PDA

View Full Version : Takım Baskı Kuramıyor

emremetin
03.Şubat.2013, 01:06
Merhabalar. Fm 2013'te Fenerbahçe ile kariyer yapıyorum. Ama takım bir türlü istediğim baskıyı kurmuyor. Pres seviyelerini en üst seviyeye getiriyorum yine de banamısın demiyor. Özellikle Galatasaray maçlarında bana öyle bir pres yapıyorki defanstan top çıkartamıyorum. Benim de böyle pres yapmam için ne yapmam gerekiyor?

ozan42
03.Şubat.2013, 02:01
Kenar talimatlarından " Rakibi rahatsız et "komutunu uyguyabilirsin.

okocha6
03.Şubat.2013, 03:06
Sağda krasic sol da stochun top kapmaları pek iyi değil kuyt ve canerle başlayıp bekleri de ofansif hücum görevli yaparsan etkili pres yapabilirsin ancak şunu da diyim ki gsnin kadrosu özellikle orta sahası fenerden çok daha iyi. Melo ve selçuk ikilisinin özellikleri inanılmaz(meloyu çok abartmışlar. Emre Çolak ve Engin Baytarın özellikleri de çok iyi hamit de var, geriden gelen eboue var. İlerde Umut ile elmanderde de baskı yapma özelliği var, varoğlu var yani.Bir tek sen değil herkse gsye karşı zorlanıyor çünkü oyuncu özellikleri inanılmaz.

emremetin
03.Şubat.2013, 03:06
Teşekkürler. "Rakibi rahatsız et" komutunu denicem.

okocha6
03.Şubat.2013, 03:07
Merhabalar. Fm 2013'te Fenerbahçe ile kariyer yapıyorum. Ama takım bir türlü istediğim baskıyı kurmuyor. Pres seviyelerini en üst seviyeye getiriyorum yine de banamısın demiyor. Özellikle Galatasaray maçlarında bana öyle bir pres yapıyorki defanstan top çıkartamıyorum. Benim de böyle pres yapmam için ne yapmam gerekiyor?

Kuyt ve caneri oynatman bekleri de ofansif yapman gerekir bence. Oyun mantalitesi de hücum olmalı ilerde baskı yapabilme açısından.

emremetin
03.Şubat.2013, 03:11
Sağda krasic sol da stochun top kapmaları pek iyi değil kuyt ve canerle başlayıp bekleri de ofansif hücum görevli yaparsan etkili pres yapabilirsin ancak şunu da diyim ki gsnin kadrosu özellikle orta sahası fenerden çok daha iyi. Melo ve selçuk ikilisinin özellikleri inanılmaz(meloyu çok abartmışlar. Emre Çolak ve Engin Baytarın özellikleri de çok iyi hamit de var, geriden gelen eboue var. İlerde Umut ile elmanderde de baskı yapma özelliği var, varoğlu var yani.Bir tek sen değil herkse gsye karşı zorlanıyor çünkü oyuncu özellikleri inanılmaz.

Dediklerin doğru ama ilk sezon transfer bütçesi az olduğu için gerekli takviyeleri yapamıyorum. Diğer sezonlarda aradaki fark kapanıyo zaten. Benim amacım ilk sezonda neler yapabilirim.Dediğin gibi kanatlarda Kuyt ve Caner'i kullanmam daha iyi olacaktır.

okocha6
03.Şubat.2013, 03:37
Dediklerin doğru ama ilk sezon transfer bütçesi az olduğu için gerekli takviyeleri yapamıyorum. Diğer sezonlarda aradaki fark kapanıyo zaten. Benim amacım ilk sezonda neler yapabilirim.Dediğin gibi kanatlarda Kuyt ve Caner'i kullanmam daha iyi olacaktır.

Transfer bütçesi arttırılabiliyor(17-18 milyon tlye) meirelesi sat gitsin kondisyonu çabuk düşüyor. Ruben yttegard jensseni ucuza alıp oynatabilirsin yerine. 3-6 milyon tlye.

capkin84
05.Şubat.2013, 13:21
Taktiğinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.. Bende fenerbahçe ile bir kariyer oynuyorum. Evet Galatasaray çok güçlü .. Durdurulması zor ama.. Top göstermeden yendim diye bilirim.. Nannarın modern futbolunu bir dene.. sağ da krasic. sol açık stoch. wing back caner.. Bu arada meriellesi sakın satma.. güç ve kondisyon çalıştır... orta sahanın göbeğinde oyunu iki yönlü olarak çok iyi oynuyor..

emremetin
05.Şubat.2013, 15:25
Şimdi bi taktik yaptım çok iyi pres yapıyorlar. Galatasaray'ı 3 - 0 Beşiktaş'ı 6 - 1 yendim. Şimdilik sorun düzelmiş gibi duruyor.

mustiUA
05.Şubat.2013, 15:27
FG(H) YRD(H)

KO(H) İYO(D) DOS(D) KO(H)

OB(D) SS(S) SAS(S) OB(D)

GK(S)

Dostum benim taktik bu hücum, akıcı, pres daha fazla, pas daha seri bu şekilde oynuyorum yazmadığım varsa uyarırsın bakarım tekrar. bi de maç başlayınca kenar talimatlarından hemen rakibi rahatsız et ve bekleri ileri çıkartı seçiyorum ilk dakikadan itibaren böyle oynuyorum çokta etkili oluyor bi dene istersen

emremetin
05.Şubat.2013, 19:35
FG(H) YRD(H)

KO(H) İYO(D) DOS(D) KO(H)

OB(D) SS(S) SAS(S) OB(D)

GK(S)

Dostum benim taktik bu hücum, akıcı, pres daha fazla, pas daha seri bu şekilde oynuyorum yazmadığım varsa uyarırsın bakarım tekrar. bi de maç başlayınca kenar talimatlarından hemen rakibi rahatsız et ve bekleri ileri çıkartı seçiyorum ilk dakikadan itibaren böyle oynuyorum çokta etkili oluyor bi dene istersen

Taktiği yapıp denicem. Olumlu veya olumsuz haber veririm.

mustiUA
05.Şubat.2013, 21:51
tamam bekliyorum yanlız dos yazmışım dok olacak galiba o tam emin değilim defansif oyun kurucu gerçi oyun kurucuda olur o bölgedeki oyuncun neyi iyi yapıyorsa birde skoru alınca istediğin şekilde sakin oyna yapabilirsin eğer takım kaldırmazsa kondisyonu

emremetin
05.Şubat.2013, 22:36
tamam bekliyorum yanlız dos yazmışım dok olacak galiba o tam emin değilim defansif oyun kurucu gerçi oyun kurucuda olur o bölgedeki oyuncun neyi iyi yapıyorsa birde skoru alınca istediğin şekilde sakin oyna yapabilirsin eğer takım kaldırmazsa kondisyonu

İki maç yaptım ikisinide kazandım. Fena gitmiyo takım istediğim gibide pres yapıyor. Hem seniniyazdığın taktik hemde kendi taktiğimde iyi şuanda. Değiştire değiştire kullanıyorum ikisinide.

mustiUA
05.Şubat.2013, 23:24
İki maç yaptım ikisinide kazandım. Fena gitmiyo takım istediğim gibide pres yapıyor. Hem seniniyazdığın taktik hemde kendi taktiğimde iyi şuanda. Değiştire değiştire kullanıyorum ikisinide.

tamamdır inşallah uzun vadede de başırılı olursun tam alıştıklarında daha da iyi olabilir

okocha6
06.Şubat.2013, 00:17
Ben de ofansif bekli (ön libero hizasında) ve ön liberolu 4-3-3le oynuyorum. Bekler önde olduğundan iyi basıyorlar ancak rakip bizim yarı sahadayken amrller savunmaya katkı yapmıyor ilerde bekliyorlar bunun çözümü onları mrl yapmak mıdır acaba. Böylece kanatllardaki 4 oyuncu birbirine yakın oynar savunmaya kanatlar da katılır.

emremetin
06.Şubat.2013, 02:40
Ben de ofansif bekli (ön libero hizasında) ve ön liberolu 4-3-3le oynuyorum. Bekler önde olduğundan iyi basıyorlar ancak rakip bizim yarı sahadayken amrller savunmaya katkı yapmıyor ilerde bekliyorlar bunun çözümü onları mrl yapmak mıdır acaba. Böylece kanatllardaki 4 oyuncu birbirine yakın oynar savunmaya kanatlar da katılır.

Kanat oyuncularının anlayışını defansif yaparsan gerş geliceklerdir.

okocha6
06.Şubat.2013, 02:51
canerle krasici içe kateden ofansif kanat olarak oynatıyorum. Anlayışı defansif yaparsam çelişmez mi?

Orta sağa sol ve sağ olarak oynatıp hücum rolü versem, top rakipte ve takımım kendi yarı alanımdayken beklerime yaklaşmazlar mı? Bir de defansif anlayış dediğim çalışkan kanat, içe kateden kanat gibi bir rol mü yoksa oyuncuların bireyselinde mi ayarlanıyordu.

emremetin
06.Şubat.2013, 02:53
canerle krasici içe kateden ofansif kanat olarak oynatıyorum. Anlayışı defansif yaparsam çelişmez mi?

Orta sağa sol ve sağ olarak oynatıp hücum rolü versem, top rakipte ve takımım kendi yarı alanımdayken beklerime yaklaşmazlar mı? Bir de defansif anlayış dediğim çalışkan kanat, içe kateden kanat gibi bir rol mü yoksa oyuncuların bireyselinde mi ayarlanıyordu.

Bireyselden ayarlanıyor.

okocha6
06.Şubat.2013, 03:33
Bireyselden ayarlanıyor.

Anlayışı defansif yaparsam hücumdayken sorun olur mu?

emremetin
06.Şubat.2013, 20:25
Anlayışı defansif yaparsam hücumdayken sorun olur mu?

Ben yaptım gol yollarında sıkıntı oluyordu. Sonra normale getirdiğim şuan için sıkıntı olmuyor.

okocha6
06.Şubat.2013, 21:04
Ben yaptım gol yollarında sıkıntı oluyordu. Sonra normale getirdiğim şuan için sıkıntı olmuyor.

Kariyerimde fbyi yönetiyorum şu an, kariyer sayfasında da yazıyorum. Gsye karşı 90 dakka oynadım 2. dakikanın içinde öne geçtim ve çeşitli dizilişler ile kenar seslenmeleir denedim. Atak pozisyondaki kanatları mlr yapınca defansa yardım ediyorlar. 90 dakkanın 80nini bu dizilişle zaman zaman kontra zaman zaman defansif oynattım 10 dakka falan da standarda aldım, Gsyi 2-1 yendim. Çanakkale geçilmezi oynadık :)

OrcunFB
06.Şubat.2013, 21:09
Aynı sorundan muzdaribim. Kanatlarda Stoch-Krasic var gerçi Caner'i kullandığım dönemlerde de pek etkili baskı kuramadım ileride. 4-4-2 oynuyorum Sow ve Kuyt'a tam saha verdim kanatlara da aynı şekilde tam saha umarım düzelir bu sorun.

okocha6
06.Şubat.2013, 21:12

Bu arada 90 dakka oynadım dedim ya, hakkatten de inanılmaz bir pres yapıyorlar,ileri ikiliden başlayan bir pres bu, ama 2 . yarının ortalarından itibaren yoruldular, o presi aynı oranda devam ettiremediler.

Gsyi alıp birysel ve takımsal taktiklerine bakabilirsin.(İlk aldığımızda önceki hocnın taktiği görünüyor mu hatırlamıyorum) Ya da oyun içinde gözlemle ya da başka bir şekilde taktiklerinne bakılıyor olabilir.

Fenerbahçeyi de o şekilde oynatmak istiyorsan forvete kweukeyi alıp kuytla çift forvet oynatmanı sol beke de cegleyi,i stopere okoreyi ve orta sahalara da top kapması iyi olan(wanyama,kara) gibi adamları(ve sağ açığa) almanı tavsiye ederim.

okocha6
06.Şubat.2013, 21:14
Aynı sorundan muzdaribim. Kanatlarda Stoch-Krasic var gerçi Caner'i kullandığım dönemlerde de pek etkili baskı kuramadım ileride. 4-4-2 oynuyorum Sow ve Kuyt'a tam saha verdim kanatlara da aynı şekilde tam saha umarım düzelir bu sorun.

Gsnin kadrosundan kaynaklanıyor Fenerbahçe elinizdeki adrolarla öyle oynayamaz krasic,sow,stoch baskı yapabilecek yapsalar da top kapabilecek adamlar değiller. Gs gibi oynamak istiyorsanız oyuncu kadronuzu değiştirmelisiniz.

OrcunFB
06.Şubat.2013, 21:17
Gsnin kadrosundan kaynaklanıyor Fenerbahçe elinizdeki adrolarla öyle oynayamaz krasic,sow,stoch baskı yapabilecek yapsalar da top kapabilecek adamlar değiller. Gs gibi oynamak istiyorsanız oyuncu kadronuzu değiştirmelisiniz.
Para yok ki. :D Kuyt basıyor sağolsun ancak o zaten. :uzgun:

okocha6
06.Şubat.2013, 21:23

Bireysel taktiklerden rakibe baskı yapı seçin bekleri ön libero hizasında oynatın mutlaka(hücum görevli) kanatları mlr oyanatın eskiye göre baya fark ettiğini göreceksiniz. Mantaliteniniz de hücum felsefeniz çok akıcı olsun.

okocha6
06.Şubat.2013, 21:25

Kariyerime uğra, süper kupa, şamp ligde gruptan daha 4. maçta 10 puanla çıkma, 12. haftada gsye 9 puan atma gibi başarılara sahibim :) Tüyolar da veriyorum.

TeNaciOUS MidFieLdeR
06.Şubat.2013, 21:27
kenar talimatlarindan bekleri ileri cikart derseniz ileri uctaki kanat oyunculariniz daha defansif olacaklar ve bekleriyle yakin olacaklardir. daha kompakt oynama sansiniz oluyor, tabi bekleriniz de hucumu sevmeli.

GSyi cok kafaya takmayin bu kadar. onlar gibi oynamak zorunda degilsiniz. kadro yapiniz buna uygun olmayabilir sonucta. terim oyun yapisina uygun adamlari aldi getirdi. aynisini oynamak istiyorsaniz ona uygun adamlarla anlasmalisiniz. illa onu oynayacagim derseniz de fb icin mevcut kadroda sagda mehmet topuz ideal olur, soldaysa herhalde caner bunun icin daha uygundur ama ofansif yonu etkili bir stoch daha verimli olabilir. bu arada krasic icin yapilan yorumlar cok pozitif, ona kadroda mutlaka yer acilmali.

OrcunFB
06.Şubat.2013, 21:31
Valla bir taraftar olarak en çok görmeyi sevdiğim oyun. :D Zaten taraftar olarak senede birkaç kere görüyoruz oyunda bari görelim. :p

okocha6
06.Şubat.2013, 21:32
kenar talimatlarindan bekleri ileri cikart derseniz ileri uctaki kanat oyunculariniz daha defansif olacaklar ve bekleriyle yakin olacaklardir. daha kompakt oynama sansiniz oluyor, tabi bekleriniz de hucumu sevmeli.

GSyi cok kafaya takmayin bu kadar. onlar gibi oynamak zorunda degilsiniz. kadro yapiniz buna uygun olmayabilir sonucta. terim oyun yapisina uygun adamlari aldi getirdi. aynisini oynamak istiyorsaniz ona uygun adamlarla anlasmalisiniz. illa onu oynayacagim derseniz de fb icin mevcut kadroda sagda mehmet topuz ideal olur, soldaysa herhalde caner bunun icin daha uygundur ama ofansif yonu etkili bir stoch daha verimli olabilir. bu arada krasic icin yapilan yorumlar cok pozitif, ona kadroda mutlaka yer acilmali.

Hocam gerek yok o talimata, 5.5 milyon tlye oyun başı de cegleyi alınca sol kanata sağda zaten gökhan var bu adamları dmc hizasında hücum görevli ofansif bek olarak oynatınca hiçbir sorun olmuyor çok da iyi oynuyorlar.

emremetin
09.Şubat.2013, 00:03
Bi maçta Galatasaray'a 4 atıyorum, diğer maçta 3 yiyorum sonra, sonraki maçta dişe diş geçiyor. Anlamadım gitti. Ama neyse 1 puan farkla ilk sene ligi ve kupayı kazandım. Şimdi iyi takviyelerle daha iyi bir takım kurucam.