PDA

View Full Version : Oyun kurucu ve Oyuncu görevleri?

Bonzi
02.Nisan.2013, 20:49
Aşağıdaki resme göre, takımdaki oyun kurucu işlevini kim gerçekleştirir? Ayar panelinin sol alt kısmından, oyun kurucu olarak atadığım Selçuk İnan mı yoksa sağdaki saha dizilimi panelinden, oyun kurucu görevini işaretlediğim Felipe Melo mu?

http://img401.imageshack.us/img401/4305/taktikler.png

Ayrıca oyuncu görevlerinden olan "Destek (D)" tam olarak neye destek veriyor, defansa mı yoksa hücuma mı? Duruma göre değişkenlik gösteren bir işlevi varsa, oyuncu görevlerindeki Otomatikten farkı nedir tam olarak?

Deus Dominus
03.Nisan.2013, 01:31
1) Sen özellikle oyun kurucuyu belirttiğin için Selçuk İnan'a anchorman görevi bile versen oyun kurucu olarak onu bilecek takımın. Aktif hale getirmeseydin Melo'yu seçecekti.

2) Destek rolündeki bir oyuncuya köprü diyebiliriz. "Bloklar arası bağlantıyı" sağlar (Ömer Üründül mod=on). Atıyorum standart "orta saha / savunma" dersen ileri çıkışları, top sürmesi, uzun şutları en alt seviyeye iner. "Destek" dersen orta seviyeye gelir, "hücum" dersen hepsi en sona çıkar. Emin değilim kontrol etmem gerek ama sanırım oyun anlayışını da değiştirecektir.
"Otomatik" oyun anlayışına göre bunlardan birini atıyor oyuncuna.

Tam olarak nelerin değiştirdiğin öğrenmek için taktik ekranında "oyuncu" bölümüne gel. Bir oyuncuyu seçtiğinde yanda özellikleri görünecek, o bölümün sağ üstündeki butona tıklayıp talimatları göster. verdiğin role göre hangi talimatların değiştiğini, dolayısıyla nasıl oyun anlayışını benimseyeceğini rahatlıkla gözlemleyebilirsin.

Bonzi
03.Nisan.2013, 21:03
Bilgiler için teşekkür ederim. Peki ilk sorum ile ilgili şöyle bir senaryo olsaydı o zaman ne olurdu?

Yine sol alt köşeden Selçuk'u oyun kurucu yetkilendirip, sağdaki saha içinden de mesela görevini "savaşçı orta saha" olarak ayarladım. Bu durumda Selçuk her ikisini de mi üstlenir?

Deus Dominus
03.Nisan.2013, 22:28
Cevabı biliyorum da kelimelere döktüğümde ne kadar anlaşılır olur onu bilemiyorum :)

Selçuk'a verdiğin bireysel rol neyse o görevi üstlenecek maç içinde. Yani savaşçı orta saha görevini yerine getirmeye çalışacak özellikleri elverdiği ölçüde. Ancak; sen oyun kurucu olarak Selçuk'u belirttiğin için topla buluşma sayısı artacak. Sahadaki oyuncular ilk pas tercihini ondan yana kullanacaktır. Bir nevi hedef oyuncu yapmış olacaksın Selçuk'u.

Bonzi
04.Nisan.2013, 00:54
Anladığım kadarıyla böyle bir durumda Selçuk, mümkün olduğunca her iki rolü de üstlenmeye/yerine getirmeye çalışacak (ya da çalışacak demiyeyim de her ikisi için elverişli hale gelecek). Doğru anlamışsam yeteri kadar açık ifade etmişsin demektir. :D

Deus Dominus
04.Nisan.2013, 01:41
Verdiğin rol kısıtlı bir rol olduğu için tam anlamıyla bir oyun kurucu işlevi görmez diyeyim. Savaşçı orta saha ne yapar? Sıkı markaj, yüksek pres, sert top kapma, daha çok savunma yönelik bir görev. Kontrol etmem lazım, tam emin değilim ama büyük ihtimalle direkt paslarda alt seviyede, yaratıcılık daha düşük. Bu ayarlarla oyun kurucu performansı sergileyemez. Takım arkadaşları ona oyun kurucu gözüyle bakacak diyelim :D