PDA

View Full Version : Biz deneme tahtası mıyız?

Ralph
23.Kasım.2012, 18:28
Belki sert bir eleştirici olacak ama kimse kusura bakmasın. Biz burada para veriyoruz. Öğrenci halimizle şartlarımızı zorlayıp orijinal oyun alıyoruz. Bundan sonra orijinal oyun alma fikrim yavaş yavaş eriyor.

Eskiden böyle saçma sapan hatalar olmazdı oyunda. Ufak tefek hatalar olurdu, onlar da yamalarda düzeltilirdi. Bu son bariz ve büyük hatalar son 2 yıldır falan moda oldu. Arkadaş sen ciddi bir oyun çıkartıyorsun piyasaya. Önünde 12 ay gibi bir süre var ve sen bu süreyi böyle saçma sapan hatalar ile bizim karşımıza çıkartıyorsun. Sen profesyonel bir iş yapıyorsun. Biz deneme tahtası mıyız? Neymiş efendim hataları söyleyin ki biz forumlarda okuyarak hataları giderelim (Bunu Sİ forumları için söylüyorum). Banane arkadaş, ben paramı vermiyor muyum? Orijinal oyun almıyor muyum? Bir de sana hatalarını tespit ederek belirtmek zorunda mıyım ben? Böyle bir şey nerede görülmüş. Binlerce insan bu oyunu bu kadar seviyor diye resmen oyuncakları yapıyorlar bizi. Şuraya bak. Kaç tane güncelleme çıktı hala çıldırtan ve saçma sapan hatalar var. Ben bunları görmek, yaşamak zorunda değilim.

Şu andan itibaren önünde 12 ay var yapımcıların. Bu 12 ayı yatarak mı geçiriyorlar? Sizin işiniz bu yahu çalışın 12 ay boyunca nerede hatalar var diye milyon kere oynayın oyunu. Bunu biz yapacaksak ozaman oyunu bedava dağıtın. Biz sizlerin çalışanı değiliz.

2 yıldır lisanslı oyun alıyorum ve açıkçası çok pişmanım. Seneye alacağımı hiç zannetmiyorum böyle giderse. Madem hata ayıklayıp onlara bildirmek benim işim, o zaman neden yığınla para vereyim ben?

Krusty
23.Kasım.2012, 18:37
dikkatini çekerim oyun eskiden bu kadar ayrıntılı değildi. ayrıntılar da hata ile doğru orantılı. dediğin gibi olsa oyunun çıkış süresi 3-4 ay sarkacak belki de.. e bu sefer herkes ''aaa nerde bu oyun, niye bu kadar geç çıkıyor?'' diye ayaklanacak. en azından şu an keyif almıyor muyuz, alıyoruz. elbette hatalar giderilecek, sadece biraz zaman lazım. hem zaten hiçbir zaman sizin istediğiniz gibi mükemmel bir oyun olmayacak; sonuçta yapay zeka bu. bence ortada bu denli şikayet edecek bir şey yok, çok abartıyorsunuz.. keyif almaya bakın.

Ralph
23.Kasım.2012, 18:41
dikkatini çekerim oyun eskiden bu kadar ayrıntılı değildi. ayrıntılar da hata ile doğru orantılı. dediğin gibi olsa oyunun çıkış süresi 3-4 ay sarkacak belki de.. e bu sefer herkes ''aaa nerde bu oyun, niye bu kadar geç çıkıyor?'' diye ayaklanacak. en azından şu an keyif almıyor muyuz, alıyoruz. elbette hatalar giderilecek, sadece biraz zaman lazım. hem zaten hiçbir zaman sizin istediğiniz gibi mükemmel bir oyun olmayacak; sonuçta yapay zeka bu. bence ortada bu denli şikayet edecek bir şey yok, çok abartıyorsunuz.. keyif almaya bakın.

Ben zevk alamıyorum şahsen. Hemde hiç alamıyorum. Her yama da ayrı bir hata göze çarpıyor. Sen hem diğer oyunlardan 1 ay geç çıkartıyorsun oyunu, hem de yığınla hata. Olacak iş değil bu. Oyuna ayrıntı gelmesi bizi ne kadar ilgilendiriyor? O zaman her yıl hatalar artacak yani öyle mi? Bu bizim değil, onların problemi. Bizi oyuncak gibi kullanmaları açıkçası benim sinirimi bozuyor. Kullanıldığımı hissediyorum. Bak bakalım piyasaya bunun gibi bir oyun çıksa nasıl da tutuşuyor bir tarafları. Ama işte dua etsinler de piyasada böyle oyun yok bu formatta. Zaten bütün bu dediklerimin başlıca sebebi de budur.

thsndrn
23.Kasım.2012, 18:46

sana kesinlikle katılmıyorum. o zaman oyun adam gibi hal alınca satışa sunsunlar biz beta olarak devam edelim. oyun eskiden bu kadar ayrıntılı değildi demişsin, oyun sektöründe en iyi olmak istiyosan her sene üstüne koyarak gitmelisin. bunlara en iyi örnek fifa ve gta serileri.. her sene üstüne koyarak ilerliyorlar. tabii fmnin rakibi olmayınca sallama iş yapıp bide üstüne dalga geçer gibi siz deneyip bize sorunları bildirin diyolar. bi daha fmye 5kuruş bile verirsem adam değilim.

Kaka Leite
23.Kasım.2012, 18:49
Benimde canım sıkkın bu durumdan ki Fm'nin şuan da bir rakibi bile yok.

Bir de Cm devam ettirseydi oyun çıkarmayı rekabet içinde olacaklardı o zaman neler olacaktı acaba bu işler zor işler tamam da adam Call Off Duty yapıyor bakıyorum oyuna etki eden bir hata yok.

Tabii sadece bir örnek yoksa kıyaslayamayız 2 oyunu.

Krusty
23.Kasım.2012, 18:52
gerçekten bu oyundan beklediğiniz ne bunu merak ediyorum. lütfen birisi düzgün bir şekilde açıklasın.

Ralph
23.Kasım.2012, 18:54
Umarım forumumuzdaki bu konu ile ilişkin kişi, bu söylediklerimi gerekli mercilere iletir. Kendim yazmak istiyorum Miles'e ama ne yazık ki ingilizcem yok. ve açıkçası beni sallayacağını da zannetmiyorum. Rütbeli biri söylese belki onu da kaale almaz çünkü bu alemde krallar ya hani :) Rekabet önemli bir şey gerçekten bunu anladım ben. Adamlar sadece kendileri varlar, mücadele ettikleri kimse yok. Salla başı, al maaşı. Hayat ne güzel.

thsndrn
23.Kasım.2012, 18:56
gerçekten bu oyundan beklediğiniz ne bunu merak ediyorum. lütfen birisi düzgün bir şekilde açıklasın.

01-02 tadını.

Krusty
23.Kasım.2012, 18:58
01-02 tadını.
01-02 oynarken kaç yaşındaydın şimdi kaç yaşındasın? o zaman hayata karşı daha heyecanlıydın, yaptığın en ufacık şeylerden bile mutlu oluyordun çünkü çocuktun. şimdi bu keyfi hiçbir oyundan alamazsın zaten. ayrıca madem 01-02 tadını istiyorsun, indir 01-02'yi editör'den de ayar çek. ne diyeyim iyi oyunlar.

thsndrn
23.Kasım.2012, 19:00
01-02 oynarken kaç yaşındaydın şimdi kaç yaşındasın? o zaman hayata karşı daha heyecanlıydın, yaptığın en ufacık şeylerden bile mutlu oluyordun çünkü çocuktun. şimdi bu keyfi hiçbir oyundan alamazsın zaten. ayrıca madem 01-02 tadını istiyorsun, indir 01-02'yi editör'den de ayar çek. ne diyeyim iyi oyunlar.

yaşla ne alaka bilader. hem sana fikrini soran oldu mu?

Ralph
23.Kasım.2012, 19:00

Arkadaşım problem yaş ya da zevk meselesi değil. Sen iyi anlamamışsın demek istenileni :) Baştan oku ilk yazdığımı daha iyi anlayacaksın.

perpetua
23.Kasım.2012, 19:19
Son yama ile oyunu oynamayi engelleyici bir durum oldugunu dusunmuyorum.

Eskiden oyunda hata olmazdi yazilmis. Buna katilmiyorum. Her cikan FM'de bir suru hata var. Bazisi fark ediliyor, bazisi fark edilmiyor.

Bu oyunu diger oyunlardan ayiran da oyunun sinirlamalarinin cok az olmasi. Ornegin Call of Duty gibi bir oyunda belirli bir senaryoyu yasiyorsunuz. Bu senaryoyu yasarken verilebilecek az sayida secenekten birisini secip uyguluyorsunuz.

Grand Theft Auto gibi daha fazla serbestlik taniyan bir oyun bile o serbestligi bir yerde kisitliyor. Sonucu belli bir hikayeyi yasiyorsunuz.

Football manager boyle bir hikaye degil. Basi belli ama sonu belli olmayan bir hikaye. Bu hikayenin icinde cok az sayidaki kisitlama sayesinde (veya cok sayidaki secenek sayesinde diyelim), hur iradenizi kullanabiliyorsunuz.

Call of Duty, ile 3 ayri hikaye oynanabiliyorsa, Football Manager 3000 ayri hikaye oynanabiliyor. Bunlarin hepsinin bastan sona test edildikten sonra oyunu cikartmaya kalksalar uretim bitmez. :)

Zaten bu nedenle Football Manager'in rakibi yok. Rakip olsa boyle olmaz yaziyorsunuz ama bence tek yolu bu olmasaydi rakip cikabilirdi.

lakin1907
23.Kasım.2012, 19:20
SI'da Neil Brock bir anket açmış "13.1.3'ten sonra oyundan zevk alıyor musunuz" diye, oylayanların geneli oyundan zevk aldıklarını belirtmişler, acaba biz mi biraz abartıyoruz?
http://community.sigames.com/showthread.php/331961-Since-13.1.3-How-s-your-enjoyment-team-performance-been
Rakibi yok diyenlere de soruyorum CM01'de rakibi mi vardı?

Ralph
23.Kasım.2012, 19:23

Eskiden oyunda hata olmazdi yazilmis. Buna katilmiyorum. Her cikan FM'de bir suru hata var. Bazisi fark ediliyor, bazisi fark edilmiyor.

Bu oyunu diger oyunlardan ayiran da oyunun sinirlamalarinin cok az olmasi. Ornegin Call of Duty gibi bir oyunda belirli bir senaryoyu yasiyorsunuz. Bu senaryoyu yasarken verilebilecek az sayida secenekten birisini secip uyguluyorsunuz.

Grand Theft Auto gibi daha fazla serbestlik taniyan bir oyun bile o serbestligi bir yerde kisitliyor. Sonucu belli bir hikayeyi yasiyorsunuz.

Football manager boyle bir hikaye degil. Basi belli ama sonu belli olmayan bir hikaye. Bu hikayenin icinde cok az sayidaki kisitlama sayesinde (veya cok sayidaki secenek sayesinde diyelim), hur iradenizi kullanabiliyorsunuz.

Call of Duty, ile 3 ayri hikaye oynanabiliyorsa, Football Manager 3000 ayri hikaye oynanabiliyor. Bunlarin hepsinin bastan sona test edildikten sonra oyunu cikartmaya kalksalar uretim bitmez. :)

Zaten bu nedenle Football Manager'in rakibi yok. Rakip olsa boyle olmaz yaziyorsunuz ama bence boyle olmasaydi rakip cikabilirdi.

Katılmıyorum sana abi. Elbette hatalar oluyordu geçmişte de ama bu derece değildi. Hiç değilse oynayabiliyorduk keyifle. Şahsen ben şu an bile oynadığım oyundan zevk alamıyorum. Hala forumda insanlar hataları yazıyor konu başlıklarına. Bu kaçıncı yama? Normal mi hala olması?

Son söylediğine de katılmıyorum. Rekabet her platformda işleri kalitelileştirir. Onlar şu anda bu alemde tek olmanın ekmeğini yiyor. Belki nasıl daha iyi olabiliriz diye düşünüyorlar evet ama başka bir oyun olsaydı aynı formatta, "nasıl onları geçebiliriz" diye düşünürlerdir. Ya da bunun gibi şeyler olurdu.

Miles'in yorumları ve tavırlarından zaten bunlar çok iyi anlaşılıyor. Bir burnu havadalık var.

uAburak89
23.Kasım.2012, 19:24
Ben de güncellemeden sonra başladım sonunda, forumda gördüğüm hataların, garipliklerin pek çoğunu görmedim, şimdilik gayet zevkli gidiyor.

Krusty
23.Kasım.2012, 19:26
bu arada bu hatalardan yakınılan belki 15. konu. konu açılıyor, tartışılıyor 2 gün sonra yine başkası tarafından aynı konu. ortada somut olarak hiçbir şey yok ayrıca. buna da anlam veremedim ben.

Kaka Leite
23.Kasım.2012, 19:28
bu arada bu hatalardan yakınılan belki 15. konu. konu açılıyor, tartışılıyor 2 gün sonra yine başkası tarafından aynı konu. ortada somut olarak hiçbir şey yok ayrıca. buna da anlam veremedim ben.

Konu fazlalığı olduğunu düşünüyorsan bölümle ilgili admine iletebilirsin.

goosfraba
23.Kasım.2012, 19:31
oyunda henüz 2014 yılını göremedim. crash dumps ve runtime error hataları almaktan.

Krusty
23.Kasım.2012, 19:33
Konu fazlalığı olduğunu düşünüyorsan bölümle ilgili admine iletebilirsin.
yorumumun forum kurallarıyla alakalı olduğu bir durum yok. orada söylemek istediğim farklı.

perpetua
23.Kasım.2012, 19:38
Katılmıyorum sana abi. Elbette hatalar oluyordu geçmişte de ama bu derece değildi. Hiç değilse oynayabiliyorduk keyifle. Şahsen ben şu an bile oynadığım oyundan zevk alamıyorum. Hala forumda insanlar hataları yazıyor konu başlıklarına. Bu kaçıncı yama? Normal mi hala olması?

Son söylediğine de katılmıyorum. Rekabet her platformda işleri kalitelileştirir. Onlar şu anda bu alemde tek olmanın ekmeğini yiyor. Belki nasıl daha iyi olabiliriz diye düşünüyorlar evet ama başka bir oyun olsaydı aynı formatta, "nasıl onları geçebiliriz" diye düşünürlerdir. Ya da bunun gibi şeyler olurdu.

Miles'in yorumları ve tavırlarından zaten bunlar çok iyi anlaşılıyor. Bir burnu havadalık var.

Su anda SI'in bunyesinde oyunu kodlayan birisi var. Kendisi ile biraz laflamistim ve bana ilginc bir sey anlatti. FM uzerinde calismadan once dunyanin bir cok ulkesinin hava guclerinin pilotlarini egittigi bir ucus simulatoru uzerinde calisiyormus. Bana net olarak soyledigi, FM'in bu ucus simulatorlerinden cok daha karmasik olduguydu. Nedeni de bazen rasyonel bazen de rasyonel olmayan insan davranisini modellemenin, bilinen fizik kurallarini modellemekten cok daha zor olduguydu.

FM o kadar buyudu ve o kadar gelisti ki rekabet edebilecek birisinin yeni bir oyun uzerinde yillarca hic bir gelir olmadan calisip, hatalari duzeltip duzeltip, FM'e yetismesi gerekiyor. Tabii kimse bunu goze alamiyor. Goze alip buyuk yatirim yapip yetismeye calisanlar ise yeterince satis yapamayip dukkani kapatmak zorunda kaliyorlar. Tabii rekabet iyidir ama rekabet edebilmek icin esit kalitede bir urun cikartmak pek mumkun gorunmuyor su anda. Ozellikle FM her yil daha fazla satis yapip, oyunu daha fazla gelistirdikce.

Oyundan zevk almak isteyince aliyorsun. O oyunun hatalarina degil, o oyunun ic dunyasina odaklanip, gercekle karsilastirmaktan vazgecmek yetiyor bunun icin. Ama zevk almiyorsan da oyunu oynamayi bir sure sonra birakiyorsun. Bu forum'a uye oldugum 9 yil once burada yazisan insanlarin cogu simdi burada yok. Onlar bir sure sonra FM'den uzaklasti. Herkesin basina geliyor bir gun.

HeracLes
23.Kasım.2012, 21:23
Valla ben oyundan zevk alıyorum. Fazla hata da başıma gelmedi. İlk güncelleme de Lahm kendi kaleme bir gol atmıştı. Çok saçmaydı ama sonra yeni güncelleme ile bir maç yaptım kendi sahamda ve 5-0 yendim. Şut sayısı az denmişti ama maçta toplam 21 şut oldu. Kaleyi bulan 6 şut var 5'i gol. Böyle olması daha güzel. Oyun içerisinde herhangi bir hata almıyorum. Ancak oyunu kapatırken crash dump hatası veriyor Steam kaynaklı ama kayıtlı oyunumu etkilemiyor. Ben de çok fazla sorun etmiyorum açıkçası.

Şu anlık en büyük sorunum forvetlerimin gol sıkıntsı. Orta saha takır takır atıyor. Onu da çözersem memnun olacağım.

yakamoz0347
23.Kasım.2012, 21:46
bu konuda sıktı artık silah zoruyla mı oynatıyolar oyunu anlayamadım daha ne olacak mis gibi oyun işte

azaptar
23.Kasım.2012, 23:03
Son yamayla beraber başta maç başına atılan anormal şutlar , ortaların az olması ve arapas olayının az olması giderilmiş gibi.Yeni kariyer açtım ben bu yamayla 4 5 maç yaptım ondan "gibi" diyorum çünkü daha fazla maç yapmam lazım net bir fikir izhar etmem için.Şu anda sıkıntı yok diyemem ama ilk haline göre sıkıntılar azaldı, ama hala 12 nin tadını alamıyorum inşallah daha da güzelleşir yeni çıkacak yamalarla. futbolcuların aşırı para ve maaş istemeleri aynen devam ediyor.Maç motorundaki hataların da bazıları devam ediyor.İşlerinin zor olduğunu biliyoruz,bu yüzden de birebir gerçek hayat olmasını beklemiyoruz,ama bu demek değil ki saçma sapan şeyler olacak oyunda.Herkes farklı şekilde zevk alır,bazı arkadaşlar bu haliyle daha çok zevk alırken bazıları bu yama çıkmadan evvel bile zevk alıyor olabilirdi ama ben 10 yıllık bir fm ci olarak ilk kez sabahlamadım bu oyunla...fm 14 ü de çok heyecanla bekleyeceğimi sanmıyorum...2 kasıma 1 hafta kala her gün onlarca kez siteye girip belki erken çıkarırlar diye resmen işgal etmiştim siteyi.

Lord Black
23.Kasım.2012, 23:19
13.1.3 yamasına kadar ciddi sıkıntılıydı oyunun maç motoru. Ama güncellemeden sonra ben göze fazla batan bi hata göremedim açıkçası.

heartbreaker007
23.Kasım.2012, 23:53

açıklayım güzel kardeşim:

Bilişim ve teknoloji dünyasında hiç bir şey mükemmel değildir ve gelişime ihtiyaç duyar bunu da bilişim ve teknolojiyle haşır neşir olan herkes bilir.

Dünyanın en çok takip edilen spor dalını farklı bir pencereden(menejerlik) oyun severlerin beğenisine sunuyorsun, oyun o kadar çok seviliyorki adeta fenomen hale geliyor artık oyunu oynayanlar gerçek dünyadaki futbolu bırakıp oyundaki kariyerleri hakkında konuşmaya başlıyor ve bu oyun, yeni başlayan futbol sezonu öncesi sanki tuttuğu takımın fikstürdeki derbi tarihini bekler gibi bekliyor daha oyun çıkmadan oyunda hangi takımı alacağını ve hangi taktikle oynayacağını fln düşündürüyor.

sonra oyun raflardaki yerini alıyor fakat oyun içi öyle hatalar oluyorki az önce yukarda bahsettiğim o tüm düşünceler hayaller arkadaş içi sohbetler yakarmaya kalp kırıklığına dönüşüyor.

Bu iş aslında ticari bir iş eyvallah bunun herkes farkında ama ticaretteki ilk kural müşteri memnuniyetidir hele ki (şirket açısından) milyonlara ulaşmış 4 kıtaya yayılmış evrensel bir hale gelmiş bir kurumda ilk olarak müşteri memnuniyeti ve işi doğru yapmak gelmelidir bu etikle ilgilidir ama aynı zamanda maddi açıdanda önemlidir çünkü tatmin edemediğin her müşteri senin için kayıp olabilir.

Bu noktada si games müşterilerini sömürme noktasına giriyor nede olsa satacak çünkü rakibim yok mantığında olduğu için yıllardır süre gelen serinin son versiyonunu sadece ticari çıkarlardan ötürü fazla test etmeden, ve test etmediği gibi oyunda bazı eksiklik ve hataların bilincinde olmasına rağmen bunu müşterileriyle paylaşmadan raflara sürdü.

ztn sorunda burda. tamam yenilik önemli yapılmasıda gerekli ve hatalarda olacak o da doğru ama 3-5 bilemedin 10 hata olsun ve açıkla şu konularda eksiklerimiz war ona göre ama eskisi gibi güncellemelerle düzelecek merak etmeyin deyin. ama hiç bir yaklaşım ve paylaşım yok oyun çıkalı nerdeyse 1 ay olacak 3. yamayı yayınladılar yama bir açığı kapatırken başka yerden patlak çıkıyor.

Oyunu yenileme aşamasına ne zaman başladılar bilemem ama serinin her versiyonunun çıkış tarihi olan Kasım ayına yetişmediği ortada. İşte bu nokta da BEN SANA NE BEKLEDİĞİMİ AÇIKLAYAYIM:

serinin bir önceki oyunu olan fm 12 ye, 2013-2013 sezonu kadro bilgilerini update dosyası yayınlayıp devam edebilirler ve teknik nedenlerle yetiştiremediklerini açıklayabilirlerdi.

yukarıdaki çok iyimser mi geldi ticari kaygılıları mı war fm 13 e bu radikel değişiklikleri bu haliyle süreceklerine bir önceki serinin maç motorunda biraz daha İYİLEŞTİRME (GELİŞTİRME YADA YENİLİK DEMİYORUM) yapıp piyasaya sürebilir, fm 13 te yaptıkları v olmayan maç motoru ve v.s yi 14 e de yda proje ne zaman mükemmele yaklaşırsa o sürüme(fm 15 -16 olur) koyabilirlerdi.

Oyunun çıkmasını bekle, hataları gör ve iç burukluğu yaşa sonra yamayı bekle, çıkan yamanın da işe yaramadığını gör öteki yamayı bekle, beklerkende yetkililer suskunluğunu korusun(AYNI YETKİLİLİER ORİJİNAL OYUN İÇİN HER GÜN DEMEÇ TWEET V.S İLE KONUŞMASINI BİLİORLAR), işte tüm bunlar insanın içindeki hevesi kurutuyor.
hani bazen bizde para verdik kardeşim die bağıran ve herkesin antipatisini kazanan insanlar olur ya (bende nefret ederim) işte bu forumda fm 13 ile söylenen olumsuz eleştirilerin hiç biri bu tarzda yapılmıyor. Çünkü eğer ki fifa menejer yada başka bir oyun şirketi de bu platformda ürünü olsa sigames bu denli rahat davranabilirmiydi?

özetle beklenen şu baktınki oyunda yaptığın yenilikler oyun motoruna tam uymuyor bu yenilkleri oyun motoruna entgre edene dek hali hazırda tıkır tıkır çalışan oyun motoruna yap kadro güncellemelerini eksikliklerini gider ve dewam et hem sen kazan(sigames) hemde bizde böyle sıkıntı çekmeden ağız tadıyla oynumuzu oynayalım. Arkadaş ilk dewre bitecek daha hala fm 13 ü oynayamadık gitti ya...

heartbreaker007
24.Kasım.2012, 00:04

Zaten bu nedenle Football Manager'in rakibi yok. Rakip olsa boyle olmaz yaziyorsunuz ama bence tek yolu bu olmasaydi rakip cikabilirdi.

Abi birebir tartışma gibi yapmak istemem ama bari sen yapma gözünü seveyim. verdiğin örneken yola çıkarak call of serisinde 1-2 ve 3 seneryolar farklı ama oyun motoru aynıydı. 4. oyun motoru değişti 6 ya kadar da öyle gitti black ops la oyun motoru tekrar değişti. oyunun görsellği grafikleri ztn bunu fark ettiriyor.

Fm de oyun motoru olarak bakıldığında son 3 seri 10-11-12 birbirine çok yakın ve her sene younun üstüne yeni bir özellik eklenerek gitmekte ama oyun motoru aynı idi. şirket yeni bir oyun motoru yapma kararına gitmiş olabiliir normaldir ama baktın bu iş yetişmedi ne gerek vardı bu haliyle sürmeye fm 13 ü, 12 nin maç motoru ve uygulamalarıyla sürseler gerek bu forumda gerek sigames forumlarında kaç tane sizler iyice saldınız oyund değişiklik yok tek değişiklik kadrolar die serzenişte bulunan kaç konu açıları kaç post atılırdı? Oyunla ilgili bug report ve serzenişlerden başka bir şey görmedim daha taktik paylaşan bile yok ya abi...

heartbreaker007
24.Kasım.2012, 00:14
13.1.3 yamasına kadar ciddi sıkıntılıydı oyunun maç motoru. Ama güncellemeden sonra ben göze fazla batan bi hata göremedim açıkçası.

sayalım: sakatlık arttı her maç bir sakatlık oluyor mutlaka (gerek bnm gerek karşı takım olsun farketmiyor her maç mutlaka sakatlık var) top hidrojenle şişirilmiş sanki kaleci degajlarında yada cepheden şişirilen toplarda topun gidişine dikkat edersen fark edersin. oyunda inanılmaz bir defans katılığı olmuş yamadan sonra nerdeyse maç motoru kilit pozisyon göstermiyor santralar ve devrelerin bitiş düdüğü dışında görüntü alamadığım en az 2-3 maç war.(bir başka deyişle maçlar çok kısır geçiyor) ceza sahası dışında fazla faul oluyordu şimdi ise tam tersi faul çalınmıyor fazla yada şöyle söylemek daha doğru olur ceza sahası dışında sertliğe müsade edliyor.

Bunlar yamadan sonra olanlar. Yamadan önce de var olan ceza sahası içindeki her müdahaleye penaltı çalınması uzaktan çekilen şutların mutlaka hedefi bulması gibi sorunlar devam etmekte.

düzeldiğini hissettiren noktalar ise kanada yayılma kanattan orta yapma ve ortaların isabet oranı artmış evet

Deus Dominus
24.Kasım.2012, 01:30
Ben anlayamadım tam olarak isteneni. Her yıl cilalanmış, kadroları güncellenmiş bir şekilde aynı oyunu mu satın almak-oynamak istiyorsunuz? Burada yazıp çizmeyle bir yere varılmaz, ancak birbirinizin oyuna olan ilgisini, oynama isteğini kırarsınız. Şikayet etmek yerine, çözümün bir parçası olmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bir hata mı buldunuz, ona buna sallamak yerine rapor edin.

Ralph
24.Kasım.2012, 01:45
Su anda SI'in bunyesinde oyunu kodlayan birisi var. Kendisi ile biraz laflamistim ve bana ilginc bir sey anlatti. FM uzerinde calismadan once dunyanin bir cok ulkesinin hava guclerinin pilotlarini egittigi bir ucus simulatoru uzerinde calisiyormus. Bana net olarak soyledigi, FM'in bu ucus simulatorlerinden cok daha karmasik olduguydu. Nedeni de bazen rasyonel bazen de rasyonel olmayan insan davranisini modellemenin, bilinen fizik kurallarini modellemekten cok daha zor olduguydu.

FM o kadar buyudu ve o kadar gelisti ki rekabet edebilecek birisinin yeni bir oyun uzerinde yillarca hic bir gelir olmadan calisip, hatalari duzeltip duzeltip, FM'e yetismesi gerekiyor. Tabii kimse bunu goze alamiyor. Goze alip buyuk yatirim yapip yetismeye calisanlar ise yeterince satis yapamayip dukkani kapatmak zorunda kaliyorlar. Tabii rekabet iyidir ama rekabet edebilmek icin esit kalitede bir urun cikartmak pek mumkun gorunmuyor su anda. Ozellikle FM her yil daha fazla satis yapip, oyunu daha fazla gelistirdikce.

Oyundan zevk almak isteyince aliyorsun. O oyunun hatalarina degil, o oyunun ic dunyasina odaklanip, gercekle karsilastirmaktan vazgecmek yetiyor bunun icin. Ama zevk almiyorsan da oyunu oynamayi bir sure sonra birakiyorsun. Bu forum'a uye oldugum 9 yil once burada yazisan insanlarin cogu simdi burada yok. Onlar bir sure sonra FM'den uzaklasti. Herkesin basina geliyor bir gun.

Anladım demek istediğini abi ama oyunu oynama isteğimde inan hiç bir azalma yok. Şu an deli gibi oynamak istiyorum mesela. Daha 4-5 ay öncesine kadar her gün neredeyse sabahladığım oyundan bu kadar kısa sürede sıkılıyor olamam.

Oyundan memnun olanlara saygı duyuyorum ama ben değilim, bu kadar net. Ha diyeceksiniz ki "o zaman oynama sende". Oynarım, ama şahsen seneye de böyle olursa para verip de almam açıkçası. Burada ben korsanı savunmuyorum kesinlikle. Yanlış bir anlaşılma olmasın. Ben sadece kendimi aptal yerine konmuş gibi hissediyorum. Ben çok zor şartlarda bir para ayırdım oyuna ve şu an karşılığını alamıyorum. Karşılığı nedir, oyundan ne bekliyorsun gibi sorular soran arkadaşlar, hatasız bir oyun bekliyorum. Ya da en azından böyle bariz, büyük hatalar olmayan bir oyun bekliyorum. Ya da en azından ilk yama da sorunların biteceği bir oyun bekliyorum, istiyorum. Her yama da ayrı bir problemin olduğu bir oyuna para vermek istemiyorum. Tüm derdim budur. Şuraya bak, devre arası geldi, transfer dönemine girilecek ve daha yamalar bekleniyor, hataların giderilmesi için. Zaten oyun daha yeni çıktı. Hem geç çıkıyor, hem de böyle şeyler... Kimse kusura bakmasın bu yazdıklarım için ama benim düşündüklerim böyle.

perpetua
24.Kasım.2012, 02:18
Abi birebir tartışma gibi yapmak istemem ama bari sen yapma gözünü seveyim. verdiğin örneken yola çıkarak call of serisinde 1-2 ve 3 seneryolar farklı ama oyun motoru aynıydı. 4. oyun motoru değişti 6 ya kadar da öyle gitti black ops la oyun motoru tekrar değişti. oyunun görsellği grafikleri ztn bunu fark ettiriyor.

Fm de oyun motoru olarak bakıldığında son 3 seri 10-11-12 birbirine çok yakın ve her sene younun üstüne yeni bir özellik eklenerek gitmekte ama oyun motoru aynı idi. şirket yeni bir oyun motoru yapma kararına gitmiş olabiliir normaldir ama baktın bu iş yetişmedi ne gerek vardı bu haliyle sürmeye fm 13 ü, 12 nin maç motoru ve uygulamalarıyla sürseler gerek bu forumda gerek sigames forumlarında kaç tane sizler iyice saldınız oyund değişiklik yok tek değişiklik kadrolar die serzenişte bulunan kaç konu açıları kaç post atılırdı? Oyunla ilgili bug report ve serzenişlerden başka bir şey görmedim daha taktik paylaşan bile yok ya abi...

Grafikten bahsetmiyorum. Insan davranisini modellemekten bahsediyorum. Basit bir ornek. Call of duty vs. gibi oyunlarda diyelim ki bir karsilikli ates durumundasin. Oyunun yonettigi adam siper almis. Sen de siper almisin. Yapman gereken tek sey o siper aldigi yerden bir yerini gostermesini bekleyip hizla ates etmek. Bu arada 2-3 defa vurulsan da bir sey fark etmiyor cunku kolay kolay seni olduremiyor. Olduremedigi gibi, atiyorum, ciklet cigniyorsun ve sagligin yerine geliyor. :)

Bu nedenle de bu tip oyunlarin hikayesi degil, internet uzerinden insanlara karsi oynaniyor olmasi bir cok kisiye daha cok cazip geliyor. Oyunun esas hikayesini oynamayip, sadece baskalariyla karsi karsiya oynamak icin satin aliyor oyunu bir cok kisi.

Veya PES veya FIFA gibi oyunlarda hala oyunculari kontrol eden kullanici. Verdigin 2-3 basit komuta gore takimin geri kalani pozisyon aliyor ama her turlu hareket sana ait. Yapay zekaya karsi oynamanin zevki de bir insana karsi oynamanin zevkinin yaninda hafif kaliyor.

FM'in mac motorunda kontrolun sadece bir kismi kullanicida. Kullanici bazi komutlar veriyor. Yapay zekaya sahip bazen rasyonel, bazen de rasyonel olmayan futbolcular bu komutlardan esinlenerek (tamamen bu komutlari uygulayarak diyemeyiz cunku robot degil insan gibi davranmalari gerekiyor) sahada bir seyler yapmaya calisiyorlar.

Iki yapay zeka takiminin macini izlediginizde, oyunun esasinda gayet basarili oldugunu da goruyorsunuz. FM'de iki yapay zeka takiminin macini izlemek, FIFA veya PES'ten (cok daha iyi grafiklere sahip olmasina ragmen) cok daha zevkli ve gercekci.

Peki yapay zeka kendi arasinda oynamak yerine kullanici isin icine girince ne oluyor? Her kullanici yapay zeka'nin ongordugu gibi davranmiyor. Yapay zeka'nin neyi ongordugunu cozdugun zaman da zaten oyun kolaylasiyor. Biz yapay zeka'nin ne yapacagini ongorup ona gore oynayabiliyoruz. Ama yapay zeka sadece rasyonel birisinin yapacaklarinini ongorebiliyor. Mac motorunu duzenleme konusunda sorunu yaratan da bu zaten.

FM 2012'deki mac motoru gelisebilecegi kadar gelismisti. Zaten FM 2011'in mac motoru ile FM 2012'nin mac motoru birbirinin tipa tip aynisiydi. FM 2011'de iyi bir yere gelmis mac motorunu, FM 2012'de oldugu gibi birakip FM 2011'in son yamasindan sonra FM 2013'un mac motorunu yenilemeye basladilar. En buyuk degisiklik de topun uymasi gerektigi fizik kurallariydi. FM 2011 ve 2012'deki basit model, daha gercekci bir model ile degistirildi. Bununla beraber de tabii FM 2011 icin dogru olan mac motoru parametreleri, FM 2013 icin dogru olamazdi. Beta test surecinde bu calisma basladi ve su anda hala da devam ediyor. Hatta 1-2 yil da devam eder.

Nasil FM 2009'da ilk defa 3D mac motoru cikti, FM 2011'in son yamasi ile en iyi halini aldi. Simdi de FM 2013 ile beraber onemli bir yenilik geldi ve simdi bunun en iyi halini almasi icin calisiyorlar.

Kimse oyunu zorla aldirmiyor. 2 yilda bir, 3 yilda bir alip bu oyunu 2-3 yil oynamak da mumkun. Oyunun rakibi olmadigina da pek katilmiyorum. Diger her oyun bu oyunun rakibi. Hatta facebook ve twitter gibi siteler de bu oyunun rakibi. Hali sahaya gidip mac yapmak da bu oyunun rakibi. PES ve FIFA da bu oyunun rakibi. Menajerlik oyunu oynama zorunlulugu yok kimsenin. :)

Ralph
24.Kasım.2012, 02:25
Grafikten bahsetmiyorum. Insan davranisini modellemekten bahsediyorum. Basit bir ornek. Call of duty vs. gibi oyunlarda diyelim ki bir karsilikli ates durumundasin. Oyunun yonettigi adam siper almis. Sen de siper almisin. Yapman gereken tek sey o siper aldigi yerden bir yerini gostermesini bekleyip hizla ates etmek. Bu arada 2-3 defa vurulsan da bir sey fark etmiyor cunku kolay kolay seni olduremiyor. Olduremedigi gibi, atiyorum, ciklet cigniyorsun ve sagligin yerine geliyor. :)

Bu nedenle de bu tip oyunlarin hikayesi degil, internet uzerinden insanlara karsi oynaniyor olmasi bir cok kisiye daha cok cazip geliyor. Oyunun esas hikayesini oynamayip, sadece baskalariyla karsi karsiya oynamak icin satin aliyor oyunu bir cok kisi.

Veya PES veya FIFA gibi oyunlarda hala oyunculari kontrol eden kullanici. Verdigin 2-3 basit komuta gore takimin geri kalani pozisyon aliyor ama her turlu hareket sana ait. Yapay zekaya karsi oynamanin zevki de bir insana karsi oynamanin zevkinin yaninda hafif kaliyor.

FM'in mac motorunda kontrolun sadece bir kismi kullanicida. Kullanici bazi komutlar veriyor. Yapay zekaya sahip bazen rasyonel, bazen de rasyonel olmayan futbolcular bu komutlardan esinlenerek (tamamen bu komutlari uygulayarak diyemeyiz cunku robot degil insan gibi davranmalari gerekiyor) sahada bir seyler yapmaya calisiyorlar.

Iki yapay zeka takiminin macini izlediginizde, oyunun esasinda gayet basarili oldugunu da goruyorsunuz. FM'de iki yapay zeka takiminin macini izlemek, FIFA veya PES'ten (cok daha iyi grafiklere sahip olmasina ragmen) cok daha zevkli ve gercekci.

Peki yapay zeka kendi arasinda oynamak yerine kullanici isin icine girince ne oluyor? Her kullanici yapay zeka'nin ongordugu gibi davranmiyor. Yapay zeka'nin neyi ongordugunu cozdugun zaman da zaten oyun kolaylasiyor. Biz yapay zeka'nin ne yapacagini ongorup ona gore oynayabiliyoruz. Ama yapay zeka sadece rasyonel birisinin yapacaklarinini ongorebiliyor. Mac motorunu duzenleme konusunda sorunu yaratan da bu zaten.

FM 2012'deki mac motoru gelisebilecegi kadar gelismisti. Zaten FM 2011'in mac motoru ile FM 2012'nin mac motoru birbirinin tipa tip aynisiydi. FM 2011'de iyi bir yere gelmis mac motorunu, FM 2012'de oldugu gibi birakip FM 2011'in son yamasindan sonra FM 2013'un mac motorunu yenilemeye basladilar. En buyuk degisiklik de topun uymasi gerektigi fizik kurallariydi. FM 2011 ve 2012'deki basit model, daha gercekci bir model ile degistirildi. Bununla beraber de tabii FM 2011 icin dogru olan mac motoru parametreleri, FM 2013 icin dogru olamazdi. Beta test surecinde bu calisma basladi ve su anda hala da devam ediyor. Hatta 1-2 yil da devam eder.

Nasil FM 2009'da ilk defa 3D mac motoru cikti, FM 2011'in son yamasi ile en iyi halini aldi. Simdi de FM 2013 ile beraber onemli bir yenilik geldi ve simdi bunun en iyi halini almasi icin calisiyorlar.

Kimse oyunu zorla aldirmiyor. 2 yilda bir, 3 yilda bir alip bu oyunu 2-3 yil oynamak da mumkun. Oyunun rakibi olmadigina da pek katilmiyorum. Diger her oyun bu oyunun rakibi. Hatta facebook ve twitter gibi siteler de bu oyunun rakibi. Hali sahaya gidip mac yapmak da bu oyunun rakibi. PES ve FIFA da bu oyunun rakibi. Menajerlik oyunu oynama zorunlulugu yok kimsenin. :)

Çok fazla iyi niyetlisin abi :) Peki ne diyim.

perpetua
24.Kasım.2012, 02:42
Çok fazla iyi niyetlisin abi :) Peki ne diyim.

Iyi niyet degil. Iceride isin nasil calistigini gordugum icin bu dusuncedeyim. Ilk defa SI forumlarina uye olup orada insanlarin nasil soylendigini gorunce ben de gaza gelip sizin yazdiklarinizin hemen hemen aynilarini dusunmus ve ardindan yazmistim. Serinin en fazla hata iceren oyunu CM 4'un ciktigi aylardi. O oyunu yasadiktan sonra bu oyundaki ufak tefek hatalar viz geliyor. :)

Ve tabii mac motorunu duzenlemek icin nasil calisildigini gozlemliyorum. SI forumlarinin halka acik bolumunde mac motoru hakkinda itiraz eden 2 tip insan var.

Bir grup tam olarak ne yaptigini bilmeden oyunu oynayarak bazi seylerin hata oldugunu soyleyenler. Cogunun yazdiklari esasinda hata bile degil.

Diger bir grup ise ne yazdigini bilerek yazanlar. Bu grup esasinda cok ufak bir grup ama bu grubu fark etmek de oldukca kolay. Bu ikinci gruptakilerin cogu da zaten mac motorunun hatalarinin giderilmesi icin aylardir beta test surecinde calisanlar. Bugun beta test yapmiyorlarsa, yarin davetiye alacaklari da kesin.

Boyle calistiklarini gordukten sonra bilerek kotu cikartiyorlar, umursamiyorlar vs. gibi nedenlerin gercek olmadigi sonucuna varmak da cok zor degil. Tabii insanoglu gordugune inanir. Siz kendi gorduklerinize, ben de kendi gorduklerime inaniyorum. :)

kareem1987
24.Kasım.2012, 03:12
Geçen arkadaş bir yorum yapmıştı.Şunun önüne de geçebiliyorlar.Her patch'te oyun tekrar kırılmaya çalışılıyor.Bu da korsana darbe demek.Mantıklı geldi bana ama bu sefer oyunu erkenden alanlara eziyet çıkıyor resmen. :)

heartbreaker007
24.Kasım.2012, 19:20
FM 2012'deki mac motoru gelisebilecegi kadar gelismisti. Zaten FM 2011'in mac motoru ile FM 2012'nin mac motoru birbirinin tipa tip aynisiydi. FM 2011'de iyi bir yere gelmis mac motorunu, FM 2012'de oldugu gibi birakip FM 2011'in son yamasindan sonra FM 2013'un mac motorunu yenilemeye basladilar. En buyuk degisiklik de topun uymasi gerektigi fizik kurallariydi. FM 2011 ve 2012'deki basit model, daha gercekci bir model ile degistirildi. Bununla beraber de tabii FM 2011 icin dogru olan mac motoru parametreleri, FM 2013 icin dogru olamazdi. Beta test surecinde bu calisma basladi ve su anda hala da devam ediyor. Hatta 1-2 yil da devam eder. Nasil FM 2009'da ilk defa 3D mac motoru cikti, FM 2011'in son yamasi ile en iyi halini aldi. Simdi de FM 2013 ile beraber onemli bir yenilik geldi ve simdi bunun en iyi halini almasi icin calisiyorlar

Abi bu yorumu yaptığına göre hem fikir olduğumuz, uzlaştığımız bir nokta olduğu kansındayım. Ayrıldığımız nokta ise şu madem gelişim tam anlamıyla olmadı neden bu haliyle çıkardılar? Burda bir sömürü bir etik olmayan bir davranış var. Yani fm 2009 da tamam ssancılı bir süreçti ama katlanılması gereken bir sebep vardı bir İLK şimdi ise olay YENİLİKTE ve sen bu yenilenmeyi %90 oranında bir başarıya getirmediğin sürece bu yenilik gelişti anlamında gelmez gelişmekte olduğu anlşamına gelir. işte ztn burda konu sahibinin kullandığı başlık cuk die oturuor 'Biz deneme tahtasımıyız?'
En azından sigames şunu yapsın fm 12 için 2012-2013 kadro güncellemesi yayınlasın. Orijinal oynuma 2. kurumların yamalarını yüklemek istemiyorum fm 13 de geliştireceği güne kadar oynamıyorum ama müşteri memnuniyeti ve tüketici hakları çerçevesinde bunu göz önünde bulundurmaları gerekli die düşünüorum ewt kimse oyunu zorla aldırmadı bana ama bu işte etik olmayan nokta HİÇ KİMSE bu oyunda bu şekilde sorunlar olduğunu ve bu sorunların belirlenmiş bir tarihte giderileceğini de belirtmedi...

perpetua
24.Kasım.2012, 19:52
Abi bu yorumu yaptığına göre hem fikir olduğumuz, uzlaştığımız bir nokta olduğu kansındayım. Ayrıldığımız nokta ise şu madem gelişim tam anlamıyla olmadı neden bu haliyle çıkardılar? Burda bir sömürü bir etik olmayan bir davranış var. Yani fm 2009 da tamam ssancılı bir süreçti ama katlanılması gereken bir sebep vardı bir İLK şimdi ise olay YENİLİKTE ve sen bu yenilenmeyi %90 oranında bir başarıya getirmediğin sürece bu yenilik gelişti anlamında gelmez gelişmekte olduğu anlşamına gelir. işte ztn burda konu sahibinin kullandığı başlık cuk die oturuor 'Biz deneme tahtasımıyız?'
En azından sigames şunu yapsın fm 12 için 2012-2013 kadro güncellemesi yayınlasın. Orijinal oynuma 2. kurumların yamalarını yüklemek istemiyorum fm 13 de geliştireceği güne kadar oynamıyorum ama müşteri memnuniyeti ve tüketici hakları çerçevesinde bunu göz önünde bulundurmaları gerekli die düşünüorum ewt kimse oyunu zorla aldırmadı bana ama bu işte etik olmayan nokta HİÇ KİMSE bu oyunda bu şekilde sorunlar olduğunu ve bu sorunların belirlenmiş bir tarihte giderileceğini de belirtmedi...

Oyunun demosunu, sirf satin alma veya almama konusunda karar verebilmeniz icin cikartiyorlar. Senelerdir cizgileri belli. Oyun ciktiktan sonra gozlemlenen hatalari yama ile cozuyorlar.

Ayrica oyunu satin alma karari, diger satin alip oynayanlarin verdikleri tepkileri okunduktan sonra da verilebilir. Veya garanti olsun diye Subat yamasinin cikmasi beklenebilir. Sonucta her zaman kendisini korumasi gereken tuketici degilmidir?

Oyun oynanabilir durumdaysa (yani mesela surekli hata verip oyundan atmiyorsa) oyun iyi bir oyun veya kotu bir oyun olabilir. Bunu baska oyunlar icin de yasiyorsun.

Bir baska oyunun iyi mi, kotu mu oldugunu forumlarda arastirarak veya demosunu oynayarak karar verip satin aliyorsunuz da bu FM icin farkli mi? Hadi farkli diyelim. Neden farkli? Hata varsa da yama ile duzeltilecegini bildiginiz icin farkli degil mi?

Bu oyunun cikis surumu beklenildigi kadar iyi olmamis olabilir. Ama SI hep bu sorunlari duzeltmek icin calismistir. Bizim cikarttigimiz oyun kotu demesini mi bekliyorsun ki? :) Oyunun ciktigi hali begenip, yeni yamadan sonra memnun olmayan bir cok kisi de var forumlarda. :)

Yani ne yaparsan yap herkes memnun olmuyor. :) Bu nedenle de ozellikle kolay memnun olmayanlar ilk yamayi veya Subat yamasini bekleyip oyunu satin aliyor. Bu da onlarin hakki.

Cengo
24.Kasım.2012, 20:36
Hiçbir üretici malını bilerek ve isteyerek eksik üretmez. İktisadi politikalara ters bu söylediğiniz.

Ahlaki riziko denen kavram hep vardı ve var olmaya devam edecek. Adam Smith ile beraber başlayan Klasikçilerin piyasanın tam bilgiye hakim olması senaryosunun iktisatın yapısına ters olduğu ortaya çıktı. Keynesyen görüşüne göre devlet muhalefeti sınırlı şart oldu.

Meselemize gelelim. Keynesyen'e göre devlet gerekiyorsa müdahale edebilir piyasalara ama üretici malını demo ile özgür olarak tanıtıyorsa malını kanunlar çerçevesinde Ahlaki Riziko problemlerinden kurtarmış demektir. Kapitalist bir sistemdeyiz ve piyasa mekanizması özgürdür. Yani devlet karşısında hak talep edemezsiniz, haklı olmanız çok zor. Negatif dışsallık iddia edemezsiniz.

İşin etik boyutunda ise oyunun yapımcısı SI Games bir işletme ve kâr amacı güdüyor. Asla ve asla karını düşürecek bir iş yapmaz. Vizyon ve misyon önemlidir. İşletmenin şanı yaptığı işten daha önemlidir. Gerekirse zarar etmeyi göze alırlar. SI Games oldukça bilinçli bir yazılım işletmesi. Bu bir paket program kadar işlevsel yazılım. Paket programların üretimleri yıllar alabiliyor. Ancak oyunlar sınırlı sürelerde üretilmek ve tüketilmek zorundalar. Kısıtlı sürelerde yapılan islerde problem olması normal. Yalnız bu bir paket programdaki gibi matematik degeri yanlış çıktı diye değerlendirilmiyor. Futbolun mantığına aykırı mı diye nasıl değerlendirebilir bir yazılımcı? Hele bu bir subjektif konu ise? Sürekli farklı görüşler olacak ve ona göre gerekirse düzenlenecekse? Her yazılımcı futbolu mükemmel bilemez. Oyunun mantığını ancak ve ancak derleyip tamamı oyun mantığına ters mı degil mı diye kontrol edebilirsiniz. Kodlar ile futbol mantığına uygun olup olmadığını değerlendirmezsiniz. Gözlem gerektirir bu durum.

Yazılım işi milyonlarca kod yazmayı gerektirebilir. Kod blokları tekrar kullanılacaksa fonksiyon yazılır ve çağrılır. Milyonlarca kod satırında fonksiyonlar birbirlerine etki ediyorsa problem yaratabilirler. Oturup en baştan kodları okuyup, etkilerini takip edip, tek tek kodları derleyip tek bir hata için günlerce zaman harcamak kolay iş değil. Yazılımcılar hep hamaldır, kömür madeni işçileri gibi. O yüzden çok para kazanırlar ama işkence çekerler. Sitenin sahibi Mustafa (Vieri) yazılımcıdır. İsterseniz o da anlatsın. Ben de C# dili biliyorum ve SI Games'i anlayabiliyorum.

SI Games, kullanıcıları önemsemese onları dinleyip buna göre oyunu sürekli güncellemezdi. Oyun budur deyip kesip atabilirlerdi. SI Games'in bu piyasada tekel olması, oligopol bir piyasa olması süreci kötü yönettiğini açıklamaz. Tekel demek kötü demek değildir her zaman. Kafanizdaki önyargıları silip lütfen konuya bağımsız bakmayı ögrenin.

HeracLes
24.Kasım.2012, 22:10

Hocam senin de haklı yanların var ama madem bu maç motoru tam gelişene kadar oynamak istemiyorsun demoda deneseydin ilk önce oyunu. Hoşuna gitmediyse FM 2012'ye kadro güncellemesini yapardın ve oynardın. Şahsen ben hiçbir değişiklik yapmadan güncelleme yapıp 2013 çıkarsalardı almazdım oyunu. Sen diyorsun ki yapamıyorlar madem böyle yapsınlar ama böyle bir şey mümkün değil. Dünya üzerinde bir sürü alıcısı var bu oyunun. Yeni bir şey eklemeseler oyun satış yapamaz.

FM'de kimse sorun olduğunu belirtmedi demişsin ama FM'de her zaman belli başlar hata oluyor. Örneğin geçen yıl orjinal oyunda şampiyonlukların gözükmeme sorunu vardı ve mart veya nisan ayında düzelttiler. Adamlar düzeltmeye uğraşıyorlar ama kolay değil. Aynı şeyler FM 2014'te de olabilir. Artık bundan sonra ister almazsın ister almak için yamayı beklersin. Her şey tam rayına oturduğunda bu anları hatırlamazsın bile. Burada seni eleştirmiyorum, hakkını arıyorsun ama SI'nin da işi çok zor. Geliştirmeye çalışıyorlar.

Rick Nelson
24.Kasım.2012, 23:02
Bence bunun genel sebebi , SI'nin itibarından kaynaklanıyor , diğer oyunlarda da rekabet yoktur ancak hatalar fazladır.Göz ardı edilir , SI'nin "Türkiye'deki" itibarından bahsediyorum.

Ralph
26.Kasım.2012, 15:26
Hala bekliyorum ki yeni güncelleme çıksın, oyuna başlayayım. 60 lira verdim oyun aldım ama oynayamıyorum, üstelik bu kadar istediğim halde. Oyun açıyorum, oyundaki hatalar sebebiyle oyundan soğuyup geri kapatıyorum.

exit61
26.Kasım.2012, 16:17
heartbreaker007 nick'li arkadaş olayı gayet iyi açıklamış.Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.Bu bir oyun evet kimse bunu inkar etmiyor ama yaptığın bir yenilik daha tam anlamıyla hazır değilse ya da hazıra yakın değilse bir sene daha bekle eski maç motorunu kullan.(Kimse eskinin cilalanıp karşına getirilmesini istemez ama 13 serisinin maç motorunun yanında cilalı 12 maç motoru nimet sayılır)

Bu maç motorunun bu şekilde kullanıcılara sunulması benim adıma kabul edilemez.Sabahlayıp işe zombi gibi giden ben, oyun başında 1 saatten fazla vakit geçiremiyorum

Şahsım adına en başından beri orjinal aldığım hatta her seferinde ön sipariş verdiğim, her zamanda orjinal alınması gerekiyor dediğim bu oyuna 13 serisi ile beraber para vermeme kararı aldım.En iyi ihtimal FM14 çıktıktan sonra yorumlara göre belki alırım ama bir daha ön sipariş asla vermem.

slheltk
27.Kasım.2012, 01:20
Şimdi şöyle söyleyim; CM 97/98'den beri bu oyunu oynamaktayım. Futbol'u seven ama "futbol" olduğu için seven, düsturu "vur kır parçala bu maçı kazan"olmayan romantik futbol sevdalısı birisi olarak bu oyunun bana aradığım özlediğim, gerçekte yapmak isteyebileceğim ama yapamayacağım şeyleri yaptırmasından dolayı, yıllar içinde geçirdiği evrim sayesinde bir oyun olmaktan çıkıp yavaştan, inceden bir simülasyona bürünmesinden ötürü saygı duyar severekte oynarım. Özelde bu başlıkta ancak genelde forumda açılmış oyunun olumsuzluklarını içeren pek çok başlıkta gördüm ki esas sıkıntı oyundaki aksaklıklardan ziyade henüz oyunu görmemiş kimselerin soruları sonucu kendi bakış açısıyla ve yardım etme düşüncesiyle yazılmış cevaplardan kaynaklı bir sıkıntı söz konusu. Bunu biraz daha açmak gerekirse anlatılan ve bahsi geçen sıkıntıların pek çoğu farkında olmadan birbirimizi yönlendirmemizden dolayı ortaya çıkmakta. Örneğin henüz oyunu oynama fırsatı olmamış bir arkadaşın sorusu üzerine bir başka arkadaşın yaşadığı ya da gördüğü olumsuzluğu içeren ancak bunu birazda kendi bakış açısıyla olumsuz bir tavırla anlatan tabiri caizse yeren cevabı bizi ve sorunun muhatabını ister istemez etkisi altına almakta ve henüz oynamamış ya da oyanayıp o olumsuzluğa tanıklık etmemiş kimseleri ye'se düşürmekte ve içten içten oyun hakkında bir antipati ya da daha doğru ifadeyle oyuna ve oynamaya karşı bir soğukluk paydah etmektedir. Bu fikrime katılırsınız ya da katılmazsınız belkide okuyanların pek çoğu "yahu biz saf mıyız bizim kendi düşüncemiz ya da bakış açımız olamaz mı birden fazla insan aynı fikri savunamaz mı" gibi söylenecektir ve hatta belkide cevap yazacaktır. Ancak benim fikrim maalesef bu yönde. Bazı konularda doğru ya da yanlış diye bir şey yoktur, yalnızca popüler fikirler vardır ve oyunla alakalı dile getirilen istekler ya da beklentiler ne yazık ki bu popüler fikirlerden ibarettir. Neticede bu bir oyun evet belki simülasyon deneyimine neredeyse yakın bir oyun ama "oyun"! Ortaya çıkan aksaklıklarda o veya bu şekilde muhatap bulabiliyorsa ve bir şekilde üzerine kafa yorulup giderilmeye çalışılıyorsa bu kadar sert olmanın anlamsız olduğu kanaatindeyim.

Başlığı açan arkadaşın biz deneme tahtası mıyız sorusuna ve yazdıklarına gelince; "Banane arkadaş, ben paramı vermiyor muyum? Orijinal oyun almıyor muyum? Bir de sana hatalarını tespit ederek belirtmek zorunda mıyım ben? Böyle bir şey nerede görülmüş." cümlesi kendisininde dediği gibi biraz sert olmuş ancak biz tüketiciler olarak istesekte istemesekte satın aldığımız herşeyle alakalı hataları ya da yanlışları kimi zaman doğrudan kimi zaman dolaylı olarak üreticilere bildirmekteyiz. Bazen üreticiler (örneğin bilgisayar işletim sistemleri) bunları bizden izin alarak yapar, bazen kendisi habersiz yapar bazense bizzat biz yaparız. Kaldı ki severek kullandığımız bir ürünü hayalimizdeki haline getirilmesi için katkı sağlamak bence sıkıntı veren bir konu olmamalı.

Sonuç olarak; Bu oyunu almadan önce hiçbir forumda ya da reel ortamda oyunla alakalı herhangi bir şeyi ne okudum ne de dinledim ki bu sayede kendi görüşüm olabilsin. Bunu daha önceki serilerde de bunda da bundan sonra da böyle yapmaya özen göstereceğim. Bu sayede olumsukluklar olduysa da ben henüz fark etmişken ya da olmasaydı keşke derken ufak tefek dokunuşlarla müdahale gördü ve burada pek çok kimsenin yazdığı gibi oyuna karşı bir soğuma bende olmadı. Orhan babanın dediği gibi "Hatasız kul olmaz".

Deza
27.Kasım.2012, 03:41
Bu oyunun cikis surumu beklenildigi kadar iyi olmamis olabilir. Ama SI hep bu sorunlari duzeltmek icin calismistir. Bizim cikarttigimiz oyun kotu demesini mi bekliyorsun ki? :) Oyunun ciktigi hali begenip, yeni yamadan sonra memnun olmayan bir cok kisi de var forumlarda. :)

Yani ne yaparsan yap herkes memnun olmuyor. :) Bu nedenle de ozellikle kolay memnun olmayanlar ilk yamayi veya Subat yamasini bekleyip oyunu satin aliyor. Bu da onlarin hakki.

Ben Subat´i bekleyenlerdenim. Cogu yil oyun ciktiginda "eksik" cikiyor bence. Ömer abi´nin dedigi gibi SI oyunu 0 sorun ile cikartmasi mumkun degil cunku bu yillar surecek test sureci gerektirir. Bundan dolayi oyun tabi ki bazi hatalar iceriyor. Ve bence oyun en iyi halini son yama ile birlikte buluyor, yani Subat´ta. Oyunu tam olarak yargilamak icin son yamayi beklemek gerekir bence. Kimse 0 sorunlu bir yapim cikaramaz oyun piyasasinda. Bizim sevinmemiz gerek nokta SI´nin oyunu cikardiktan sonra da bu yilki versiyon ustunde en az birkac ay daha calisip yamalar cikarmasi, diger yilki versiyona baslamadan. FM 2013 iyi bir oyun, Subat´ta FM serisinin en iyisi olma potansiyeli var. Bekleyip görecegiz. Son yillarda SI yamalarla basarili isler yapti, 2012 versiyonu, zor da olsa, son yama ile birlikte en iyi FM oyunu oldu bence. 2013 icin de öyle olacagi kanatindeyim.

bhll
27.Kasım.2012, 13:38
Oyun hatalı diyenler siz birde bir ultima-online sunucusunda oyun oynayın. Hata bug çıkmadığı dakika yok=) Bence halimize şükretmeliyiz derim.

erayaydemir1903
27.Kasım.2012, 21:48
Ya ne hata görmediniz kardeşlerim. Gerrard kalenin dibinden şut çekeceğine sağ açığa top atıyor. Yapmayın FM 2012'nin maç motoru çok daha iyiydi. Güncellemeden sonra dahi bu böyle

kaiserkaan
28.Kasım.2012, 02:10
oyunun kurgulanması gelişimi vb vb vb.. bir cok konuda perpetua ya katıldıgım noktalar var fakat oyunun bu sene gercekten '' fazla'' sıkıntılı olmadığı ve eleştirilerin yersiz oldugunu soylemekte bence oldukca güç.. Oyunla ilgili bir çok nokta ile ilgili bir sentez olusturma çabasıyla olumlu anlamda bir münazara yapabilirim ve fakat .. bir konu haric o da son cumle >>> Menajerlik oyunu oynama zorunlulugu yok kimsenin
peki bu cumlenin özünde cıkan çözümsel sonuc sudur ; abiler malzeme bu gıkını cıkarmadan alacaksan al kaderine razı ol yada hadi işine.
peki buradan hareketle örneklemeyi genişletelim : Benzin hepimizin malumu pahalı çözüm >> kimse arabaya binmek zorunda değil
et fiyatları malumunuz yuksek dar gelirli sıkıntı çekiyor çözüm >> kimsenin et yeme zorunlulugu yok herkes pırasa vb.. yesin
Voltaj gidiyor geliyor aletler zarar görüyor çözüm : kimsenin elektrik kullanma zorunlulugu yok

tabii mübalağa yapıyorum biraz daha vurgu güçlensin diye amacım laf geciriyimde üste cıkayım kaygısı değil kesinlikle ve fakat belirtmek istediğim şu ki bozuk - sıkıntılı - ve/ veya problemli olan bir şeyin çözümü ondan el çekmek / çektirmek değil eleştiriler dogrultusunda ve ilgili eleştirileri gözönüne alarak problemleri alt etmek ve sürdürülebilir bir gelişim sağlamak olmalı . Eğer sigames yöneticilerinin düşünceside zorunluluk üzerine kurgulandıysa vay bizim başımıza geleceklere .
Benım menejerlik oynama zorunlulugum var. Çünkü ben 16 yıldır buoyunu oynuyorum bagımlısı oldum. Bazen oyun bana bir şeyler verdi bazen ben ona. Arkadaslara yaptıgım reklamlarla yenı musteri kazanımı olsun , Verdiğim paralar olsun (7 yıldır orjinal alıyorum ) bunlar onemli değil hepsini gectim yeri geldi sevdiğimlebulusmadım oturdum CM yada FM oynadım en önemlisi gercekten hayalimi gönlümü verdiğim zamanlar oldu.
Ey arkadaslar hepiniz bir takımı tutuyorsunuz. Takımınız kötü gittiğinde baskanınız '' begenmiyorsan tutma kardesim kimsenın bu takımı tutma zorunlulugu yok '' dediğinde ne hissedersiniz ? işte bende onu hissediyorum .. Ek olarak sunuda belirtmeliyim ve sunada katılmaktayım adamlara eleştiri yapacaz diyede öldürmenin anlamı yok eleştirilerimiz dogrultusunda ilgili arkadaslar bildirimlerde bulunuyorlardır muhakkak onlarada zaman vermek şart yaptıkları cidden zor bir iş bizede düşen biraz sabır .

dedekorkut
28.Kasım.2012, 20:04
hata yok oyun cok zevkli diyen arkadaşlar acıyolar barcelona acıyolar galatasaray acıyolar fenerbahce oynuyolar evet o arkadaslar o sekılde zevk alabılır. ben nezaman fm cıksa işsiz baslayıp sadece turkiye 3.liginden bi klubun teklifiini kabul edip kariyere baslarım fm 2012 de böyle chelsea ispanya milli takımı hocalıgına kadar yukselmıstım işte zevk orda vardı bitiricigili 10 oyuncularla oyuna basladım chelseade 19 20 oyuncularla oynuyordum. şimdi turkiye 3.liginde medya tahmini 10 11 olan bi takımla kariyer acında oyunun ne sacma sapan hataları oldugunu ıyı görün 3.lgide olsa adamlar pas yapamıyor barca gıbı oynamasınlar ama bari düzgün pas yapsınlar.kaleci zaten defansa oyna dedıgım halde topu hep out atıslarında dıkıyor rakipde kafayla forvete ındırıyor kesın her mac bole yıyorum. bide penaltı olayı var 2 macta bir oda oluyo oyunun duzgun mu degılmı oldugunu anlamak ıcın TURKİYE 3.LİGİNDE medya tahmini 10 11 bi takımla karıyer acın arkadaslar benı anlarsınız tesekkurler.

perpetua
28.Kasım.2012, 20:37
oyunun kurgulanması gelişimi vb vb vb.. bir cok konuda perpetua ya katıldıgım noktalar var fakat oyunun bu sene gercekten '' fazla'' sıkıntılı olmadığı ve eleştirilerin yersiz oldugunu soylemekte bence oldukca güç.. Oyunla ilgili bir çok nokta ile ilgili bir sentez olusturma çabasıyla olumlu anlamda bir münazara yapabilirim ve fakat .. bir konu haric o da son cumle >>> Menajerlik oyunu oynama zorunlulugu yok kimsenin
peki bu cumlenin özünde cıkan çözümsel sonuc sudur ; abiler malzeme bu gıkını cıkarmadan alacaksan al kaderine razı ol yada hadi işine.
peki buradan hareketle örneklemeyi genişletelim : Benzin hepimizin malumu pahalı çözüm >> kimse arabaya binmek zorunda değil
et fiyatları malumunuz yuksek dar gelirli sıkıntı çekiyor çözüm >> kimsenin et yeme zorunlulugu yok herkes pırasa vb.. yesin
Voltaj gidiyor geliyor aletler zarar görüyor çözüm : kimsenin elektrik kullanma zorunlulugu yok

Pirasa olmaz. Gerekli proteini almak icin fasulye yemen lazim. :)

Demek istedigim gikini cikartmadan alacaksan al kaderine razi ol degildi.

Bu isin isleyisi bu. Bunu bilerek hareket et demek istemistim. Yani oyun ilk ciktiginda ve cok daha fazla kisi tarafindan oynanmaya basladiginda bazi hatalar ortaya cikar. Bu hatalar zamanla yamalarla duzeltilir.

Yani senin yaptigin gibi orneklendirmek gerekirse gidip bir bufeden cife kasarli tost aliyorsun. Tostu eline alir almaz kocaman bir isirik aliyorsun ve erimis peynir damagini yakiyor, yara yapiyor. Halbuki biraz beklesen, damagini yakmadan tostunun tadina vararak yiyebilirsin. :)

Artul
28.Kasım.2012, 22:01
İşin açıkçası bu 13.1.3 yaması, oyunun ilk halinden daha kötü.. Ceza sahası içinde her pozisyon penaltı -genelde rakipler için- Rakip az atak yapsa bile geldiğinde mutlaka gol atıyor, ama biz maça hükmetsek bile zar zor gol atıyoruz. Defans oyuncuları sık sık kendi kalesine gol atıyor, üst düzey kaleciler bile çok fazla basit hatalar yapıyorlar.. Keşke eski haline dönse oyun diyorum yani..

Esssteban
28.Kasım.2012, 22:16
Sonuna kadar katılıyorum. Bazı arkadaşlar oyundan ne bekliyorsun diyor. Öğrenciyiz oradan buradan kısıp orjinal oyun alıyoruz. Kolay kolay alamadığımız içinde beklentilerimiz yüksek oluyor. Ve bu beklentilerimizde sonuna kadar haklıyız diye düşünüyorum. Son 3 senedir bir daha orjinal almayacağım diyorum. Ama yine dayanamıyorum alıyorum. Bu sene daha da pişman oldum.

HeracLes
28.Kasım.2012, 23:16
Sonuna kadar katılıyorum. Bazı arkadaşlar oyundan ne bekliyorsun diyor. Öğrenciyiz oradan buradan kısıp orjinal oyun alıyoruz. Kolay kolay alamadığımız içinde beklentilerimiz yüksek oluyor. Ve bu beklentilerimizde sonuna kadar haklıyız diye düşünüyorum. Son 3 senedir bir daha orjinal almayacağım diyorum. Ama yine dayanamıyorum alıyorum. Bu sene daha da pişman oldum.

Hocam bende 17 yaşındayım. İki yıldır kendi biriktirdiğim paramla alıyorum oyunu. Oyunda belli başlı hatalar var ama bunu dert etmiyorum. Şurada 3 aylık bir dilim var şubata kadar. Eninde sonunda oyun istenilen kıvama ulaşacak. Açıkçası pişman da değilim çünkü bu aralar fazla zamanım olmuyor. Genelde FM'yi ilkbahar-yaz mevsimlerinde sıkı oynarım. Şubatta alsam fiyat biraz daha düşmüş olabilirdi ama bu yıl Türkçe'nin de verdiği bir gazla ön sipariş verdim. Önemli olan bu durumdan ders çıkarmak. Büyük ihtimal seneye biraz daha geç sipariş vereceğim.

Deza
29.Kasım.2012, 12:04
Ben oyunu ciktigimda alsam bile Subat´da kadar ciddi bir sekilde oynamam. Son yama cikti mi oturup oynarim ve degerlendirmesini yaparim.

FM serisini bilen arkadaslar oyunun ciktiginda hatali olmasindan sasirmamalari gerek. Son yillarda hep o yilki versiyonunun son yamasi ciktigindan sonra oyun iyi bir duruma gelmisdir. Oyun cok eksik ve hatali piyasaya cikmasinin dogru oldugunu demiyorum, ama Ömer abinin belirttigi gibi bu duruma cok sasirmamak gerek cunku FM oyunlariyla ilgili surec böyle isliyor. Oyun cikiyor, aylar gectikce yamalarla duzeltiliyiyor ve iyilestiriliyor ve son olarak Subat yamasi ile son halini(bence en iyi halini buluyor) FM 2012 icin de surec böyleydi. Son yamasiyla FM serilerin en iyi oyunu oldu. FM 2013 de son yamasi cikti mi FM serilerin en iyi oyunu haline geleceginden eminim, bugunku haliyle o durma yakin degilse bile.

Bu yil da oyunda ciddi bir kariyer oynamak istiyorsaniz son yamayi bekleyin diyorum :)

Corpus
29.Kasım.2012, 16:54
Hiçbir üretici malını bilerek ve isteyerek eksik üretmez. İktisadi politikalara ters bu söylediğiniz.

Aslında dediğiniz tam olarak da doğru değil. Üreticiler ve özellikle teknoloji alanında üretim yapan şirketler mallarını bilerek ve isteyerek eksik veya tam randımansız çıkarırlar ki birkaç yıl sonra daha gelişmiş, daha uzun yıl kullanılabilen bir ürün çıkartıp ekonomilerini devam ettirebilsinler. Hatta teknoloji ürünleri üreten firmalar maximumu yaklaşık 7 yıl ömrü olan aletler üretirler ki alıcı tekrar başka bir ürün alsın ve para kazansınlar.

SI Games, kullanıcıları önemsemese onları dinleyip buna göre oyunu sürekli güncellemezdi. Oyun budur deyip kesip atabilirlerdi.

Güncelleme olayında, korsan ürünü engelleme olayını nasıl düşünüyorsunuz? Her güncellemeden sonra korsan kullanıcıların tekrar oyunu kırmasının gerektiği söyleniyor. Bu ne kadar doğru bilmediğim için sormak istedim. Eğer bu şekilde korsan ürünü engelleyebiliyorlar ise SI Games neden çok fazla sayıda güncelleme çıkarmasın ?

SI Games'in bu piyasada tekel olması, oligopol bir piyasa olması süreci kötü yönettiğini açıklamaz. Tekel demek kötü demek değildir her zaman.

açıkçası piyasının oligopol değil de monopol olduğunu düşünüyorum. Çünkü Fifa, Pes satışları FM nin satışlarını çok da etkilemiyor. En azından çevremde gördüğüm kadarıyla, Fifa aldım FM almam diyen pek fazla kişi yok. Bunlara ek olarak, piyasayı SI Games dışında belirleyebilecek bir başka şirket olmadığı için de monopol bir piyasanın var olduğunu söyleyebiliriz. Oligopol bir piyasa olsa, SI Games in biraz korkusunun olabileceğini söyleyebiliriz. Tekel demek kötü demek değildir her zaman. Evet. Fakat iş teknoloji alanında, geliştirilmesi gereken bir konuysa tekel kötü bir şeydir bana göre.