PDA

View Full Version : Salih Uçan

Önder HOCA
12.Nisan.2013, 22:55
http://dosya.turksportal.net/research/2013/Fenerbahce_Salih_Ucan.png

Tackling>>11-12
First touch>> 15
Finishing>> 12-13
Anticipation>> 13
Decisions>> 14-15
Flair>> 15-16
Teamwork>> 14-15
Work rate>>13-14
Stamina>> 11-12
Strength>>7-8
Balance>>10-11

Bence ppmede ''arrives late in opposition area'' eklenmeli

Daha uygun olur sanırım

Deus Dominus
12.Nisan.2013, 22:56
Özelliklerine karışmam ama ben p.a olarak -9 bekliyorum. c.a.'da da artış olacaktır 100-115 gibi bir rakam.

barahir
12.Nisan.2013, 22:57
profili tartışmak için -9 görmeli önce..

KanaKe
12.Nisan.2013, 23:49
fiziksel özellikleri kesinlikle gözden gecirilmeli orasi kesin..

OMANA
14.Nisan.2013, 15:34
Salih UÇAN 'ın özellikleri üzerine çok tartışılır ama özellikle CA ve PA hususunda araştırmacılarımızın yetersiz davrandığı çok açık hiç itiraz etmesinler..

soruyorum:

Oğuzhan özyakup : 150 PA
SONER AYDOĞDU : 146 PA
TANER YALÇIN :141 PA
SALİH UÇAN : 140 PA

gerçekten salih konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum araştırmacılarımızdan...o kadar isityorsan editörden düzelt diyecek akil adamlara hemen söyleyim düzelttim zaten 125 CA 165 PA yaptım sizde kızacaksınız ama seneye hemn hemen aynısını yapacaksınız ...

Cengo
14.Nisan.2013, 16:24
Hayır, öyle söylemeyeceğim. Sakin olalım, sezonu tamamlayalım. Salih'te elbette yükseliş de olacak. Geçtiğimiz dönemde iyi kötü çok fazla izleme şansımız olmadı ki Buca araştırmacısından farklı bir çok değişiklik yapabilelim. Sezon sonunu bekleyin. Yorumlarınız değerli, görüş bildirebilirsiniz.

himone
14.Nisan.2013, 20:51
Bence de sakin olmak lazım. Seneye ciddi bir düzelme olacaktır. Ben 160-170 PA, 110-120 CA civarında bir profil bekliyorum.

ReaList
15.Nisan.2013, 12:40
Gelecek sezon potansiyel değerinde ve fiziksel özelliklerinde artış bekliyorum özellikle fiziksel özelliklerini oyun içinde düzeltene kadar geçen sürede Teknik ve Zihinsel özelliklerine yüklenemediğimizden çok ortalama bir oyuncu ortaya çıkıyor bu şimdiki temennilerimiz ancak gelecek sene aynı şartlar devam ederse bunların düşürülmesini bile talep edebiliriz malum elimizde iki tane Wonderkid Cristian ve Selçuk varken bu adamın yeteneğini ve geleceğini her türlü köreltiriz. Umarım sene sonunda bir Avrupa takımı alma girişiminde bulunur.

ForCimbom
15.Nisan.2013, 15:38
şu profil bile hız dışında gayet guzel orta sahada guzel isler yapar ama illa yukselecektir tabi ki.

Gncl1905
15.Nisan.2013, 17:20
Recep ve Muhammed için -9 PA çok konuşuldu ama eğer bizim ligden biri hak ediyorsa o da bu çocuktur. CA konusunda da en az 110 hak ediyor bence.

Fiziksel özelliklerinde de dayanıklılık dışında özellikler artabilir. Süper fiziksel özellikleri yok ama oyunda gerçeğe göre az kalmış biraz. Dayanıklılık konusunda gözlemlerime göre 90 dakikayı kaldıramıyor/kaldırmakta zorlanıyor şimdilik ama o da ilerde gelişecektir.

Universal
15.Nisan.2013, 20:54
Hayır, öyle söylemeyeceğim. Sakin olalım, sezonu tamamlayalım. Salih'te elbette yükseliş de olacak. Geçtiğimiz dönemde iyi kötü çok fazla izleme şansımız olmadı ki Buca araştırmacısından farklı bir çok değişiklik yapabilelim. Sezon sonunu bekleyin. Yorumlarınız değerli, görüş bildirebilirsiniz.

Birde çocuk çok kibar, bazen kısa sürede bu kadar tanınıp ukala ukala konuşan çocuklara benzemiyor. Zihinsel özelliklere bunlarda yansıtılmalı.

himone
15.Nisan.2013, 21:18
Birde çocuk çok kibar, bazen kısa sürede bu kadar tanınıp ukala ukala konuşan çocuklara benzemiyor. Zihinsel özelliklere bunlarda yansıtılmalı.

Evey gizli özelliklere Efendilik, Delikanlılık ve Adamlık ta eklenmeli :).

cmyksl55
25.Nisan.2013, 11:12
markaj top kapma özellikleri biraz arttırılmalı defansa katkısı da küçümsenecek gibi değil. ayakları uzun mehmet topal kadar olmasa da topkapmaya yatkın. ayrıca takım çalışması kötü değil şimdiki profilde bencil karakter taşıyor, halbuki salih oyun kuran bir oyuncu takım oyunu oynuyor. hızı da fena değil 12 den aşağı olmaması lazım gibi geliyor adam genç zaten 9 koşan orta saha olmaz defans olsa neyse, biraz da zihinsel özellikleri geliştirilmeli şu anki izlenimi profesyonel bir genç olduğunu gösteriyor. pa'sı da 150 den aşağı olmamalı. katılırsınız katılmazsınız bilemem. saygılarımı sunuyorum

brkdnz
25.Nisan.2013, 13:52
son zamanlarda bir genç oyunun mental anlamda bu kadar gelişkin olduğunu hiç görmemiştim alt yapısı ülkemizde olanlardan özellikle.

fiziki yapısı gereği de gelişime açık bir fizikte olması inanılmaz potansiyelli yapıyor onu.

-9 pa rahatlıkla alabilecek kalitede. tartışmaya açık dahi bulmuyorum bunu. ca konusunda ise söyleceğim tek şey fenerbahçede şuan sow ve emreden sonra en futbolcu gibi duran adamın salih olduğudur.

buradan uygun bir ca çıkar sanırım:) , genç olması sebebiyle ca'nın aşırı önemli olduğunu düşünmemekle beraber 125-130 civarı bir ca uygun olur diye düşünüyorum.

Lucas Neill
03.Mayıs.2013, 04:05
Benfica macinda da görüldü ki kendisi komple futbolcu olmaya dogru yürüyor. Adamsin Cocuk!

Deus Dominus
03.Mayıs.2013, 05:06
Çok uzun süre Fenerbahçe'de kalacağını zannetmiyorum, önü açık. Artık İspanya'da mı izleriz, Almanya'da mı bilemem.

Oyun zekasına, oyun bilgisine ve yeteneğine hayranım. -10 bile alabilir p.a.'sına, Ramsey'den neyi eksik?

petrol_fb12
03.Mayıs.2013, 08:40
PA=118
CA=-9

Kesinlikle bu değerleri hak ediyor.Bu kadar genç yaşta Avrupa liginde o performansı sergilemek kolay değildir.2 sene sonra İngilterede izleriz...

KanaKe
03.Mayıs.2013, 11:57
fenerin onu 2-3 sene icinde birakacagini sanmiyorum :)

SAİT71
03.Mayıs.2013, 12:54
Benfica ile oynanan maçta belki Stoch ile başlanması daha doğru olabilirdi ancak elendik yinede. Her zaman diyoruz şu genç adamlar oynasın elenirsek öyle elenelim diye. CL'De felan 17lik topçular oynayıp tecrübe kazanıyordu. Salih'te bu sene Avrupa'da baya tecrübe kazanmış oldu. Kumaşı kaliteli. Bu maçta kendisini izlemeye gelecekleri söyleniyordu doğru mu çıktı bilmiyorum...

ReaList
03.Mayıs.2013, 13:09
http://o1305.hizliresim.com/19/3/mpzz8.jpg

Salih'i benim kadar geliştirebilen varsa beri gelsin : ) Yalnız Fenerbahçe'yi yönetirken bu kadar geliştirebilir miydim ? Sanmıyorum. Kayseri takımıyla 4. sene içindeyim 118 maça çıkardım sene sonuna kadar 17 maç daha gördüğünü varsayalım 135 maç eder. Bu da her sezon için ortalama 34 maç ediyor. Fenerbahçe'de bir sezonda Salih'i mevcut profiliyle 34 maça çıkarmak imkansız. Oynatmadan sadece bireysel ve genel antrenmanlarla veya Özel Derslerle ne kadar gelişir bilmiyorum. Ama Fenerbahçe'yi yöneten arkadaşlar varsa ve Salih'in gelişim durumunu merak ediyorlarsa özellikle profili koymak istedim. Salih'ten umudunu kesmesinler. Bireysel ve Takım antrenmanlarının yanı sıra, Maçlarda daha fazla şans vererek gelişimine katkıda bulunacağınız gibi Emre, Meireles, Topal, Topuz gibi oyunculardan alacağı dersler çok faydalı olacaktır.

Önder HOCA
03.Mayıs.2013, 13:55
http://c1302.hizliresim.com/16/k/k6jc1.png (http://bit.ly/c25MCx)

bende bu kadar olmuştu ilk sezon en azından 22 maça filan çıkarmıştım sonraki sezonlar ortalama 30 küsür maça çıkardım zaten patchten önceki oyunumdandı bu yani ortasaha yetersizdi o zaman 11de yer bulabiliyordu

himone
03.Mayıs.2013, 21:05
Siz çok iyi yetiştirmişsiniz, ben de gelişimi beklediğim kadar olmadı. Bir de 2 kere uzun süreli sakatlık geçirdi. En çok zorlandığım fizik özelliklerini geliştirmek, tam bir ızdırap. 4 sezonda 92 maç ilk 11, 54 maç sonradan girdi. İlk 3 senede toplamda 4 gol 6 asist, son senesinde 2 gol 15 asist. Ben oyuncuyu defansif oyun kurucu oynatmaktan vazgeçtiğim anda çok verimli oldu. 8,9 görünen ratinglerden biri şampiyonlar ligi finali Barca maçı.

http://m1305.hizliresim.com/19/3/mqg5w.png (http://bit.ly/c25MCx)

Universal
15.Mayıs.2013, 23:43
Bu oyuncuda fark ettiğim bir olay var, artık sahada cesur davranıyor yani eskiden çalım denemezken sadece yanındakine veya ileriye pas veriridi, artık top kaptıracağım korkusunu bırakmış bir özgüven ile bilek hareketleri deniyor başarılı oluyor veya olamıyor; ama deniyor. Birde hep ileriyi düşünüyor, hücumu düşünüyor. Bu oyuncu bir cevher gibi geliyor. Seneye bana göre ligde ciddi sayıda hem gol hem asist yapacak. Bir sezon sonra bunu göz ardı ederek umarım profil geliştirilir. Şuan ki PA bile yetersiz geliyor bana.

Universal
17.Mayıs.2013, 17:17
http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/23308229.asp

UEFA'da iz bırakan bir oyuncu oldu, sanırsam bir sene sonra için iyi bir profil beklentimiz boşuna çıkmayacak. :)

malpince
22.Mayıs.2013, 17:13
salih>recep niyaz>muhammet

sene başında recep>salih=muhammet diyordum, en azından muhammet konusunda araştırmacılara göre haklı çıkmanın mutluluğunu yaşıyorum :)

Klavooz
13.Haziran.2013, 20:36
CA 125-130
PA -9

Hiç sırıtmaz.
Tackling'inin de artması gerekiyor. Ayrıca zihinsel olarak takımdaki en iyi oyuncu bana göre. Buna göre profili düzenlemesi laızm.

U20 turnuvası dikkatle izlenmeli sayın ABOOO :)

perpetua
01.Temmuz.2013, 19:53
Tackling'inin de artması gerekiyor.

Ilginc geldi.

Gecen sezon Salih ligde 90 dakika basina 3.2 faul yapmis.
Avrupa maclarinda ise 90 dakika basina 4.0 faul yapmis.

Semih Senturk'ten sonra takimda en fazla faul yapan oyuncu. Semih gibi agresif oynayan bir oyuncu da degil.

Hatta lig genelinde 90 dakika basina en fazla faul yapan 2. merkez orta saha oyuncusu (birinci Musa Cagiran).

Devami da var. Yaptigi 5 defansif mudahaleden 1 tanesinde faul yapmis ve bu konuda ligin en zayif orta saha oyunculari arasinda yerini almis.

Bu istatistik esasinda sahada gorulen ama saniyorum algilamak istenmeyen seyi guzel gosteriyor. Salih defansif mudahale yapmasini pek bilmiyor. Rakibin ayagindaki topa arkasindan mudahale ederek cok fazla faul yapiyor ve rakibe serbest vurus veriyor.

Tabii bizim futbol mantalitemizde bunu iyi mucadele ediyor olarak degerlendiriyoruz. Halbuki o da degil. Faul yapmak iyi mucadele etmek degildir. Aksine, yapman gerekeni yapmamak icin (pozisyon alma) kural disi hareket yaparak rakibin hucumunu bozmaktir.

Yillardir duran toptan gol yeme sorunumuz konusulur. Halbuki gereksiz duran top vermezsen, rakip duran top kullanmaz. Rakip duran top kullanmazsa, duran toptan gol yemezsin. Ama gereksiz faul yapan, alamayacagi hava topuna cikip kafa vuran ve rakibe faul yapan oyuncu yurekten oynayan oyuncu olur. Bunu yapmak yerine pozisyonunu alan oyuncu ise ruhsuz.

ReaList
01.Temmuz.2013, 21:09
Salih oynadığı ilk maçlarda üstün bir top kapma becerisiyle oynuyordu hatta savunma oyuncularından daha becerili şekilde kayarak müdahale ettiği topları rahatlıkla kapıyordu ancak takımda daha fazla süre alıp oynamaya başlayınca bu başarılı top kapmalar yerini zamansız müdahalelere ve faullere bıraktı. Oyuncu yoruldukça yaptığı müdahalelerde konsantrasyon sorunu yaşadığı açık.

Tackling taş patlasa 10, Salih için en ideal değerdir diye düşünüyorum.

perpetua
01.Temmuz.2013, 22:12

Katilmiyorum.

Ligin genelinin en fazla faul yapan orta saha oyuncusundan bahsediyoruz. Ustelik cok da agresif olmayan bir oyuncudan bahsediyoruz.

Yaptigi kaptigi top sayisina oranla yaptigi faullere gore benzerleri Cleyton, Aatif Chahechoue, Ozer Hurmaci, Sapara, Aissati, LuaLua ve Batalla. Hic bir tanesi icin mudahaleleri vasat bile diyemeyecegimiz oyuncular.

Sezonun ilk bolumunde iyiydi, sonra dustu argumanina da cok katilmiyorum. Bir kac defa sansin yagver gider ve iyi gorunursun ama aldigin sure uzadikca gercekten sahip oldugun yer belli olur.

Corpus
01.Temmuz.2013, 22:19
Katilmiyorum.

Ligin genelinin en fazla faul yapan orta saha oyuncusundan bahsediyoruz. Ustelik cok da agresif olmayan bir oyuncudan bahsediyoruz.

Yaptigi kaptigi top sayisina oranla yaptigi faullere gore benzerleri Cleyton, Aatif Chahechoue, Ozer Hurmaci, Sapara, Aissati, LuaLua ve Batalla. Hic bir tanesi icin mudahaleleri vasat bile diyemeyecegimiz oyuncular.

Sezonun ilk bolumunde iyiydi, sonra dustu argumanina da cok katilmiyorum. Bir kac defa sansin yagver gider ve iyi gorunursun ama aldigin sure uzadikca gercekten sahip oldugun yer belli olur.

Peki sizce Salih' in bu kadar iyi gözükmesinin sebebi az süre aldığı için varını yoğunu 20-30 dakikada ortaya koymasından dolayı mı ? (genel özellikleri bakımından)

Salih 90 dakika ve düzenli sahada olursa sizin öngörünüze göre nasıl bir performans sergiler ?

perpetua
01.Temmuz.2013, 22:49
Peki sizce Salih' in bu kadar iyi gözükmesinin sebebi az süre aldığı için varını yoğunu 20-30 dakikada ortaya koymasından dolayı mı ? (genel özellikleri bakımından)

Salih 90 dakika ve düzenli sahada olursa sizin öngörünüze göre nasıl bir performans sergiler ?

Su anda Salih topa yatkin, iyi oyun gorusu olan ve bu nedenle de el ustunde tutulan (ve el ustunde tutulmasi gereken) bir oyuncu.

Bundan sonra Salih surekli zorluklarla karsilasacak. Rakipler ona karsi sertlesmeye baslayacak. Top almasini engellemeye calisacak. Bunu su anda U-20'de bile goruyoruz. Hem Kolombiya, hem Avusturalya bunu yaparak Salih'i etkisiz hale getirmeyi basardi.

Bu tip zorluklarla karsilastikca kendisini ve oyununu nasil degistirecegi onemli. Salih potansiyeli olan bir oyuncu bence. Yani oyununu gelistirebilecek ve bu tip zorluklari atlatabilecek bir oyuncu bence. Umarim da gelistirir.

serkan1520
02.Temmuz.2013, 13:12
Salih oynadığı ilk maçlarda üstün bir top kapma becerisiyle oynuyordu hatta savunma oyuncularından daha becerili şekilde kayarak müdahale ettiği topları rahatlıkla kapıyordu ancak takımda daha fazla süre alıp oynamaya başlayınca bu başarılı top kapmalar yerini zamansız müdahalelere ve faullere bıraktı. Oyuncu yoruldukça yaptığı müdahalelerde konsantrasyon sorunu yaşadığı açık.

Taş patlamaz çatlar :D :D :D

BLAZİN1903
16.Temmuz.2013, 01:06
Katilmiyorum.

SAlihi yakında mesut özil' lede kıyaslarlar. Beyler daha salih nedir ne yapmış kaç maç oynamış.

Burak Akmanoğlu
16.Temmuz.2013, 02:33
http://i.imgur.com/YS7twtK.png

Salihi Madrid'e 25 M € sattım süper gelişti işte profili. :)

JohnConner
17.Temmuz.2013, 19:15
madride satan arkadas çok iyi geliştirmişsin salihi bana kalırsa salih fm14 te -9 pa yı hakediyor yabancı gözlemciler kimlere -9 pa lar veriyorlar geçen senede semih kaya için söylemiştim bu senede salih için söylüyorum :)

cmyksl55
26.Temmuz.2013, 03:23
top kapmada çok iyi değil ama yaratıcılık,teknik top sürme ve ilk kontrol iyi bence ama pas özelliğinin çok yüksek olması doğru değil bence, yine istatistiklere bakmak lazım. daha fazla izledikçe yeni yeni tanıyoruz aslında birkaç maça bakıp karar vermemek lazım. hızı da 10 dan biraz yüksek olabilir çok da hantal değil. soğukkanlılığı yüksek olmalı son maçlarda stresi yüksek maçlarda rahat oynadı yaşına rağmen.

BLAZİN1903
01.Eylül.2013, 00:39
Salih balonuda patladı 20 dakikada bir futbolcuyu vezir de yapıyoruz rezilde ediyoruz Futbolcu şımartmada üstümüze yok bir de Fenerbahçe gibi bir yıldız söndürme fabrikasına düşünce işi çok zor.
Önce sahilde kızlarla foto ları çıktı sonra bariz form düşüklügü. Salih bu haliyle 20-30 dakikalık topçu olmadan öteye geçemez.

barahir
01.Eylül.2013, 01:23
Salihin formunun düşmesini sahilde ki kızlara mı bağlıyosun?

Sahildeki kızlar, bu adamın yaz boyunca tatil yapmadan turnuvadan turnuvaya koşturmasından daha etkili yani form düşmesinde. Tebrikler.

Bahsettiğin cinsel ilişkiyse, performansı azaltmaz. Tam tersi arttırır.

Night_Mare17
01.Eylül.2013, 02:03
Salih balonuda patladı 20 dakikada bir futbolcuyu vezir de yapıyoruz rezilde ediyoruz Futbolcu şımartmada üstümüze yok bir de Fenerbahçe gibi bir yıldız söndürme fabrikasına düşünce işi çok zor.
Önce sahilde kızlarla foto ları çıktı sonra bariz form düşüklügü. Salih bu haliyle 20-30 dakikalık topçu olmadan öteye geçemez.

Arkadaşları , hayranları falan olamaz mı ? Benim bir sürü kız arkadaşım Salih'e bayılıyor bunlar normal şeyler bununla form düşüklüğünün alakası ne olabilir ki ?

Salih'den hemen ümidi kesmemek lazım çok ama çok yetenekli bir oyuncu o attığı aşırtma golü şans falan olamaz deli yetenek ister o gol Salih'de bu var oynaya oynaya devamlılıkta gelecektir.

Önder HOCA
01.Eylül.2013, 02:05

daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini rezil ettin

xwerswoodx
01.Eylül.2013, 22:05
Salih iyi bir oyuncu, gelecek vaad ediyordu benim gözümde, ama ediyordu. Bir iki maç iyi oynadıktan sonra havasına kapılmaya başladı, gece hayatları vs. Bir futbolcu saha içinde olduğu kadar saha dışındada kalitesini göstermeli. Tabi yapmasın demiyorum elbet yapacak, ama salih için bunları yapma zamanı değildi henüz. Yani şöhret erken geldikce, havalanmayada başladı. FM 2014 de pa sında artış bekliyorum ama Fm 15 de bu tavırla devam ederse 100 den yukarı bir pa göreceğimize inanmıyorum. Fenerbahçede fazla bir gelece göremiyorum, yinede soğuk kanlılığı, oyun okuma yeteneği ve tekniği ile beşiktaşın oğuzhanından daha kaliteli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama istatistikleride göz önüne aldığımızda, bir orta sahanın yapmaması gereken kadar hata yapan bir oyuncu. Caner Galatasarayda oynarken son dk da yaptığı gereksiz faul yüzünden uefadan elenmiştik. Ben Salihin geleceğinde sadece böyle bir oyuncu profili görüyorum. Çok fazla agresif oynayan biri ve Fenerbahçenin kötü oynadığı zamanlarda oyundan çabuk düşen biri. Tabi yaşına göre fark yaratmasını beklemek aptalca olurdu ama şuanki PA nın biraz daha yüksek olmasından yanayım, fakat bazı özellikleri daha düşük, bazıları daha yüksek olmalı. Tabi bu sene göreceğiz Salihi, eğer şöhrete hemen kapılmadığını gösterirse Türkiyenin gelecekteki yıldızı olabilir.

BLAZİN1903
21.Eylül.2013, 16:29
daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini rezil ettin

Daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini vezir ettiniz ben rezil etmişim çok mu ?

ForCimbom
21.Eylül.2013, 18:01
Daha bu sezon 20 dakika oynamamış birini vezir ettiniz ben rezil etmişim çok mu ?

ee geçen sene boyunca oynayan o değil de bonussimo muydu yani?

perpetua
22.Eylül.2013, 23:08
Ne kimseyi oldugundan fazla. Ne de oldugundan az dusunmemeye calisin.

Genc oyuncu surekli oynamaya hazir, her durumda oynayabilecek oyuncu degil hic bir zaman.

Bir konuda uzman olmak icin 10 bin saat o isi yapmak gerekir denilir.

Yilda 365 gun, gunde 4 saat antrenman yapsaniz, bu uzmanligi kazanmak icin yaklasik 7 yil gerekli. Yaz tatili yoksa.

365 gun degil de 300 gun yapsan bu isi, 8.33 yil.

Gunde ortalama 4 saat degil de, 2 saat yapsan, 16.66 yil.

Tepeden tirnaga yetenek olsa oyuncu, bu isi ogrenmesi ve cok iyi hale gelmesi icin calismak, calismak ve daha cok calismak zorunda.

Bu gencleri calistiracaklar calistiramiyorsa, suc bu genclerde degil. Onlari egitemeyenlerde.

malpince
23.Eylül.2013, 22:37
Salih iyi bir oyuncu, gelecek vaad ediyordu benim gözümde, ama ediyordu. Bir iki maç iyi oynadıktan sonra havasına kapılmaya başladı, gece hayatları vs. Bir futbolcu saha içinde olduğu kadar saha dışındada kalitesini göstermeli. Tabi yapmasın demiyorum elbet yapacak, ama salih için bunları yapma zamanı değildi henüz. Yani şöhret erken geldikce, havalanmayada başladı. FM 2014 de pa sında artış bekliyorum ama Fm 15 de bu tavırla devam ederse 100 den yukarı bir pa göreceğimize inanmıyorum. Fenerbahçede fazla bir gelece göremiyorum, yinede soğuk kanlılığı, oyun okuma yeteneği ve tekniği ile beşiktaşın oğuzhanından daha kaliteli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama istatistikleride göz önüne aldığımızda, bir orta sahanın yapmaması gereken kadar hata yapan bir oyuncu. Caner Galatasarayda oynarken son dk da yaptığı gereksiz faul yüzünden uefadan elenmiştik. Ben Salihin geleceğinde sadece böyle bir oyuncu profili görüyorum. Çok fazla agresif oynayan biri ve Fenerbahçenin kötü oynadığı zamanlarda oyundan çabuk düşen biri. Tabi yaşına göre fark yaratmasını beklemek aptalca olurdu ama şuanki PA nın biraz daha yüksek olmasından yanayım, fakat bazı özellikleri daha düşük, bazıları daha yüksek olmalı. Tabi bu sene göreceğiz Salihi, eğer şöhrete hemen kapılmadığını gösterirse Türkiyenin gelecekteki yıldızı olabilir.

o caner döktürüyor şimdi o dönem ki gs camiasının cıvıklığından kaynaklı olabilir hareketi. zaten salihle ilgili dediğiniz şeylere cevap vermek salihe hakaret olur. yani şimdi buraya yazacağım gsli bjkli futbolcuların palarını sonra fanatik olacağız, ama siz salihe 100 palı diyince objektif olacak alıştık artık

futbolla alaka derecen nasıldır? salihin kaç tane turnuva oynadığından haberin var mı? 20 yaşındaki adamın bu kadar ağır fikstürden sonra nasıl %100 hazır gelmesini bekliyorsun?

sen mi karar verdin patladığına? o senin televizyon kanallarına çıkardığın mami kaç yıldır beşiktaşta, salih sadece 1 yılda o -9 palı maminden 100 kat fazla iş yaptı.

SAlihi yakında mesut özil' lede kıyaslarlar. Beyler daha salih nedir ne yapmış kaç maç oynamış.

mami>alex bir kere alex koşmuyor

malpince
23.Eylül.2013, 22:44
Katilmiyorum.

istatistiği bence ne yazık ki çok ham olarak veriyorsunuz, belki görüşünüzde haklısınız ama maçlarda pozisyonları örnek vererek konuşsanız çok daha net olur. çünkü bu faullerin hangi durumda yapıldığı,top kapmada oynadığı alanda ne zorluklar yaşanabildiği gibi kriterleri siliyorsunuz. ayrıca bu dediğinize göre top kapma/faul oranı yüksek olan oyuncularında top kapmaları yüksek yapılması gerekiyor. lig genelinde tüm mevkiler için ilk 10-20yi yazabilirseniz sevinirim bazı fikirlerim var, onlarla kıyaslayıp önünüze sunmak istiyorum, önünüze boş boş koymak istemiyorum

perpetua
24.Eylül.2013, 00:50
istatistiği bence ne yazık ki çok ham olarak veriyorsunuz, belki görüşünüzde haklısınız ama maçlarda pozisyonları örnek vererek konuşsanız çok daha net olur. çünkü bu faullerin hangi durumda yapıldığı,top kapmada oynadığı alanda ne zorluklar yaşanabildiği gibi kriterleri siliyorsunuz. ayrıca bu dediğinize göre top kapma/faul oranı yüksek olan oyuncularında top kapmaları yüksek yapılması gerekiyor. lig genelinde tüm mevkiler için ilk 10-20yi yazabilirseniz sevinirim bazı fikirlerim var, onlarla kıyaslayıp önünüze sunmak istiyorum, önünüze boş boş koymak istemiyorum

Istatistigi sadece gordugumu desteklemek icin kullaniyorum esasinda. Yani bir nevi saglama. Oyuncu ile ilgili sahip oldugum izlenimi istatistik de destekliyorsa o zaman fikrim konuyla ilgili sabitlesiyor.

Yani istatistige baktim, bu sonuc ortaya cikti, o zaman boyledir hic bir zaman demedim, demem de. Cunku salt istatistigin yaniltici olabilecegini pekala ben de biliyorum.

Sahada, Salih ozelinde gordugum genelde rakibe yanindan ve arkadan ayak uzatmasi ve faul yapmasi. Topu almak icin ayagini uzattiginda, bunu iyi zamanlayamadigi icin rakibe faul yapmasi.

Butun mevkiler icin yazmak biraz uzun surer ama orta sahalar icin yazayim.

Sneijder: 20.0
Hakan Bayraktar: 19.1
Baroni: 17.2
Medunjanin: 15.9
Adrian Mierzejewski: 14.1
Manuel Fernandes: 14.1
Lawal: 12.3
Ali Camdali: 12.3
Orhan Gulle: 12.0
Anil Tasdemir: 12.0
Mahmut Tekdemir: 11.8
Meireles: 11.7
Fritzler: 11.4
Traore: 11.3
Mustafa Asan: 10.9
Zokora: 10.9
Bilal Kisa: 10.8
Ozgur Ileri: 10.7
Mustafa Sarp: 10.6
Adem Kocak: 10.2
Riveros: 10.2
Ivan Sesar: 9.7
Ibrahim Dagasan: 9.6
Hakan Arslan: 9.6
Abdullah Durak: 9.5
Selcuk Sahin: 9.2
Birol Hikmet: 8.9
Samil Cinaz: 8.8
Yekta Kurtulus: 8.8
Soner Aydogdu: 8.6
Erman Kilic: 8.6
Efe Inanc: 8.5
Kadir Bekmezci: 8.5
Emin Aladag: 8.4
Felipe Melo: 8.4
Bekir Ozan Has: 8.4
Gustavo Colman: 8.4
Alanzinho: 8.3
Kerem Seras: 8.2
Zeki Korkmaz: 8.1
Hakan Soyler: 8.1
Mehmet Guven: 7.9
Emre Belozoglu: 7.8
Selcuk Inan: 7.8
Yasin Pehlivan: 7.7
Merter Yuce: 7.7
Hurriyet Gucer: 7.6
Rodrigo Tello: 7.6
Okay Yokuslu: 7.6
Ugur Inceman: 7.6
Mehmet Topal: 7.5
Oguzhan Ozyakup: 7.5
Ernst: 7.4
Aykut Akgun: 7.3
Fernando Belluschi: 7.3
Nizamettin Caliskan: 7.3
Sarmov: 7.2
Yigit Incedemir: 7.1
Mehmet Nas: 7.1
Cernat: 7.1
Alex: 7.0
Tidiane Sane: 6.8
Engin Bekdemir: 6.6
Necip Uysal: 6.6
Petrovic: 6.5
Ceyhun Gulselam: 6.3
Veli Kavlak: 6.0
Maurice Edu: 6.0
Zeki Yildirim: 5.8
Ibricic: 5.8
Batalla: 5.8
Bulent Ertugrul: 5.7
Kaan Soylemezgiller: 5.7
Gosso: 5.6
Randall Azofeifa: 5.5
Aissati: 5.5
Ozer Hurmaci: 5.5
Sapara: 5.4
Alper Potuk: 5.4
Sezer Badur: 5.4
Samuel Holmen: 5.2
Salih Ucan: 5.1
Cleyton: 4.7
Doga Kaya: 4.7
Aatif: 4.5
Musa Cagiran: 4.5
Murat Yildirim: 4.1
Hakan Ozmert: 3.7

Rakamlar yapilan faul basina kapilan top sayisini gosteriyor. Oyuncunun ustte olmasinin nedeni iyi pozisyon alip fazla agresif olmaya gerek kalmadan top kapmasi da olabilir. Rakipten top kapmayi cok iyi becerdigi icin de olabilir.

Alt siralardaki oyuncular icin ise rakipten top kapmak icin cok agresif oldugu icin orada olabilir, ve/veya faul yapmadan top kapamadigi icin de olabilir.

Salih bana cok agresif bir oyuncu olarak gorunmuyor. Buna ragmen cok faul yapan bir oyuncu. Bu listenin alt siralarinda olmasi da bu gozlemi pekistiriyor ve top kapma becerisinin ligin zayiflari arasinda oldugu izlenimini veriyor.

Mesela Holmen oldukca agresif oynayan bir oyuncu. Salih ile ayni yorumu onun icin de yapmak bence dogru olmaz.

SacrificeGGTC
27.Eylül.2013, 16:49
Flair, Technique, Passing, Creativity, First Touch, Tackling, Work Rate, Teamwork ve Finishing özellikleri hakkında araştırmacımızın puanlarını ve görüşlerini oyun çıkmadan görmek beni çok mutlu edecektir.

Youtube'un en prestijli gözlemci kanalı ScoutNationHD'nin hazırladığı 2012/03 videosunu da yollamak istedim. Malesef bu senenin başındaki maçlardaki ve Milli Takım maçlarını kapsamıyor.
_Tp4Y4PIOyg

ParduS
28.Eylül.2013, 01:25
Araştırmacı arkadaşlara bir sorum olacak. Salih'in 2014 profili yaratılırken sadece Fenerbahçe forması ile gösterdiği performans mı baz alınacak, yoksa sezon başı katıldığı milli takımda yer aldığı maçlar da dahil olacak mı ?

ForCimbom
28.Eylül.2013, 01:37
2 maçla bişey değişmez zaten, ha olmuş ha olmamış farkeden pek birşey olmaz

himone
28.Eylül.2013, 15:16
Salih üzerine bu sene çok tartışma olur. Geçen sene FB maçlarındaki üst düzey oyunu sonrası herkes artış bekledi, sonra milli takımda kötü oynadı ve şimdi millet kararsız durumda. FB taraftarlarının en azından %90'ı ca ve pa da artış istiyor, böyle olursa da birçok rakip takım taraftarı milli maçları göstererek artışın hatalı olduğunu savunacak.

Benim görüşüm araştırma nasıl olursa olsun Salih'in durumu FB'de en azından 3-4 maç oynadıktan sonra ortaya çıkar. O da Mart yamasına anca yansır. Ben araştırmacı olsam ne yapsam diye şaşırırdım açıkçası. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

Ama ben özelliklerinin 2-3 tanesi hariç aynı kalmasından yanayım. Sonuçta potansiyeli olan bir oyuncu, 2-3 maç kriter olamaz.