PDA

View Full Version : Maç Sırasındaki Sakatlıklarla İlgili

bearyn
05.Mart.2013, 01:06
Bildiğiniz üzere hafif sakatlık geçiren bir oyuncu yani isminin yanında yeşil artı işareti varsa oyuna devam edebiliyor. Benim merak ettiğim bu durum, oyuncuyu nasıl etkiliyor? Mesela bu şekilde sakatlanan bir oyuncumun kondisyonu %80-85'e düştü. Kondisyon olarak iyi durumda yani oynayabilir. Fakat oyuncu sakat sakat devam ettiği maçta maç motorunda bir eksisi oluyor mu ekstradan? Mesela yavaşlıyor mu, ikili pozisyonları kaptırıyor mu vs... ? Yoksa o anki durum sadece kondisyonla mı ilgili?

ToRoSKaPLaNı
05.Mart.2013, 01:58
Genelde oyuncunun kondisyonu çok fazla düşer.Kısa süre sonrada yoruldu diye uyarı gelir.Tüm performansına etkiler bu durum.Ancak kondisyonu çok düşmemişse ve senin kilit oyuncunsa,yerine koyacağın bir kişi yoksa 10 kişi kalmaktansa bu adamı devam ettirerek maçı geçiştirebilirsin.Çok fazla efor sarfedilecek bir mevki de oynamıyorsa problem olmuyor.Mesela kalecin sakatlanırsa böyle hafif bir şekilde hiç değişikliğe gerek bile duymuyorum ben.

Raheem Lawal.
05.Mart.2013, 02:09
Bende bir Maçta 4 oyuncu birden sakatlanmıştı hemde ilk hazırlık maçında.

Deus Dominus
05.Mart.2013, 02:27
Söylediğin gibi hafif sakatlık geçirip, kondisyonu %50'lere düşen ve maça damgasını vuran adamlara tanık oldum. Hafif sakatlık her maçta olabilir, gerçek hayatta da izliyoruz sahada 5-10 dakikada bir kenara geliyor oyuncular :) Hepsini değiştirecek ne kontenjan ne yedek oyuncu var :)

Hafif sakatlık yaşadıysa ve kondisyonu çok düşmemişse (benim tercihim %60'ın altında olmaması, zaman geçtikçe toparlıyor zaten) çıkarma. Tabi yardımcının da yorumunu dinle, "sakatlandı ama devam edebileceğini düşünüyor" vs. diyorsa kalsın sahada.

Bonzi
05.Mart.2013, 04:39
Peki diyelim ki hafif (ya da orta) dereceli sakatlık geçiren bir oyuncumuz var. Kendisini değiştirme imkanımızda yok ve maçı o halde 90 dakikada tamamlıyor. Maç sonrasında da (atıyorum) 2 haftalık bir tedavi sürecine ihtiyaç duyuyor. Biz bu oyuncuyu, sahada sakatlandığı an da bir başka oyuncu ile değiştirirsek, tedavi süreci yine 2 hafta mı olur yoksa sakat hali ile daha fazla zorlanmadığından, gerekli bu tedavi sürecinde kısalma mı yaşanır?

orhuncet
05.Mart.2013, 11:30
Peki diyelim ki hafif (ya da orta) dereceli sakatlık geçiren bir oyuncumuz var. Kendisini değiştirme imkanımızda yok ve maçı o halde 90 dakikada tamamlıyor. Maç sonrasında da (atıyorum) 2 haftalık bir tedavi sürecine ihtiyaç duyuyor. Biz bu oyuncuyu, sahada sakatlandığı an da bir başka oyuncu ile değiştirirsek, tedavi süreci yine 2 hafta mı olur yoksa sakat hali ile daha fazla zorlanmadığından, gerekli bu tedavi sürecinde kısalma mı yaşanır?

O oyuncuyu değiştirirsen riske etmezsin bu durumda belkide 2 haftalık tedavi süreci falan olmaz.Yani şöyle düşün o adam oynuyor oyunda ama belli birşeyi var sakat sakat oynuyor sen değiştirmedin bir şey olmaz diye ama adam 90 dk boyunca oynadığı için maç sonu sakatlığı az ise daha çok olur.

trinitrotloen
05.Mart.2013, 12:06
Bunu şöyle düşün. Oyuncunun bileği hafif burkulmuş ancak oynatmaya devam ediyorsun. Burkulan bir bileğe hemen soğuk tedavisi uygulamazsan ve üzerine baskıya devam edersen bilek daha fazla şişer ödem toplar ve düzelmesi daha uzun sürer ;)

Ayrıca nadirde olsa bu durum hafif sakatlığı var demesine rağmen maç sonunda 5-6 hafta sakatlanan da gördüm; sakatlanıp çıkan oyuncularında hiçbir tedaviye ihtiyaç olmadan bir sonraki maçta sahaya çıktığına da şahit oldum.

Bonzi
05.Mart.2013, 13:42
Bende aynı mantığı kuruyorum ama ne bileyim, trinitrotloen tarafından dile getirilen istisnai durumlarla bir kaç kez karşılaşınca ister istemez bir soru işareti oluştu. Her neyse, teşekkür ederim yanıtlar için. :)

himone
05.Mart.2013, 13:59
Benim düşüncm sakatlığın çeşidine göre değişiyordur.Mesela adamın burnuna darbe gelmiştir bir dahaki maça çıkabilir, ama trinitrotloen'ın dediği gibi bilekse ve sen oynatmaya devam edersen sakatlık ciddi bir hal alabilir.

Ben bu durumlarda önemli oyuncumsa ve diğer maçlarım zorsa hemen değiştiriyorum. Aynı zamanda gelişiminden çok şey beklediğim oyuncuyu da hemen değiştiriyorum, çünkü bir sakatlıkta gelişim hemen durabiliyor.

bearyn
06.Mart.2013, 17:52
Benim merak ettiğim tam olarak bunlar değildi aslında. Asıl sormak istediğim şey oyuncunu sakatlık geçirdiği maçla ilgili. Yani maç motorunda ne gibi bir etkisi oluyor kondisyon düşüklüğü dışında?

okocha6
07.Mart.2013, 20:09

Tecrübelerime göre daha kısa sürer sakatlığı.