PDA

View Full Version : FM İstek Listesi

vivoperlei
25.Temmuz.2013, 21:05
Merhabalar,

SI Games Community forumlarında, üyelerin FM 2014 ve gelecekteki FM serilerinden beklentilerinin paylaşılabildiği iki konu açılmış. Başka bir deyişle, üyeler kendi 'istek listelerini' oluşturup, belirtilen konuda dile getiriyorlar.

Sitemizde de bu tip önerilerde bulunabilecek kişiler olduğunu düşünerek, biz de böyle bir konu açmaya karar verdik. FM serilerinde görmek istediğiniz yeni özellikleri, değişiklikleri, eksiklikleri derleyip, TSI adına bahsi geçen konuda paylaşacağız. Gerçekçi olmak gerekirse konulara binlerce mesaj yazılmış; istekleriniz ve görüşleriniz başka insanlarla çakışabilir, hatta FM 2014'e eklenmeye de bilir. Fakat bu, hiçbir zaman eklenmeyeceği anlamına da gelmiyor. Demem o ki; yazmamızda fayda var. Belki bazılarımızın önerileri dikkate alınır, kim bilebilir ki?

Evet arkadaşlar, yeni FM serilerinde görmek istediğiniz yenilikler, değiştirilmesini veya çıkartılmasını istediğiniz özellikler nelerdir?

Not: SI forumlarında konuyu açan yetkili, menajerlerin kendi kazandıkları paraları hiçbir zaman kulübe veya oyunculara harcanamayacağını söylemiş. Böyle önerileri kesinlikle dikkate almayacaklardır.

Börk
25.Temmuz.2013, 21:07
Her sene açılıyor böyle bir konu ve hiç bir istek yerine getirilmiyor maalesef.Kusura bakmasın kimse ama ben gereksiz buluyorum bu konuyu.

himone
25.Temmuz.2013, 22:21
Futbol direktörleri veya başkanlar kontrat yenilemelerini de yapsın.

ReaList
25.Temmuz.2013, 22:23
Mümkünse artık bizim dışımızdaki menajerler de istifa edebilsin, takımdan ayrılmaları için illa kovulmalarına gerek kalmasın bunun oyun içinde olmaması gerçekçiliği düşüren bir özellik.

Gncl1905
25.Temmuz.2013, 22:46
Her sene açılıyor böyle bir konu ve hiç bir istek yerine getirilmiyor maalesef.Kusura bakmasın kimse ama ben gereksiz buluyorum bu konuyu.

Aynı fikirdeyim. Oyunu 2007'den beri oynuyorum genel olarak aldığım tat düşüyor zaten. Neler istedik zamanında; hemen hemen hiçbiri olmadı. Ayrıca kafalarında neleri ekleyecekleri bellidir zaten. Ne istesek boş. Oyuna yenilik eklemeyip mantık ekleseler çok daha sevinirim ama yapmazlar. Yine yenilik ekledik derler biz oyunun saçmalıklarından sinir ola ola oynarız. Hoş seneye oynamayacağım; kararım kesin gibi. Efsane bir oyun olmazsa almayacağım.

Mümkünse artık bizim dışımızdaki menajerler de istifa edebilsin, takımdan ayrılmaları için illa kovulmalarına gerek kalmasın bunun oyun içinde olmaması gerçekçiliği düşüren bir özellik.

Bu zaten var. Daha yeni oldu oyunumda. Luka Modric Samsunspor menajeri oldu. Daha sonra Bursaspor'dan teklif alıp oraya gitti. Aynı şekilde bir başkası Hırvatistan milli takımı için bir anadolu kulübünü bıraktı. Oluyor yani. Tek problem ben hiç teklif almıyorum. Belki de normal bir şeydir bu. 15 yıla yaklaşıyor kariyerim daha teklif getiren olmadı.

ReaList
25.Temmuz.2013, 22:59
@Gncl1905

Bak dikkatini çekerse başka takımın teknik direktörü olmak şartıyla görevi bırakıyor, keyfi veya bir anlaşmazlık sonucu değil, Misal ben transfer bütçesi istedim vermedi ültimaton üzeri görevi bıraktım, bunu yapan bot menajer var mı oyunda ? Veya sadece keyfi olarak görevi bırakan ? Sadece 2 çeşit, ya kovuluyorsun ya da başka takım teklif ediyor görevi bırakıyorsun. Gerçekte bu kadar sınırlı değil demi (:

Burak Akmanoğlu
25.Temmuz.2013, 23:31
Bizim profillerimiz'de diğer teknik direktörlerin profilleri gibi olsun :)

Mevcut bir teknik direktörün yerine geçebilmek. :)

ardaskoc
25.Temmuz.2013, 23:58
- Bir teknik direktörün yerine geçebilmeliyiz.
- Yapay zekanın ve maç motorunun geliştirilmesi.
- Bazı ünlü futbolculara parayı bastırıp alabilmeliyiz. Eski serilerde böyleydi sanırım.
- Kendi profilimizi sayılarla görebilelim.

Lordinas
26.Temmuz.2013, 00:36
Yahu şu maç motorunu adam etsinler yeter. Her maç sakat var, Her maç 2-3 top direkten dönüyor.

playeray
26.Temmuz.2013, 01:55
2-3 senedir söylüyorum yine söyleyeyim. Nasıl diğer adamların favori personeli falan varsa bizim de favori personelimiz olsun. Profil öyle boş boş duruyor. 1'den fazla favori takım ekleyebilelim.

orhuncet
26.Temmuz.2013, 01:59
Maç öncesi taraftarlar gösterilsin saha durumu gösterilsin önemli maçlarda ( Derbi veya Şampiyonlar Ligi) koreografi yapılsın .. Taraftarlar maç içerisinde meşale yaktığı zaman maç sonu ceza verilsin takıma saha kapama vb. Taraftarlar Derbi maçlarında olaylar çıksın bunun üzerine takım ceza alsın gibi .. FM ye hafif insanı yormayacak bir arka fon müziği koyulsun hafif olucak ama ne çok coşkulu nede çok uyutucu .. Şampiyonlar Ligi maçı öncesi takım seyahat ediyorsa uçak vasıtasıyla diyelim uçaktan görüntüler havaalanı gibi .. Takım antreman kampına atıyorum yine isviçreye gitti kamptan detaylar daha çok verilsin gidilen yer hakkında bilgilendirilsin değişik olsun yani amaç o .. Basın toplantısı çok geri kalmış acayip hemde geliştirilsin basın mensupları gösterilsin gerçekçi olsun .. İŞTE FM BUNLARI YAPARSA OYUN HAKİKATEN MÜTHİŞ OLUR BİLİYORUM ÇOOOOK FAZLA AMA BUNLAR YAPILMALI DÜNYA ÜZERİNDE EN İYİ FUTBOL OYUNU BU OLUR ! :)

Lordinas
26.Temmuz.2013, 02:14
Basın toplantıları bir süre sonra avcaip sıkıyor. Asistanada bırakmak istemiyorum saçma saçma konuşup takımın moralini bozuyor.. Sorulan sorular falan hep aynı. sorular ve cevaplar kısa olursa insan sıkılmadan 2-3 saniyede okumuş olur. artık hiç bakmadan cevabın veya sorunun baş kısmını okuyup cevap veriyorum ;) Gerçekçilik yerlerde oluyor haliyle:0:

Katusha
26.Temmuz.2013, 02:38
Sadece menajerlik yapmamalıyız.Scoutluk mesela bu oyunda çok güzel yapılabilir.Ya da antrenörlük yapabilmeliyiz.Oyuncuların yemesinden,uyumasına kadar karışabilmeliyiz.Fizyoterapist olup sağlık konusunda müdahaleler yapabilmeliyiz.
Biliyorum oyun menajerlik oyunu ama Scoutluk antrenörlük vs. müthiş zevkli olabilir.

serwan
26.Temmuz.2013, 19:45
Her sene yazıyorum tekrar yazayım. Oyuna başlarken standart profille ca 100 pa 200 olarak başlamayalım. Oyuna başlarken şu anki challenge mod benzeri bişeyle belirlensin profilimiz.
Ayrıca bişeyi merak ediyorum. Acaba bizim o gizlenen profilimiz oyuna nasıl etki ediyor bilen var mı?

Bir de yapay zeka olsun oyunda. Olsun diyorum çünkü şu an yok. Genel olarak bi saçmalık var işleyişte. Özellikle oyuncuların kişisel taleplerinde, iletişimde vs.

Artık çubuklarla taktik vermek gerçekten sıkıcı. Sene olmuş 2013 hala çubuk kaydırıyoruz. Farklılık lazım.

Menüler şekil olarak değişmeli ama yerlerini artık sabitlesinler bi zahmet. Bi sekmeyi diğer tarafa taşımak yenilik değil eziyet bize.

En azından duran toplar için özel çalışmalar, taktikler yapabilelim.

MrRuthless
30.Temmuz.2013, 14:48
-Koşu,şut vs. antrenmanları görüp ona göre belirleyeceğiz 11'imizi
-Ofisimiz olacak,televizyonumuz,sekreterimiz olacak.
-Oyun sesli olursa daha iyi olur.Mesela pes 2013'te sekreterin yazıları altyazı,bu sesli yapılabilir.
-Mesela derbilerde falan kareografi olsun.
Benim düşüncelerime ayriyetten:

Maç öncesi taraftarlar gösterilsin saha durumu gösterilsin önemli maçlarda ( Derbi veya Şampiyonlar Ligi) koreografi yapılsın .. Taraftarlar maç içerisinde meşale yaktığı zaman maç sonu ceza verilsin takıma saha kapama vb. Taraftarlar Derbi maçlarında olaylar çıksın bunun üzerine takım ceza alsın gibi .. FM ye hafif insanı yormayacak bir arka fon müziği koyulsun hafif olucak ama ne çok coşkulu nede çok uyutucu .. Şampiyonlar Ligi maçı öncesi takım seyahat ediyorsa uçak vasıtasıyla diyelim uçaktan görüntüler havaalanı gibi .. Takım antreman kampına atıyorum yine isviçreye gitti kamptan detaylar daha çok verilsin gidilen yer hakkında bilgilendirilsin değişik olsun yani amaç o .. Basın toplantısı çok geri kalmış acayip hemde geliştirilsin basın mensupları gösterilsin gerçekçi olsun .. İŞTE FM BUNLARI YAPARSA OYUN HAKİKATEN MÜTHİŞ OLUR BİLİYORUM ÇOOOOK FAZLA AMA BUNLAR YAPILMALI DÜNYA ÜZERİNDE EN İYİ FUTBOL OYUNU BU OLUR ! :)
olursa Fifa falan yanında fos.

orhuncet
30.Temmuz.2013, 17:16
-Koşu,şut vs. antrenmanları görüp ona göre belirleyeceğiz 11'imizi
-Ofisimiz olacak,televizyonumuz,sekreterimiz olacak.
-Oyun sesli olursa daha iyi olur.Mesela pes 2013'te sekreterin yazıları altyazı,bu sesli yapılabilir.
-Mesela derbilerde falan kareografi olsun.
Benim düşüncelerime ayriyetten:

olursa Fifa falan yanında fos.

Dünya üzerinde en iyi oyun olur zaten ama yapılsa keşke :)

davidvilla
30.Temmuz.2013, 18:09
maç motorunda oyuncu hareketleri mantıklı hale gelsin gerekirse 3d kalksın ve daha çok animasyon eklensin. Oyunu en az 1 sene içinde gunde 2-3 saat olarak oynuyoruz, aynı şeylerle karşılaşma oranımız daha da düşmeli gerçekten spontane gelişiyormuşcasına yaşamalıyız maçı.
Oyuncular üzerine daha detaylı performans analizleri raporları olmalı. Scout yorumları azıcık ve standart olmamalı.

mustinho03
30.Temmuz.2013, 18:41
- Bir teknik direktörün yerine geçebilmeliyiz.
- Yapay zekanın ve maç motorunun geliştirilmesi.
- Bazı ünlü futbolculara parayı bastırıp alabilmeliyiz. Eski serilerde böyleydi sanırım.
- Kendi profilimizi sayılarla görebilelim.

Bu yazdiklarinin altina imzami atiyorum :-)ilk ve ikinci siklar fm 14 olmazsa olmaz yoksa bu aldigim son fm serisi olur.ne kadar millet dese de aliskanlik olmus birakilmiyorum yine aliyorsun oyunu diye alakasi yok bakalim oyunu alanlar azalsin nasilda degisiklik yapiyorlar

lenardo69
09.Ağustos.2013, 18:15
çok basit olabilir ama olmalı kesinlikle

şampiyonlar liginde takım değil ülke ye verilen paralar geçerli olmalı mesela geçen sezon fenerbahçe katılmadı para galatasaraya verildi. sanırsam oyunda böyle bir şey yok.

sentugo
09.Ağustos.2013, 23:15
Basın tıplantılarında soru soran gazetecilerin de belli özellikleri olmalı (aynı oyuncu menejerleri veya hakmeler gibi) Gazeteci köşeye sıkıştıran sorular sorabilmeli vs

xwerswoodx
30.Ağustos.2013, 04:25
Birden çok görev yapabilmeliyiz bence, antrenör olup antreman verebilmeliyiz, menejerle konuşabilmeli hatta milli takımda antrenör/yardımcı antrenör falan olabilmeliyiz artık.

Kazandığımız paralar nerede? Artık o parayı harcayabilelim ister oyuncuya verelim ister ev alalım bişi yapalım ama o kadar maaş veriyorlar 1 kuruşunu bile harcayamıyoruz. Neden daha çok veren bir takıma gideyim?

Gazete bölümü çok geri kalmış hiç bir şeyden haberimiz yok varsa yoksa saçma salak haberler.

Eskiden oyunculara fazla para verip ikna edebiliyorduk gelmeye, artık direk oturmaya yanaşmıyor diyor. Oyuncuya medyada ilgileniyorum diyorsun, oyuncu teklife göre bir şeyler yapabiliriz diyor teklif yapıyorsun tam masaya oturacaksın oyuncu istemiyor diyor anlaşma yapamıyorsun, eski hali daha güzeldi.

Ayrıca sanırım Fm13 de büyük oyuncularda bug var küçük takımlara gitmeye çabuk ikna oluyorlar, küçük oyuncuların aksine.

Türkçeleştirmelerde bazı aksaklıklar var onları düzeltmemiz gerektiğini düşünüyorum en kısa zamanda.

Yine türkçeleştirmede Hayır, sağol. gibi cümleler kullanılmış, başkana bu kadar soğuk yanaşırsak bizi adam yerine koyar mı?
+ Medya karşısında seni tanıtacağız.
- Hayır, sağol. Diğer işlerle ilgileneceğim.
gibi cümleler gerçekciliği bozuyor, bence Teşekkürler efendim, fakat diğer ... gibi yada Hayır, sağolun diğer işler üzerinde yoğunlaşmak daha iyi olacaktır. gibi çevrilirse daha hoş olacaktır.

Son olarak Fm12 nin aksine 13 çok fazla karıştırılmış ve zaman geçirme Fm12 ye göre daha yavaş geldi bana, işlemleri göremiyoruz ne kadar kaldı günü falan net göremiyoruz ve çok rahatsız ediyor bu beni :)

Hugo
30.Ağustos.2013, 10:30
Arkadaşlar oyunun adı Football Manager. Siz istiyorsunuz ki scout, antrenör, asistan menajer olayım, para kazanıp harcayayım.
Oldu olacak oyun başında jübile maçımızda oynayalım sonra uefa kurslarına gidelim :)

playeray
30.Ağustos.2013, 13:36
Arkadaşlar oyunun adı Football Manager. Siz istiyorsunuz ki scout, antrenör, asistan menajer olayım, para kazanıp harcayayım.
Oldu olacak oyun başında jübile maçımızda oynayalım sonra uefa kurslarına gidelim :)

Valla güzel fikir :D

xwerswoodx
30.Ağustos.2013, 19:06

Oyunun adı football manager kabul ediyoru ama menajerler yardımcı olamaz mı? Ayrıca gözlemcilik yapamaz mı? Yani menajerler insan değil mi? Nerde yaşıyoruz, ne içiyoruz, ne yiyoruz? Kazandığımız para nere gidiyor? Paranın bir önemi yoksa niye veriliyor? Niye ben kazandığım parayı harcamayım? Mesela eskiden pozisyonlara itiraz ederken sert konuşursan ceza alıyordun, artık basın toplantısında çıkarsa soru sert konuşursan en fazla uyarı alıyorsun. Gerçekcilikten kopmamak gerekiyor, mesela arkadaşların dediği gibi stadyum olaylarıda olabilir.

Ayrıca artık milli takım için 19Ya 20Ya 21Ya gibi işler içinde teklif almaya başlamalıyız.

rkmen
30.Ağustos.2013, 19:55
Oyunda 2030 yılına gelindiğinde stattaki reklam panolarında hala FIFA U-20 World Cup 2013 Turkey reklamı olmasın. :)