2.oyuncu: Finishing: 10 / Technique: 10 / Composure: 10

3.oyuncu: Finishing: 5 / Technique: 20 / Composure: 20

MeliksahAydogan
10.Kasım.2012, 20:32
Bende yorumları sabırsızlık ve merakla bekliyorum.

kasım akdemir
10.Kasım.2012, 20:34
En Iyi Top Süren : 3
En Iyi Top Kapan : Yorum Yok
Gol Vuruşu : Fatal Err....

Sirius Black
10.Kasım.2012, 20:48
Bence hepsinde de 2. :)

futureless
10.Kasım.2012, 20:55
Cevaplar muhtemelen hepsi aynı şıkta yer alacak şekildedir, ki 2 olur o da ama ben farklı yönden bakacağım.

Benim de zaman zaman kafama takılan bi soru tipiydi aslında bu. Ben daha çok hız hızlanma için düşünürdüm.

Ben hepsi için 1 diyorum ancak şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Mesela, top sürme yeteneği 20 olan adam diğer yazılan özellikleri 5 de olsa doğru yerlere topu sürecek ağır ve gösterişsiz şekilde de olsa yapacak bunu, önemli olan doğru yerlere sürmesiyse topu tabii. Top kapma için de aynı şekilde, agresiflik ve cesareti düşük olduğu için daha az müdehale yapacak, ancak yaptığı müdehalelerde başarılı olacak. Bitiricilik konusunda da yine, ceza sahası içinde topla buluştuğu zaman composure düşüklüğünün etkisiyle saç baş yolduracak yanlış seçimlerde bulunabilir baskı altında kalınca ama boş bir anda vurduğunda önünde duracak kaleci olmaz diye düşünüyorum.

sui generis
10.Kasım.2012, 21:00
bence hepsi 3. şık ama emin değilim.

mustangshelby
10.Kasım.2012, 21:06
3-2-3 gibi geldi bana ama emin değilim :)

Sheriff
10.Kasım.2012, 21:12
Ben hepsi için 1 diyorum.

nessus
10.Kasım.2012, 21:15
2-2-1.

Top sürme ve top kapmada daha fazla dış dinamik devreye giriyor. Bu soruda birebir pozisyonda anlık top kapma mı soruluyor yoksa genel maç/maçlar içindeki durum mu?

Eğer anlık pozisyon etkileri söz konusuysa top kapmada oyumu 1 olarak değiştiririm.

Top sürme için verdiğiniz 1ve3 özellikler gerçeklikten uzak bir profil olduğu için kararsız kalıyorum. Burada da 3 numaralı profil için Yusuf Şimşek aklıma geliyor. Ama 1 numara için bir oyuncu kondurmak çok zor. Tanıdık bir İsim olarak Dia diyelim. Eğer önü boş bir pozisyona sahipse bir numara, eğer önü kapalıysa üç numara daha iyi top sürer.

Son olarak hayat bu ne olacağı belli olmaz diyorum ;)

Walter Sakana
10.Kasım.2012, 21:30
Aslında tekrar gözden geçirince 20'leri 15 yapsaydım sorular daha ideal olurdu gibime geliyor.

Sheriff
10.Kasım.2012, 21:39
Bende açıklayıcı şekilde yorum yapayım madem.

Birinci sorudan yola çıkarak bütün yanıtlar için aynı mantığı baz alabilirsiniz.

Bir oyuncunun top sürmesine seçeneklerdeki 5 özellikte etki eder ama en yüksek etki top sürmedir. Hangi özelliklerdeki oyuncuyu tercih edeceğim sorulsaydı ilk soru için yanıtım 3 olurdu ancak en iyi top süren, top sürme özelliği en yüksek olan olur.

perpetua
10.Kasım.2012, 21:58
Oyuncuların form durumunu, moralini, motivasyonunu, aşağıda yazan özellikleri dışındaki tüm özelliklerini ve diğer tüm yan etkenleri gözardı edersek;

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi TOP SÜRER?

1.oyuncu: Dribbling: 20 / Technique: 5 / Flair: 5 / Acceleration: 5 / Agility: 5

2.oyuncu: Dribbling: 10 / Technique: 10 / Flair: 10 / Acceleration: 10 / Agility: 10

3.oyuncu: Dribbling: 5 / Technique: 20 / Flair: 20 / Acceleration: 20 / Agility: 20

Top surme tanimina bagli.
Kim topu daha iyi ileriye tasir sorusunun cevabi 3. oyuncu.
Kimin top surerken topu kontrol becerisi daha yuksektir sorusunun cevabi 1. oyuncu.

3. oyuncu, ozellikle topu rakibin arkasina dogru atip pesinden kosarak cok defa rakibini gecebilecektir.

1. oyuncu ise top surerken ayagina topu iyi kontrol edecektir ama ozellikle cabukluk ve hiz eksikligi oldugu icin rakip icin onu marke etmek daha kolay olacaktir.

Siralamak gerekirse 3. oyuncu, 2. oyuncu, 1. oyuncu.

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi TOP KAPAR?

1.oyuncu: Tackling: 20 / Aggression: 5 / Bravery: 5 / Balance: 5 / Strength: 5

2.oyuncu: Tackling: 10 / Aggression: 10 / Bravery: 10 / Balance: 10 / Strength: 10

3.oyuncu: Tackling: 5 / Aggression: 20 / Bravery: 20 / Balance: 20 / Strength: 20

1. oyuncu daha iyi top kapar ama top kapmayi fazla denemez.

3. oyuncu bir cok ikili mucadeleye girer, rakibinden bir cok top da kapar ama mudahalelerinde faul yapmaya daha musait bir oyuncudur.

Aşağıdaki oyunculardan hangisi daha iyi GOL VURUŞU YAPAR?

1.oyuncu: Finishing: 20 / Technique: 5 / Composure: 5

2.oyuncu: Finishing: 10 / Technique: 10 / Composure: 10

3.oyuncu: Finishing: 5 / Technique: 20 / Composure: 20

1. oyuncu daha iyi gol vurusu yapar, ama iyi gol vurusu yapmak ile yuksek yuzdeyle vuruslari gole cevirmek ayni degil tabii. :) Bu oyuncu bir cok yapilmamasi gereken vurusu (ozellikle uzaktan vurma) yapacaktir. Bitiricilik ozelligini tam olarak etkili kullanamayacaktir.

3. oyuncunun gol vuruslari cok kaliteli olmayacaktir (daha basit vuruslari yapabilecektir) ama bu vuruslarda daha etkili olacaktir.

Teknik ozelligi beceri cesitliligi olarak dusunmek daha dogru bence. Mesela bitirici vurus ayak ici, ayak disi, ayak ustu, ust dis vs. ile yapilabilir. Bu becerisi daha yuksek oyuncularin vuruslari daha cesitli, daha sert ve daha isabetli yapabilen oyuncular olacaktir.

Soguk kanlilik ise oyuncunun vurus aninda karar kalitesini etkileyecektir. Sutlarini yapmada aceleci olmayacak pozisyon icin daha dogru vurusu ve vurus anini secebilecektir.

Teknigin fonksiyonu topu kontrol etme, ayaginda tutma becerisi. Teknigi yuksek oyuncu, vurus yapmak icin topu ayagindan biraz acarken bunu daha olculu yapacaktir. Teknigi zayif oyuncu ise bazen topu ayagindan fazla acip, bitiriciligi iyi olsa da hazirligi kotu oldugu icin vurusu da kotu yapabilecektir.

Tabii topu ilk kontrol ani disinda. Onu first touch belirliyor. Bu ozelligi yuksek oyuncular da topu kontrol ederken bir sonraki hamleyi baslatabileceklerdir. Mesela topu kontrol ederken rakibi ekarte etme, topu kontrol ettigi anda vurusu haziralama vs.

Walter Sakana
10.Kasım.2012, 22:22
@perpetua

Öncelikle cevaplar için teşekkürler.

Benim amacım özellikleri değerlendirirken bunu ne şekilde yapmamız gerektiğine ışık tutacak cevaplar bulmaktı ki kendi adıma o cevapları buldum. Yani oyuncunun "top sürmesi düşük", "bitiriciliği yüksek", "top kapması düşük" tarzı değerlendirmeler yaparken diğer saydığım özellikleri de ne kadar gözönüne almamız gerektiğini anlayalım istedim.

Yazdıklarından ben her üç kıyaslamada da 2.oyuncunun özelliklerini 10 değil de 12-15 arası yaparsam diğer ikisinden daha ideal bir oyuncu olacağı sonucunu çıkarıyorum.

Ayrıca "Teknik" özelliğinin pas, orta, şut ve çalım gibi oyuncunun topla temas ettiği tüm durumlar için tahmin ettiğimden daha etkili bir özellik olduğunu da anlıyorum. Zaten çoğumuzun tahmin ettiği bir şey bu belki ama ben şu yazdıklarından sonra Teknik özelliğine biraz daha fazla önem vereceğim açıkçası. "vuruş veya beceri çeşitliliği olarak düşünmek lazım" yazmışsın ya, daha önce o açıdan bakmadığımı farkettim ve çok faydası oldu teşekkür ederim.

Teknik ozelligi beceri cesitliligi olarak dusunmek daha dogru bence. Mesela bitirici vurus ayak ici, ayak disi, ayak ustu, ust dis vs. ile yapilabilir. Bu becerisi daha yuksek oyuncularin vuruslari daha cesitli, daha sert ve daha isabetli yapabilen oyuncular olacaktir.

perpetua
11.Kasım.2012, 11:20
Biraz yanlis anlasilma olmus.

Teknik ozellik derken (technical attribute) butun teknik ozelliklerden bahsetmistim. Yani finishing icin verdigim ornek butun teknik ozellikler icin de verilebilir.

Mesela tackling degeri yuksek oyuncu kayarak veya ayakta topa mudahalelerde daha basarili ve daha iyi zamanlama ile topa mudahele edebilir ve boylece faul yapmadan topu rakibin ayagindan kapabilir. Dusuk olan oyuncu ise mudahalelerde zamanlama hatasi yaparak rakibe faul yapmaya veya topu kapmadan adami kacirmaya daha musaittir.

Paslari yuksek oyuncu ayaginin cesitli bolgeleriyle pas verme ve kisa ve uzun pas verme konusunda daha basarilidir.

Dripling becerisi yuksek oyuncu topu surerken topa daha cok hakim olacak, topu fazla ayagindan acmadan tum hizini kullanarak topu surebilecektir.

Frikik degeri yuksek oyuncu, daha uzun mesafelerden kaleye isabetli ve etkili vurus yapabilecek, duran toplarda daha iyi ortalar yapabilecektir.

vs. vs.

Teknik ozelligi (technique) ise daha sonra yazdigim gibi oyuncunun top kontrolu veya topa yatkinligi. Topu ayaginda saklayabilme, topa dokunusunun isabetliligi/yumusakligi. Yani bazi oyuncu vardir topa oyle hukmeder ki ayagindan topu almak mumkun degildir. Iste o oyuncu, technique ozelligi yuksek olmasi gereken oyuncu.

Tabii teknik (technique), ozellikle dar alanda topa daha iyi hakimiyet gerektigi anlarda, diger ozelliklerin daha faydali kullanilmasina da yardimci olacaktir. Oyuncu topu daha zor kaybederek diger teknik ozelliklerini de kullanma firsati bulabilecektir.

Walter Sakana
11.Kasım.2012, 12:45
Hmm şimdi biraz kafam karıştı :)

Yani şimdi oyuncu topu ayağıyla A noktasından B noktasına örneğin pas olarak gönderirken teknik (technique) özelliğinin hangi aşamada ve ne kadar katkısı var onu tam olarak anlamaya çalışıyorum. Bu durumda oyuncunun pası atarken mesela ayağının dışını kullanması (yani vuruş çeşitliliği) "passing" özelliğinden mi "technique" özelliğinden mi kaynaklı olur? Aynı şekilde pasın yerini bulması hangisinin sayesinde olur? Ben ilk mesajından ayağının dışını kullanmasının "technique" pasın yerini bulmasının ise "passing" özelliği sayesinde olduğu sonucunu çıkarmıştım. İkinci mesajından ise ikisinin de "passing" özelliği sayesinde olduğu sonucuna varıyorum. Sen her ikisinde de aynı şeyi anlatıyorsun mutlaka da ben birini yanlış değerlendiriyorum ama hangisini :) Teknik deyince direk "technique" özelliği aklıma geliyor ondan sanırım.

Bir örnek soru daha; oyuncu topu A noktasından B noktasına 20 metre kadar sürecek ve 5 metre sonra karşısına bir rakip oyuncu çıkacak, onu da çalımla geçecek farzedelim. İlk 5 metrede düz bir şekilde topla ilerliyor. Bu aşamada topu kontrolünden kaçırmaması "dribbling" özelliği sayesinde mi "technique" özelliği sayesinde midir? Ondan sonra karşısına çıkan rakip oyuncuyu sol çapraza gidecekmiş gibi yapıp aniden sağ çapraza yönelerek geçiyor. Bu aşamada bu hareketi "dribbling" özelliği sayesinde mi "agility" "acceleration" "technique" özelliklerinin bir veya birkaçı sayesinde mi yapar? Gene aynı aşamada o hareketi yaparken topu sağ ayağının dışını kullanarak dışa çekmesi ve topun kontrolünü yitirmemesi hangisi sayesinde olur?

Özetle "Technique" özelliğinin tek başına ne işe yaradığını anladım da işte diğer tekniksel özelliklere ne derece katkısı olduğu konusunda kafamda soru işaretleri oluştu. Son yazdıklarından "teknik" kategorisindeki tüm özelliklerin aslında kendi başlarına birer teknik özellik olduğu ve eylemi gerçekleştirmek için "technique" özelliğine pek ihtiyaç duymadıkları sonucunu çıkarabilir miyim?

Bir de "Markaj" ve "Top Kapma" özelliklerinin neden "Tekniksel Özellikler" kategorisinde yer aldığını da merak ediyorum. Büyük ihtimalle diğer kategorilere de (mental ve fiziksel) uymadığı içindir diye tahmin ediyorum.

Zaman ayırıp detaylıca cevapladığın için teşekkür ederim tekrardan.

perpetua
11.Kasım.2012, 13:58
Hmm şimdi biraz kafam karıştı :)

Yani şimdi oyuncu topu ayağıyla A noktasından B noktasına örneğin pas olarak gönderirken teknik (technique) özelliğinin hangi aşamada ve ne kadar katkısı var onu tam olarak anlamaya çalışıyorum. Bu durumda oyuncunun pası atarken mesela ayağının dışını kullanması (yani vuruş çeşitliliği) "passing" özelliğinden mi "technique" özelliğinden mi kaynaklı olur? Aynı şekilde pasın yerini bulması hangisinin sayesinde olur? Ben ilk mesajından ayağının dışını kullanmasının "technique" pasın yerini bulmasının ise "passing" özelliği sayesinde olduğu sonucunu çıkarmıştım. İkinci mesajından ise ikisinin de "passing" özelliği sayesinde olduğu sonucuna varıyorum. Sen her ikisinde de aynı şeyi anlatıyorsun mutlaka da ben birini yanlış değerlendiriyorum ama hangisini :) Teknik deyince direk "technique" özelliği aklıma geliyor ondan sanırım.

Technique ilk temas disinda oyuncunun top kontrolu. Diger teknik ozellikler de diger isleri ne kadar iyi yaptigini gosteriyor. Aralarinda dogrudan bir etkilesim yok yani.

Pas cesitliligi Passing sayesinde olur. Yerini bulmasi da Passing. Sertligi de passing. Pasin mesafesinin uzunlugu da passing. :)

Bir örnek soru daha; oyuncu topu A noktasından B noktasına 20 metre kadar sürecek ve 5 metre sonra karşısına bir rakip oyuncu çıkacak, onu da çalımla geçecek farzedelim. İlk 5 metrede düz bir şekilde topla ilerliyor. Bu aşamada topu kontrolünden kaçırmaması "dribbling" özelliği sayesinde mi "technique" özelliği sayesinde midir?

Dripling. Ama tabii 1-20 ozellik seviyelerinin tum profesyonel oyunculari kapsadigini dusunursek bu ozelligi 1 olan bir oyuncu bile duz bir sekilde top ile ilerlerken topun kontrolunu kaybetmeyecektir. Biraz daha yavas hareket ederek top kontrolunu saglayacaktir. Dripling becerisi yuksek oyuncu ise bu mesafeyi daha hizli katedecektir.

Ondan sonra karşısına çıkan rakip oyuncuyu sol çapraza gidecekmiş gibi yapıp aniden sağ çapraza yönelerek geçiyor. Bu aşamada bu hareketi "dribbling" özelliği sayesinde mi "agility" "acceleration" "technique" özelliklerinin bir veya birkaçı sayesinde mi yapar?

Agility sayesinde aniden sag capraza vucudu yonelebilir.
Dripling sayesinde bunu topu cok fazla ayagindan acmadan yapar.

Yoneldigi tarafta baska bir oyuncu yoksa, dripling becerisi kotu olsa da adami gecebilir ve sonra topun pesinden kosar. Orada oyuncu varsa, topu o yone daha kontrollu cekmesi gerekir. Bu asamada da dripling etkili olur. Yani dripling daha cok dar alanda rakiplerini hizla ekarte edebilen oyunculari yansitmak icin kullaniliyor.

Gene aynı aşamada o hareketi yaparken topu sağ ayağının dışını kullanarak dışa çekmesi ve topun kontrolünü yitirmemesi hangisi sayesinde olur?

Dripling.

Özetle "Technique" özelliğinin tek başına ne işe yaradığını anladım da işte diğer tekniksel özelliklere ne derece katkısı olduğu konusunda kafamda soru işaretleri oluştu. Son yazdıklarından "teknik" kategorisindeki tüm özelliklerin aslında kendi başlarına birer teknik özellik olduğu ve eylemi gerçekleştirmek için "technique" özelliğine pek ihtiyaç duymadıkları sonucunu çıkarabilir miyim?

Evet diger eylemleri gerceklestirmek icin teknige ihtiyac yok.

En basidinden soyle anlatabilirim technique ozelligini.

Mesela orta sahada top bir oyuncunun ayaginda. Bu oyuncuya rakip baski yapmak icin geliyor. Ayaginda top olan oyuncu basit bir dokunus ile rakibin mudahalesini ekarte edip onunu aciyor ve bunu topu ayagindan cok acmadan ve bir sonraki hareketini (mesela pas vermek) zaman kaybetmeden yapabilecegi sekilde yapiyor.

Bir digeri rakibi ekarte etmek icin ayni dokunusu yapiyor ama topu ayagindan fazla aciyor. Topu ayagindan fazla actigi icin topa dogru gidip bir sonraki hareketini yapmasi icin topa dogru yonelmesi, kafasini tekrar kaldirip, pas atacak takim arkadasi bulmasi gerekiyor.

Iki oyuncu da topu rakibe kaptirmiyor ama birinci oyuncu yuksek teknigi sayesinde oyunu hizlandirirken, ikincisi oyunun yavaslamasina neden oluyor. Bunu da top hakimiyeti sayesinde yapiyor.

Kisacasi technique oyuncunun mac icinde:
Korner kullanmadigi
Orta yapmadigi
Sut atmadigi
Kendisine gelen pasa ilk temas uygulamadigi
Dripling yapmadigi
Pas atmadigi vs. vs.

anlardaki top kontrolunu yansitiyor.

Bir de "Markaj" ve "Top Kapma" özelliklerinin neden "Tekniksel Özellikler" kategorisinde yer aldığını da merak ediyorum. Büyük ihtimalle diğer kategorilere de (mental ve fiziksel) uymadığı içindir diye tahmin ediyorum.

Cunku top kapma ve markaj yapmanin da teknigi var. Nasil golcu sut atmayi calisarak gelistiriyorsa, savunma oyuncusu da calisarak markaj becerisini gelistiriyor.

Zaman ayırıp detaylıca cevapladığın için teşekkür ederim tekrardan.

Rica ederim. Faydali bir baslik oluyor bence.

Walter Sakana
11.Kasım.2012, 14:37
Bu son yazdıklarından sonra oyuncu özelliklerinin işleyişini bugüne kadar hiç anlamadığım kadar anlamış oldum. Yanlış veya eksik bildiğim yada bildiğimi sandığım şeyler kafamda netleşti iyice. Tahminimce diğer arkadaşlara da aynı şekilde faydalı olmuştur. Çok çok teşekkürler.