PDA

View Full Version : Oyuncu Rolleri

nuri80
25.Haziran.2013, 11:27
Sizlere sormak istediğim şey oyuncu rolleri hakkında. Sabit bir taktiğiniz mi var, yoksa oyunculara göre değiştirdiğiniz bir taktik mi kullanıyorsunuz? Kendi fikrime göre oyuncu rolleri kendi içlerinde uyumludur. Örneğin; Inside forward kanat kullanıyorsanız, bekleriniz wing back oynamak zorundadır. Sebebi de; kanat oyuncularınız içe kat ettiğinde bıraktıkları boşlukları girerek ileride çoğalmanızı sağlar. Ya da anchor man - deeplying playmaker, target man - poacher / advanced forward gibi. Yine örnek vermek gerekirse Jürgen Klopp orta sahasında, bir tane savaşan oyuncu, bir tane geriden oyun kurucu, bir tane de forvet arkasında oyun kurucu kullanıyor. Bender, İlkay ve Götze gibi. Daha önceden de Kehl, Nuri, Kagawa şeklindeydi. Barcelona'da kalede sweeper keeper, defansta bir tane ballplaying defender, 2 wing back, bir tane anchor man, bir oyun kurucu yanında forvete doğru giden orta saha, iki tane inside forward ve bir komple forvet. Zaten her oyuncuya farklı roller verdiğiniz de takımınızın bir sistemi olmazdı ve başarısız teknik direktör olamazdı diye düşünüyorum. Yine örnek vermek gerekirse, Rijkaard yokluktan Mustafa Sarp, Barış Özbek'le ne kadar berbat bir oyun oynatmak zorunda kalmıştı. 3 metreye pas veremiyor diye Servet'i kesmişti. Limited defender ve çift ballwinning oynatmamıştı. Koskaca Rijkaard aptal değil sanırım. Sakın bana Lucescu örneğini vermeyin, Lucescu'nun elinde her zaman iyi oyuncular olmuştur. Keza Mustafa Denizli gibi. Siz neler düşünüyorsunuz?

Bonzi
25.Haziran.2013, 12:19
Ne kadar doğrudur bilmem ama şöyle bir düzenim var benim;
Önce taktiği oluşturuyorum, akabinde o taktikte hangi mevkideki adam hangi rolde daha iyi sonuç sağlar diye düşünüp mevkilerin rollerini belirliyorum. Son olarak da elimdeki oyuncular o role uysa da uymasa da ona yönelik olarak geliştirmeye çabalıyorum (Verim sağlayan oyuncu ile yoluma devam ederken, verim sağlayamayanları da gönderiyorum takımdan).

Kısacası, denklemimdeki sabitler taktik ve rollerken, denklemin değişken yüzü olan oyuncuları takıma göre şekillendirmeye çalışıyorum. Oyuncuya göre taktik belirleme işi bana göre değil. :)