PDA

View Full Version : Oyunu Yaşayarak Oynamak!

Ralph
12.Mart.2013, 17:51
Bu konuyu 13.3 güncellemeye yazacaktım ama konu kaynasın istemediğimden ve herkesin fikrini merak ettiğimden buraya açma gereği duydum. Sorum şu;

Ben eskiden (2 yıl ve daha öncesinde) FM'yi oynarken resmen yaşayarak oynardım, gollerde ayağa kalkıp zıpladığımı bilirim ama artık niyeyse bu kadar yaşayamıyorum oyunun zevkini. Oyunu eskisi gibi oynamadığımdan değil (zaman ayırma olarak), tam aksine fazla oynuyorum eskiye oranla.

Sizde de böyle mi, problem bende mi, yoksa problem oyunda mı? Son seri ile birlikte ben bu hissiyatı niye bilmiyorum alamadım. Eğer sizde öyleyseniz oyunda sıkıntı var, yok eğer sadece bendeyse sıkıntı, demek ki benden geçmiş :)

Başlığı okuyan herkesin küçük de olsa cevap yazmasını rica ediyorum.

okocha6
12.Mart.2013, 17:57
Ben heyecanlanıyorum. Mesela Avrupa süper kupası maçında, ikinci yarının hemen başında kral kweuke beraberliği getiren golü atınca çok sevindim.

OrcunFB
12.Mart.2013, 18:03
Ralf Aykut Kocaman çıktı. :n:

sakary Ali
12.Mart.2013, 18:03
Bende hala heyecanlanıyorum, sonuçta oyun hala hayallerimin oyunu. Belki çok fazla oynadığınızdan sıkıntı duymuş olabilirsiniz. İsterseniz kariyer hikayeleri bölümünden eski kariyerlere veya eski serilerde kariyerlere bakarak yeniden o heyecanı duyabilirsiniz veya 5-10 gün kadar artık ne kadar isterseniz bir ara verin. Bu arada herhalde oyunu özlersiniz :)

Ralph
12.Mart.2013, 18:05
@OrcunFB

Kimse o kadar ruhsuz olamaz :D

@sakary Ali

Benim de tahminim o. Eskiden sık sık ara vermek zorunda kalırdım ve en tatlı yeri yarına kalırdı. Şimdi çok fazla boş zamanım var.

martymcfly
12.Mart.2013, 18:05
Şampiyonlar ligi finali dışında çok heyecanlandığım söylenemez. Bir de özellik patlaması yapan gençler tabi. Lig genel olarak rutin geçiyor.
Şu oyunda derbi maçların havasını veremiyorlar basın toplantısı falan aynı sıradanlıkla geçiyor, daha farklı mesajlar, sorular olmalı 2-3 hafta öncesinden başlayarak.

okocha6
12.Mart.2013, 18:09
Ralf Aykut Kocaman çıktı. :n:

Patlattın espriyi :zuhaha:zuhaha

alonso88
12.Mart.2013, 18:15
Bilmiyorum hangi takımlarla oynuyorsun ama küçük bir takımı alıp lig atlatmanın verdiği heyecanı başka hiçibirşey vermiyor bence oyunda :)

HeracLes
12.Mart.2013, 18:23
Beşiktaş'ı yönetiyorum. Son saniye gollerine ve büyük takımları yendiğimde bayağı seviniyorum. Normal lig maçlarının gollerinde de kendimi kaptırıp alkışladığım oluyor. :D

Açıkçası fmden aldığım zevk hiçbir zaman kaybolmadı sürekli artarak devam etti. Darısı zevk almayanların başına valla.

OrcunFB
12.Mart.2013, 18:26
Ben Menu'deki adam gibi seviniyorum. :0:

Namzet
12.Mart.2013, 19:09
Bundan önceki serilerde çok sakin hocalık yapıyordum artık Yılmaz Vural'a bağladım,olumsuz yönden harika oyun yapmışlar henüz olumlu bir tarafını göremedim:D

europeanconquer
12.Mart.2013, 19:11
Gol atamadığımdan ötürü pek bir tepki olmuyor bende de :n:

himone
12.Mart.2013, 19:50
Ben heyecanlanıyorum, tabiki her maç ve golde değil. Büyük maçların hepsinde heyecanlanırım, özellikle gruplardan sonraki tüm şampiyonlar ligi maçları ve dünya yıldızlarının olduğu takımlara karşı. Her sene yeni hedefler peşinde koşmak ta heyecanımı canlı tutuyor, yeni bir taktik ile sezona başlamak, harika bir wonderkid'i almak için her türlü imkanı seferber etmek.

Bence oyundaki heyecanı en çabuk öldüren olaylardan biri takım kadrolarını oyunun başında tamamen değiştirmek. Ben ilk yılımda 1 transfer yaptım, 2. yılımda bir oyuncu kiralık. Eskiden oyunun bug'ı denilen oyuncuları hemen alarak oynardım ve her oyunum aynı şekilde ilerlerdi. Artık ilk senemde transfer yapmıyorum, yaparsam devre arasında yıldız adayı oyuncu alırım. Eskisi gibi oyuncuları satmak için yırtınmıyorum, isteyen olursa veririm yoksa onlarla devam ederim. Bu şekilde takımınız gerçek dışı şekilde güçlenmiyor ve hemen Avrupa'yı dize getiremiyorsunuz. Mecburen uzun vadeli plan yapıyorsunuz ve heyecan sürekli oluyor. Tabi kariyerimde 5 yıl ilerledikten sonra ne olur ona birşey diyemem.

Başka seçenek te bir takımda Ferguson olmayın, Morinho olun. 2-3 yıl takımı yönetip başarılı olursanız ilk tekliifte yeni bir takımın başına geçin. 5 yıl durduysanız istifa edin belli bir süre işsiz takılın.

Universal
12.Mart.2013, 19:52
Ben bildiğin üç maç üst üste kaybedeyim kariyeri siliyorum. Bu sanırsam hala yaşayarak oynadığımı gösteriyordur. :)

NikolaiBelinski
12.Mart.2013, 19:57
Sadece son iki gün içinde açıp-kapattığım kariyer sayısı bir elin parmağını geçmiştir.

Oyunu dediğin gibi yaşamak, daha hevesle oynamak için elimden geleni yapıyorum ama bir türlü istediğim hevesi alamıyorum. Fenerbahçe ile oynuyorum, daha ligin ilk haftasına GS derbisi koyuyorlar ve taktik oturmadan Drogba'nın hayvani performansı yüzünden şevkim kırılıyor. (Üstelik maç seyircisiz, üst üste 2 kere oldu bu fikstür meselesi)

Ardından yabancı bir takımla oynamak istiyorum ama o şevki bir türlü yakalayamıyorum. Kadroda gereksiz isimler kol geziyor elden çıkaramıyorum. Kulübün finansal yapısı hoşuma gitmiyor ve çoğu kişiye göre bu tür minik detaylara takıntılıyım. Benim kafa yapımda inanın olmak istemezsiniz ki yakında psikolojik yardım almayı düşünüyorum :), gereğinden kat kat fazla bir düzen+gerçekçilik hastalığım var.

Öte yandan şimdi oyunu kapattım ama 1-2 dakika sonra tekrar açıp Fenerbahçe ile oynayacağım kesin.

Önder HOCA
12.Mart.2013, 19:58
bende 03-04 ten beri pek yaşayarak oynayamıyorum ne yazıkki

okocha6
13.Mart.2013, 00:19
Ben heyecanlanıyorum, tabiki her maç ve golde değil. Büyük maçların hepsinde heyecanlanırım, özellikle gruplardan sonraki tüm şampiyonlar ligi maçları ve dünya yıldızlarının olduğu takımlara karşı. Her sene yeni hedefler peşinde koşmak ta heyecanımı canlı tutuyor, yeni bir taktik ile sezona başlamak, harika bir wonderkid'i almak için her türlü imkanı seferber etmek.

Bence oyundaki heyecanı en çabuk öldüren olaylardan biri takım kadrolarını oyunun başında tamamen değiştirmek. Ben ilk yılımda 1 transfer yaptım, 2. yılımda bir oyuncu kiralık. Eskiden oyunun bug'ı denilen oyuncuları hemen alarak oynardım ve her oyunum aynı şekilde ilerlerdi. Artık ilk senemde transfer yapmıyorum, yaparsam devre arasında yıldız adayı oyuncu alırım. Eskisi gibi oyuncuları satmak için yırtınmıyorum, isteyen olursa veririm yoksa onlarla devam ederim. Bu şekilde takımınız gerçek dışı şekilde güçlenmiyor ve hemen Avrupa'yı dize getiremiyorsunuz. Mecburen uzun vadeli plan yapıyorsunuz ve heyecan sürekli oluyor. Tabi kariyerimde 5 yıl ilerledikten sonra ne olur ona birşey diyemem.

Başka seçenek te bir takımda Ferguson olmayın, Morinho olun. 2-3 yıl takımı yönetip başarılı olursanız ilk tekliifte yeni bir takımın başına geçin. 5 yıl durduysanız istifa edin belli bir süre işsiz takılın.

Oyun menajerlik oyunu olduğuna göre, başkasının yaptığı takımı değil tabiki transferlerle kendi takımımızı yapacağız. İlk sene transfer yapmayanların tembellikten ve hızla ilerlemek istediklerinden yapmadıklarını düşünüyorum. Oyunu ayrıntılı ve titiz oynarsanız (hemen hemen tüm özellikleri kullanarak, rehberlere bakarak) zevk almamanız için hiçbir sebep yok. Ama genel olarak sadece bir oyun olarak oynandığı ayrıntılara dikkat edilmediği, kafa yorulmadığı için başarısızlıklar ve bunun sonucunda da oyundan zevk almama durumu oluyor.

Fergusonluğa gelirsek tuttuğumuz takım ya da memleket takımının Fergusonu olmayı kim istemez. Gönülden taraftarı olmadığımız bir takımı alınca tabiki o takımın Fergusonu olamayız. Tamamen gönül bağı ile ilgili bir durum. Ben 02-03ten beri bu oyunu oynarım. Fenerbahçeden başka takımla kariyer açmadım daha çünkü Fenerbahçeyi dünyanın en iyi takımı yapmak bana inanılmaz haz veriyor.

himone
13.Mart.2013, 00:51
Oyun menajerlik oyunu olduğuna göre, başkasının yaptığı takımı değil tabiki transferlerle kendi takımımızı yapacağız. İlk sene transfer yapmayanların tembellikten ve hızla ilerlemek istediklerinden yapmadıklarını düşünüyorum. Oyunu ayrıntılı ve titiz oynarsanız (hemen hemen tüm özellikleri kullanarak, rehberlere bakarak) zevk almamanız için hiçbir sebep yok. Ama genel olarak sadece bir oyun olarak oynandığı ayrıntılara dikkat edilmediği, kafa yorulmadığı için başarısızlıklar ve bunun sonucunda da oyundan zevk almama durumu oluyor.

Fergusonluğa gelirsek tuttuğumuz takım ya da memleket takımının Fergusonu olmayı kim istemez. Gönülden taraftarı olmadığımız bir takımı alınca tabiki o takımın Fergusonu olamayız. Tamamen gönül bağı ile ilgili bir durum. Ben 02-03ten beri bu oyunu oynarım. Fenerbahçeden başka takımla kariyer açmadım daha çünkü Fenerbahçeyi dünyanın en iyi takımı yapmak bana inanılmaz haz veriyor.

Benim söylediklerim tamamen öneridir ve kendi düşüncelerimdir. Tabiki senin nasıl oynayacağına birşey diyemem, istediğini satarsın istediğini alırsın. Ben sadece kendim nasıl oynayarak heyecanımı taze tuttuğumu söyledim. Ayrıca hiç transfer yapmadan lig şampiyonluğu ve şampiyonlar liginde çeyrek final yaşadım. Oyunu yeterince ayrıntılı ve titiz oynuyorum zaten, hatta bir oyuncunun profilinde bile çok fazla süre harcayabiliyorum. Oyunu oynamayı bilen tek sen değilsin hepimiz biliyoruz. Ralf te bu konuyu açarken eminim başarısız olduğu için açmamıştır.

Ferguson önerisi de aynı şekilde sürekli takım değiştirerek oyunu zor ve heyecanlı yapmak içindir. Bir takım ile ne kadar çok oynarsam o kadar monoton bir oyun oluyor benim için. 5-6 sezon sonra herşey aynı oluyor, ligde rakipsiz oluyorsun ve 2-3 yılda bir şampiyonlar ligini alıyorsun. Zaten gerçek hayatta da Ferguson gibi kaç tane hoca var, neredeyse hepsi sürekli takım değiştiriyor. Arada işsiz kalmak bile zevk verebilir, sonunda yeter diyip saçma bir takımın başına geçip sene sonuna kadar kanser olabilirsiniz. Ben sadece FM için değil oynadığım tüm oyunlarda farklı şeyler yaparak oynarım. Bu şekilde zevk alıyorum, yoksa aynı şeyler hemen sıkıyor. Gönülden taraftarı olmadığımız takımın Ferguson'u olamayız demişsin ama benim Roma'da geçirdiğim 20 senem vardır mesela, kariyerinden zevk aldıktan sonra olabilirsin.

Forumda istisnalar hariç herkes yıllardır bu oyunu oynuyor ve herkesin farklı oyun tarzı vardır. Sen her kariyerinde FB ile oynarsın ben de her kariyerimde farklı takımla oynarım. Sen o şekilde heyecan duyarsın ben her seferinde farklı şeyler yaparak heyecan duyarım.

SacrificeGGTC
13.Mart.2013, 04:16
Herkes yazmış bende yazayım. :)

İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Türkiye hariç herhangi bir ülkenin en alt liginin medya tahmini son sıradaki takımı alıyorum. O takımı ülkenin şampiyonu yapıyorum en az 2 kere, tabi bu 5-6 yıl süre alıyor ortalama olarak( bazı arkadaşlarım çok uzun sürüyor, en fazla 3-4 yıl alması lazım diyor ama ben aynı fikirde değilim. Ya da benim beceriksizliğim :) ). .Avrupa'dan gelecek orta sıralardaki bir takımın teklifini değerlendirip, oraya kaçıyorum. Orada bu başarımın bir rastlantı olmadığını kanıtlıyor. O takımla Şampiyonlar Ligi'ni almadan bırakmıyorum. Daha sonrasında yuvaya Fenerbahçe'ye dönüyorum. Aynı şekilde orada Fenerbahçe'yi ŞL ve birçok başarı kazanmadan bırakmıyorum. Yaklaşık 9-10 yıl Fenerbahçe'de kaldıktan sonra Avrupa devlerine gidiyorum. Man. Utd, Chelsea, Arsenal, Juventus, Bayern Munich, B. Dortmund, Real Madrid gibi. ŞL ligini en fazla 2. sezonumda kazanıp, MLS'ye Galaxy'e gidip, 2 ya da 3 sezon şampiyon olup, oyunumu bitiriyorum. Amerika benim için artık fantazi yuvasına dönüyor. Bazen uzun oynuyorum, bazen 1 kere şampiyon olup bıraktığımı açıkıyorum.
Sürekli kendi taktiklerimde oynuyor, kendimi başarılı hissettiğim zaman ancak takım değiştiriyorum. En uzun sürecim Fenerbahçe'de geçse de, ilk takımımı hiç bir zaman unutmuyorum. Hatta bazen ilk takımım kötü bir duruma geldiyse, Amerika'dan direkt ilk takımıma dönüyor, oyunumu bitiriyorum. Tabi 25 sezon falan sürüyor ama inanılmaz keyifli bir süreç bu şekilde oynamak bence :)

okocha6
13.Mart.2013, 04:36
Benim söylediklerim tamamen öneridir ve kendi düşüncelerimdir. Tabiki senin nasıl oynayacağına birşey diyemem, istediğini satarsın istediğini alırsın. Ben sadece kendim nasıl oynayarak heyecanımı taze tuttuğumu söyledim. Ayrıca hiç transfer yapmadan lig şampiyonluğu ve şampiyonlar liginde çeyrek final yaşadım. Oyunu yeterince ayrıntılı ve titiz oynuyorum zaten, hatta bir oyuncunun profilinde bile çok fazla süre harcayabiliyorum. Oyunu oynamayı bilen tek sen değilsin hepimiz biliyoruz. Ralf te bu konuyu açarken eminim başarısız olduğu için açmamıştır.

Hiç transfer yapmadan şampiyonlar ligi de alınır belki ama diyorum ya o takım benim takımım olmaz. (gerçekte tabiki Fenerbahçeliyim ama oyun açıldığında takımda mevcut olan futbolcularla aramda duygusal bağ kurmuyorum)

Herkesin tarzı farklı sonuçta, saygı duymak lazım.

Aydin
13.Mart.2013, 05:30
Seneler ilerledikçe aldığım takımın gücü azalmaya başladı. Oyundaki heyecanı böyle dengeleyebildim.

Hatırladığım kadarıyla oynadığım serilerde yönettiğim takımlar şunlar:

Cm93-94 => Manu (yaş 9 :) )
Cm Italy => Milan
Cm 00-01 => B.Munich
Cm 01-02 => Galatasaray, Valencia, Lazio
Cm 4 => Inter
Fm 2005 => Fiorentina
Fm 06 => Fiorentina, Sampdoria
Fm 07 => Sampdoria
Fm 08 => Everton
Fm 09 => Everton
Fm 10 => Everton, Sampdoria
Fm 11 => Burnley, Sampdoria
Fm 12 => Burnley, Sampdoria
Fm 13 => Millwall, Middlesbrough

Mesela Millwall kariyerimde, sezon sonu 19. olur dedikleri takımı play off'lara taşımama rağmen, ertesi sezon, sezon ortasında kovuldum. Kafayı yiyecektim.

Aldığınız takımların durumuyla da alakalı biraz çektikleriniz. Düşünüyorum da Everton'ı alsaydım, yüzüne bile bakmayacağım oyuncuyu (örn. Mohammed Fellah) almak için Millwall'un başına geçer geçmez 2 oyuncumu satıyorum.

Bunun gibi biraz kendinizi zorlayıcı şeyler koymanız gerekiyor bence. Ligde şampiyonluğa oynayan takımları alırsanız oyun bayabilir. Normaldir.

Gilhor
13.Mart.2013, 09:53
Ben Fm 10'da fenerle ilk kez şampiyonlar ligi finali oynadığımda banyo yapmaya gitmiştim :D

thsndrn
13.Mart.2013, 11:21
cm03-04ten sonra heycan kalmadı bende.. tabii o zamanlar yaş küçüktü gol atınca evin içinde turlardım

serwan
13.Mart.2013, 11:24
daha önce bir başlıkta da yazdım.. çeşitli sebepleri var bunun elbet. ama bence en önemlisi şu. biz büyüdük ama fm bu süreçte bizimle aynı oranda büyüyemedi. bu oyunu ilk gördüğümde sanırım henüz ortaokuldaydım. o günün koşullarında ve o zamanki ben için böyle bir oyunun varlığı bile imkansız geliyordu. database ne kadar gerçek, maç motoru ne kadar kaliteli, yapay zeka ne kadar gelişmiş bunlar umrumda değildi pek de. zaten bunun farkında bile değildim. eminim çoğumuz öyleydi. ardından zaman geçti. biz oyun dünyasının ne kadar hızlı geliştiğine şahit olduk. beklentilerimiz arttı. ama fm asla artan beklentileri karşılayacak derecede gelişmedi. fm'yi tam olarak 2006'dan beri oynuyorum. yani bu 8. fm serisi oynadığım. ve ilki ile sonuncusu arasında dağlar kadar fark yok. arayüz değiştirmek ya da bikaç yeni röportaj cevabı eklemek yenilik değil. arka planda çok şey değişmiş olabilir. bunu ölçecek kadar yazılım bilgisine sahip değilim. ama bize görünen kısmı yıllardır aynı. daha doğrusu o kadar ufak değişiklikler oluyor ki her sene sanki hiç değişmemiş gibi geliyor. hani sık sık gördüğünüz bi çocuğun boyunun uzadığını fark etmezsiniz ya. ona benziyor bu da. her sene çıkıyor ama sanki aynı. yenilikler fark edilmiyor. fm eğer oyuncuları tatmin etmek istiyorsa birden boy atması lazım. gözle görülür, ana ne kadar değişmiş dedirtecek yeniliklerle karşımıza çıkması lazım. yoksa asla ve asla 10-15 senedir bu oyunu oynayan kesimi eskisi kadar hoşnut edemeyecekler..

Deus Dominus
13.Mart.2013, 12:14
Bu konuyu 13.3 güncellemeye yazacaktım ama konu kaynasın istemediğimden ve herkesin fikrini merak ettiğimden buraya açma gereği duydum. Sorum şu;

Ben eskiden (2 yıl ve daha öncesinde) FM'yi oynarken resmen yaşayarak oynardım, gollerde ayağa kalkıp zıpladığımı bilirim ama artık niyeyse bu kadar yaşayamıyorum oyunun zevkini. Oyunu eskisi gibi oynamadığımdan değil (zaman ayırma olarak), tam aksine fazla oynuyorum eskiye oranla.

Sizde de böyle mi, problem bende mi, yoksa problem oyunda mı? Son seri ile birlikte ben bu hissiyatı niye bilmiyorum alamadım. Eğer sizde öyleyseniz oyunda sıkıntı var, yok eğer sadece bendeyse sıkıntı, demek ki benden geçmiş :)

Başlığı okuyan herkesin küçük de olsa cevap yazmasını rica ediyorum.

Demekki artık olmuşsun sen usta, çömez bir menajer değilsin. Ne yaptığını biliyorsun, o sebep stres olmana gerek kalmıyor, takımın istediğin şeyleri yapıyor :D

Belki de fazla oynadığın için o havayı yakalayamıyorsun. Biraz ara vermek, özlemek çok güzel etki yapabiliyor. Test ettim-onaylıyorum :)

okocha6
13.Mart.2013, 13:44
Ha bir de ilk sezon transfer yapınca oyunun gerçekçiliği gidiyor diyenler var. Çok yanlış bir düşünce bu çünkü oyun ekimde çıkmasına rağmen gerçekte takımlar lig sonunda yeni hocalarıyla anlaşıyorlar. Bir an gerçekten hoca olduğumuzu ve lig sonunda takımın başına geçtiğimizi düşünürsek o transferlerin hiç yapılmayacağını gelen giden oyuncuların çok farklı olacağını anlarız.

Ha oyun zevkini kaybedenler için ben de aynı zamanda milli takım hocalığı (makam boşalırsa Türkiye) yapmalarını öneririm.

Ralph
13.Mart.2013, 14:41
Seneler ilerledikçe aldığım takımın gücü azalmaya başladı. Oyundaki heyecanı böyle dengeleyebildim.

Hatırladığım kadarıyla oynadığım serilerde yönettiğim takımlar şunlar:

Cm93-94 => Manu (yaş 9 :) )
Cm Italy => Milan
Cm 00-01 => B.Munich
Cm 01-02 => Galatasaray, Valencia, Lazio
Cm 4 => Inter
Fm 2005 => Fiorentina
Fm 06 => Fiorentina, Sampdoria
Fm 07 => Sampdoria
Fm 08 => Everton
Fm 09 => Everton
Fm 10 => Everton, Sampdoria
Fm 11 => Burnley, Sampdoria
Fm 12 => Burnley, Sampdoria
Fm 13 => Millwall, Middlesbrough

Mesela Millwall kariyerimde, sezon sonu 19. olur dedikleri takımı play off'lara taşımama rağmen, ertesi sezon, sezon ortasında kovuldum. Kafayı yiyecektim.

Aldığınız takımların durumuyla da alakalı biraz çektikleriniz. Düşünüyorum da Everton'ı alsaydım, yüzüne bile bakmayacağım oyuncuyu (örn. Mohammed Fellah) almak için Millwall'un başına geçer geçmez 2 oyuncumu satıyorum.

Bunun gibi biraz kendinizi zorlayıcı şeyler koymanız gerekiyor bence. Ligde şampiyonluğa oynayan takımları alırsanız oyun bayabilir. Normaldir.

Nasıl böyle hatırlıyorsun yönettiğin takımları :icon_biggrin:

Bunlar dışında hiç takım yönetmedin mi?

ReaList
13.Mart.2013, 15:01
http://f1303.hizliresim.com/17/f/l0l5q.jpg

Oceanus
13.Mart.2013, 15:21
Vallahi yukardaki resimler aynı benim yaptığım şeyler :D

Ralph
13.Mart.2013, 15:42
Demekki artık olmuşsun sen usta, çömez bir menajer değilsin. Ne yaptığını biliyorsun, o sebep stres olmana gerek kalmıyor, takımın istediğin şeyleri yapıyor :D

Belki de fazla oynadığın için o havayı yakalayamıyorsun. Biraz ara vermek, özlemek çok güzel etki yapabiliyor. Test ettim-onaylıyorum :)

İlk dediğinden dolayı olmadığı kesin :icon_smile:

İkinci dediğinden dolayı olduğunu tahmin ediyorum. Denemekte yarar var.

mertayasava
13.Mart.2013, 15:55
Ufakken oynadığımız,kendimize göre elde ettiğimiz büyük başarıların tadı elbette her geçen seriyle birlikte azalıyor.İnsan fizyolojik açıdan büyürken psikolojik açıdan da büyüdüğü için mutluluk kalibresi oldukça değişiyor,ufak şeylerle mutlu olmayı bir kenara bırakıp neye sahip olsak yetinmemeye başlıyoruz.Efsane CM serisinden bugüne oyunu aralıksız oynarım,hayatımda da hep büyük bir yer kaplamıştır menejerlik oyunları.Cm03-04'ü oynarken yanılmıyosam 14 yaşındaydım,Ronaldo'nun Manchester'daki ilk senesi,Van Nistelrooy'un yanına Anelka'yı alıp genç Mexes'i de takıma monte etmenin verdiği tadı hala unutamam.Beşiktaş'ta Pancu'nun müthiş "curling shoot"ları.Todorov'lar,De la Cuesta'lar,Temur Reyizler,Rungratsamee,Roncatto,dünya futboluna bizim kazandırdığımız Pazzini-Montolivo ve aklıma gelmeyen 10'larca isim,bunları yazarken bile duygulandım aslında.

Benim için oyundan zevk almanın ilk kırılmaya başlandığı anlar CA-PA ve scout tarzı programları öğrenmem oldu ne yazık ki,Fm2005 ya da FM2006'da Nottingham Forest'i Premier Lig'e çıkarmıştım evde yarım saat sevinç çığlıkları atmıştım.Premier Lig'de ise yeterli takviyeleri yapamayıp dibe demir atmışken 20.haftada kovulmuştum.Oyunun tekniklerini bilmeden oynamak kesinlikle benim için en iyisiydi,şimdi küme düşme mücadelesi verecek takımlarla o heyecanı yaşamak istiyorum ama oyunu çözdüğümüzden midir yoksa oyunun kolaylaştığından mıdır o heyecanı bir türlü yaşayamıyorum.

Son yıllarda ise 3D ile birlikte oyundan aldığım keyif iyice dip yapmaya başladı,geleneğimdir hep 2D oynarım çoğu şeyi hayal gücüme bırakırım ama 3D geliştirilmek istenirken bana kalırsa 2D çok geriye gitti,maç içi gerçekçiliğinden o kadar uzaklaştı ki 2D sanki makinaya komut vermişsin saha içinde oynuyorlar gibi hissediyorum ne yazık ki.

Son 2 seriden itibaren scout kullanmayı kesinlikle bıraktım,gözlemcilerle olayı yürütüyorum bu bir nebze de olsa oyuna heyecan katıyor,doğal olarak yanılma payınız kalıyor bu da kolay başarıyı biraz zor kılıyor.Kadroyu geniş tutup kaliteli oyuncuları çok oynatamamak benim her zaman aldığım zevki azaltmıştır bu yüzden kadroyu genellikle dar ya da genç oyuncuların rotasyonu oluşturduğu geniş bir kadro olarak kuruyorum.Sırf çok yetenekli diye bir adamı almamaya çalışıyorum,kadroda eksik gördüğüm yer varsa oralara takviye yapıyorum

Taktik ve antremanı kesinlikle kendim yapıyorum,ister iyi ister kötü karşılığını ben almak istiyorum.Herkesin kullandığı oyuncuları açıkçası pek tercih etmiyorum bu da bir yerden sonra keyif vermiyor çünkü.

Aslında yılların verdiği tecrübeyle bununla ilgili çok uzun bir yazı yazabilirim ama şimdilik vaktim buna yetti,herkese bol keyifli oyunlar :)

Edit:Son olarakta şunu söylemem lazım ki efsane 7 kız kardeşli İtalya Ligi sezonlarını oldukça özlüyorum,müthiş çekişmenin bulunduğu o ligden aldığım keyfi herhangi bir ligden alamıyordum zamanında.

Aydin
13.Mart.2013, 16:59
Bu arada bilmeyenler olabilir belki. Cm 00-01'de alt yazı ile gol sevinci yaşadığımızda çıkan o gol sesi şu an sahadan'da kullanılıyor :)

Gerçi bizimkisi daha uzundu 4-5 saniye sürüyordu ama sahadan'da onu editleyip kısaltmışlar.

davidvilla
13.Mart.2013, 18:05
İnter'i alıp Roberto Baggio'ya penaltı frikik taç kaptanlık ne varsa verip real'den 8 tane yediğimiz günler olduğu gibi,
Siirt Jet pa'yı alıp Ceyhun Eriş'e free role verip kümede kaldığımız günler de oldu.. Turkiye liginin ilk çıktığı seriyi hatırlıyorum da ne sevinmiştim Siirt Jet-pa ile oynayacagım diye. Hatta Ceyhun bi keresinde santradan aldı gitti gitti attı o gün bir an önce okula gidip anlatmak geliyordu içimden.

Night_Mare17
13.Mart.2013, 18:14
Bence birazda oynadığımız takım önemli. Ama o doğru takımı bulmak ne yazık ki kolay değil :D

Namzet
13.Mart.2013, 18:21

Beni anlatmış resmen:D

UgurcanOrhan
14.Mart.2013, 02:18
forumda heralde beğen butonu olsaydı rekora giderdi bu :D en üstteki yılmaz vural benim zaten oyundaki profil resmim. konuya gelirsek ben de 2012ye göre daha az yaşıyorum çünkü oynanabilirlikten çok stres ediyo oyun. he bi de şu oyuna ne zaman ana avrat küfür etmelik bi sekme koyarlarsa o zaman harbiden keyif alıcam :D

Bordo61Mavi
14.Mart.2013, 05:46
Ibo ozetlemis olayi :D

Yillardir oynuyorum oyunu, high schoolu bitirdik, college'den ayrildik, nisanlandik, evlendik , baba oldum ve halen ayni heyecani veriyor.

Luton kariyerimde, Championshipte playoff finalinde yasadigim heyecani daha onceki serilerde hic yasamamistim. Heyecanin gittigini dusunuyorsaniz, Lutonu 4 senede EPL'e cikartmaya calisin bakalim halen bir Aykut Kocaman olabiliyormusunuz :D

Bide bilgisayar basinda ister istemez mimiklerim oluyormus esim soyledi, fazla kaptiriom kendimi bazen.

http://www.askneti.net/wp-content/uploads/2013/01/hikmet_karaman2009_1b.jpg
Cakma Fatih Terim bakisim, Lutonla ilk yillarimda bence cok yapmisimdir bu ifadeyi.
http://www.haberhakki.com/wp-content/gallery/fatih-terim/1.jpg
Yarmalenko'nun bana attigi hat trick sonrasi
http://media1.ligtv.com.tr/img/news/2013/3/12/kafkas.jpg
Man U macini 2-0 dan 3-2 ye getirince
http://cdn.worldcupblog.org/italy.worldcupblog.org/files/2012/02/Marcello-Lippi-like-a-boss.jpg
Unitedi yendikten sonra :)
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01209/slaven_bilic_1209179c.jpg
son dakika golu yiyecegini bilip o golu yedikten sonra

Bulstrap87
14.Mart.2013, 10:44
bende gol atınca bir sevinc oluyor ama öyle abartılı degil sadece yüzümde bir tebessüm olusuyor. ancak son dakikalarda gol yedigimde yada bir hata yaptıgında oyuncular defansdaki pas hataları özellikle o zaman deliriyorum sagı solu yumrukluyorum ya koltuk dayanmayacak :D bardak kırdıgım cok oldu cok sinirleniyorum..

Vassili Zaitsev
14.Mart.2013, 11:48
Diğer serilerde heyecan oluyordu bende ama FM 13 hiç heyecanlandırmadı beni ve hiç zevkli gelmedi. Maç motorunu hiç beğenmiyorum belki ondandır oyunu açıp oynayasım gelmiyor. Önceden güne 10-12 saat FM oynarken şimdi 1 ay oyunu hiç açmadığım oluyor!

Ralph
14.Mart.2013, 11:54
Millet kafayı sıyırmış :d bende yalnız sanırdım kendimi. Ama yaşayarak oynamaktan kastım sinir vs değil, kendini oyuna kaptırmak. Elbetteki sinirlenmek ve gollere sevinmel oyunun içinde olan şeyler ama benim söylemek istediğim şey uzun yıllar oynayacak kadar devam etmek oyunda. Her anından zevk almak.

davidvilla
14.Mart.2013, 13:01
bende gol atınca bir sevinc oluyor ama öyle abartılı degil sadece yüzümde bir tebessüm olusuyor. ancak son dakikalarda gol yedigimde yada bir hata yaptıgında oyuncular defansdaki pas hataları özellikle o zaman deliriyorum sagı solu yumrukluyorum ya koltuk dayanmayacak :D bardak kırdıgım cok oldu cok sinirleniyorum..

Bardak mı? Ben lisedeyken cm 03-04 donemi sanırım. 4 kere üstüste plastik sandalye kırdım kolçaklılardan :) Babam bir gun cekti beni kenara sordu oglum sen nasıl beceriyorsun bunları kırmayı diye, cevap veremedim. Ertesi gün tabure almış getirmiş en azından bunları kır daha ucuz bunlar dedi :):)

Bulstrap87
14.Mart.2013, 13:07
Bardak mı? Ben lisedeyken cm 03-04 donemi sanırım. 4 kere üstüste plastik sandalye kırdım kolçaklılardan :) Babam bir gun cekti beni kenara sordu oglum sen nasıl beceriyorsun bunları kırmayı diye, cevap veremedim. Ertesi gün tabure almış getirmiş en azından bunları kır daha ucuz bunlar dedi :):)

sandalyeyi nasıl kırdın yahu :) ben allahtan koltukta oturuyorum yumruk atıyorum koltuga elime ne gecerse saga sola atıyorum allahtan ailem üst katta oturuyor :) 2-3 tane 6lı bardak seti ziyanım var :D

sakary Ali
14.Mart.2013, 13:51
Hazır konu açılmışken belirteyim, benim montörde delik açmışlığım var :D

musleramicol25
14.Mart.2013, 13:54
ben genellikle ciddi maddi zarar açmayacak eşyalarla haşır neşirim o bakımdan problem yok. :D

davidvilla
14.Mart.2013, 15:34
sandalyeyi nasıl kırdın yahu :) ben allahtan koltukta oturuyorum yumruk atıyorum koltuga elime ne gecerse saga sola atıyorum allahtan ailem üst katta oturuyor :) 2-3 tane 6lı bardak seti ziyanım var :D

Son dk gol/penaltı kaçınca ayı tepiniyor sandalyenin üstünde ondan:)

mpaker66
14.Mart.2013, 17:06
Evlendiği halde fm oynayanlara imreniyorum. Umarım bende o kadar uzun zman dayanabilirim bu oyuna. Şuan uni 2. sınıftayım.
Cm4 ile başlamıştım oyuna abime bakarak öğrenmiştim oyunu. 11 sene olmuş oynamaya başlayalı oyunu. Ancak son 2 senedir oyunu yaşayarak oynayamıyorum. Daha önceleri sabah kalk fm akşm yat fm. Millet bna sen kafayı yemişsin derdı. Sınfmda fm oynayan arkadaş vardı onla sabah akşam fm muhabbeti yapardık. O aşk bitti malesf. Umarım yeniden başlar.

Emmanuel
14.Mart.2013, 18:48
Ben her Football Manager'da, gol ses dosyasını CM 4'ün gol sesiyle değiştiriyorum. Yoksa zevk alamıyorum.

bangbangstar
15.Mart.2013, 02:58
03-04 den sonra bende de sıfır heyecan. Özellikle Fm 12 ve Fm 13 de sıradan olan birşeyler var , bir türlü o heycanı yakalayamadım. Özellikle son oyunda bir türlü tutturamadığım taktikler , antrenmandan sürekli şikayet gelmesi , 5 maç süper giderken 6. maç ve sonrasında kara büyü yapılmış gibi oynanması , sürekli kovulmam :) 12 de eksik olan bazı şeyler vardı , 13 eksikler üzerine kurulu bir oyun olmuş bence. Radikal bir değişim zamanı geldi bence.

Qu3
15.Mart.2013, 04:05
FM2012 serisinde Napoli'yi yönetiyordum. Takımın üstüne o kadar titremiştim ki 3 4 senede toparladım. Ölü hale gelmiş Zlatan'ı almıştım takıma bedavaya. Yaşı kemale ermiş artık 35inde Ibrahimovic. Ne kadar verim alabilirsin ki böyle adamdan özellikler düşmüş filan. Ama kendisine sempati duyduğumdan aldım takıma yedekte dursun diye. Şampiyonlar ligine kasıyorum. Yarı final 2. maçında gol atmam lazım. Golü atarsam tur atlayacağım. Dakika 60 gol yok 70 gol yok dakika 80 forvet oyuncum sakatlandı elimde tek Zlatan var. Gol atmam lazım Zlatan değil gol dibindeki adama pas atacak halden yoksun. Artık uzatmalar verilecek dakika 89 ayağına ilk kez top gelen Zlatan öyle bir gol atmıştı ki evde depara kalktım 3 4 tur attım evde mutfak, banyo, salon. Bu kadar sevindiğimi hatırlamıyorum. Ardından uzatmaları yere diz üstü çöküp izlemiştim. Final maçı bile bu kadar heyecanlandırmamıştı.

Aydin
15.Mart.2013, 04:13
Inter ile şöyle bir şey yaşamıştım 10 sene önce.

http://i.imgur.com/jWdTJkm.jpg

O son haftada kime yenildim hatırlamıyorum ama golü 80'lerde yemiştim. Yaz ayıydı ve üzerimde sadece t-shirt vardı. Şampiyonluğu son haftada kaptırdıktan sonra mustafa sarp stayla yapmıştım:

http://1.bp.blogspot.com/_YPupw5sb1yg/Sx6EJ1zpgGI/AAAAAAAAA9Q/PPAHMSZ06gs/s400/9399081.jpg

UgurcanOrhan
16.Mart.2013, 03:43
mustafa sarp'ın bu fotosunu görünce hep at abinin kıllı göğsüne lafı geliyo aklıma :D

Ravenholm
18.Mart.2013, 13:15
Çok iyi konu olmuş. Çok güzel yorumlar var.Uzun uzun yazanları okumadım üşendim o yüzden kısaca bende şöyle söyleyeyim ;

Genelde FM kariyerime Galatasaray ile başlayıp Sampdoria yada Portsmouth da bitiririm. Bu yıl Galatasaray ile çok kolay oldu hedeflenen başarılarımı ilk yılda gerçekleştirince fazla zevk alamadım R.Madrid'e bile 4 atınca heyecanlı olmuyor :D Yabancı takımları yönettiğimdede Galatasaray'da ki o ruhu alamıyorum. Avrupai bir teknik direktör havasına bürünüyorum. Bkz: Hector Cuper, Aragones...

playeray
18.Mart.2013, 20:30
yaşayarak oynamak deyince aklıma geldi de 2 sene öncesi okuldan bi arkadaş "ben fm'i takım elbiseyle oynuyorum" demişti de iyi gülmüştüm :zuhaha

NikolaiBelinski
18.Mart.2013, 20:37
Şu an sürdürdüğüm kariyerimde Fenerbahçe ile oynuyordum ve şampiyonluk 5-6 yılda olduğu gibi yine son maça kaldı. Evimde beraberlik dahi yetiyordu ama 17. dakikada topu ağlarımda gördüm ve elim ayağım kesildi ani bir sıkıntı bastı içimi. Zaten gerçekte sürekli son maçlarda kaybediyoruz oyunda bu travmayı kaldıramazdım. Fakat ikinci yarıda Sow hattrick yapınca;

YILMAZ VURAL DEPARLI GOL SEVİNCİ (http://www.youtube.com/watch?v=_Z5ogK2ij-0)

Deus Dominus
18.Mart.2013, 21:36
Inter ile şöyle bir şey yaşamıştım 10 sene önce.

O son haftada kime yenildim hatırlamıyorum ama golü 80'lerde yemiştim. Yaz ayıydı ve üzerimde sadece t-shirt vardı. Şampiyonluğu son haftada kaptırdıktan sonra mustafa sarp stayla yapmıştım:

Ah ah bende yaşadım o kabusu, Allah düşmanımın başına vermesin... Son maçta şampiyonluğu kaybetmek çok koyuyor.

OrcunFB
18.Mart.2013, 23:52
86'da yediğim golle verdim şampiyonluğu. :uzgun:

Nazar değecek de demedim ki kendime. :(

razerss
21.Mart.2013, 22:41
Bi kaç sene önce Şampiyonlar Ligi finalinde son dakikalarda yediğim golle kupayı kaybetmiştim. O sinirle kasayı tekmelemiştim kasayı tekmeleyince ekran karardı birden :D sonra bilgisayarı tekrar açtığımda save 1-2 ay geride olunca o zamanki sinirim ŞL yi kaybetmekten bile daha öteydi :D

Bonzi
21.Mart.2013, 23:10
Oyunun oyun olduğu bilinci ile oynuyorum çoğu zaman ama bir durum var ki gerçekleşmesi halinde beni benden alıyor.

90 dakikalık süre bitip de uzatma dakikaları (uzatma devreleri değil) oynanırken benim aleyhime olan kart, gol, sakatlık gibi hadiseler yaşandığı an da laptop'u duvara fırlatasım geliyor. 30 saniye sonra maç bitecekken bir bakıyorum takımın kilit oyuncusu 2 ay sakatlanıyor ya da sarı kart limitini doldurduğu için bir sonraki maç cezalı konuma düşüyor.

UgurcanOrhan
22.Mart.2013, 00:09
yaşayarak oynamak deyince aklıma geldi de 2 sene öncesi okuldan bi arkadaş "ben fm'i takım elbiseyle oynuyorum" demişti de iyi gülmüştüm :zuhaha

Aslinda oynarken ne kufurler ne kufurler ediyoruz da burda seviyeli bi ortam var dile getiremiyoruz :D bi gun o kadar bagirarak kufur ettim ki babam duydu. Yine mi kizla kavga ediyosun demisti. Evet gibisinden tavirla gecistirip odama fm ye devam etmeye gecmistim :D

YakoRYV
02.Nisan.2013, 00:08
2000 yılından beri oyunu oynayan biri olarak bu seride gerçekten çok sıkılmıştım 1 aydır falan oynamıyordum, nba 2k13'de asso mod yapıyordum ama şu başlığı ve tüm mesajları okuduktan sonra kariyere geri dönme kararı aldım. Var olun ! :D

Night_Mare17
02.Nisan.2013, 00:45
2000 yılından beri oyunu oynayan biri olarak bu seride gerçekten çok sıkılmıştım 1 aydır falan oynamıyordum, nba 2k13'de asso mod yapıyordum ama şu başlığı ve tüm mesajları okuduktan sonra kariyere geri dönme kararı aldım. Var olun ! :D

Bende Nba 2k13'de Asso Mod yapmaya karar verdim var ol abicim :D

slayer34
02.Nisan.2013, 11:15
eski seriler olsa pc basında sandalyem de tuneyerek macları takıp ederdım taktik ayarlarımı yapardım
sımdı ıse hangı macta salak sacma hatalar olucak dıye gulerek maclarımı takıp edıyorum cunku bu zamana kadar gordugum en kotu fm serisi!!!
mac ıcınde paso sakatlanan oyuncular mı dersınız ***** gıbı topu ayagında tutup rakıp forvetın opu kapıp gol atmasını mı dersiniz(ozellıkle buyuk takımlara karsı) sampıyonlar lıgı macı yaparken kalecı degajı ve stoperlerın 65 metreye tek pas atıp bir sutla gol olmasımı dersiniz
boyle sacma sapan hatalar olduktan sonra bu oyunu yasayarak oynamak degıl gene nasıl salakca bı hata olucak bı deneyelım gorelım dıyerek oynarız verdıgım paraya yazık su oyuna alıskanlık olmus artık mecburen oynuyoruz...

YakoRYV
02.Nisan.2013, 16:19
Bende Nba 2k13'de Asso Mod yapmaya karar verdim var ol abicim :D

haha hayırlı olsun :D cleveland ve thunder'ı öneririm :0:

eski seriler olsa pc basında sandalyem de tuneyerek macları takıp ederdım taktik ayarlarımı yapardım
sımdı ıse hangı macta salak sacma hatalar olucak dıye gulerek maclarımı takıp edıyorum cunku bu zamana kadar gordugum en kotu fm serisi!!!
mac ıcınde paso sakatlanan oyuncular mı dersınız ***** gıbı topu ayagında tutup rakıp forvetın opu kapıp gol atmasını mı dersiniz(ozellıkle buyuk takımlara karsı) sampıyonlar lıgı macı yaparken kalecı degajı ve stoperlerın 65 metreye tek pas atıp bir sutla gol olmasımı dersiniz
boyle sacma sapan hatalar olduktan sonra bu oyunu yasayarak oynamak degıl gene nasıl salakca bı hata olucak bı deneyelım gorelım dıyerek oynarız verdıgım paraya yazık su oyuna alıskanlık olmus artık mecburen oynuyoruz...

çok haklısın kardeşim, yerden göğe kadar ama 2d oynarken sadece yazıyla takip ederken de böyle hatalar oluyordu belkide ama o zaman izlemediğimiz için bilmiyorduk, şimdi yayın yapıyorlar, herşeyi gördüğümüz için hataları farkediyoruz direk. o açıdan da bakmak lazım...
Ama inşallah düzeltirler :icon_cool:

Kaka Leite
02.Nisan.2013, 16:21
Şu oyunda maçı sunmak gibi bir zevkim var.

Ciddi anlamda kaç yaşına geldim halen bundan kopamadım, arada oynarken bunu yapıyorum. Çok hoşuma gidiyor hem oynayıp hem de sunmak :0:

lufy33
02.Nisan.2013, 16:49

Ciddi anlamda kaç yaşına geldim halen bundan kopamadım, arada oynarken bunu yapıyorum. Çok hoşuma gidiyor hem oynayıp hem de sunmak :0:
DİĞER YORUMLAR NEYSEDE BENDE Bİ TEK KENDİM İÇİN KAYIŞ KOPMUŞ DİYE DÜŞÜNÜRKEN SENİN YORUMUNLA AYRI Bİ ZEVK OLDUĞUNU VE DESTEK GÖRDÜM ŞU ANA KADAR KENDİMİ DELİ SANIYORDUM EŞİMDE BENİM DELİ OLDUĞUMU VE BOŞANACAKTI BENDEN (ŞAKA TABİ AMA DELİMİSİN DİYİP DURUYOR) :D

Ralph
02.Nisan.2013, 17:03

FM oynayanların en az %80 bunu yapıyordur diye tahmin ediyorum. Geçmişinde ya da şu anda bunu yapmayan varsa büyük bir eksiği vardır bu oyunla ilgili :)

Lucas Neill
02.Nisan.2013, 17:10
Ben önemli maclardan sonra kendi kendime röportaj yapmisligim bile var :)

slayer34
02.Nisan.2013, 17:43

yok artık ali sami:D

5267
02.Nisan.2013, 17:46

Aynen öyle hatta spikerlik bile yaparım :D

bhll
04.Nisan.2013, 12:32
Daha dün m.city le oynuyorum kendi evimde 1-0 yaptım kapandım kontralarda 3-5 pozisyon buldum her kaçırdıklarında havaya zıpladım:D city saldırdığında direkten dönen çizgiden cıkan her pozisyonda nefesimi tuttum valla:D

ogsusam11
09.Nisan.2013, 01:48
Baştan belirteyim, arkadasimla online oynuyoruz. Oyunun tadi o zaman cikiyor valla :)

Transfer döneminde Fernandes besiktastan ayrildi.

Marsilya, Lyon, Inter, Porto, Atletico gibi bilimum üst seviye takım teklif yaptı. Benim de Meireles'in ayrilmasindan sonra aklimda olan biriydi ama gelmek istemiyordu bir türlü.

Fernandes'e yıllık 7 milyon euro, %10 maaş zammı, menejere ve kendine 3er milyon bonus, 8 bin euro gol bonusu, maç başı 7 bin euro, 1.5 milyon da yılın takımına secilme bonusu onerdim. Adam kabul etti ve beklemeye koyuldum.

Ben beklerken Dortmund, Leverkusen, Napoli de teklif yolladı. 20 gün falan bekledik böyle, diger adamlari yedekte tutarak. :)

En iyi teklifi benim verdigim barizdi iste ama ligin reputasyonundan oturu heralde adam gitti Portoyla anlastı. Aldigi para da yıllık 2 milyon euro sadece.

ben 7 küsür vermistim. :(

Sonra Conca'yi aldim.

muratzihni
09.Nisan.2013, 01:50
Avrupa'da kritik maç oynuyorsam youtube'tan Fenerbahçe marşlarını açarak tezahurata başlıyorum =))