PDA

View Full Version : Birçok Soru

hyuga10
30.Haziran.2013, 02:04
Arkadaşlar başlıkta pek açıklayıcı olamadığım için kusura bakmayın, ama yazdığım gibi net bir sorum değil de birçok sorum olacak. Sırayla yazmam gerekirse;

1) Öncelikle kendi oyunumda 2022 yılında PSG'yi yönetiyorum. Takıma sonradan geçtiğim için kanat oyuncum yok. Nannar'a ait Modern Taktikler'i kullanıyorum genelde, ama takımımda kanat oyuncusu yok gibiydi ben de transfer bütçesi az olduğu için almak istemedim, kısaca ofansif bekli ve kanatsız 2-3-2-1-2 taktiğini kullanıyorum. Ön libero ve orta sahadaki oyunculara dos(des), iyo(des), sos(oto) ve ileridekine de oyu kurucu(hü) görevlerini veriyorum, başka bir öneriniz var mıdır?

2)Oyunda ne yaparsam yapayım duran top savunmam iyi olmuyor. Maç esnasında yardımcı antrenör sürekli bu konudan muzdarip, ne yapabilirim sizce? Maç hazırlığında 1 sene boyu bile bu konuda çalıştırdım, ama nafile.

3)Sürekli kadroda bulunan ve genellikle ilk 11'de oynayan bazı oyuncularım aradan 2-3 sene geçmesine rağmen hala uyum sorunu yaşıyorlar? Sizde de oldu mu ve ne yaptınız?

4)Maç esnasında rakip takımda oyunu domine eden bir oyuncu olsun. Bunu görsem bile bir türlü o oyuncuyu savunamıyorum. Mesela oynadığım bir maçta özellikleri çok iyi olmasa bile bir oyuncu havadan 4 gol attı. Kaldım öyle.

5)Maç esnasında 4. durumun yaşandığı kısımlarda genellikle sürekli yardımcı antrenörüm bir şeyler diyor, mesela daha sıkı marke et, işte şu oyuncunun ortaları tehlikeli şöyle savun böyle yap gibi, ama ben nedense tam olarak neyi kastettiğini anlamıyorum.Tam olarak bunların karşılığı ne oyunda? Alan savunması, adam adama ne olabilir? Ben genelde varsayılan yapıyorum ve maç öncesi rakip oyuncu talimatlarını asistanım yapıyor.

6)Son olarak alan savunması uygularken bir oyuncunun önüne 3 oyuncumun atladığını gördüm. Adam adamada da bazen tek kişi az gelebiliyor, bu durumda ne yapmalıyım ki?

suleymankerim
17.Temmuz.2013, 22:33
Öncelikle bu şekilde italik yazdıgında okuması zor oldugu için, çok az kişi cevap yazacaktır

1- taktiği takımına ve kafana göre yapmalısın.
2- jumping yani zıplaması 15 in üstünde oyuncular alırsan duran top savunması iyileşecektir.
3- Maç ekranında asistanın verdiği geribildirimdeki uyum sorununu söylüyorsan dikkate alma. bunun dışında eğer ülkeye alışmakta sorun yaşıyor ise, bi süre takımdan izin vermeli, yada onun tavsie ettiği bir oyuncuyu satın almalısın
4- agresifliği - gücü ve markaj yüksek olan bir oyuncunu o adamı sert şekilde marke ettirebilirsin.
5-maçtaki uyarıları çok dikkate alma. maç öncesi talimatları asistanın iyi ise otomatik ayarlaman dogru. değil ise , pas yapıcak oyuncularına pres. çalım atıcak kanat oyuncularına sert girmek ve forvet oyuncularına zayıf ayagına baskı yap ı seçebilirsin.
6- eğer defans merkezde 2 oyuncu varsa alan savunması iyi. 3 oyuncun varsa, ortadakini alan savunması diğerlerini adam markajı yapabilirsin. Adam markajını ayrıca sadece defans için düşünme. Sol beki çok kuvvetli bir takım karşında varsa, sağ açık oyuncunu onu marka etmesini söyleyebilirsin.

hyuga10
18.Temmuz.2013, 01:33
Öncelikle uyarın için teşekkürler, italik yazıyı oldukça çok sevdiğim için genellikle öyle kullanmayı seçiyorum, ama artık dikkat edeceğim. Taktiği kafama göre ayarlıyorum dediğin gibi, oynadığım ilk sezonda zaten şampiyon da oldum, hatta tek mağlubiyet ile, ama evimde oynadığım maçlarda oldukça iyiyken deplasmanda büyük sıkıntı yaşıyorum. Oyun olarak ezildiğimi söyleyemem, ama gol yollarında büyük sıkıntı yaşıyorum. Takımda kanat yükünü tamamen bekler çektiği için rakip de sanki oldukça kapalı oynadığı için gol atamıyorum. Hücüma hızlıca çıkmam gerekirken bir bakıyorum sadece 2-3 oyuncum var, rakip ise 6-7 kişiyle defansta, doğal olarak iş sadece bireyselliğe ya da nadir ara paslara kalıyor. İkinci durum içinse hangi takıma gidersem gideyim genellikle defans oyuncularımın yani stoperler diyeyim, kafa vuruşu ve zıplaması iyi oluyor, savunma duran toplarına da çalıştırıyorum, ama nafile. Evet, dediğim maç ekranında çıkan uyum sorunu, genelle ilgili bir problemim yok. Diğer dediğin durumları genellikle iyi bir asistan menejer bulup, taktik bilgisi de yüksek olan, ona bırakıyorum, ama bazen nafile oluyor :) Bir de antrenman konusunda bir sorum olacak; antrenmanda genel ile maç öncesi arasındaki dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

suleymankerim
18.Temmuz.2013, 21:45
ben 2 gün öncesinden maç öncesi antrenman yaptırıyordum. ilk yılımda her maçtan önce asistanların verdiği bilgilere göre yaptırıyordum. şimdi genel antrenmanda maç öncesi de sadece hucum.

Yıllardır saçma olmasını düşünmeme ragmen olan bir gerçekte hızı ve zıplaması 15 veyya üstünde olan oyuncular teknik ve zeka özellikleri düşük de olsa iyi performans sergiliyorlar. bu şekilde transferler yapıldıgında antrenman programına çok bakman gerekmicek.

yalnız her oyuncuyu tek tek eksik olan özelliğine göre antrenman yaptırmalısın. 21 yaş altındakilerin hepsini çabukluk çalıştırmanı öneririm yaşlandıklarında fiziksel özellikleri daha az artıyor