PDA

View Full Version : Direktif Önerileri

Ralph
05.Mayıs.2013, 00:19
Maç esnasında öndeyken, geriye düştüğümüzde, kontra oynamak istediğimizde, gol atmak istediğimizde vs gibi durumlarda hangi direktifleri kullanıyorsunuz ve başarılı oluyor musunuz?

Direktiflerle ilgili bir konu başlığı bulamadım, bu konu başlığı altında konuşursak yardımlaşmış da oluruz.

vivoperlei
05.Mayıs.2013, 00:33
Şöyle (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110070) bir konu mevcut. Ancak yabancı bir sitede bahsettiğin şeyler için yararlı kombinasyonlar olduğunu görmüştüm. Örneğin, topu kontrolünde bulunduran bir takıma baskı uygulamak için veya skoru korumak için. Talep olursa çevirisini yapabilirim.

Ralph
05.Mayıs.2013, 02:31
Direktifler hayati önem taşıyor bu seride diye düşünüyorum. Bu sebepten ötürü ben kendi adıma ricada bulunabilirim senden.

TeNaciOUS MidFieLdeR
05.Mayıs.2013, 02:56
verilen direktiflerin etkisi buyuk olabiliyor, bircok seyi birden degistirebiliyorsun tek bir komutla. hangisinin ne etki yaptigini iyi bilmek lazim. yeni surumlerde FM oyununda artik taktikler cok dinamik. belki kolaylik gibi gorunuyor ama tehlikeli de kontrolu kaybetme acisindan. rehberler bolumunde talimatlarin taktik uzerindeki etkilerini yabanci bir siteden bulup cevirmis, koymustum. onlara bir goz at derim. ezbere is yapmak pek mantikli degil. faydali kombinasyonlarla ilgili de ayri bir konu acmistim ama pek ilgi gormedi. benden baska kombinasyon paylasan olmadi. http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=112499

manager725
05.Mayıs.2013, 11:48
Direktifler de aslında taktiğin bir parçası bu yüzden çok önem taşıyorlar. Şuan için aklıma gelen öndeyken kısa pas ve ayağa paslar skoru korumanıza yardımcı olur. (Zaman geçirmeyle birlikte.)

KanaKe
05.Mayıs.2013, 12:49
ben oyunu ingilizce oynadigimdan türkce karsiliklarini bilmiyorum ama genelde,

pump ball in the box (topu ceza sahasina sisirirler)
work ball in the box (topu paslarla ceza sahasina sokmaya calisirlar)
look for overlap (bekler daha cok hücuma katilir)

mentaliteyide overload yapiyorum oyunu rakip yari alana yigiyorum genelde bunlar bana yetiyor maci cevirmem icin.. ve öndeyken asla rakipten korkup kapanmayin kapandiginiz an gol geliyor mentaliteyi control yapip zaman gecirme ve hassle on opponent yapin..

Ralph
05.Mayıs.2013, 12:53
Bir de şöyle bir şey farkettik arkadaşla, bilmiyorum siz farkettiniz mi;

Nannar'ın yaptığı taktikler gibi yani sadece takım yerleşim planı yapıp, takım ve oyuncu talimatlarına karışmadan yaptığımız bir taktik ile oynayınca direktifler daha da işe yarıyor. Çünkü hiç bir oyuncu ayarına karışmadığımız için maç esnasında yaptığımız direktifler direk oyun planının şekillenmesine yol açıyor. Yani maç içinde taktiğimizin düzenini bozmadan onlarca taktik uygulayabiliyoruz. Biraz karışık anlattım ama umarım anlatabilmişimdir.

KanaKe
05.Mayıs.2013, 12:54

Nannar'ın yaptığı taktikler gibi yani sadece takım yerleşim planı yapıp, takım ve oyuncu talimatlarına karışmadan yaptığımız bir taktik ile oynayınca direktifler daha da işe yarıyor. Çünkü hiç bir oyuncu ayarına karışmadığımız için maç esnasında yaptığımız direktifler direk oyun planının şekillenmesine yol açıyor. Yani maç içinde taktiğimizin düzenini bozmadan onlarca taktik uygulayabiliyoruz. Biraz karışık anlattım ama umarım anlatabilmişimdir.
bana göre macta taktigin etkisi en fazla %40 geri kalan %60 bu direktiflere kaliyor ben bu sekilde 50-60 kadar mac cevirdim.. daha öncede bir konuda yazmisitm mac icinde verilen direktiflerin etkisi cok cok büyük... özellikle avrupa ve derbi maclarinda..

Ralph
05.Mayıs.2013, 12:59
bana göre macta taktigin etkisi en fazla %40 geri kalan %60 bu direktiflere kaliyor ben bu sekilde 50-60 kadar mac cevirdim.. daha öncede bir konuda yazmisitm mac icinde verilen direktiflerin etkisi cok cok büyük... özellikle avrupa ve derbi maclarinda..

Aynen öyle. Maç esnasında rakip takım tek kale oynuyorken, direktiflere (doğru direktiflere) bir el attığımız zaman bir anda dönüyor maç.

Fakat her zaman tutturamıyorum bu olayı, bu sebeple de hangi durumda ne yapmalıyız bunu öğrenmek lazım ayrıntılı bir şekilde.

himone
05.Mayıs.2013, 13:03

Kesinlikle doğru, bireysel talimatları değiştirdiğiniz zaman direktifleriniz işe yaramaz aynı şekilde takım talimatlarını da elle ayarladıysanız direktifler yine iişe yaramaz. Örneğin oyun genişliğini wide olarak elle ayarladıysanız oyun içinde play narrower dediğiniz zaman bir etkisi olmaz, taktiğe girip oradan değiştirmeniz gerekir. Veya pas odağını kanatlara ayarladıktan sonra ortadan oyna da ççok etkili olmaz. O yüzden kenar talimatlarını çok kullanıyorsanız taktiğinizdeki ayarları varsayılan yapmanız en doğrusudur.