PDA

View Full Version : Zihinsel Özellik Geliştirme?

Gncl1905
04.Ocak.2013, 11:51
Berk Yıldız Galatasaray alt yapısından şu hale getirdim ders aldırarak;

http://g1301.hizliresim.com/15/4/hmm59.png

pek beklemiyordum ama iyi gelişti. Sorun şu ki ders aldırma amacım genel olarak zihinsel özelliklerini geliştirmekti ancak adam gördüğünüz gibi fiziksel olarak çağ atladı teknik özellikleri de ortalama oldu. Zihinsel de en azından ortalama olsa çok iyi iş yapacak gibi duruyor da çok eksiği var. Zihinsel olarak geliştirmek için ne yapmak gerekli? Ders aldırıyorum devamlı zihinsel özellikleri iyi oyunculardan ama gelişmiyor bu özellikler daha doğrusu diğer özelliklere göre az gelişiyor gibi.

Sadece bu oyuncu da değil bu en bariz görünen örnek diye verdim. Genel olarak oyuncularımın zihinsel özelliklerini daha yavaş geliştirebiliyorum. Bilmediğim başka bir yol mu var? Koçlar iyi en az 4 yıldız antrenmanlar, tesisler iyi para oldukça geliştiriyorum, ders aldırdığım oyuncular da zihinsel olarak ortalama üstü diyebileceğimiz adamlar. Berk için konuşursam Hamit ve Dzagoev'den ders aldı. Bir başkası daha vardı galiba da kimdi unuttum.

Artık o dereceye geldi ki gözlemcilerim potansiyeline 5 yıldız dahi verse bakıyorum zihinsel özelliklere; çok kötüyse almıyorum geliştiremem nasılsa diye :)

nannar
04.Ocak.2013, 12:40
Cevap çok basit...zihinsel özelliklerin çoğu yıllar geçtikçe saha içinde daha çok bulundukça yani tecrübeyle paralel olarak gelişir. Eğitimle vermesi çok zordur. 18 yaşındaki bir oyuncuya 30 yaşındaki oyuncunun zihinsel özelliklerini kazandırmak çok zordur dolayısıyla. Zaten bu yüzden oyuncuların çoğu en verimli yıllarını 26-31 yaşları arasında yaşarlar...

himone
04.Ocak.2013, 13:11
Zihinsel özellikler zaten öyle kolay geliştirilemez. Son 2-3 oyundur FM bu kısımı mantıklı yaptı. Eğer zihinselin iyi bir şekilde gelişmesini istiyorsan sürekli taktik idmanı ve maç tecrübesi gerekli, o zaman bile düzgün bir gelişim yıllar sürer.

Gncl1905
04.Ocak.2013, 13:42
Ders aldırmanın zihinseli geliştirdiğini sanıyordum ama yanlış biliyormuşum demek ki.

Maç tecrübesi çok veremiyorum senede minimum 10 kez ilk 11 oynatıyorum ama yeterli olmuyor demek ki çünkü yine iyi şekilde gelişmiyorlar. Zihinseli iyi gelen gençleri almaya devam edelim öyleyse pek uğraşılacak gibi değil anlaşılan.

sukass53
04.Ocak.2013, 13:48
belki mental anlamda yüksek bir oyuncuyla calışstırırsan olabilir ben elmanderle bi regenimi calıştırdım ama hani elmandere 2.secenegi sundum simdi tam ifade ne bilmiyorum su su oyuncuya saha dısında kol kanat germeni istiyorum gibi birşeydi sanırım :D öyle işte mental olarak saglam bir gelişme oldu denemekten zarar gelmez :)

himone
04.Ocak.2013, 15:50
Ders aldırmanın zihinseli geliştirdiğini sanıyordum ama yanlış biliyormuşum demek ki.

Maç tecrübesi çok veremiyorum senede minimum 10 kez ilk 11 oynatıyorum ama yeterli olmuyor demek ki çünkü yine iyi şekilde gelişmiyorlar. Zihinseli iyi gelen gençleri almaya devam edelim öyleyse pek uğraşılacak gibi değil anlaşılan.

Ders akdımak tabiki geliştirir ama istediğiniz seviyeye kolaylıkla çıkarmaz. Eski oyunlarda adamı 20 yaşında Xavi yapailiyordun ve bu durum çok saçma. Şimdi maç tecrübesi ile yıllara yaygın şekilde geişiyor futbolcu.

Genç oyuncu alırken benim belirli kriterlerim vardır. Cesaret, kararlılık ve çalışkanlık gibi özellikleri tüm özelliklerden önce tutuarım. Zaten böyle kriterlerin olunca FM scout kullanmaya gerek kalmıyor. Bu adamlar herkesten daha iyi gelişiyor ve maçlarda daha iyi verim sağlıyor.

belki mental anlamda yüksek bir oyuncuyla calışstırırsan olabilir ben elmanderle bi regenimi calıştırdım ama hani elmandere 2.secenegi sundum simdi tam ifade ne bilmiyorum su su oyuncuya saha dısında kol kanat germeni istiyorum gibi birşeydi sanırım :D öyle işte mental olarak saglam bir gelişme oldu denemekten zarar gelmez :)

Dediğin doğru eğer tutor yatpırarak mental gelişimi istiyorsan dediğin kısımı seçmelisin. Ama burada oyuncuların kişiliklerinin uyumu çok önemli, her oyuncuyu aynı kişiyle aynı şekilde geliştiremezsin.

Lord Black
04.Ocak.2013, 16:20
İlk seçenek ile 2.si arasında ne fark var tutor yaptırırken?

Deus Dominus
04.Ocak.2013, 16:55
Tek fark ikinci seçenekte tutor'un yani eğitimi verecek oyuncunun alışkanlıklarını da elde etme şansına sahip oluyor öğrenci. İçe kat eder, hakemle tartışır, sıkı markaj sever,... gibi. Eğitimi veren kişi hangi ppm'lere sahipse...

Berk için; Ne kadar az forma şansı bulursa bulsun sen onun maç kondisyonunu %100'de tutmaya, mutlu tutmaya bak. Biraz soğukkanlılık üzerinde durursan sahadaki performansını olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Önce soğukkanlılık, sonra teknik. Ayrıca bu arkadaş kanatta çok daha verimli olur bence.