PDA

View Full Version : [ÖNERİ] FM 13 Türkiye Paketi

VatKenAyDu
21.Şubat.2013, 22:48
Çoğumuz FM oynarken ya da televizyonda maç izlerken ''bu Türkiye'den bir halt olmaz'' bir nevi feryat etmişizdir.Bu olaya sanal da olsa son vermek için bir öneride bulunacağım.Aslında kendim yapmak isterdim ama ne editör bilgim var,ne de yapacak vaktim.

Öncelikle,en büyük sorunumuzun altyapıda olduğunu düşünüyorum.Editörden gençlik gelişimi tarzı bir şey olması lazım,onda Brezilya birinci sanırım 190'larla.Onu Türkiye standartlarını göz önüne alarak 160-170 seviyelerine çıkarabiliriz.Ayrıca şuan için Süper Lig'de olan takımların altyapılarını,20-20 seviyesinde yapabiliriz.Ne de olsa şans iyi oyuncuların çıkması.PTT 1.Lig ekiplerini 17-17,Spor Toto 2. Lig ekiplerini 15-15,Spor Toto 3. Lig ekiplerini 12-12,Amatör Lig ekiplerini 10-10 şeklinde yapabiliriz.Her ne kadar abartılı görükse de,Türkiye'yi kurtarmak için altyapının gelişmesi şart.Ne kadar böyle yapsak da,Afrika'nın çöllerinden 200'lük bir androidin çıkacağı muhtemel :)

2. olarak bu altyapı oyuncularının gelişebilmesi için,kulüplerin aynı şehirleri paylaştıkları amatör lig ya da 3.-2. lig ekipleriyle altyapı bağı kurabiliriz.Yani örneğin Fenerbahçe,İstanbulspor'a 170 PA'lı santraforunu gönderir,biraz pişirirse,oyuncunun tecrübesi artar ve Türkiye'ye hayırlı bir evlat olur.

Bir başka sorun ise finans.Bunu halletmenin kolay bir yolu var.Süper Lig'de galibiyet primi 500.000 TL,beraberlik primi 250.000 TL,PTT 1.lig ve alt liglerde bunun yarısı olarak ayarlanırsa,Süper Lig'de 10 galibiyet 10 beraberlik alan bir takım,cebine toplamda 7.500.000 TL'yi koyacak.Ayrıca,1. bitirene 50 M TL,2. bitirene 40 M TL,3. bitirene 30 M TL,4. bitirene 20 M,5. bitirene 10 M,diğer takımlara 5 M TL,düşen takımlara paraşüt olarak 2.5 M TL verilebilir.Yetmezse,Süper Lig takımlarının itibarını ve forma satışlarını patlatma amacıyla Amerika,Çin,Japonya v.b ülkelerle para getirisi anlaşması imzalanabilir.

Gençlerin yetişmesi amacıyla;Türkiye Kupası'nda yabancı oynatılmaması,maçlarda en az 1 kulüpten yetişmiş oyuncunun oynatılması kuralı eklenebilir.Yabancı konusunda da,Türkiye'de en az 5 sene futbol oynamış 5 oyuncu kaydedilebilir kuralı eklenebilir.Maçlara en fazla 8 yabancı kaydedilip,6 futbolcu sahada olabilir.PTT 1.lig'de 5 yabancı kaydedilip 3 oyuncu ilk 11'de başlayabilir kuralı eklenebilir.

İsteğe bağlı olarak,Türkiye'nin personel kadrosu elden geçirilebilir :)

Artısıyla eksisiyle aklıma gelen bunlar,ortayı açtım,kafa vurmak sizin tercihiniz.

himone
21.Şubat.2013, 23:45
Altyapı kısmını biraz abartılı buldum. Daha alt seviyelerde iyileştirilebilir. İkramiyeler de çok sanki, tabi normalde ne kadar hatırlamıyorum ama fazla olur sanki. Yabancı konusunda da gerçek hayatta da olmasını umut ettiğim şudur; yabancı sınırı 5, kayıt ettirme ilk 11 hepsi 5 olacak, ama 21 yaş altı oyuncular kayıt ettirilmek zorunda olmayacak ve dediğin gibi 5 yıl Türkiye'de kalan genç oyuncu Türk sayılacak hatta eklenebilirse bu 5 yılı 25 yaşın altında yapması gerekiyor diye eklenebilir.

mustinho03
21.Şubat.2013, 23:52
Gercekten cok iyi Olur.2.lig de kariyer yapiyorum mac kazandiginda prim falan vermiyorlar Ben nasil finansini gelistircem o takimin..editörden anlayan arkadaslar el atarlatsa Gercekten cok zevkli kariyerler ortaya cikar

VatKenAyDu
24.Şubat.2013, 18:33
Altyapı işi normal seviyelere indirilirse,INF,FCB Juniors gibi sadece oyuncu yetiştirme amaçlı takımlardan Türkiye'ye de eklenebilir.Örneğin Ankaraspor.Gençlikgücü SK gibi takımlar eklenebilir oyuna.