PDA

View Full Version : Barcelona'yı maymun etmek

Tunguska1907
16.Ocak.2013, 06:22
Son iki sezondur Şampiyonlar Ligi'nde çok kötü sonuçlara imza attıktan sonra bu grup gelince en iyi ihtimalle 2. normal şartlarda 3. olurum diyordum. Sezon başında 23 yaş olimpiyatlarından dolayı takımın yarısı yoktu yedeklerle çıktım ve Carlos Fierro öyle bir geldi ki Ademilson'u kesmek zorunda kaldım. Sezon başında Süper Kupa'yı ezeli rakibim Ajax'a 4-1'le kaybedince takım sanki daha da bir hırslandı ve önümüze gelene hiç acımadık golleri attık. Özellikle de Fierro uçuyor şu anda. Takımın diğer oyuncuları da onun bu performansına gayet iyi uyum sağladı diyebilirim ki sakatlıklar da olmasa iyi olurdu.

Barcelona konusuna gelirsek; İlk maçı Camp Nou'da oynayacaktık. Hatta içimden Yahşi Batı filmindeki o efsane replik geldi "... bari" dediği. :D Takımı defansif oynatmadım yine hücum futbolu ile oyunu 3. bölgeye yığmak istedim. İlk golü buldum ardından Barça saldırdı eşitliği yakaladı. Son saniyelerde kornerden attığım gol ile soyunma odasına moralli girdik. Ne olduysa ikinci yarıdan sonra oldu ve sonuç bu:

http://imgim.com/barca16gd.png

http://imgim.com/barca16.png

Sonra rövanş maçına geldi sıra. İlk 11'den 5 oyuncum sakattı ki bunların üçü bek oyuncusu. Yani maça beksiz çıktım. Orta sahadaki Holger Stein'ı koydum bek olarak. İlk yarıyı yine mucize bir şekilde üstün götürdüm. Ben bile şaşırdım o kadar eksikle Barcelona'yı yenebildiğime ve hatta farka gidebildiğime. İlk yarı da 2 golüm de daha sayılmadı. O 2 golden biri sayılsaydı ikinci yarı tarihi farka gidebilirdim öyle diyeyim. İkinci yarı Barça kontralarla vurdu beni. Llorente benim defansın dengesini bozdu. Biraz benim de açgözlülüğüm oldu diyebilirim. Takımı hiç geri çekmedim saldırmaya devam ettim 2 kontradan gol yedim neyseki maçı kazandım o açıdan mutluyum.
http://imgim.com/barca32.png

http://imgim.com/barca32mv.png

Şampiyonlar Ligi'nde gayet iyi gidiyorum. Ligde de aynı durum söz konusu. :D

Bu da Şampiyonlar Ligi Grup F:

http://imgim.com/grupf.png

5. sezonda tam taktiğim oturdu ve oyuncularım birbirine alıştı. Hatta şöyleki geçen sezonun kadrosuyla hemen hemen aynı. 2 değişiklik var onlar da zaten yıllardır kadromdaydı. Biri Ademilson'un yerine Fierro ilk 11'de oynuyor. Diğeri de Mudingayi'nin yerine bir regen. Başka hiçbir değişiklik yok. 3. sezondan beri çok radikal değişiklikler yapmadım kadroda. Azar azar yaptım değişiklikleri ve sonuç ortada. Hatta bir keresinde Şampiyonlar Ligi'nde 0 çekiyordum ki şans eseri aldığım bir galibiyetle 0 çekmekten kurtuldum. Oyuncularım aynı kaldı taktikte oynama yaptım ve bu gün Barcelona gibi bir takımı böyle madara eder duruma geldim. 2 kupa eksiğim var. Biri Şampiyonlar Ligi diğeri de Kıtalararası kupa. Bunları da aldıktan sonra başka bir ülkeye giderim sanırım. :)

Ekleme: Taktik ve oyuncularla ilgili sorunuz varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Kaka Leite
16.Ocak.2013, 06:34
Geçen seride bu başıma 2 kere geldi.

Bir gruplardan çıktıktan sonra ilk sezonumda Fenerbahçe idim ve Barça ile eşleştim.

İlk maç evimde 6-0 kazandım ben rahat rahat takılırken rövanş 8-0 Barcelona üstünlüğü ile bitti.

Bir kere daha Fenerbahçe ile farklı bir kariyerde eşleştim ve yine farklı yendim. Barcelona ile eşleşince oluyor böyle şeyler nedense..

Tunguska1907
16.Ocak.2013, 06:39
Geçen seride bu başıma 2 kere geldi.

Bir gruplardan çıktıktan sonra ilk sezonumda Fenerbahçe idim ve Barça ile eşleştim.

İlk maç evimde 8-0 kazandım ben rahat rahat takılırken rövanş 9-0 Barcelona üstünlüğü ile bitti.

Bir kere daha Fenerbahçe ile farklı bir kariyerde eşleştim ve yine farklı yendim. Barcelona ile eşleşince oluyor böyle şeyler nedense..

Aslında bu galibiyet bir tesadüf değil. 5 yıllık bir sürecin ürünü diyebilirim. Yıllarca birbirleriyle birlikte oynayan oyuncuların ürünü. 3 sezon da aynı taktiği kullanıyorum ve takım kimyası şu an olağanüstü seviyede.

Şu an Vitesse ile oynuyorum dakika 29 ve 3-0 öndeyim. Bu da puan tablosu.

http://imgim.com/eredivise.png

Fm 12'de Hoffenheim ile uzun yıllar uğraşmıştım ve bu seride de Psv için baya uğraştım. Son iki seride ilk defa takımlarımla gayet ilgileniyorum ve daha keyifli oluyor. Çok emek harcadım ve buna değdi. :)

Kaka Leite
16.Ocak.2013, 06:41
Bu arada skor 6-0 'a 8-0'mış, Forumdan bakıp düzelttim :0:

perpetua
16.Ocak.2013, 14:08
Tito Villanova'nin taktiksel tercihlerinin hic bir tanesi girilmemis veritabanina. Oyun her acildiginda cikan farkli tercihlerin urunudur bence bu.

KanaKe
16.Ocak.2013, 14:19
bendede barca nedense ambargo koydu sampiyonlar ligine :)

Tunguska1907
16.Ocak.2013, 23:06
bendede barca nedense ambargo koydu sampiyonlar ligine :)

Bende de Manchester United bu şekilde ilerliyor. 3 yıldır üst üste Şampiyonlar Ligi'ni alıyor. :)

Tito Villanova'nin taktiksel tercihlerinin hic bir tanesi girilmemis veritabanina. Oyun her acildiginda cikan farkli tercihlerin urunudur bence bu.

Tito ayrıldı Barça'dan. :)

perpetua
17.Ocak.2013, 01:18
Tito ayrıldı Barça'dan. :)

O zaman zaten yerine gelene gore her turlu sey olabilir. :)

nowayyy
17.Ocak.2013, 17:14
taktiğinden ekran görüntüleri ekleyebilir misin :)
ya da görüntü olmasada diziliş ve takım talimatları gibi bilgiler verir misin

himone
17.Ocak.2013, 18:08
Barcelona'yı sen değil oyun maymun etmiş resmen. Her oyunda farklı bir Barcelona çıkıyor, her takıma olduğu gibi. Adamlar ya bütün kupalara ambargo koyuyor ya da çok kötü oynuyorlar.

Benim ilk oyunumda ilk sezon Sevilla şampiyon olmuştu mesela Barcelona da 4-5 gibi bir sıradaydı. Bu durum da devre arası güncellemesi ile düzeltilir diye düşünüyorum.

Eskiden bu tarz takımlar ne olursa olsun yenilmez olulardı şimdi herşey oluyor oyunda. Galiba Manchester, Juventus ve Roma gibi takımların kabusumuz olduğu zamanları, ne yaparsak yapalım kaç kere maçı tekrar edersek edelim yenemediğimizi hatırlıyordur herkes. Şimdi taktiğe biraz dikkat edip uğraştın mı herkesi yeniyorsun hem de fark atarak.

Tunguska1907
18.Ocak.2013, 06:17
taktiğinden ekran görüntüleri ekleyebilir misin :)
ya da görüntü olmasada diziliş ve takım talimatları gibi bilgiler verir misin

http://imgim.com/taktik2.png

Barcelona'yı sen değil oyun maymun etmiş resmen. Her oyunda farklı bir Barcelona çıkıyor, her takıma olduğu gibi. Adamlar ya bütün kupalara ambargo koyuyor ya da çok kötü oynuyorlar.

Benim ilk oyunumda ilk sezon Sevilla şampiyon olmuştu mesela Barcelona da 4-5 gibi bir sıradaydı. Bu durum da devre arası güncellemesi ile düzeltilir diye düşünüyorum.

Eskiden bu tarz takımlar ne olursa olsun yenilmez olulardı şimdi herşey oluyor oyunda. Galiba Manchester, Juventus ve Roma gibi takımların kabusumuz olduğu zamanları, ne yaparsak yapalım kaç kere maçı tekrar edersek edelim yenemediğimizi hatırlıyordur herkes. Şimdi taktiğe biraz dikkat edip uğraştın mı herkesi yeniyorsun hem de fark atarak.

İlk sezon Avrupa Ligi'ndeydim ve kuraların da yardımıyla kupayı aldım. İkinci sezon Şampiyonlar Ligi'nde yine Avrupa Ligi'ne kaldım. 3. Sezon 0 çekmekten son maçta kurtuldum. 4. sezon son 16'da elendim ve bu 5. sezonum. Yani 5. sezonluk bir emeğin ürünü. Barça gayet iyi gidiyor fakat 5 sezonluk emeğimin karşılığını aldım diyebilirim. İlk 18'deki 15 oyuncu milli takımlarında vazgeçilmezleri. Hatta biri de Draxler ki o da Alman milli takım olayından dolayı gidemiyor. Bilemiyorum diğer kariyerlerde nasıl ama bu oyun gayet güzel şimdilik. Ha Barça gitti Man United geldi orası ayrı. Guardiola, Alex Ferguson'dan sonra iyi bir ivme yakalattı takımına. :)