PDA

View Full Version : Youla Türk vatandaşı değil mi?

Maegras
18.Aralık.2012, 11:04
Süleymane Youla türk vatandaşı değil mi?

http://en.wikipedia.org/wiki/Souleymane_Youla

Oyunda 2 sezondur yabancı kontenjanında bu adam. (z)

meddah
18.Aralık.2012, 16:03
İlgili Wikipedia maddesinde, Youla'nın Türk vatandaşı olduğuna dair gösterilen kaynak bir Fotomaç foto galerisi. Aynı maddede linki verilen TFF profil sayfasında Youla'nın Gine vatandaşı olduğu yazılı:

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=526&kisiID=29807

Türk vatandaşı olan futbolcularda, örneğin, aşağıda görüldüğü üzere Mert Nobre gibi, TFF profil sayfasının uyruk hanesi TC olarak görünmeli sanırım:

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=30069

ReaList
18.Aralık.2012, 17:15
@meddah

Acaba kendi Ulusal takımında forma giyen yabancı oyuncuların, Vatandaşlığı aldıktan sonra TFF sitesindeki uyruk bölümü değişiyor mu ?

Örneğin 2008 yılında vatandaşlık alan Yattara'nın http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=29994 Uyruk yeri TC değil.

Youla Orduspor'a geldikten sonra Orduspor tarafından böyle bir girişimde bulunulmuş ancak Orduspor'dan gönderildikten sonra başvurunun seyri hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Transfermarkt'a göre TC vatandaşlığı var görünüyor. Ama bu olsun, wikipedia olsun ne yazık ki sağlam kaynak değiller.

perpetua
18.Aralık.2012, 18:08
Yattara 2008'de vatandas oldu ama Turk statusunde oynamiyor.

Bir yabanci futbolcu, Turk vatandasligina basvurduktan 5 yil sonra Turk statusunde oynayabiliyor. Rivayetlere gore ligin ikinci devresinde Turk statusunde oynayacak ama gormeden inanmam. :)

Youla icin durum ne acikcasi bilemiyorum. Orduspor'dan gonderilmesi de Turk statusunde oynama izini alamamasindan dolayi olabilir. Sonra da gidip Fatih Tekke'yi aldilar zaten.

meddah
19.Aralık.2012, 20:06
@meddah

Acaba kendi Ulusal takımında forma giyen yabancı oyuncuların, Vatandaşlığı aldıktan sonra TFF sitesindeki uyruk bölümü değişiyor mu ?

Örneğin 2008 yılında vatandaşlık alan Yattara'nın http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=29994 Uyruk yeri TC değil.

Youla Orduspor'a geldikten sonra Orduspor tarafından böyle bir girişimde bulunulmuş ancak Orduspor'dan gönderildikten sonra başvurunun seyri hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Transfermarkt'a göre TC vatandaşlığı var görünüyor. Ama bu olsun, wikipedia olsun ne yazık ki sağlam kaynak değiller.

Milli forma fark yaratmıyor sanırım; Yattara'nın yanı sıra, evvelce asıl ülkelerinin milli takımlarında forma giyen Roman Dobrowski, Uche Okechukwu gibi isimler de Federasyon'a göre TC uyruklu görünüyor. Mesele muhtemelen, Ömer abinin değindiği gibi vatandaşlık ile statünün ayrı şeyler olmasından kaynaklanıyor ve TFF'nin internet sitesindeki uyruk hanesi, vatandaşlığı değil, statüyü gösteriyor.

perpetua
20.Aralık.2012, 01:20
1998 yili olmasi lazim, Okocha geldiginin ikinci yilinda Turk vatandasi yapilmisti ve Turk statusunde oynayacakti ama PSG'ye transfer oldu. Daha oncesinde Mirsad Kovacevic hemen Turk vatandasi yapilmis, Turk statusunde oynatilmaya baslanmisti. Ayni sekilde Didier Six hemen vatandas yapilip Turk statusunde oynatilmisti. O donemde cok daha kisitlayici ( 3) yabanci oyuncu sinirlamasi vardi.

Kaan Dobra ve Uche'nin vatandas olmasi da bu zamanlara dayaniyor.

Hatirladigim kadariyla Ulusoy doneminde kadroda bulundurulabilecek yabanci oyuncu sayisi arttirilirken, bu tip yabanci oyunculari hemen Turk vatandasi yapip Turk statusunde oynamalarini engellemek icin futbolcularin vatandas olduktan sonra Turk statusunde oynamak icin 5 yil beklemeleri kurali konuldu.

Aurelio'nun vatandas olup milli takimda oynamasi soz konusu olunca, Aurelio Turk vatandasi olarak milli takimda oynayacakti ama bu kural nedeniyle Turk statusunde sayilmayacakti. Kuralda ufak bir duzenleme yapip milli takimda oynayabilecek oyuncularin hemen Turk statusunde sayilmasini sagladilar. Nobre de bir kac ay sonra bundan yararlanarak Turk statusune gecti (5 yilini tamamlamadan vatandas yapildiktan sonra) ama milli olmadi. Wederson da ayni sekilde vatandas oldu.

Tita ise, bildigim kadariyla, basvurusunu Turkiye'de 5 yil oturmadan yapmisti (Melih Gokcek) ve vatandasliga basvurduktan 5 yil sonra Turk statusune gecti.

Ayman'i nasil kivirdilar bilmiyorum. O 2000'de geldi ama 2006'da Turk statusunde oynamaya basladi. Ya kiyak cektiler, ya da gelir gelmez vatandasliga basvurdu.

Kuralin su anki hali:

Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu futbolcuların, vatandaşlığa kabul için yapmış oldukları ilk müracaat tarihinden itibaren ancak beş yıl sonra Türk sıfatı ile oynayabilmelerine, sezonun bir yarısının içerisinde beş yıllık süresi dolanların, o yarının başındaki transfer ve tescil döneminin başından itibaren Türk statüsünde sayılmasına,

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 42. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca Türk vatandaşlığını kazananların, Türk vatandaşlığını kazanma tarihinden itibaren Türk sıfatı ile oynayabilmelerine,

Bu 42. maddenin 1. fikrasi dogdugunda Turk vatandasi olma hakkina sahip olanlari kapsiyor.

Yani esasinda Aurelio icin verilen ozel durum da ortadan kalkmis gibi gorunuyor. Ama eminim milli takim icin kacirilmayacak bir oyuncu olursa onu vatandas yaptigimiz gibi oynatiriz. :)

Ama tabii FIFA kurallarina gore bir futbolcunun baska bir ulkeye vatandas olup o ulke icin oynamasi icin onceki 5 yil o ulkede ikamet etmis olmasi ve baska bir ulkenin hic bir yas grubunda milli olmamis olmasi gerekiyor.

mafiabozz
21.Aralık.2012, 04:48
Aradim bulamadim, ayri baslikta acmak istemedim.
Simdi benim bircok regen oyuncum var ve cogunu kiraya gönderdim. Ancak bazisi 10 sene sonra türk olabilir deniyor, bazilarinda ise 5 seneye düstü bu sayi. Neye göre belirleniyor bu?