PDA

View Full Version : Bu Oyun Ne Hale Geldi Sorumlusu Kim.

OMANA
21.Nisan.2013, 13:54
Çok değerli benim gibi FM hayranı arkadaşlarım adım Ersoy 33 yaşında bir avukatım bu oyunu ilk sürümlerinden beri oynuyorum yaşımızı başımız aldık çoluık çocuğa karıştık ancak bu oyuna olan sevigimiz bitmedi yalnız son zamanlarda en son sürümden sonra oyun artık şirazesinden çıktı bizlerden 30-40 Euro para alan oyun yapımcıları sesimizi duysun yada bizim araştırma ekibimiz bunu bizim adımıza yapsın yoksa oyun artık oynanmaz hale geldi...evde sinir bozukluğu ile geziyorum resmen...

araştırma ekibimizi beğenirim taktir ederim sorumluluk onlardamı yani daha doğrusu sorunlar onlardanmı kaynaklanıyor yoksa genel bir sorunmu var bilmiyorum ama her iki halde de ekibimiz bizim dertlerimizi dinlemeli

1- oyun artık rezil seviyede sakatlık veriyor rezalet tek kelimeyle rezalet başka bir şey diyemiyorum tabi bazı arkadaşlar haliyle bunu yazdıktan sonra başlıyolar şöyle antrenman yaptır şöyle fizyo ile çalış ben şöyle yaptım hiç sakatlık olmadı geçiniz bunları geçiniz efendim diyorumya size yaklaşık 11 yıldır oynuyorum bu oyunu bu sürümdeki kadar sakatlık görmedim bir oyunda 60 kişilik kadromu yapayım ..oyunu internetten orijinal satın almışım defalarca oyun açtım defalarca antrenman değiştirdim en iyi psho ile çalıştım aynı ....ben şöyle yaptım oldu ile minimal örneklerle bu iş geçiştirlemez araştırma ekibi oyun yapımcılarına anlatacak nedir bu ya sayın yapımcılar önüne gelen 2 ay 3 ay sakatlanıyor ..şimdiki teknik imkanlarla ayağı kırılsa anca 2 ay 3 ay uzak kalıyor bir oyuncu futboldan hiçmi futboldan anlamıyorsunuz yapımcılar diyecek....

2- FM de en fazla değişen, yenilik yapılan hususlardan biri antenman sistemidir. hiç görmediysem birbirine hiç benzemeyen 5-6 ayrı model gördüm CM ve FM de ama bu senekinden bir halt anlamadım hukuk fakültesi mezunu kamu hukukndan master yaptım 33 yaşında avukatım 10 yaşından beri futbol hastasıyım ben bunların antrenman sistemi ne alnatıyor anlamadım yok yok Varsayılan odaklanma yok varsayılan yoğunluk sonra kondisyon 1 hafta kondisyonmu çalşır yada bir hafta taktikmi çalışır bir takım... zaten forumda antrenman kısmında yazlılanlara baktım anladım diyende bişey anlamamış var olanları tekrar etmişler ama onları suçlamıyorum bir şey anlaşılmıyor şimdiye kadarki en kötü ama en kötü antrenman sistemi...

3- son olarakta bu hadi benim beceriksizliğim olsun 11 yıllık FM oyuncusuyum şunu anladım son zamanlarda oyunun araştırmacıları gerçekliğe daha fazla yaklaşsın diye sanırım en son hali neyse ona göre bir takım ve araştırma oluşturuluyor ama zaman içinde meydana gelebilecek değişiklikler sanırım şimdiki imkanlar ile yansıtılamıyor mesela Fenerbahçe bu sezon deplasmanda ilk yarıda zor kazanıyordu doğru 1 tek galibiyeti vardı bunu şimdi oyuna yansıtmışlar 5 sene sonra lige başlıyorum 1 tane deplasmanda maçı rahat kazanamıyoruz bu nedir ya... hadi bakalım a liginci yarısıda fener her depkasmanı kazandı..şimdi olcak..yani sene başında bir takım böyle gitti diye sanırım dış saha REPini anasının düğününe çevirmenin bir anlamı yokki bu Fenerbahçe yarım sezon deplasmanda kötüydü diye ben 20 sezon aynı kaderimi yaşamalıyım ya...

4- son olarak oyun rayından çıkmış durumda tad vermiyor sakatlıklar saçma sapan antrenman sistemi vs. ile birlikte oyun oyun olmaktan çıkmış benden uyarması...

orhuncet
21.Nisan.2013, 14:20
Çok haklısın . Sonuna kadar hak veriyorum

mustinho03
21.Nisan.2013, 14:32
ben oyunu kac gundur acmiyorum acsam bile bikiyorum ki 10 dk sonra yeniden kapaticam daha dogru düzgün bir sezon bitirmedim...

MuraTBudaN
21.Nisan.2013, 14:37
13 tam bir rezalet oldu güncellemeler ile bile oyunu kurtaramadılar ve yorumlara katılıyorum oyuna derinlik katmak için bazı şeyleri batırmışlar.

NikolaiBelinski
21.Nisan.2013, 14:40
Sakatlık konusunda kesinlikle katılıyorum, Sivasspor ile üçüncü yılıma giriş yaptım ve her defasında kilit oyuncularımdan biri mutlaka sezonun yarısını kaçırıyor. Grosicki ayağı kırıldığı için 5-6 ay, Adem Koçak 3 ay sakatlandı. Şu an oyuna girmeye korkuyorum mutlaka oyuncularımdan biri sakatlanacak ve bir sezonu daha boşa geçireceğiz.

Bende yaklaşık 8-9 yıldır bu oyunun müptelası olmama rağmen CM03-04 serisinden sonra antrenmanlarla ilgilenmez oldum. Mutlaka hatırlıyorsunuz güzelim oyunda günün belli etaplarına istediğimiz çeşit çalışmalarına oyuncularımıza uygulatabiliyorduk ve gayet anlaşılırdı. Bu yıl ise yabancı sitelerde adamların önerilerini okuyarak yapıyorum, hücum hareketleri ve varsayılan odaklanma falan anlaşılmaz işler.

Fenerbahçe ile 4 yıl oynadım ama dediğiniz husus bana pek uğramadığı için yorum yapmam sağlıklı değil. Fakat ilk sezon seyircisiz maçlar yüzünden evimizde kazanamadığımız gerçeği ve rotasyon yapıldığı taktirde Anadolu ekiplerine karşı kazanılamaması garip gitti. Sow, Krasic, Emre kenara geldiği an karşılaşmaları güç bela kazanıyoruz. Evimizde Gaziantepspor'a karşı Sezer, Topal, Meireles orta saha üçlüsünün bence başa baş oynaması, bir kademe ağır basması gerekli.

Maçta olur olmaz penaltıların verilmesi, üstüne bitiricilik-soğukkanlılık-penaltı özellikleri 14'ün altında olmayan adamların bir maçta iki penaltı birden kaçırması gibi olayları kenara bıraktığımda sırf futbol ve yönetme aşkından dolayı oyundan vazgeçemiyoruz işte ne yapalım hocam.

Düzeltme: Dün iki buçuk saat taktik+antreman inceledim ve Barcelona takımına yakın bir sistemi Fenerbahçe'ye oturtmaya çalışıyorum. Galatasaray'ı kupada 10 kişi yendik, Motherwell'i eledik derken (hiç bir sakat vermeden) durduk yerde crash dumps hatası çıktı. Orjinal oyunlarda hani çıkmıyordu bu hata? Tam şevke geldiğimizde bu tür hataların olması caydırıyor insanı.

Deus Dominus
21.Nisan.2013, 15:25
Sizdeki sakatlık sorununu hiç yaşamadım desem yeri var, 16 kişilik amatör kadromla neredeyse 50 maç oynadım sıkışık sezonda. Ama 5-6 kez sakatlık ya oldu ya olmadı, olanlar da maç içinde.

Yalnız crash dump konusunda kendini aşmış durumda oyun. dmp uzantılı 7 dosya uzanmış yatıyor şu an ilgili klasörde ve bunları 2,5 gün içinde verdi. Sebepsiz yere crash alır oldum, ne grafik, ne editör eklentim var :0: Bi' heves başlıyorsun, bir saçma ve kaynağı belirsiz hata bütün hevesini isteğini alıyor götürüyor... Son yıllardaki en kötü FM olduğu kanısındayım bende.

Antrenman ile ilgili, eskiden slider'lar vardı hem taktikte hem antrenmanda. Artık taktikleri daha pratik yapabiliyoruz tc sayesinde(tactic creator), sanırım antrenmanı da benzer kalıba koymak istiyorlar. Ki bunda haklı gerekçeleri de olduğunu düşünüyorum. Daha pratik, daha anlaşılır ve herkesin kavrayabileceği bir şekle getiriyorlar. Böylece oyuna yeni başlayacak kitleyi de çabuk bir şekilde oyuna adapte etmek istiyorlar. (benim görüşüm böyle, gerçeği nedir bilmem :) )

Mamadou
21.Nisan.2013, 19:55
Ben bu oyunu 2010 serisinden başlayarak oynamaya başladım. Önceki serileri hiç oynamadım. CM falan oynamışlığım yoktu. Ama önceki serileri de denedim. Son serilere göre daha sade bir oyunmuş. Oyunda bu sadelik zamanla kaybolmuş. Oyun çıkan son serilerde dahada detaya indirgenmiş. Yeni özellikler eklendikçe oyun iyice batıyor. Oyunda her ne kadar mantık dışı bir şeyler olsa da oynanılıyor işte bir şekilde kopamıyorsun. Oynadığım serilerde en kötüsü bu seriydi diyebilirim. Her çıkan güncelleme yaptığım taktikleri bozdu. Bu seride 2,3 kez taktik oturttum. Her yaptığım taktik güncellemeden dolayı patladı. Önceki serilerde güncellemeler bu kadar etki etmiyordu mesela. Sakatlıklara değinmeye bile gerek yok. Sakatlık şans işi olmuş bu seride. Bir bakıyorsun çok az sakat veriyorsun, bir bakıyorsun her maç bir oyuncun sakatlanıyor. Böyle garip bir durum var.

William Rookwood
21.Nisan.2013, 20:02
Şuana kadar hiç bir oyunumda çok fazla uzun sakatlık yaşamadım. Fakat şu konuda hak veriyorum sakatlanan bir oyuncunun sakatlık süresi cok uzun oluyor. Mesela Mbamba sakatlandı takımımda 3 ay gitti. Mbilla sakatlandı 2 ay gitti. Bu kadar uzun süre sakatlanmaları gerçekten saçma.

serwan
21.Nisan.2013, 21:39
Geçen bi ekran görüntüsü koymuştum açtığım başlıkta. Bir maçta 6 şutum direkten döndü. Her şeyden önce maç motoru rezalet. Kanat ataklarına çözüm bulamıyorum vs. Ve antrenman sistemi çok saçma..

Deus Dominus
21.Nisan.2013, 21:54
Serwan, Antalyaspor-Bursaspor maçının ilk yarısı 0-0 sona erdi, 3 top var direkten dönen :D

dedekorkut
21.Nisan.2013, 22:59
deplasmanlarda mac kazanılmıyor ben werder bremenım Bayer munıchı evımde 2-0 rahat yenıyorum deplasmana gidince ya 6-0 yenılıyorum yada ne az 3-0 deplasmanların....!!!!

DaveJones
21.Nisan.2013, 23:23
Genel olarak serinin sıkıntısı daha büyük kesimi hedeflemek için oyun detayını daha basit seviyeye çekip, daha kolay oynanabilirliğini sağlamaya çalışmaları. İnsanlar detaylarda boğulup sıkılmasın, direkt açıp 5dk içinde maç yapmaya başlayabilsinler diye her yıl oyunun "yenilik" adı altında daha basitleştirildiğini düşünüyorum.

Yani düşünün ki cm 01-02 oyununda taktik ekranında on ball ve off ball şeklinde 2 çeşit taktik formasyonu kullanabiliyorken şuan hücum oyuncumun antrenmanda ne kadar şut ya da ne kadar defans çalışacağını belirleyemiyorum. Oysa ki Fm serisinde en hoşuma giden özelliklerden biri örneğin kanat oyuncusunun defans antrenmanı yaptırmayarak tackling değerini düşürmesini sağlayıp, buradan gelen Ca fazlalığını tekniksel özelliklerde kullanmasıydı.

Maç motorundaki saçmalıklara, senaryolara falan hiç girmek istemiyorum ancak geniş kesime hitap etme kaygısıyla oyunun simülasyondan çıkmasına yani efsanenin yavaş yavaş ölmesine çok üzülüyorum. Sports Interactive nasıl olsa bu oyunu 10 yıldır oynayan insanlar ne yaparsak yapalım oyunu alacaklar, madem öyle biz de popülariteye uyarak satış kitlemizi genişletelim gibi günü düşünen sığ bir pazarlama mentalitesinde. Yıllardan beri herkesin vardığı ortak kanı gibi, bu oyuna dişli bir rakip gelmedikçe bu düzen değişmeyecek gibi görünüyor.

orhuncet
22.Nisan.2013, 00:54
Abi artık şöyle gerçek hayattan örnek vermeyin nereye konu açsak yok şu oyuncu şu maçta 3 penaltı kaçırdı yok şu maçta 6 tane direkten döndü yok bak işte şu oyuncu boş kale atamadı abi şöyle örneklerden vazgeçin artık . Burada biz oyun oynuyoruz oyunda bir maçta 3 direk döner ama bu her maçta sürekli topun direkten dönmesi anlamına gelmez ayriyetten bir maçta penaltı kaçar ama bu sürekli her maçta kaçacağı anlamına gelmez ama oyunda bu sürekli oluyor onu anlatmaya çalışıyoruz burada sürekli örnek veriyosunuz bak boş kale kaçırdı bilmem ne vermeyin örnek biz bilmiyormuyuz kaçabileceğini direkten döneceğini biliyoruz kaçabilir sorun bunun sürekli olması .

martymcfly
22.Nisan.2013, 15:25
2-0 galip geliyoruz, maç sonu sakince güzel galibiyet diyorum adam kırmızı renk odağını kaybetmiş yazıyor. Ya sevin ya tepki gösterme odağını kaybetmek nedir kimi zaman da sönük görünüyor.

bojan54
22.Nisan.2013, 17:52
Beşiktaş'la antremanları çok yüksek seviyesinde yaptırıyordum ve maçları full tempolu oynatıyordum her hafta 1 kişi sakatlanıyordu..

Şimdi sakaryaspor ile oynuyorum maçta tempo 0 antreman seviyeside ortalama..1 sezonda en fazla 2 oyuncu 3 4 aylık sakatlanıyor onun dışında 2 3 ggünlük sakatlıklar hep.

serwan
22.Nisan.2013, 19:08
Serwan, Antalyaspor-Bursaspor maçının ilk yarısı 0-0 sona erdi, 3 top var direkten dönen :D

maçı izlemedim de aynı takımın mı? ben daha hiç aynı takımın 90 dakikada 6 topunun direkten döndüğüne şahit olmadım. ayrıca bi takımın sezondaki maçlarının %90'ında mutlaka en az 1 topunun direkten döndüğünü de görmedim :D

Deus Dominus
22.Nisan.2013, 21:12
Ben dört-beş elit takım haricinde bir sezon içinde onlarca kez 5 gol ve üzeri skor üreterek galip gelen takım da görmedim. Aynı şekilde bir maçta %60-70 üzerinde topla oynayabilen takım sayısı kaçtır acaba sezon boyunca? Oyunun gerçekçiliğinin hep olumsuz yönden bakarak değerlendirilmesi de 'gerçekçi' değil. Oyunda işler istenildiği gibi gidince sorgulanmıyor çok fazla gerçeklik

Biraz şeye benziyor, sınavdan yüksek puan alınca "ben aldım", düşük puan alınca "hoca verdi".

ReaList
22.Nisan.2013, 21:16
Öğlenciler yapmıştır.

ek: 2013 fiyaskoydu, 2014'e az kaldı artık umutlar ona

Lucas Neill
22.Nisan.2013, 23:10
Cogu yorumu okumadim uzun uzun ama bu sene oyun ilk ciktigindan felaketti belki de fm serisinin en kötü mac motoruna sahipti ama son updatelerle birlikte ben oyunu keyifle oynuyorum. Ne asiri sakatlik ne penalti ne de mac icinde sacma sapan hatalarla karsilasiyorum.

Fm ilk basta ciktiginda cok kötü oldugu icin bence herkes su an seride hata aramaya baslyior. Kesinlikle bir önyargi olustu gibi geliyor bana.

Kimisinde asiri sakatlik vs olurken diger arkadaslarda olmamasi ilginc bisey.

steave
23.Nisan.2013, 04:32
arandıgımız ıcınmı sakatlanıyor yanı oyuncular hocam :).

nasıl bır algorıtmayla olusuyor bılmıyorum ama oyunun hıc bır stabıllıgı yok.oyunun bazı seylerı cok sacma.dısarı atma taca vurma fln yok ılla ayaklarında tutup kaybedecekler.topu ıskalamak ne..defans oyuncum her sezon en az 10 tane top ıskalıyor adamın onune dusuyor gol.bunun taktıkle uyumla fln alakası yok.premıerlıg yada superlıg sevıyesındekı oyuncu yapmaz az yapar nadırdır.halısahada bıle o kadar olmuyor.ben 10 yıldır 2 volkan bıde servetın ıskaladıgı top harıcınde gerıye yerden atılan pası ıskalıyanı gormedım.en kotu dıkersın gıder.dırekten donme meselesıde 1 sezonda bır macta 10tane bıle doner dırekten.ama 1 sezonda her mac 2 ser 3 er donmez yanı..topla oynama yuzdelerı uzaktan sutların fazlalıgı sacma hepsı.kazanırken cok kazanıyorsun.kaybederken cok kaybedıyorsun :).hele klasık taktıkle bıkac mac oynayın 3 boyutun ne kadar sıradısı oldugunu gorursunuz..

2boyuta hıc gırmıyorum 2012 de ne guzeldı tam ekran donusumlu oluyordu bunda hem yarım ekrana mecbur bırakılıyorum hemde balon gıbı top ve oyuncularla ızlemek zorunda kalıyorum.hızlarıda bır turlu ıstedıgım gıbı olmuyor top ve oyuncular arasında hız orantısızlıgı var.

bu serıde benım en uzuldugum sey 2b un bana keyıf vermemesı.

steave
23.Nisan.2013, 04:43
2-3 tane kendı yaptıgım taktıgım var hangı lıge hangı takıma gıdersem gıdeyım onları kullanınca basarılı oluyorum.yok oyle bı dunya.farklı fantastık varyasyonlar fln deneyım dıyınce kovuluyorum :).oyunun bu sene az keyıf verme nedenlerınden bırı de bu.fener yada gs ne taktıkle cıkarsa cıksın 5-0 6-0 yenemez bı real ı barcayı mevcut kadrolarla normal sartlarda.o taktıklerle yenıyorum.oyun bıttı.

son olarak si bu işte tekel oldukça gelişim olmaz.az olur.sacma olur.kımse bısey dıyemez.el mahkum :).

dedekorkut
23.Nisan.2013, 10:51
steve kardesım her takımda basarılı olan taktıgını yayınlarmısın ıncelemek ıstıyorumda ben öyle bi taktık olusturamadım :(

a.arıcı-11
23.Nisan.2013, 15:14
hiçbiri FM2005'in tadını vermedi.

himone
23.Nisan.2013, 15:40
Ben bu oyunda birçok şeyi görmezden geldiğim için bana zevk veriyor. Direklerin hepsini normalde dışarı çıkmış gibi düşünyorum, sakatlıklar bazen abartı oluyor ama bazen de normal seviyede gerçekleşiyor, artık her sene 3-4 oyuncuyu sene başından kayıp olarak düşünüyorum. Takımda taktiği oturttuktan sonra zaten saçma hareketler azalıyor, arada olanları da normal olaymış gibi kabullendim.

Benim düşüncem oyundan zevk alanlar olayları bu şekilde kabul edebilenlerdir, alamayanlarda beklentileri fazla olanlar. Oyunu Kasım ayında aldım ve saçma olaylar yüzünden 3 ay kadar oynamak için bekledim, o kadar saçma olay vardıki oynamak zevk vermiyordu.

Barca ve Real'a 5, 6 atma olayı galiba birtek bana olmadı tam tersi onlar sürekli bana 5 atıyordu. Hatta bu takımlara karşı ilk galibiyetimi 4. yılımda birçok oyuncu takviyesi ile aldım. Bütün millet nasıl bu şekilde galibiyet alıyor anlamış değilim. Benim oyunumda bu tarz saçma galibiyetler de olmadığı için ben zevk alıyorum. Zaten saçmalıklar olsa uzun süre oynayamam hemen sıkılıp yeni kariyer açarım.

bhll
23.Nisan.2013, 18:42
Arkadaşa katılmamak ne mümkün. Basit bir örnek sunayım. Bu istatistiklerle maç kaybetmek insanın sinirini bozuyor en azından benimkini:)

http://i627.photobucket.com/albums/tt352/Eths/chl_zps9f603634.jpg (http://s627.photobucket.com/user/Eths/media/chl_zps9f603634.jpg.html)

bangbangstar
24.Nisan.2013, 01:36
hayatımda ilk kez orjinal fm aldım bu da fiyasko çıktı. Henüz her hangi bir takımla başarı yakalayamadım. İşler çok iyi gidiyor bazen 9-10 maç yenilmiyorum ve 6-7 si galibiyetle bitiyor fakat ne oluyorsa birden 7 maç boyunca felaket ki hiç bir değişiklik yapmamışım. transferi olsun antrenmanı olsun ve maç motoru olsun rezalet bir oyun tam bir fiyasko !

excaliburuA
24.Nisan.2013, 02:59
abartmayın arkadaşlar tamam belki fm versiyonlarının en iyisi değil ama fiyasko demek acımasızlık olur hele maç moturuna laf söylemek zırvalık.

Sadixx
24.Nisan.2013, 03:34
Gerçek futboldada bunlar oluyor anlamıyorum neden şikayet ediyorsunuz ?

brtcne
26.Nisan.2013, 05:40
abartmayın arkadaşlar tamam belki fm versiyonlarının en iyisi değil ama fiyasko demek acımasızlık olur hele maç moturuna laf söylemek zırvalık.

:icon_biggrin: maç motoruna laf söylemek zırvalık ?? Önce güncellemeleri say, sonra paylaşılan şaka gibi maç görüntülerini otur izle dostum. Bu kadaaar oyuncu zırvaladı oyun çıktığından beri öyleya... Sensin!

bangbangstar
27.Nisan.2013, 02:25

Bilmiyorum kaç yaşından beri CM-FM oynuyorsun ? Ya da yaş önemli değil hangi seriden itibaren oynamaya başladın ? Ben 01-02 den beridir oynarım bu oyunu. Hepsinde de kendi taktiğimle oynamışımdır. Arada bende Diablo , tackkiller falan denedim ama genelde kendi taktiğimle kariyerler yaptım. 2 ve 3 boyut olayına geçildiğinden beri , en kötü maç motoruna sahip Fm veya cm hangisi dersen kesinlikle FM 13 derim. Ayrıca zırvalık deyip saygısızlık yapmaya da hiç hakkın olmadığını söylemeliyim. Ortada zırvalayan birileri varsa onlarda oyunu yapanlardır. Evet bu oyun bu serinin tam bir zırvasıdır.

ozaniel
27.Nisan.2013, 06:24
Her hafta son çıkan FM'nin ne kadar kötü olduğunu belirten bir konu açmak adet oldu, ben bildim bileli var bu konular. Maalesef oyunun eksik olduğu noktalardan bahsetmek yerine hep aynı 3 konudan bahsediliyor. Bunlara artık bir son verilmeli. Konuyu açan kişi bunların birinden bahsetmese bile bu konular hiç geçilmiyor.

1-) Sakatlıklar. FM çoğu zaman sakatlıkları gerçeğe yakın bir şekilde yapıyor fakat sakatlıkların plansız olması( özellikle herşeyi optimal seviyede yapmak isteyen biri için) sinir bozduğu için oyuna suç atılır. En iyi oyuncunun 4 ay sakatlanması olanaksızmış gibi. Arsenal Wilshere için 14 ay bekledi.

2-) Rakip takımın otobüsü kalenin önüne park etmesi nedeniyle çok şut atıp 1-0 biten maçlar. Rakip kaleci de yüksek bir değer alır genelde. Gerçekte böyle maçlar sıklıkla görülüyor ve eğer savunma ağırlıklı bir takım yönetirseniz siz de böyle bir maç çıkarabilirsiniz.

3-) Oyun motorunda olan bir eksiklik. Oyun motoru FM 2013 ilk çıktığında yapılan büyük değişiklikler nedeniyle felaketti ama şu an iyi bir seviyeye ulaştı. Elbette mükemmel olmayacaktır ama oyunu oynatmayacak seviyeye gelmiyor( yamasız FM 2013 hariç).

Tamam oyunun iyi ve kötü yanları konuşulmalı ama kötü yanları konuşulurken hep aynı şeylerin söylenmesinin bir anlamı yok.

steave
27.Nisan.2013, 14:00
soylenılmesı savunulmasından daha yapıcı gelısmelere yol acabılır.savunulmasının asıl hıc anlamı yok bence.sureklı bu 3 madde savunuluyor dıye gırıp maddelerımı sıralıyım bende :).

Tamam oyunun iyi ve kötü yanları konuşulmalı ama kötü yanları savunulurken hep arsenalden ornek verılmesının bir anlamı yok.

bozoo1903
28.Nisan.2013, 21:13
Eee perputa oyunu ve yapımcı savunmamış hâlâ :(

cmyksl55
04.Mayıs.2013, 15:41
24 kişilik oyuncu kadrom var şampiyonlar liginde yarı final maçında oynatacak oyuncu bulamadığım oldu. 5 tane banko oyuncumun 3 er ay sakatlandığı oldu. oyunu her şeye rağmen zevk alarak saatlerce oynayabiliyorum fakat çoğu sakatlanma 2-3 ay oluyor. çok nadir 3-4 hafta olarak da sakatlık olabiliyor. antrenmanda sakatlanma sıfır sadece soğuk algınlığı ve virüs sebepleriyle sakatlanma oluyor. bu sene maç içinde sakatlanmayı abartı yapmışlar. hep 3-4 ay 2-3 ay sakatlanıyorlar. oyunundan en zevk aldığınız oyuncular olursa zevksiz geçiyor maçlar. son bir patch yapmaları şart.

Lucas Neill
04.Mayıs.2013, 17:22
Dortmund ile oynuyorum 22-23 kisilik kadrom var sadece Piszczek 1ay Mats Hummels de 2 hafta sakatlandi. Yasadigim en büyük sakatliklar bunlar. Bi kac oyuncum da 1 hafta sakatlanmisti. Gercekten enteresan bu sakatlik olayi. GS ile kariyere baslayayim dedim mesela ilk günler hemen sakatlik problemi yasadim. Kariyeri kapattim yeni kariyer actim GS ile yine bu sefer de hic sakatlik olmadi.

UgurcanOrhan
04.Mayıs.2013, 17:55
Sonucta oyun sirketleri de isin ticaretinde bu da dusunulmeli.. ayni yaptigimiz teknolojik alisverisler gibi. Her zaman daha iyisini beklicez ve hicbi zaman tamam demicez. Sirketler de bilincli olarak hep bi hata koyucak. Tabi bunu yapan sirkerlerde ozellikle oyunlar icin baglayici olmasi onemli. Ne kadar hata da olsa oynadikca bu hatalarin giderilme zamani uzicak. Biz olsak biz de ayni dusunceler de ya da benzer politikalari izlicegimizi dusunuyorum

KanaKe
04.Mayıs.2013, 21:28
antrenman konusuna deginmek istiyorum bence bu seneki antrenman sistemi önceki senelerde kullanilan klasik antrenman sisteminden cok daha iyi ve daha basit.. oyunculara özel program ayarlama yok rolü seciyorsun bitiyor bunu anlamanin neresi zor :D

Önder HOCA
04.Mayıs.2013, 23:19
bencede yeni antreman sistemi hem daha kolay hemde daha efektif

equinox_cs
08.Mayıs.2013, 05:21
Bilmiyorum kaç yaşından beri CM-FM oynuyorsun ? Ya da yaş önemli değil hangi seriden itibaren oynamaya başladın ? Ben 01-02 den beridir oynarım bu oyunu. Hepsinde de kendi taktiğimle oynamışımdır. Arada bende Diablo , tackkiller falan denedim ama genelde kendi taktiğimle kariyerler yaptım. 2 ve 3 boyut olayına geçildiğinden beri , en kötü maç motoruna sahip Fm veya cm hangisi dersen kesinlikle FM 13 derim. Ayrıca zırvalık deyip saygısızlık yapmaya da hiç hakkın olmadığını söylemeliyim. Ortada zırvalayan birileri varsa onlarda oyunu yapanlardır. Evet bu oyun bu serinin tam bir zırvasıdır.

aynen katılıyorum, direkten dönüş olayları ve sadece üst direk olması çıldırtacak artık. ben de 01-02den beri bu oyunu oynarım. biz hep yapımcılara orada burada sözümüzü duyurmaya çalıştık: "eğer yenilik yapacaksan adam gibi yap. yoksa bırak yapma eskisi gibi kalsın." sakatlık olayına katılamıcam çünkü ben kondisyonerleri ve fizyo terepistleri olabildiğince iyi seçerim ve kadroda abartı derecede rotasyon yaparım. sanırım bu nedenlerden dolayı fazla sakatlıkla karşılaşmıyorum. buna rağmen 13.3.3 olduktan sonra sanki yine de biraz rahatladı oyun. artık her maç en az 3 direkten dönme değil de 2-3 maçta bir oluyor sanırım.

himone
08.Mayıs.2013, 09:02
Oyunda sol kanada Shcurrle'yi aldım, adamın uzaktan şutları 19 ve inanılmaz kuvvetli bir oyuncu ama çektiği çoğu şut neredeyse taca gidiyor, kaleyi bulan şutları da yavaşça kalecinin kucağına. Adam takımda en çok şut çeken oyuncu ama daha ceza sahası dışından golü yok. Sırf bu saçmalık yüzünden adamı sağ kanat oynatmak zorunda kalıyorum. Bir de takım çalışması 15 çalışkanlığı da 19 olan oyuncu neredeyse hiç pas vermiyor. Sırf uzaktan şut özelliği olduğu için 30 metreden şut çekiyor. Bu durum ters ayakla oynayan tüm kanatlar için geçerli. Son güncellemede ceza sahası dışından şutlar çok kötü, eğer paslaşarak ceza sahasına gir demezsem gol atmak gerçekten hayal oluyor.

ozan42
08.Mayıs.2013, 09:52
Evet o tip oyunculardan uzak durmak gerek sürekli uzaktan sut ceken adam benim takımımda olamaz

Universal
08.Mayıs.2013, 10:37
3. madden için yazmak isterim; Fenerbahçe'yi yönetiyorum deplasmanda nağmalup Kadıköy'de kazanamayan bir teknik adamım Avrupa maçlarıda dahil.

Ben bir de ek olarak Fenerbahçe ile Galatasaray transfere servet dökerken 3-4 milyon € para verip oyuncu alamayacak duruma gelmişler.

himone
08.Mayıs.2013, 12:23
Evet o tip oyunculardan uzak durmak gerek sürekli uzaktan sut ceken adam benim takımımda olamaz

Adama 19 milyon verdim pişman oldum, normalde bu tarz adamları oynatmam ama adamın takım oyunu 15 pas ta verir diyerek aldım. Malesef hayal kırıklığı oldu. Onun yüzünden gidip Gökhan Töre ve Sercan Sararer'i transfer ettim. Sağ kanatta oynatıyorum sene sonuna kadar tatmin edici bir şekilde oynamazsa satmayı düşünüyorum Shcurrle'yi, 9 veya 10 milyona bile veririm ve ters ayaklı aldığım son kanat oyuncusu olur.

nannar
08.Mayıs.2013, 12:24
16 yıldır oynuyorum ben cm-fm :) İster inanın ister inanmayın ama en kötüsü bu seneki oyun. Ama işte bu cümleyi yazarken de korkuyorum "gelen gideni aratır" diye. Seneye daha kötüsünü yapmayı başarırlarsa ne yapacağız bilemem. Hani çok uzun yıllar dostluk ettiğin birisi bir hata yapsa da katlanırsın da mazinin hatırına susup onunla (zevk almasan bile) vakit geçirmeye çalışırsınya ,işte benim bu sene FM'le münasebetim bu şekilde :n:

cmyksl55
08.Mayıs.2013, 17:38
en kötüsü değil bence katılmıyorum 2005 ve 2009 çok kötüydü.

koraybahce
08.Mayıs.2013, 19:58
en kötüsü değil bence katılmıyorum 2005 ve 2009 çok kötüydü.

Ben de buna katılmıyorum. Fm 2005 milattı. Cm-Fm ayrılığının Sports Interactive adına ilk ürünü sonuçta. Bilgisayarımda fm 2005 , 2012 ,2013 kurulu şu anda. Canım sıkıldığında 2005 e dönüyorum ve 2013 oynadıkça da epey canım sıkılıyor. Sebebine girmeme gerek yok çoğu üyenin saydığı şeyler nitekim.

muratzihni
15.Mayıs.2013, 03:26
birincisi, Sakatlık sorunu artık öyle canımı sıkmaya başlamıştı ki hiç Genie Scout bile kullanmamış biri olarak FM Editor Live kullanmaya başlayarak oyuna mudahale etmeye başladım.

İkincisi ise federasyonun absürt yabancı sınırlaması... İlk bir kaç sene zaten adam gibi Türk oyuncu yokken 5 tane yabancı ile nasıl Avrupalılarla kafa kafaya mücadele edicez? Onu da FM Editor Live ile hallediyorum.

Başka da hilem yok oyunda.

muratzihni
15.Mayıs.2013, 03:46
Aykut Demir için istenen fiyat 22 milyon dolar (peşin),
Serdar Aziz için istenen fiyat 28 milyon dolar (peşin).

Bizim görmeyip, FM'nin gördüğü ne olabilir?

Aydin
15.Mayıs.2013, 03:47
Sakatlık olayı bazen o kadar abartıyor ki maç içerisinde yenik düştüğüm zaman taktik değiştiremiyorum çünkü 3 değişiklik hakkımı daha ilk yarıda sakatlıklar yüzünden kullandığım en az 2-3 maç hatırlıyorum 1 sezonda.

Şimdi de bir oyuncum 4 haftadır sakattı. "takımla birlikte çalışmalara başladı" haberinin hemen üstündeki haberde aynı oyuncumun antrenmanda sakatlandığı ve 7 hafta daha takımdan uzak kalacağı söylendi.

Not: Oyuncum gökhan zan değil, kevin tomson.

bhll
15.Mayıs.2013, 14:19
Aynen dediğin gibi Aydin oyunda 2 sakatlık oldu bir maçta değiştirdim 3. değişikliği yapamadım bişey olur korkusuyla ki olduda biri daha sakatlandı ona harcadım değişikliği.

ozan42
15.Mayıs.2013, 17:45
Evet sakatlık sorunu olduğu aşikar acaba İngilizcesi olan arkadaşlar yabancı forumlara bir göz atsa onlardada bu sıkıntı varmı yoksa bu sıkıntıyı bız mı cıkarıyoruz acaba.

wladcas
15.Mayıs.2013, 17:50
Veysel Sarı 8-9 ay sakatlandı bende de şuan 3.sezondayım Bozüyükspor'a kiraya verdim milli takıma banko giren GS'nin 9 milyon $ teklif yaptığı adam ne hallere düştü :(

bojan54
15.Mayıs.2013, 20:01
Ben anlamıyorum arkadaş bu sakatlık bi bende olmuyor sanırım yada millet hala ilk güncellemeyle falan oynuyor..En fazla sakatlıklar 2 3 hafta oluyor ki buda normal..Arada 4 ay falan bir yeri kırılan çıkan oluyor oda çok ender..

Sakatlıklar neden oluyor bilmiyorum ama doktorları kesinlikle değiştirmeyin ilk sezon takımda kim varsa o kalsın..Tabi 12 üzeri falansa fizyoterapisi.

himone
15.Mayıs.2013, 20:29
Doktorların sakatlıklarla hiçbir ilgisi yok, tek faydaları sakatlık süresinin ne kadar oalcağını iyi tahmin ederler. Sakatlık konusu tamamen şanstır, kimine olur kimine olmaz. Benim son 3 sezonumda ciddi sakatlıklar olmuyordu, olanlar en fazla 2-3 ay. Ama zamanında aynı antremanda Sow'un ayağının, Stoch'un kolunun kırıldığını bilirim. Bir de maç içerisinde GG sakatlandı, yerine yedek sağ bekimi aldım o da sakatlandı, sonra stoper alıp oraya diğer stoperi çektim o da sakatlandı ve bunların hepsi 40-50 dk içerisinde oldu.

Yapay zeka sayesinde gerçekten garip durumlar oluşabiliyor. Mesela raporda sakatlığa meğilli denen adamın 3 sakatlanmadığını da biliyorum.

Mamadou
15.Mayıs.2013, 22:00
Sakatlıkla ilgili şu bende sık sık oluyor. Bir oyuncu hakkında medyaya açıklama yapıyorum, oyuncuyu beğendiğimi söylüyorum. Ben basına konuştuktan sonra 2,3 gün ilerletiyorum oyunu ilgilendiğim oyuncu sakatlanıyor. Bu sezon başı transfer döneminde değilde devre arası transfer döneminde oluyor. Bu seride 4,5 kez karşılaştım. Sakatlıklara razıyım en azından süreleri kısa olsa. Belli bir süreden sonra oynama isteği kalmıyor oyun çaresiz bırakıyor. 30,33 kişilik geniş bir kadro kurmak var ama bu kez oynamayan oyuncular ile ilgili memnuniyetsizlik oluyor.

bhll
16.Mayıs.2013, 11:58
Bende bi oyuncu transfer ettim transfer dönemi başlamadan, 22 aralıktayım 1 ocakta falan başlayacak ya transfer dönemi adam 1,5 ay sakatlandı:D Yeri geliyor yarım sezon adamlarım sakatlanmıyor yeri geliyor 3-4 maçta mevkilere adam bulamıyorum:)

Cengo
16.Mayıs.2013, 14:06
Sakatlık sorunu sakatlık oranları ile alakalı olabilir.

Yapay zekanın sakatlık listesinde her bir sakatlığın kaçta kaç oranında ihtimale dayalı olabileceğini editörden değiştirilebiliyor.

FM Greece ekibinin bir sakatlık data güncellemesi var, sakatlık ekleme ve güncelleme. Türkçe'ye çevirdim, duruyordu dosyalarımın arasında.

playeray
16.Mayıs.2013, 17:40
Bende 2-3 haftalık sakatlık çıkıyor arada. En fazla 2 tane oyuncu 4 ay gidiyor. Çok da problem olmuyor. Beşiktaşla oynuyorum bir de düşünün.

fakakte
17.Mayıs.2013, 15:45
Sakatlık konusuna yürekten katılıyorum arkadaşım. Ben de senin gibi ta amiaga'lardan bu yana oynarım. Ben bu seneki gibi bir sakatlık rezilliği görmedim! Sezon açılacak, e mecbur en az beş hazırlık maçı oynamak durumdayız, ama bu dönemde 6 7 kilit adamım hem de bilmem kaç aylık sakatlanıyor. E nedir şimdi bu? Oyun keyfimiz tamamen baltalanmıştır. Türkçe'niz eksik olsun kardeşim, bana eski oyunumu verin.

berkebjk1
18.Mayıs.2013, 03:10
Çok haklısın bu sakatlıklar konusunda.Genelde bizim yönettiğimiz takımda oluyro bunlar 4-5 maç iyi kazanınca hop bi bakıyorum önemli oyuncular sakatlanıyor. Bu FM yapımcıları FM'nin yapay zekasını geliştirip oyunru zor ve zevkli hale getireceklerine böyle saçma sapan gıcık şeylerle oyunu zorlaştırıyorlar.Ve adamı bazen sıkıyor oyun.

fernando1907
19.Mayıs.2013, 13:38
oyun piyasaya çıkmadan önce ön siparişle aldım.o günden beri oyunu oynamadığım gün yoktur.toplamda heralde 15-20 civari kariyer açmışımdır.3 kez de 2020 leri falan geçtim yıl olarak farklı takımlarla.hiç bir takımımda çok aşırı bir sakatlık sorunum olmadı.bazen tabiiki aynı anda 6-7 futbolcumun sakat olduğu oluyor ama normaldir arkadaş.inter'in şu anda 15 tane sakatı var.takım antremanlarıyla hiçbir şekilde oynamıorum anlamam zaten.yıllardır oynarım şu fm'yi son 2 seneye kadar önüme antreman olarak ne gelirse öyle devam ederdim.geçen itibariyle teknik ekiple 1 kaç haftada bir yapılan toplantıları farkettim.o toplantılara girip ne derlerse onay veriyorum.x futbolcunun şu yönünü mü gelişmesi lazım çalıştır abi.y futbolcunun bu yönümü eksik çalıştır abi.aynen bu şekilde devam ediyorum.bir de genç gelişime açık futbolcuların antrman programlarına girip antreman odağını değiştir menüsünden nesi çok düşükse onu işaretliyorum.genelde gençlerde güç düşük oluyor.
çok şu atıp maç kaybeden arkadaşa da şunu söyleyim. ben 6-7 sene önce şampiyonlar liginde arsenal-cska maçı izlemiştim.0-0 bitti maç. arsenal o maçta en az 15 tane %100 gol kaçırmıştı.Fenerin son maç şampiyonlugu kaçırdıgı trabzon maçı var 35 civarı şut 10-15 net pozisyon.oluyor yani futbolda böyle şeyler.
crush dump hatasıda neyse bilmiyorum.Allah nazarladan korusun henüz öyle bir hata almadım.

fernando1907
20.Mayıs.2013, 00:38
vay arkadaş maşallah dediğim 1 gün bile yaşamıyor.10 saat önce hayatımda crush dump hatası görmeyen ben şu anda crush dump hatası aldı.

freestylee
20.Mayıs.2013, 10:44
hukukcuların futbola burun sokmaması gerekiyor mourinhoda avukat oda futboldan anlamıyor

playeray
20.Mayıs.2013, 12:45
Bende crash dumpsı sadece maç kadrosunu verdikten sonra iki takımın pozisyonları çıkıyor ya. orda mouse ile orayı geçerseniz crash dumps veriyor. ben space ile geçiyorum orayı daha az riske giriyo.

STAHL
20.Mayıs.2013, 13:56
herkesin görüşüne saygım var ama bence bu seneki oyun iğrenç bir şey arkadaş son 4 yıldır orjinal alırım verdiğim para haram olsun ..
geçmiş kariyerlerimde eyüpspor gibi bir takımı şampiyonlar liginde yarı final oynatıp TÜRKİYE milli takımıyla dünya kupası almışımdır bunları yaparken kendi yaptığım taktiklerin yanı sıra burada paylaşılan taktiklerdende faydalandım..
ama bu seride ne kendi yaptığım taktik nede sizlerin ve yabancı forumlarda çok büyük başarı yakalamış taktiklerle başarılı olabildim ...
rakip kaleye 6 isabetli 10 şut çekiyorum ki bunların yarısı kaleci ile karşı karşıya gol yok
son örnek elazığ 1 kere geldi gol oldu ve yine kovuldum :) ve şu an 2013 kaldırıp 2012 yüklüyorum yoksa evde sinirden deliricem

TeNaciOUS MidFieLdeR
20.Mayıs.2013, 14:21
oyun piyasaya çýkmadan önce ön sipariþle aldým.o günden beri oyunu oynamadýðým gün yoktur.toplamda heralde 15-20 civari kariyer açmýþýmdýr.3 kez de 2020 leri falan geçtim yýl olarak farklý takýmlarla.hiç bir takýmýmda çok aþýrý bir sakatlýk sorunum olmadý.bazen tabiiki ayný anda 6-7 futbolcumun sakat olduðu oluyor ama normaldir arkadaþ.inter'in þu anda 15 tane sakatý var.takým antremanlarýyla hiçbir þekilde oynamýorum anlamam zaten.yýllardýr oynarým þu fm'yi son 2 seneye kadar önüme antreman olarak ne gelirse öyle devam ederdim.geçen itibariyle teknik ekiple 1 kaç haftada bir yapýlan toplantýlarý farkettim.o toplantýlara girip ne derlerse onay veriyorum.x futbolcunun þu yönünü mü geliþmesi lazým çalýþtýr abi.y futbolcunun bu yönümü eksik çalýþtýr abi.aynen bu þekilde devam ediyorum.bir de genç geliþime açýk futbolcularýn antrman programlarýna girip antreman odaðýný deðiþtir menüsünden nesi çok düþükse onu iþaretliyorum.genelde gençlerde güç düþük oluyor.
çok þu atýp maç kaybeden arkadaþa da þunu söyleyim. ben 6-7 sene önce þampiyonlar liginde arsenal-cska maçý izlemiþtim.0-0 bitti maç. arsenal o maçta en az 15 tane %100 gol kaçýrmýþtý.Fenerin son maç þampiyonlugu kaçýrdýgý trabzon maçý var 35 civarý þut 10-15 net pozisyon.oluyor yani futbolda böyle þeyler.
crush dump hatasýda neyse bilmiyorum.Allah nazarladan korusun henüz öyle bir hata almadým.

vay arkadaþ maþallah dediðim 1 gün bile yaþamýyor.10 saat önce hayatýmda crush dump hatasý görmeyen ben þu anda crush dump hatasý aldý.

Nazar deðdi galiba , çok güldüm ya :n:

muratzihni
21.Mayıs.2013, 17:38
Hazır taktikleri alıp sadece sonuc gelicek mi diye beklerseniz olmaz. Bazı düzenlemeleri kendiniz yapın bi zahmet. Devre aralarında maçları çok iyi analiz ederek direktiflerle sonuç almaya bakın.

Aydin
23.Mayıs.2013, 20:32
http://i.imgur.com/suu3NgQ.jpg

Aiden O'brein dandik adam zaten ama diğer adamlar takımın as oyuncularıydı. İlk sakatlık haberindeki Cuvelier'i stoke'tan kiralamıştım ve adam 7 ay sakatlanınca sözleşmesini de feshettim.

Baydı bu sakatlık olayları.

bozoo1903
24.Mayıs.2013, 20:53

Dediklerimin hâlâ arkasındayım :)

bojan54
24.Mayıs.2013, 21:07
Oyunu bu sene hiç beğenmedim ne taktik yaptıysam olmadı bir türlü en son bir taktik yaptım 4-4-2 anca oturdu taktik ama 4-4-2 oynamayı hiç sevmediğimden oyunu bırakma noktasına geldim..

Ama sakatlık olayı tamamen sizin beceriksizliğiniz..Takıma sezon ortasında sanırım çok yüksek seviyesinde kondisyon falan yaptırıyorsunuz ondan gidiyor oyuncular..Ben Sakaryaspor ile çalışırken bile 3 sezon boyunca 2 ay falan sakatlanan hiç olmadı 2 3 hafta sakatlananda az olmuştur.Hayır ne yapıyorsunuz anlamıyorum herkes sakatlıktan şikayetçi.

bojan54
24.Mayıs.2013, 21:09

Aiden O'brein dandik adam zaten ama diğer adamlar takımın as oyuncularıydı. İlk sakatlık haberindeki Cuvelier'i stoke'tan kiralamıştım ve adam 7 ay sakatlanınca sözleşmesini de feshettim.

17 ağustosda kondisyon antremanı ne alaka? Kondisyon antremanı sezon başlarken yapılır ondan sonra genellikle dengeli yapılır.

playeray
25.Mayıs.2013, 01:42
antalyayı eskişehiri 10 maç yapıp yenemiyorum artık hile yapmaktan ciğerim soldu bu nedir yahu. sinirden kanser olucam

Börk
25.Mayıs.2013, 01:47
Öyle oyun oynarsan zaten hiç bir zaman zevk alamazsın ki.Ya da keyif alış şekillerimiz farklı.Yeneme kardeşim,yenil kaybet ertesi sezon çık aslanlar gibi oyna öyle kazan her maçı kazanınca mı zevkli oluyor bu oyun sadece ?

playeray
25.Mayıs.2013, 02:19
yenilmekten zevk almıyorum açıkçası

alozz
26.Mayıs.2013, 15:00

5. sezonumdayım bütün önemi oyuncularımın çok önemli sakatlık geçirmediği bir sene bile olmadı. Molina diye bir regenim var, 2 maçta bir en az 2 hafta sakat. Ayarı olsa da kapatsak.

perpetua
26.Mayıs.2013, 16:35

Dediklerimin hâlâ arkasındayım :)

Oyunu oynamaktan cok fazla zevk aliyorum. Zamanim olmadi. (::)

mpaker66
26.Mayıs.2013, 17:24

Ani şu yabancı sınırı oyuna ayrı zevk katmış altyapıdan oyuncular yetiştirmek zevkli oluyo :)

STAHL
26.Mayıs.2013, 18:16
fm 13 bence tam bi fiyasko zaten her maçı kazanmak sıkıcı olur ama her kariyerde kovulmak daha da sıkıcı kayseri ile başladım gs ile karşılaşıyorum dk 90 skor 2-0 öndeyim 1 dakika da 2 gol yedim :)
kasımpaşa maçında kalecim rakip forvete pas veriyo resmen topla oynama 70 /30 sahanın her yerine hakimim ama kendi sahamda 3-0 yenik bitirdim iğrenç pas hataları oluyor bilmiyorum ama enteresan bi oyun olmuş bu
pas hataları resmen çıldırtıyor

bozoo1903
26.Mayıs.2013, 21:35

Ya kendimizi kandırıyoruz ya da CM 01-02 oynuyorusun :)

perpetua
27.Mayıs.2013, 00:21
Ya kendimizi kandırıyoruz ya da CM 01-02 oynuyorusun :)

CM 01-02'yi en son 2002 yilinda oynadim.

Ondan sonra gelen her CM/FM surumunu CM 01-02'ye tercih ettim.

Simdiye kadar oynadigim hic bir oyun (FM veya baskalari) hatasiz olmadi. Bundan sonrakiler de hatasiz olmayacak.

Ben bu hatalara kafayi takip eglencemi bozmak yerine, bunun bir oyun oldugunu ve bu oyunun kendi kurallari icinde oynanmasi gerektigini dusunuyorum.

Mahalle arasinda mac yaparken 3 korner, 1 penalti kurali konulur(du). Veya penaltilar, kalecisiz kaleye, arkani donerek topukla atilirdi. Bu farkli kurallar kullanilirdi cunku saha kucuktu, kale kucuktu. Kucuk sahada korner kullanmanin bir manasi yoktu. Kucuk kalenin icine kaleci sokup penalti atmanin bir anlami yoktu.

Bu farkli kurallara bakip, boyle futbol olmaz deyip oynamamak da var, bu kurallari kabul edip oynamaktan zevk almak da var. FM de kendine has bir menajerlik oyunu. Gercek futbola olabildigince benzeyen ama kisitlamalar veya zaman yetersizligi yuzunden tami tamina benzeyemeyen, hatalari olan bir oyun.

Daha iyisini yapabilen de yoksa, ben oynar ve zevkimi de alirim. :)

Sysmix
27.Mayıs.2013, 03:27

Simdiye kadar oynadigim hic bir oyun (FM veya baskalari) hatasiz olmadi. Bundan sonrakiler de hatasiz olmayacak.

Ben bu hatalara kafayi takip eglencemi bozmak yerine, bunun bir oyun oldugunu ve bu oyunun kendi kurallari icinde oynanmasi gerektigini dusunuyorum.

Mahalle arasinda mac yaparken 3 korner, 1 penalti kurali konulur(du). Veya penaltilar, kalecisiz kaleye, arkani donerek topukla atilirdi. Bu farkli kurallar kullanilirdi cunku saha kucuktu, kale kucuktu. Kucuk sahada korner kullanmanin bir manasi yoktu. Kucuk kalenin icine kaleci sokup penalti atmanin bir anlami yoktu.

Bu farkli kurallara bakip, boyle futbol olmaz deyip oynamamak da var, bu kurallari kabul edip oynamaktan zevk almak da var. FM de kendine has bir menajerlik oyunu. Gercek futbola olabildigince benzeyen ama kisitlamalar veya zaman yetersizligi yuzunden tami tamina benzeyemeyen, hatalari olan bir oyun.

o dediğin "zaman yetersizliği" ne 70-80 tl verip, memnuniyetsizliklerini burada yazanlar dile getiriyor.

"zaman yetersizliği" ne sinir olup, zevk alamıyorlar biraz daha saygıyı hak ettikleri için.

Sırf o "zaman yetersizliği" için bilmem kaç bin satış kotası isteyipte dilimizi koymayı lütfetti Miles hazretleri.

"Daha iyisini yapabilen de yoksa, ben oynar ve zevkimi de alirim" ; şimdi hiç kusura bakma senin zevk alma seviyen bayağı düşükse burda şikayeteni dile getiren bilmem kaç tane adam aynı seviyede olacak diye bi kaide yok. he istemeyen oynamasın dersin ama burda en yenimiz şu oyunu en azından 3-4 senedir takip ediyodur. son 3 oyunu orjinal aldığını düşünsen ortalama 60 tl den 60*3=180 tl nin karşılığını istemeyecek mi kimse? para verip "football manager" lik beklerken "farklı" kurallı bi football istemiyorum. ya ozaman adını değiştirirsin milleti keklemeyi bırarkısın yada oturur adam gibi yaparsın bu oyunu.

o "zaman"ı yettireceksin arkadaş. o "zaman" yetecek. sen milleti söğüşleyecek dingil sıfatına sokarsan 2 seneye kadar satmak için 1000 takla atarsın.

hani bi oyunun kötü olduğunu kabul etmek bu kadar zor olmamalı. he ben de oynuyorum oyunu lakin 2012 yi oynuyorum. eğer bi oyun her sene düzenli satışa çıkıyor, ve son çıktığı sürüm bi öncesini aratıyorsa kötüdür. forumda bile bazen bakıyorum 2012 nin sayfasındaki online kişi sayısı ile 2013 arasında en kötü 15 kişidir.

sizde bi ara "zamanı yettirip" şu siteye bi el atsanız. en son 2009 du galiba "sürprizimiz var tasarım değişiyor" diyip hala devam etmenizin üstünden 4 sene geçti. bu kadar üye adam gibi bi yeri hakketmiyor mu?

Aydin
27.Mayıs.2013, 03:40
Benim anlamadığım oyunun kötü olduğunu başkasına kabul ettirmek size ne kazandıracak :)

Bence de bu sene oyun kötü olmuş. Bütün bir sezonda, ligdeki bütün takımlar arasındailk 50 saniye içerisinde atılan gol sayısı maximum 2-3'tür ancak ben üç-dört maçta bir ya ilk dakikada gol atıyor ya da ilk dakikada gol yiyorum.

sizde bi ara "zamanı yettirip" şu siteye bi el atsanız. en son 2009 du galiba "sürprizimiz var tasarım değişiyor" diyip hala devam etmenizin üstünden 4 sene geçti. bu kadar üye adam gibi bi yeri hakketmiyor mu?

Taaa 2006'dan beri var o tasarım olayı ama haklısın :) O konuda gelişmeler var ama zaman veremiyoruz her zamanki gibi :)

perpetua
27.Mayıs.2013, 13:38
"Daha iyisini yapabilen de yoksa, ben oynar ve zevkimi de alirim" ; şimdi hiç kusura bakma senin zevk alma seviyen bayağı düşükse burda şikayeteni dile getiren bilmem kaç tane adam aynı seviyede olacak diye bi kaide yok.

Ilgimi cekti bu yazdigin. Belki Turkiye'de bu aralar cok populer olan televizyon dizilerini zevkle izliyorsundur. Ornegin bu diziler de bana hic cekici gelmiyor. Hepsi bana cok yavas ilerleyen, gerektiginden fazla uzatilmis geliyor. Turk sinemasinin cogu yapimlari da oyle. Hepsi tek hikaye uzerinden giden ve ilgimi yeterince tutamayan yapimlar.

Ama ben bu diziler hakkinda sikayet etmiyorum. Cunku onlarin da musterisi var. Sadece Turkiye'de degil, Turkiye disinda da musterileri var. Beni eglendirmeyen bu diziler ve fimler, pekala baskalarini eglendirebilir. Bunu da dogal karsilamak lazim.

Mesela bir cok kisi oyunda sakatliktan sikayetci.

Ben degilim.

Cunku son 11 yila bakarak UEFA'nin yaptigi arastirmaya gore 25 kisilik bir takim (Sampiyonlar Ligi seviyesi takimi) bir sezonda ortalama 50 tane sakatlik geciriyor.

Bu 50 sakatligin, yaklasik 25 tanesi sadece en fazla 1 haftalik sakatliklar. 15 tanesi ise iyilesmesi ortalama (yani oyuncuya ve kas grubuna gore 7 gunluk de olur 3 haftalik da olur, 3 gunluk de olur, bir aylik da olur) 15 gun suren kas sakatligi.

Ortalama 6-9 tanesi 4 haftadan daha uzun sureli sakatlik.

Ve 1000 saat macta (11.11 mac) ortalama 25 tane sakatlik yasaniyor. Mac basina yaklasik 2.25 sakatlik yani.

1000 saat antrenmanda ise ortalama 4 sakatlik yasaniyor.

Ve tabii daha fazla mac oynamak sakatlik riskini de arttiriyor. Bir sezon cok fazla oynamis bir futbolcu, bir sonraki sezon sakatliklarla daha fazla ugrasiyor.

Kisacasi esasinda hata olmayan bir sey, yillardir kullanicilar tarafindan hata olarak degerlendiriliyor maalesef.

Bunlar Sampiyonlar Ligi futbolcularinin istatistikleri. Yani fiziksel olarak en ust duzey futbolcular. Yani en iyi fizyoterapistlere ve doktorlara ulasma imkani olan kulupler.

Daimon Lupus
27.Mayıs.2013, 17:28
galatasaray ile ilk sezonumda şampiyonlar ligi yarı finalinde manu ile karşılaşacağım ve manu maçından önce ilk 11imden 8 oyuncu 2şer 3er ay sakatlandı bu çok mu normal bir şey

perpetua
27.Mayıs.2013, 18:55
galatasaray ile ilk sezonumda şampiyonlar ligi yarı finalinde manu ile karşılaşacağım ve manu maçından önce ilk 11imden 8 oyuncu 2şer 3er ay sakatlandı bu çok mu normal bir şey

Bilmem.

Oyunculari nasil yonettigini, ne kadar yordugunu gormeden, bilmeden nasil cevap verilebilir ki boyle bir soruya?

Deus Dominus
27.Mayıs.2013, 23:11
Man. Utd. maçından hemen önce sakatlandıysa 8 oyuncu, evet anormal.

C h A o S
28.Mayıs.2013, 17:24
7 maç üst üste deplasman:)Son 14 maçın 11'i deplasman.
http://i.imgur.com/8CoH5oO.jpg

Deus Dominus
28.Mayıs.2013, 20:44
Stadı ortak kullandığın bir takım var mı? Bir benzeri İngiltere'de başıma gelmişti. Yönettiğim kulüp başka bir takımın stadında oynuyordu, bu sebeple fikstür çakışmaması için bana 5-6 maç deplasman verdiği oluyordu federasyonun(oyunun). Sinir bozucu oluyor gerçekten :)

bozoo1903
28.Mayıs.2013, 20:48

Selam,

Oyun olduğunun altı çizilerek bunun bir simülatör olduğunu belirten yapımcıdan "gerçeklik" yüzdesinin olabilecek en üst seviyede olmasını isterim. Benim takımım her maç "orta-kafa-gol" yerse sorunu kendimde ararım, benim takımım her hafta aylık bazda 3-4 oyuncu revire çıkartırsa sorunu yine kendimde ararım. Ben oyunun hatasız olması gibi bir beklentide olmadığım gibi kimsenin bunu onaylamasından haz duymadım.

Lâkin, kronikleşen problemler için yıllarca çözüm sunmayan bir firmanın da neden bu kadar cansiperane savunulduğu forumun objektif olduğu konusunda kafamda soru işaretleri bırakmıyor değil. Tamam bu oyunu sizin gibi günlerce veya dos-promt'tan itibaren oynamadım. CM01-02 ile başladım ve ard arda oynadığım bir oyun. Kesinlikle başarılı bir oyuncu olmadım ama bu oyunda nasıl ve neden yenildiğimi hiç bir zaman önceden kestiremezdim. Sezon sonu veya maç sonu rakibin oyununu yorumladığımda nerede hata yaptığımı öğreniyordum. Şimdi ise(!) defansım ayağında topu 15 sn tutuyor ki tutuşundan belli, panik halinde rakibe veriyor gol oluyor. Arkadaş golünde değilim olabilir de farklı kayıtlı oyunlarda hep aynı tarz goller yiyorum, 16 yaşındaki rakip futbolcular (bunlar PTT 1.lig futbolcuları, teknik üst düzey değil yani) her serbest vuruşu istisnasız filelere yolluyorlar. Savunmada iken topun başında herkes Hagi, Sergen, Alex, kalecilerimin hepsi Hayrettin, Fevzi, Recep. Bir sezon boyunca 10 kere federasyona itiraz ettim maç içerisindeki pozisyon için, "TFF Sessiz kalmayı tercih etti" selam gibi oldu haberler panosunda.

Ayrıca oyun çıkış tarihi (tam bilmiyorum örn;)

Kasım 2012 - Oyunun oynanılabilirlik derecesi -10/5-39$

Mayıs 2013 - Oyunun oynanılabilirlik derecesi - 10/7 - 20tl

E biz niye alıyoruz ki erkenden pahalı fiyatına sinirlenmek için. Yıl sonuna doğru alırım oh mis, yama derdin yok neden? çünkü çıktı hepsi. Al yükle oyun.

Kısaca söylemem gerek; bu versiyon ile mutlu olan arkadaşlarım "siz çok yaşayın"

Korsanı desteklemiyorum ama bu adamlar oyun korsana düşmesin diye uğraşacakları zamanı oyuna harcasalar (biliyorsunuz FM 2007 installation guide :) ) inanıyorum ki bir çok kişi parasıyla satın alacak oyunu. CM 10 veya 11 ilk türkçe çıktığında 1.5$ sabit geri kalan ücreti "donate" olarak bağışlıyordunuz. toplam 20$'a almıştım feda olsun diye. FM08'den beri kendini geliştirmeyi tema düzenleme sanan ve oyuncu menajeri olayını bildiğimizin aksine "dünyaları yaratan menajer" imajını gözümüze sokarak oyunu oynatmaya çalışan ama "crash dump" ile oynatamayan SI GAMES pişkin pişkin "hehe biz dünyada bir numarayız yea" haliyle başarılı olmasını temenni ederim.

Crash dump için arkadaşın biri "fareyle değil space bar ile geçin" demiş. Denersiniz artık :)

brtcne
28.Mayıs.2013, 21:26
Dayı boşverin tartışmayı, herkesin kendince kendi fikri geçerlidir... Ben sizle bişey paylaşayım, gerçek hayatta da sanal ortamda da bazı olumsuzlukları bertaraf edebilmek için bişeyler yapılabilir. Misal; başına geçtiğiniz takımla uzun vadeli bir kariyer hedefliyorsanız ve maddi durumda yeterli değilse, editör, fmrte veya benz. bi program kullanarak transfer ve maaş bütçenizi tasavvur ettiğiniz ölçüde ayarlayıp, ekleme yaptığınız tutar ne ise kulübün borç hanesine de aynı rakam düşebilirsiniz. Sonuçta karşılıksız almıyorsunuz... Sakatlıklarda aynı hesap hemen hemen, gerekli her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz halde(yeterli kadro derinliğinin oluşturulması, sezon öncesi antrenman, hazırlık maçları, sezon içersinde oyuncuları yoğun maç temposunun sıkıntılarından korumak için gerektiği kadar dinlendirme) normal bi kaç haftalık sakatlıkların dışında 2 ya da 3den fazla oyuncunuz sezonun yarısını ya da tamamını kapatıyorsa sakatlık yüzünden işte buna müdahale edilir...

C h A o S
28.Mayıs.2013, 22:06
Stadı ortak kullandığın bir takım var mı? Bir benzeri İngiltere'de başıma gelmişti. Yönettiğim kulüp başka bir takımın stadında oynuyordu, bu sebeple fikstür çakışmaması için bana 5-6 maç deplasman verdiği oluyordu federasyonun(oyunun). Sinir bozucu oluyor gerçekten :)

Takım Porto.Yoktur heralde ortak kullanım.

himone
28.Mayıs.2013, 23:36
7 maç üst üste deplasman:)Son 14 maçın 11'i deplasman.
http://i.imgur.com/8CoH5oO.jpg

Büyük ihtimalle şampiyonlar ligi ve diğer kupa maçı yüzünden içeride oynaman gereken maçlar ertelenmiştir ve şansına hepsi deplasman olmuştur. Şampiyonlar ligi maçları da deplasman olunca garip bir tesadüf oluyor.

petrol_fb12
29.Mayıs.2013, 01:55
Bilmem.

Oyunculari nasil yonettigini, ne kadar yordugunu gormeden, bilmeden nasil cevap verilebilir ki boyle bir soruya?

Çeyrek Final maçları Mart ayında oynanıyor.Mart ayına kadar bu kadar sakatlık görmezken MANU maçında önce "8" tane ilk on birde oynayan adamı 2-3 ay sakatlanıyor.Oyunun Seneryosuna göre.Ne Ligde şampiyon olur nede turu geçer.

Oda bunu demek istiyor.oyun tarihi ile 6 ay oynadım bir sıkıntı cıkmadı.MANU maçından önce mi sakatlandı.

İstatistikleri paylaşmışsında abi.Dünyada hangi takımın ilk 11'inde oynayan 8 as adamı sakatlanır ? Hangi takımda görülmüş bir şey ? Avrupa'da Shalke'nin bile en fazla "4" As oyuncusu sakattıı.Galatasaray maçından önce.

Bir takımda 8 as oynayan adam sakatlanıyorsa.Oyunun Senaryo konusunu iyi yapamıyor demektir.

perpetua
29.Mayıs.2013, 02:17
Selam,

Oyun olduğunun altı çizilerek bunun bir simülatör olduğunu belirten yapımcıdan "gerçeklik" yüzdesinin olabilecek en üst seviyede olmasını isterim. Benim takımım her maç "orta-kafa-gol" yerse sorunu kendimde ararım, benim takımım her hafta aylık bazda 3-4 oyuncu revire çıkartırsa sorunu yine kendimde ararım. Ben oyunun hatasız olması gibi bir beklentide olmadığım gibi kimsenin bunu onaylamasından haz duymadım.

Lâkin, kronikleşen problemler için yıllarca çözüm sunmayan bir firmanın da neden bu kadar cansiperane savunulduğu forumun objektif olduğu konusunda kafamda soru işaretleri bırakmıyor değil. Tamam bu oyunu sizin gibi günlerce veya dos-promt'tan itibaren oynamadım. CM01-02 ile başladım ve ard arda oynadığım bir oyun. Kesinlikle başarılı bir oyuncu olmadım ama bu oyunda nasıl ve neden yenildiğimi hiç bir zaman önceden kestiremezdim. Sezon sonu veya maç sonu rakibin oyununu yorumladığımda nerede hata yaptığımı öğreniyordum. Şimdi ise(!) defansım ayağında topu 15 sn tutuyor ki tutuşundan belli, panik halinde rakibe veriyor gol oluyor. Arkadaş golünde değilim olabilir de farklı kayıtlı oyunlarda hep aynı tarz goller yiyorum, 16 yaşındaki rakip futbolcular (bunlar PTT 1.lig futbolcuları, teknik üst düzey değil yani) her serbest vuruşu istisnasız filelere yolluyorlar. Savunmada iken topun başında herkes Hagi, Sergen, Alex, kalecilerimin hepsi Hayrettin, Fevzi, Recep. Bir sezon boyunca 10 kere federasyona itiraz ettim maç içerisindeki pozisyon için, "TFF Sessiz kalmayı tercih etti" selam gibi oldu haberler panosunda.

CM 01-02'de neden yenildigini onceden kestirmen mumkun degildi zaten. Ne oyuncularin top ile ne yaptigini, ne oyuncularin nereye kostugunu, ne de yaptiklari tercih hatalarini. :)

Anlattigin savunma hatalari ve kalecilerin gol yeme durumlarini okuyunca, oyuncularinin moralleri dustugunde yukseltemiyorsun gibi bir izlenim edindim. Oyuncular ozellikle normal performanslarinin cok altinda oynuyorsa, onlardan beklenmedik isler yapiyorlarsa bu genelde onlarin morallerinin dusuk olmasindandir. Morali yukseltmenin en kolay yolu da bol gollu bir galibiyet. Tabii moraller dusukken, bol gollu galibiyeti ligde almak kolay degil. Cok daha zayif bir takim bulup (gol ile) pataklamak faydali olur.

E biz niye alıyoruz ki erkenden pahalı fiyatına sinirlenmek için. Yıl sonuna doğru alırım oh mis, yama derdin yok neden? çünkü çıktı hepsi. Al yükle oyun.

Bence de. Hatta bir cok defa oyunun fiyatindan ve hatalarindan yakinanlar icin Subat yamasini bekleyip ondan sonra ucuza almalari tavsiyesini yazmisimdir. :)

Kısaca söylemem gerek; bu versiyon ile mutlu olan arkadaşlarım "siz çok yaşayın"

Daha iyi olmasini istemek ile, oyundan zevk almamak arasinda fark var. Ben de daha iyi olmasini istiyorum. Ama daha iyi degil diye su anda alabilecegim zevki almamazlik etmiyorum, kisacasi. :)

STAHL
29.Mayıs.2013, 11:09
Selam,

Korsanı desteklemiyorum ama bu adamlar oyun korsana düşmesin diye uğraşacakları zamanı oyuna harcasalar (biliyorsunuz FM 2007 installation guide :) ) inanıyorum ki bir çok kişi parasıyla satın alacak oyunu. CM 10 veya 11 ilk türkçe çıktığında 1.5$ sabit geri kalan ücreti "donate" olarak bağışlıyordunuz. toplam 20$'a almıştım feda olsun diye. FM08'den beri kendini geliştirmeyi tema düzenleme sanan ve oyuncu menajeri olayını bildiğimizin aksine "dünyaları yaratan menajer" imajını gözümüze sokarak oyunu oynatmaya çalışan ama "crash dump" ile oynatamayan SI GAMES pişkin pişkin "hehe biz dünyada bir numarayız yea" haliyle başarılı olmasını temenni ederim.

Crash dump için arkadaşın biri "fareyle değil space bar ile geçin" demiş. Denersiniz artık :)

sonuna kadar katılıyorum bide arkadaş ya kaleci büyük harfle yazayım KALECİ topu pas olarak rakip forvete verirmi ya halı saha maçında yapılmayan bi olay bu 2 veya 3 maçta bir bu şekilde gol yemek acayip koyuyo ben 14 isabetli 26 şut çekicem rakip 4 şut çekiyor 3-0 mağlup oluyorum değişik bişi bu oyun yav :)

Cengo
29.Mayıs.2013, 13:03
O değil de teknik direktörler oyunda istifa ediyorlar mı?

Beceremediklerini düşünüp, baskıdan sıkılıp ya da başka bir takımla anlaşıp istifa edebiliyorlar.

Sadece kovulmaları da gerçek değil.

sarianet
29.Mayıs.2013, 13:21
Ocak sonu orijinal aldım 15 gün oynadım sonra hiç açmadım hiç de eksikliğini duymuyorum neden acaba

bozoo1903
29.Mayıs.2013, 15:15
CM 01-02'de neden yenildigini onceden kestirmen mumkun degildi zaten. Ne oyuncularin top ile ne yaptigini, ne oyuncularin nereye kostugunu, ne de yaptiklari tercih hatalarini. :)

Anlattigin savunma hatalari ve kalecilerin gol yeme durumlarini okuyunca, oyuncularinin moralleri dustugunde yukseltemiyorsun gibi bir izlenim edindim. Oyuncular ozellikle normal performanslarinin cok altinda oynuyorsa, onlardan beklenmedik isler yapiyorlarsa bu genelde onlarin morallerinin dusuk olmasindandir. Morali yukseltmenin en kolay yolu da bol gollu bir galibiyet. Tabii moraller dusukken, bol gollu galibiyeti ligde almak kolay degil. Cok daha zayif bir takim bulup (gol ile) pataklamak faydali olur.

Tamam çok güzel bir şekilde söylüyorsun bunu da rakibim sonuncu ya da kötü performans gösteren bir takım iken, takımın hocası semi-pro bir hoca iken maç başına ortalama 3-4 gol yiyen bir defansa sahipken karşıma taş gibi italyan defansı ve sıfır hatayla çıktıklarında bile kendimde aradım kusuru. hatta bu 4-5 maç farklı kariyerlerde olunca da biraz ara vermiştim oyuna. rakibin yakaladığı şansların 10 da 1'ini user yakalasa amenna. forumda başlık var "taktiksiz 'default' ş.l aldım" diye. okudum kimse hile dahi diyememiş çünkü oyun bizi gerçekten şaşırtıyor :)

Bence de. Hatta bir cok defa oyunun fiyatindan ve hatalarindan yakinanlar icin Subat yamasini bekleyip ondan sonra ucuza almalari tavsiyesini yazmisimdir. :)
Bu konuda hem fikiriz sadece şirketin politikasını eleştirdim.

Daha iyi olmasini istemek ile, oyundan zevk almamak arasinda fark var. Ben de daha iyi olmasini istiyorum. Ama daha iyi degil diye su anda alabilecegim zevki almamazlik etmiyorum, kisacasi. :)
Güzel bir telkin yöntemi ama ben edindiğim hizmetin karşılığını tanımındaki gibi isterim. Ya diyecekler. Siz daha önceden forumda bir bilgi paylaşmıştınız, "bu işi yapan coder ayrıca uçak simülatörü ile ilgileniyormuş ve fm'nin maç motorunun daha karışık olduğu" ile ilgili. o kadar karışık bir sistemi daha çalışır hale getirmek yerine her yıl göz boyayarak "menajer var yea" diyip ve her yıl tanıtımında database oyuncu, klüp, ülke sayısını savunarak sunarsa bu firma (ki yapıyor) sizin yaptığınız iş sadece polyanna'cılık oluyor. bizim firmayı eleştirmemize katılmıyor oluşunuz bile olmaması gereken bir tutum. "oyunun daha iyi olmasını" oyun esnasında zevk alarak değil satışlarına destek vermeyerek, orijinal forumunda eleştirerek veya site dahilinde bu sezenişleri yapımcıya ileterek daha aktif olabilirsiniz. (yapmıyorsunuz demiyorum benim düşüncem varsayım)

2011 yılında çıkan FM12 için ki 10bin barajı hakkında Miles bey'den gelen "FAIL" cevabını bizim yüreğimize su serptiği kadar protesto ve eleştirilerimizi doğrular biçimdeydi.

TSİ ise eskiye nazaran eleştirel yorumları silmemek ve bu düşünceyi benimseyen ve dinamik yönetim kadrosu ile şimdi daha iyi konumda. Ama siz bu forumun kötü polisi olmaya devam edeceksiniz anlaşılan :)

Aydin
29.Mayıs.2013, 15:38
Oyunla alakalı kötüleme mesajları ne zaman silindi ki bu forumda? Araştırma konusunda gaza gelip fanatiğe bağlayanların mesajları silinmiştir ama burada oyuna laf söyleyenlerin mesajına dokunulduğunu sanmıyorum (hakarete kaçılmadığı müddetçe).

Oyun dünyası bir sürü buglı oyunlara sahip. Meslea Battlefield serileri, call of duty'i artık piyasadan silme raddesine gelmesine rağmen adamlar paragöz bir dağıtıcıya yani EA'e bağlı oldukları için, bugları düzeltmek yerine DLC yapmaya kasıyorlar.

Fm13'te bu sene niye maç motoru böyle oldu bilmiyorum. Bazen o kadar saçma olaylar oluyor ki artık tahmin edebilir hale geldim. Mesela oyuncum kanattan bindirme yaparken hafif yavaşladığında artık kendi kendime diyorum "orta açmak yerine kaleye vuracak ve top direkten dönecek". Bir maçta bunu 3 kez yaşamıştım. İlk dakika içinde yediğim ve attığım zilyon tane gol var. Bunlar dışında maç motorunda yine bir sürü saçmalık var.

Şöyle bir şey var, Sports Interactive'in maç motorundaki saçmalıkları düzeltmek için bir sürü yama çıkarttığını beta testinden beri biliyorum. Ama maalesef herkes blizzard gibi olamıyor.

Hele fm gibi piyasada tekelseniz, oyun buglı olsa bile en kötü 1 milyon satar oyun her sene.

Umarım fm14'te sağlıklı bir maç motoru görürüz.

steave
29.Mayıs.2013, 23:48
bu konuda yapılması gereken bence herkesın toplu olarak bu sene oyunu ya almaması yada ocak ayına kadar almaması olmalı.ben kesınlıkle hayatım boyunca bır daha hıcbır fm serısıne pre-order fln yapmıyacagım.yabancı forumları hıc takıp etmıyorum bızım forumlarda yazılanların 10 da bırı yazılıyorsa aynı sekılde (oyun zevkıyle ılgılı) SI essek degılse cıddı bı gırısımde bulunacaktır.ama avrupa ve dıger ulkeler 13 u begendıyse olumlu yorumlar coksa fm bıdaha rayına gırmez kolay kolay.

geçen miles twitterdan satıs rakamlarıyla ılgılı tesekkur tarzı bı msj yayınlamıslardı.eger bu rakamları serı cok begenıldı gıbı algıladılarsa cok buyuk hata.fm ın bu kadar cok satmasında ozellıkle bu sene turkıyenın payı cok buyuk bence.turkıyedekı satıslarını onemlı olcude katladılar.dıger ulkelerde cok degısıklık oldugunu dusunmuyorum.

bi tepki koymak lazım.ya oyunu almıyarak yada SI nin forumlarında lobby yaparak.burda tartısmalarımız cok havada kalıyor kendı kendımıze herkes dogru soyluyor ama soyluyoruz sadece.

LifeYourself
30.Mayıs.2013, 08:16
Fm13'te bu sene niye maç motoru böyle oldu bilmiyorum. Bazen o kadar saçma olaylar oluyor ki artık tahmin edebilir hale geldim. Mesela oyuncum kanattan bindirme yaparken hafif yavaşladığında artık kendi kendime diyorum "orta açmak yerine kaleye vuracak ve top direkten dönecek". Bir maçta bunu 3 kez yaşamıştım. İlk dakika içinde yediğim ve attığım zilyon tane gol var. Bunlar dışında maç motorunda yine bir sürü saçmalık var.

Bu olayları bende yaşıyorum bazen.Birde dar alanda kısa paslaşmalara teşvik ettiğim halde herkes bazen topu ayağında tutup kaybediyor topu gol yiyoruz.Diyeceğim pas atacak adam yok ama hayır 2-3 adamım artık pas atsın diye iç içe giriyor.Herif atmıyor topu.
Sonra birde merak ettiğim bir şey var.Kaleciler sizde de direk olmayan her frikiği yiyip penaltılarda panter kesiliyor mu?

caner485
30.Mayıs.2013, 15:06
Bu arada Türkiye satışları açıklandı mı ?

perpetua
19.Haziran.2013, 03:08
Güzel bir telkin yöntemi ama ben edindiğim hizmetin karşılığını tanımındaki gibi isterim. Ya diyecekler. Siz daha önceden forumda bir bilgi paylaşmıştınız, "bu işi yapan coder ayrıca uçak simülatörü ile ilgileniyormuş ve fm'nin maç motorunun daha karışık olduğu" ile ilgili. o kadar karışık bir sistemi daha çalışır hale getirmek yerine her yıl göz boyayarak "menajer var yea" diyip ve her yıl tanıtımında database oyuncu, klüp, ülke sayısını savunarak sunarsa bu firma (ki yapıyor) sizin yaptığınız iş sadece polyanna'cılık oluyor. bizim firmayı eleştirmemize katılmıyor oluşunuz bile olmaması gereken bir tutum. "oyunun daha iyi olmasını" oyun esnasında zevk alarak değil satışlarına destek vermeyerek, orijinal forumunda eleştirerek veya site dahilinde bu sezenişleri yapımcıya ileterek daha aktif olabilirsiniz. (yapmıyorsunuz demiyorum benim düşüncem varsayım)

2011 yılında çıkan FM12 için ki 10bin barajı hakkında Miles bey'den gelen "FAIL" cevabını bizim yüreğimize su serptiği kadar protesto ve eleştirilerimizi doğrular biçimdeydi.

TSİ ise eskiye nazaran eleştirel yorumları silmemek ve bu düşünceyi benimseyen ve dinamik yönetim kadrosu ile şimdi daha iyi konumda. Ama siz bu forumun kötü polisi olmaya devam edeceksiniz anlaşılan :)

Kotu polis demek yerine farkli fikirlere sahip olan bir forum uyesi desek? :)

Elestirel yorumlari da silmek adetim degildir. Aksine tartismaktan hoslanan birisiyim. Tartistikca ortaya cikan farkli fikirleri okumaktan hoslanan birisiyim. Hatta "kotu polis" olmamin nedeni de farkli fikirlerin ortaya cikmasina yardimci olmak. Bazen insanlarin bir konu hakkinda ne kadar dusunmus olduklarini ancak onlari biraz daha fazla yazmaya zorladigin zaman gorebiliyorsun.

Ucak simulatoru ile ilgili yazdiklarim mac motoru ile karsilastirma degil, FM oyununun butunuyle ilgiliydi. Mac motoruna gelene kadar oyuncu gelisiminden tut, transfer kararlarina, kadro yapilanmasina, her ne kadar bence cok basit olsa da finansal motora, sakatliklarin modellenmesine, uzun sureli dengeli olmasina kadar oyunun saydigim ve saymadigim bir cok parcasi var. Iyi bir oyunun ortaya cikmasi icin de bence bu parcalarin hepsinin iyi isliyor olmasi gerekli. Ama bu parcalarin hepsi her surumde iyi islemiyor. Islememesinin nedeni de surekli bir seylerin gelistirilmesi. Bir sey gelisince de bir baska yerde ariza cikabiliyor.

Basit bir ornek vereyim. Biz Turkiye liglerindeki takimlarin kombinelerinin Lig, Avrupa ve Kupa maclarinin hepsine gectigini anlatmis ve bunun yansimasi icin ozel bir kod yazdirmistik. Bu kod ile kuluplerin stat gelirleri gercekci yansiyordu oyuna.

Bu istegimizden 3 yil sonra SI bunu ozel bir kod yerine veritabanina yansitmaya karar verdi. Boylece bizim gibi kombine anlayisi olan ulkelerde bu sistem kolaylikla yansitilabilecekti. Ama bu yaptiklari yenilik (ve fayda saglayan bir yenilik cunku veritabanina yerlestirmek demek sizin de editor ile bu bilgileri degistirebilip kombineleri farkli tanimlayabilmeniz demek) bizim 3 sene once yazdirdigimiz kodu bozdu. Ve bu nedenle FM 2013'te Turkiye kulupleri gercekte olmasi gerektiginden daha fazla stat geliri aldi.

Pek itiraz eden, hata olarak goren de olmadi bunu cunku kimse fazla para aldigi zaman itiraz etmiyor. Sadece yetersiz para aldiginda itiraz ediliyor. :)

Oyunu ilerletirken bazen boyle geri adimlar da ortaya cikiyor. Bu hata en cok bu sorunu fark eden belki de tek kisi olan beni en cok etkilemeliydi herhalde. Ama etkilemedi.

SI'i elestiri konusuna gelince. Benim SI forumlarinda elestirdigimi pek goremezsiniz. Nedeni de oldukca basit. Oyun hakkinda karar verenlerin cok daha fazla ve cok daha dikkatle okudugu yerlere yazma imkanim var ve oralarda yazmayi tercih ediyorum. Ve elestirilerimin de oyuna yansimasini her surumde goruyorum.

Ama burada veya SI'in herkese acik olan forumlarindaki yorumlarin hepsini de mantikli bulmuyorum.

Ornegin sakatliklar. Herkes sakatliklarin fazla olmasindan sikayetci. Halbuki sakatliklar fazla degil. Sakatliklari fazla gosteren baska sorunlar var.

Ornegin yapilan arastirmalara gore uzun sureli sakatliklar daha cok sezon sonuna dogru ve oyuncular daha fazla sure oynadiginda ortaya cikiyor. Oyuncu sezon sonuna dogru sakatlaniyor, yaz tatilini bu sakatligin tedavisi ile geciriyor. Yeni sezona da hazir geliyor. Ornegin 3 aylik sakatlik Nisan ayinin ortasinda oluyor. Oyuncu 1 ay kaciriyor. 2 ay da tatil doneminde rehabilitasyondan geciyor.

Oyunda ise bu uzun sureli sakatlik her zaman olabiliyor. Insanlari rahatsiz etme nedenlerinden birisi de bu. Yapilan elestiri cok sakatlik oluyor seklinde olunca da hem oyunda, hem de gercek hayatta yasanan sakatliklar uzerine istatistikleri gormus kisiler icin mantiksiz geliyor.

Eger SI bir itirazi gozardi ediyorsa bunun icin birinci neden yazilanin hata olmadigidir. Veya en azindan yazildigi sekilde hata olmadigidir. Bundan 10 yil once SI forumlari hatalar hakkinda sadece soylenen kisilerle degil, elestiren kisilerle doluydu. Bu elestiren kisiler hatali olarak gordugu bir seyi once iyice enine boyuna dusunur, bu konuda biraz arastirir ve ondan sonra detayli ve uzun bir yazi yazarak yasadigi sorunu anlatirdi. Bunun uzerine diger uyelerle beraber bir beyin firtinasi yapilir ve SI calisanlarinin kullanabilecegi bazi sonuclar ortaya cikartilirdi.

Yani SI forumlari oyunun nasil gelisebilecegi uzerine bir bilgi bankasiydi. Artik boyle degil. Cunku oyun artik sadece menajerlik oyunlarinin hastasi ufak bir kitle tarafindan oynanmiyor. Cok daha buyuk kitlelere hitab ediyor. Bu kitlelerin buyuk bir kisminin amaci da uzum yemekten daha cok bagciyi dovmek. Veya nasil uzum yiyecegini henuz cozumleyememisler.

140 karakter caginda yasiyoruz. Ama cogu zaman baskasinin derdini anlamak, kendi derdini anlatmak icin o 140 karakter yetmiyor.

berkebjk1
19.Haziran.2013, 04:41
Sakatlık konusunda çok haklısın . Şu anda Manchester City kariyeri yapıyorum. 15 maçta 2 m. 13 g. var Her maç bir oyuncum sakatlanıyor. Yapımcılar oyunu düzgün bi şekilde maçtaki yapay taktik zekasını güçlendireceğine oyunu bu şekilde zorlaştıracağına bununla uğraşmayıp iyi giden takımı durdurmak için sakatlık gibi saçma sapan bir şey yapmışlar oyun ve şampiyon olmak zorlaşsın diye. Sağ bek ve sol bekleri kanat olarak kullanıyorum o duruma geldi sakatlıklar yüzünden.

serwan
19.Haziran.2013, 12:08
Sakatlık konusunda çok haklısın . Şu anda Manchester City kariyeri yapıyorum. 15 maçta 2 m. 13 g. var Her maç bir oyuncum sakatlanıyor. Yapımcılar oyunu düzgün bi şekilde maçtaki yapay taktik zekasını güçlendireceğine oyunu bu şekilde zorlaştıracağına bununla uğraşmayıp iyi giden takımı durdurmak için sakatlık gibi saçma sapan bir şey yapmışlar oyun ve şampiyon olmak zorlaşsın diye. Sağ bek ve sol bekleri kanat olarak kullanıyorum o duruma geldi sakatlıklar yüzünden.

aynen hocam.. ajax ile başladım. şu an takımın iskeletini oluşturan 4 oyuncum sakat. üstelik 3-4 ay.. defansta alderweireld orta sahada eriksen ve romero forvette ise bony.. takım çöktü resmen..

urwrdskkn
19.Haziran.2013, 12:10
aynen hocam.. ajax ile başladım. şu an takımın iskeletini oluşturan 4 oyuncum sakat. üstelik 3-4 ay.. defansta alderweireld orta sahada eriksen ve romero forvette ise bony.. takım çöktü resmen..

Sakatlıkların Aslında Minimize Etmenin Yolu Bence Sert Oyununuzdan Taviz Verip Yumuşatmanız...

serwan
19.Haziran.2013, 12:53
Sakatlıkların Aslında Minimize Etmenin Yolu Bence Sert Oyununuzdan Taviz Verip Yumuşatmanız...

fm oynadığım süre boyunca hiç sert oyun oynamadım :)

cmyksl55
19.Haziran.2013, 15:54
sakatlığı ayarlayacaklardır seneye. ama bence en büyük farkı üst düzey oyuncularda görmeliyiz. cristiano ronaldoyu sol kanada koyduğumuzda gerçekteki gibi 30-40 gol atamıyorsa sıkıntı vardır bence. dünya çapında olan oyuncular diğerlerinden çok daha farklı oynamalı. yine Ronaldo'dan örnek vereyim 2 sene oynattım bütün frikikleri ona kullandırdım sadece 1 gol atabildi. hep baraja takılıyor frikiği 20 olmasına rağmen. genelde bu sorun var. özellikle sert frikik kullananlar hiç atamıyor. diğerleri de çok nadir atıyor. cm 4 ü hatırlayın frikiği 20 olan adam mutlaka golü yazıyordu en azından kaleciyi zorlardı şut. benim bu sene en sevmediğim şey sakatlık ve frikik oldu.

urwrdskkn
19.Haziran.2013, 16:40
fm oynadığım süre boyunca hiç sert oyun oynamadım :)

demekki sorun sezon başında yaptığın yüksek kondisyon eğitiminde :D

serwan
19.Haziran.2013, 17:49
demekki sorun sezon başında yaptığın yüksek kondisyon eğitiminde :D

Bugüne kadar hep aynı stratejiyle oynadım. Sezon öncesi kondisyon yükleyip sonra normale dönerdim. Bu seride de önceki kariyerlerim sorunsuzdu. Son kariyerim sıkıntılı. Her maç 2 değişiklik hakkımı sakatlık için kullanıyorum

berkebjk1
20.Haziran.2013, 01:01
Kondisyonla antremanla oyun sertliğiyle falan alakası yok. Takım iyi gitmeye başlayınca direk sakatlanmaya başlıyor oyuncular Jesus Navas var geldiğinden beri 6 kere falan sakatlandı yarım sezonda tamam adamın sakatlığa eğilimi varda 6 kere sakatlanmakta ne oluyor yarım sezonda. serwan haklı kadronun %70'i en az bir kere sakatlandı. En son javi garcia orta sahanın bel kemiği 3 aylığına gitti.

berkebjk1
22.Haziran.2013, 05:51
2 gün sonra Man United maçı var takımın hali. 1 hafta öncesindede Carling Cupta oynadım Unitedla sakatlıklar yüzünden gitti kupa.

http://imgim.com/8974inciv8241621.jpg

E.m.r.e
24.Haziran.2013, 05:36
oyunu buradaki çoğu arkadaştan daha kısa süredir oynuyorum (yaklaşık 15 gün :D) ama yetti..

nasıl taktik kullanırsanız kullanın oyunun belli başlı mantık hataları var ama delirdim artık ki buraya yazma gereği duydum..

1.) ya şu uzaktan şut çeker özelliği bulunan oyuncuların her topu ayağına alışında şut çekmesinden bıktım.. shaqiri ile oynamış olan arkadaşlar varsa ne demek istediğimi anlayacaklardır :D

2.) her maç direkten dönen toplarımdan bıktım artık.. ya bu kadar saçma direkten dönen top olamaz ya.. boş kale direkten dönüyor, korner kafa vuruşu direkten dönüyor hadi bunları anladım da neredeyse her maç orta açan adamların topunun direkten dönmesini anlayamadım.

3.) uzaktan şutla alakalı yine.. benim takım her maç 10 tane uzaktan şut deniyor ama rakip benden güçlü olsun olmasın en uygun pozisyona kadar paslaşıyor ve sonucunda ya gol atıyor ya da korner.. ya bir kerede siz uzaktan saçma sapan bir şut deneyin yaw..

sakatlık problemleri hadi neyse fm 2007 miydi neydi ondan daha iyi durumda :D

ama bu uzaktan şut çekme problemi bütün hevesimi kaçırdı.. çözümü olan varsa can kulağıyla dinliyorum :)

ilaveten defansta kaptırılan saçma sapan toplara veya pas hatalarına değinmedim bile.. çünkü şu uzaktan şut problemini çözsem yeter..

birazda derdimi anlatmak için görsel koyayım :)

23 şut - 4 kaleyi bulan takım bayern :) maçı kaybettik dahası var :D (rakibin 2 şutla 2 gol bulmasına değinmiyorum bakın amacım farklı :D)
http://666kb.com/i/cf7fmm8cwq4kvxg06.png

4 direkten dönen top :D + shaqirinin klasik performansı :D 6 tane dönen maçım vardı ama o an screen almadığım için şimdi maç raporuna bakamıyorum :)
http://666kb.com/i/cf7flayiplo1xxbnq.png

paul pogba show.. alıştık artık reyizin bu tür hareketlerine :)
http://666kb.com/i/cf7fnz0dk6oxtbxae.png

takım halinde enfes bir performans.. ceza alanına girebilsek golü yazıcazda uzaktan vurmak varken kim uğraşır ceza alanına girmekle :D
http://666kb.com/i/cf7foopqr30l2u2iu.png

E.m.r.e
24.Haziran.2013, 05:37
kirlilik yaratıyorum ama idare edin lütfen :)

yukarıdaki mesaja sığmadı resimler ama bir yere yazmadan rahatlayamadım.. tekrar kusura bakmayın :)

yukarıdakiler kaybettiğim maçlardaki screenler peki kazanırken daha mı farklı

shaqiri gol atınca kazandık :D

http://666kb.com/i/cf7fq3ii4mrikzx3a.png
http://666kb.com/i/cf7fr5g5mzoycpow6.png

http://666kb.com/i/cf7frvf4vauqhh26e.png
http://666kb.com/i/cf7fsb4tcw3v7r9za.png

farklı kazanırken nasıl diyorsanız o da şöyle :D

-shaqiri 16 şut dikkatinizi çekerim :D

http://666kb.com/i/cf7ftugai6uev4952.png
http://666kb.com/i/cf7fuf5afclie1pom.png

KaRaBükLü KraL
24.Haziran.2013, 12:14
Kardeş bende yaşıyorum aynını ben tüm takımın uzaktan şutları kapayıp özellikle hücumda çok şut deneyenleri serbestlik konusunda kısıtlıyorum.Kendimce böyle seyler deneyip azaltmaya çalışıyorum.Ha sen Bayern de bunları yaparmısın bilmem ama bir dene en azından Shaqiri için bunu bir yap derim.Oyunda bu uyuzluk var ama biraz da olsa engellemek senin elinde olan bir şey

canavar20
12.Temmuz.2013, 00:44
Aslında benim merak ettiğim bunca yıl bu oyunu yapıyorsunuz, yıl olmuş 2013 hala adam gibi maç motoru yapamıyorsunuz. Bu nasıl iştir? Çok mu zor yani? Bilerek mi yapıyorlar anlamıyorum. Bu kadar bugu bir arada barındıran oyun yoktur piyasada.

ozan42
12.Temmuz.2013, 00:59
Uzaktan şutlar için benim izlediğimm bir yol var onu antalayım size.Mesela X oyuncusunun bilgilerinde yani özel haraketlerinde "Uzaktan Şutlar" var diyelim ve o oyuncunun profiline tıkllayarak antreman sekmesine tıklayarak orada bir antrenör seçip hücum antremanına tıklyarak "Uzaktan çektiği şutların sayısını azalmalısın" çalıştırırsanız bu antreman oyuncunun özel haraketlerinden olan "Uzaktan Şutlar" özelliğini bıraktırmasına yarayacaktır.Tabi bu yol her oyuncuda işe yaramayabilir bazı oyuncularda 3-4 haftada bazı oyuncularda 6 ayda çalıştırılarak bu alışkanlık gidebilir.Yalnız bazen antrenörünüz siz uzaktan çektiği şutların sayısını azaltmasını önerince size artık yaşını aldı bu saatten sonra alışkanlığından vazgecemez gibi bir söz söylerse siz bildiğinizi yapın kısacası pek fazla antrenörleri takmayın derim.Başka yapabileceğimiz bir şeyde oyuncu talimatlarından herkesin biidiği gibi uzaktan şutlar seçip nadirene getirmek olacak, oyuncuya hangi rolü verirseniz verin nadir şut cekecektir tabi bilgilerinde uzaktan şutlar yoksa.:DBir başka yöntem ise oyuncunuz sürekli uzaktan şutlar çekiyor onu gene antrenörleri dahilinde "Şut çekmek yerine pas vemelisin" antremanını uygulamak.Birde duyduğumuz ama ne kadar işe yaradığını bilmediğimiz oyun için kenar talimatlarından "Rakibin ceza sahasına paslaşarak gir" talimatı var ben uyguladım fakat gene uzaktan çekenler gene çekiyor artık oyuncu bakarken özellikle kanat veya servis verecek oyunculara bakarken uzaktan şutları varmı yokmu diye bakıyorum :))

bymumi10
12.Temmuz.2013, 01:19
Saçmalık üstüne saçmalık yaşadım ve steam dahil herşeyi sildim.Sanırım bir daha orjinal fm almayacağım.Para verip rezil oluyoruz.Son olarak Juventus kariyerimde 3 sezon oynadım avrupa kupalarındaki büyük maçlarda mesela city,barcelona,madrid,chelsea gibi maçlarda.İlk maçları en az 3-0 olmak kaydıyla kazandım ve hiçbir turu geçemedim.Hepsinde 5 attılar,kırmızı yedim oyuncu değişikliği hakkım dolduktan sonra oyuncum sakatlandı ve daha bir sürü şey.Ben protestomu bir daha orjinal oyun almayarak göstereceğim zaten Türkçe yamayı da başka bir site yapmış onun ardından yalakalık olsun diye eklemişlerdi.Bedava verseler bile orjinal almayacağım.Parayı hak etmiyorlar.

alper3
12.Temmuz.2013, 03:46
Öncelikle sürekli oyunu geçmiş yıllarla karşılaştırıyorsun, ilk yanlışın bu. Karşılaştırdığın için bu antrenman olayına falan alışamıyor olman normal ya da artık oyun oynama yaşın geçti ve yenilik kaldıramıyorsun.
Sakatlık konusu ise tamamen senin şansın ile alakalı. Oyunun yapay zekası bana hiç öyle bir şey yapmadı. Aşırı sakatlıklar hiç yaşamadım.
Son olarak futbolda her şey mümkün avukat bey. Bütün olaylar sizin istediğiniz gibi gitseydi asıl o zaman oyun raydan çıkmış olurdu. Siz büyük sakatlık olmasın, kilit adamlarım hep oynasın istiyorsunuz. Herkes bir Ryan Giggs değil avıkat :)