PDA

View Full Version : Bu haliyle FM 13 oynayan varmı?

heartbreaker007
20.Kasım.2012, 01:06
Malum oyun raflardaki yerini aldıktan we büyük heveslerle alıp kurduktan sonra büyük hayal kırıklığı yartattı gerek oyun içi buglar gerek ise orijinal oyunlarda dahi yaşattığı crash dumps yada açılmama hatalarıyla. Oyunun Türkçe'si için ise hayal kırıklığı lafı bile az kalır. Her neyse ben umudumu kasım sonuna kadar tüm bu bugları giderecek bir yama çıkma ihtimaline bağlayarak oyunu kaldırıp çekmeceme koydum steam'i açmıoyrum bile bu aralar. Pes 13 te master lig kasıp fm de neler yapabilirim die düşünüorum?

Sizleri merak ettim oyunu bu haliyle oynayan var mı? Vaesa ne kadar tatmin ediyor?

Not: Bende ilk başta klasik modda Sadece Türk ligleri açık olarak (normalde en az 7 ligi açardım bundan önceki senelerde) Göztepe'yi süper lige çıkarmıştım ama oyunda takımın aldığı mağlubiyetlerden fazla buglar canımı sıkınca oynamayı bıraktım

redsmoke
20.Kasım.2012, 01:24
doğrusunu söylemek gerekirse benimde elim gitmiyor bi türlü. update bekliyorum fakat ondan da ses soluk yok. hoş gelecek update ile düzeltilir mi bu hatalar ondanda şüpheliyim.

antiochia
20.Kasım.2012, 01:39
fifa manager çıktı mı ?Çıktıysa belki onu denerim

ToRoSKaPLaNı
20.Kasım.2012, 01:41
Ben oynamaya çalışıyorum oyunu herşeye rağmen.Zevk almaya çalışıyorum.

Hugo
20.Kasım.2012, 01:42
Ben oynuyorum, hoşuma da gidiyor. Ya da ne bileyim okuldan eve gelince güzel oluyo akşamları biraz takılması iyi bence :)

anlatmaliymis_meger
20.Kasım.2012, 01:59
hayatımda ilk defa orjinal oyun aldım pişman oldum
CL'de bayern,shaktar,bate grubundan lider çıktım
ajax'ı eleyeceğim büyük ihtimal
ligde ise
bursa 12
trabzon 10
gs 7 puan fark attı
18. elazığ kadıköyde 3 penaltı kullandı 3-3 bitti maç
gençlerbirliği 5 attı
mersin herkesten 3-5 yerken geldi beni yendi
gs ligde ,kupada,içerde dışarıda yenior beni
sabri şov yapıyor
taktik teknik bilgi ayrıntı falan hikaye
bu ne saçmalık ya!!
1 haftada 3. kez yeni oyun açtım
ben bu kadar acemi ya da kötü bi fm ci değilim ki
yıllarımı verdim bu oyuna!
şurda 15 gün sonra askere gidicem
o yüzden gitmeden doya doya oynayıp hevesimi alayım dedim ama ne heves kaldı ne zevk
rezillik diz boyu..
laptopu kıracam sinirden
Fenerbahçeyle ilk sezonda nasıl şampiyon oluyorsunuz yyahu 3 farklı oyunda 1 kere 5. 2 kere 6. bitirdim ligi üstüste
1 haftada 4. oyunu açıyorum.sorun bende mi acaba????

Deus Dominus
20.Kasım.2012, 02:15
Ben oynuyorum, gayet de keyifli devam ediyorum oynamaya. Ufak tefek problemler zevkimi kaçıramaz benim :)

sentugo
20.Kasım.2012, 02:17
Oynarsın tabii. Oynamak istemeyene bahane çok. Önemli olan bunun sadece bir oyun olduğunu unutmamak.

futureless
20.Kasım.2012, 02:18
Ben de kolay kolay etkilenmiyorum hatalardan, 4. sezonuma girdiğim bir kariyerim var Fenerbahçe ile, gayet de keyif alarak oynuyorum.Zaten oyunun gerçekçiliği, kusursuzluğu da değildi beni oyuna bağlayan.

heartbreaker007
20.Kasım.2012, 02:23
Oynarsın tabii. Oynamak istemeyene bahane çok. Önemli olan bunun sadece bir oyun olduğunu unutmamak.

Bunun oyun olduğunun herkes farkında ztn oyunu oynamak istemesem kalkıp ön siparişle oyunu da almazdım fakat oyun şu haliyle aynı şuna benziyor: eksik desteyle king oynamak yada eksik zarla pulla tavla oynamak gibi bir şey bu da can sıkıyor oyundan soğutuyor oyuna kendini wererek oynama isteğini köreltiyor...

magicstigvolki
20.Kasım.2012, 02:26
Fenerbahçe ile 6. sezondayım özellikle 5 yabancı olayı TR ligini çok daha ilginç yapıyo. Oyundan acayip zevk alarak oynuyorum tek sorunum yerli oyuncuların yüksek bonservis bedelleri ve Selçuk İnan'ın İniesta kıvamında olması =)

heartbreaker007
20.Kasım.2012, 02:27
hayatımda ilk defa orjinal oyun aldım pişman oldum
CL'de bayern,shaktar,bate grubundan lider çıktım
ajax'ı eleyeceğim büyük ihtimal
ligde ise
bursa 12
trabzon 10
gs 7 puan fark attı
18. elazığ kadıköyde 3 penaltı kullandı 3-3 bitti maç
gençlerbirliği 5 attı
mersin herkesten 3-5 yerken geldi beni yendi
gs ligde ,kupada,içerde dışarıda yenior beni
sabri şov yapıyor
taktik teknik bilgi ayrıntı falan hikaye
bu ne saçmalık ya!!
1 haftada 3. kez yeni oyun açtım
ben bu kadar acemi ya da kötü bi fm ci değilim ki
yıllarımı verdim bu oyuna!
şurda 15 gün sonra askere gidicem
o yüzden gitmeden doya doya oynayıp hevesimi alayım dedim ama ne heves kaldı ne zevk
rezillik diz boyu..
laptopu kıracam sinirden
Fenerbahçeyle ilk sezonda nasıl şampiyon oluyorsunuz yyahu 3 farklı oyunda 1 kere 5. 2 kere 6. bitirdim ligi üstüste
1 haftada 4. oyunu açıyorum.sorun bende mi acaba????

Ben Fenergahçe ile açmıştım ilk kariyer 8 hafta sonunda takımı Ş.L nde guruba taşıyıp nağmağlup gidiodum süper kupada G.S Ligde BJK yi farklı yenip 3 beraberlikle oynuodum taktiğim ise klasik 4-4-2 idi sonra oyundaki buglar soğuttu beni ayrıca bu kadar basit bi taktikle bu kladar iyi sonuçlar almakta bugların etkisidir dedim klasik modda Daha önce belirttiğim gibi Göztep ile kariyer açtım onda da daha ilk sezonda süper lige çıkınca da zerwk almadım Göztepe ile de FB de kullandığım taktikle oynamıştım işin özeti oyunda taktikle başarı yakalmama rağmen bunun bir bug olduğu kanısındayım yani oyun özgüvernimi çaldı ya la :)

nannar
20.Kasım.2012, 02:30
orjinalde hiç crash dump almadım.şeytan kulağına kurşun :) maç motoru zaten kötü,bunu yazmasak da olur.GS ile 16 maçta 12-3-1 şeklinde gidiyorum. 39 puan benim, 40 fenerin. tek yenilgiyi de fenerden aldım zaten. şampiyonlar liginde ise milan-bate ve olympiakos grubundan lider çıktım. ligde en çok gol atıp en az yiyen takımım.transferim yok. oyuncu da satmadım sayılır. oyun o kadar da kötü değil yahu :) 4-4-2 ile gayet zevkli maçlar çıkararak ilerliyorum.

nannar
20.Kasım.2012, 02:33
deneme amaçlı gs kariyeri oynuyorum ama update çıktıktan sonra alırım en alt liglerden bir takım. kendi zevkinizi kendiniz oluşturabilirsiniz... başarıya kolay ulaşıyorum diyorsanız alın en alttan bir takım

heartbreaker007
20.Kasım.2012, 02:35
ayrıca tamam 4-4 lük bisey beklemio kimse ama FM yöneticileri oyunu Türkçe çıkarıyoruz sizde orijnal alın bi zahmet die iğneleyeceklerine Türkçe dili yaygın olarak Türkiye'de kullanılır e sizde o zaman Türkiye liglerine biraz özen gösterin bi zahmet, İngiltere'nin amatör ligine kadar ligleri koyuyorsunuz Türki'yede 2. lige kadar. hadi onu geçtim bari stat bilgilerini falan doğru yapın arkadaş Alsancak stadı bildiğin 4 tribünlü stat olarak gözüküo, bunun bilgisini hiç bir yerden bulamıorsan gir worldstadium.com a bi resmine bak. Ayrıca Göztepe Atatürk stadında oynuo gidip Alsancağa wermişler hadi onu geçtim ptt 1. ligde 5 yabancı nedir ya? hem Türkçe al de ,kota koy şu kadar satılsın fln die hemde çalakalem bir resim yapıp buna sanat eseri die yutturmaya çalış biraz özen gösterseydiniz yani

Artul
20.Kasım.2012, 02:35
Açıkçası oyundaki buglardan çok fazla etkilenmedim ben. Galatasaray ile ilk sezonumda 87 puan ile şampiyon oldum, en yakın rakibimle aramda 20 puan fark vardı. ŞL'de çeyrek finalde elendim. Tek zorlandığım şey maçlardaki oyun hakimiyeti meselesi. Maçı kazanıyorum ama her türlü topa sahip olma ve hakimiyet rakipte oluyor. O da benim takımımı tempolu oynatmamdan kaynaklanıyor sanırım.

Tek can sıkıcı nokta Türkçe'nin istediğim düzeyde olmayışı bunuda normal karşılıyorum çünkü ilk defa bir FM oyunu Türkçe dil eklentisi ile yayınlandı.. İlerleyen zamanlarda bununda düzeltileceğini düşünüyorum.

heartbreaker007
20.Kasım.2012, 02:46
Tek can sıkıcı nokta Türkçe'nin istediğim düzeyde olmayışı bunuda normal karşılıyorum çünkü ilk defa bir FM oyunu Türkçe dil eklentisi ile yayınlandı.. İlerleyen zamanlarda bununda düzeltileceğini düşünüyorum.[/QUOTE]

İnan ki Türkçe versiyonu o kadar trajikomikki oyunda tek yüzümü güldüren nokta o oldu ama o da sinirden yani. bnm belirtmek istedğim şu tamam maç motorunda uzaktan şut olayını eski serilere nazaran biraz daha bol yapmaya çalışmışlar eywallah ama gel bunu adam gibi programla yada beceremedinmi çıkış tarihi itiabriyle ay sonuna kadar yamayı yayınlıycam de yada çalısıorum de tık yok ya akhisar belediye maçında 4-4 bitti maç özetlerle takip ediyorum 3 tane uzaKtan şutla gol yedim üşenmedim adamların uzaktan şut özelliğine baktım en iyisi 11 vuruyo kötüsü ise 4 oyuncu rakip ceza sahasına girdiğinde sanki milletvekili gibi dokunulmazlığı war en ufak müdahale penaltı Ş.L nde Milan'ı 3-2 yendim 2 si penaltıydı we çok komik yan yana gidio 2 side ayakta ytere düşme yok penaltı çalıo ztn o maçtan sonra bıraktım FB kariyerini bnm anlatmaay çalıştığım şey nu we ben bunları göz ardı edip oyundan zewk alamadım malasef oyunu oynayanlara iyi oyunlar diliyorum...

rkmen
20.Kasım.2012, 02:58
Sene olmuş (daha doğrusu olacak) 2013, orjinal oyun almışız ama hala crash dumps hatasıyla uğraşıyoruz. Beni oyunda en çok rahatsız eden bu. Bir de teknoloji çok gelişti diyorlar.

perf
20.Kasım.2012, 02:59
Evvet arkadaşlar yeni bahaneleri bulmuşlar. Hep merak ediyordum Türkçe olunca almamak için ne bulacaklar diye ve evet buldular yine... Geçen seneler gibi yşne ilk başta her zaman böyle oluyor kaç yıldan beri oynuyorsanız bunu bilmeniz gerekiyor... 1 yama sonra oyun yerine oturuyor hemen nasıl karar verdiniz kötü olduğuna. 4 yıldır orjinal alıyorum bir kez crash dumps almadım hata oyunun değil işletim sisteminin zaten orjinal işletim sistemi kullanmıyorsanız %100 crash dumps alırsınız açık ve net yada update yapmazsanız yada oyun için gerekli programları updatelemezseniz...

Arkadaşlar Türkçe kötü diyor komik diyor ama ''V'' yerine ''W'' yazıyor e yani sana güzel olsada birşey değişmez bence. Hata yok mu tabiki var ama abartmak niye kimse hiçbir oyun hiçbişey mükemmel değildir.

Neyse ben gayet zevk alarak oynuyorum oynamasamda sorun etmem 6 kere bir yerde yemek yiyeceğime oyun aldım vakit geçirmek için 1 yıl olmasada 6 ay oynarım çok rahat ay başına 16-17 lira para ediyor bu kadar büyüttüğünüz şey neyse yapanların eline sağlık

rkmen
20.Kasım.2012, 04:27
Evvet arkadaşlar yeni bahaneleri bulmuşlar. Hep merak ediyordum Türkçe olunca almamak için ne bulacaklar diye ve evet buldular yine... Geçen seneler gibi yşne ilk başta her zaman böyle oluyor kaç yıldan beri oynuyorsanız bunu bilmeniz gerekiyor... 1 yama sonra oyun yerine oturuyor hemen nasıl karar verdiniz kötü olduğuna. 4 yıldır orjinal alıyorum bir kez crash dumps almadım hata oyunun değil işletim sisteminin zaten orjinal işletim sistemi kullanmıyorsanız %100 crash dumps alırsınız açık ve net yada update yapmazsanız yada oyun için gerekli programları updatelemezseniz...

Arkadaşlar Türkçe kötü diyor komik diyor ama ''V'' yerine ''W'' yazıyor e yani sana güzel olsada birşey değişmez bence. Hata yok mu tabiki var ama abartmak niye kimse hiçbir oyun hiçbişey mükemmel değildir.

Neyse ben gayet zevk alarak oynuyorum oynamasamda sorun etmem 6 kere bir yerde yemek yiyeceğime oyun aldım vakit geçirmek için 1 yıl olmasada 6 ay oynarım çok rahat ay başına 16-17 lira para ediyor bu kadar büyüttüğünüz şey neyse yapanların eline sağlık

Güncellemeler yapıldı. Orjinal işletim sistemi Windows 7. 4 GB RAM, 2.30 GHz işlemci. Bunun nasıl oyunla değil de bilgisayarla ilgili olduğunu anlayabilmiş değilim. Neyse, crash dumpsla ilgili ayrı konu vardı. Bu başlık altında uzatmamak daha iyi.

berlin61
20.Kasım.2012, 06:55

ağzına sağlık kardeş (ı)

mogutcu
20.Kasım.2012, 11:50
Bende Bundesliga da Fürth ile tırmalıyorum , gayet de zevkli bir oyun oluyor benim için, ne Transfer ne de maaş bütçem var free den bile adam alamıyorum , elimde ki genç kadro ile avrupa kupalarını zorluyorum. Şubat ayındayım ve Fürth ile şu an ilk 6 içinde debeleniyorum, bende 4-4-2 ciyim son 5 yıldır hep 442 ile oynadım. Başka diziliş asla kullanmam , Barcelona da olsa 442 Augsburg da olsa 442 :) , sadece rakibe özel hazırlık yaparım ,

caner485
20.Kasım.2012, 11:50
Ben oynuyorum tamam ufak tefek hatalar var ama o kadar da abartmaya gerek yok bizim insanımız pireyi deve yaptığı için en ufak olumsuzlukta hemen bi beğenmeme karalama eğilimde olduğu için pek şaşırmıyorum. Zevk almaya bakıyoruz zevkimi kaçırcak bi hata olmadı ufak tefek maç motoru hataları dışında o kadar da olur oyun sonuçta.

SiR ToMaSRoSiCkY1
20.Kasım.2012, 12:38
Ben kullanıcıların hataları abarttığına inanıyorum. Oynadığım oyundan oldukça keyif alıyorum. Arkadaşların bahsettiği gibi hatalar almıyorum. Oyundan zevk almaya çalıştığım için ufak hataları göz ardı ediyorum. Ufak tefek eksiklikleri var ama bu oyunun oynanmayacağı, zevk vermeyeceği anlamına gelmiyor. Burada yazılanların çoğununda abartı olduğuna eminim. Crash Dumps diyorsunuz. Yukarıda da bir arkadaş bahsetmiş. Oyundan kaynaklanan bir hata değil. İşletim sisteminizle ilgili bir durum. Yok orjinal aldım Crash Dumps peşimi bırakmıyor. Bunu binlerce insan oynayıp hata almıyorsa bu sizin bilgisayarınız ile ilgilidir. Oyun kanatlardan oynandığı zaman gol atmak kolay oluyordu ama son update ile bu biraz daha azaldı. Update'de müdahale olmadığı söyleniyordu ama gerçekten değişiklik oldu. Bahane bulmaya çalışacağınız, hata arayacağınıza oyundan keyif almaya bakın arkadaşlar..

İnsanların bile kusurları varken bir bilgisayar oyununun mu olmayacak ?

Bariscamur
20.Kasım.2012, 13:28
Oyun gayet zevkli ve eğlenceli bir şekilde sürüyor, Galatasaray ile kariyerimin 2.yılındayım.

Oyundan zevk almasını bilirseniz eğer, herhangi bir sıkıntı olmuyor.

fakakte
20.Kasım.2012, 14:53
skor tandanslı oyun oynanmaz. sadece fm değil, her oyuna kendi hayal gücünüzü de katmazsanız keyif almanız pek mümkün değildir. örneğin bir büyük takımla oynarken gelip sahanızda bir küçük takımın sizi mağlup edişini, oyunun bir saçmalığı diye nitelendirmek yerine, 'futbol böyle sürprizlerle güzel' olarak algılarsanız, oyun o zaman keyifli hale gelir. ben de amiga 500'den bu yana fm oynarım, ve defalarca küçük takımlar tarafından dumur edildim. hatta şampiyonluklardan edildim. ama bunu oyunun saçmalığı olarak değil de futbolun cilvesi olarak gördüm.

bu kadar çabuk idam edip, bu kadar çabuk tüketmeyelim arkadaşlar.

domisky
20.Kasım.2012, 14:54
Oyundan memnunum ve zevk alıyorum diyen arkadaşlara katılıyorum. Bende gayet zevkle oynuyorum. Ayrıca bahsedilen hataların (en başta crush dumps) çoğunu görmedim. Tabiki çıkacak olan yama ile bir çok düzelecektir ama şu an ki hali ile de gayet güzel oynanabiliyor.

Mamadou
20.Kasım.2012, 15:00
Oyuna çok fazla zaman ayırmasam da oynadığım dakikalarda zevkle oynuyorum. Evet hatalar yok değil var ama oyunu açmayacak derecede de değil. Ne olursa olsun önemli olan oynarken sıkılmamak.

ogsusam11
20.Kasım.2012, 16:24
Açıkçası oyundaki buglardan çok fazla etkilenmedim ben. Galatasaray ile ilk sezonumda 87 puan ile şampiyon oldum, en yakın rakibimle aramda 20 puan fark vardı. .

gercekten hic etkilenmemissin. 87 puan + 20 puan fark :)

ogsusam11
20.Kasım.2012, 16:28
skor tandanslı oyun oynanmaz. sadece fm değil, her oyuna kendi hayal gücünüzü de katmazsanız keyif almanız pek mümkün değildir. örneğin bir büyük takımla oynarken gelip sahanızda bir küçük takımın sizi mağlup edişini, oyunun bir saçmalığı diye nitelendirmek yerine, 'futbol böyle sürprizlerle güzel' olarak algılarsanız, oyun o zaman keyifli hale gelir. ben de amiga 500'den bu yana fm oynarım, ve defalarca küçük takımlar tarafından dumur edildim. hatta şampiyonluklardan edildim. ama bunu oyunun saçmalığı olarak değil de futbolun cilvesi olarak gördüm.

bu kadar çabuk idam edip, bu kadar çabuk tüketmeyelim arkadaşlar.

olay o degil ki. bu tip maclar sezon basına 5 kere denk gelir.

si forumlarında yazmıslar, adam brezilyayi almıs. 40 sut cekmis nijeryaya karsı. nıejrya 3 sut. 3-0 yenılmıs.

clear cut chances denen bariz gol pozisyonlari da sacma bi sekilde bu tip maclarda 0-1 zayif rakip (nijerya) lehine gozukuyor.

Mersin gelip kadıkoyde tek kale oynuyor. Adana feneri kupadan eliyor, gs sampiyonlar ligini aliyor, galler euro 2016yi. defansif taktik bugi var bariz bi sekilde.

fakakte
20.Kasım.2012, 16:41
olay o degil ki. bu tip maclar sezon basına 5 kere denk gelir.

si forumlarında yazmıslar, adam brezilyayi almıs. 40 sut cekmis nijeryaya karsı. nıejrya 3 sut. 3-0 yenılmıs.

clear cut chances denen bariz gol pozisyonlari da sacma bi sekilde bu tip maclarda 0-1 zayif rakip (nijerya) lehine gozukuyor.

Mersin gelip kadıkoyde tek kale oynuyor. Adana feneri kupadan eliyor, gs sampiyonlar ligini aliyor, galler euro 2016yi. defansif taktik bugi var bariz bi sekilde.

:) açıkçası şahit olmadığım için bilmiyordum. bunlar biraz abartı olmuş haklısın, inşallah yaşamam da zira hayalgücümü kullanıp bunlara bir kılıf uyduramam :)

OnuldinhoHizmet
20.Kasım.2012, 16:48
arkadaşlar kısa net 4-4-2 oynayın dar ve temposu düşük oynatın maç öncesi ve devre arası konuşmalarda takımı rahatlatan performansından memnunum deyin her durumda takıma güvendiğinizi belli edin... o zaman işler yoluna giriyor...

kaiserkaan
20.Kasım.2012, 21:09
.Eleştiri olmadan gelişimde olmaz Geçmişten bugune baktıgımızda seri cok yol kat etti aslında fm de cm gunlerinden bugune bu eleştiriler dogrultusunda daha iyisini yapma mantıgıyla geldi ve bir cok basarılı oldugu noktada mevcut. Geldiğimiz noktada tabiiki bir cok sıkıntılar olacaktıki bu son derece normal hayatın birebir kopyası bir oyun yapmak maalesef mumkun değil fakat bu sene durum bayagı bir sıkıntılı bu sebepledirki eleştiriler biraz daha yuksek sesle cıkıyor . Gördüğüm bir işin ılımlıları / diyalog yanlıları var (ki bence dogrusu bu)Bir de işin iki marjinal ucundan yaklasım var
1) Bir taraf bu eleştiri işini hakıkaten tavan yaptırmış durumda en ufak gordugune bu oyun berbat olmaz diyor feryat figan nokta budur bitti.
2) bir taraf hata mata senin yarattıgındır gözlerini ve cenenı kapa oyundan zevk almayı bılıcen suc oyunun değil senın iç dunyanda bak bana nokta bitti .
Kardesler kusura kalmayın bir taraf ne kadar haksız sa öbür tarafta o kadar haksız bence yaklasım olarak yok farkınız hayattada anlaşamazsınız.
Bu pek bilmiş burnu yukarıda yazanın inancı ise evet oyunda sürü sepet hata var ve evet bazen insanın bazı sınırlarını zorlayabiliyor fakat eleştirimizi makul ve kabul edilebilir seviyede yaparsak ( ve eğer imkan varsa gereklı yerlere iletilmesini saglamaya calısırsak) benım ınancım o durki cıkacak patch ler ile sorunlar düzeltilecektir. Bunun içinde adamlara biraz zaman verelim direk tu kaka yapmakta olmaz ve bu sorunları halletmek 2 gunluk iş değildir muhtemelen.. Eğer bunu beceremezler ise zaten seneler içinde belli bir dalgalanma şeklinde cirolarında kayıp yasayarak karsılıgını ödemiş olacaklardır .. Zaman ayırıp yazdıklarımı okudugunuz için teşekkür ederim

jesmatador
20.Kasım.2012, 21:11
gercekten hic etkilenmemissin. 87 puan + 20 puan fark :)

103 puan bile olabiliyor hocam. O bug değil taktik anlayışı.

heartbreaker007
21.Kasım.2012, 04:03

O kadar mükemmel oyunlar sayabilirimki sana hatasız, adamlar sırf serilerin arasına 3-5 sene koyuyolarki hatasız yada minimum hatalarla çıkarmak için oyunu. bnm W lara ilgi çekmişsin ama hiç olmazsa onun neden o şekilde olduğu belli yazarken el kayar hızlı yazıda tabi ki özellikle iş hayatında böyle şeyler olmaz fm bir kurumdan çıkıyorsa ordaki çalışanlarda bnm burdaki V lere W koymnak gibi basitleştirmicek işi adam gibi Türkçe yapacak. beraberliği galibiyet olarak göstermicek kırmızı kartla oyun dısı kalan oyuncuyu kadro dışı olarak adlandırmıcak hele ki istemden gol attı amacı gol atmak değildi diye hiç yazmıcak futbolcunun amacıdır gol atmak neden sahaya çıkıo yoksa. orta açarken top kaleye süzüldü desin başka bir şey desin. Oyunu ztn İngiliz firması yapıo we ewrensel bir dil olduğu için ingilizce olması normal Turist rehberi olduğum için ispanyolcam ve fransızcam war e o dillerde de sorun yok gramer fln gayet düzgün oturaklı e Türkçe neden google translate mantığında? sonra bize sallıyorlar korsana çok kaçıyorsunuz ondan Türkçe çıkarmıyoruz şeklinde walla burda herhalde en masum şey bnm V leri W basmam herhalde. Ayrıca 1.3 patch çıktı üşenmedim saydım tam 7 ana başlıkta 89 maddelik bir düzenleme yaptığını duyurmuş kaldı ki hala karşılaştığım bi kaç bugla ilgili bir şey okuyamadım oyunayarak görücem.

Son olarak bern oyun kötü demiyorum sadece hem orijinal alın diye yönlendiriyorlar hem ztn piyasada rakipsiz kaldılar hemde bunu iyice fırsat bilip işi yaymaya başladılar bnm yakındığım konu bu. Forumda daha önce de örneğini vermiştim. Bilizzard diablo 2 yi 2000 yılında çıkarmışttı diavlo 3 ise tam 12 yıl sonra çıktı we adamlar oyunu sadece online oynatıo ona rağmen hiç bir sorun yoktu. Tamam fm her sene yenilenmesi gereken bir oyun çünkü bu gerçek hayattan alıntılanan simulate role play tarzı bir oyun. Maç motorunda değişkliğe gidilmeye çalışılmış bariz e baktın hata war radikal değişikliğe gitmek yerine fm 12 nin maç motorunu geliştir. proje aşamasındaki maç motorunu ne zmaan mükemmele yakın hale getirdin o zmaan sür yeni oyunla yada yeni yamayla. ilk 3d maç motoruna geçiş sürecini hatırlayın her maçta topçuların ayrı numaralarla çıkması gibi hatalar wardı tamam geçiş süreci demiştik ama fm 13 te artık bunları yaşamamamız gerekir diyorum yani...

front
21.Kasım.2012, 04:45
Oyun şu an oynanabilir seviyede değil...

Tarihin en kötü başlangıcını yaptı FM13 bu seride. Diğer FMler en azından ilk çıktıkları vanilla hallerinde, yani updatesiz halleriyle oynanabilir olurlardı. FM13 ise bu durumdan çok çok uzak.
Tamam, kimse bir FM12'nin son hali olsun diye beklemiyor ama en azından oyunu adam akıllı oynanabilir seviyede olmalıydı.

FM2006'dan beri orjinal alırım ve CM96dan beri bu oyunu oynarım, ben böyle rezil böyle kepaze maç motoru görmedim. Bug'dan geçilmiyor. Bana koyan yenilmek, fark yemek, lig düşmek, kazanmak falan değil. L.pool ile 4.sıradayım ve EuroCup'ta gruptan 1. çıktım. Beni deli eden saçma sapan bir bug yüzünden gol yemek...

Buglar say say bitmez herhalde, bu 13.3 yamasıyla da düzelmiş değiller. Oyunu açasım gelmiyor, yüzüne bile bakmıyorum. Şu 13.3 ü denemek için açayım dedim, en azından bekler ve kanat adamlarının "kesinlikle orta açmama" durumu düzelmiş mi diye bakayım dedim, bakmaz olaydım. Boşa ümitlenmişim, komediden başka birşey değil... Bu bug düzelmediğiyle kalmamış, defansların ve kalecilerin saçmalamalarıda aynen devam ediyor. Anında kapattım...

Bu bi oyun herkes farkında, fakat bu oyun bir simulasyonsa ve "en gerçekçi" ünvanıyla piyasaya çıkıyorsa, bu komediden başka birşey değildir.

Muslera'nın geri pası eliyle aldığını ve oyunun gayet normal akışında devam ettiğini bile gördğm ben bu FM13'te yahu ben daha ne diyim. =D

Karşılaştığım saçmalıkları record ettim ama nereye kaydettiğini bulamadığım için koyamıyorum hiç bir siteye. =) Bir maç saveimi arkadaşa gönderdim ve bi golu izlemesini istedim. Karşılaştığım en saçma hataydı. İzledi ve kendisi gülmekten yerlere yattı. Bense o an sinirden laptopu kırmak üzereydim. =D

Olay şöyleydi, atak halindeydik ve bir oyuncum ceza sahası dışından bir şut çekti. Top kaleciden sekip gerisin geriye yöneldi. Yani ceza sahası dışına doğru. Fakat her ne hikmetse benim takımımdaki bütün oyuncular topu mopu bırakıp, takım halinde karşı kaleye doğru koştular. Karşı takımdan bir oyuncu topu aldı sürdü ve golu attı. Bu sırada benim oyuncularım hala karşı kaleye koşmaya devam ediyorlardı. =D İsteyen varsa gönderebilirim maç saveini. =)

Spe1907
21.Kasım.2012, 07:32
şu kanatların orta açmama durumunun nedeninide zaten betayı deneyenler bilir :D orta-kafa gol olayı vardı her maç her maç bilmem kaç tane gol oluodu böyle adamların buna çözüm yoluda çok ilginç olmş :D kanatlar orta açmazsa orta-kafa gol olayıda olmaz :D :D

o kadar fazla orta açacak pozisyon bulmalarını, yada bu ortalardan öyle basit basit goller gelmesini önlemeleri gerekirdi, şu durumda komik görünüo adam rahatlıkla orta açabilceği pozisyonda geri dönüo ya :D

Cenkteas
21.Kasım.2012, 12:01

Bu yorum için, herkesin adına teşekkür ederim. Her zaman, her yerde söylediğim gibi;

"Orjinal oyun almayan birisinin, oyunu eleştirme ve kötüleme hakkı yoktur.";)

heartbreaker007
21.Kasım.2012, 15:46
Bu yorum için, herkesin adına teşekkür ederim. Her zaman, her yerde söylediğim gibi;

"Orjinal oyun almayan birisinin, oyunu eleştirme ve kötüleme hakkı yoktur.";)

Orijinal alıp almadığımı nerden biliosun? Oyunu ön siprarişle aldım we hep orijinal alır oynarım bu sadece fm için değil oynadığım tüm younlar için geçerli bilip bilmeden yorum yapmak saçma oluo.

azaptar
21.Kasım.2012, 18:07
Şu oyunun şu haline destek veren arkadaşlara yazık valla,biz burda erdiğimiz paranın derdinde değiliz,hakettiğimiz değerin peşindeyiz.Ben sana 20 tane hata sayarım şimdi oyunda olan ve bu hatalar her zamanki olabilecek türden hatalar değil.5.sınıf çocuğuna sorsan daha mantıklı çevrilebilecek cümleler var,adamın önü boşken durup geri dönüyor , kalecinin kucağına giden top kafasına çarpıp içeri gidiyor.10 maçta 1 tane orta kafa gol atıyorum,deplasmanda interi yenip elazığa yeniliyorum daha nice hatalar sayarım sana bunlar hiçbişe.güya kendi kafanıza göre bişeler diyosunuz da boş konuşuyosunuz,biz zaten gerçek olacak demiyoruz herşey,saçma olmayacak diyoruz.fm 12 diye bir oyun varsa piyasada fm 13 çıkıyorsa oyuna ben daha iyi oyun beklerim en kötü fm 12 kadar olmasını beklerim ama bu oyun en kötü fm olmuş.bilmen yazdıklarım okunabiliyor mu anlaşılabiliyor mu?!Adam alacak topu orta sahadan 7 8 topçumu geçecek messi gibi atacak golü ve bu adam isaac promise olacak, bilica bana kesme frikik golü atacak yok arkadaş öyle şey, hiç taktik maktik de demeyin herşeyi deniyoruz burda da konuşuyoruz , oyuna yeni başlamış eleman muamelesi çekmeyin.Adam gidiyor 200 bine anlaşıyor başka takımla bana 600 bine gelmiyor yahu 3 katı veriyorum...ha diyeceksin ki senn klübünün prestiji parası fazla ona göre istiyor,e büyük takımın topçusu da bana gelirken fiyat indirmiyor,nerde şmdi burda mantık?Daha geçen arkadaş forumda yazmış 40 milyon avro istemiş bursa topçusu için el insaf...Ben daha yazarım da bıktım artık bunları yazmaktan,ilkokuldan beri sabahlara kadar oynadığım oyuna şimdi günde 1 saat bakıyorum , ayıp ayıp.

lakin1907
21.Kasım.2012, 18:59
Şu oyunun şu haline destek veren arkadaşlara yazık valla,biz burda erdiğimiz paranın derdinde değiliz,hakettiğimiz değerin peşindeyiz.Ben sana 20 tane hata sayarım şimdi oyunda olan ve bu hatalar her zamanki olabilecek türden hatalar değil.5.sınıf çocuğuna sorsan daha mantıklı çevrilebilecek cümleler var,adamın önü boşken durup geri dönüyor , kalecinin kucağına giden top kafasına çarpıp içeri gidiyor.10 maçta 1 tane orta kafa gol atıyorum,deplasmanda interi yenip elazığa yeniliyorum daha nice hatalar sayarım sana bunlar hiçbişe.güya kendi kafanıza göre bişeler diyosunuz da boş konuşuyosunuz,biz zaten gerçek olacak demiyoruz herşey,saçma olmayacak diyoruz.fm 12 diye bir oyun varsa piyasada fm 13 çıkıyorsa oyuna ben daha iyi oyun beklerim en kötü fm 12 kadar olmasını beklerim ama bu oyun en kötü fm olmuş.bilmen yazdıklarım okunabiliyor mu anlaşılabiliyor mu?!Adam alacak topu orta sahadan 7 8 topçumu geçecek messi gibi atacak golü ve bu adam isaac promise olacak, bilica bana kesme frikik golü atacak yok arkadaş öyle şey, hiç taktik maktik de demeyin herşeyi deniyoruz burda da konuşuyoruz , oyuna yeni başlamış eleman muamelesi çekmeyin.Adam gidiyor 200 bine anlaşıyor başka takımla bana 600 bine gelmiyor yahu 3 katı veriyorum...ha diyeceksin ki senn klübünün prestiji parası fazla ona göre istiyor,e büyük takımın topçusu da bana gelirken fiyat indirmiyor,nerde şmdi burda mantık?Daha geçen arkadaş forumda yazmış 40 milyon avro istemiş bursa topçusu için el insaf...Ben daha yazarım da bıktım artık bunları yazmaktan,ilkokuldan beri sabahlara kadar oynadığım oyuna şimdi günde 1 saat bakıyorum , ayıp ayıp.

Bilica FB'ye sivastayken frikikten gol atmıştı :)

kasım akdemir
21.Kasım.2012, 19:21
Oynamıyoruz reyiz :0:

brknesta
21.Kasım.2012, 19:28
bence cok gercekcı ve eskılerden bır farkı yok. beklentınız nedır pes13 yada fıfa13 le mı mukayese edıyorsunuz.. gayet zevk alarak bır tane bıle ek bırsey yuklemeden oynuyorum. ve en guzel yanı gecen sene tr yapıcam dıye haatalar zıncırınden sıkılmıstım bu sene en azından turkce dıyebılırım buda hatasız oynamamı saglıyor. abartılcak bırsey yok fm hayal gucu oyunudur gercekcı olmasını ıstersenız hıc gırmeyın. no:commodore cm ıle basladım. sadece ıngıltere vardı bırak baska ulkelerı.

kasım akdemir
21.Kasım.2012, 19:32
bence cok gercekcı ve eskılerden bır farkı yok. beklentınız nedır pes13 yada fıfa13 le mı mukayese edıyorsunuz.. gayet zevk alarak bır tane bıle ek bırsey yuklemeden oynuyorum. ve en guzel yanı gecen sene tr yapıcam dıye haatalar zıncırınden sıkılmıstım bu sene en azından turkce dıyebılırım buda hatasız oynamamı saglıyor. abartılcak bırsey yok fm hayal gucu oyunudur gercekcı olmasını ıstersenız hıc gırmeyın. no:commodore cm ıle basladım. sadece ıngıltere vardı bırak baska ulkelerı.

Logolar ve formalar candır reyiz. Onlarsız oynanmaz. Oynamam. Ben bu oyunu bozarım arkadaş :0:

azaptar
21.Kasım.2012, 19:50
Bilica FB'ye sivastayken frikikten gol atmıştı :)

kesme attı adam bana :)) abanarak değil...ve top onurun kucağına giderken onur küçük çocuk gibi ellerini iki yana açtı ,top kafasına çarpıp üst ağlara gitti.

azaptar
21.Kasım.2012, 19:51

kimsenin ağzından pes fifa gibi bişey çıkmadı, ekstrem örnekler vermenin manası yok.ben küçükken 97 yılının bir menejerlik oyununu oynardım adını unuttum da onun maç motoru bundan kat be kat iyiydi.yıl olmuş 2012 sen pes diyorsun.ki eğer pes fifa böyle oyun yapabiliyorsa fm de yapablmelidir ama biz oraları daha isteyemedik,bi doğru dürüst oynayalım da o da bize yeter.

saboje
22.Kasım.2012, 13:44
transfer borsası ciddi anlamda can sıksa da bana keyif veriyor oyun. evet maç motoruyla alakalı bir dolu saçmalık var ama o kadar üstünde durmaya gerekir bir yanı olduğunu düşünmüyorum onların. gelen patchlerle illa ki bir çözüme ulaşacaktır nasıl olsa.

ama transfer borsasına bir çözüm cidden şart. sıradan bir kulübün bir oyuncusunu gözlemcime izletiyorum kulübünüze gelmeyi düşünmüyor diyor. fenerbahçe'yim yahu ben, el insaf!!

bi de tüm kulüplere psg ve manchester city muamelesi yapılıyor. bu sıkıntılar dışında gayet keyifli bir oyun yaratılmış bana göre.

mpaker66
22.Kasım.2012, 15:16
97 yılındaki hangi manager'lik oynunda maç motoru varmıs merak ettim bak.

mmllhh
22.Kasım.2012, 17:12
Ben şunu anlayamıyorum crash dumps hatası için hep orjinal değildir de ondan denildi burada sonra bu çürütüldü şimdi de windows orjinal değildir ya da güncel değildir furyası çıktı bunun da gerçeklik payının olmadığı görüldüğünde ne söylenebilecek merak ediyorum..
Bazıları Football Manager'a karşı yeni bir oluşum kuracak da alt yapı hazırlıyorlar gibi sert çıkıyorlar karalıyorlar bazıları da sanki oyunu Sports Interactive değil de kendileri yapmış gibi savunuyorlar bu çok garip yani birbirini oyunu bilmemekle,Türkçe bilmemekle gibi şeylerle suçlamak yanlış..
Sonuçta herkesin buluşabileceği ortak bir payda var bu oyun şuan çıplak haliyle FM2012'nin çıplak halinden fersah fersah uzakta..Bir oyun yapılıyor çok çok fazla hayranı var bekleyeni var bir standart yakalanmış bunu korumak müşteriyi memnun etmek beklentilerle buluşmak adına her şey yapılmalıydı,test edilmeli denenmeliydi ama biz kendimizi bu oyunun tutkunu olarak görürken onlar bizi müşteri olarak görüyorlarsa bir sıkıntı vardır kaldı ki hayatımızda oynadığımız ilk ve tek oyun FM serisi değil bir çoğumuzun, diğer firmalar da oyunlar çıkartıyor oynanabilirliği bu kadar düşük ve sürekli yürekler ağızda ha şimdi attı atacak hata verdi verecek crash dumps korkularıyla tuşlara basılan böyle acemice satışa sürülmüş oyunlarla karşılaşmıyoruz
Yalnız bir de şu var, biz bu kadar konuşuyoruz üzerinde ama bu oyun sadece Türkiye'de satışa sunulmadı yurt dışındaki forumları takip eden arkadaşlar varsa eğer orda da benzer şikayetlerin olup olmadığını aktarabilir mi acaba?
Ben eminimki bizdeki kadercilik anlayışı onlarda yoktur, oyun böyle çıktı ne yapalım ilerleyen günlerde versiyon,patch,yama vs ile çözüm bulunur bekleyelim görelim, ne olacak canım onlar da insan yapmışlar bi hata düzeltirler demiyorlardır.

azaptar
22.Kasım.2012, 18:36

merak ettiysen araştırabilirsin,
George weahlar, paul ince leri o oyundan öğrenmiştim o yaşımda ben, her maçtan sonra stadyumun dolma oranına göre para geliyordu,stadı da büyütüp gelirleri artırabiliyordun,futbolcuyu beğendiğin vakit transfere başla diyordun sonra sana durum raporu geliyordu anlaşıldı veya anlaşılamadı gibi, adını unuttum ama işte.

Ben şunu anlayamıyorum crash dumps hatası için hep orjinal değildir de ondan denildi burada sonra bu çürütüldü şimdi de windows orjinal değildir ya da güncel değildir furyası çıktı bunun da gerçeklik payının olmadığı görüldüğünde ne söylenebilecek merak ediyorum..
Bazıları Football Manager'a karşı yeni bir oluşum kuracak da alt yapı hazırlıyorlar gibi sert çıkıyorlar karalıyorlar bazıları da sanki oyunu Sports Interactive değil de kendileri yapmış gibi savunuyorlar bu çok garip yani birbirini oyunu bilmemekle,Türkçe bilmemekle gibi şeylerle suçlamak yanlış..
Sonuçta herkesin buluşabileceği ortak bir payda var bu oyun şuan çıplak haliyle FM2012'nin çıplak halinden fersah fersah uzakta..Bir oyun yapılıyor çok çok fazla hayranı var bekleyeni var bir standart yakalanmış bunu korumak müşteriyi memnun etmek beklentilerle buluşmak adına her şey yapılmalıydı,test edilmeli denenmeliydi ama biz kendimizi bu oyunun tutkunu olarak görürken onlar bizi müşteri olarak görüyorlarsa bir sıkıntı vardır kaldı ki hayatımızda oynadığımız ilk ve tek oyun FM serisi değil bir çoğumuzun, diğer firmalar da oyunlar çıkartıyor oynanabilirliği bu kadar düşük ve sürekli yürekler ağızda ha şimdi attı atacak hata verdi verecek crash dumps korkularıyla tuşlara basılan böyle acemice satışa sürülmüş oyunlarla karşılaşmıyoruz
Yalnız bir de şu var, biz bu kadar konuşuyoruz üzerinde ama bu oyun sadece Türkiye'de satışa sunulmadı yurt dışındaki forumları takip eden arkadaşlar varsa eğer orda da benzer şikayetlerin olup olmadığını aktarabilir mi acaba?
Ben eminimki bizdeki kadercilik anlayışı onlarda yoktur, oyun böyle çıktı ne yapalım ilerleyen günlerde versiyon,patch,yama vs ile çözüm bulunur bekleyelim görelim, ne olacak canım onlar da insan yapmışlar bi hata düzeltirler demiyorlardır.

katılıyorum.

mpaker66
22.Kasım.2012, 23:08
iyıde senin bu anlattıklarının maç motoruyla ne alakası var ki? 97 de 2d bile yoktu daha.

rkmen
22.Kasım.2012, 23:18

Altına imzamı atarım. Bu crash dumps için sürekli bir bahane bulunuyor; ama çözüm bulunamıyor.

perpetua
22.Kasım.2012, 23:28

Buyuk ihtimalle Ultimate Soccer Manager.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XxbMmVHoU9k#!

azaptar
23.Kasım.2012, 03:57
iyıde senin bu anlattıklarının maç motoruyla ne alakası var ki? 97 de 2d bile yoktu daha.

maç motoruyla alakası var demedim birader başka şeylerden bahsettim oyunla alakalı,oynadığımız oyunu mu bilmiyoruz.97 olduğuna eminim de olsun 2000 2001 ne farkeder.sen 2012 yılında hala 10 yıl önceki seviyeye gelememişsin

Alperknk
23.Kasım.2012, 22:43
oyun bence çok güzel olmuş orjinali çıktıktan sonra hiçbir hata almadım ama Mac OS işletim sistemini kullanıyorum belkide ondandır hata almamam, 9. sezonumdayım her sene şampiyon oldum takımım Galatasaray ile avrupada bir tek kupa gelmedi.

TeNaciOUS MidFieLdeR
23.Kasım.2012, 23:20
Buyuk ihtimalle Ultimate Soccer Manager.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XxbMmVHoU9k#!

bence premier manager 97 arkadasin bahsettigi. o daha yaygindi o donem turkiyede. orda mac motoru vardi benim bildigim. hem de 3b :D

mac motorunda ciddi hatalar var ama beni pek rahatsiz etmiyor. zaten 2b oynuyorum. gerci o formattayken bile bazi sacmaliklarin farkina variyorsun. o acidan biraz tatsiz ve sinir bozucu olabiliyor. ilk baslarda ciddi bir orta yapmama problemini gozlemledim, simdi oyle bir sorun yasanmiyor. kanatlar calismaya baslamis. hatalar 2013e kadar duzelmis olur bence. fm13 grafiksel acidan cok hosuma gitti. daha derli toplu gibi duruyor menuler. bazi yenilikler var, onlara alismak zaman alacak.

turkce konusunda pek birsey soyleyemem cunku ingilizce oynamayi tercih ediyorum. bu tip oyunlarda ceviri yaparken metne cok bagli kalinmamali bence, birebir ceviri yapmak google translate havasi veriyor. ama dedigim gibi yapilacaksa da ceviri konusunda profesyonellere ihtiyac var. ancak bu is gonullulerin destegiyle yapilabildigi icin emegi gecenlere tesekkur etmeliyiz. bu kusur bu ise emek verenlerden cok kolay yolu secen SIye aittir. bundan sonraki serilerde ceviri konusunda turkce dilini eklemeyi dusunuyorlarsa daha profesyonel yaklasmalilar.

azaptar
23.Kasım.2012, 23:32

:) birader bilmiyorsan da niye işkembeden sallıyorsun ki?