PDA

View Full Version : Gençleri göndermek mi yoksa takımda tutmak mı?

Bonzi
07.Nisan.2013, 11:25
Genç oyuncuların gelişimi açısından, onları takımda tutup antrenman programlarını birebir takip etmek mi daha uygun yoksa onları kiralayıp göndermek mi?

Böyle oyuncular genelde takımda yer bulamadığından "Hoca beni gönder, deneyim kazanayım" minvalinde taleplerde bulunuyor, gönderiyorum da ama bu sefer de gelişimleri tamamen durma noktasına geliyor. Gönderdiğimde özellikleri nasılsa aynı şekilde dönüyorlar. Gittikleri takımda da forma şansı bulamamaları cabası tabi. Antrenmanlarına (ve gelişimlerine) müdahale edebilmek için takımda tutayım desem bu sefer ortalığı huzursuzlandıracaklar.

Böyle bir durumda nasıl davranmak gerekir?

5267
07.Nisan.2013, 11:32
Bence potansiyeli iyi bir oyuncuyu kadroya al,hatta oynat (Salih Uçan ve Oğuzhan gibi)gelişimleri artar.Ama potansiyeli iç açıcı olmayan genci kiralık gönder veya sat.

Önder HOCA
07.Nisan.2013, 13:33
mental açıdan tutor la gelişimini sağlayıp determination ambion ve profesyönellik özelliklerini yükseltip gönderirim ki gelişsin yani 6 ay ile 1 sene takımda tutarım senede bir 10 15 maça çıkartırım ertesi sene yollarım çünkü gideceği takımında antreman tesisleri hocaları filan benimki kadar iyi değil

ErayEbil
08.Nisan.2013, 12:21
Ben en az 3.5 yıldızı olan oyuncuyu takımda tutuyorum ve 16 17 yaşına bakmaksızın en az 15 maç oynatıp takım havasını almasını sağlıyorum, daha sonra beklentiyi karşılayanlarla yoluma devam edip karşılayamayanları kiralık gönderip pişmesini sağlıyorum. Bu sayede o oyunculardan bile 4-5 Milyon Euro bişeyler kar edebiliyorum. Ayrıca şu anda 2028 deyim milli takımın 4te 3ü bu sayede takımın altyapısından oluşuyor.

ozan42
08.Nisan.2013, 12:37
Göndereceğin takımda as takımda oynamasına dıkkat edın bırde gonderdgıınız klubun antreman tesıslerıne dıkkat edın hangısının kosulları daha ıyıyse ona gonderın

mustinho03
08.Nisan.2013, 16:31
ben acikcasi regenleri oynatiyorun yasina bakmadan tabiki 3 yildizdan yukari olanlari.hic önemli macmis cl falan dinlemiyorum formu iyiyse hep ilk 11 de oynatiyorum

HeracLes
08.Nisan.2013, 18:51
Bu konudaki en iyi yolu bilmiyorum açıkçası. İyi bir takım yönetirken regenleri ancak kupa maçlarında oynatıyorum o yüzden tutor yaptırabildiklerim takımda bırakıyorum diğerlerini mümkün olduğu kadar forma şansı bulacağı şekilde gönderiyorum ama takımda tutsam daha mı iyi olur onu bilmiyorum işte.

Deus Dominus
08.Nisan.2013, 19:39
Herkesin izlediği yol farklı bakıyorum :)

Bende 21 yaşına kadar tutuyorum elimde, kiralık falan göndermiyorum. u18'de, rezerv takımda da boş bırakmıyorum, tutoring zaten vazgeçilmezim. Sürekli takip ediyorum fikstürlerini, sürekli maç yapmalarını sağlıyorum zayıf takımlara karşı. Kiralık gitmek isteyene de izin vermiyorum :) Zamanı geldiğinde zaten bolca maç yaptıkları, göz önünde oldukları için talipleri çok oluyor, kiralık göndermede hiç sıkıntı yaşamıyorum, gittikleri takımlarda düzenli forma şansı buluyorlar.

sentugo
08.Nisan.2013, 19:49

Bende 21 yaşına kadar tutuyorum elimde, kiralık falan göndermiyorum. u18'de, rezerv takımda da boş bırakmıyorum, tutoring zaten vazgeçilmezim. Sürekli takip ediyorum fikstürlerini, sürekli maç yapmalarını sağlıyorum zayıf takımlara karşı. Kiralık gitmek isteyene de izin vermiyorum :) Zamanı geldiğinde zaten bolca maç yaptıkları, göz önünde oldukları için talipleri çok oluyor, kiralık göndermede hiç sıkıntı yaşamıyorum, gittikleri takımlarda düzenli forma şansı buluyorlar.

Forumda "Beğen" butonu olsaydı beğeneceğim bir yazıydı :)

Bonzi
08.Nisan.2013, 20:19

Aslında benim uyguladığım strateji de buna benziyor. Şu an 2017/2018 sezonunun Eylül ayındayım. Takımımın yaş ortalaması 23 (ligin ortalaması 25), kendini kanıtlamış isimlerden ziyade geleceğe yatırım yapabileceğim gençlerin peşinde koşuyorum. Her fırsatta yönetimden gençlik geliştirme ve genç takımla ilgili taleplerim oluyor. As takımın teknik kadrosu kadar özen göstererek işe aldığım, 18YA takım için çalışan personelim var. Elimdeki gençleri hiç boş bırakmıyorum, sürekli birilerinden eğitim alıyorlar...

Ama işte burada da bu sefer şöyle bir pürüz doğuyor; ya forma fırsatı bulamadıkları için mızmızlanmaya başlıyorlar ya da "Kollektif galibiyet eksiklikliği yüzünden hayal kırıklığı" yaşıyorlar (Gerçi ne kadar doğru bilmiyorum ama takım başarılı olsa bile kadro genişliği nedeniyle oluyormuş sanırım bu). Bir başka takıma kiralasam, bu sefer oyuncuların gelişimi antrenman ve tutoring bazında sekteye uğruyor.

İnsanı ikilemde bırakan bir durum açıkçası.