PDA

View Full Version : CA nın PA ya gelişim hızı ve oranı - Örnek:Recep Niyaz

charmofblack
07.Ocak.2013, 20:00
Oyunda bir genç yeteneği geliştirmek ve onu gelecekte yıldız yapmak herkesin hayali. Bu gelişim için gerekli olan şeylerin başında çoğu kimsenin bildiği gibi kişiye özel antremanlar, maçlarda sık sık oynatma, koçlar, youth facilities ve training facilities gibi özellikler yer almaktadır. Pek çok kişinin bilmediği ise determination, ambition ve professionalism özellikleridir. Bu üç özellik oyuncunun gelişim hızına etki etmektedir.

Bu konuyla alakalı üzerinde çokça tartışma da çıkan Muhammed Demirci - Recep Niyaz olayından örnek verelim. Uzun soluklu bir kariyerde bu oyuncuların durumu aşağıdaki resimde gösterilmektedir (yıl 2022, recep 27 yaşında garibim retire olduğu için onun değerleri bir kaç ay daha erken)

http://b1301.hizliresim.com/15/7/hr6dm.png

bilindiği gibi düşük CA larda başlayan bu iki yeteneğin PA ları recep: -8 PA ve muhammed: -9 PA . bunun manası ise, eğer bu oyuncular gelişimlerini tam olarak tamamlarlar ise muhammed dünyada önemli bir oyuncu olacak, recep ise dünyada sıradan ancak türkiye'de önemli bir oyuncu olacaktır. ancak ne oldu da yukarıdaki resimde görüldüğü gibi aralarında uçurum farkı oluşmuştur.

söz konusu kariyerde Recep'in ambition özelliği 1, determination'ı 5, professionalism'i ise 11 dir. Diğer açtığım kariyerlerde ise bu özellikler üç aşağı beş yukarı aynıdır (hep 1-10 aralığında) Dolayısıyla ağzımla kuş tuttuğum halde Recep'in CA sını bırakın PA ya yaklaştırmak, yerinden bile zorlukla oynatabildim. Sonuç olarak da hiç gelişmeyince sana güle güle diyerek takımımdan gönderdim.

Recep gibi gelecekte büyük şeyler beklenen ve potansiyeli yüksek olan oyuncunun -8 PA ya da -9 PA dan önce ilk olarak düzeltimesi gereken özellikleri; söz konusu üç özelliğin (determination, ambition ve professionalism) otomatik değil, en azından Recep'i geliştirmeye müsait kılacak şekilde belirli değerlerin atanması şeklinde güncellenmesidir.

son yorum olarak da Recep ve Muhammed gibi geleceği parlak oyuncular az yetişmektedir. dolayısıyla bu oyunculara daha fazla özen gösterilmelidir. Naçizane fikrim olarak Recep -9 PA yı haketmektedir.

ozan42
07.Ocak.2013, 20:05
Recep Niyaz üzerinde iyi durulmamış yada Recep niyazı geliştirmeye çalışan kişi oyuncuyu iyi geliştirememiş.

Escochae
07.Ocak.2013, 20:11
ABOOO'ya bu konuda kızamıyorum özel sebebinden dolayı. Gerekli artışı ve düzeltmeyi şubat ayında ki güncellemede yapıcaktır diye düşünüyorum. Ama kendisininde Recep konusunda fikirlerini merak ediyorum.

himone
07.Ocak.2013, 21:16
Ben de Recep konusunda pes etmiş kişilerden briyim. Özellikle 1 olan strength değeri inanılmaz kötü olduğu için sürekli sakatlanıyor. Artık pa değeri -8 olan bir adamın strength değeri nasıl 1 olur anlamış değilim.

Ben de araştırmacının bazı sebeplerden dolayı (bilmemekle birlikte) Recep ile ilgilenemediğini düşünüyorum, bu konu düzeltilecektir. Ama şunu da söylemek gerekir Muhammed'in profili abartıdır ve gerçek hayatta da herkse o çocuğun abartıldığını görecek. Recep ve Muhammed gibi kısa ve güçsüz adamlar yeterince gelişemiyorlar istisnalar hariç.

Gncl1905
07.Ocak.2013, 21:21
Burada Muhammed acayip gelişmiş. Benim oynadığım hemen hemen her oyunda ikisi de hiçbir şey olamıyor.

ozan42
07.Ocak.2013, 21:33
Ben de Recep konusunda pes etmiş kişilerden briyim. Özellikle 1 olan strength değeri inanılmaz kötü olduğu için sürekli sakatlanıyor. Artık pa değeri -8 olan bir adamın strength değeri nasıl 1 olur anlamış değilim.

Ben de araştırmacının bazı sebeplerden dolayı (bilmemekle birlikte) Recep ile ilgilenemediğini düşünüyorum, bu konu düzeltilecektir. Ama şunu da söylemek gerekir Muhammed'in profili abartıdır ve gerçek hayatta da herkse o çocuğun abartıldığını görecek. Recep ve Muhammed gibi kısa ve güçsüz adamlar yeterince gelişemiyorlar istisnalar hariç.

http://www.fmgraphics.net/forum/fm-2012-genel-konular/53748-muhammed-demirci-show.html
Konuyu biraz incelemeni öneririm.

Önder HOCA
07.Ocak.2013, 21:44
şu random birkaç özelliği (tackling marling pozisyon alma gibi) düşük bir şekilde set girilirse takımda olan dirk kuytla beraber iyi bir şekilde gelişiceğini düşünuyorum zaten olan az pa bu gibi saçma özelliklere gidiyor

Deus Dominus
07.Ocak.2013, 22:06
İyi güzel söylemişsin determination, ambition, professionalism falan ama tutoring diye bir şeyin varlığını atlamışsın. Pekala bu genç oyuncuları kişiliği yüksek seviyede oyuncular ile çalıştırarak istediğin seviyeye getirebilirdin.

Ayrıca bu önemli denilen üç özellikten bence en kritiği profesyonellik olanı. Diğer ikisinin çok yüksek olmasına gerek yok. Hatta benim için hırsı ne kadar düşükse o kadar iyi, sonra başlıyorlar "ben büyük takıma gidecem!" diye ağlanmaya :)

himone
07.Ocak.2013, 22:30
http://www.fmgraphics.net/forum/fm-2012-genel-konular/53748-muhammed-demirci-show.html (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fmgraphics.net %2Fforum%2Ffm-2012-genel-konular%2F53748-muhammed-demirci-show.html)
Konuyu biraz incelemeni öneririm.

İnceledim ama bilmediğim hiçbirşey yok. Ne anlatmak istedin istersen geliştirirsin mi?

Benim dediğim Muhammed gerçek hayatta abartıldığı kadar iyi bir futbolcu olamayacak, aynı şekilde Recep te. Çünkü çok kısa ve güçsüz adamlar.

sui generis
07.Ocak.2013, 22:37
yıl 2016 benim Recep :)

http://img430.yukle.tc/images/2822Recep_Niyaz__Genel_Bakis_Ozellikler.png

Lord Black
07.Ocak.2013, 22:58
Bu da benim yetiştirdiğim Recep Niyaz. Yıl 2020

http://i.imgur.com/RtWHF.png
http://i.imgur.com/N7dmx.png

http://i.imgur.com/DNRnj.png

kalemci
07.Ocak.2013, 22:59
Burada Muhammed acayip gelişmiş. Benim oynadığım hemen hemen her oyunda ikisi de hiçbir şey olamıyor.

.................

charmofblack
07.Ocak.2013, 23:40
caps paylaşanlara ve yorumlara teşekkürler. iki konuda ek yapacağım.

ilki, evet tutoring olayı oyuncu önemli. onu yazmadım ama oyunumda atlamadım. hatırlatan arkadaşa teşekkürler, bilmeyen arkadaşlara da iyi bir öneri oldu. fakat saydığım özelliklerin tutoring ile gelişmesi de bir yere kadar. ve bu özellikler piyango olduğundan ne çıkarsa bahtına. 1-5 gibi oldukça kötü değerler çıkması durumunda sinir bozucu olabiliyor. birçok 2. sınıf genç oyuncuda bile buna ihtiyaç duyulmazken Recep'te böyle bir şeye ihtiyaç duyulması fazla özensiz olmuş.

ikincisi ise paylaşılan capslerde yine recep'in çok da aman aman bir profile dönüşmediğini görmekteyiz. bu hem saydığım özelliklere de genel özelliklerde çok random olmasına bağlı.

oyunda ilerleyen senelerde federasyonun saçma yabancı kısıtlaması kararı dolayısıyla türk oyuncular kıymete biniyor. bu durumda muhammed ve recep gibi oyuncular çok önemli konuma geliyorlar. araştırmacıların bu konuya özen göstereceğini umuyorum.

sentugo
07.Ocak.2013, 23:49
ikincisi ise paylaşılan capslerde yine recep'in çok da aman aman bir profile dönüşmediğini görmekteyiz. bu hem saydığım özelliklere de genel özelliklerde çok random olmasına bağlı.

Recep -8 pa olduğu için de bir fark oluşuyor tabii ki. Ancak bahsettiğiniz random değerler iyi bir şekilde belirlenirse, oyuncunun gelişiminde önemli bir katkı sağlar.

redsmoke
08.Ocak.2013, 00:18
konu ile alakasız olması muhtemel ama şu -9 veya -8 PA'yı bir türlü anlayamıyorum. neye göre bu değerler çıkıyor. PA ve CA değerleri ile toplama çıkarma felan mı yapıyoruz nedir ne değildir bilgilendirirseniz sevinirim.

Deus Dominus
08.Ocak.2013, 00:21
Boyu ister 2 metre olsun, ister 1.50 olsun. Boyu kısa diye oyuncu başarılı olamaz diye bir kaide yok. Messi'yi ne yapalım? 1.69 boyu, Muhammed'le aynı boyda :)
Değişken değerler konusunda size katılıyorum ama araştırmacılara bu konuda bir şey diyemem. Çünkü daha sağlıklı gözlem yapabilmeleri için oyuncularında daha fazla forma şansı bulması lazım, antrenmanını ya da genç takımdaki oyununu izleyerek nasıl kesin bir sonuca varılabilir ki?

@Redsmoke; bu değerler oyuncunun potansiyelinin tam kestirilemediği zamanlarda (genellikle de 20-21 yaşından küçük futbolcular, gelişimi süren oyuncular için) kullanılıyor. Takımları inceleyen araştırmacılar bu durumlarda sabit olmayan değerler atıyor oyunculara. -10'dan -1'e kadar. Bu değerler oyuncuya her yeni oyun açılışında farklı bir potansiyel yetenek atıyor.
Karşılıklarını yazacak olursam.
-10 => 170-200
-9 => 150-180
-8 => 130-160
-7 => 110-140
.... diye devam ediyor. Bunun anlamı -9 p.a.'lı bir oyuncu her yeni oyuna başlandığında 150-180 arası bir p.a. alacak.

perpetua
08.Ocak.2013, 00:28
Daha bir sezon bile oynamamis bir oyuncu icin kararlilik, ihtiraz ve profesyonellik ozelliklerinin nasil olculmesi gerektigini dusunuyorsunuz? Bu ozellikleri 2-3 yildir izlenen oyuncular icin olcmek bile oldukca zor.

Mesela guzel bir ornek Mehmet Topuz - sakatliktan 8-9 kilo fazla ve tombul tombul yanaklarla geri dondu ama biz onu gayet zinde bir insan ve oldukca iyi bir profesyonel olarak bilirdik simiye kadar.

Ayrica genc bir oyuncu, potansiyeli var diye gelismek, o potansiyele kolaylikla ulasmak zorunda mi? Yani gelismek icin butun gerekli ozellikleri yuksek olsun, biz uzerine dussek de, dusmesek de potansiyelinin dibine kadar ulassin mi denilmeli? Bazi oyunlarda iyi gelisip onemli bir oyuncu olmasi, bazi oyunlarda ise o potansiyeli gerceklestiremeyip Ridvan Dilmen, Tarik Dasgun, Berkant Goktan gibi orneklere benzemeli.

Oyunculari gelistirmek icin onlarin onlerine iyi ornekler koymak, onemli sakatlik gecirmemeleri icin cok genc yasta cok fazla oynatmamak gibi temel kurallarin yaninda bir de sansin yagver gitmesi gerekir bence.

Benim oyunumda da Muhammed oyunun 2. sezonundan sonra futbolu birakti. Recep ise 2016/17 sezonundan itibaren Fenerbahce'de banko oynuyor. Herkesin oyununda farkli sekilde gelisiyordur bu iki oyuncu. Zaten olmasi gereken de o cunku ikisinin de nereye gelecegi konusunda cok soru isareti var hala.

http://f1301.hizliresim.com/15/7/hr8sl.png

http://f1301.hizliresim.com/15/7/hr8tp.png

redsmoke
08.Ocak.2013, 00:28
@Redsmoke; bu değerler oyuncunun potansiyelinin tam kestirilemediği zamanlarda (genellikle de 20-21 yaşından küçük futbolcular, gelişimi süren oyuncular için) kullanılıyor. Takımları inceleyen araştırmacılar bu durumlarda sabit olmayan değerler atıyor oyunculara. -10'dan -1'e kadar. Bu değerler oyuncuya her yeni oyun açılışında farklı bir potansiyel yetenek atıyor.
Karşılıklarını yazacak olursam.
-10 => 170-200
-9 => 150-180
-8 => 130-160
-7 => 110-140
.... diye devam ediyor. Bunun anlamı -9 p.a.'lı bir oyuncu her yeni oyuna başlandığında 10-180 arası bir p.a. alacak.

cevap için çok teşekkür ederim. gayet açıklayıcı olmuş.

himone
08.Ocak.2013, 00:33
Messi gibi kaç tane adam var Allah aşkına. Muhammed ve Recep gerçekten çok iyi futbolcu olabilirler ama dünya yıldızı hiçbir zaman olamazlar. Bu tabiki oyun olduğu için burada eleştirmek mantıksız ama ben gerçek hayatta kesinlikle harika futbolcu olacaklarına inanmıyorum. Oyunda Recep -8 pa değerine sahip bence de olması gereken Muhammed de aynı şekilde -8 pa olmalı düşüncesindeyim.

Sebastian Giovinco, Pablo Piatti gibi oyuncular belki iyi örnek gibi durabilir ama istisna olduklarını gözardı etmemek lazım. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok umarım sizin düşündüğünüz gibi harika futbolcular olurlar.

ozan42
08.Ocak.2013, 09:52
Bir kere oyun hakkında tamamen bilgi sahibi olmayan insanlar fazla yorumda bulunmasınlar cunki gereken görüntülerle tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyorlar.Muhammed Demirci ve Recep Niyaz asla iyi oyuncu olamaz ne demek ? peki yukaraki Ss lar nedir ? Oyunun başında neredeyse tam hatırlamıyorum 1yada 2 gücü olan adamlar 3-4-5 sene sonra güç özeliğini 12 ile 14 aralıgında kesinlikle tasıyabilirsiniz.Yukarıda da gördüğünüz gibi Muhammed Demirci'ye üzerinde durulduğu gibi özenle Recep Niyazın üzerinde de durulursa Recep Niyazda bir yıldız olabiliyormuş değil mi ?. Pa değerleri tabiki önemli oyuncunun ne kadar hızla geliştistiğini gösterebilir ama ne kadar demiyeceğim cünki oyuncunun potansiyelini arttırma şansı size ait, ama oyuncuyuda nasıl geliştireceğinizi bilmelisiniz.Demekki oyuncum gelişmiyor deyip daha fazla potansiyeli olmalı dememelisiniz geliştirenler yukarda Ss paylaşmışlar önce görün öğrenin sonra oyuncu gelişmiyor deyin.

himone
08.Ocak.2013, 18:23
Bir kere oyun hakkında tamamen bilgi sahibi olmayan insanlar fazla yorumda bulunmasınlar cunki gereken görüntülerle tükürdüğünü yalamak zorunda kalıyorlar.Muhammed Demirci ve Recep Niyaz asla iyi oyuncu olamaz ne demek ? peki yukaraki Ss lar nedir ? Oyunun başında neredeyse tam hatırlamıyorum 1yada 2 gücü olan adamlar 3-4-5 sene sonra güç özeliğini 12 ile 14 aralıgında kesinlikle tasıyabilirsiniz.Yukarıda da gördüğünüz gibi Muhammed Demirci'ye üzerinde durulduğu gibi özenle Recep Niyazın üzerinde de durulursa Recep Niyazda bir yıldız olabiliyormuş değil mi ?. Pa değerleri tabiki önemli oyuncunun ne kadar hızla geliştistiğini gösterebilir ama ne kadar demiyeceğim cünki oyuncunun potansiyelini arttırma şansı size ait, ama oyuncuyuda nasıl geliştireceğinizi bilmelisiniz.Demekki oyuncum gelişmiyor deyip daha fazla potansiyeli olmalı dememelisiniz geliştirenler yukarda Ss paylaşmışlar önce görün öğrenin sonra oyuncu gelişmiyor deyin.

Keşke yorum yapmadan önce OKUMAK gibi bir özelliğin olsaymış. İyi oyunccu olamazlar değil Dünya yıldızı olamazlar yazıyor, gayet açık diye düşünüyorum, daha ne yazsaydım merak ediyorum. Futbolcuların üzerine düşmek herzaman sonuç vermiyor çünkü Recep Niyaz'ın bir sürü özelliği rasgele çıkıyor, adamın her oyunda farklı özelliklere sahip olması her oyunda farklı sonuçlar çıkmasına sebep oluyor. Ve burada insanlar daha fazla potansiyeli olsun demiyor özellikleri düzgün girilsin diyor. Dikkatli okursanız dikkatli yorum yaparsınız. Başkalarının oyunu bilmediğini iddaa etmek kimsenin işi değil.

garez0066
08.Ocak.2013, 20:55
Arkadaşlar araştırma sorumlularını suçlayamayız şu konumdayken. Muhammed yada Recep ne yaptı şimdiye kadar ? Paf takımlarda, genç milli takımlarda iyi performans sergiledikleri doğru. Ama bu yeterli değil. Yani Galatasaray - Fenerbahçe derbisine çıkmak ile Fenerbahçe paf-Keçiörengücü paf maçına çıkmak arasında dağlar kadar fark var. Bu oyuncuların oynadığı rakipler de takım arkadaşları da değişiyor dolayısıyla. Konu böyle olunca da kesin doğru değerler çıkamıyor ortaya. Random özellik vermek en mantıklısıymış gibi. Ama ben Recep'in pa'sının biraz daha yüksek olmasından yanayım. En azından -9 olmalı.

Deus Dominus
08.Ocak.2013, 21:40
Şu değişken potansiyelleri doğru yorumlamak lazım. -8'in karşılığı 130-160 arası. Bu da bizim 'süper' lig için iyi oyuncu(130)-yıldız oyuncu(160) demek. Muhammed'le olan karşılaştırma hakkında bir şey söyleyemem ikisini de yeteri kadar izlemedim, nedir ne değildir bilmem. Ama ikisini bir değerde görüp, artı Dünya yıldızı olamazlar deyip, üstüne -9 p.a. istemek ne derece gerçekçi ve tutarlı isteklerdir tartışılır. Hele "en azından -9 olmalı" söylemi absürt :) Bundan iyisi Messi, CR, Xavi ayarında futbolcuların p.a.sı :)

himone
08.Ocak.2013, 22:05
Yukarıdaki yorumlarda açıkça belirtilen durum şudur ne yazık ki bunu sürekli açıklamam gerekiyor. Recep ve Muhammed GERÇEK HAYATTA YILDIZ OLAMAZLAR, ama oyun olduğu için çok eleştirmenin manası yok. Değişken potansiyelleri ben de biliyorum ve her oyuncunun potansiyelini yakalamasının gerekmediğini de biliyorum. İnsanların Recep için -9 pa istemelerinin sebebi eğer ciddi bir müsabakada kendini göstermemiş Muhammed -9 pa sahibiyse Recep'in de -9 pa sahibi olması düşüncesidir. Benim düşüncem ise Recep'in pa değeri -8 olarak kalmalı ama random değerlerin birçoğuna makul veriler girilmeli, sırf bu yüzden her oyunda farklı gelişiyor ve Muhammed'in pa sı -8 e düşürülmeli. Kabul edilir edilmez yapacak birşey yok ama düşüncemiz bu şekilde.

Deus Dominus
08.Ocak.2013, 22:28
Bende düşünceyi anlamaya çalışıyorum. Şimdi diyorsun ki ikisi de yıldız olamayacak. Araştırma ekibinin yeterince gözlemleyemediği ve bu sebeple sabit değerler veremediklerini düşünürsek iddialı bir söylem, bu da demektir ki sen daha fazla izledin. İkisini denk olarak görüyorsun, yaşları , oynadıkları mevki ve genel oyun tarzlarına bakıldığında bu anlaşılabilir bir düşünce ve aynı p.a'ya sahip olmaları gerektiği savunuluyor, bu da kabul edilebilir. Ama yıldız olamayacak denilen oyunculara yıldız potansiyeli istemek de garip geliyor bana. -8 de ligimiz için yıldız futbolu demek.
Bizlerin bu oyunu sevmesinin, hatta tapmasının nedeni gerçekle uyumu değil mi? Eğlenmek için oynuyoruz ama içerdiği veriler gerçek hayatla bire bir olmasa da olabildiğince örtüşüyor. Şimdi yeterince izlenememiş bir oyuncunun özelliklerine sırf oyunda daha düzgün gelişsin diye makul değerler girmek ne derece gerçekçi olur?

garez0066
08.Ocak.2013, 23:24
Yukarıdaki yorumlarda açıkça belirtilen durum şudur ne yazık ki bunu sürekli açıklamam gerekiyor. Recep ve Muhammed GERÇEK HAYATTA YILDIZ OLAMAZLAR, ama oyun olduğu için çok eleştirmenin manası yok. Değişken potansiyelleri ben de biliyorum ve her oyuncunun potansiyelini yakalamasının gerekmediğini de biliyorum. İnsanların Recep için -9 pa istemelerinin sebebi eğer ciddi bir müsabakada kendini göstermemiş Muhammed -9 pa sahibiyse Recep'in de -9 pa sahibi olması düşüncesidir. Benim düşüncem ise Recep'in pa değeri -8 olarak kalmalı ama random değerlerin birçoğuna makul veriler girilmeli, sırf bu yüzden her oyunda farklı gelişiyor ve Muhammed'in pa sı -8 e düşürülmeli. Kabul edilir edilmez yapacak birşey yok ama düşüncemiz bu şekilde.

Hocam sana tam anlamıyla katılıyorum diyebilirim. Ben az önce Recep -9 pa'lı olmalı dedim. Bunu söylememde ki sebep şuydu ; Muhammet, yedek kadronun neredeyse tamamının 20 yaş altı oyunculardan oluştuğu bir Beşiktaş kadrosunda kendine sabit bir yer bulamazken, Recep Niyaz az da olsa forma şansı buluyor. -ki bir Fenerbahçe'li olarak takımımdan nefret etme noktasına geldiğim bir konudur bu. Gençlere asla şans vermiyoruz.

Yani eğer özet geçmek gerekirse, Türkiye'nin Real Madrid'i olmak isteyen ( pahalı transferlerden ve yıldız diye önümüze sunulan isimlerden bahsediyorum. Başarı anlamında söylemedim. ) bir kulüpte eğer genç oyuncu forma giyiyorsa o adam gelecekte büyük işler başarabilir. Ancak 24-25 kişilik kadrosunun 10-11 kişisi genç oyunculardan oluşan bir takımda forma giyemeyen bir oyuncuya -9 pa veriliyorsa bunu anlatamaz kimse bana. Sakın kıskançlık yaptığım düşünülmesin. Bu oyunu oynama sebebim gerçekçi olmasıdır. Şampiyonlar Ligi kazanınca kendimi Mourinho gibi hissetmemdir. Gerçekçi bir oyuna sığmayacak şeyler bunlar.

DarkCi
09.Ocak.2013, 02:46
Fm 12 olsun, 13 olsun Muhammed'i bu kadar geliştiremedim. Senin nasıl geliştirdiğini merak etmiyor değilim. Özellikle zihinsel ve fiziksel özellikleri çok fazla gelişmiş. Bunun sırrı yada formülü nedir acaba?

ErayEbil
09.Ocak.2013, 03:05
Ben ne yaparsam yapayım gelişmiyor Recep kafayı yicem

Deus Dominus
09.Ocak.2013, 07:38
Tamam Eray, panik yok! Deneyelim görelim gelişir mi gelişmez mi, ne kadar gelişir :)

himone
09.Ocak.2013, 13:20
Bende düşünceyi anlamaya çalışıyorum. Şimdi diyorsun ki ikisi de yıldız olamayacak. Araştırma ekibinin yeterince gözlemleyemediği ve bu sebeple sabit değerler veremediklerini düşünürsek iddialı bir söylem, bu da demektir ki sen daha fazla izledin. İkisini denk olarak görüyorsun, yaşları , oynadıkları mevki ve genel oyun tarzlarına bakıldığında bu anlaşılabilir bir düşünce ve aynı p.a'ya sahip olmaları gerektiği savunuluyor, bu da kabul edilebilir. Ama yıldız olamayacak denilen oyunculara yıldız potansiyeli istemek de garip geliyor bana. -8 de ligimiz için yıldız futbolu demek.
Bizlerin bu oyunu sevmesinin, hatta tapmasının nedeni gerçekle uyumu değil mi? Eğlenmek için oynuyoruz ama içerdiği veriler gerçek hayatla bire bir olmasa da olabildiğince örtüşüyor. Şimdi yeterince izlenememiş bir oyuncunun özelliklerine sırf oyunda daha düzgün gelişsin diye makul değerler girmek ne derece gerçekçi olur?

Benim düşüncem dünya yıldızı olamazlar ve bu düşünceyi öne sürmemin sebebi çok kısa ve güçsüz olmaları. Bu iki oyuncunun fiziğine sahip olup dünyada gelişebilen oyuncu sayısı 1 elin parmaklarını geçmez. Oyuncular geçek hayatta gelişip yıldız olabilirler ama benimdüşüncem Türkiye, Rusya standartlarında yıldız olabilirler ve hiçbir zaman İngiltere, Almanya gibi ülkelerin liginde oynayabilecek kaliteye erişemezler. -8 ligimiz için yıldız futbolcu demek demişsin aslında ben de bunu savunuyorum işte. Muhammed pa değeri -9 olduğu zaman dünya yıldızı potansiyeli oluyor, benim düşüncem ise -8 yapılarak ligin yıldızı potansiyeline düşürülmesi.

Bazı değerlere makul veriler istememizin sebebi şudur, Recep ilk yarı 2-3 maç ta olsa oynama şansı buldu ve bu maçlardan birinde gol attı. Oyuncunun tabiki teknik ve fizik özellikleri için bir fikir sahibi olmak zor ama oynadığı dakikalarda ne kadar istekli ve hırslı olduğunu gördük. Bunların düzeltilmesini istiyoruz. Zaten dediğin gibi sene başında hiç izlenmedikleri için değerlere birşey demiyorum, ama bundan sonra düzeltilebilir. Oyuncunun en azından Dtermination ve Ambition değerleri girilirse iyi olur diye düşünüyorum.

himone
09.Ocak.2013, 13:28
Fm 12 olsun, 13 olsun Muhammed'i bu kadar geliştiremedim. Senin nasıl geliştirdiğini merak etmiyor değilim. Özellikle zihinsel ve fiziksel özellikleri çok fazla gelişmiş. Bunun sırrı yada formülü nedir acaba?

Ben ne yaparsam yapayım gelişmiyor Recep kafayı yicem

Oyunda Recep ve Muhammed'i geliştiremeyen arkadaşlar boşuna sinirlenmeyin sizinle alakalı bir durum değil. İki oyuncunun da Determination, Ambition ve Professionalizm özellikleri random yani rasgele ayarlanmış. Bu değerler her oyunda aynı çıkmadıkları için oyuncular tamamiyle farklı şekilde gelişebiliyor. Birisinin oyununda bu değerler ortalama 15 çıkarken sizin oyunda 5 çıkabilir dolayısıyla siz oyuncuyu hiç geliştiremezken başkası harika bir oyuncu yapabilir. Eğer siz de benim gibi FM Geniu Scout programı kullanmıyorsanız bu durumdan bi haber uğraşı uğraşır durursunuz ve oyuncuyu geliştiremezsiniz. Sonra buraya gelip gelişmediğini söylediğinizde birisi size gelip oyuncu geliştirmeyi bilmediğiniz söyler :).

perpetua
09.Ocak.2013, 15:40
Hocam sana tam anlamıyla katılıyorum diyebilirim. Ben az önce Recep -9 pa'lı olmalı dedim. Bunu söylememde ki sebep şuydu ; Muhammet, yedek kadronun neredeyse tamamının 20 yaş altı oyunculardan oluştuğu bir Beşiktaş kadrosunda kendine sabit bir yer bulamazken, Recep Niyaz az da olsa forma şansı buluyor. -ki bir Fenerbahçe'li olarak takımımdan nefret etme noktasına geldiğim bir konudur bu. Gençlere asla şans vermiyoruz.

Yani eğer özet geçmek gerekirse, Türkiye'nin Real Madrid'i olmak isteyen ( pahalı transferlerden ve yıldız diye önümüze sunulan isimlerden bahsediyorum. Başarı anlamında söylemedim. ) bir kulüpte eğer genç oyuncu forma giyiyorsa o adam gelecekte büyük işler başarabilir. Ancak 24-25 kişilik kadrosunun 10-11 kişisi genç oyunculardan oluşan bir takımda forma giyemeyen bir oyuncuya -9 pa veriliyorsa bunu anlatamaz kimse bana. Sakın kıskançlık yaptığım düşünülmesin. Bu oyunu oynama sebebim gerçekçi olmasıdır. Şampiyonlar Ligi kazanınca kendimi Mourinho gibi hissetmemdir. Gerçekçi bir oyuna sığmayacak şeyler bunlar.

Aydin Yilmaz, Recep'in yasindayken ligde 12 maca cikmisti.
Caner Erkin, Recep'in yasinda Manisa'da banko oynayip CSKA Moskova'ya transfer oldu.
Cafercan Aksu, Recep'in yasinda tipki Recep kadar sure aliyordu Galatasaray'da.

Ama bunlar tutmadi, 19 yasinda Vestel Manisaspor'a kiralik giderek oynamaya baslayan Arda Turan tuttu.
Besiktas ile ilk macina 19 yasinda cikan Sergen Yalcin tuttu.

Recep'in 18 yasinda sahaya surulmesi ondan simdi faydalanmak degil, ona eksiklerini gostererek tecrube kazandirmaksa bunun cok da fazla bir anlami olmamali.

Tabii bir de tecrubeli oyuncularin bol oldugu bir takimda, genc bir oyuncuyu tecrube kazanmasi icin sahaya koymak daha az risk tasir, tecrubeli oyuncular genc oyuncunun aciklarini kapatir. Cok sayida genc oyuncusu olan ve kirilgan bir takimda genc oyuncuyu oynatmak ise buyuk bir risktir.

Iki oyuncunun oyun stillerini karsilastirarak, gelisebilecek veya gelismesi zor ozelliklerini dusunerek bu iki goz onunde oyuncuyu degerlendirmek daha dogru olacaktir.

davidvilla
09.Ocak.2013, 15:44
Burada herkesin atladıgı bir konu var.
Bir oyuncunun ileri de iyi bir oyuncu olup olamayacagını kimse bilemez.
Ama burada pa dediğimiz olay oyuncunun ışık verip vermemesi ile alakalı.
Muhammed -9 olur, ileride de 2.lig topcusu olursa bu Fm gözlemcilerinin hata yaptıgını GÖSTERMEZ.
Bu adamın şu anda verdiği ışık dünya yıldızı olabileceğine dair. Nitekim alt yapılardayken Barcelona'dan falan teklif almış bir oyuncudan bahsetmiyor muyuz?
Aynı şekilde Recep de ışık veriyor ancak Muhammed kadar değil onun kadar konuşulmadı.daha 13 14 yaşındayken haberleri gazeteleri süslemedi. O yuzden -8 olması cok normal.
Bence cok buyuk haksızlık ediliyor Fm gözlemci ekibine.

himone
09.Ocak.2013, 16:05
Burada herkesin atladıgı bir konu var.
Bir oyuncunun ileri de iyi bir oyuncu olup olamayacagını kimse bilemez.
Ama burada pa dediğimiz olay oyuncunun ışık verip vermemesi ile alakalı.
Muhammed -9 olur, ileride de 2.lig topcusu olursa bu Fm gözlemcilerinin hata yaptıgını GÖSTERMEZ.
Bu adamın şu anda verdiği ışık dünya yıldızı olabileceğine dair. Nitekim alt yapılardayken Barcelona'dan falan teklif almış bir oyuncudan bahsetmiyor muyuz?
Aynı şekilde Recep de ışık veriyor ancak Muhammed kadar değil onun kadar konuşulmadı.daha 13 14 yaşındayken haberleri gazeteleri süslemedi. O yuzden -8 olması cok normal.
Bence cok buyuk haksızlık ediliyor Fm gözlemci ekibine.

Bir oyuncunun geçmişte hakkında çok konuşulması çok iyi potansiyele sahip olmasını gerektirmez. Muhammed hakkında 13-14 yaşından beri konuşuluyor evet ama bizi gerçekten tatmin edecek bir performans görmedik. Ben şu an yaptıklarının önemli olduğunu düşünüyorum. Barcelona zamanında istedi diye adamın harika futbolcu olacağını düşünmek bence yanlış olur. Şu anki durumuna bakıldığında ben -9 pa lık olduğunu düşünmüyorum, 3 yıl önce olsa tamam derdik ama futbolcu son dönemde pek ortalıkta yok.

Aynı yaştaki Recep Muhammed kadar ışık vermiyor diyorsun ama son dönemde FB takımında oynamayı başarmış, Muhammed'in oynayamadığı milli takıma girip her maçta maçın yıldızı olmayı başarıyor. Muhammed Recep'ten kötüdür demiyorum dediğiniz gibi iki oyuncu da potansiyele sahiptir ama Muhammed sırf hakkında uzun süre konuşuldu diye Recep'ten daha iyi potansiyele sahip olmamalı bence. Açıkçası benim asıl şikayet ettiğim iki oyuncunun pa değerlerinin farklı olması değil, oyuncunun gelişimi için çok önemli olan gizli ve açık mental özelliklerinin random olması. Bu değerler her oyunda farklı olduğu için oyuncular çok alakasız bir şekilde geliişiyor. Muhammed için fikir sahibi olmak zor olabilir ama bu sene FB forması ile birkaç maçta oynamış Recep için bundan sonra düzenlemeler yapılabilir diye düşünüyorum.

charmofblack
09.Ocak.2013, 16:45
konudan biraz sapmak olacak ama bu konuda araştırmacı olduğundan perpetua'nın görüşlerini merak ediyordum. kendisi de sağolsun düşüncelerini söylemiş. bu konuda ben katılmadığım noktaları belirtmek isterim.

öncelikle hepimiz fenerbahçe'de oldukça genç bir oyuncunun bırakın düzenli, arada bir forma giymesinin imkansıza yakın olduğunu bilir (tamer güney'in kısa bir süre yönetip gençlere şans verdiği dönem hariç). recep bunu başaran nadir oyunculardan hem de 17 yaşında. ben bir fenerbahçeli olarak takımımın bu özelliğinden nefret ediyorum. ama galatasaray biraz daha okullu geleneğine dayandığından genç oyuncular forma şansı bulabiliyorlar. emre 16 yaşındayken oynadı. o yüzden gs li aydın, manisalı caner örnekleri çok da yerinde örnekler değiller. çünkü manisada ve fenerde aynı yaşta forma giymenin eşdeğer olduğunu belirtmek çok da doğru bir yaklaşım değildir.

ayrıca muhammedi barcelona istemiş o yüzden -9PA gerekçesi bana komik geliyor. Bu arada belirteyim, Muhammed bence -9PA olmalı, ama sadece yukarıdaki gerekçeden değil. Çünkü belki hatırlarsınız Abdülkadir vardı Fenerbahçe'ye gelen. Gerrard olacak diyorlardı. oynadığı yaş grubunun en iyilerindendi, fizikliydi ve hakikaten de genç turnuvalarındaki (u17 avrupa şampiyonasının en iyi oyuncusu seçilmişti) başarılarıyla Avrupa'daki birçok kulubün dikkatini çekmişti ve hatta Chelsea istemişti. Ama ne oldu abdülkadir'e fenerde forma bile giyemeden çürüdü gitti. abdülkadir okuyorsa kızmasın :) kendisini tanıyan bir arkadaşım, ne yazık ki çalışma disiplini olmayan tembel bir oyuncu diye bahsetmişti kendisinden. dolayısıyla kendini geliştiremedi. ama abdülkadir hiçbir zaman -9PA falan olmadı onu chelsea istiyor diye.

dolayısıyla sözün özü, evet her yeteneği parlak oyuncu gelişemiyor perpetua'nın örneklerindeki gibi. ama bir kısmı da gelişiyor ve nuri şahin, emre belözoğlu, arda turan oluyor. eski cm serilerinde aynı potansiyelli gençlerden biri okan koç biri tuncay şanlıydı, oyunda ikisi de harikalar yaratırdı. gerçekte biri tuncay oldu, bir ise herkesin unuttuğu okan.

benim şahsi fikrim recep gibi muhammed gibi genç yetenekler 2-3 senede 1 defa gelir. ve bunlardan en fazla yarısının mayası tutar, sonuç olarak 5 yılda 1 türk genç hakikaten türkiye sınırlarının ötesinde bir başarıya sahip olur.

o yüzden muhammed -9PA ile bu ışığı size veriyorsa, ondan aşağı kalmayan recep'in de bu ışığı verdiğini yakalabilmelisiniz ve bu ara güncelleme döneminde en azından -9PA ile oyunda yer alırsa bırakın onu fmciler geliştirsin. geliştiremeyen recep'ten okan koç elde etsin, geliştirebilen arda turan. (benim tercihim determination, ambition gibi ozelliklerine random değerler atanması idi ama perpetua bu kadar kısa sürede onları doğru bilemeyiz dediği için bu görüşe saygı duyarak bu son cümleler kaleme alınmıştır)

ozan42
09.Ocak.2013, 16:54
Keşke yorum yapmadan önce OKUMAK gibi bir özelliğin olsaymış. İyi oyunccu olamazlar değil Dünya yıldızı olamazlar yazıyor, gayet açık diye düşünüyorum, daha ne yazsaydım merak ediyorum. Futbolcuların üzerine düşmek herzaman sonuç vermiyor çünkü Recep Niyaz'ın bir sürü özelliği rasgele çıkıyor, adamın her oyunda farklı özelliklere sahip olması her oyunda farklı sonuçlar çıkmasına sebep oluyor. Ve burada insanlar daha fazla potansiyeli olsun demiyor özellikleri düzgün girilsin diyor. Dikkatli okursanız dikkatli yorum yaparsınız. Başkalarının oyunu bilmediğini iddaa etmek kimsenin işi değil.

Ben Fm 12'de birden fazla kere Beşiktaş kariyerim olmuştu ve hepsinde Muhammed Demirci'yi bir dünya yıldızı haline getirmiştim sürekli Real Madridler Mancheesterlar istiyoru.Oyuncuyu geliştirebilen adam her türlü geliştir.

himone
09.Ocak.2013, 17:39
Ben Fm 12'de birden fazla kere Beşiktaş kariyerim olmuştu ve hepsinde Muhammed Demirci'yi bir dünya yıldızı haline getirmiştim sürekli Real Madridler Mancheesterlar istiyoru.Oyuncuyu geliştirebilen adam her türlü geliştir.

Hala mesajımı düzgün okumadığın açık birşekilde ortada. Dünya yıldızı olamazlar yazısı gerçek hayat için geçerli ve sen birde üstüne FM 12 örneği veriyorsun. Ben de oyunda bir sürü oyuncu yetiştirip Real Madrid, Manchester gibi takımlara sattım, yıllardır oyunu da bu şekilde oynarım. Beşiktaş ile hiçbir zaman kariyerim olmadı ve Muhammed gelişmiyor diye birşey de söylemedim. Hala benim söylemediğim konular hakkında bana cevap yazıyorsun.

Ama sen büyük oyuncusun harika FM oynuyorsun, biz anlamıyoruz bu oyundan!

perpetua
09.Ocak.2013, 18:51
konudan biraz sapmak olacak ama bu konuda araştırmacı olduğundan perpetua'nın görüşlerini merak ediyordum. kendisi de sağolsun düşüncelerini söylemiş. bu konuda ben katılmadığım noktaları belirtmek isterim.

öncelikle hepimiz fenerbahçe'de oldukça genç bir oyuncunun bırakın düzenli, arada bir forma giymesinin imkansıza yakın olduğunu bilir (tamer güney'in kısa bir süre yönetip gençlere şans verdiği dönem hariç). recep bunu başaran nadir oyunculardan hem de 17 yaşında. ben bir fenerbahçeli olarak takımımın bu özelliğinden nefret ediyorum. ama galatasaray biraz daha okullu geleneğine dayandığından genç oyuncular forma şansı bulabiliyorlar. emre 16 yaşındayken oynadı. o yüzden gs li aydın, manisalı caner örnekleri çok da yerinde örnekler değiller. çünkü manisada ve fenerde aynı yaşta forma giymenin eşdeğer olduğunu belirtmek çok da doğru bir yaklaşım değildir.

ayrıca muhammedi barcelona istemiş o yüzden -9PA gerekçesi bana komik geliyor. Bu arada belirteyim, Muhammed bence -9PA olmalı, ama sadece yukarıdaki gerekçeden değil. Çünkü belki hatırlarsınız Abdülkadir vardı Fenerbahçe'ye gelen. Gerrard olacak diyorlardı. oynadığı yaş grubunun en iyilerindendi, fizikliydi ve hakikaten de genç turnuvalarındaki (u17 avrupa şampiyonasının en iyi oyuncusu seçilmişti) başarılarıyla Avrupa'daki birçok kulubün dikkatini çekmişti ve hatta Chelsea istemişti. Ama ne oldu abdülkadir'e fenerde forma bile giyemeden çürüdü gitti. abdülkadir okuyorsa kızmasın :) kendisini tanıyan bir arkadaşım, ne yazık ki çalışma disiplini olmayan tembel bir oyuncu diye bahsetmişti kendisinden. dolayısıyla kendini geliştiremedi. ama abdülkadir hiçbir zaman -9PA falan olmadı onu chelsea istiyor diye.

dolayısıyla sözün özü, evet her yeteneği parlak oyuncu gelişemiyor perpetua'nın örneklerindeki gibi. ama bir kısmı da gelişiyor ve nuri şahin, emre belözoğlu, arda turan oluyor. eski cm serilerinde aynı potansiyelli gençlerden biri okan koç biri tuncay şanlıydı, oyunda ikisi de harikalar yaratırdı. gerçekte biri tuncay oldu, bir ise herkesin unuttuğu okan.

benim şahsi fikrim recep gibi muhammed gibi genç yetenekler 2-3 senede 1 defa gelir. ve bunlardan en fazla yarısının mayası tutar, sonuç olarak 5 yılda 1 türk genç hakikaten türkiye sınırlarının ötesinde bir başarıya sahip olur.

o yüzden muhammed -9PA ile bu ışığı size veriyorsa, ondan aşağı kalmayan recep'in de bu ışığı verdiğini yakalabilmelisiniz ve bu ara güncelleme döneminde en azından -9PA ile oyunda yer alırsa bırakın onu fmciler geliştirsin. geliştiremeyen recep'ten okan koç elde etsin, geliştirebilen arda turan. (benim tercihim determination, ambition gibi ozelliklerine random değerler atanması idi ama perpetua bu kadar kısa sürede onları doğru bilemeyiz dediği için bu görüşe saygı duyarak bu son cümleler kaleme alınmıştır)

Yanlis anlasilmasini istemem ama su anda Fenerbahce kadrosunda 23 yas altinda olup son 1 yilini Fenerbahce'de gecirmis tek oyuncu Recep. Gokay'in kiraya verilmesiyle, kadroda boyle bir oyuncu bulundurma zorunlulugunu kapatan tek oyuncu (gerci Erten Ersu da var ama Mert Gunok'u surekli kadroda bulundurmak herhalde daha mantikli geliyor).

Ligde de surekli kadroda Recep. Ama oyuna girdigi iki mactan birisi macin erken koptugu Antep maci (Sow'un yerine son 6 dakika). Ve 1 ay sonra son 7 dakikada yine Sow'un yerine girip oynuyor Trabzon karsisinda (mac 0-0 olmasina ragmen).

Kupa maclarinda da yedek kadronun yedegi olarak oynadi. Son 6-7 dakika yerine son 10-15 dakika oynayarak. Hatta su anda Salih'in gosterdigi isik, Recep'in gosterdigindan cok daha fazla.

Yani demek istedigim Recep su anda fiilen kadronun bir parcasi ama yeterlilik olarak bir parcasi degil. Pek tabii A takim ile antrenmanlara cikartilarak kendisini gelistirmesi, ilerletmesi isteniyor. Ama bugun Fenerbahce'nin elinde 20-21-22 yasinda ve A takima biraz daha yakin bir oyuncu olsa Recep simdiye kadar aldigi sureyi de alamazdi bence. Gelecek bir yilda inanilmaz bir atlama yapamazsa da yedek kulubesindeki yerini seneye Sahil'e kaptiracaktir. Su anda Super Lig'de hic bir takimin Recep'i ilk 11 oynatacagini dusunmuyorum, ilk 18'e de kontenjan doldurmak icin girer sadece. Bu demek degil ki Recep yetenekli degil. Kesinlikle yetenekli bir futbolcu. Ama bugun genelde Bienvenu'nun veya Semih'in yerine yedekler arasinda oturmasinin tek nedeni genc olmasi ve Fenerbahce'nin bir genc oyuncuyu kulubede oturtmak zorunda olmasi bence. Bu da bence elestirilecek bir konu cunku forma rekabeti yasamak zorunda kalmadan Recep surekli ilk 18'de olacagini biliyor. Gokay takimda olsa, buyuk ihtimalle surekli yedekte duracak oyuncu Gokay olurdu.

Muhammed ise bu kontenjani kapatacak kadrodaki tek oyuncu degil. Hasan Turk, Erkan Kas, Batuhan Karadeniz ve Necip Uysal'in hepsi bu kontenjani kapatiyor. Yani sadece oynatilmasina veya oynatilmamasina bakarak cok fazla sonuc cikartmak dogru degil.

Abdulkadir'in o en iyi oyuncu secildigi U17 turnuvasindaki butun maclarini izlemistim. O takimda bana en parlak goruntuyu veren oyuncu kesinlikle Abdulkadir degildi. Gokhan Tore, Emre Colak, Soner Aydogdu, Batuhan Karadeniz ve Ozgur Cek cok daha fazla ilgimi ceken oyunculardi. Ve cok kaliteli bir U17 kadrosuydu bu kadro. Yedeklerde oturan Muhammet Demir de vardi. Oyuna girdikten sonra sol kanadi Hollanda'ya karsi otobana ceviren Eren Albayrak da vardi. Hatta ilginctir, Gokhan Tore'nin piril piril parladigi ve 3-0 yendigimiz Hollanda takiminda Oguzhan Ozyakup yedek bir oyuncuydu.

O U17 takimindan sonra ben o kadar iyi bir U17 Turk milli takimi izlemedim. O U17 takimi da Fransa ile karsilastiginda bizdeki oyunculardan Batuhan disinda hepsi fizik olarak ezilmisti. O Fransa takiminin yildizi Gael Kakuta daha sonra Chelsea'ye transfer olup, transfer cezasi almalarina neden olmustu.

Neyse, lafi uzatmadan sadede geleyim. Recep'in onunde gercekten cok yol var. Oyun stili rakibin ustune gitmeye cok fazla dayali. Cunku tahminen alt yas gruplarinda hep takimin en yetenekli oyuncusu olmus ve topu ona verip gol atmasi beklenmis. Ama mevcut fizigiyle bunu kendisinden 5-10-15 yas buyuklerle yapmasi mumkun degil. Gerci bunu A2'de oynayarak kapatmasi da pek mumkun degil. Sistemin bir parcasi olarak oynatilmaya zorlanmasi gerekli. Ne hizli (bacaklarinin kisa olmasi bunda etken), ne cok cabuk, ne de omuz omuza mucadeleye girebilecek kadar dengeli/cevik. Bu ozelliklerinin eksikligi gozle gorulurken, cok daha akillica ve basit oynayarak (mesela Alex'in yillarca yaptigi gibi) bu acigini kapatabilir ama bunu da henuz yapmiyor/yapamiyor.

Benim izledigim Muhammed'in oyunu ise rakibin ustune dripling ile gitmeye dayali bir oyun degil. Daha cok baskalarini oynatmaya dayali oynayan bir oyuncu. Ama bunu A takim seviyesinde yapabilmesi icin cok daha mucadeleci bir oyuncu olmasi gerekli. Saklanmamasi, oyun icinde surekliligi saglamasi gerekli.

himone
09.Ocak.2013, 19:13
Yanlis anlasilmasini istemem ama su anda Fenerbahce kadrosunda 23 yas altinda olup son 1 yilini Fenerbahce'de gecirmis tek oyuncu Recep. Gokay'in kiraya verilmesiyle, kadroda boyle bir oyuncu bulundurma zorunlulugunu kapatan tek oyuncu (gerci Erten Ersu da var ama Mert Gunok'u surekli kadroda bulundurmak herhalde daha mantikli geliyor).

Ligde de surekli kadroda Recep. Ama oyuna girdigi iki mactan birisi macin erken koptugu Antep maci (Sow'un yerine son 6 dakika). Ve 1 ay sonra son 7 dakikada yine Sow'un yerine girip oynuyor Trabzon karsisinda (mac 0-0 olmasina ragmen).

Kupa maclarinda da yedek kadronun yedegi olarak oynadi. Son 6-7 dakika yerine son 10-15 dakika oynayarak. Hatta su anda Salih'in gosterdigi isik, Recep'in gosterdigindan cok daha fazla.

Yani demek istedigim Recep su anda fiilen kadronun bir parcasi ama yeterlilik olarak bir parcasi degil. Pek tabii A takim ile antrenmanlara cikartilarak kendisini gelistirmesi, ilerletmesi isteniyor. Ama bugun Fenerbahce'nin elinde 20-21-22 yasinda ve A takima biraz daha yakin bir oyuncu olsa Recep simdiye kadar aldigi sureyi de alamazdi bence. Gelecek bir yilda inanilmaz bir atlama yapamazsa da yedek kulubesindeki yerini seneye Sahil'e kaptiracaktir. Su anda Super Lig'de hic bir takimin Recep'i ilk 11 oynatacagini dusunmuyorum, ilk 18'e de kontenjan doldurmak icin girer sadece. Bu demek degil ki Recep yetenekli degil. Kesinlikle yetenekli bir futbolcu. Ama bugun genelde Bienvenu'nun veya Semih'in yerine yedekler arasinda oturmasinin tek nedeni genc olmasi ve Fenerbahce'nin bir genc oyuncuyu kulubede oturtmak zorunda olmasi bence. Bu da bence elestirilecek bir konu cunku forma rekabeti yasamak zorunda kalmadan Recep surekli ilk 18'de olacagini biliyor. Gokay takimda olsa, buyuk ihtimalle surekli yedekte duracak oyuncu Gokay olurdu.

Muhammed ise bu kontenjani kapatacak kadrodaki tek oyuncu degil. Hasan Turk, Erkan Kas, Batuhan Karadeniz ve Necip Uysal'in hepsi bu kontenjani kapatiyor. Yani sadece oynatilmasina veya oynatilmamasina bakarak cok fazla sonuc cikartmak dogru degil.

Abdulkadir'in o en iyi oyuncu secildigi U17 turnuvasindaki butun maclarini izlemistim. O takimda bana en parlak goruntuyu veren oyuncu kesinlikle Abdulkadir degildi. Gokhan Tore, Emre Colak, Soner Aydogdu, Batuhan Karadeniz ve Ozgur Cek cok daha fazla ilgimi ceken oyunculardi. Ve cok kaliteli bir U17 kadrosuydu bu kadro. Yedeklerde oturan Muhammet Demir de vardi. Oyuna girdikten sonra sol kanadi Hollanda'ya karsi otobana ceviren Eren Albayrak da vardi. Hatta ilginctir, Gokhan Tore'nin piril piril parladigi ve 3-0 yendigimiz Hollanda takiminda Oguzhan Ozyakup yedek bir oyuncuydu.

O U17 takimindan sonra ben o kadar iyi bir U17 Turk milli takimi izlemedim. O U17 takimi da Fransa ile karsilastiginda bizdeki oyunculardan Batuhan disinda hepsi fizik olarak ezilmisti. O Fransa takiminin yildizi Gael Kakuta daha sonra Chelsea'ye transfer olup, transfer cezasi almalarina neden olmustu.

Neyse, lafi uzatmadan sadede geleyim. Recep'in onunde gercekten cok yol var. Oyun stili rakibin ustune gitmeye cok fazla dayali. Cunku tahminen alt yas gruplarinda hep takimin en yetenekli oyuncusu olmus ve topu ona verip gol atmasi beklenmis. Ama mevcut fizigiyle bunu kendisinden 5-10-15 yas buyuklerle yapmasi mumkun degil. Gerci bunu A2'de oynayarak kapatmasi da pek mumkun degil. Sistemin bir parcasi olarak oynatilmaya zorlanmasi gerekli. Ne hizli (bacaklarinin kisa olmasi bunda etken), ne cok cabuk, ne de omuz omuza mucadeleye girebilecek kadar dengeli/cevik. Bu ozelliklerinin eksikligi gozle gorulurken, cok daha akillica ve basit oynayarak (mesela Alex'in yillarca yaptigi gibi) bu acigini kapatabilir ama bunu da henuz yapmiyor/yapamiyor.

Benim izledigim Muhammed'in oyunu ise rakibin ustune dripling ile gitmeye dayali bir oyun degil. Daha cok baskalarini oynatmaya dayali oynayan bir oyuncu. Ama bunu A takim seviyesinde yapabilmesi icin cok daha mucadeleci bir oyuncu olmasi gerekli. Saklanmamasi, oyun icinde surekliligi saglamasi gerekli.

23 yaşaltı konusunu hep merak ediyodum fırsatım varken sormak gerek. Yanılmıyorsam FB'de 23 yaşaltı olarak sadece Özgür Çek vardı, Recep 3 yılı doldurmadığı için bu kriteri sağlayamıyordu. Hatta FB bu sene birkaç maçta bu yüzden 50 bin TL usulsüzlük cezası ödedi. İkincşi yarı bu durum nasıl olacak, eğer ben yanılmıyorsam ve gerçekten bu kriter sağlanamazsa FB hiçbir maça çıkamaz oyunda. Oyunu uzun süredir oynamadığım için bilemiyorum sormak istedim.

Birde dediğin gibi Recep'in mevcut özellikleri zaten beklenildiği gibi yeterli değil, ama oyuncunun gelişimi için önemli olan Determination, Professionalizm ve Ambition özellikleri random olduğu için farklı sonuçlar çıkabiliyor bununla ilgili bir değişklik olur mu yoksa aynı mı kalır? Çünkü ben bundan sonraki FB kariyerimde boşuna uğraşmak istemiyorum, FM Scout kullanmıyorum ve oyuncunun ne olacağı tam bir muamma.

davidvilla
09.Ocak.2013, 20:00
Kusura bakmayın ama bir oyuncu için bütün otoriteler dünya yıldızı olacak diyorsa o oyuncunun pa sı -9 olmalı.
Eger otoriteler bir oyuncu için Fenerbahce'nın vazgecilmez oyuncusu olacak diye yorum yapıyorlarsa pası -8 olmalı.

Pa Ca belirleyen fm gözlemcisi değil. Mesela Perpetua izler adamları der ki atıyorum Kayseriden İbrahim Recep'ten de Muhammed'ten de daha buyuk yetenek basar -9u. Ben o yuzden bir oyuncu hakkında genel kamuoyu görüşüne göre verilmeli diyorum ve öyle verilmiş dogru verilmiş.
Fenerbahceliler hariç genel kamuoyu görüşü Muhammed'in Recep'e göre daha buyuk bir yetenek olduğudur.

Eğer Muhammed -9 ise Recep -8 olmalıdır. Eğer muhammed -8 ise Recep -7 olmalıdır.

Gncl1905
09.Ocak.2013, 20:09
Şahsi fikrim eğer illa biri -9 alacaksa Salih Uçan'ın almasıdır. Recep'in yeteneğini sadece Fenerbahçeliler görüyor herhalde biz bir şey göremiyoruz çünkü. Arada sırada son dakikalarda oyuna dahil oluyor onda da bir şey yapamıyor. He gelişebilir bir şey diyemem. Örneğin Arda Turan'ın da -9 aldığını hatırlamıyorum ama Arda oldu işte. Şu an CA'sı -9'luk dilim içerisinde.

Genel düşüncem ise Türkiye'de -9'a layık birini görmüyorum. Olursa Salih olsun olmasa da çok aramam. Fenerbahçe hele genç yetiştirme konusunda tamamiyle kötü bir şöhrete sahip.

perpetua
09.Ocak.2013, 20:38
23 yaşaltı konusunu hep merak ediyodum fırsatım varken sormak gerek. Yanılmıyorsam FB'de 23 yaşaltı olarak sadece Özgür Çek vardı, Recep 3 yılı doldurmadığı için bu kriteri sağlayamıyordu. Hatta FB bu sene birkaç maçta bu yüzden 50 bin TL usulsüzlük cezası ödedi. İkincşi yarı bu durum nasıl olacak, eğer ben yanılmıyorsam ve gerçekten bu kriter sağlanamazsa FB hiçbir maça çıkamaz oyunda. Oyunu uzun süredir oynamadığım için bilemiyorum sormak istedim.

Birde dediğin gibi Recep'in mevcut özellikleri zaten beklenildiği gibi yeterli değil, ama oyuncunun gelişimi için önemli olan Determination, Professionalizm ve Ambition özellikleri random olduğu için farklı sonuçlar çıkabiliyor bununla ilgili bir değişklik olur mu yoksa aynı mı kalır? Çünkü ben bundan sonraki FB kariyerimde boşuna uğraşmak istemiyorum, FM Scout kullanmıyorum ve oyuncunun ne olacağı tam bir muamma.

Oyunda kadroda bir bos yer birakinca bu sorun ortadan kalkiyor. Ama ilerleyen yamalarda bu 23 yas alti alt yapi oyuncusu yerine 23 yas alti takimda 1 yil oynamis oyuncu olarak degissecek.

Recep'i baska oyunculara egittirerek profesyonellik, kararlilik ve hirs gibi ozelliklerini gelistirmek mumkun. Hatta Kuyt gibi bir firsat var Fenerbahce'nin kadrosunda. Sizin yerinizde olsam oyunu kurar kurmaz, Recep'in ozelliklerine bakmadan Kuyt'un onu saha disinda egitmesini isterdim. Bunu 2-3 sezon yaptiktan sonra Recep'in gelismemesi icin hic bir neden yok.

Spe1907
09.Ocak.2013, 20:45
Recep'inde Muhammed'inde -8 PA alması gerektiğini savunuyorum bende ama Recep şuan itibari ile Muhammedden iyidir bunun kanıtı genç milli takımdaki performansları. Fb deki Bjk deki performanslarını bi kenara bırakalım, bu iki oyunyu burdaki herkesten fazla izleyen ve ikisi arasında bir seçim yapabilen adamlar genç milli takımların antrenörleri ve onların seçimide Recep. Ama perpatuaya göre bunun nedeni Muhammedin yeteneği değilmiş başka nedenlerden dolayı çağırılmıyormuş.

Muhammed'in şuan -9 PA almasının tek nedeni bi kaç sene önceki Barça durumları, Barça araştırmacısı durumu bilse güler herhalde sanki adamların altyapıdaki her adam -9 veya -10.

Son olarak geçenlerde arkadaşla multiplayer FM oynayalım az kasması açısından fm08 ile kariyer yapalım dedik.editörden şöyle bi bakıyım dedim bizim takımlar o zamanlar ne durumdaymış diyede şöyle müthiş bi tablo gördüm onuda paylaşmadan geçmek istemiyorum :D

http://i.imgur.com/pXIQq.png

charmofblack
09.Ocak.2013, 21:19

recep niyaz'ı futbol anlamında herkesten çok tanıyan onun hocaları ve birlikte oynayan oyunculardır. volkan demirel'in quiz programında recep niyaz'la alakalı yaptığı açıklamalardan (mesela 10 senedir futbol oynuyorum. gördüğüm en yetenekli futbolcudur demesi. buradaki yetenek flair manasında değil, tüm konuşma izlendiğinde total bir yetenekten bahsedildiğini anlayabiliriz) bile kendisinin ne kadar gelecek vaadettiğini anlayabilirsiniz. bu oyuncuya idmanlarda ve çıktığı maçlarda fasulye niyetinde davranılmadığına ve buna rağmen dikkat çektiğine göre demekki gayet de a takım seviyesinde oynayabilir. keza altyapı hocaları ve yeteneksiz :) A takımı hocasının da kendisi hakkında oldukça ışık verici söylemleri var. ben uzun süredir bu denli beklentiye girilen bir futbolcu olmadığı için kendisinden beklentim büyük. tabi ki önünde büyük bir yol var. umarım başarılı olur.

tabi burada herkes fikir beyan edecek ancak şu bir gerçek ki recep sezon başında sadece "ya bi recep varmış fenerde" denilen noktadan; takımla birlikte kadroya girmiş, maça çıkmıs, gol atmıs ve taraftarı heyecanlandıran bir noktaya gelmiş oyuncudur.

himone
09.Ocak.2013, 22:05
Oyunda kadroda bir bos yer birakinca bu sorun ortadan kalkiyor. Ama ilerleyen yamalarda bu 23 yas alti alt yapi oyuncusu yerine 23 yas alti takimda 1 yil oynamis oyuncu olarak degissecek.

Recep'i baska oyunculara egittirerek profesyonellik, kararlilik ve hirs gibi ozelliklerini gelistirmek mumkun. Hatta Kuyt gibi bir firsat var Fenerbahce'nin kadrosunda. Sizin yerinizde olsam oyunu kurar kurmaz, Recep'in ozelliklerine bakmadan Kuyt'un onu saha disinda egitmesini isterdim. Bunu 2-3 sezon yaptiktan sonra Recep'in gelismemesi icin hic bir neden yok.

Bilgi için çok sağol. Oyuncu gelişiminde zaten ilk yaptığım iş tutordur ve Kuyt gerçekten büyük fırsat.

perpetua
09.Ocak.2013, 22:52
Recep'inde Muhammed'inde -8 PA alması gerektiğini savunuyorum bende ama Recep şuan itibari ile Muhammedden iyidir bunun kanıtı genç milli takımdaki performansları. Fb deki Bjk deki performanslarını bi kenara bırakalım, bu iki oyunyu burdaki herkesten fazla izleyen ve ikisi arasında bir seçim yapabilen adamlar genç milli takımların antrenörleri ve onların seçimide Recep. Ama perpatuaya göre bunun nedeni Muhammedin yeteneği değilmiş başka nedenlerden dolayı çağırılmıyormuş.

Muhammed'in şuan -9 PA almasının tek nedeni bi kaç sene önceki Barça durumları, Barça gözlemcisi durumu bilse güler herhalde sanki adamların altyapıdaki her adam -9 veya -10.

Son olarak geçenlerde arkadaşla multiplayer FM oynayalım az kasması açısından fm08 ile kariyer yapalım dedik.editörden şöyle bi bakıyım dedim bizim takımlar o zamanlar ne durumdaymış diyede şöyle müthiş bi tablo gördüm onuda paylaşmadan geçmek istemiyorum :D

http://i.imgur.com/pXIQq.png

Bizim arastirmaya baslamamiz 2008'den sonra oldu, bu arada. :) Yaptigimiz degisikliklerden sonra da yanilmiyorsam 6 tane -8'lik oyuncu vardi.

O donemde Barcelona'nin 3 tane -9, 16 tane de -8'lik oyuncusu vardi bu arada.

Su anda Galatasaray'da -8'lik oyuncu yok. Turkiye'de pek -8'lik oyuncu yok hatta yanilmiyorsam.

2008'de Batuhan Karadeniz, Emre Colak, Gokhan Tore'nin doneminde Avurupa Samiyonasina katilip Hollanda, Sirbistan ve Iskocya'nin oldugu gruptan lider ciktik, Yari finalde Fransa'ya penaltilarla elendik.

2009'da Muhammet Demir, Sezer Ozmen, Orhan Gulle'nin doneminde Avrupa Sampiyonasina katilip, Almanya, Hollanda ve Ingiltere'nin oldugu grupta sadece Ingiltere'yi yenerek 3. olduk.

2010'da Artun Akcakin ve Okay Yokuslu'nun doneminde Avrupa Sampiyonasina katilip, Ingiltere, Cek Cumhuriyeti ve Yunanistan'in oldugu grupta ikinci olduk. Yari finalde Ispanya'ya yenilerek elendik.

2011'de Enver Cenk Sahin, Hakan Calhanoglu'nun doneminde elit tur'da Almanya, Ukrayna ve Isvicre'nin grubundan cikamadik ve finallere kalamadik.

2012'de Recep Niyaz ve Muhammed Demirci'nin doneminde elit tur'da Almanya, Portekiz ve Bulgaristan'in oldugu grupta gol atamayip, puan da alamadan sonuncu olduk. Ilk turda ise Iskocya ve Makedonya ile berabere kalip, San Marino'yu yenerek gruptan 2. cikmistik.

2013'teki U17 daha da kotu. Kazakistan, Hirvatistan ve Israil'in oldugu grupta sadece Kazakistan'i yenip diger iki maci kaybedip, 3. olarak Elit tur'a bile cikamadik.

Simdi bu dususu gorunce, bir de o gosterdigin listedeki oyuncularin genc yas turnuvalarinda basarili olup, cogunun A takim seviyesinde basarili olmadigini gorunce senin reaksiyonun ne olurdu?

Bir tarafta Avrupa sampiyonalarina katilmis, dunya sampiyonalarina katilmis ve yas gruplarinin en iyileri arasinda boy gostermis gencler. Diger tarafta ise bu seviyeye cikamamis gencler.

Biraz genc takimlari izleyin, tavsiye ederim.

perpetua
09.Ocak.2013, 23:12
recep niyaz'ı futbol anlamında herkesten çok tanıyan onun hocaları ve birlikte oynayan oyunculardır. volkan demirel'in quiz programında recep niyaz'la alakalı yaptığı açıklamalardan (mesela 10 senedir futbol oynuyorum. gördüğüm en yetenekli futbolcudur demesi. buradaki yetenek flair manasında değil, tüm konuşma izlendiğinde total bir yetenekten bahsedildiğini anlayabiliriz) bile kendisinin ne kadar gelecek vaadettiğini anlayabilirsiniz. bu oyuncuya idmanlarda ve çıktığı maçlarda fasulye niyetinde davranılmadığına ve buna rağmen dikkat çektiğine göre demekki gayet de a takım seviyesinde oynayabilir. keza altyapı hocaları ve yeteneksiz :) A takımı hocasının da kendisi hakkında oldukça ışık verici söylemleri var. ben uzun süredir bu denli beklentiye girilen bir futbolcu olmadığı için kendisinden beklentim büyük. tabi ki önünde büyük bir yol var. umarım başarılı olur.

tabi burada herkes fikir beyan edecek ancak şu bir gerçek ki recep sezon başında sadece "ya bi recep varmış fenerde" denilen noktadan; takımla birlikte kadroya girmiş, maça çıkmıs, gol atmıs ve taraftarı heyecanlandıran bir noktaya gelmiş oyuncudur.

Oyunda da zaten gelecek vaad ediyor Recep. Turkiye'de en cok gelecek vaad eden 20 yas altindaki 8 oyuncudan bir tanesi.

Eskiden yuksek potansiyeller cok daha fazla veriliyordu. Bu sadece Turkiye'de degil, veritabaninin genelinde boyleydi.

FM 2009'da 2099 tane -8, -9 ve -10 PA'li oyuncu varken, FM 2013'te toplam 1205 tane -8, -9 ve -10 PA'li oyuncu var.

Yani gecmiste boyle yapmistiniz, simdi niye boyle yapiyorsunuzun aciklamasi biraz da bu esasinda.

ozan42
10.Ocak.2013, 00:07
Hala mesajımı düzgün okumadığın açık birşekilde ortada. Dünya yıldızı olamazlar yazısı gerçek hayat için geçerli ve sen birde üstüne FM 12 örneği veriyorsun. Ben de oyunda bir sürü oyuncu yetiştirip Real Madrid, Manchester gibi takımlara sattım, yıllardır oyunu da bu şekilde oynarım. Beşiktaş ile hiçbir zaman kariyerim olmadı ve Muhammed gelişmiyor diye birşey de söylemedim. Hala benim söylemediğim konular hakkında bana cevap yazıyorsun.

Ama sen büyük oyuncusun harika FM oynuyorsun, biz anlamıyoruz bu oyundan!

Ben sana oyunu kötü oynuyorsun gibi birşey söylemedim yalan yanlış bilgiler verenlere söyledim.Oyuncu ne yaparsanız yapan gelişmiyor tarzında cümleler kuranlara seslendim.Üstüne alınma o zaman ve bilgeliğinde sende kalsın.

DarkCi
10.Ocak.2013, 00:14
Ben bu oyunu oynamayı bilmiyorum galiba MUHAMMED üzerinden konuşacağım. Fm 12 olsun 13 olsun potansiyel değeri 157 yi hiç geçmedi ve arkadaşın paylaştığı gibi de hiç olmadı. en son fm 12 de potansiyeli 157 olduydu. Fm 13 de ise şimdi oynuyorum ve 140 veriyo ya ben geliştirmekten anlamıyorum yada antremanını yanlış yaptırıyorum :) saygılarımla.

Spe1907
10.Ocak.2013, 00:23
Ben sana oyunu kötü oynuyorsun gibi birşey söylemedim yalan yanlış bilgiler verenlere söyledim.Oyuncu ne yaparsanız yapan gelişmiyor tarzında cümleler kuranlara seslendim.Üstüne alınma o zaman ve bilgeliğinde sende kalsın.

Başka bir konuda da aynı şekilde sen millete bilmiyorsanız konuşmayın gibi şeyler diyip PA değerinin oyuncunun performansına göre azalıp arttığını savunuyordun sana önerim önce kendim iyice araştır öğren ondan sonra insanlara bu şekilde laflar et.

Ayrıca yukarda Muhammed'i her türlü geliştirdiğini söylemişsin determination-ambition ve professionalism değerlerini 1-5 arası değerler ver editörden ve öyleyken geliştirde göriyim, geliştiremediğini söyleyen arkadaşlarda bu tür şeyler olduğu için geliştirememişlerdir sende de yüksek çıkmıştır o yüzden geliştirmişsindir.

Deus Dominus
10.Ocak.2013, 01:46
Recep'e el attım bakalım ne kadar gelişecek, Sezer Öztürk'le bir 6 ay geçirdi toparlanması için, şu an dengeli kişiliğe sahip. Şimdi Meirele'le çalıştırıcam. Ve en son öldürücü vuruş, Dirk Kuyt kanatları altına alacak :D Sıkıyosa gelişmesin.

perpetua
10.Ocak.2013, 02:03
Ben olsam Sezer'in yanina pek yaklastirmazdim. :)

Meireles de cok harika bir ornek degil.

Ama Kuyt ve Yobo ozellikle profesyonelligi gelistirmek icin cok iyi ornekler.

Deus Dominus
10.Ocak.2013, 02:09
Çocuk birden şoka girmesin dedim. Malum Kuyt neredeyse perfectionist birisi, aralarında büyük kişilik farkı olursa tutoring sağlıklı sonuç vermez, geri tepebilirdi. Kuyt şu an Salih'i çalıştırıyor ve Salih'in gelişimi oldukça hızlı. Bu arada bir de sol bek varmış Fenerbahçe altyapısında, Hüseyin Rüzgar isminde. p.a'sı nedir ne değildir bilmiyorum ama iyi gelişecek gibi duruyor, bireysel antrenmana ve tutoring'e çok olumlu tepki verdi.