PDA

View Full Version : "Yuklen" Komutu Bosuna mi Var?

tombul taho
23.Mart.2013, 16:36
mac esnasinda maglupken ya da berabereyken ve size galibiyet vs gerekiyorsa baski kurabilmek icin "Yuklen" komutu ve cesitlik taktik varyasyonlar var malum. "savunmayi ileri cikar, topu ileri gonder, baski kur" vs gibi...

bu komutlari kullanmama ragmen ne baski kuruluyor ne de baska bisey. ustelik zaman da hemen bitip gidiyor. 70'ten sonra da 80'den sonra da yapsam ayni. ne pozisyon oluyor ne bisey ama tam tersi oldugunda rakip takim muhtesem baski olusturuyor. bunu yaklasik 10 mac denedim ve hepsinde de ayni sonucu farkettim. dusuk seviyeli takimlarla oynarken bile mac 1-1 giderken 65.dk'dan itibaren bunlari yaptigimda ne baski kuruluyor ne bisey...

bu durumun aciklamasi nedir? neden boyle oluyor? 1 mac olur 2 mac olur eyvallah ama her mac da boyle olmaz ki birader! o zaman "neden boyle komutlar var" diye sormak lazim geliyor...

lakin1907
23.Mart.2013, 16:59
Oyuncu ve takım talimatlarını elle düzenlediyseniz yüklen komutu hiçbir işe yaramaz.

sakary Ali
23.Mart.2013, 17:04
Hocam istersen maçın kalan bölümünü full maç oyna. Ben bunu deneyip, neden hiç pozisyonuna giremediğimi görmek istemiştim. Fayda getirebilir.

tombul taho
23.Mart.2013, 17:33
Hocam istersen maçın kalan bölümünü full maç oyna. Ben bunu deneyip, neden hiç pozisyonuna giremediğimi görmek istemiştim. Fayda getirebilir.
hmmm bu full mac olayini deneyecegim.

Oyuncu ve takım talimatlarını elle düzenlediyseniz yüklen komutu hiçbir işe yaramaz.
elle duzenlediysen derken? oyuncularima talimat veriyorum yuklenin diye ayrica yuklen komutunu da seciyorum elle taktik ayarladigim normal takim taktigim. onu da mi ayarlamayalim yani? :))

musleramicol25
23.Mart.2013, 17:37
pozisyona girsekte boşa gitme ihtimali bu durumdan daha da yüksek :D

lakin1907
23.Mart.2013, 17:40
hmmm bu full mac olayini deneyecegim.

elle duzenlediysen derken? oyuncularima talimat veriyorum yuklenin diye ayrica yuklen komutunu da seciyorum elle taktik ayarladigim normal takim taktigim. onu da mi ayarlamayalim yani? :))

Yani şöyle, mesela taktik ekranında defans çizgisi bölümünün başında tik koyma yeri var, default ayarı değiştirmek istediğinizde oraya tik koyup sağa sola kaydırabiliyorsunuz, diyelim siz defansın geride kurulmasını istediğinizden onu çok geri yaptınız fakat son dakikalarda yüklen komutunu verseniz de defansınız çok ileri çıkamayacağından fazla baskı kuramayabilirsiniz.

musleramicol25
23.Mart.2013, 17:44
Yani şöyle, mesela taktik ekranında defans çizgisi bölümünün başında tik koyma yeri var, default ayarı değiştirmek istediğinizde oraya tik koyup sağa sola kaydırabiliyorsunuz, diyelim siz defansın geride kurulmasını istediğinizden onu çok geri yaptınız fakat son dakikalarda yüklen komutunu verseniz de defansınız çok ileri çıkamayacağından fazla baskı kuramayabilirsiniz.onunla alakası yok. zaten "yüklen" komutunu seçtiğiniz zaman bütün takım komutları o anlayışa göre planlanıyor. takım daha çok risk almaya odaklanıyor. zaten hem yüklen yapıp hem geride tutmak çelişkili ve saçma olur.

tombul taho
23.Mart.2013, 17:52
onunla alakası yok. zaten "yüklen" komutunu seçtiğiniz zaman bütün takım komutları o anlayışa göre planlanıyor. takım daha çok risk almaya odaklanıyor. zaten hem yüklen yapıp hem geride tutmak çelişkili ve saçma olur.

katiliyorum. cunku "bekleri cikar", "risk al" vs gibi komutlari da veriyorum ben mac esnasinda "yuklen" komutunu kullanirken. dolayisiyla bunu uygulamalari gerekiyor.

himone
23.Mart.2013, 18:43
Ben 2012 oynarken bu komutun bir kere bile işe yaradığına denk gelmedim, o yüzden de bu oyunda 1 kere bile denemedim. Eğer gol atmam gerekiyorsa forveti 3 veya 4'lüyorum. Bireysel komutları da hücuma göre ayarlıyorum. Zaten normal maçta atak oynadığım için yüklen komutu biraz anlamsız.

Bu arada takımınızı hücum dizilişiyle kapanmaya teşvik edemezsiniz. Yüklenmek için 3-4 forvet gerekiyorsa kapanmak için de aynı şekilde stoper ve defansif orta saha gerekli. Gidip 3 forvetli taktikle kapan demeyin işe yaramaz. Kapanmak için en güzel taktik 4-1-4-1 diye düşünüyorum.

Universal
23.Mart.2013, 19:24
Yüklen yerine defansı ileri çıkartıp, topu ileriye oyna komutu vermek daha mantıklı gibi.

HeracLes
23.Mart.2013, 19:34
Yüklen yerine defansı ileri çıkartıp, topu ileriye oyna komutu vermek daha mantıklı gibi.

Bende aynı şekilde yapıyorum ayrıca Kweuke gibi uzun bir forvetim olduğundan ceza sahasına uzun oyna komutunu da aktif ediyorum ama öyle gözle görülür bir değişiklik olmuyor. Kanatlardan ceza sahasına orta açıyor. Aktifleşmeden önce de aynı şeyi yapıyorlar zaten, bir fark göremedim.

sakary Ali
23.Mart.2013, 19:59
katiliyorum. cunku "bekleri cikar", "risk al" vs gibi komutlari da veriyorum ben mac esnasinda "yuklen" komutunu kullanirken. dolayisiyla bunu uygulamalari gerekiyor.

Arkadaşın demek istediği şu.

Mesela siz bekleri ileri çıkart komutunu kullandığınız anda, oyun sizin beklerinizin mentalitesini daha ofansif yapıyor, derinden koş seçeneği sıkça yapıyor vs. Ama siz mentaliteyi ve derinden koş seçeneklerine tik koyup kendiniz ayarladığınız zaman; bekleri iler çıkart komutunu kullansanız oyun siz tik koydunuz diye bunları değiştiremiyor.

Deus Dominus
23.Mart.2013, 20:10
Öyle maçı çevirecem diye çok taktiksel oynama yapmıyorum ben. Oyuncuların yerini değiştirmem yetiyor :)
Alıyorum sağ kanadı sola koyuyorum, sağ beki sol bekin yerine, sağ mc'yi sol mc'nin yerine başı dönüyor rakibin :D Son iki maçım kilitlenmişken sadece mevki değişiklikleriyle çözdüm, galip geldim.
Aynı şeyi rakibin atakları, pozisyonları sıklaştığında da yapıyorum. Mesela ataklar sol stoperin bulunduğu yerden geliyor, değiştiriyorum iki stoperin yerini, tık duruyor hücumlar :)

nannar
23.Mart.2013, 20:18
açık söylemek gerekirse çok da etki etmiyor :) onun yerine oyuncu dizilişi ve rolleriyle ilerde adam çoğaltarak yüklenmeyi deneyin.

antiochia
23.Mart.2013, 20:51
açık söylemek gerekirse çok da etki etmiyor :) onun yerine oyuncu dizilişi ve rolleriyle ilerde adam çoğaltarak yüklenmeyi deneyin.
Ben de katılıyorum çok etki etmediğine. Bence savunmayı biraz daha ileri kurup, daha agresif ve hızlı oynatırsanız daha etkili olabileceğini düşünüyorum...

lakin1907
23.Mart.2013, 20:59
Arkadaşın demek istediği şu.

Mesela siz bekleri ileri çıkart komutunu kullandığınız anda, oyun sizin beklerinizin mentalitesini daha ofansif yapıyor, derinden koş seçeneği sıkça yapıyor vs. Ama siz mentaliteyi ve derinden koş seçeneklerine tik koyup kendiniz ayarladığınız zaman; bekleri iler çıkart komutunu kullansanız oyun siz tik koydunuz diye bunları değiştiremiyor.

Aynen böyle demek istemiştim.

Universal
24.Mart.2013, 00:20
Bende aynı şekilde yapıyorum ayrıca Kweuke gibi uzun bir forvetim olduğundan ceza sahasına uzun oyna komutunu da aktif ediyorum ama öyle gözle görülür bir değişiklik olmuyor. Kanatlardan ceza sahasına orta açıyor. Aktifleşmeden önce de aynı şeyi yapıyorlar zaten, bir fark göremedim.

Çizgiye inmeden orta yapın de ve arkadaki oyuncular içe kat eden modda ise forvet oyuncusu pozisyona giriyor kaçarsa çok rahat tamamlayabiliyorlar. Özellikle Fenerbahçe'de Webo sayesinde arkadaki isimler çok rahat gol atabiliyor.

playeray
24.Mart.2013, 20:58
Bende de Yüklen komutu hiçbir işe yaramıyordu. Rölanti veya Savunma oynayınca ise daha çok yükleniyorlar. İronik.

YakoRYV
02.Nisan.2013, 00:11
bence oradaki tüm komutlar işe yarıyor... çok sık kullanıyorum ben.

Mamadou
02.Nisan.2013, 01:00
Bu komutu kullandığımda genelde gol yiyorum. Öyle aman aman baskı kuramıyorum. Genelde DM'lerden birini ileri atıyorum.

Alicanfmfan
02.Nisan.2013, 01:31
Yüklen komutu tek başına bir şey ifade etmez. Aksine şuursuzca yüklenirken, rakiplere daha çok pozisyon verilir. Ancak ifade etmez derken; Bekleri İleri Çıkart, Yüklen, Risk al falan bu komutları uygularken taktigindeki incelikleride gözden geçirmeliyiz. Mesela Yavaş tempoda ''yüklen'' uygulaması işe yaramaz ama hızlı bir tempoda daha iyi yüklenilebilir. Bunun gibi...