PDA

View Full Version : Sakatlık Sorunu

garez0066
04.Aralık.2012, 21:59
Arkadaşlar büyük bir sakatlık sorunu yaşıyorum. Önce Liverpool kariyerimde, şimdi de Fenerbahçe kariyerimde kilit oyuncularımın hepsi sakat. En iyi fizyoterapistler, en iyi kondisyonerlerden bazıları takımın antrenör kadrosundalar. Antrenman yoğunluğu düşük-orta seviyede. Sorun nedir ve ne yaparsam sakatlıkları daha aza indirebilirim ?

mpaker66
04.Aralık.2012, 22:06
maçlarda sürekli tempo yapmaya çalıştığın için olabilir diye düşünüyorum.

garez0066
04.Aralık.2012, 22:08
Haklı olabilirsin. Pres üst seviyede. Ancak ben maçlardan çok milli takımlarda ve antrenmanda sakatlık yaşıyorum. Asıl canımı sıkan şey bu. Krasic 4 ay yoktu. Geldi ve dönüş maçında yine sakatlandı bu kez 6 ay yok. Sow benzer sorunlar yaşıyor. Aynı maç içinde hem Volkan hem de Erten Aksu sakatlandı. Kalecisiz kaldım. Bu tür sıkıntılar var.

mpaker66
04.Aralık.2012, 22:10
evet bug'da var oyunda her sene olduğu gibi. Ama maçı koparıncada tempoyu düşür etkisini görürsün.

garez0066
04.Aralık.2012, 22:11
Teşekkürler yardımın için. Deneyeceğim.

ozan42
04.Aralık.2012, 22:14
Antremanların cok ağır olabilir, biraz antreman temponu düşürmeyi deneyebilirsin.

garez0066
04.Aralık.2012, 22:26
Dediğim gibi antrenman tempom düşük-orta seviyede

Gncl1905
05.Aralık.2012, 12:22
Oyundan kaynaklı. Hadi sırf benim takıma olsa anlarım ama tüm takımlara oluyor. Bir hafta 9 lig maçında 9 kişi sakatlanıp oyundan çıkmak zorunda kalmış, maç başına 1 sakatlık. Bir anadolu kulübünün tek başına 3 sakatı vardı. Hafif sakatlıkları göremiyorum. Her maç sakat veriyorum takım revire dönüyor.

trinitrotloen
05.Aralık.2012, 13:14
Sakatlıkların tarzları'da önemli burada. hep aynı konudan sakatlanıyorsa oyuncu zaten müzmin sakattır :)

Takım hep benzer konularda sakatlanıyorsa antrenörlerinde suç aramaya başlayabiirsin :)
Birde 4 ay sakatlanan adamı direk ilk 11'e mi alıyorsun? bu tarz uzun süre sakatlık yaşayan oyuncuları en az 2 maç yedekten oyuna sok. yoksa tekrar sakatlanma şansları var. Her ne kadar antremanlara tam başlamış olsalarda bu risk devam ediyor.

artı olarak evet oyunun genelinde bir sakatlık sıkıntısı var. özellikle yaşı ilerlemiş oyuncular uzun süreli sakatlıklar yaşıyor. hatta emekli olmak zorunda kalıyorlar. 2 oyuncumu sakatlıklar yuzunden kaybettim :D

garez0066
05.Aralık.2012, 14:18
Sakatlıkların tarzları'da önemli burada. hep aynı konudan sakatlanıyorsa oyuncu zaten müzmin sakattır :)

Takım hep benzer konularda sakatlanıyorsa antrenörlerinde suç aramaya başlayabiirsin :)
Birde 4 ay sakatlanan adamı direk ilk 11'e mi alıyorsun? bu tarz uzun süre sakatlık yaşayan oyuncuları en az 2 maç yedekten oyuna sok. yoksa tekrar sakatlanma şansları var. Her ne kadar antremanlara tam başlamış olsalarda bu risk devam ediyor.

artı olarak evet oyunun genelinde bir sakatlık sıkıntısı var. özellikle yaşı ilerlemiş oyuncular uzun süreli sakatlıklar yaşıyor. hatta emekli olmak zorunda kalıyorlar. 2 oyuncumu sakatlıklar yuzunden kaybettim :D

Hayır direk 11'e aldığım daha hiç olmadı. Genelde yaptığım şey kondisyonu 85'i geçtikten sonra son 15 dakika falan oyuna almak. Bu her maç yükselir. 3-4 maç sonra ilk 11'e alırım. Antrenör konusuna dikkat çekmişsin. Kondisyonerim roland koch ve bir tane daha adam vardı hatırlayamadım :) Antrenmandan personel sekmesine tıkladığımda Roland'da diğer antrenör de 4.5 yıldız veriyor. Sorunun o olduğunu sanmıyorum. Fizyoterapistler zaten kral :)

trinitrotloen
05.Aralık.2012, 15:12
ama olsun bak hala 5 değil :D sadece olabilecek nedenleri sundum. sakatlığını bilmeden konuşacağım ağırlık kaldırırken sakatlanırsa kondisyonere gidersin ama atıyorum topa vururken kolu bacağı kopuyorsa derim golcülük çalıştıran antrenöre sen nasıl bir akrobasi yaptırıyorsun adamlara diye :) birde oyuncuların sakatlığa yatkınlık değerlerini biliyormusun ? onunda etkisi normal şartlardan yukarıdaymış !?!

garez0066
05.Aralık.2012, 18:58
ama olsun bak hala 5 değil :D sadece olabilecek nedenleri sundum. sakatlığını bilmeden konuşacağım ağırlık kaldırırken sakatlanırsa kondisyonere gidersin ama atıyorum topa vururken kolu bacağı kopuyorsa derim golcülük çalıştıran antrenöre sen nasıl bir akrobasi yaptırıyorsun adamlara diye :) birde oyuncuların sakatlığa yatkınlık değerlerini biliyormusun ? onunda etkisi normal şartlardan yukarıdaymış !?!

Sakatlıklar birbirinden farklı olduğu için ss koyma gereği duymuyorum. Genelde çapraz bağlarda sıkıntı oluyor ve direk 4-5 ay. Krasic müzmin sakat oldu sürekli kalça sakatlıkları var. Bilmiyorum ya değişik bir olay.

garez0066
05.Aralık.2012, 19:37
http://d1212.hizliresim.com/14/5/glvu6.png (http://bit.ly/c25MCx)

Bunlar antrenörlerimin genel yetenekleri. Geneli 4 yıldız ve üzeri. Bu yüzden sıkıntının kaynağı antrenörler değil bence.

perpetua
05.Aralık.2012, 19:48
Taktik ekranini asabilirmisin (takim komutlariyla beraber).

Oyuncularin gorevleri uzerinde degisiklik yaptin mi? Yaptigin degisiklikleri anlatabilir veya resimlerini asabilirmisin?

Ek: Ben de Liverpool ile oynuyorum, ilk sezon ufak tefek 1-2 haftalik bir kac sakatlik disinda sakatlik gecirmedim. Yeni fizyoterapist vs. de almadan. Ya cok sanssizsin, ya da kullandigin taktiklerde sorun vardir. :)

Ek2: Ozellikle haftada 3 mac cok oynuyorsan, ya cok iyi rotasyon yapip hic bir oyuncuya haftada 2 mactan fazlasini oynatmaman, veya toplam antrenman seviyeni hafif tutmani tavsiye ederim. Maclardan sonra 1 gun dinlenme vermek de bu tip cok mac oynadigin takimlar icin faydali olur.

garez0066
05.Aralık.2012, 19:57
Taktik ekranini asabilirmisin (takim komutlariyla beraber).

Oyuncularin gorevleri uzerinde degisiklik yaptin mi? Yaptigin degisiklikleri anlatabilir veya resimlerini asabilirmisin?

Ek: Ben de Liverpool ile oynuyorum, ilk sezon ufak tefek 1-2 haftalik bir kac sakatlik disinda sakatlik gecirmedim. Yeni fizyoterapist vs. de almadan. Ya cok sanssizsin, ya da kullandigin taktiklerde sorun vardir. :)

Ek2: Ozellikle haftada 3 mac cok oynuyorsan, ya cok iyi rotasyon yapip hic bir oyuncuya haftada 2 mactan fazlasini oynatmaman, veya toplam antrenman seviyeni hafif tutmani tavsiye ederim. Maclardan sonra 1 gun dinlenme vermek de bu tip cok mac oynadigin takimlar icin faydali olur.

http://c1212.hizliresim.com/14/5/glwru.png (http://bit.ly/c25MCx)

Bu taktiğim ve takım komutlarım. Ara transfer sezonunda olduğumuz için sakatlar genelde geri döndü. Bir de Afrika Kupası yüzünden eksikler olduğunu düşünürsek hiç çekilmez sakatlık sorunu. Oyuncu talimatlarında değişiklik yaptım. Ama sakatlığa etki edecek değişiklikler değil. Hepimizin yaptığı şeyler.

http://g1212.hizliresim.com/14/5/glx0j.png (http://bit.ly/c25MCx)

Bu da antrenman programım.

perpetua
05.Aralık.2012, 20:18
Oyuncu komutlarina degisiklikleri, hepimizin yaptigi degisiklikler diye gecme. :)

Sadece takim taktigine bakarak oyuncularina sunlari diyorsun:

1. Topu kaptiginda herkes ileriye depar atsin (tempo cok yuksek, zaman gecirme cok dusuk ve kontra atak secmissin)

2. Topu kaptirdiginda herkes top ayaginda olan oyuncuya baski yapsin (daha afresif top kapma ve daha fazla pres)

Oyuncularinin dili 30. dakikadan sonra disariya cikiyordur bu taktikle. :)

Eger oyuncularin mantalitesinde degisiklik yaptiysan (ozellikle yukselterek) daha da fazla yorulacaklardir.

Degil Fenerbahce ve Liverpool, hic bir takim bu tempoya dayanamaz.

Bu kadar radikal degisiklikler yerine, mesela tempo'yu ve zaman gecirmeyi normal halinden sadece 1-2 kademe ileri veya geri cekmeyi dene.

Takima 90 dakika daha fazla pres yaptirmak yerine, bunu varsayilan yap. Macta daha fazla pres yapman gereken dakikalarda oyuncularina rakibi rahatsiz edin, toplara dalin gibi komutlari ver.

Taktiklerle bu kadar fazla oynamaya gerek yok. Oyun size zaten gayet dengeli taktiksel sablonlar veriyor (strateji secimi ile). Bu sablonlarla baslayip, gerekli zamanda gerekli degisiklikleri mac icinde oyunculara seslenerek yaparsan yasadigin bu tip sakatlik sorunlari ortadan kalkar. Her yaptiginiz desigiklik, dengeli olan stratejinin daha dengesiz olmasina neden olacaktir. Bunu rakibe avantaj saglamak icin zaman zaman yapmak dogrudur ama surekli yaparsaniz ortaya dengesiz bir taktik cikar. Ya oyuncular cok sakatlanir, ya cok gol kacirirsin, ya rakibe cok gol pozisyonu verirsin, ya cok kart gorursun vs. vs.

Antrenman programinda ise hic bir sorun goremiyorum. Zaten mactan onceki 2 gunu taktik antrenmanina, mactan sonraki 1 gunu de mac sonrasi dinlenmeye birakmissin. Yani takim hemen hemen hic gelisim antrenmani yapmiyor. Antrenmanda hemen hemen hic sakatlik yasamaman lazim. Tabii sanssiz sakatliklar ve oyuncularin maclardan kaynaklanan yorgunlugu disinda.

garez0066
05.Aralık.2012, 21:25
Oyuncu komutlarina degisiklikleri, hepimizin yaptigi degisiklikler diye gecme. :)

Sadece takim taktigine bakarak oyuncularina sunlari diyorsun:

1. Topu kaptiginda herkes ileriye depar atsin (tempo cok yuksek, zaman gecirme cok dusuk ve kontra atak secmissin)

2. Topu kaptirdiginda herkes top ayaginda olan oyuncuya baski yapsin (daha afresif top kapma ve daha fazla pres)

Oyuncularinin dili 30. dakikadan sonra disariya cikiyordur bu taktikle. :)

Eger oyuncularin mantalitesinde degisiklik yaptiysan (ozellikle yukselterek) daha da fazla yorulacaklardir.

Degil Fenerbahce ve Liverpool, hic bir takim bu tempoya dayanamaz.

Bu kadar radikal degisiklikler yerine, mesela tempo'yu ve zaman gecirmeyi normal halinden sadece 1-2 kademe ileri veya geri cekmeyi dene.

Takima 90 dakika daha fazla pres yaptirmak yerine, bunu varsayilan yap. Macta daha fazla pres yapman gereken dakikalarda oyuncularina rakibi rahatsiz edin, toplara dalin gibi komutlari ver.

Taktiklerle bu kadar fazla oynamaya gerek yok. Oyun size zaten gayet dengeli taktiksel sablonlar veriyor (strateji secimi ile). Bu sablonlarla baslayip, gerekli zamanda gerekli degisiklikleri mac icinde oyunculara seslenerek yaparsan yasadigin bu tip sakatlik sorunlari ortadan kalkar. Her yaptiginiz desigiklik, dengeli olan stratejinin daha dengesiz olmasina neden olacaktir. Bunu rakibe avantaj saglamak icin zaman zaman yapmak dogrudur ama surekli yaparsaniz ortaya dengesiz bir taktik cikar. Ya oyuncular cok sakatlanir, ya cok gol kacirirsin, ya rakibe cok gol pozisyonu verirsin, ya cok kart gorursun vs. vs.

Antrenman programinda ise hic bir sorun goremiyorum. Zaten mactan onceki 2 gunu taktik antrenmanina, mactan sonraki 1 gunu de mac sonrasi dinlenmeye birakmissin. Yani takim hemen hemen hic gelisim antrenmani yapmiyor. Antrenmanda hemen hemen hic sakatlik yasamaman lazim. Tabii sanssiz sakatliklar ve oyuncularin maclardan kaynaklanan yorgunlugu disinda.

Hem maç içerisinde ki yorgunluğu önlemek, hem de oyuncu gelişimi açısından zaten her maç 3 oyuncu değişiklik hakkımı kullanıyorum 55-60. dakikalar dolaylarında. Zaten Salih Uçan uçuyor resmen. Oyuncu özelliklerinde büyük gelişim kaydetti sürekli forma giyince. Bunun bir oyun olduğunu düşününce, insanın idealinde ki oyunu sahaya yansıtması gerekiyor. Benim idealimde bir kontra atak takımı yok aslında. Barcelona gibi ileride baskı kuran bir takım yaratmayı tercih ederim. Ancak oyuncu özelliklerim kontra atağa daha uygun sanki. Krasic-Stoch-Sow üçlüsü çok iyi deparlar atabiliyorlar. Gökhan-Hasan Ali ikilisinin hızını ve Meireles Salih ikilisinin yaratıcılıklarıyla birlikte ara pası özelliklerini düşündüğümüzde iyi bir kontra atak stratejisi çıkıyor ortaya. Pres ve agresif top kapma ise biraz Fatih Terim'in geçen yıl elde ettiği başarıdan kaynaklı. İleride Umut-Burak yada Umut-Elmander ikilisi ile kurduğu baskı sayesinde onlarca gol buldu Galatasaray. Sow bu sisteme çok da uygun değil farkındayım. Ancak en azından yaz transfer dönemine kadar Kuyt - Sow ile bu sistemi götürmeye çalışacağım. Peki antrenörlere baktığında yada antrenmana baktığında gözüne çarpan bir sorun var mı ? Ben daha geçen yıl oyundan zevk almaya başladım diyebilirim. O yüzden yardıma ihtiyaç duyduğum bir çok konu var.

perpetua
05.Aralık.2012, 21:43
Oyun olmasina oyun ama her takim senin istedigin gibi hem cok yuksek tempolu hucum, hem de cok pres yaparak isi goturemez.

Galatsaray gecen yil ilk 20-25 dakika pres yapip, sonra pas oyununa donuyordu, zaman zaman topu rakibe verip geriye cekilerek dinleniyordu. Ozellikle one gectikten sonra. Ikinci yarida da bir sure pres yapiyor, sonra pasa donuyordu. Presi 90 dakika yapmiyordu.

Mesela Barcelona topu her rakip kaptiginda pres yapabiliyor cunku top ayaklarinda oldugunda bol pas yapip, fazla depar atmadan dinleniyor. Kendilerini, topu kaptirdiklarinda tekrar kazanmak icin dinlendiriyorlar topla oynarken.

Real Madrid ise takim halinde kendi alanina cekilip dinleniyor ki hucuma hizli cikabilsin.

Senin taktiksel tercihlerin, top rakipteyken Barcelona gibi, top sendeyken de Real Madrid gibi oynamak. Bu mumkun olsa herhalde bu iki takim yapar bunu. :)

Okumadiysan bu konuyu okumani tavsiye ederim: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=111493

Ve yazdigim gibi en onemlisi en azindan taktiksel komutlari cok iyi taniyana kadar, onceden ayarlanmis basit taktiklerden cok fazla uzaklasmadan oynamak. Bir gun butun takimina saglik ve dayaniklilik ozellikleri 20 olan oyunculari bulursan bu tip bir taktige donebilirsin. Ama o zamana kadar biraz daha dengeli oynamak gerekli. Tabii oyunculari yorup cok sakatlik yasamalarini istemiyorsan. :)