PDA

View Full Version : Manuel Fernandes

ttarlabasi
21.Temmuz.2013, 17:57
http://dosya.turksportal.net/research/2013/Besiktas_Manuel_Fernandes.png

Fernandes'in AMC pozisyonuna da çok rahat 19-20 diyebiliriz artık.

ttarlabasi
21.Temmuz.2013, 17:58
Aggression'ı da 7 yapılmış, 17 yapılsa yeridir. :)

perpetua
22.Temmuz.2013, 18:13
Aggression'ı da 7 yapılmış, 17 yapılsa yeridir. :)

Beklentimin tersine bir yorum oldugu icin yazma ihtiyaci hissettim.

En azindan gecen sezona bakarsak Fernandes mevkisindeki oyuncular arasinda en az rakibe mudahale yapan oyunculardan birisi.

Bunun yaninda rakibe yaptigi mudahale basina yaptigi faul sayisina bakarsak bu orani ligin en yuksek oyuncularindan biri. Yani mudahaleleri daha cok garanti kazanacagi toplar icin yaptigi sonucunu da cikartabiliriz buradan.

Bu goruntu cok agresif bir oyuncunun ortaya koyacagi istatistikler degil.

Acaba aggression ozelliginin yuksek olmasini istemene neden olan Fernandes'in ne gibi hareketleri?

Escochae
22.Temmuz.2013, 18:58
Zaman zaman sinirlenip sert dalabiliyor. O yüzden demiş sanırım arkadaş. Ama o da aggressionla alakalı değil bildiğim kadarıyla.

TeNaciOUS MidFieLdeR
22.Temmuz.2013, 20:23
Profil bana biraz abartılı gibi geliyor, bu değerler burdaki gibi olsa bjk zor tutardı ferdi yi. Mental ve teknik yönden rakamlar 2-3 puan düşmeli.

ttarlabasi
22.Temmuz.2013, 21:05
Beklentimin tersine bir yorum oldugu icin yazma ihtiyaci hissettim.

En azindan gecen sezona bakarsak Fernandes mevkisindeki oyuncular arasinda en az rakibe mudahale yapan oyunculardan birisi.

Bunun yaninda rakibe yaptigi mudahale basina yaptigi faul sayisina bakarsak bu orani ligin en yuksek oyuncularindan biri. Yani mudahaleleri daha cok garanti kazanacagi toplar icin yaptigi sonucunu da cikartabiliriz buradan.

Bu goruntu cok agresif bir oyuncunun ortaya koyacagi istatistikler degil.

Acaba aggression ozelliginin yuksek olmasini istemene neden olan Fernandes'in ne gibi hareketleri?

Fernandes hırçın bir oyuncu. Aggression 7 pek olmamış bence.

ozan42
23.Temmuz.2013, 13:55
Profil bana biraz abartılı gibi geliyor, bu değerler burdaki gibi olsa bjk zor tutardı ferdi yi. Mental ve teknik yönden rakamlar 2-3 puan düşmeli.

Mental olarak düşürülmelimi ? şakamı yapıyorsun sen zaten mental olarak zor katlanılacak bir mental profili var ve çoğu kişide bundan şikayetci Fernandesin oyuna odaklandığı zaman neler yapabileceğini herkes geçen sene sakatlık yaşamadan önce gördü.Teknik özelliklerine düşürülmekten bassediyorsun suan Türkiye liginin en teknik oyuncusundan bassediyoruz ve ligin üstünde kendini çok geliştirmiş biri Manuel Fernandes.Bana göre teknik özelliklerini hak eden birisi Fernandes.

perpetua
23.Temmuz.2013, 19:56
Fernandes hırçın bir oyuncu. Aggression 7 pek olmamış bence.

Hircinligin, aggression ile pek bir ilgisi yok acikcasi.

Ozellikler ile ilgili daha verimli yorum yapmak icin bu yaziyi okumani tavsiye ederim. (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747)

ttarlabasi
24.Temmuz.2013, 01:18
Hircinligin, aggression ile pek bir ilgisi yok acikcasi.

Ozellikler ile ilgili daha verimli yorum yapmak icin bu yaziyi okumani tavsiye ederim. (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=102747)

Açıklama bana çok mantıklı gelmedi. Pascal Nouma'nın agression'ı kaçtı mesela? Ben yüksekti diye hatırlıyorum da.

perpetua
25.Temmuz.2013, 01:55
Açıklama bana çok mantıklı gelmedi. Pascal Nouma'nın agression'ı kaçtı mesela? Ben yüksekti diye hatırlıyorum da.

Hafizam oldukca iyidir ama en son 10 yil once izledigim bir oyuncunun aggression ozelligini hatirlayacak kadar degil. :)

Aggression: oyun kurallari icinde topa sert olmak (eger tackling zayifsa tabii bu hamle zamanlamasinin kotu oldugunu gosterir ve cok faulu getirir).

Dirtiness: oyun kurallari disinda faullu oynamak (formadan cekme, celme takma, tutma, rakibe vurma vs.)

Temperament: Cabuk sinirlenmek (deger dusukse)

Sportsmanship: Kendini yere atmak, rakibe saygisizca davranmak vs.

BLAZİN1903
29.Temmuz.2013, 05:25
ca pa sı 200 olsun bilmiyoruma ranzıda bjk ile oynayan varmı ama manuel fernandes in oyuna aktkısı 0 ( oyun için konuşuyorum ) doğru dürüst hiç bir rolde verim alamadım ayrıca bu adamın beşiktaşa gelemden önce defansif orta saha oldugunuda unutmayalım türkiye liginde fazla teknik oyuncu olmadıgı için hemen bir alex yaratma moduna girdik tıpkı solbek olarak aldıgımzı tello yu solbek hariç heryerde oynattıgımız gibi. Günüde bir fernandes bir takım eder bence.

perpetua
29.Temmuz.2013, 11:33
Tello hic bir zaman sol bek olmadi. 352'nin solunda da oynayabilen veya Guney Amerika'nin 4312'sinde sol kanat oynayan bir oyuncuydu. Sporting ondan bek yaratmayi denedi ama pek basarili olamadi cunku yeterli defansif disiplini yoktu. Agirlastikca kanattan cekildi ve merkeze yerlestirildi.

Fernandes'in durumu da benzer. Valencia fiziksel meziyetlerine bakarak ona savunma ile orta saha arasindaki baglantiyi kurma gorevi vermek istedi. Ama Fernandes'in de defansif disiplini yoktu ve ogrenmeye niyeti de yoktu (hatta Fernandes'ten umudu kestikten sonra Mehmet Topal'i defansif disiplini oldugu icin aldilar). Fernandes'ten sorumluluk sahibi bir orta saha yaratamadiklari icin de buyuk zarar ederek sattilar.

Turkiye'de Fernandes serbest oynamaya baslayinca tekrar dikkat cekmeye basladi cunku bu yetenegi var. Ama defansif orta saha oynatilma gunleri artik gecmiste kaldi. En dogrusu da profilini defansif oynatildiginda kendisinden pek verim alinamadigini gosterecek sekilde hazirlamak.

Mamadou
29.Temmuz.2013, 16:15
Fernandes istesin oyunun iki yönünü de çok rahat oynuyor. İBB finali, 3-1'lik Stoke, 2-0'lık Braga, 3-2'lik Fenerbahçe maçlarında adam saha içinde her türlü sorumluluğu aldı. Bu saydığım maçlar Beşiktaş'ın son iki sezonda oynadığı en kritik maçlardı. Devamlılığı olsa bu adamı kesinlikle elimizde tutamayız. Fernandes Türkiye'de en iyi orta saha oyuncusu olarak gösterilen oyuncuları kalitesiyle ikiye katlar. Ama o oyunculardaki oyun disiplini ve istikrar Fernandes'de yok maalesef. Yetenek olarak müthiş, tartışılmaz bir oyuncu ama devamlılığı yok.

BLAZİN1903

Orta Saha Merkez - Otomatik bu rolde iyi katkı veriyor. Yaratıcılığını sonuna kadar getirip , pozisyonunda serbestlik verirsen yardırıyor. Duran topları da Fernandes'e kullandır. Oyun kurucu olarak kullanıyorsan şayet kullanma derim. Oyun kurucu pozisyonunda oyundan çok düşüyor.

ozan42
29.Temmuz.2013, 18:13
Forvet arkasında Oyun kurucu hücum rolunde yanlıs hatırlamıyorsam 15 gol 16 asist gibi bir katkı almıştım önünede pivot olarak Almeidayu koyunca sağlam atıyorlar.

Ralph
19.Ağustos.2013, 01:43
"Geriye gelip top alır" özelliğinin gelme vakti geldi sanırım. Yanılıyor muyum?

kalemci
21.Ağustos.2013, 14:02
"Geriye gelip top alır" özelliğinin gelme vakti geldi sanırım. Yanılıyor muyum?

Bence düzenli olarak yapmıyor bunu. Kafasına estiğinde geriden top çıkarmaya geliyor. Atiba'nın gelişiyle bu sayı daha da aşağı düşebilir.

Ralph
21.Ağustos.2013, 14:07
Bence düzenli olarak yapmıyor bunu. Kafasına estiğinde geriden top çıkarmaya geliyor. Atiba'nın gelişiyle bu sayı daha da aşağı düşebilir.

Nasıl düzenli olarak gelmiyor yahu? Beşiktaş'ın her maçını izliyorum ve her maçında bizim defanstan (Fernandes olmadan) top çıkarma sorunumuz var. Ne zamanki Fernandes gelip geriye top alıyor, ozaman ileri çıkıyoruz ki bunu maç boyunca sürekli yapıyor.

kalemci
26.Ağustos.2013, 23:43
Nasıl düzenli olarak gelmiyor yahu? Beşiktaş'ın her maçını izliyorum ve her maçında bizim defanstan (Fernandes olmadan) top çıkarma sorunumuz var. Ne zamanki Fernandes gelip geriye top alıyor, ozaman ileri çıkıyoruz ki bunu maç boyunca sürekli yapıyor.

İki maçtır pür dikkat izliyorum hala Ferdi geriden top aldığını görmedim.

Ralph
27.Ağustos.2013, 01:17
İki maçtır pür dikkat izliyorum hala Ferdi geriden top aldığını görmedim.

Ben bu maç görmedim. Özellikle bende dikkat ediyorum. Önceki maçlarda geldi arada bir.

Ben sürekli geliyor demiyorum ki, ancak takımın tıkandığı sıralarda mutlaka bunu görüp geri geliyor. Belkide Atiba'nın gelmesi onu biraz rahatlatmış olabilir. Geçen sene de sürekli gelirdi.

Kaka Leite
27.Ağustos.2013, 01:18

Sürekli dedin işte :n:

Ben de çok fazla yaptığını düşünmüyorum bunu.

Ralph
27.Ağustos.2013, 01:20
Sürekli dedin işte :n:

Ben de çok fazla yaptığını düşünmüyorum bunu.

Şöyle ki;

Bazı maçlarda sürekli yaparken (geride oynayan oyuncuya bağlı), bazı maçlarda daha nadir yapıyor ancak her maç yapıyor. Sadece yoğunluğu her maça oranla değişiyor.

perpetua
27.Ağustos.2013, 10:57
Şöyle ki;

Bazı maçlarda sürekli yaparken (geride oynayan oyuncuya bağlı), bazı maçlarda daha nadir yapıyor ancak her maç yapıyor. Sadece yoğunluğu her maça oranla değişiyor.

Youtube'da Interpretation of 4-3-3 With Rotational Movement 'i aratip 433'te merkez orta saha oyuncularinin nasil oynamasi gerektigini izlemeni tavsiye ederim.

Bu diziliste orta saha oynayan oyuncularin bunu surekli yapmasi gerekli zaten. :)

ttarlabasi
27.Ağustos.2013, 21:02
Youtube'da Interpretation of 4-3-3 With Rotational Movement 'i aratip 433'te merkez orta saha oyuncularinin nasil oynamasi gerektigini izlemeni tavsiye ederim.

Bu diziliste orta saha oynayan oyuncularin bunu surekli yapmasi gerekli zaten. :)

BJK 4-2-3-1 oynuyor, orijinal taktik tahtası:

http://fotocdncube.fanatik.com.tr/news/658x370/2013/8/26/fft104mm2483636.jpg

perpetua
28.Ağustos.2013, 01:04
BJK 4-2-3-1 oynuyor, orijinal taktik tahtası:

http://fotocdncube.fanatik.com.tr/news/658x370/2013/8/26/fft104mm2483636.jpg

Merkezde 3 oyuncu var degil mi?

Dizilis degil, videoda anlatilan fikir onemli.

ttarlabasi
28.Ağustos.2013, 01:17
@perpetua

Hep haklı çıkmak zorunda mı hissediyorsunuz kendinizi?

BJK 4-2-3-1 oynuyor ve Fernandes 2 sezondur AMC oynuyor.

4-3-3'teki iç oyuncusuyla 4-2-3-1'deki AMC aynı mı yani?

Bir kere de birşeyi kabul edin yahu.

perpetua
28.Ağustos.2013, 01:45
@perpetua

Hep haklı çıkmak zorunda mı hissediyorsunuz kendinizi?

BJK 4-2-3-1 oynuyor ve Fernandes 2 sezondur AMC oynuyor.

4-3-3'teki iç oyuncusuyla 4-2-3-1'deki AMC aynı mı yani?

Bir kere de birşeyi kabul edin yahu.

Tabii 433'un ic oyuncusuyla, 4231'in AMC'si bire bir ayni degil.

Konu Fernandes'in 'comes back to get the ball' PPM'sine sahip olma gereksinimi.

Video rakip takim orta saha oyuncularina bastigi zaman savunmadan nasil top cikartilacagini gosteriyor. Merkezdeki 3 oyuncunun nasil alan degistirerek top alacagi ve surekli ucgen yaratarak, paslarla, rakip kaleye nasil gidilecegi.

Rakip eger iki defansif orta saha oyuncusuna baski yapmazsa bu uclunun alan degistirmesine gerek kalmaz ve Fernandes'in surekli geri gelmemesi aciklanabilir.

Oyuncular saha icinde o dizilisin gerektirdigi isleri yaparken o dizilis ille de 4231 kalmaz. Rakip hucum yaparken bekleri cikartir ve dizilis birden 442'ye benzer. Hucuma cikarsin Veli arkada tek kalir, Hutchinson Fernandes ile ayni hizada olur bir bakarsin dizilis 433'e benzemis. Tahtaya oyle yazildi diye ileri geri surekli o dizilisle oynanacak diye bir kaide yok. O sadece FM'de oyle.

perpetua
28.Ağustos.2013, 01:58
Ille de 4231 istiyorsan bu da var.. (::)

http://www.youtube.com/watch?v=FVMThVhivks

Redrum
28.Ağustos.2013, 02:18
O sağ ve sol kanatlar forvet kabul edilir 4-3-3 olarak kabul edilir, 4-3-3 demek günümüzde 3 MC 3 ST demek değil ki :)

manager725
28.Ağustos.2013, 11:53
Fernandes her maçta geriye gelip top alıyor böyle bir özelliğin daha önceki serilerde olmaması bile saçma. Bundan sonra Fernandes geriye gelip ne zaman top alsa o maçı ve dakikasını kaydedip yazacağım. Komik ya Fernandes nasıl geri gelip oyun kurmuyormuş?:confused:

Ilhan
28.Ağustos.2013, 13:47
Bence de Fernandes'in comes deep to get the ball PPM'i olmalı. Topu yönetmeyi seven bir oyuncu ve sık sık geri geliyor almaya. Bunu devamlı yapmıyor ancak devamlı yapmaması bunun PPM olarak eklenmeyeceği manasına gelmez.

Oyun içinden bir örnek vereyim. Southampton'da Gaston Ramirez'i AMR oynatıyorum. Kendisinde comes deep to get the ball PPM'i var. Kalecinin distribution'ını defender collect ve player olarak da DR'yi seçtiğim takdirde topu DR'ye atıyor. Gaston da çoğunlukla (%60 civarı) orta saha çizgisinin biraz daha gerisine kadar geliyor topu almaya.

Aynı şey AML oyuncumda yok (Nico Gaitan'ı oynatıyorum.). DL ile başladığımda geri gelmiyor. Bu iki oyuncunun da mentality'si 15 ve IF (A) oynuyorlar.

Aynı şey Ramirez'de olgunlaşmış hücumda yok. Çünkü comes deep to get the ball PPM'i atak başlangıçlarında geçerli oluyor. Yani olgunlaşmış bir hücumda adam geride durmaya devam etmiyor, pozisyonu neredeyse orada duruyor.

Fernandes gerçekten AMC oynuyor Beşiktaş'ta. Ancak bu kişisel özelliği yüzünden atak başlangıcında sık sık geri geliyor. Ancak özellikle olgunlaşmış ataklarda hücumda orta yuvarlakla rakip ceza alanındaki pozisyonunu iyi aldığından bitirici pas ve şutları da atabiliyor.

Bu yüzden comes deep to get the ball PPM'i olmalı.

Ayrıca aggression'ı değil, dirtiness'ı yüksek bence. Bir de natural fitness özelliği 18'e yükselebilir. Bu kadar faul alıp oyun içinde diri kalan, vücudu diri başka bir oyuncu yok bu ülkede.

perpetua
28.Ağustos.2013, 14:12
Gozardi etmemeniz gereken bir durum var.

Bir oyuncu eger oyun kurucuysa, onun isi zaten top ile bulusabilecegi bolgelere gitmek (Riquelme tipi sadece 20 metre karede oynayan bir Enganche degilse). Sahadaki duruma gore geriye gelmek de gerekebilir, kanatlara kaymak da gerekebilir , ileride kalmak da gerekebilir.

Fernandes'e verilmis durumda zaten. Ama verilmesi gerekli mi emin degilim.

Sadece Fernandes degil, butun bu tip geriye gelip top alan oyun kurucular icin verilmesi gerekli mi emin degilim. Boyle bir oyuncu tercihinin oyun icinde gerekli oldugundan bile emin degilim acikcasi. Belki kanatta veya forvette oynayip esas gorevi icinde orta sahanin icine girmek olmayan ama buna ragmen top almak icin geriye gelen oyuncular icin mantikli bir secenek olabilir. Ama zaten gorevi bu olan oyuncular icin gereksiz bir PPM.

Corpus
28.Ağustos.2013, 14:49
Gozardi etmemeniz gereken bir durum var.

Bir oyuncu eger oyun kurucuysa, onun isi zaten top ile bulusabilecegi bolgelere gitmek (Riquelme tipi sadece 20 metre karede oynayan bir Enganche degilse). Sahadaki duruma gore geriye gelmek de gerekebilir, kanatlara kaymak da gerekebilir , ileride kalmak da gerekebilir.

Fernandes'e verilmis durumda zaten. Ama verilmesi gerekli mi emin degilim.

Sadece Fernandes degil, butun bu tip geriye gelip top alan oyun kurucular icin verilmesi gerekli mi emin degilim. Boyle bir oyuncu tercihinin oyun icinde gerekli oldugundan bile emin degilim acikcasi. Belki kanatta veya forvette oynayip esas gorevi icinde orta sahanin icine girmek olmayan ama buna ragmen top almak icin geriye gelen oyuncular icin mantikli bir secenek olabilir. Ama zaten gorevi bu olan oyuncular icin gereksiz bir PPM.

Peki bir oyuncunun görevinin geriye gelip top almak olup olmadığını nasıl anlarız? Elimizde mevkisi ortahasanın ilerisinde olan X oyuncusu var diyelim ve bu oyuncunun sürekli geriye gelip top aldığını düşünelim. Bu X oyuncusunun geriye gelip top alması teknik direktörün isteği üzerine de olabilir, kendi inisiyatifi de olabilir. Her ne kadar futbol taktiklerinde kimin ne yapacağı belli gibi gözükse de, teknik adamlar farklı pozisyondaki oyunculara hiç yapmamaları gereken şeyleri de yaptırabilirler. Bunu öğrenmemiz zor diye düşünüyorum.

perpetua
28.Ağustos.2013, 16:15
Peki bir oyuncunun görevinin geriye gelip top almak olup olmadığını nasıl anlarız? Elimizde mevkisi ortahasanın ilerisinde olan X oyuncusu var diyelim ve bu oyuncunun sürekli geriye gelip top aldığını düşünelim. Bu X oyuncusunun geriye gelip top alması teknik direktörün isteği üzerine de olabilir, kendi inisiyatifi de olabilir. Her ne kadar futbol taktiklerinde kimin ne yapacağı belli gibi gözükse de, teknik adamlar farklı pozisyondaki oyunculara hiç yapmamaları gereken şeyleri de yaptırabilirler. Bunu öğrenmemiz zor diye düşünüyorum.

Oyunda roller bu nedenle var.

Hatta bu rollerin fazlalasmasi da gerekli ki oyunculara verilen farkli gorevler, oyuncularin farkli sekilde oynamasina neden olsun. Tabii oyunculara serbestlik tanimina bagli bu, oyunculara ne kadar cok serbestlik verirsen o kadar cok taktigi sadece bir oneri olarak gorur ve kendi kafalarina gore oynarlar, serbestlik ne kadar azsa oyuncular o kadar cok onlara verilen gorevleri harfiyen yerine getirmeye calisirlar.

Yani ornegin bir oyuncuyu hedef santrafor olarak oynatirsin ama takima serbestlik tanirsin. Oyuncunun comes deep to get the ball PPM'si varsa, orta sahanin icine girip hedef santrafor olma ozelligini kaybeder. Serbestlik tanimazsan da geriye gelip orta sahanin icinde gorunmez. Kendi oyun stilini, takimin oyun sablonu icin feda eder (tabii teamwork yuksekse).

ttarlabasi
28.Ağustos.2013, 19:59
@perpetua

Konunun ne olduğunun çok iyi farkındayım. Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Ben ille de 4-2-3-1 demiyorum, Biliç'in taktik tahtası diyor. Ayrıyetten matchstudy'den geçen seneki maç taktiklerine bakarsanız orada BJK'nin çoğunlukla 4-2-3-1 oynadığını görürsünüz.

@Redrum

"4-3-3 demek günümüzde 3 MC 3 ST demek değil ki" bu bilgiyi vermen gerçekten çok yararlı olmuş. :))) Senin mantığına göre 4-2-3-1 ile 4-3-3 (4-1-2-2-1) aynı taktik.

4-2-3-1'deki kanat oyuncuları RW ve LW'dır fakat 4-3-3'teki kanat oyuncuları (daha doğrusu kenar forvetler) RF ve LF'dir. Bu da FM'nin eksik olduğunu düşündüğüm konulardan biri zaten. AM ile ST arasında bir mevki daha var fakat FM'de yok bu.

4-3-3'teki MC oyuncularının kenarlara yardım etmesi gerekir DM arkalarında pozisyon alır, fakat 4-2-3-1'de AMC daha serbesttir, daha çok ileride kalır, kanatlar daha çok geri gelir ve kenarlara yardımı 2 DM yapar.

perpetua
28.Ağustos.2013, 22:31
@perpetua

Konunun ne olduğunun çok iyi farkındayım. Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Ben ille de 4-2-3-1 demiyorum, Biliç'in taktik tahtası diyor. Ayrıyetten matchstudy'den geçen seneki maç taktiklerine bakarsanız orada BJK'nin çoğunlukla 4-2-3-1 oynadığını görürsünüz.

Benim neyi zannettigimi sen mi belirliyorsun?

Video 433 icin yapilmis ama ayni felsefe 4231 icin de gecerli. Izlersen belki anlarsin.

Fenerbahce karsinda Arsenal'in oynadigi 4231'i izlediysen Cazorla, Wilshere ve Ramsey'in surekli birbirlerinin yerlerine kayarak nasil Fenerbahce'nin orta sahasini delik desik ettigini gormussundur.

Gecen sezon Bayern'i izlediysen Schweinsteiger, Kroos ve Javi Martinez'in surekli alan degistirdigini gorursun. Hatta Kroos'un, Muller'in yerine tercih edilmesi o rotasyonu yapip top kullanabilecek oyuncu olmasi.

Her oynanan 4231 de ayni degil ayrica. Mourinho'nun Real Madrid'e oynattigi 4231 savunmada 4231'dir ama hucumda Khedira'nin ileriye cikmasiyla 433 olur.

Hatta Bilic'in 4231'i de Hutchinson'un top rakip sahaya tasindiktan sonra ileriye cikmasiyla hucumda 433'e donuyor. Fernandes'in geriye gelmesiyle degil.

Samet Aybaba ise 4231'den daha cok 424 oynatiyordu. Fernandes forvet arkasindan daha ziyade ikinci forvet rolundeydi. Madem Matchstudy'yi o kadar cok iyi biliyorsun, butun maclara geri donup bir bak ve maclarin bir cogunda Fernandes'in topla bulusma bolgesinin, Almeida'tan daha ileride oldugunu da gor.

Ilhan
28.Ağustos.2013, 23:49
ttarlabasi'nin demek istediği şu: Alışılmış 433'te bir defansif, iki de çift yönlü orta saha olur. Ama 4231'de iki çift yönlü, bir ofansif orta saha oluyor. Bu biraz da yaklaşım meselesi. İkisine de 433 de denebilir.

Ama son maçtan ortalama pozisyonlara bakıldığında Beşiktaş'ın dizilişinin en azından orta saha bölümünün alışılmış 4231'e daha yakın olduğunu görebiliriz: http://tr.matchstudy.com/TSL2013-14/game.html?id=0502&no=02

ttarlabasi
29.Ağustos.2013, 00:09

@perpetua

Fernandes 4-2-3-1'de AMC oynamasına rağmen geriden o kadar top alıyor ki, siz bile BJK 4-3-3 oynuyor zannediyordunuz.

Benim neyi zannettigimi sen mi belirliyorsun?

Fazla uzatmaya gerek yok sanırım bu konuda.

Ayrıca Arsenal 4-2-3-1 değil 4-3-3 oynadı fenere karşı 2 maçta da (Bkz: uefa linkleri aşağıda). Ben sistemleri falan gayet iyi biliyorum, hiç merak etmeyin. Haydi iyi akşamlar!

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/live/day=-2/session=2/match=2011748/index.html

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/live/day=-1/session=1/match=2011758/index.html

perpetua
29.Ağustos.2013, 10:55
Fazla uzatmaya gerek yok sanırım bu konuda.

Ayrıca Arsenal 4-2-3-1 değil 4-3-3 oynadı fenere karşı 2 maçta da (Bkz: uefa linkleri aşağıda). Ben sistemleri falan gayet iyi biliyorum, hiç merak etmeyin. Haydi iyi akşamlar!

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/live/day=-2/session=2/match=2011748/index.html

http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2014/matches/live/day=-1/session=1/match=2011758/index.html

4231 veya 433 sistem degil dizilis. Cok iyi bilen.. (::)

Sistem konusmak istiyorsan icin o dizilisteki parcalarin birbirleri ile etkilesimini konusman gerekir.

Sistem diziliste MC olan oyuncunun geriye de gelmesine neden olabilir, surekli ileride kalmasina da neden olabilir. Mevkisine sadik kalmasina da neden olabilir, surekli alan degistirmesine de neden olabilir. Surekli uzun pas denemesine de neden olabilir, sadece basit paslarla oynamasina da neden olabilir vs. vs.

UEFA'nin dizilislerine gelince..

http://www.whoscored.com/Matches/762972/Live
http://www.whoscored.com/Matches/762962/Live
http://www.teamtalk.com/blog/16129/8892851/Arsenal-v-Fenerbahce-Tactical-analysis
http://www.teamtalk.com/blog/16129/8882283/Fenerbahce-0-Arsenal-3-tactical-analysis

Fazlasini bulmak icin ugrasmadim. UEFA'nin yaptigi dizilisler %70-80 yanlis cikiyor cunku dizilisleri mactan 1 saat once kadroya gore diziyor ve oldugu gibi birakiyorlar.

Diger kaynaklar ise maci izledikten dizilisin ne oldugunu cozumlemeye calisiyorlar.

ttarlabasi
30.Ağustos.2013, 00:49
Kelime oyunlarıyla üste çıkma arzunu anlayabiliyorum fakat bu tavır yaşına ve forumdaki görevine pek yakışmıyor. Daha fazla uzatmayalım. 2 sayfayı okuyanlar gerekli sonucu çıkarır zaten.

Ralph
30.Ağustos.2013, 00:52
"Geri gelip top alır" PPM'sinde bende hala ısrarcıyım. Her maç her maç görüyorum bunu. Atiba olmasına rağmen gelip top alıyor adam insaf yahu :)

perpetua
30.Ağustos.2013, 00:57
Kelime oyunlarıyla üste çıkma arzunu anlayabiliyorum fakat bu tavır yaşına ve forumdaki görevine pek yakışmıyor. Daha fazla uzatmayalım. 2 sayfayı okuyanlar gerekli sonucu çıkarır zaten.

Forum'da herhangi bir gorevim yok. Bana herhangi bir diger uye gibi davranabilirsin.

Eger yazdiklarimdan bir seyler kaptiysan ne mutlu bana. Kapamadiysan da canin sag olsun.

perpetua
30.Ağustos.2013, 00:58
"Geri gelip top alır" PPM'sinde bende hala ısrarcıyım. Her maç her maç görüyorum bunu. Atiba olmasına rağmen gelip top alıyor adam insaf yahu :)

Yukarida zaten bunun ekli oldugunu yazmistim.

ttarlabasi
30.Ağustos.2013, 00:59
Forum'da herhangi bir gorevim yok. Bana herhangi bir diger uye gibi davranabilirsin.

Eger yazdiklarimdan bir seyler kaptiysan ne mutlu bana. Kapamadiysan da canin sag olsun.

:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin: