PDA

View Full Version : Kafamdaki Taktik

hamzali28
06.Temmuz.2013, 22:35
Başlık yanlış yerdeyse özür dilerim.

Sormak istediğim şu;
top bizdeyken, iyi pas yapan,topla iyi oynayan, istediği anda gol pozisyonuna girebilen, topa sürekli hakim olan..
Top rakipteyken, yoğun pres, nefes aldırmayan baskı, alanını iyi kapatan defans organizasyonu

Bu iki durumun aynı takımda olmasını sağlamak mümkün mü? Mümkünse nasııl yapılabilir?

nuri80
06.Temmuz.2013, 23:06
Yapabilirsin de, Giresunspor'da yapamazsın.
İlk ikiye oynayan bir takım seçersen de belki. Tabi Avrupa'da. Bu oyunda bir takımda tutan taktik, diğerinde tutmuyor. O yüzden bol şans.

hamzali28
06.Temmuz.2013, 23:16
Giresunda imkansız zaten. Ergün Penbe'nin yerine geldim ama iki pas yapamadık neredeyse. Şimdi istifa ettim PSV ile devam ediyorum.

serwan
07.Temmuz.2013, 00:47
Giresunda imkansız zaten. Ergün Penbe'nin yerine geldim ama iki pas yapamadık neredeyse. Şimdi istifa ettim PSV ile devam ediyorum.

şu an bu bilgisayarda yok ama yarın fırsat bulursam taktiğimi paylaşırım sizinle. sanırım istediğiniz ya da istediğinize yakın bir taktik. ben de ajax'ta kullanıyorum. gerçi taktik henüz son halini almış değil ama bu haliyle de epeyce iş görüyor. özellikle de iç sahada.. tabi oyuncularınızın uygun olması lazım biraz. 24112 dizilişinde oynuyorum..

Mamadou
07.Temmuz.2013, 01:30

Gerek turnuvalarda olsun , gerekse bireysel oyunlarda olsun bu seride en çok oynadığım takım PSV. Hiç tereddütsüz Toivonen'i AMC'ye koyup 3 ST ile hücum oyna derim. 4-2-1-3 yani. Derbilerde ve Avrupa kupası maçlarında klasik 4-2-3-1'i oyna. PSV'nin hücumcuları oyunda çok iyi özellikle Matavz çok gol atıyor. Orta sahada ilk sezon Strootman'ın yanında Van Bommel ile idare et. İkinci sezon transfer yaparsın. Gerçi oyunda ne kadar ilerlediğini bilmiyorum. Savunma'ya bir kaç transfer yaparsan PSV ile istediğin gibi oynarsın.

hamzali28
07.Temmuz.2013, 07:32
Sunacağınız taktiği bekliyorum.

Sene 2015 ben henüz transfer yapamadım. Benden önceki adam o dediğin adamları bırakmamış takımda. Eldekilerden de bu dizilişle devam ediyorum şimdilik.

http://s1307.hizliresim.com/1c/7/pzd8c.png (http://bit.ly/c25MCx)
http://m1307.hizliresim.com/1c/7/pzd8m.png (http://bit.ly/c25MCx)

Mamadou
07.Temmuz.2013, 12:30
Bu ne ya oyuncu kalmamış :D Bence eldeki kadroya uygun diziliş 4-4-1-1 diye düşünüyorum. İleride Lociada, forvet arkası Wijnaldum. Sağ kanatta Narsing, sol kanatta Pieters ve orta sahada Trasch'ı savaşçı orta saha, Hiljemark'ı orta saha merkez - otomatik olarak ayarla. Ayrıca Hiljermark'ı oyun kurucu olarak ayarla. Geri dörtlüde; sol bek Willems, stoperde Jorgensen, Marcelo ikilisi, sağ bek Magnasco. Önereceğim budur. Willems ve Wijnaldum yedek bırakılacak oyuncular değil asla. Böyle devam edeceksen bile sol bekte Pieters yerine Willems'i oynat.

hamzali28
07.Temmuz.2013, 13:26
Bu ne ya oyuncu kalmamış :D Bence eldeki kadroya uygun diziliş 4-4-1-1 diye düşünüyorum. İleride Lociada, forvet arkası Wijnaldum. Sağ kanatta Narsing, sol kanatta Pieters ve orta sahada Trasch'ı savaşçı orta saha, Hiljemark'ı orta saha merkez - otomatik olarak ayarla. Ayrıca Hiljermark'ı oyun kurucu olarak ayarla. Geri dörtlüde; sol bek Willems, stoperde Jorgensen, Marcelo ikilisi, sağ bek Magnasco. Önereceğim budur. Willems ve Wijnaldum yedek bırakılacak oyuncular değil asla. Böyle devam edeceksen bile sol bekte Pieters yerine Willems'i oynat.

http://u1307.hizliresim.com/1c/7/pzhmk.png (http://bit.ly/c25MCx) sol bek için bunu aldım. Bunu oynatıyorum şuan. Trasch da Real Madrid ile anlaştı. Kadroya yerleşecek oyuncuları değil de taktik ayarlamaları merak ediyorum nasıl ayarlar yaparsam ilk mesajımdaki takım düzeni oluşur diyorum :)

serwan
09.Temmuz.2013, 10:34
hocam kusura bakmayın. 1-2 gündür pek giremedim..
buyrun taktiği indirebileceğiniz link..
http://www.dosya.tc/server12/syQWTX/24112ajaxson.rar.html

rakip savunmayı çözemediğiniz maçlarda ara pasıyla savunma arkasına sark ve rakip ceza alanına paslaşarak gir komutlarını kullanabilirsiniz.. ya da kanatları kullan ve bekleri ileri çıkar.. ama 2.si biraz riskli..

nannar
09.Temmuz.2013, 10:54
Başlığı açan arkadaşın aklındaki taktiği hepimiz isteriz :)

mpaker66
09.Temmuz.2013, 14:18
Öyle bi taktik var mı ya? Bana da bi tane lütfen.

Walter Sakana
09.Temmuz.2013, 14:51
Başlık yanlış yerdeyse özür dilerim.

Sormak istediğim şu;
top bizdeyken, iyi pas yapan,topla iyi oynayan, istediği anda gol pozisyonuna girebilen, topa sürekli hakim olan..
Top rakipteyken, yoğun pres, nefes aldırmayan baskı, alanını iyi kapatan defans organizasyonu

Bu iki durumun aynı takımda olmasını sağlamak mümkün mü? Mümkünse nasııl yapılabilir?

Bahsettiğin iki durum Barcelona sistemini işaret ediyor. Yani kimse topla fazla oynamayacak (bir stop bir pas dediğimiz tarz). Ayağa kısa paslar tercih edilecek, ne olursa olsun uzun, havadan oynanmayacak. Ayrıca özellikle hücum bölgesindeki oyuncular sürekli hareket halinde olacak ve böylelikle hem rakip savunmanın dengesini bozacak hem de markaj altında kalmayacak. Kanat oyuncuları içe katedecek, bek oyuncuları da çizgiden hücuma destek verip oyuna genişlik kazandıracak. Sabırla paslaşılıp uygun an yakalandığında bir ara pası ya da verkaç ile gol pozisyonuna girilecek. İşin savunma boyutunda ise top rakibe geçtiği anda öndeki oyuncularla yoğun ve etkili bir pres yapılacak, her bir rakip oyuncuya yakınlaşarak (defans hattı da orta sahaya yakın kurularak) pas yolları tıkanıp rakip uzun oynamaya zorlanacak. Bu sayede rakibin topa hakim olma süresi ve pas yüzdesi kısıtlanıp topa sahip olmada mutlak bir hakimiyet kurulacak.

Bunları sağlamak için gereken ilk şey Akışkan (Fluid) oyun felsefelerinden birini seçmek. Bu oyun felsefeleri hem oyuncuların daha hareketli olmalarını hem de oyunun diğer yönüne de ciddi anlamda katkı yapmalarını sağlar (en azından oyuncular beceremese bile amacı odur). Oyuncuların oyun felsefesine göre oyunun diğer yönüne ne kadar katkı yaptığı kendi formülüme göre şu şekildedir: Çok Katı %10, Katı %20, Dengeli %30, Akışkan %40, Çok Akışkan %50. bence Barcelona sistemi için en uygunu Akışkan oyun felsefesidir.

İkinci olarak oyun stratejisini doğru seçmek gerekir. Hücum (Attacking) oynatmak istediğin sistem için yanlış bir seçim olur çünkü Hücum stratejisinde daha hızlı ve direkt paslara dayalı, sahaya geniş yayılım ve yüksek tempoyla rakip savunmayı açmayı hedefleyen bir oyun sistemi benimsenir. Bu oyun stratejisinde direkt pas-tempo ikilisi rakip savunmayı daha çok zorlasa da top kaybı ihtimalini arttıran etkenlerdir. Diğer yandan savunmada da ciddi açıklara sebep olabilir. O yüzden doğru seçim Kontrollü (Control) oyun stratejisidir. Memnun kalmazsan oyun stratejisini değiştirmek yerine oyuncuların Mentalite komutlarını ofansif yönde (sağa doğru) 2'şer kademe arttırmayı deneyebilirsin.

Olayın hücum yönünü şekillendirecek üçüncü faktör sahaya yayılım-pas stili tercihleridir. Pas stili zaten belli; kısa pas. Sahaya yayılımda doğru ayar ise biraz deneme yanılma yöntemiyle bulunabilir. Sahaya geniş yayılmak pozisyon bulma şansını arttırır ancak pres gücünü ve savunma güvenliğini azaltır. Yakın yayılım ise savunma yönünden en güvenlisidir ancak hücum etkinliğini kısıtlar. O yüzden burada çok iyi bir denge kurmak gerekir. Kısa paslara dayalı bir sistemde oyuncuların birbirine yakın olması gerekir. Ayrıca etkili 2'li 3'lü presler için de gene aynı şey söz konusu. Keza verkaçlar için de... O zaman ayar çubuğunu ortadan sola doğru bir kaç kademe kaydırmak en mantıklısı. İlk başta 2 kademe, olmazsa 2 kademe daha... dediğim gibi burada en iyi sonuca deneme yanılma yöntemiyle ulaşabilirsin.

Türkçe karşılığını hatırlayamadığım Roaming seçeneğini "More Roaming" olarak ayarlayıp defans hattını da önde kuruyoruz. Roaming seçeneği oyuncuların daha hareketli oynamalarını sağlıyor. Pres seçeneğini de "Daha fazla pres" şeklinde ayarlayarak takım ayarlarını tamamlıyoruz (top kapma ayarını "sert" yapmayın).

Not: Roaming için bir başka seçenek oyuncu talimatlarından sadece belirli oyunculara serbest dolaşım vermektir (Roam From Position komutu ile).

Sıra geldi oyuncu ayarlarına. Burada ilk olarak oyuncuların rol ve görevlerini doğru bir şekilde ayarlamamız gerekiyor. Benim tercihim şu şekilde (Barcelona dizilimi esas alınarak);

GK – Libero Kaleci (savunma) – Valdes
DR – Standart Bek (hücum) – Dani Alves
DL – Standart Bek (hücum) – Alba
DCR – Standart Stoper (stoper) – Puyol
DCL – Pas Dağıtan Stoper (savunma) – Pique
DMC – Defansif Orta Saha (savunma) – Busquets/Mascherano/Song
MCR – Defansif Oyun Kurucu (destek) - Xavi
MCL – Standart Orta Saha (destek) - Fabregas
AMR – İçe Kat Eden Oyuncu (hücum) - Messi
AML – Oyun Kurucu (hücum) - Iniesta
ST – Komple Forvet (hücum) – Villa

Oyun motoru içe kat etme olayını pek iyi yansıtamadığından kanat oyuncularının “İçe Kat Et" komutlarını “Kanallara Hareketlen” şeklinde değiştirebiliriz. Bek oyuncularına da taç çizgisine yakın oynamaları talimatını verebiliriz. Tüm oyuncuların uzaktan şut komutunu en düşüğe getirip oyun sistemini bozacak anlamsız şutların önüne geçebiliriz.

Rakip Takım Talimatlarında kaleci dışındaki tüm rakip oyuncuları seçip Pres komutunu “Her Zaman” şeklinde ayarlayarak sistemimizi tamamlayabiliriz.

Şimdi oyunu açıp yazdıklarımı deneyebilir ve bir kez daha oyun motorunun verdiğimiz komutları pek iplemediğini anlayıp alışılmış bir hayal kırıklığına uğrayabilirsin…

hamzali28
10.Temmuz.2013, 02:30
Arkadaşlarım teşekkür ederim. Herkes benim düşündüğümü düşünürken uygualayamıyor sanırım :) Verilen taktiği denemek için bi süre uğraşacağım. Umarım söyledikleriniz işe yarar..

Barcelona için yazmışsınız ama ben şuan Türkiye milli takımındayım, bakalım entegre edebilecek miyim :)

vivoperlei
18.Temmuz.2013, 19:32
Taktik tavsiyeleri almak için Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110884)'nu kullanınız. Konu kilitlenmiştir.