PDA

View Full Version : Oyuncunun CA-PA aralığı

equinox_cs
10.Nisan.2013, 23:54
özellikleri çok iyi olan bir oyuncunun ca-pa düşük olabiliyor, oyunda "kara" adlı dc,dm var çoğunuz bilirsiniz pa'sı 140-150 civarı bir şey ama özellikleri çok iyi. peki sorum şu; kara'ya benzer özellikleri olan ama pa'sı 180 olan bir oyuncuyla kara arasında ne gibi bir fark var? oyuncu ararken bazen özellikleri çok iyi olsa da pa düşüklüğünden dolayı mesafeli yaklaşıyor çoğu kişi. umarım anlatabilmişimdir derdimi. daha önce soran olduysa da affola, bol fmli günler.

Deus Dominus
11.Nisan.2013, 00:48
p.a = potansiyel seviyesi
c.a. = şu anki seviyesi

diyelim önce :) Çünkü emin olamadım başlık ve içerik hatta sorun birbirinden farklı geldi gözüme. 180 p.a. sahibi oyuncu şu anki yeteneğini daha fazla geliştirebilecek anlamına gelir. 150 p.a. sahibi diğeri kadar yüksek seviyeye ulaşamaz.
Haa kastettiğin c.a. ise; sadece oyuncunun özellikleri etki etmiyor c.a.'ya, her iki ayağını da kullanabiliyorsa, birden fazla mevkide oynayabiliyorsa bu faktörlerin hepsi c.a.'ya ekleniyor. Ayrıca her özellik her mevkide aynı ağırlıkta etki etmiyor. Bilmiyorum istediğin cevap çıktı mı ortaya.

equinox_cs
11.Nisan.2013, 03:43
biraz karışık anlatmışım. şöyle anlatayım bir de. elimde iki adet mevkileri ve özelliklerine kadar birebir aynı oyuncu var, ikisi de pa'larına ulaşmış durumdalar diyelim. birinin pası 150, diğerinin 180 olsun. bu iki oyuncu arasında oyuna göre ne gibi fark var?

Deus Dominus
11.Nisan.2013, 04:29
Şu an için fark yok, yaşlarına ve kişiliklerine göre gelecekte fark olur.İkiside aynı yaşta aynı özellikte olsa, ikiside aynı antrenmanı alsa, aynı sayıda maça çıksa p.a. sı 150 olan bir seviyede gelişimini durdurur, 180 olan daha uzun süre devam eder. Yüksek p.a.'lı oyuncu kovalama sebebi bu çoğu oyuncunun. Üst düzey oyuncu olma ihtimali artıyor.

Ben pek takılmıyorum p.a.'ya, oyuncu vereceğim göreve uygun mu, istikrarı var mı (geçmiş bilgileri, kaç maç oynamış ortalaması kaç vs. vs.)... Parası da bütçeme uyuyorsa alır koyarım :)

Bir önceki kariyerimde Bandırmaspor'a Bertul Kocabaş isimli bir forvet almıştım. Görsen poacher/advance forward özelliklerinin büyük kısmı 14-15 oldu ama c.a. 110/p.a. 115'ti :)