PDA

View Full Version : Elim Kolum Bağlandı - Transfer

amanosa
17.Aralık.2012, 04:13
Merhaba arkadaşlar,

Herkesin transfer (yerli) sıkıntısı çektiğini biliyorum ama artık bu kadarına da pes demek istiyorum. 2017-18 sezonuna geldim ve oyuncu bulamıyorum resmen (Avrupa kalitesi için yerli oyuncu). Toplam kadroda 8, ilk on sekiz içinde de 5 yabancı dahil edebiliyorsunuz takıma bildiğiniz üzere. Galatasaray ile oynuyorum ve şuan 212M TL transfer bütçem 3.07M TL maaş bütçem var. Beşiktaş altyapısından potansiyel yıldızı 4,5 olan 18 yaşınadaki sağ bek (Tuncay Yilmaz) için 80M TL bonservis teklif ediyorum ama takım kabul etmiyor. 4 yıldızlı santrafor için 35M TL bonservis teklif ediyorum (Oguzhan Kalayci) klüp 53M e geri teklif yolluyor (/j) . Nedir bu saçmalık anlamadım gitti. Hani hiçbir Beşiktaşlı yanlış anlamasın sözüm oyunu yapanlara ama şuanki Beşiktaşın mali durumunda bir 18 yaşındaki çocuğa 80M teklif etsinler bu da bizim hediyemiz diye yanına Almeida yı verirler yani. Bir rekabet olayı abartılır da bu kadar da abartılmaz ki... Avrupada ben hangi kadroyla kimin karşına geçicem ? 8 yabancı alıcam 5 i ilk 18 de olucak eee nereye kadar. Avrupa yabancı sınırlaması yok ben takımın hepsini yabancı yapsam ne olucak oynayamıyor ki adam. Ondan sonra oyunda başlıyor oyuncular ben ilk 11 oynamak için başka klübe gidicem tut bakalım tutabilirsen. Ömer Toprak için anahtar oyuncu, maaş 290B, primleriyle potansiyeli haftalık 340B olan sözleşme yapıyorum adam benim klübü istemediği için R.Sociedad la haftalık 75B e rotasyon sözleşmesini kabul ediyor. Avrupa liginde neden ben Juventusla veya benzer & daha üst kalitede takımlarla oynarken taktiğimi kontra bile değilde savunma olarak değiştirmek zorundayım. Eee madem Türkiye'de bunlar olucak niye koydunuz ki Türkiye ligini ? Bende hiç uğraşmaz alırdım kafama göre liglerden bi takım bakardım keyfime. Dediğim gibi rekabet yaparsınız anlarım ama mantıklı şeylerle yapın şu işi. Bu fiyatlar için yani kabul etmemek ne demek hani alıcam da 80M e alıcağımdan da değil merakımdan diretiyorum acaba kaça kadar çıkarlar diye. Ve inşallah bu sıkıntı sadece oyunda olurda o yıllara geldiğimizde tüpçü yüzünden bu lig kötü yerlerde olmaz.

Maç motorudur vs dir zaten yazmak dahi istemiyorum yine allahtan düzeldi belli bi biçimde ama yine tam anlamıyla çözülmüş değil. Bari bu düzgün olsaydı iyiydi yani bu kadar oynamışken şimdi düşünmezdim kara kara vaktim boşuna harcanmamış olurdu...

Bunu İngilizceye çevirip daha da geliştirip yazıyı onlara iletecek yetkili kişiler var bu forumda rica ediyorum lütfen belki bi yama ile belki FM 2014'te (zor ama en azından seneye düzgün bir oyun alalım)...

perpetua
17.Aralık.2012, 17:17
1. Sozlesmesi uzun sureli olan
2. Takiminda memnun olan ve sozlesme yenileme konusunda tereddut etmeyecek
3. Rakip takimin oyuncusu olan
4. Genc
5. Yuksek potansiyelli (140+ PA) veya yuksek yetenekli (140+ CA)

Hic bir oyuncuyu kolay kolay alamamaniz lazim.

Bunun yolu da oyunculara sahip olan takimlarin bu oyuncular icin sadece cok cok yuksek transfer bedelleri istemesi. Yani kisacasi satmak istememesi.

William Rookwood
17.Aralık.2012, 17:21
Regenlere yönel çok iyi regenleri uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Ravenholm
17.Aralık.2012, 17:29
Oyun çok kolay bir oyun değil birde Türkiye Ligi ni oynuyorsan.. O yüzden zamanında kapabildiğin kadar Türk oyuncuları kapıcaksın olmadı altyapıya çok önem vericeksin zaten bunlarla uğraşmak zevkli oluyor baya :D

Bu yabancı sınırlaması oyunun değil TFF nin bug i :D

himone
17.Aralık.2012, 18:40
4. Genc

Bunun yolu da oyunculara sahip olan takimlarin bu oyuncular icin sadece cok cok yuksek transfer bedelleri istemesi. Yani kisacasi satmak istememesi.

Şimdi FB gitse Necip veya Muhammed'e gerçek hayatta 80 milyon Euro verse BJK satmayacak mı yani. Zamanında Figo bile satıldı. Tamam rakamlar az olmasın özellikle rekabeti yüksek olan 2 takım arasında hiç olmasın ama önümüzde 50 milyon EURO'luk HULK ve 40 milyon EURO'luk David Villa transferleri varken bir takımın 18 yaşında bir topçu için 80 milyon istemesini makul görmek doğru olamaz. 12 de bu rakamlar bence çok mantıklıydı eğer 4.5 yıldız potansiyelli bir regen varsa genellikle 20 milyon civarı satılıyordu. Bu oyunda resmen abartılmış durumda. Dünyada 18 yaşında bir çocuğa 50 milyon EURO yu geçtim 5-10 milyon veren bile yokken oyun 80 milyon isteyince mantıklı demek ne kadar doğru olur.

Diğer taraftan futbolcuların Türkiye'ye gelmemek için çok para istemeleri yeni bir olay değil. Yıllardır bütün fm lerde var bu. Bu olayı 13'e hasmış gibi düşünüp eleştirmek gereksiz.

slayer34
17.Aralık.2012, 20:03
vallahi soylediklerine kesinlikle katılıyorum hocam kadroda 10 yabancı oyuncu olması zorunlulugu var aldıgınız ya da bosman kuralı ile 6 ay once aldıgınız bır oyuncuyu sezon basında kıralık baska bır takıma yollasanız bıle 10 yabancı oyuncu sınırlamasına dahıl edıyor bunu bundan once kı oyunlarda da aldıgımız bır oyuncuyu kıralık yolladıgımız zaman 8 yabancı sınırlaması ıcıne dahıl etmıyor du ılk sezondan sonra turkıye lıgınde oynamak acıkcası pek te keyıf vermemeye basladı...

garez0066
17.Aralık.2012, 21:10
4. Genc

Söylediklerine katılmakta güçlük çekiyorum. İlk olarak şu var ki ; bir oyuncu oynadığı takımdan yüksek itibarlı bir takıma transfer olmak ister. Kayserispor-Gaziantepspor gibi kulüplerden oyuncu alırken, oyuncunun bu transferi istememesi pek de olası bir durum değil. Ayrıca arkadaşın da dediği gibi yerli olmasa bile şu anda ligimizde oynayıp 25 milyon euro bedelle satılmayacak tek bir oyuncu söyleyin lütfen bana. Hadi diyelim ki 3 yıl sonra Türk oyuncuların fiyatları artacak. Ancak sen liginden en iyi oyuncuya bile 25 milyon euro bedel biçemezken orta standartta bir oyuncu sırf Türk olduğu için 40 milyon euro etmez, edemez.

aliCHaN_FM
17.Aralık.2012, 21:43
Merhaba arkadaşlar,

Herkesin transfer (yerli) sıkıntısı çektiğini biliyorum ama artık bu kadarına da pes demek istiyorum. 2017-18 sezonuna geldim ve oyuncu bulamıyorum resmen (Avrupa kalitesi için yerli oyuncu). Toplam kadroda 8, ilk on sekiz içinde de 5 yabancı dahil edebiliyorsunuz takıma bildiğiniz üzere. Galatasaray ile oynuyorum ve şuan 212M TL transfer bütçem 3.07M TL maaş bütçem var. Beşiktaş altyapısından potansiyel yıldızı 4,5 olan 18 yaşınadaki sağ bek (Tuncay Yilmaz) için 80M TL bonservis teklif ediyorum ama takım kabul etmiyor. 4 yıldızlı santrafor için 35M TL bonservis teklif ediyorum (Oguzhan Kalayci) klüp 53M e geri teklif yolluyor (/j) . Nedir bu saçmalık anlamadım gitti. Hani hiçbir Beşiktaşlı yanlış anlamasın sözüm oyunu yapanlara ama şuanki Beşiktaşın mali durumunda bir 18 yaşındaki çocuğa 80M teklif etsinler bu da bizim hediyemiz diye yanına Almeida yı verirler yani. Bir rekabet olayı abartılır da bu kadar da abartılmaz ki... Avrupada ben hangi kadroyla kimin karşına geçicem ? 8 yabancı alıcam 5 i ilk 18 de olucak eee nereye kadar. Avrupa yabancı sınırlaması yok ben takımın hepsini yabancı yapsam ne olucak oynayamıyor ki adam. Ondan sonra oyunda başlıyor oyuncular ben ilk 11 oynamak için başka klübe gidicem tut bakalım tutabilirsen. Ömer Toprak için anahtar oyuncu, maaş 290B, primleriyle potansiyeli haftalık 340B olan sözleşme yapıyorum adam benim klübü istemediği için R.Sociedad la haftalık 75B e rotasyon sözleşmesini kabul ediyor. Avrupa liginde neden ben Juventusla veya benzer & daha üst kalitede takımlarla oynarken taktiğimi kontra bile değilde savunma olarak değiştirmek zorundayım. Eee madem Türkiye'de bunlar olucak niye koydunuz ki Türkiye ligini ? Bende hiç uğraşmaz alırdım kafama göre liglerden bi takım bakardım keyfime. Dediğim gibi rekabet yaparsınız anlarım ama mantıklı şeylerle yapın şu işi. Bu fiyatlar için yani kabul etmemek ne demek hani alıcam da 80M e alıcağımdan da değil merakımdan diretiyorum acaba kaça kadar çıkarlar diye. Ve inşallah bu sıkıntı sadece oyunda olurda o yıllara geldiğimizde tüpçü yüzünden bu lig kötü yerlerde olmaz.

Maç motorudur vs dir zaten yazmak dahi istemiyorum yine allahtan düzeldi belli bi biçimde ama yine tam anlamıyla çözülmüş değil. Bari bu düzgün olsaydı iyiydi yani bu kadar oynamışken şimdi düşünmezdim kara kara vaktim boşuna harcanmamış olurdu...

Bunu İngilizceye çevirip daha da geliştirip yazıyı onlara iletecek yetkili kişiler var bu forumda rica ediyorum lütfen belki bi yama ile belki FM 2014'te (zor ama en azından seneye düzgün bir oyun alalım)...

söylediklerinin hepsine harfi harfine katılıyorum.

amanosa
17.Aralık.2012, 23:47
4. Genc

Dediklerinde haklısın ama tam olarak sana katılmıyorum. Burda oynayan herkes atıyorum Bursasporu yönetiyorsun Batalla'yı satmak istemezsin bi Beşiktaşı yöneten için Fernandes'i satmak istemezsin ama bi klüp gelir de bu adamlara 80M verirse oturur kara kara da düşünürsün teklifte çok iyi acaba satsam mı satmasam mı diye. Hani klüp satar ama oyuncuyla sözleşme imzalayamazsın klübünü sever ordan ayrılmak istemez onu kesinlikle anlarım ve çok da güzel bi olay olur ama 1 kere bu aşamaya geldim ben o da yukarıda yazdığım örnek Beşiktaş 53M e oyuncuyu satarım dedi Beşiktaşlı oyuncu sözleşme imzalamak istemedi. Derim de yani helal olsun klübünü satmadı diye. Bu rakamlar gerçekten bizim ülkemiz için uçuk rakamlar en azından klübün satmamasını saçma buluyorum ben oyuncu için diyecek lafım yok...

cmyksl55
18.Aralık.2012, 00:01
80 m TL transferler 5 yılda bir olur arkadaşlar onlar da dünya yıldızları için verilir. potansiyelle uzun sözleşmeyle alakası yok. gerçekte böyle bir şey var mı resmen oyunu pohpohlayıcı yorum.

Ravenholm
18.Aralık.2012, 00:14
Şöyle bir çözümde var tabii biraz hile diyede anlaşılabilir ama Genie Scout programıydı galiba bununla yabancı oyuncuların uyruklarını değiştirebilirsin. Fazla abartmadan yaparsak bir şey olmaz sanırım :D

perpetua
18.Aralık.2012, 00:33
Şimdi FB gitse Necip veya Muhammed'e gerçek hayatta 80 milyon Euro verse BJK satmayacak mı yani. Zamanında Figo bile satıldı. Tamam rakamlar az olmasın özellikle rekabeti yüksek olan 2 takım arasında hiç olmasın ama önümüzde 50 milyon EURO'luk HULK ve 40 milyon EURO'luk David Villa transferleri varken bir takımın 18 yaşında bir topçu için 80 milyon istemesini makul görmek doğru olamaz. 12 de bu rakamlar bence çok mantıklıydı eğer 4.5 yıldız potansiyelli bir regen varsa genellikle 20 milyon civarı satılıyordu. Bu oyunda resmen abartılmış durumda. Dünyada 18 yaşında bir çocuğa 50 milyon EURO yu geçtim 5-10 milyon veren bile yokken oyun 80 milyon isteyince mantıklı demek ne kadar doğru olur.

Diğer taraftan futbolcuların Türkiye'ye gelmemek için çok para istemeleri yeni bir olay değil. Yıllardır bütün fm lerde var bu. Bu olayı 13'e hasmış gibi düşünüp eleştirmek gereksiz.

Guzel de Hulk 26 yasinda. Tas catlasa 5-6 yillik ust duzey kariyeri var. Bu 5 yillik kariyerin her bir yili icin 10 milyon Euro verildi demek.

David Villa Barcelona'ya gittiginde 28 yasindaydi. Hadi onun da 4-5 yillik ust duzey kariyeri var diyelim (Hulk kadar fizige dayali oynamadigi icin). Yani onun da kalan kariyerinin her bir yili icin degeri 10 milyon Euro.

18 yasinda, yuksek potansiyelli bir oyuncunun kariyeri kac yillik olur? Tabii satan olumlu yonunden bakip bu adam muthis profesyonel, cok buyuk yetenek, cok buyuk potansiyel, 20 yil banko oynar vs. vs. seklinde dusunecektir.

Alan da boyle dusunuyorsa parayi verir. Dusunmuyorsa da vermez. :)

4.5 yildiz potansiyel denilen sey, takimin seviysine gore. Ust seviye takim yonetiyorsan (ki saniyorum oyle cunku cok yuksek transfer bedellerinden bahsediyorsun), 4.5 yildiz demek yaklasik 160-170 PA civari demek. Yani mevkisinde dunyadaki en iyi 10-15 oyuncudan birisi olacak potansiyel.

Satan takim enayi mi ki bu futbolcuyu kolay kolay birakacak? :)

Oyunda bazen o potansiyeller yanlis olsa ve zaman zaman gidip yuksek para verilen oyuncular hic bir yere varamasa, hatta gerilese (ekonomideki limon problemi), o zaman fiyatlarin daha dusuk olmasi icin neden olur.

Ama genelde bu yuksek potansiyelli oyuncularin sadece yuksek potansiyeli degil, bunun yaninda o potansiyele erismesini saglayacak kisisel ozellikleri de oluyor. Yani parayi verdin mi 10-15 yil takiminda kesinlikle banko oynayacak oyuncuyu aliyorsun. Bilinmezi degil.

Fiyatlari kabullenip, demek ki bu oyuncuyu satmiyorlar demek cok daha kolay ve mantikli.

Gidip futbolcuya, "artik senin daha buyuk takima gitmen lazim" diyor ve olumlu geridonus de aliyorsan takiminin istedigi fiyat da bir sure sonra dusuyor. Ama gidip "selamunaleykum, en yuksek potansieyelli oyuncun kaca?" dersen takim da tabii benim sana satilik oyuncum yok anlamina gelen bir fiyat ceker. :)

Smal
18.Aralık.2012, 00:50
takım oyuncusunu satmak istemiyorsa, böyle fahiş fiyatlar gelebiliyor, ayrıca forvet için istedikleri para 22m€, sağ bek içinse 30m€, yani Hulk ve Villa'nın ücretlerinin altında. bence gayet mantıklı, gaziantep bile 500bin$'a aldığı adamların 7-8m$'a sattılar, burada genç 4.5 yıldızlı oyuncu diyorsun, bu fiyatlar gayet mantıklı.

addar
18.Aralık.2012, 05:16
Tamam genç yetenekler pahalıya gitsin eyvallah da 180 milyarlık adama da 70 trilyon istenmesin, olayın tadı kaçıyor.(Abartılı bir örnek değildir bizzat Newcastle'ın başındayken başıma gelmiş bir olaydır. :) ) Yeni güncellemenin ne zaman geleceği hakkında bi bilgi var mı acaba?

himone
18.Aralık.2012, 10:20
Hulk ve Villa transferlerine cevap yetiştiren arkadaşlar o zaman alın size Hazard transferi, adam potansiyelini fazlasıyla yakalamış ve harika bir oyuncu olduğunu ispatlamış. Geldiği takımın vazgeçilmezi olmuş ama maksimum 40 milyon gibi bir rakama satılmış. Siz de potansiyelini tamamlamamış adamı 80 milyona satmazlar diyorsunuz. FB 3 yıl önce Hazard ile anlaşmıştı ve adam için 19 milyon vermişti, Lille 25 istediği için transfer gerçekleşmemişti. Siz hala adamlar 80 milyona satmazlar diyorsunuz. Arkadaş dünyada 80 milyona satılmayacak 2 tane futbolcu var kalan hepsi satılır. Fabregas gibi bir adam 25 yaşında 50 milyon bile etmemişken, Nasr 50 milyon bile etmemişken 18 yaşında sadece potansiyeli olan bir futbolcu için 80 milyon istenmesi normal diyorsunuz. Dünyada satılmayacak futbolcu yoktur. Klüpler bir yere kadar direnir ama bir yerde pes ederler, özellikle bu rakam 80 milyonsa al 3 tane de bonus futbolcu diyerek. Dünyada bu görüşü çürütücek bir tane örnek verin kabul edicem. Ama ben size daha birçok örnek verebilirim.

davidvilla
18.Aralık.2012, 10:43
Hulk ve Villa transferlerine cevap yetiştiren arkadaşlar o zaman alın size Hazard transferi, adam potansiyelini fazlasıyla yakalamış ve harika bir oyuncu olduğunu ispatlamış. Geldiği takımın vazgeçilmezi olmuş ama maksimum 40 milyon gibi bir rakama satılmış. Siz de potansiyelini tamamlamamış adamı 80 milyona satmazlar diyorsunuz. FB 3 yıl önce Hazard ile anlaşmıştı ve adam için 19 milyon vermişti, Lille 25 istediği için transfer gerçekleşmemişti. Siz hala adamlar 80 milyona satmazlar diyorsunuz. Arkadaş dünyada 80 milyona satılmayacak 2 tane futbolcu var kalan hepsi satılır. Fabregas gibi bir adam 25 yaşında 50 milyon bile etmemişken, Nasr 50 milyon bile etmemişken 18 yaşında sadece potansiyeli olan bir futbolcu için 80 milyon istenmesi normal diyorsunuz. Dünyada satılmayacak futbolcu yoktur. Klüpler bir yere kadar direnir ama bir yerde pes ederler, özellikle bu rakam 80 milyonsa al 3 tane de bonus futbolcu diyerek. Dünyada bu görüşü çürütücek bir tane örnek verin kabul edicem. Ama ben size daha birçok örnek verebilirim.

Adam haklı beyler dagılın:)

amanosa
18.Aralık.2012, 12:01
Mantığı arıyorum arıyorum bulamıyorum :u:

Buyrun size Beşiktaş'ın tahmini değeri ;
http://cloud-2.steampowered.com/ugc/596989902917008159/73BFAF70C0161CB57905115498039D9DDEB80040/

Bonservis için veriğim para ; :roll:
http://cloud.steampowered.com/ugc/596989902916991654/345B1044983DA617993CD37ADE4D63A4D678AB69/

Beşiktaşın yeni teklifi ; :ş:
http://cloud.steampowered.com/ugc/596989902916986833/B188D697F84802EC5EDD4F9504CD0EBFC4B0A935/

Şimdi ben bu sezon başında Chelsea den Oscar'ı 96M TL ye aldım iki oyuncu birbiriyle elbette karşılaştırılmaz ama bu oyun neyin derdinde anlamadım ben :confused:

perpetua
18.Aralık.2012, 14:31

Lille gecen yil Hazard'i satmak istemiyordu. :)

Bir yil boyunca piyasasini olctuler ve sonunda en yuksek parayi veren takima da verdiler.

Adamlar cunku enayi degil. Hazard'i takimda tutarak ikinci sezon ust uste Sampiyonlar Ligi'ne girme hakkini kazandilar.

Sirf Hazard'in gecen sezon takimda tutulmasi sayesinde bu sezon 20 milyon Euro civarinda para kazandilar.

Bu sezon Lille ligde kacinci sirada? Sampiyonlar Ligi'ne girme sansi hemen hemen yok.

Gecen sezon Hazard'i satsalar, bu sezon kazanacaklari 20 milyon Euro da ucuyor gidiyor.

Yani Hazard'i gecen sezon takimda tutarak bu sezon hem 40 milyon Euro bonservis aldilar, hem de 20 milyon Euro sampiyonlar ligi gelirini aliyorlar.

Onlara gelecek 1 yil icinde 60 milyon euro gelir kazanmalarini saglayacak adami gidip gecen sezon 25 milyon Euro'ya satacaklardi, degil mi? :)

http://www.espnstar.com/football/other-football/news/detail/item711548/Lille-shock-with-Hazard-price-tag/
http://www.totalfootballmadness.com/2011/08/26/lille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard/

Gecen sezon Ingiliz kuluplerinden 50 milyon Euro civarinda bonservis isteyen Lille'in baskani herhalde gizli Fenerbahce taraftari. :)

Fabregas'a gelince. Bir yil ben Barcelona'ya gitmek istiyorum diye soylendi. Arsenal satmiyorum da satmiyorum dedi. Sonunda artik futbolcu ben ille de gidecegim diye tutturunca dogal bir rakama satmak zorunda kaldilar.

Takim 80 milyon Euro istiyor cunku satmak istemiyor. Istemiyor da istemiyor. Biraz inatci. Ama ayni zamanda da biraz sakaci bu FM'in baskanlari. Satmak istemiyoruz ama 80 milyon euro verirsen dusunuruz diyor.

Benim oyunumda bir suru 16-17-18 yasinda futbolcu aldim. Hemen hemen hepsi 4-5 yildiz potansiyel (Liverpool icin). Hic bir tanesine 3-4 milyon Euro'dan fazla para odemedim.

Birisi bu fiyati cekiyorsa, su anda satmak istemiyordur. Bunu kabullenmek gerek.

Ama ille de o adami alacagim diyorsaniz ya bekleyeceksiniz, ya da parayi bayilacaksiniz.

Gercekten ornek vermenin de bir faydasi yok cunku zaten gercekte de transferin olmayacagi (yani bizim gercekte gozlemlemeyecegimiz) bir fiyat istiyor takimlar, satmak istemedikleri oyuncuyu satmaya ikna olmak icin.

Nazikce satmiyoruz deseler belki daha dogru olur ama herkesin bir fiyatinin da olmasi lazim.

Bu adamin fiyati da demek ki 80 milyon Euro..

cureshot
18.Aralık.2012, 15:50

Bir yil boyunca piyasasini olctuler ve sonunda en yuksek parayi veren takima da verdiler.

Adamlar cunku enayi degil. Hazard'i takimda tutarak ikinci sezon ust uste Sampiyonlar Ligi'ne girme hakkini kazandilar.

Sirf Hazard'in gecen sezon takimda tutulmasi sayesinde bu sezon 20 milyon Euro civarinda para kazandilar.

Bu sezon Lille ligde kacinci sirada? Sampiyonlar Ligi'ne girme sansi hemen hemen yok.

Gecen sezon Hazard'i satsalar, bu sezon kazanacaklari 20 milyon Euro da ucuyor gidiyor.

Yani Hazard'i gecen sezon takimda tutarak bu sezon hem 40 milyon Euro bonservis aldilar, hem de 20 milyon Euro sampiyonlar ligi gelirini aliyorlar.

Onlara gelecek 1 yil icinde 60 milyon euro gelir kazanmalarini saglayacak adami gidip gecen sezon 25 milyon Euro'ya satacaklardi, degil mi? :)

http://www.espnstar.com/football/other-football/news/detail/item711548/Lille-shock-with-Hazard-price-tag/
http://www.totalfootballmadness.com/2011/08/26/lille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.totalfootballm adness.com%2F2011%2F08%2F26%2Flille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard%2F)

Gecen sezon Ingiliz kuluplerinden 50 milyon Euro civarinda bonservis isteyen Lille'in baskani herhalde gizli Fenerbahce taraftari. :)

Fabregas'a gelince. Bir yil ben Barcelona'ya gitmek istiyorum diye soylendi. Arsenal satmiyorum da satmiyorum dedi. Sonunda artik futbolcu ben ille de gidecegim diye tutturunca dogal bir rakama satmak zorunda kaldilar.

Takim 80 milyon Euro istiyor cunku satmak istemiyor. Istemiyor da istemiyor. Biraz inatci. Ama ayni zamanda da biraz sakaci bu FM'in baskanlari. Satmak istemiyoruz ama 80 milyon euro verirsen dusunuruz diyor.

Benim oyunumda bir suru 16-17-18 yasinda futbolcu aldim. Hemen hemen hepsi 4-5 yildiz potansiyel (Liverpool icin). Hic bir tanesine 3-4 milyon Euro'dan fazla para odemedim.

Birisi bu fiyati cekiyorsa, su anda satmak istemiyordur. Bunu kabullenmek gerek.

Ama ille de o adami alacagim diyorsaniz ya bekleyeceksiniz, ya da parayi bayilacaksiniz.

Gercekten ornek vermenin de bir faydasi yok cunku zaten gercekte de transferin olmayacagi (yani bizim gercekte gozlemlemeyecegimiz) bir fiyat istiyor takimlar, satmak istemedikleri oyuncuyu satmaya ikna olmak icin.

Nazikce satmiyoruz deseler belki daha dogru olur ama herkesin bir fiyatinin da olmasi lazim.

Ömer abi bir soru soracağım.

Benim oyunda bir regen var, adam 19 yaşında ve ön liberonun kralı kesinlikle. Şu anda işteyim ama eve gidince profilini paylaşırım.

Şimdi adamın değeri 2 milyon euro mu ne, ben bu adamı almaya kalksam TR 2. ligindeki 16 yaşındaki 16.000 euro değeri olan 4 yıldızlı bebeleri 5 milyon eurolara vermediklerine göre bunu da 20'ye filan ancak verirler.

Ama başka bir kulüp de ilgileniyor ve adama atıyorum 5 milyon euro öneriyorlar ve kabul ediliyor. Tabii ben de veriyorum aynı parayı ve o da kabul ediliyor.

Şimdi benim anlamadığım şu; senin verdiğin kriterlere harfiyen uyan bu adam diğerleriyle kıyaslanınca makul bir ücretle alınabileceğini sanal zeka nereden anlıyor?

perpetua
18.Aralık.2012, 16:54
Ömer abi bir soru soracağım.

Benim oyunda bir regen var, adam 19 yaşında ve ön liberonun kralı kesinlikle. Şu anda işteyim ama eve gidince profilini paylaşırım.

Şimdi adamın değeri 2 milyon euro mu ne, ben bu adamı almaya kalksam TR 2. ligindeki 16 yaşındaki 16.000 euro değeri olan 4 yıldızlı bebeleri 5 milyon eurolara vermediklerine göre bunu da 20'ye filan ancak verirler.

Ama başka bir kulüp de ilgileniyor ve adama atıyorum 5 milyon euro öneriyorlar ve kabul ediliyor. Tabii ben de veriyorum aynı parayı ve o da kabul ediliyor.

Şimdi benim anlamadığım şu; senin verdiğin kriterlere harfiyen uyan bu adam diğerleriyle kıyaslanınca makul bir ücretle alınabileceğini sanal zeka nereden anlıyor?

Isin o tarafi karisik. :)

Oyunda belli zamanlarda belli oyuncularin fiyatlari dusuyor. Genelde oyuncunun takimi, artik bu oyuncuyu yollayabiliriz diye dusunup, ona gore istedigi fiyati degistiriyor. Zaman zaman da oyuncu kulube, "ben artik daha buyuk takima gitmek istiyorum" diyor ve kulup de bunu ogrendikten sonra oyuncu icin daha makul bir fiyat belirliyor.

Yapay zeka teknik direktorleri oyunu bizim kadar hizli oynamiyor saniyorum. Yani her gun kisa listelerinde bulunan oyuncularin satis fiyatlarinda degisiklik olup olmadigini surekli kontrol ediyorlar. Ozellikle de transferlerin yogunlastigi bazi donemlerde.

Bu sayede de oyuncunun fiyatinin dustugunu genelde bizden daha cabuk fark ediyorlar.

Tabii bunu, oyuncunun menajerinin kulube gelip "oyuncumun kulubu onu satmaya daha sicak bakiyor, teklif verin" demesi olarak da algilayabiliriiz. Bu kisa listenizde olan oyuncular icin zaman zaman sizin takim icin de oluyor. Ozellikle oyuncu sizin takiminizin ihtiyaci olan bir oyuncuysa ve oyuncu da gelmeye sicak bakiyorsa.

Oyuncularin transfer olduklari fiyatlar ile oyuncu kalitesinin cok da yuksek bir korelasyon yok. Gecmise dogru bakinca da bunu gozlemlemek mumkun. Ornegin Fernando Torres'in fiyatiyla, Falcao'nun fiyati asagi yukari ayni. Ama transfer sonrasi performans, o transfer bedelinin hakkini verme konusunda bir dengesizlik var.

Veya Andy Carroll'un transferi icin odenen para ile Eden Hazard icin odenen para asagi yukari ayni.

Barcelona'nin Javier Saviola icin odedigi para, Fabregas icin odedigi paradan bir hayli fazla.

Bayern, Javi Martinez icin 40 milyon Euro oduyor ama Xabi Alonso daha dusuk bir rakama Liverpool'dan Real Madrid'e gidiyor.

Oyuncunun fiyatini belirleyen faktorlerden sadece bir tanesi kalite. Daha cok takimlar, oyunculari icin ne kadar fazla para kopartabildigine bakiyor. Ve ozellikle karsilarinda transfer icin cok istekli bir takim buluyorlarsa, o takimdan olabildigince yuksek transfer bedeli kopartmak icin her seyi yapiyorlar.

Bu ozellikle dunyanin en kaliteli oyunculari icin gecerli. Cunku ozellikle birbirleriyle yarisan buyuk takimlar icin transfer edilebilecek oyuncu sayisi cok kisitli. Bu nedenle de yuksek fiyatlari, rakiplerinden geri kalmamak icin, mecburen oduyorlar.

Daha alt kademelerdeki takimlar icin durum farkli. X oyuncuyu takimi satmak istemiyorsa, benzer kalitedeki Y oyuncu var veya Z oyuncu var. Bu bolluk oyuncularin fiyatlarinin daha dusuk olmasini sagliyor.

Cok yuksek potansiyelli oyuncularin fiyatlarinin yuksek olmasinin nedeni de bu. Bu genc ve gelecegin Messi'si, Hazard'i, Ronaldo'su, Falcaso'su, Thiago Silva'si, Daniel Alves'i olacak gozuyle bakilan oyuncular icin de oyunculari yetistirmis veya oyuncuya sahip olan takimlarin kolay kolay bu oyunculari birakmamasi kadar dogal bir sey de olamaz.

Haa derseniz ki gelecegin Messi'sinin bir Turkiye 2. Ligi takiminda ne isi var? Ona hak veririm. :)

cureshot
18.Aralık.2012, 16:58
Anladım abi. Yani galiba anladım. :)

himone
18.Aralık.2012, 16:59

http://www.totalfootballmadness.com/2011/08/26/lille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.totalfootballm adness.com%2F2011%2F08%2F26%2Flille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard%2F)

Oscar 25 Milyon Sterlin, Marco Veratti 11 Milyon Euro. Ve bana hala 80 milyon Euro ile ilgili gerçekçi bir örnek vermedin. Benim söylediğim herşeyi destekler şeyler söylüyorsun. Ben diyorumki potansiyelini elde etmiş futbolcu bile 50 milyonu geçmiyor 18 yaşındaki futbolcuya belki potansiyelini yakalar diye kimse o paraları vermez hatta 20 milyon bile verilmez ve sana bir sürü de örnek veriyorum. Potansiyelini yakalamamış futbolculara maksimum verilen para istisna olarak 40 milyondur. Pastore 45 milyon, Lucas Moura aynı şekilde.

Sen ben hiçbir futbolcuya o kadar para vermedim diyorsun gayet normal olması gereken de budur. Takım futbolcuyu o an satmak istemiyor diyorsun benim dediğim de zaten biz futbolcuyu satmıyoruz diye birşey yok dünyada. Cristiano Ronaldo bile satıldı, Zidane bile satıldı. Figo zamanında en büyük rakibe satıldı. Adamın takımı için şu an hiçbir önemi yok ki. Herif daha 18 yaşında şampiyonluk mu getirecek, takıma Avrupa kupası mı kazandıracak. Sırf potansiyeli var diye satmamak mümkün değil, olamaz da. Eğer oyuncu potansiyelini yakalamışsa ve iyi bir takımda veya hedefi olan takımda olsa satmıyoruz lafı biryere kadar anlaşılabilir, ama genç futbolcular için geçerli değil bu. O parayı verdikten sonra zaten salakmıyım genç adam alıyım, giderim dünya yıldızı herifleri alırım.

Şimdi bir Rus takımı gelse FB genç oyuncuları Salih ve Recep için adam başı 80 değil 50 değil 30 değil 20 versin FB gözü kapalı satar. Bu adamlar FB geleceği için çok önemli olmasına rağmen satılır. Fabregas zamanında Barcelona altyapısındaydı ve o zaman da potansiyeli çok yüksekti aynı şekilde Pique, bu adamlar ne kadar paralara satıldı. 10 milyon bile zor verilmiştir. Barcelona o zaman da her kupaya talipti şimdi de her kupaya talip. Başarılı veya değildi o ayrı tartışılır.

Neyse artık ben sana ne desem sen farklı cümlelerle gelip 18 yaşındaki adama istenen 80 milyon Euroyu savunacaksın. Ben pes ediyorum artık cevap yetiştirmekten yoruldum.

cureshot
18.Aralık.2012, 17:02
Yalnız şunu atlıyoruz. Hepimiz gerçek hayattaki transferlerin final fiyatlarına ve basına yansıyan rakamlarına bakıyoruz.

Belki Chelsea Hazard için Lille'e ilk fiyat soruşturması yaptığı anda Lille 100 milyon euro diye kallavi bir fiyat çekti, nereden biliyoruz?

perpetua
18.Aralık.2012, 18:24
Oscar 25 Milyon Sterlin, Marco Veratti 11 Milyon Euro. Ve bana hala 80 milyon Euro ile ilgili gerçekçi bir örnek vermedin. Benim söylediğim herşeyi destekler şeyler söylüyorsun. Ben diyorumki potansiyelini elde etmiş futbolcu bile 50 milyonu geçmiyor 18 yaşındaki futbolcuya belki potansiyelini yakalar diye kimse o paraları vermez hatta 20 milyon bile verilmez ve sana bir sürü de örnek veriyorum. Potansiyelini yakalamamış futbolculara maksimum verilen para istisna olarak 40 milyondur. Pastore 45 milyon, Lucas Moura aynı şekilde.

Sen ben hiçbir futbolcuya o kadar para vermedim diyorsun gayet normal olması gereken de budur. Takım futbolcuyu o an satmak istemiyor diyorsun benim dediğim de zaten biz futbolcuyu satmıyoruz diye birşey yok dünyada. Cristiano Ronaldo bile satıldı, Zidane bile satıldı. Figo zamanında en büyük rakibe satıldı. Adamın takımı için şu an hiçbir önemi yok ki. Herif daha 18 yaşında şampiyonluk mu getirecek, takıma Avrupa kupası mı kazandıracak. Sırf potansiyeli var diye satmamak mümkün değil, olamaz da. Eğer oyuncu potansiyelini yakalamışsa ve iyi bir takımda veya hedefi olan takımda olsa satmıyoruz lafı biryere kadar anlaşılabilir, ama genç futbolcular için geçerli değil bu. O parayı verdikten sonra zaten salakmıyım genç adam alıyım, giderim dünya yıldızı herifleri alırım.

Şimdi bir Rus takımı gelse FB genç oyuncuları Salih ve Recep için adam başı 80 değil 50 değil 30 değil 20 versin FB gözü kapalı satar. Bu adamlar FB geleceği için çok önemli olmasına rağmen satılır. Fabregas zamanında Barcelona altyapısındaydı ve o zaman da potansiyeli çok yüksekti aynı şekilde Pique, bu adamlar ne kadar paralara satıldı. 10 milyon bile zor verilmiştir. Barcelona o zaman da her kupaya talipti şimdi de her kupaya talip. Başarılı veya değildi o ayrı tartışılır.

Neyse artık ben sana ne desem sen farklı cümlelerle gelip 18 yaşındaki adama istenen 80 milyon Euroyu savunacaksın. Ben pes ediyorum artık cevap yetiştirmekten yoruldum.

Ilk sorunun cevabini yukarida yazmistim.

80 milyon Euro'luk ornek verilemez cunku kimse baska bir takimin satmak istemedigi bir oyuncuyu zorla satin almak icin oyuncunun ederinin cok cok ustunde bir parayi odemez.

Oyunda daha once bunu sadece kullanicilar yapiyordu ve yapay zekadan daha yuksek paralari buyuk gelecege sahip oyunculara odeyerek oyunu kolaylastiriyordu. Kullanicilarin da yapamamasi icin tavan fiyat yukseltildi. En azindan kuluplerin satmak istemedigi oyuncular icin.

Fabregas icin Arsenal sadece yetistirme bedeli odedi cunku Barcelona ile profesyonel sozlesmesi yoktu. Barcelona profesyonel sozlesme onermeden once Arsenal araya girip ona 16 yasindayken profesyonel sozlesme onerdi, ve Fabregas'in Barcelona alt yapisinda oynadigi her yil icin FIFA'nin belirledigi yetistirme bedelini odeyip transfer etti.

Pique icin de Man Utd aynisini yapti.

Bunu yapmak oyunda hala mumkun. Takimlarin profesyonel sozlesme onermedigi oyuncularla goruserek yetistirme parasi karsiliginda alabiliyorsun.

Salih ve Recep ornegine gelince. Fenerbahce'ye bu teklifler gelse oyuncular tabii satilir. Ama rasyonel kimse bu teklifi vermez. En azindan kulup baskani bu teklifin yapilmasina izin vermez. Bu rasyonel olmayan davranisi kullanicinin yapmasini onluyor oyun sadece. Bunu da oyuncularin kulupten, kuluplerin de oyuncudan ayrilmak istememesi olarak gosteriyor oyun.

Transferin neden gerceklesmedigi gercekci gorunmese de, sonuc gercekci.

Daha once de yazdigim gibi kulubun sadece satmak istemiyoruz demesi veya teklifi veren kulubun bu teklifin verilmesini veto etmesi kullanici acisindan daha gercekci nedenler olurdu.

perpetua
18.Aralık.2012, 18:27
Yalnız şunu atlıyoruz. Hepimiz gerçek hayattaki transferlerin final fiyatlarına ve basına yansıyan rakamlarına bakıyoruz.

Belki Chelsea Hazard için Lille'e ilk fiyat soruşturması yaptığı anda Lille 100 milyon euro diye kallavi bir fiyat çekti, nereden biliyoruz?

Aynen soylemek istedigim bu. Gerceklesen transferlerin fiyatlari oyunda gayet makul. Ama transferin makul fiyata ne zaman yapilabilecegi saticinin istegine bagli. Alicinin istegine degil.

garez0066
18.Aralık.2012, 18:57

Kardeşim uzun süre pazarlık yaptıktan sonra bile taş çatlasın 5 milyon euro iniyorlar.

cureshot
18.Aralık.2012, 19:01
Kardeşim uzun süre pazarlık yaptıktan sonra bile taş çatlasın 5 milyon euro iniyorlar.

Uzun süre ne ama? 1 ay, 2 ay, 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl? Gerçekte bir transfer için ilk temastan finale kadar ne kadar zaman geçiyor bilmiyoruz ki!

Deus Dominus
19.Aralık.2012, 01:15
Basını kullanmaktan çekinmeyin, kulple anlaşamıyor musunuz? Oyuncunun sizin takımınıza katılmaya gönlü var mı? O zaman mind games devreye girer :)
Oyuncu hakkında konuşun, çok beğeniyorum, transfer etmek istiyorum gibi, hatta oyuncu daha büyük bir takımda oynamayı hak ediyor, orada harcanıyor gibi kışkırtıcı sözlerde söyleyebiliyoruz artık.

Elazığspor'la bir türlü anlaşamadım Serdar Gürler için, söylediğiniz uçuk fiyatlardan çektiler, 20 milyon TL!. Satmıyoruz işine gelirse dediler. İnat ettim, medyanın gücünü kullandım, Serdar'da benim tarafımda şimdi. Satılık listesinde 8 milyon TL'ye. Sezon sonu ben bu fiyatın yarısını bile vermeden alacağıma eminim :)

perpetua
19.Aralık.2012, 01:59
Basını kullanmaktan çekinmeyin, kulple anlaşamıyor musunuz? Oyuncunun sizin takımınıza katılmaya gönlü var mı? O zaman mind games devreye girer :)
Oyuncu hakkında konuşun, çok beğeniyorum, transfer etmek istiyorum gibi, hatta oyuncu daha büyük bir takımda oynamayı hak ediyor, orada harcanıyor gibi kışkırtıcı sözlerde söyleyebiliyoruz artık.

Elazığspor'la bir türlü anlaşamadım Serdar Gürler için, söylediğiniz uçuk fiyatlardan çektiler, 20 milyon TL!. Satmıyoruz işine gelirse dediler. İnat ettim, medyanın gücünü kullandım, Serdar'da benim tarafımda şimdi. Satılık listesinde 8 milyon TL'ye. Sezon sonu ben bu fiyatın yarısını bile vermeden alacağıma eminim :)

Taktik aynen bu. :)

Ozellikle oyuncularin sozlesme bitis tarihlerini goz onunde bulundurmak lazim. Bir oyuncuyu en ucuza genelde sozlesmesi bitmeden 1 yil once alabilirsiniz.

Ama kulupler de enayi degil, takimda kalmasini istedikleri oyuncunun sozlesmesinde 2 yil kaldigi zaman hemen sozlesme teklif ederek yeniliyor ve oyuncunun serbest kalmasindan onceki yaz donemine 1 yillik sozlesme ile girmesini engelliyor.

Bu da demek ki bir oyuncuyu istiyorsaniz ilgi gostermeye baslamaniz gereken zaman sozlesmesinin bitmesinden 2 yil once. Zaten ilgi gostererek kulubuyle sozlesme yenilemesinin onune gecerseniz, kulubu de sozlesmesinin bitmesine 1 yil kala mecbur kaldigi icin cok daha ucuza satacaktir oyuncuyu.

Maegras
19.Aralık.2012, 13:38
Çok açıklayıcı yazılar, iki fikir içinde, bende bir şey eklemek isterim. Biz Türkler çok duygusal davranıyoruz, oyunda bile. "Ben Bale'yi almalıyım, 50M€ da olsa 90M€ da olsa almak zorundayım o adamı beğeniyorum o adam en iyisi." şeklinde yaklaşıyoruz oyuna. Sonra uçuk bir fiyat çektiklerinde de gerçekçi değil diyoruz.

Fatih Terim'in Kaka'yı ne kadar istediğini bilmeyen yoktur, napsın simdi Ünal Aysal? :) Transfer yaparken daha gerçekçi politikalar izlemek de lazım bence, oyundan aldığın zevki arttırmak için.

Ayrıca sonuna kadar katılıyorum tüyü bitmemis regene 100M € istemek çok saçma,
perpetua'nın dediği gibi fiyat yükseltmek değil de satmıyoruz biz bu oyuncuyu deseler daha gerçekçi olacak.

nefes
21.Aralık.2012, 04:24
abi bu ne ya, galatasaray'ım, Bursaspor'lu bir oyuncunun peşinden koşuyorum genç, 30 milyona bile bırakmıyorlar adamı. hani ilk sene anladım sözleşmesi vardı, ikinci sene yine anladım vardı, ama artık bir sene sözleşmesi kalmış adamı 30 milyona bile vermemeleri cidden saçma. ki adam vermeyince üzülüyor falan yani, o da gelmek istiyor, ancak oyun bir türlü izin vermiyor.

yemin ediyorum normalde 30 milyona bursasporun altyapısını toplarım, üstüne 2 as takım oyuncusu getiririm, burada bir oyuncu bile alamıyorum.

amanosa
21.Aralık.2012, 04:44
:0: Aynı durum bende de var ama şu 13.2 güncellemesinden sonra en azından satmak istemedikleri adam için 212M istemiyorlar teklifi reddettik diyorlar bununla avutuyorum kendimi bende. Teklifin reddedilmişse ve oyuncu sana gelmek istiyorsa merak etme sözleşme yenilemez sende bedavadan imza attırırsın..

himone
21.Aralık.2012, 10:44
Bu konu üzerine başka bir başlıkta çok uzun tartışmalar yaşamıştım. Benim düşüncem dünyada genç bir oyuncu için 30 milyon verdiğinizde satmıyoruz diyecek takım yoktur. Bu adamlar potansiyellerine ulaştığında bile 30-40 milyon ediyorlar, neyin peşindesin arkadaş.

Eskiden biz saçma rakamlara futbolcu satardık. Şimdi oyun bize satıyor. Hadi hayırlısı bakalım ne olacak.

davidvilla
21.Aralık.2012, 14:52
:0: Aynı durum bende de var ama şu 13.2 güncellemesinden sonra en azından satmak istemedikleri adam için 212M istemiyorlar teklifi reddettik diyorlar bununla avutuyorum kendimi bende. Teklifin reddedilmişse ve oyuncu sana gelmek istiyorsa merak etme sözleşme yenilemez sende bedavadan imza attırırsın..

ooo bu olduysa tamam o zaman adamlar çözmüşler işi işte yamayla. Kanattan gol yeme olayı da çözülürse alacam oyunu takip ediyorum :D

Maegras
21.Aralık.2012, 15:26
E abi pat diye 212M teklif edince isterler tabi 300ü 400ü :D

Bende Nuri Şahin'le masadayım şuan, takımım Galatasaray. Adam 102B alıyor haftalık, vergi sonrası 49B sadece.. 90B önerebiliyorum maximum ki bu da 76B ediyor vergi sonrası ama adam 175B diyor başka bişi demiyor! Böyle temsilci mi olur ya :S

Hani vergi sistemi kontratlara etki edecekti? Yalan dolan..

himone
21.Aralık.2012, 15:58
E abi pat diye 212M teklif edince isterler tabi 300ü 400ü :D

Bende Nuri Şahin'le masadayım şuan, takımım Galatasaray. Adam 102B alıyor haftalık, vergi sonrası 49B sadece.. 90B önerebiliyorum maximum ki bu da 76B ediyor vergi sonrası ama adam 175B diyor başka bişi demiyor! Böyle temsilci mi olur ya :S

Hani vergi sistemi kontratlara etki edecekti? Yalan dolan..

Kesinlikle katılıyorum, vergi sisteminin hiçbirşeye etkisi yok. Adamlar yine ligin ve takımın itibarına bakıyorlar. Boşuna eklediler vergi olayını bir halta da yaramıyor.

Maegras
21.Aralık.2012, 16:03
Al işte şimdide Serdar Aziz'le masadayım.. adam bursadan 7B alıyor ya 7B.. temsilci farkında değil sanırım Serdar Aziz'in Bursaspor'daki kazancından benden 61B istiyor utanmadan.. benim takımda en çok kazanan adam zaten 56B alıyor..

Kaan Souza
21.Aralık.2012, 16:37
Bu sezon transfer olayı gerçekten de saçma olmuş.Ben de Bayern Münih'teyim ve şu an oyuncu alamıyorum resmen.En Kötü oyuncuya 15 milyon euro değer biçiyorlar.

Maegras
21.Aralık.2012, 16:42
Bu sezon transfer olayı gerçekten de saçma olmuş.Ben de Bayern Münih'teyim ve şu an oyuncu alamıyorum resmen.En Kötü oyuncuya 15 milyon euro değer biçiyorlar.

Kardeşim sen B.Münih'tesin :) TSL oynayanlar napsın? :D:D Ben takımla anlaşsam oyuncuyla anlaşamıyorum, 3 kişilik para istiyor adamlar. Kulubünde 45B ve üstü alan adamlara teklif yapmaya korkuyorum, oyundan soğudum ya resmen, FM12'de 3-4 sene Akhisar'ı çalıştırmıştım o zaman daha çok zevk alıyordum vallahi. Al Hürriyet'i al Uğur Uçar'ı oynasın..

Durum aynen bu.. :99:

Kaan Souza
21.Aralık.2012, 16:55
Kardeşim sen B.Münih'tesin :) TSL oynayanlar napsın? :D:D Ben takımla anlaşsam oyuncuyla anlaşamıyorum, 3 kişilik para istiyor adamlar. Kulubünde 45B ve üstü alan adamlara teklif yapmaya korkuyorum, oyundan soğudum ya resmen, FM12'de 3-4 sene Akhisar'ı çalıştırmıştım o zaman daha çok zevk alıyordum vallahi. Al Hürriyet'i al Uğur Uçar'ı oynasın..

Durum aynen bu.. :99:

Ben Galatasaray ile devam ederken istifa etmiştim bu yüzden.Alper Potuk'a 10 milyon euro istiyorlardı.Maaşlar da saçmaydı.

Maegras
21.Aralık.2012, 16:56
Transfer Listesindeki oyuncuları da sürekli takip ediyorum, almak daha kolay diye ama kendi isteğiyle listeye konulan oyuncuları da almak çok zor, istenilen fiyatı arttırıyorlar teklif gönderdikçe..

himone
21.Aralık.2012, 18:05
Bunların hepsi Abramovic yüzünden oldu. Bu adam futbolu bu hale getirdi :D.

benzema35
21.Aralık.2012, 19:56

Şu yorumunun altına imzamı atarım dostum .

amanosa
22.Aralık.2012, 13:41
ooo bu olduysa tamam o zaman adamlar çözmüşler işi işte yamayla. Kanattan gol yeme olayı da çözülürse alacam oyunu takip ediyorum :D

İşte bi de o sorunumuz var güncelleme geldi sevindim birazda olsa bazı şeyler çözüldü diye bizim Aydın Yılmaz Messi oldu çıktı :icon_confused: takas önericem galiba Barca'ya Messi için bizim Aydın'la :icon_biggrin:

Ayrıca diğer arkadaşların da dediği gibi vergi sisteminin bi etkisini göremedim ben oyunda. Maaş olayı yine saçma Tevez 33 yaşında dedim alayım 800B maaş istedi :D :D Hani dünya starı gelsin hesabına... Nasıl menajeri varsa oyuncunun 33 yaşındaki adama 1.5 Messi maaşı çekiyor :D

mustinho03
22.Aralık.2012, 16:24
Kendi istegiyle Transfer listesine konulan onuru Almak istedim 7m€ istiyordu trabzon verdim 7m€ bu sefer adamlar 18m€ istiyor oyunu Kapattim sinirimden,Adam mutsuz Mac oynamadi resmen sezon bitti oldu..

SteveScarlett
22.Aralık.2012, 17:02
13.2 Güncellemesinden sonra ki durum nedir beyler, hala yüksek fiyat çekmeye devam ediyorlar mı? Deneyenler bilgi verebilir mi?

amanosa
22.Aralık.2012, 17:11
13.2 Güncellemesinden sonra ki durum nedir beyler, hala yüksek fiyat çekmeye devam ediyorlar mı? Deneyenler bilgi verebilir mi?

İlk mesajımda yazdığım sorun ortadan kalktı. En azından 212M yerine teklifi reddediyorlar. 16 yaşındaki 5 yıldız potansiyeli olan OM altyapısından birisine teklif yollamıştım 15M pazarlık moduna girdiler 54M TL istediler belki biraz sürdürseydim teklifi daha ucuza da alabilirdim ama uğraşmadım. Mantıklı şeyler çıkmaya başladı oyunda...

SteveScarlett
22.Aralık.2012, 17:41
İlk mesajımda yazdığım sorun ortadan kalktı. En azından 212M yerine teklifi reddediyorlar. 16 yaşındaki 5 yıldız potansiyeli olan OM altyapısından birisine teklif yollamıştım 15M pazarlık moduna girdiler 54M TL istediler belki biraz sürdürseydim teklifi daha ucuza da alabilirdim ama uğraşmadım. Mantıklı şeyler çıkmaya başladı oyunda...

Yine de rakamlar uçuk değil mi? 16 yaşında ki ve potansiyeline kavuşmamış bir oyuncu için 54 MN TL yani 25 MN € biraz fazla geldi bana.

amanosa
22.Aralık.2012, 18:07
Yine de rakamlar uçuk değil mi? 16 yaşında ki ve potansiyeline kavuşmamış bir oyuncu için 54 MN TL yani 25 MN € biraz fazla geldi bana.

İnan önceki durumu yaşadığım için bu gözüme batmıyor benim :) Pofilini de paylaşayım ama bence normal bi teklif bide Lyon altyapısıymış k.bakma yanlış hatırlamışım.

http://cloud.steampowered.com/ugc/594738669255895161/E12CC2C76D02C64FF1FBEA09F65C93AC2373604D/

mustinho03
22.Aralık.2012, 18:26
Hocam Bende arkadasa katiliyorum 25m€ cok Fazla geldi bana

Maegras
22.Aralık.2012, 18:29
Sinirden çatlayacağım şimdi ya.. 2 gündür transfer sezonundayım kime el atsam kuruyor arkadaş.. havalarda uçan transfer ücretleri, satılık listesindeki oyuncuyu satmayan klüpler, salak saçma teklifler isteyen 15-16 yaşındaki bebeler, milyonlar isteyen "10gol sonrası 600B" anlaşmasında direten trip atıp giden temsilciler.. Bu ne biçim bir iştir yahu

SteveScarlett
22.Aralık.2012, 19:16
Sinirden çatlayacağım şimdi ya.. 2 gündür transfer sezonundayım kime el atsam kuruyor arkadaş.. havalarda uçan transfer ücretleri, satılık listesindeki oyuncuyu satmayan klüpler, salak saçma teklifler isteyen 15-16 yaşındaki bebeler, milyonlar isteyen "10gol sonrası 600B" anlaşmasında direten trip atıp giden temsilciler.. Bu ne biçim bir iştir yahu

Keşke şu yorumunun altında bazı sosyal paylaşım sitelerinde ki gibi ''Like'' (Beğen) butonu olsaydı. : )

Maegras
22.Aralık.2012, 19:23
Keşke şu yorumunun altında bazı sosyal paylaşım sitelerinde ki gibi ''Like'' (Beğen) butonu olsaydı. : )

Keşke şunları düzeltseler, bizde patch notlarının altına "like" atsak...:director:

Böyle yapay zeka mı olur be?!

4,5M €'luk oyuncuya 30M € isteyen yapay zeka, geçen sene 30 lig maçında 6gol atıp 7 asist yapan ortalaması 7.23 olan oyuncuya peşin 625B, 48ay ile de 4.6M€ öneriyor. Adamın bonservisi 6,5M € ve satılık listesinde de değil. Bizi transfer yapmaya çalışırken kırvandıran oyun bizden oyun almak isterken de dalga geçiyor resmen..

Deus Dominus
22.Aralık.2012, 21:41
Kontrat tekliflerinde hiç kilitleri kullanmıyorsunuz galiba? Volkan Şen'i Bandırmaspor'a aldım az önce, aylık 90 bin TL'den kapıyı açtı temsilcisi, kavga dövüş 42 bin'e bağladık :D Öyle ilk teklifte masadan kalkacak olsak hiç transfer yapamayız.

Maegras
22.Aralık.2012, 21:45
Tabii ki kullanıyorum/z, kaçıncı sezonda aldın Bandırma'ya? 42B verebildiğine göre bilmem kaçıncı sezondasın :) Ben takımında 10B alan oyuncunun bana gelmek icin 60-70B istemesinden bahsediyorum, versem veririm zaten ama saçma yani..

heartbreaker007
22.Aralık.2012, 23:38

http://www.totalfootballmadness.com/2011/08/26/lille-slap-e28-million-price-tag-on-arsenal-target-eden-hazard/

Benim oyunumda bir suru 16-17-18 yasinda futbolcu aldim. Hemen hemen hepsi 4-5 yildiz potansiyel(Liverpool icin). Hic bir tanesine 3-4 milyon Euro'dan fazla para odemedim.

Öncelikle neden hala daha oyundaki transfer politikalarında istenilen abartı rakamların oyunun bir bug'ı olarak değilde olması gerektiği bir doğal durum gibi görüp üstüne birde gerçek hayattan örneklendirme yapılıyor anlamadım. Biri resimlerle paylaşmış adama 183 milyon TL verio BJK 218 milyonTL istio. Eğer ezeli rekabet transfere yansıdığından deseniz burda başkan var oda mı devreye girmiyo bu kadar paraya bu oyuncu alınmaz die. Tartıştığınız konu oyundaki transfer bedelleri ise bu tam bir SAÇMALIK düzenlenmesi gerekir.

Gerçek hayata gelince artık futbolda hiç bir takım yıldızlaşmış futbolcusunu ekonomik durumu iyi olan takımların transfer isteğini 'Nede olsa zengin kulüp istediğimi koparırım olmazsa satılmaz bu da işime gelir bende kalır' mantığı ile tutamıyor. HAzard örneklendirilmiş. Hazard transferinin sürecini iyi bilmek gerekir: City-United ve Chelsea 3 de Lille takımına benzer transfer bedeli sundu, Lille de oyuncusunun menejerinin 3 kulüple de görüşmesine izin verdi. Bu sefer takımlar menejeri aracılığı ile Hazard'a teklif götürdü. Hazard ise cevabını İngiltere - Belçika maçından hemen sonra açıklayacağını söyledi ve Chelsea'yi seçtiğini nedeni ile birlikte açıkladı. Çünkü banko 11 de yer bulma şartımı bir tek chelsea kabvul etti dedi. YANİ para pul kulüp menfaati fln değil oyuncunun maça çıkma garantisi etken olmadı.ztn Hazard gibi bir kaç devin devrede olduğu oyuncu tipi de yok fazla artık. Mesela Modric 2 sene direndi Rednapp satmamak için Modric te tıpkı Fabregas gibi mızıkladı baktı Totenham bende kalsa faydası olmıcak çünkü oyuncu mutsuz ve formunu etileyecek satmak zorunda kaldı yani OYUNDAKİ gibi yokuş YAPAMADI. ztn eğer o mantıktan yürürsek meireles ,krasic çok saf topçular olmalı sen kalk liginin şampiyon olmuş/ŞL şampiyonu olmuş kulubünü ve ŞL oynama şansını bırak FB ye gel ayrıca bu mantıkta JUve/Chelsea de ahmak başarılarında rol oynayan topçuları nominal transfer bedelleriyle satmasıyla. Oyun mantığıyla bakıldığında her birinin transferlerinin 50-70 milyon arası
gerçekleşmesi lazım.

Oyunun transfer mantığı cm 00-01 serisi gibi olmuş. Hatırlayın o seriyi Martins boşta başlıo ama büyük kulüpte oynamak için sözleşme kabul etmiodu. Yada Costanzo vardı kaleci river plate satmamak için direndikçe direniodu ewt 10 sene önce bu böyleydi ama şimdi artık öyle değil. ve hal böyleyken SIGAMES neyin peşinde anlamdım...

Cengo
22.Aralık.2012, 23:59
Yüksek bedel isteyerek satmıyorum demekte problem yok.

Sorun istenen yüksek bedellerin mantık dışı olması.

Bugün dünyada 8-10 oyuncu dışında satılmayacak oyuncu yoktur. Onlar için astronomik bedeller stenebilir ya da hayır denebilir. Diğerleri için seviyelerine, takımlarına ve yaşlarına göre bir bedelleri var.

Bugün Anadolu takımlarında satmıyorum demenin bedeli 10 Milyon Euro. Hadi taş çatlasın, astronomik olsun 15 Milyon Euro. Oyun ise 40-50 Milyon Euro istiyor. Avrupa mali krizin eşiğinde. Kulüpler Financial Fair Play yüzünden problem yaşamanın eşiğindeler. Hal böyle olunca pazar 1990lardaki gibi astronomik bedellerin ödenebileceği bir seviyede değil. Bonservislerin ortalamalarının düşmesi nedeni ile bu bedelleri hiçbir kulüp kaldıramaz Katar destekli 1-2 kulüp hariç.

Oyundan beklentiler gerçekçi olması. Yıldız bir oyuncu için satmıyorum demenin bedeli dünyanın en iyi oyuncuları olan Messi ve Ronaldo'nun (60-70 Milyon Euro) bonservislerinin katı olmamalı. Bazen saçma sapan bedeller istenmiş screenshotlar konuyor. 100 Milyon TL, 200 Milyon TL gibi bedeller çok mantıksız. Bu kriz ortamında Türkiye'de asla ve asla kulüpler 20-30 Milyon Euro gibi bedellere hayır diyemezler. Ancak buna 3 büyükler hayır diyebilir ve rekabet sözkonusu olabilir. O da Avrupa olunca değişir, hayır denemez.

Bonservis ve transfer bedelleri konusunda mantık doğru ama işleyiş yanlış kanımca.

perpetua
23.Aralık.2012, 02:38
İnan önceki durumu yaşadığım için bu gözüme batmıyor benim :) Pofilini de paylaşayım ama bence normal bi teklif bide Lyon altyapısıymış k.bakma yanlış hatırlamışım.

http://cloud.steampowered.com/ugc/594738669255895161/E12CC2C76D02C64FF1FBEA09F65C93AC2373604D/

Bu adamin CA'si oldukca yuksektir. Tek ayakli degilse, buyuk ihtimalle 140 civari CA vardir.

16 yasinda ve 140 civarinda CA'li oyuncunun fiyati yuksek olmayacak da kimin olacak? :)

Deus Dominus
23.Aralık.2012, 02:52
Tabii ki kullanıyorum/z, kaçıncı sezonda aldın Bandırma'ya? 42B verebildiğine göre bilmem kaçıncı sezondasın :) Ben takımında 10B alan oyuncunun bana gelmek icin 60-70B istemesinden bahsediyorum, versem veririm zaten ama saçma yani..

4. sezonum, Süper Lig'de 2. sezonumun ortası. En yüksek maaş kaleci Ertuğrul Taşkıran, Hasan Türk ve Zeki Korkmaz'da 52 bin TL aylık. Aylık takımın toplam maaş gideri 750 bin TL, ligde bir galibiyet karşılığı kazandığımız ödül 825 bin TL :)

Aynı durumun bende farkındayım, benzer durumlarla bende karşılaşıyorum tabii ki mesela Sezer Özmen Ç.Rize'den 8-10 bin gibi bir para kazanırken temsilcisinin yüksek beklentileri yüzünden 45-50 bin TL'ye ikna edemedim, kontratını yeniledi 37,5 bin'e. Muhammed Demirci aylık bin lira kazanamıyorken Sivasspor'da, benim 30 bin liralık maaş teklifime yanaşmadı temsilcisi. Saçma mı, evet saçma ama Bandırmaspor'un popülaritesi de Sivasspor kadar değil ya da tesisleri genç bir oyuncunun gelişimi için iç açıcı değil.

perpetua
23.Aralık.2012, 02:57
Öncelikle neden hala daha oyundaki transfer politikalarında istenilen abartı rakamların oyunun bir bug'ı olarak değilde olması gerektiği bir doğal durum gibi görüp üstüne birde gerçek hayattan örneklendirme yapılıyor anlamadım. Biri resimlerle paylaşmış adama 183 milyon TL verio BJK 218 milyonTL istio. Eğer ezeli rekabet transfere yansıdığından deseniz burda başkan var oda mı devreye girmiyo bu kadar paraya bu oyuncu alınmaz die. Tartıştığınız konu oyundaki transfer bedelleri ise bu tam bir SAÇMALIK düzenlenmesi gerekir.

Bir takimin gercekten satmak istemedigi oyuncunun fiyatinin ne oldugu konusunda gercek hayattan ornek vermek pek de mumkun degil. Yanlis mi?

Gerçek hayata gelince artık futbolda hiç bir takım yıldızlaşmış futbolcusunu ekonomik durumu iyi olan takımların transfer isteğini 'Nede olsa zengin kulüp istediğimi koparırım olmazsa satılmaz bu da işime gelir bende kalır' mantığı ile tutamıyor. HAzard örneklendirilmiş. Hazard transferinin sürecini iyi bilmek gerekir: City-United ve Chelsea 3 de Lille takımına benzer transfer bedeli sundu, Lille de oyuncusunun menejerinin 3 kulüple de görüşmesine izin verdi. Bu sefer takımlar menejeri aracılığı ile Hazard'a teklif götürdü. Hazard ise cevabını İngiltere - Belçika maçından hemen sonra açıklayacağını söyledi ve Chelsea'yi seçtiğini nedeni ile birlikte açıkladı. Çünkü banko 11 de yer bulma şartımı bir tek chelsea kabvul etti dedi. YANİ para pul kulüp menfaati fln değil oyuncunun maça çıkma garantisi etken olmadı.ztn Hazard gibi bir kaç devin devrede olduğu oyuncu tipi de yok fazla artık.

Ben de biraz takip ediyorum transfer piyasasini. Malum FM arastirmasi. :)

Fiyat arttirma/kulupleri birbirine carpistirma zaten transferin gerceklestigi yaz olmadi. Bir onceki yaz, yani 2011/12 sezonunun yazinda basladi.

O donemde Hazard'in ismi daha cok Arsenal ve Tottenham icin geciyordu ama onlarin cepleri yeterince derin degildi.

Mesela Modric 2 sene direndi Rednapp satmamak için Modric te tıpkı Fabregas gibi mızıkladı baktı Totenham bende kalsa faydası olmıcak çünkü oyuncu mutsuz ve formunu etileyecek satmak zorunda kaldı yani OYUNDAKİ gibi yokuş YAPAMADI.

Tamam da oyunda oyuncular hakkinda aciklama yaparak mutsuz etmek ve transfer olmalarini saglamak mumkun. Hatta transfer olmalarini saglamanin en gecerli yolu.

ztn eğer o mantıktan yürürsek meireles ,krasic çok saf topçular olmalı sen kalk liginin şampiyon olmuş/ŞL şampiyonu olmuş kulubünü ve ŞL oynama şansını bırak FB ye gel ayrıca bu mantıkta JUve/Chelsea de ahmak başarılarında rol oynayan topçuları nominal transfer bedelleriyle satmasıyla. Oyun mantığıyla bakıldığında her birinin transferlerinin 50-70 milyon arası
gerçekleşmesi lazım.

Meireles ve Krasic transfer listesine konulmus ve kuluplerinin dusunmedigi oyunculardi. Ikisi de takimda yedek duruma dusmus ve 20'li yaslarin sonuna geldikleri icin yedek beklemek istemeyen oyunculardi. Genc ve takimlarin kadroda tutmak istedigi oyunculardan mi bahsediyoruz, yoksa kariyerinin son donemine yaklasmis ve takimlarinda yedek kalmis oyunculardan mi bahsediyoruz?

Oyunun transfer mantığı cm 00-01 serisi gibi olmuş. Hatırlayın o seriyi Martins boşta başlıo ama büyük kulüpte oynamak için sözleşme kabul etmiodu. Yada Costanzo vardı kaleci river plate satmamak için direndikçe direniodu ewt 10 sene önce bu böyleydi ama şimdi artık öyle değil. ve hal böyleyken SIGAMES neyin peşinde anlamdım...

Pesinde oldugu sey, Atletico Madrid'in Delnan Polat'a faks yollayarak Arda'yi transfer etmesini engellemek. :D

Onceden belki bir ilgi olacak, bir sure takip edilecek, oyuncunun takimindan ayrilmasi icin uygun ortam hazirlanacak ve sonunda transfer makul bir fiyata ve oyuncunun da ayrilmak istemesiyle gerceklesecek.

Oyunda bazi baskanlar var ki basarili olmaya odakli ve kaliteli oyuncusunu kesinlikle ucuza satmiyor. Bazi baskanlar da var ki buna bir alis-veris olarak bakip ona gore oyunculara fiyat belirliyor.

Bazi oyuncular var ki takimlarina cok sadik. Kolay kolay takimindan ayrilmaya ikna edemiyorsun. Bazi oyuncular da var ki parayi daha fazla on planda tutuyor ve buyuk takim ilgi gosterdiginde hemen kazan kaldiriyor.

Mesela herkes Serdar Aziz'in fiyatini ve almanin zorlugunu elestiriyor. Sadakat degeri oldukca yuksek. Ayrica koyu taraftari oldugu takimda oynuyor. Ayrica Bursa baskani da oldukca yuksek hedeflere sahip bir baskan olarak ayarlanmis.

Belki bu verilmis degerler tartisilabilir, degistirilebilir.

Ama ben sahsen bu gibi ucuk durumlarin olmasindan cok da memnunum cunku gercekten hic bir sekilde kolay kolay takimindan ayrilmayacak oyunculari yansitmak artik mumkun.

amanosa
23.Aralık.2012, 08:18
Ama ben sahsen bu gibi ucuk durumlarin olmasindan cok da memnunum cunku gercekten hic bir sekilde kolay kolay takimindan ayrilmayacak oyunculari yansitmak artik mumkun.

Ben seninle aynı fikirde değilim. Kolay kolay takımdan ayrılmayacak oyuncuları yansıtmak demek 212M TL geri teklifle değildir. Ömrü hayatımda da böyle bir durum görmedim. Düşünsene şuan Galatasaray Fenerbahçe'den Krasic i istedi 25M TL verdi. Aziz Yıldırım da ben oyuncuyu satmayı düşünmüyorum geri teklif yapın 150M TL ... Yani adam satmayı düşünmüyorum diye 150 M TL teklif yapıyor ? :icon_lol: En oluruyla söylüyorum bu oyunda transfer için soruşturma yaptığında 'Teklifiniz reddedildi' cevabı almaktır. Hani böyle yansıtmak nedir yani yansıtmak nedir bi kere oyun yapıyorsun onu da oyunu alanlar düşünsün bize ne gibilerinden bi durum çıkıyor ortaya...

Yani ne güzel demişsin bende bu forumda kaç kez okudum Serdar Aziz saçmalığı diye. Adam kulübüne bağlı, başkan adam gibi başkan. Yani sigames oraya;
- 'Bursaspor Kulübü olarak hiçbir şekilde Serdar Aziz'i satmak istemiyoruz.' yazdıramıyorsa (hatta üstüne de Serdar Aziz basın toplantısı yapsın gelmek istemiyorum diye <gerçek hayattan örnek vereyim Alper Potuk Fenerbahçe> ),
- 'Bursaspor kulübü olarak teklifi yeterince uygun bulmuyor reddediyoruz' yazdıramıyorsa veya geri fiyat çekemiyorsa,
- 'Bursaspor kulübü transfer teklifini kabul etti' yazdıramıyorsa sigames (/3)

Bi de şunları çok okuyorum forumun genelinde madem bu kadar şikayet ediyorsun oynama gibilerinden yazanlar var. Ben bunları söylemezsem başkalarının da umrunda olmazsa nasıl geliştiricekler bu oyunu ? Ben ilk mesajımda yazdığım gibi yetkili birileri var yani bunu değiştirebilicek veya bunları onlara aktarabilecek ama işte size de oyunun şu hali mantıklı geliyorsa zaten ne bi güncelleme çözer bu işi ne de fm14. Bizde yazarız buraya maksat muhabbet olsun.

Maegras
23.Aralık.2012, 09:09
...
Yani ne güzel demişsin bende bu forumda kaç kez okudum Serdar Aziz saçmalığı diye. Adam kulübüne bağlı, başkan adam gibi başkan. Yani sigames oraya;
- 'Bursaspor Kulübü olarak hiçbir şekilde Serdar Aziz'i satmak istemiyoruz.' yazdıramıyorsa (hatta üstüne de Serdar Aziz basın toplantısı yapsın gelmek istemiyorum diye <gerçek hayattan örnek vereyim Alper Potuk Fenerbahçe> ),
- 'Bursaspor kulübü olarak teklifi yeterince uygun bulmuyor reddediyoruz' yazdıramıyorsa veya geri fiyat çekemiyorsa,
...

Aynen katılıyorum.

mustinho03
23.Aralık.2012, 14:30
Ben seninle aynı fikirde değilim. Kolay kolay takımdan ayrılmayacak oyuncuları yansıtmak demek 212M TL geri teklifle değildir. Ömrü hayatımda da böyle bir durum görmedim. Düşünsene şuan Galatasaray Fenerbahçe'den Krasic i istedi 25M TL verdi. Aziz Yıldırım da ben oyuncuyu satmayı düşünmüyorum geri teklif yapın 150M TL ... Yani adam satmayı düşünmüyorum diye 150 M TL teklif yapıyor ? :icon_lol: En oluruyla söylüyorum bu oyunda transfer için soruşturma yaptığında 'Teklifiniz reddedildi' cevabı almaktır. Hani böyle yansıtmak nedir yani yansıtmak nedir bi kere oyun yapıyorsun onu da oyunu alanlar düşünsün bize ne gibilerinden bi durum çıkıyor ortaya...

Bi de şunları çok okuyorum forumun genelinde madem bu kadar şikayet ediyorsun oynama gibilerinden yazanlar var. Ben bunları söylemezsem başkalarının da umrunda olmazsa nasıl geliştiricekler bu oyunu ? Ben ilk mesajımda yazdığım gibi yetkili birileri var yani bunu değiştirebilicek veya bunları onlara aktarabilecek ama işte size de oyunun şu hali mantıklı geliyorsa zaten ne bi güncelleme çözer bu işi ne de fm14. Bizde yazarız buraya maksat muhabbet olsun.

[B]bu yazdiklarinin Altina imzami atiyorum Kardes...Forumlar ne icin var Bilgi alisverisi vs...ama bazi kisiler var ki sanirsin Sigagames adamlari Istemiyorsan oynama gibi laflar kardesim adamlar oyunu original alin demesini biliyorlar dunyada ne Kadar fm asigi varsa kesin diyorum %65-75 kadari fm 13 den memnun degil cogu yabanci Forumlarda insanlar diyor Sigagames rakibi olsa böyle oyun cikartma tesebbusunde bile bulunmazdi diye...

himone
23.Aralık.2012, 14:52
Geçen sene oyun Türkçe olsun diye 10.000 kişi toplanmak için kampanya yapıldı. Seneye de almamak için kampanya yapalım bakın birdaha böyle saçma bir oyunu piyasaya sürüyorlar mı? Ben bu oyunu 2008 de oynamaya başladım ve en çok hoşuma giden hersene biraz daha gerçekçi olmasıydı. Ama bu sene oyun sanki daha önce hiç çıkmamış gibi, firma ilk defa bu oyunu yapıyomuş gibi saçmalıklarla dolu. Birde bu saçmalıkları savunanlar var o daha kötü.

garez0066
23.Aralık.2012, 16:23
Bu yıl oyunu transfer hariç beğeniyorum ( 2B oynadığım için maç motoru sıkıntı olmuyor ) Özellikle antrenman falan daha anlaşılır olmuş. Ancak bu yıl benim en büyük sıkıntım çalıştıracak takım bulamamak. Genelde işsiz başlarım ama bu sene nedendir bilmem zevk vermedi bana. Ardından direk Fenerbahçe ile anlaştım ama o da zevk vermedi. İlginç.

perpetua
24.Aralık.2012, 17:30

Aziz Yildirim'in Arda icin 25 milyon Euro teklif ettigi haberleri dolaniyordu. O zaman Galatasaray'in paraya da ihtiyaci vardi. Bu transfer oldu mu? :)

Ayrica yazdiklarimin icinden bazi seyleri atlayip sonuc cikartmak da pek dogru degil.

Ne yazmistim?

Oyunun ozellikleri, baskanin ozellikleri ve transfer kodu transferin gerceklesmesi veya gerceklesmemesini ve fiyatlari etkileyen nedenler.

Mesela Genclerbirliginden oyuncu alirken, Bursaspor kadar sorun yasiyormusunuz acaba? Yasamamaniz lazim cunku Ilhan Cavcav oyuncuyu paraya donusturmeye daha sicak bakan bir baskan olarak yansitildi. Ibrahim Yazici ise daha hirsli, oyuncuyu paraya cevirmekten daha cok basariyi kovalamaya niyetli bir baskan olarak yansitildi.

Bu da oyuncu icin isteyecegi fiyati etkiliyor. Belki de Ibrahim Yazici bu kadar hirsli bir baskan olmamali ki oyuncu satmaya biraz daha sicak baksin.

Ayrica Serdar Aziz oldukca sadik bir oyuncu. Onun kadar sadik olmayan bir oyuncuyu transfer etmeye calistiginizda ne oluyor?

Serdar Aziz oldukca atipik bir ornek bu nedenle. Hem sadik/paragoz degil. Hem zaten cok sevdigi kulupte oynuyor. Hem de baskani oyuncu satma konusunda cok para isteyen bir baskan. Ozellikle Turk oyuncular icin. Ustelik bir de bu oyuncu kendi alt yapisindan yetistirmis oldugu bir oyuncu.

Neyse, bence transfer kodunda cok fazla sorun yok. Ama eski transfer koduyla cikan gariplikleri ortadan kaldirmak icin veritabaninda yapilmis bazi degerlendirmelerin degismesi dogru olabilir. Mesela Ibrahim Yazici'nin biraz daha hirsli olmasi, mesela Serdar Aziz'in potansiyelinin bu kadar yuksek olmamasi, mesela Serdar Aziz'in kulubune bu kadar sadik olmamasi gibi.

Oyunda futbolcular hakkinda konusarak, oyuncularin takima gelme konusunda nasil baktigini gormeniz mumkun. Transfere sicak bakma, cok isteme, pek sicak bakmama ve hic istememe aciklamalrinin arasinda da ufak farklar var. Oyuncunun verdigi cevaba bakarak bunu cikarsamak da mumkun. :)

Hatta kulup yoneticilerinin bu tip aciklamalara karsilik soyledikleri de kulubun bu transfere nasil bakacagi konusunda da biraz bilgi veriyor.

Takimdan yollanmak istemeyen oyuncuyu almak ile gozden cikartilmis oyuncuyu almak arasinda biraz fark olmasi lazimdi ve artik var. Transfer artik diger takima teklif vererek degil, oyuncu hakkinda medyada aciklama yaparak basliyor. Buna biraz alismak lazim. :)

Maegras
24.Aralık.2012, 17:48
Aziz Yildirim'in Arda icin 25 milyon Euro teklif ettigi haberleri dolaniyordu. O zaman Galatasaray'in paraya da ihtiyaci vardi. Bu transfer oldu mu? :)

Ayrica yazdiklarimin icinden bazi seyleri atlayip sonuc cikartmak da pek dogru degil.

Ne yazmistim?

Oyunun ozellikleri, baskanin ozellikleri ve transfer kodu transferin gerceklesmesi veya gerceklesmemesini ve fiyatlari etkileyen nedenler.

Mesela Genclerbirliginden oyuncu alirken, Bursaspor kadar sorun yasiyormusunuz acaba? Yasamamaniz lazim cunku Ilhan Cavcav oyuncuyu paraya donusturmeye daha sicak bakan bir baskan olarak yansitildi. Ibrahim Yazici ise daha hirsli, oyuncuyu paraya cevirmekten daha cok basariyi kovalamaya niyetli bir baskan olarak yansitildi.

Bu da oyuncu icin isteyecegi fiyati etkiliyor. Belki de Ibrahim Yazici bu kadar hirsli bir baskan olmamali ki oyuncu satmaya biraz daha sicak baksin.

Ayrica Serdar Aziz oldukca sadik bir oyuncu. Onun kadar sadik olmayan bir oyuncuyu transfer etmeye calistiginizda ne oluyor?

Serdar Aziz oldukca atipik bir ornek bu nedenle. Hem sadik/paragoz degil. Hem zaten cok sevdigi kulupte oynuyor. Hem de baskani oyuncu satma konusunda cok para isteyen bir baskan. Ozellikle Turk oyuncular icin. Ustelik bir de bu oyuncu kendi alt yapisindan yetistirmis oldugu bir oyuncu.

Neyse, bence transfer kodunda cok fazla sorun yok. Ama eski transfer koduyla cikan gariplikleri ortadan kaldirmak icin veritabaninda yapilmis bazi degerlendirmelerin degismesi dogru olabilir. Mesela Ibrahim Yazici'nin biraz daha hirsli olmasi, mesela Serdar Aziz'in potansiyelinin bu kadar yuksek olmamasi, mesela Serdar Aziz'in kulubune bu kadar sadik olmamasi gibi.

Oyunda futbolcular hakkinda konusarak, oyuncularin takima gelme konusunda nasil baktigini gormeniz mumkun. Transfere sicak bakma, cok isteme, pek sicak bakmama ve hic istememe aciklamalrinin arasinda da ufak farklar var. Oyuncunun verdigi cevaba bakarak bunu cikarsamak da mumkun. :)

Hatta kulup yoneticilerinin bu tip aciklamalara karsilik soyledikleri de kulubun bu transfere nasil bakacagi konusunda da biraz bilgi veriyor.

Takimdan yollanmak istemeyen oyuncuyu almak ile gozden cikartilmis oyuncuyu almak arasinda biraz fark olmasi lazimdi ve artik var. Transfer artik diger takima teklif vererek degil, oyuncu hakkinda medyada aciklama yaparak basliyor. Buna biraz alismak lazim. :)

Gelmek istemeyen oyuncuyu alabiliyoruz ama o ne olacak peki? Ya da gelmek isteyen oyuncunun temsilcisi görüsmeye oturmuyor, kötünün iyisini aramayı ve kılıf uydurmayı bırakmak lazım. Transfer politikası 13.1.3'e göre "çok az" daha iyi, artık satmak istemiyoruz diyorlar 300M € istemek yerine ama düzeltilmesi gereken şeyler var.

Transfer ve maç motoru hakkında oynayanları biraz dinleseler - biraz ama çok değil - işler düzelecek. Biraz diyorum çünkü Sigames dribling istiyoruz diyene "Her takımda bir Maradona olacak hatta 2!!" diyerek cevap verirse beğenmez millet.

perpetua
24.Aralık.2012, 20:46
Gelmek istemeyen oyuncuyu alabiliyoruz ama o ne olacak peki? Ya da gelmek isteyen oyuncunun temsilcisi görüsmeye oturmuyor, kötünün iyisini aramayı ve kılıf uydurmayı bırakmak lazım. Transfer politikası 13.1.3'e göre "çok az" daha iyi, artık satmak istemiyoruz diyorlar 300M € istemek yerine ama düzeltilmesi gereken şeyler var.

Transfer ve maç motoru hakkında oynayanları biraz dinleseler - biraz ama çok değil - işler düzelecek. Biraz diyorum çünkü Sigames dribling istiyoruz diyene "Her takımda bir Maradona olacak hatta 2!!" diyerek cevap verirse beğenmez millet.

Oynayanlari dinliyorlar. Dinledikleri icin transferler FM 2013'te degisti.

Mac motoru hakkinda da hic sanmadiginiz kadar dinliyorlar. Daha fazla dripling olsun diye birdenbire dripling fazlalasmadi. Orta saha oyunculari cok fazla pres yapip pozisyon kaybettigi ve gobegi cok fazla bos biraktigi icin onlarin presini dusururken, ayni zamanda dripling hizi yeterince dusurulmedigi icin gordugunuz sonuc ortaya cikti.

Bilincsiz soylenme ile bilincli elestiriyi ayirmak lazim.

Maegras
24.Aralık.2012, 21:04
Benim anlatmak istediğim her patch ile bir önceki duruma dönülmesiydi ki baska bir yerde zaten bahsedilmişti, 2. gelen patch 1. deki hataları düzeltmiyordu, oyunu ondan önceki duruma getirmişti.

Bizleri dinledikleri belli zaten ve dinlemek zorundalar. Çünkü biz müşterileriyiz. patch çıkartıyorlar sürekli ama insanlar bıktı aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamaktan. Ben sonuca bakarım zaten ve 13.2'de sonuç iyi olsaydı 13.2.1 bu kadar çabuk gelmezdi.

Ayrıca bunun bilinçi olup olmamayla ne alakası var? Herkesin üslubu farklıdır birisi der ki 13.2 ile dribling sorunu ortaya çıkmış topu alan gidiyor, ben her takımda Maradona var derim.

perpetua
24.Aralık.2012, 21:58
Benim anlatmak istediğim her patch ile bir önceki duruma dönülmesiydi ki baska bir yerde zaten bahsedilmişti, 2. gelen patch 1. deki hataları düzeltmiyordu, oyunu ondan önceki duruma getirmişti.

Bizleri dinledikleri belli zaten ve dinlemek zorundalar. Çünkü biz müşterileriyiz. patch çıkartıyorlar sürekli ama insanlar bıktı aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamaktan. Ben sonuca bakarım zaten ve 13.2'de sonuç iyi olsaydı 13.2.1 bu kadar çabuk gelmezdi.

Ayrıca bunun bilinçi olup olmamayla ne alakası var? Herkesin üslubu farklıdır birisi der ki 13.2 ile dribling sorunu ortaya çıkmış topu alan gidiyor, ben her takımda Maradona var derim.

Senin uslubunla ilgili bir sey yazmamistim. Bilincli elestiri yapanlari dinliyorlar cunku onlar da oyunun daha iyi olmasini istiyorlar. Ama bilincsizce soylenmeleri cok fazla dinlemiyorlar cunku bu soylenmelerin oyunu daha iyi yapacagini dusunmuyorlar.

2.0'dan sonra 2.1'in cikartmak zorunda kalmalarinin tek nedeni son anda bir sorunu daha duzelteyim deyip baska bir seyin bozulmasi. Bunu duzeltmek icin de, SI Cuma gunu 2 haftaligina tatile girmis olmasina ragmen, hemen duzeltip bu yamayi cikarttilar. Hic bir mecburiyetleri de yoktu bunu yapmaya. Ama musterilerini zor durumda birakmamak icin bunu yapiyorlar. Ozellikle avrupa'nin cogunun gelecek 2 hafta tatilde oldugunu goz onunde bulundurarak.

Bu tip hatalar olur. Mukemmel olmasi cok zor olan, hatta hemen hemen imkansiz olan, bir seyin pesinden kosarken kimse uzerinde calismayi birakmak istemez. Kendisine verilen surenin son anina kadar mucadele eder, daha iyisini yapmaya ugrasir. Bu da zaman zaman kotu sonuclar ortaya cikartir cunku son anda yapilan bir degisiklik hatali bir degisiklik olabilir.

Mac motoru su anda da mukemmel degil. Oyndaikca sorunlar gozunuze carpar. Ama Mart ayina kadar zevk alarak oynanabilecek bir mac motoru var su anda. Mart ayina kadar da biraz daha ilerletmek icin ugrasacaklardir. Gecmiste oldugu gibi.

Yamalarla ugrasmak istemiyorsan da, pekala oyunu Steam'den offline mod'da oynayip bu yamalarla hic hasir nesir olmayabilirsin. :)

Aradigin oyun hatasiz bir oyunsa, FM'den vazgecmek en iyisi. Cunku bu oyun hic bir zaman hatasiz olmayacak.

Maegras
24.Aralık.2012, 22:42
Senin uslubunla ilgili bir sey yazmamistim. Bilincli elestiri yapanlari dinliyorlar cunku onlar da oyunun daha iyi olmasini istiyorlar. Ama bilincsizce soylenmeleri cok fazla dinlemiyorlar cunku bu soylenmelerin oyunu daha iyi yapacagini dusunmuyorlar.

2.0'dan sonra 2.1'in cikartmak zorunda kalmalarinin tek nedeni son anda ( 1 )bir sorunu daha duzelteyim deyip baska bir seyin bozulmasi.. Bunu duzeltmek icin de, SI Cuma gunu 2 haftaligina tatile girmis olmasina ragmen, hemen duzeltip bu yamayi cikarttilar. Hic bir mecburiyetleri de yoktu bunu yapmaya. Ama musterilerini zor durumda birakmamak icin bunu yapiyorlar. Ozellikle avrupa'nin cogunun gelecek 2 hafta tatilde oldugunu goz onunde bulundurarak.

Bu tip hatalar olur. Mukemmel olmasi cok zor olan, hatta hemen hemen imkansiz olan, bir seyin pesinden kosarken kimse uzerinde calismayi birakmak istemez. Kendisine verilen surenin son anina kadar mucadele eder, daha iyisini yapmaya ugrasir. Bu da zaman zaman kotu sonuclar ortaya cikartir cunku son anda yapilan bir degisiklik hatali bir degisiklik olabilir.

( 2 )Mac motoru su anda da mukemmel degil. Oyndaikca sorunlar gozunuze carpar. Ama Mart ayina kadar zevk alarak oynanabilecek bir mac motoru var su anda.Mart ayina kadar da biraz daha ilerletmek icin ugrasacaklardir. Gecmiste oldugu gibi.

( 3 )Yamalarla ugrasmak istemiyorsan da, pekala oyunu Steam'den offline mod'da oynayip bu yamalarla hic hasir nesir olmayabilirsin. :)

( 4 )Aradigin oyun hatasiz bir oyunsa, FM'den vazgecmek en iyisi. Cunku bu oyun hic bir zaman hatasiz olmayacak.

1; İnsanların hoşuna gitmeyen bu, tabiki hatalar olur olmayacak değil, ama her patchde eskiden iyi çalışan bir şeyin bozulması iyi değil.

2; Ben maç motoru hakkında hiç sikayet etmedim desem yeridir, oyunu bırakacağım Martta oynarım diyen arkadaşlara da aksini söyledim hep. Ben zaten yavaş oynadığım için 13.2'de 10-15 maç anca yapmışımdır farklı bir deneyim oldu -Özellikle Gökhan Töre ile-

3; Patchleri beğenmeyenlerin yapabileceği en iyi şey de bu.

4; Hatasiz bir oyun yok, her oyunda bug veya düzeltilmesi gereken şeyler vardır. FM zaten şuan menejerlik oyunu olarak gerçeğe en yakını, database olarak en büyüğü. Ben severek oynuyorum, ama pek de seçenek yok zaten.

Neyse çok uzattım;

Bazen sadece maç motoru yüzünden çok saçma şeyler oluyor ve bizlerin kariyeri tepetaklak oluyor - kimisi sever, zorlanıyorum der.(ben 4-5 sakatlık olduğunda çok da üzülmedim aksine farklı bir deneyim oldu) kimisi bu ne biçim patch der kariyeri siler. Transfer de aynı şekilde.

Ama 1-2 patch daha gelince herşey düzelecek biliyorum ;)

perpetua
25.Aralık.2012, 02:49
Eskiden iyi calisan bir seyi bilerek bozmuyorlar tabii.

Kelebek etkisi diyecegim, pek uymayacak, ama durumun bundan cok farkli degil. Bir seyi duzeltmek, baska bir kac seyi kotu anlamda etkileyebiliyor oyunda. Daha iyi yapmaya calisirken, birden 1-2 adim geri donulebiliyor. Gercekten illet bir durum ama bunun pek kacari yok gordugum kadariyla. :)