PDA

View Full Version : Serbest vuruş

Alicannike
27.Ocak.2013, 01:56
Arkadaşlar sorun bende mi bilmiyorum ama acaba neden çok iyi futbolcular frikik atamıyor oyunda mesela uzun şut ve serbest vuruşu 20 bile olsa oyuncunun serbest vuruştan çok az gol oluyor.Gerçek hayatta Alex bir çok gol atıyorsa frikikten bir sezonda oyunda hep isabetsiz atıyor eğer sorun bendeyse yardımlarınızı istiyorum teşekkürler.

Dooki
27.Ocak.2013, 02:43
Tam olarak hangileri olduğunu bilmiyorum ama sadece frikik ve uzun şut değil, bir çok mental özelliğin de etkisi var. Bunun dışında oyuncunun tekniğinin de iyi olması lazım.

Alicannike
27.Ocak.2013, 04:18
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Peki sizce Alex gibi özellikleri gayet yerinde olan gerçekte güzel gollerini seyrettiğimiz bu futbolcunun oyunda atamama sebebi ne olabilir düşündükçe mantıklı bir neden gelmiyor aklıma.

UgurcanOrhan
27.Ocak.2013, 06:02
ilk patchte de çoğu isabet buluyordu yanlış hatırlamıyorsam sanırım tam dengeyi oturtamadılar

Dooki
27.Ocak.2013, 12:24
Ben oyunu oynamadığım için sallıyorum mantığımla ehehe, oyunla alakalı bir durum varsa bilmiyorum tam açıkçası.

Deus Dominus
27.Ocak.2013, 19:38
Kendimce fikrimi belirteyim serbest vuruşlar ile ilgili.
Şimdi teknik özelliklerden en önemlisi doğal olarak serbest vuruşlar. Bu özelliğin 15 ve üzerinde olması fark yaratır ama tek başına yeterli değil.
Serbest vuruştan skor üretebilmek için seçeceğimiz oyuncunun iyi frikik kullanabilmesi, uzaktan şutlarının iyi olması, teknik kapasitesinin yüksek olması ve bence daha da önemli olanı soğukkanlılık ve konsantrasyon özelliklerinin de yüksek olması gerekir.

Uzaktan şutlar; çünkü hedef kale, hedef gol atmak.
Teknik; çünkü tekniği yüksek oyuncu topu istediği yöne, yere, hedefe göndermekte daha başarılı olur, kısacası daha isabetli serbest vuruş kullanır.
Soğukkanlılık ve konsantrasyon(penaltılar için de geçerli); çünkü duran topu kullanacak oyuncunun halet-i ruhiyesi(?!) de etki eder yeteneğini göstermesine.

Hatta bir tane daha ekleyeyim, uzak mesafeli serbset vuruşlarda güç de önemlidir, mesafe arttıkça sarf etmesi gereken efor da artar çünkü.

Önder HOCA
28.Ocak.2013, 00:51
crossing in çok etkisi var ayrıca falsolu top ppmi de çok önemli