PDA

View Full Version : FM 2014 - Araştırma Hakkında Eleştiri Başlığı

Pages : 1 [2]

xwerswoodx
20.Ekim.2013, 17:38
Egemen Korkmaz bundan böyle database konulmasın bence boşa yer işgal ediyor. Hatta diğer tüm Türk stoperler birleştirilsin bir oyuncu yapılsın. Biz başka oyuncu mu izliyoruz anlamadım.

Bana o kadar kötü görünmedi profili
http://u1310.hizliresim.com/1g/n/trzkm.png

MeMo
20.Ekim.2013, 17:47
Anlayamadim. Biraz acsan?

Oyunda sezon boyu berbattı ve CA'sını gördüm şimdi hiç kıyaslanmaması gereken adamlarla neredeyse aynı seviyede yapılmış.

Üstelik yaşı da genç değil oynattıkça iyileşsin. Geçen sezonun sonu ve bu senenin başındaki Egemen'i oyundaki Egemen'in yakalaması mümkün değil.

Önder HOCA
20.Ekim.2013, 17:56
Oyunda sezon boyu berbattı ve CA'sını gördüm şimdi hiç kıyaslanmaması gereken adamlarla neredeyse aynı seviyede yapılmış.

Üstelik yaşı da genç değil oynattıkça iyileşsin. Geçen sezonun sonu ve bu senenin başındaki Egemen'i oyundaki Egemen'in yakalaması mümkün değil.

iyide pozisyon almayı bilmiyor bu adam yani 12 normal top kapma desek 14 belki 15 olur onun haricinde eksik bir özelliği belk takım oyunu 2 yada 3 tık artar başka bir şey bulamadım ben

ligdeki diğer defanslarla karşılaştırırsak evet düşük bir profil ama gerçeği yansıtıyor

perpetua
20.Ekim.2013, 17:58

Oyunda ne acidan berbatti?

aykutbagci
20.Ekim.2013, 18:44

Oyunu oynamaya başladınız mı ? Egemen'i kullandınız mı hiç ?

Ayrı ayrı oyunlarda ilk iki sezonu 10 sefer falan oynatmışımdır. Ligte en yüksek ortalamayla oynayan yerli stoper Egemen oldu çoğunda. Çoğunda Chedjou'dan yüksek ortalama yaptı. Milli takımda oynatırken ilk stoperim hep Egemen oldu, yanına Semih veya Ömer Toprak'ı seçtim. Bilmiyorum şef özellikleri astı mı veya bunu söylememde sıkıntı var mı bilmiyorum ancak yanlış hatırlamıyorsam Egemen, Semih Kaya'yla aynı CA'ya sahip ve ligteki en iyi yerli stoper.

Teşekkürler.

Gerçekten bu düzenlemeleri kim yaptıysa helal olsun çok güzel berbat etmişler Göztepeyi barça Malatyasporuda vallodolid yapmışlar

Arada uçurum var gibi konuşmuşsunuz. Göztepe'nin kadrosunun neredeyse yarısından fazlası yeni transferle gelen oyuncular ve büyük çoğunluğu 1.Lig hatta Süper Lig seviyesinde oynamış oyuncular. Oyuncuların kim olduklarından veya özelliklerinin nasıl oldukları hakkında bir fikriniz var mı ? Evet sezonun başından itibaren izlediğimiz kadarıyla düşmesi gereken oyuncular olacaktır. Bir sonraki güncellemede bunlar değerlendirilecektir. Örneğin Furkan Alakmak en yüksek CA'lı oyuncu ancak profili tamamen dışarıdan geldi, ben hiç bir değerlendirme yapamadan oyuna yansıdı. Şimdi izleyip gördüğümüz kadarıyla yeni güncellemede değişiklikler yapılacaktır.

Oyuna gerçekten bir katkınız olsun istiyorsanız, eksik veya yanlış gördüğünüz oyuncularla ilgili açılacak araştırma sayfalarında veya buradan eleştirilerinizi yapabilirsiniz. Ancak bunu lütfen düzgün verilerle yapalım. Ya bu Barça olmuş bu bilmem ne olmuş şeklinde değil.

narakan1969
20.Ekim.2013, 18:54
Gençlerbirliği'ndeki Ahmet Çalık çok kötü yapılmış yahu.Adam forma şansı bulmaya başladığından beri çok iyi maçlar çıkartıyor.Oyunda PTT 1.Lige yedek olarak bile almam o profille.

Evet bana da öyle geldi biraz kötü olmuş.

perpetua
20.Ekim.2013, 20:56
Bilmiyorum şef özellikleri astı mı veya bunu söylememde sıkıntı var mı bilmiyorum ancak yanlış hatırlamıyorsam Egemen, Semih Kaya'yla aynı CA'ya sahip ve ligteki en iyi yerli stoper.

Asti. Arastirma bolumunden ulasilabiliyor.

Universal
20.Ekim.2013, 21:05
FM 13 de Egemen'i oynatmamak için transfer yapardım sürekliliği yok çok top kaçırıyor. 2014de nasıl bilmiyorum.

Papi44
20.Ekim.2013, 21:24
Arada uçurum var gibi konuşmuşsunuz. Göztepe'nin kadrosunun neredeyse yarısından fazlası yeni transferle gelen oyuncular ve büyük çoğunluğu 1.Lig hatta Süper Lig seviyesinde oynamış oyuncular. Oyuncuların kim olduklarından veya özelliklerinin nasıl oldukları hakkında bir fikriniz var mı ? Evet sezonun başından itibaren izlediğimiz kadarıyla düşmesi gereken oyuncular olacaktır. Bir sonraki güncellemede bunlar değerlendirilecektir. Örneğin Furkan Alakmak en yüksek CA'lı oyuncu ancak profili tamamen dışarıdan geldi, ben hiç bir değerlendirme yapamadan oyuna yansıdı. Şimdi izleyip gördüğümüz kadarıyla yeni güncellemede değişiklikler yapılacaktır.

Oyuna gerçekten bir katkınız olsun istiyorsanız, eksik veya yanlış gördüğünüz oyuncularla ilgili açılacak araştırma sayfalarında veya buradan eleştirilerinizi yapabilirsiniz. Ancak bunu lütfen düzgün verilerle yapalım. Ya bu Barça olmuş bu bilmem ne olmuş şeklinde değil.

Emin ol senden daha çok takip ediyorum 2.Lig'i ve açıp eğer iki kadroyu karşılaştırırsanız bizim takımımızda da gerek süper lig gerek PTT de oynamış birsürü oyuncu var . Geçen sene gol kralı olmuş bu senede hala gollerine devam eden 2.Ligin en iyi Santrafor'u Eren Görür'ün CA 77 yapılmış geçen sene bu 88 di . Yine diğer oyunculara bakıyorum hepsini vasatın altına indirmişler anlamıyorum bu takım geçen sezon şampiyonluğa oynuyordu neden bu kadar azaltıldı bu değerler. Oyuna gerçekten bir katkım olsun istiyorum evet bunlarında böyle kalmaması için elimden geleni yaparım.

Bu Eren'in geçen sezon attığı gollerin listesi.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=611750

heartbreaker007
20.Ekim.2013, 22:13
Oyun için spariş vermedim henüz ve geçen seneki yaşadıklarımdan sonra bu sene oyunun çıkışından sonra bir süre bekleyeceğim ve eğer geçen sene gibi olursa ara ocak ayına kadar da almayı düşünmüyorum.

Ama konuyla ilgili otuncu profillerine yine site üzerinden gördüğüm resimlerden şu meydana çıkıyor, Galatasaray son 2 senenin şampiyonu olabilir fakat bu oyuncuların bu kadar abartılmasına sebep değil bence. Sow FM 2013 dribling 9 du 1 sene sonra bakıoruz 10 olmuş Burak Yılmaz'a bakıosun dayanıklılık güç hız hızlanma gibi özellikleri bence bu ligde tartışmasız ve objektif oalarak herkesin hem fikir olacağı emenike ile hep 1 puan gerisinde hatta dayanıklılığı emenike den bile iyi. araştırma takımında çok Galatasara'lı var ve malesef objektif olmayı başaramadılar gibi bir izlenim veriyor. hatta Burak'ı Drogba ile karşılaştırdığında bile Burak'ın Drogba'nın üzerinde bir futbolcu gözüküyor. Bence abartı olmuş çok ama tabi kimse de oyundaki Şampiyonlar liginde ki tek Türk takımının(v muhtemelen 2 yıl boyunca da böyle devam edecek olan) kadrosunun sağlmam olması isteğine de yenik düşmek gibi hata da olabilir

perpetua
20.Ekim.2013, 22:21
Emin ol senden daha çok takip ediyorum 2.Lig'i ve açıp eğer iki kadroyu karşılaştırırsanız bizim takımımızda da gerek süper lig gerek PTT de oynamış birsürü oyuncu var . Geçen sene gol kralı olmuş bu senede hala gollerine devam eden 2.Ligin en iyi Santrafor'u Eren Görür'ün CA 77 yapılmış geçen sene bu 88 di . Yine diğer oyunculara bakıyorum hepsini vasatın altına indirmişler anlamıyorum bu takım geçen sezon şampiyonluğa oynuyordu neden bu kadar azaltıldı bu değerler. Oyuna gerçekten bir katkım olsun istiyorum evet bunlarında böyle kalmaması için elimden geleni yaparım.

Maalesef 2. Ligi cok detayli arastiracak insangucumuz yok ve bu tip sorunlar olabiliyor.

Forum'a uye oldugun e-posta adresine bir mail attim. Ona geri donersen sevinirim.

Ek: Sen donmedin ama mail geri dondu. Profilindeki e-posta adresini guncellersen sevinirim. Hatta daha once de sana ulasmaya calismisim ama geri donmus.

perpetua
20.Ekim.2013, 22:24
Oyun için spariş vermedim henüz ve geçen seneki yaşadıklarımdan sonra bu sene oyunun çıkışından sonra bir süre bekleyeceğim ve eğer geçen sene gibi olursa ara ocak ayına kadar da almayı düşünmüyorum.

Ama konuyla ilgili otuncu profillerine yine site üzerinden gördüğüm resimlerden şu meydana çıkıyor, Galatasaray son 2 senenin şampiyonu olabilir fakat bu oyuncuların bu kadar abartılmasına sebep değil bence. Sow FM 2013 dribling 9 du 1 sene sonra bakıoruz 10 olmuş Burak Yılmaz'a bakıosun dayanıklılık güç hız hızlanma gibi özellikleri bence bu ligde tartışmasız ve objektif oalarak herkesin hem fikir olacağı emenike ile hep 1 puan gerisinde hatta dayanıklılığı emenike den bile iyi. araştırma takımında çok Galatasara'lı var ve malesef objektif olmayı başaramadılar gibi bir izlenim veriyor. hatta Burak'ı Drogba ile karşılaştırdığında bile Burak'ın Drogba'nın üzerinde bir futbolcu gözüküyor. Bence abartı olmuş çok ama tabi kimse de oyundaki Şampiyonlar liginde ki tek Türk takımının(v muhtemelen 2 yıl boyunca da böyle devam edecek olan) kadrosunun sağlmam olması isteğine de yenik düşmek gibi hata da olabilir

Emenike son 1 yilda futbol oynamadi. Daha yeni yeni tekrar futbol oynamaya basliyor. Burak, veya herhangi baska bir oyuncu da ayni durumda olsa benzer dususler yasamis olurdu.

Mesela Sneijder'in gecen senenin basindaki fiziksel ozelliklerine bak, bir de simdiki fiziksel ozelliklere.

aykutbagci
20.Ekim.2013, 22:38

Eren geçen sezon ligte ( playofflar hariç ) 13 gol attı, sadece kendi grubunda en çok gol atan oyuncu. Lig olarak kabul edip iki gruba da bakarsak gol krallığı sıralamasında 5. sırada.. Gol kralı'da ligin en iyi santraforu demek değildir o ayrı bir mevzu tabi :) Mesela yine 2.Ligte geçen yılın gol kralı ( playofflar hariç 24 gol ) Mugdat Çelik, bu yıl da sanırım 9 tane attı şu ana kadar tam hatırlamıyorum. Ve CA'sı 85.. Nasıl yapalım..

2. Ligteki en iyi CA alan 20 adamı sayayım istersen. Izzet Akgül-Gökhan Kaba-Gökhan Güleç-Önder Çengel-Şaban Genişyürek-Metin Akan-Adem Sarı-Mert Kaytankaş-Abdi Aktaş-Ömer Yalçın-İlyas Çakmak-Ali Kucık-Şehmus Özer-İbrahim Şahin-Murat Behram-Taylan Eliaçık-Murat Uluç-Aydın Çetin-Raif Demir...

Eksiklik var mı evet bence var. Eren'in yükselmesi değil başka adamların da düşmesi gerekiyor. Malum 2. Ligte araştırmacı eksiğimiz var ve yakın takip altında olamıyor tüm takımlar. Genel olarak CA düşüşü yapıldı oyuncularımızda. Takip ettiysen görmüşsündür Süper Lig'ten itibaren biraz indirime gidildi mümkün olduğunca eşit oranda. 2.Lig'in en iyi 3. takımı olarak yapılmış Yeni Malatyaspor. Yani şampiyonluğa oynayacak bir takım. Bence istenilen olmuş.

sui generis
20.Ekim.2013, 22:41
@aykutbağci

Siz Buca'nın maçlarını takip ediyorsunuz, Recep ne durumda ? katkısı oluyor mu? Buca'da geçireceği 1 sezonun onun gelişimine katkısı ne derece olur ?

aykutbagci
20.Ekim.2013, 22:53
@aykutbağci

Siz Buca'nın maçlarını takip ediyorsunuz, Recep ne durumda ? katkısı oluyor mu? Buca'da geçireceği 1 sezonun onun gelişimine katkısı ne derece olur ?

Buca, Göztepe ve birkaç takımın daha araştırması dışında tüm ligi takip ediyorum :) Recep kupa maçı dışında hiç 11 başlayamadı. Genelde hep sonradan oyuna giren oyuncu oldu. Bucaspor'un antrenörü Kemal Kılıç ilginç bir adam değişik tercihleri var :) Biraz daha forma şansı bulsa gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hatta buraya gelmesi herhangi bir Süper Lig takımına gitmesinden daha iyi oldu. 1. Lig biraz daha fiziki mücadelenin yoğun olduğu bir yer. Recep'in de malumunuz en eksik olduğu yönü fiziği. Burada oynadıkça, mücadele ettikçe, yıprandıkça, zorladıkça, zorlandıkça kendini geliştirecektir. Çünkü saf teknik özellikleri zaten bu ligin üstünde bir oyuncu. Bakalım izleyelim görelim, umarım oynar ve kendini geliştirebilir.

heartbreaker007
Emenike son 1 yilda futbol oynamadi. Daha yeni yeni tekrar futbol oynamaya basliyor. Burak, veya herhangi baska bir oyuncu da ayni durumda olsa benzer dususler yasamis olurdu.

Mesela Sneijder'in gecen senenin basindaki fiziksel ozelliklerine bak, bir de simdiki fiziksel ozelliklere.

Tamam o zman birde şu açıdan bakalım. Bir yanda 35 yaşına gelmiş fiziksel oranda artık düşüşte hatta sonlarında olan. Fakat kariyerinde İngiltere lig şampiyonluğu Ş.L şampiyonluğu yaşamış milli takımın yaşayan efsanesi bir Drogba. Diğer yanda 2 büyük takımda oynamış bir şey yapamamış Trabzon şehri sayesinde kendi meziyetlerinin farkına 25 yaşında varmış ve kendini o yaştan sonra geliştirmeye çalışan 2 lig şampiyojnluğu ve son Ş.L organizasyonunda 8 gol atan Milli takımdada 2010 da ki yakaladığı çıkışı devam ettiren bir Burak

Şimdi bırakın geçen sene sahada gösterdikleri performansı her şeyi Burak Drogba ile aynı çalışkanlığa sahip olduğu için (çalışkanlılk 10) hızını kullanamıyor? yoksa Drogba ztn ağır bir oyuncu ama aynı zamanda Burak gibi bir forvetle eşit tutuluyor?

35 yaşında hayatınında futbolda ki en büyük finalleri yaşamış bir adam mı baskıyla mücadele edebilir. Yada 26 yaşında ve kariyerinin son 3 senesinde büyük maçlar oynayan Burak mı?

Yukarıda kariyerini özet geçtiğim Drogba 35 ine geldiği için mi soğukkanlılığını ve bitiriciliğini kaybetti. Yoksa Burak gerçekten çok kendine güvenen soğukkanlı ve bunu bitiricilik özelliğine de çok iyi yansttığı??????? için her girdiği 5 pozisyonun 2 sini gole çeviremesine rağmen sadece 26 yaşında ve son dönem istatistiği baz alınarak mı Drogba'dan daha iyi yapıldı?

Ben olaya bu şu açıdan bakıyorum elbetteki yaşla beraber fiziksel ölçü de düşer fakat mevcut potansiyel bir yetenek vardır ve bu yetenek deneyimle pekişerek pekala bazı özellikler düşüş gösterse de(hız çeviklik v.s) artık içgüdüsel olarak bir yer tutar ve rakibini ekarte etmek için topçu bunu da kullanır. Bu söylediğimi oyuna entegre etmek zor olabilir belki ama bir forvetin kilit özelliklerini de sadece yaşa ve son dönem performansına bağlayıp ta ona göre düzenlenmemeli hele ki bu isim Burak'a karşı DROGBA OLUNCA yada her ne kadar 1 yıldır futbol oynamasa da tüm otoritelerce kabul görecek bir durum olan emenike'nin Burak'tan hızlı olması gibi. Yani bazı özellikler vardır futbolcu da o özellik o topçu futbolu bıraksa bile onunla anılmaya devam eder. ama sadece istatistikçiler Burak Yılmaz'ı Trabzon'da yakaladığı başarı ve Ş.L liginnde attığı 8 golü hatırlar. Bu oyunda özellikler istatistiklere göre mi yoksa ismin hakettiği değere göre mi verildiği ile ilgili tartışma söz konusu olmuş zira herkes SoW ve Drogba'da hayal kırıklığı yaşarken kimse Burak'tab memnun değil.

alexdeozil
Eren geçen sezon ligte ( playofflar hariç ) 13 gol attı, sadece kendi grubunda en çok gol atan oyuncu. Lig olarak kabul edip iki gruba da bakarsak gol krallığı sıralamasında 5. sırada.. Gol kralı'da ligin en iyi santraforu demek değildir o ayrı bir mevzu tabi :) Mesela yine 2.Ligte geçen yılın gol kralı ( playofflar hariç 24 gol ) Mugdat Çelik, bu yıl da sanırım 9 tane attı şu ana kadar tam hatırlamıyorum. Ve CA'sı 85.. Nasıl yapalım..

Muğdata araştırma bölümünde konu açtım dönen olmadı, sanırım olmamasının sebebi araştırma yapılmaması geçen seneyle profili aynı duruyor, bütün oyuncular araştırılmaz haklısınız ancak sonuçta bu adam gol kralı yaşı genç Gençlerbirliği altyapısından yetişmiş bi araştırma yapılsa olurmuş bi düzenlemeye gidilse, bilmiyorum benmi yanlış düşünüyorum ?

sui generis
20.Ekim.2013, 22:57
Buca, Göztepe ve birkaç takımın daha araştırması dışında tüm ligi takip ediyorum :) Recep kupa maçı dışında hiç 11 başlayamadı. Genelde hep sonradan oyuna giren oyuncu oldu. Bucaspor'un antrenörü Kemal Kılıç ilginç bir adam değişik tercihleri var :) Biraz daha forma şansı bulsa gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hatta buraya gelmesi herhangi bir Süper Lig takımına gitmesinden daha iyi oldu. 1. Lig biraz daha fiziki mücadelenin yoğun olduğu bir yer. Recep'in de malumunuz en eksik olduğu yönü fiziği. Burada oynadıkça, mücadele ettikçe, yıprandıkça, zorladıkça, zorlandıkça kendini geliştirecektir. Çünkü saf teknik özellikleri zaten bu ligin üstünde bir oyuncu. Bakalım izleyelim görelim, umarım oynar ve kendini geliştirebilir.

Teşekkürler yorum için. İnşallah gerekli şansı bulup geliştirir o fiziğini.

aykutbagci
20.Ekim.2013, 23:14
Muğdata araştırma bölümünde konu açtım dönen olmadı, sanırım olmamasının sebebi araştırma yapılmaması geçen seneyle profili aynı duruyor, bütün oyuncular araştırılmaz haklısınız ancak sonuçta bu adam gol kralı yaşı genç Gençlerbirliği altyapısından yetişmiş bi araştırma yapılsa olurmuş bi düzenlemeye gidilse, bilmiyorum benmi yanlış düşünüyorum ?

Yok kesinlkle doğru düşünüyorsunuz. Malum alt liglerdeki araştırmacı azlığı böyle eksikliklere neden olabiliyor. Konuyu bugün mü açtınız peki ? Özellikle 2.Lig için o araştırma sayfalarına gelecek yorumlar önemli olacaktır. Belki oradaki tüm oyuncuları takip etmemiz mümkün değil ama göze çarpanlar veya profilinde önemli derecede hata gördüğünüz oyuncuları oyun başladıktan sonra orada belirterek, sonraki güncellemelerde daha düzgün ve doğru alt ligler yapabiliriz.

perpetua
20.Ekim.2013, 23:25
Tamam o zman birde şu açıdan bakalım. Bir yanda 35 yaşına gelmiş fiziksel oranda artık düşüşte hatta sonlarında olan. Fakat kariyerinde İngiltere lig şampiyonluğu Ş.L şampiyonluğu yaşamış milli takımın yaşayan efsanesi bir Drogba. Diğer yanda 2 büyük takımda oynamış bir şey yapamamış Trabzon şehri sayesinde kendi meziyetlerinin farkına 25 yaşında varmış ve kendini o yaştan sonra geliştirmeye çalışan 2 lig şampiyojnluğu ve son Ş.L organizasyonunda 8 gol atan Milli takımdada 2010 da ki yakaladığı çıkışı devam ettiren bir Burak

Biliyorsun. Drogba da 25 yasindan sonra dikkat ceken bir futbolcu oldu. Chelsea'ye 26 yasinda transfer oldu. Teknik becerisi ust duzey olmayan ama surekli basarma arzusu cok yuksek olan bir oyuncu oldugu icin oldu bunlar.

Şimdi bırakın geçen sene sahada gösterdikleri performansı her şeyi Burak Drogba ile aynı çalışkanlığa sahip olduğu için (çalışkanlılk 10) hızını kullanamıyor? yoksa Drogba ztn ağır bir oyuncu ama aynı zamanda Burak gibi bir forvetle eşit tutuluyor?

Dikkat edersen futbolcular yaslandikca ve fizikleri dustukce bu fiziklerini daha idareli kullanmaya baslarlar. Bu da work rate'in dusmesi demektir. Drogba'nin agresifligi, kararliligi onu zaten mucadele ettirecektir. Ama rakibe basmak icin deli gibi depar atmayacaktir bu work rate sayesinde.

35 yaşında hayatınında futbolda ki en büyük finalleri yaşamış bir adam mı baskıyla mücadele edebilir. Yada 26 yaşında ve kariyerinin son 3 senesinde büyük maçlar oynayan Burak mı?

Baski kaldirmak derken? Galiba soguk kanlilik ozelliginden bahsediyorsun.

Drogba'nin bir cok zaman ne kadar gereksiz sutlar cektigini sadece ben gormuyorum herhalde. Baski kaldirmak, yani pressure ozelligi baska. Soguk kanli kalmak baska.

Yukarıda kariyerini özet geçtiğim Drogba 35 ine geldiği için mi soğukkanlılığını ve bitiriciliğini kaybetti. Yoksa Burak gerçekten çok kendine güvenen soğukkanlı ve bunu bitiricilik özelliğine de çok iyi yansttığı??????? için her girdiği 5 pozisyonun 2 sini gole çeviremesine rağmen sadece 26 yaşında ve son dönem istatistiği baz alınarak mı Drogba'dan daha iyi yapıldı?

Soguk kanliligi zaten 14 olarak gelmisti. Bu konuda bir degisiklik yapmadik. Benim hatirladigim kadariyla zaten Drogba'nin soguk kanliligi hic bir zaman yuksek olmadi. Chelsea'de oldugu donemde bile.

Bitiricilik ise Movement ile takas edilmis. Yani 12 olan movement yukselmis ve 16 olan bitiricilik dusmus.

Ben olaya bu şu açıdan bakıyorum elbetteki yaşla beraber fiziksel ölçü de düşer fakat mevcut potansiyel bir yetenek vardır ve bu yetenek deneyimle pekişerek pekala bazı özellikler düşüş gösterse de(hız çeviklik v.s) artık içgüdüsel olarak bir yer tutar ve rakibini ekarte etmek için topçu bunu da kullanır. Bu söylediğimi oyuna entegre etmek zor olabilir belki ama bir forvetin kilit özelliklerini de sadece yaşa ve son dönem performansına bağlayıp ta ona göre düzenlenmemeli hele ki bu isim Burak'a karşı DROGBA OLUNCA yada her ne kadar 1 yıldır futbol oynamasa da tüm otoritelerce kabul görecek bir durum olan emenike'nin Burak'tan hızlı olması gibi. Yani bazı özellikler vardır futbolcu da o özellik o topçu futbolu bıraksa bile onunla anılmaya devam eder. ama sadece istatistikçiler Burak Yılmaz'ı Trabzon'da yakaladığı başarı ve Ş.L liginnde attığı 8 golü hatırlar. Bu oyunda özellikler istatistiklere göre mi yoksa ismin hakettiği değere göre mi verildiği ile ilgili tartışma söz konusu olmuş zira herkes SoW ve Drogba'da hayal kırıklığı yaşarken kimse Burak'tab memnun değil.

Burak oyunda Emenike'den hizli mi? Ya benim gozlerim yanlis goruyor. Veya Emenike'nin hizi, 18+17 = 35, Burak'in hizi ise 15+17 = 32 degil.

Hizdan bahsediyorsak ya hepsine bakacagiz. Veya daha dogrusu acceleration'a bakacagiz cunku oyuncularin ilk 15-20 metresi zaten hizlanma. Futbolda genelde 50-60 metre depar da pek yok zaten.

Tabii bir de isin icinde hizliyken yon degistirebilme var. Burak 13. Emenike 16.

Bunlari biliyorsan neden bu yorum? Bilmiyorsan da neden ahkam kesiyorsun?

heartbreaker007
21.Ekim.2013, 00:06
Biliyorsun. Drogba da 25 yasindan sonra dikkat ceken bir futbolcu oldu. Chelsea'ye 26 yasinda transfer oldu. Teknik becerisi ust duzey olmayan ama surekli basarma arzusu cok yuksek olan bir oyuncu oldugu icin oldu bunlar.

Dikkat edersen futbolcular yaslandikca ve fizikleri dustukce bu fiziklerini daha idareli kullanmaya baslarlar. Bu da work rate'in dusmesi demektir. Drogba'nin agresifligi, kararliligi onu zaten mucadele ettirecektir. Ama rakibe basmak icin deli gibi depar atmayacaktir bu work rate sayesinde.

Baski kaldirmak derken? Galiba soguk kanlilik ozelliginden bahsediyorsun.

Drogba'nin bir cok zaman ne kadar gereksiz sutlar cektigini sadece ben gormuyorum herhalde. Baski kaldirmak, yani pressure ozelligi basla. Soguk kanli kalmak baska.

Soguk kanliligi zaten 14 olarak gelmisti. Bu konuda bir degisiklik yapmadik. Benim hatirladigim kadariyla zaten Drogba'nin soguk kanliligi hic bir zaman yuksek olmadi. Chelsea'de oldugu donemde bile.

Bitiricilik ise Movement ile takas edilmis. Yani 12 olan movement yukselmis ve 16 olan bitiricilik dusmus.

Burak oyunda Emenike'den hizli mi? Ya benim gozlerim yanlis goruyor. Veya Emenike'nin hizi, 18+17 = 35, Burak'in hizi ise 15+17 = 32 degil.

Hizdan bahsediyorsak ya hepsine bakacagiz. Veya daha dogrusu acceleration'a bakacagiz cunku oyuncularin ilk 15-20 metresi zaten hizlanma. Futbolda genelde 50-60 metre depar da pek yok zaten.

Tabii bir de isin icinde hizliyken yon degistirebilme var. Burak 13. Emenike 16.

Bunlari biliyorsan neden bu yorum? Bilmiyorsan da neden ahkam kesiyorsun?

Amacım ahkam kesmek değil tabiki ama eğer senin yaptığın gibi işi basite indirgemek durumunda (kaldıki bnmde dikkat çekmek isterdiğim konu bu) Burak'ın hız hızlanma 17-15 Emenike'nin 17-18 yani Burak ile emenike aynı hızda neden emenike 1 sene futboldan uzak kaldığı Burak'ın da çok iyi performans gösterdiği içinmi? bi yorum okumustum bununla ilgili 2 sinin arasında hızlanma konusunda pek bi fark yok die ama bariz olmalı belki emenike için bile 17 ler fazla dır ama Burak için abartı olduğu aşikar bence yani olayı şu şekilde görmek daha mantıklı olabilir senin gibi bu puanlamakların CA larıın neticesinde: her futbolcunun bir özelliği diğeriyle reaksiyona göre etkilişim içinde yani Burak hızla ama başka özelliklerinin düşük olmasında n dolayı hızını tam yansıtamıyor şeklinde mesela senin yaptığın açıklamalardan bnm anladığım (anlışım varsa düzel lütfen) Benim belirmek istediğim ama senin ahkam kesmekle yaftaladığın ana fikir de şu Emenike Burak tan hız hızlanma ve dayanıklılık konusunda daha üstün v bu üstünlük 1-2 değer ile değil bariz bir üstünlükl söz konusu (kaldıki Burak''ın dayanıklılığı Emenike'den +1 üstün) işte bu ztn sadece beni değil herkesi rahatsız eden nokta.

Yoksa senin yorumlarından yola çıkarsak o zmn şöyle bir durum ortaya çıkıyor bilmem izledinmi? Cristiano Ronaldo ile Bolt antreman sonrası yarısıolar. İlk mesefe sahanın boylamasından 2 korner direği arası sonra mesafeyi kısaltarak devam ediolar. Bolt hep 1. ama 30 metre mesafede Ronaldo galip. Şimdi o zmn Bolt'u futbolcu yapsak FM ye eklesek Ronaldo ile bolt'un hız hızlanma dayanıklık verileri nası olurdıu? işte Drogba Burak arasında yapılan kıyaslama sonucu verilen puanlamanın sonucu itibariyle değerlerine yapılan puanlamalara bakıldığında her halde +1 -1 yakın olacak birbirlerine....

Son olarak x maçta şu pozisyonda şu vuruş die tek bir hadiseye indirgemek gibi bir basitliğe gitmeyeceğim sadece şunu açıklamaya çalısacağım Geçen sene TT arenadaki REal Madrid maçında Drogba'nın attığı gol. Vuruş becerisi teknik bitiricilik soğukkanlılık vs her şeyin üzerinde olan bir durum vardı o golde TECRÜBE kaleye sırtını dönüp topukla vurmak. İşte Burak'ta olmayıp ve asla olmayacak özellik tecrübe ve 1. sınıf forvet özelliği kastetiğim bu. İşte böyle bir oyuncu varken Burak gibi Tüm Türk futbol kamuoyunun ayrıca da Avrupa'nın da (zira bu adamın son 2 senedir transferde ismi hep Lazio ile geçior bir ara chelsea devreye girdi) ortak bir fikirde birleştiği ve o fikrinde pek olumlu olmadığı bir adamı. Dünyanın kabul görmüş 1 numaralı menejerlik oyununda şişirilmesi ve kaldı ki Burak'ın oynadığı ligde Emenike Sow Drogba gibi aynı mevkiinin adamlarının bile ÜSTÜNDE olması pek adil durmuyor.

BoMccalebb
21.Ekim.2013, 00:48
Semih Kaya'nın 150 PA olması çok abartı. En fazla 135 olması gereken bi oyuncu. Zaten meydana çıktığından beri iyi oynadığı maç sayıs sınırılıdır. Altyapı ürünü olduğu ve yerli stoper olmadığı için bu kadar göz boyadı. Bunun dışında markaj, top kapma ve denge, çeviklik gibi özellikleri bile fazla. Ben ligde bu kadar kolay çalım yiyen, forvetten darbeyii aldığı an yıkılan bi stoper görmedim.

perpetua
21.Ekim.2013, 00:51
@heartbreaker007
Bolt-Ronaldo ornegi ile baslayalim.
Verdigin ornege dayanarak Ronaldo'nun hizlanmasi Bolt'tan yuksek olurdu.
Ama Bolt'un hizi Ronaldo'dan daha yuksek olurdu.

Bolt'un, Ronaldo'nun cabukluguyla actigi mesafeyi, hiziyla kapatmasi gerekli. Ondan sonra hizi Ronaldo'dan daha yuksek olacak ki daha uzun mesafede Ronaldo'yu geride birakabilsin.

Burak-Emenike ornegine donelim. Ilk 20 metrede Emenike farki actiktan sonra, Burak'in Emenike ile ayni hizda kosuyor olmasi Burak'i Emenike ile bir mesafeyi ayni surede katedebilen bir oyuncu (yani Emenike kadar hizli bir oyuncu) yapmaz.

Dayaniklilik. Emenike neye gore Burak'tan daha dayanikli? Son 3 sezonda mac basina sahada 76-82 dakika kalan surekli depar atan Burak'in dayanikliliginin ayni son 3 sezonda mac basina sahada 55-72 dakika kalan Emenike'den daha yuksek oldugunu nasil olctun?

Daha dengeli desen tamam. Kesinlikle.
Daha cevik. Mutlaka.
Daha guclu. Evet.
Daha cabuk. Evet.

Ama neden sana gore daha dayanikli? Neye gore daha dayanikli?

Emenike Burak'tan cok daha fazla depar attigi icin mi maclarda 90 dakikayi daha az tamamlayabiliyor? Veya cok cok daha eforlu oynadigi icin mi?

Drogba'nin tecrubesinden ve Burak'in tecrubesizliginden (ben daha da ileriye gideyim akilsizligindan) bahsetmissin. Lafim yok. Iste bu yuzden Burak'in zihinsel ozellikleri ile Drogba'nin zihinsel ozellikleri arasinda bir hayli fark var.

Topukla vurarak o golu atmak icin Karar, Ozel Yetenek, Yaraticilik, Konsantrasyon gerekli degil mi? Bunlarin hepsi daha yuksek Drogba'da. O vurusu sadece soguk kanli oldugu icin mi yapti? O an icin verilebilecek en dogru karar oldugu icin (kararlar), onu denemeye egilimi oldugu icin (ozel yetenek), cevre kontrolunu iyi yaptigi icin (yaraticilik), gelen topu iyi takip ettigi icin (konsantrasyon) mi?

Son olarak senden bir sey rica edecegim. Benim icin bir tane Burak, bir tane Sow, bir tane Emenike ve bir tane de Drogba profili hazirlarmisin? Senin profilleri nasil sekillendirecegini gormek istiyorum.

mpaker66
21.Ekim.2013, 02:00
Sizce amrabat'ın hız hızla 15 e 16 az olmamış mı? Amrabat sadece hızı ve dengesi ile oynayan bi oyuncu. Hatırlıyorum geçen sene bi maçta amrabat boşta kalan bi topa ki top 15 metre yoktu 10-15 metre arası açılmıştı ok gibi fırlamıştı. Adam 5-6 metrede iken amrabat almıştı. (Antalya maçı olabilir tam bilmiyorumda). Yani diceğim o ki amrabat hız hızlanma 16 ya 17 yi hakediyor. Teknik te 11 e düşürülebilir.

Bu arada aydın yılmaz'da geçen sene takımda ki koşu yarışmalarında hep 1. oluyormuş. Danny ise ikinci.

Önder HOCA
21.Ekim.2013, 02:50
batalla nın türk olması için gerekli süre 10 sene gözüküyor bunun 5 sene olması lazım değilmi?

perpetua
21.Ekim.2013, 13:43
Sizce amrabat'ın hız hızla 15 e 16 az olmamış mı? Amrabat sadece hızı ve dengesi ile oynayan bi oyuncu. Hatırlıyorum geçen sene bi maçta amrabat boşta kalan bi topa ki top 15 metre yoktu 10-15 metre arası açılmıştı ok gibi fırlamıştı. Adam 5-6 metrede iken amrabat almıştı. (Antalya maçı olabilir tam bilmiyorumda). Yani diceğim o ki amrabat hız hızlanma 16 ya 17 yi hakediyor. Teknik te 11 e düşürülebilir.

Bu arada aydın yılmaz'da geçen sene takımda ki koşu yarışmalarında hep 1. oluyormuş. Danny ise ikinci.

Oyuncu (acc/pace)
Utaka (17/16)
Ahmet Ilhan (16/17)
Serdar Gurler (17/16)
Grosicki (16/16)
Babel (16/16)
Bruma (17/15)
Niasse (16/16)
Aydin Yilmaz (16/16)
Amrabat (16/15)
Kerim Frei (17/14)
Kenan Ozer (16/15)
Viudez (16/14)

Cok buyuk bir sorun gormuyorum Amrabat'in hiz ve hizlanmasinda. Olsa olsa hizlanmasindan dusup hizina ekleme yapilabilir.

perpetua
21.Ekim.2013, 13:44
batalla nın türk olması için gerekli süre 10 sene gözüküyor bunun 5 sene olması lazım değilmi?

Arjantin'i tercih etmis olmasin oyunda?

excellency23
21.Ekim.2013, 15:26
bruma nın hız hızlanma 2 şer puan arttırılabilir. riza maçıydı galiba bi pozisyonda çok net görmüştük ivmelenmesini hızını. flair ve teknik de 2 puan azalabilir. çok hızlı ve dribbling i iyi olduğu için yetenekli gibi duruyor ama aslında değil. çalım atmaya çalışırken ayağına falan dolaştırıyor topu sıkça. off the ball da yüksek geldi ama biraz daha izlemek lazım.

edit: bir de muhammed in güç 2 verilmiş ama kesinlikle değil. erciyes maçında bi savunma oyuncusunu omuzla yıkmıştı, artı bacakları aşırı kaslı yere sağlam basıyor.

QaaN-07
21.Ekim.2013, 17:22
Emre Çolak ve Oğuzhan Salih'ten daha iyi top kapan oyuncularsa benim daha söyleyecek sözüm yok :)

perpetua
21.Ekim.2013, 18:19
Emre Çolak ve Oğuzhan Salih'ten daha iyi top kapan oyuncularsa benim daha söyleyecek sözüm yok :)

Peki o zaman soyleme. :)

midfielder1912
21.Ekim.2013, 19:07
alsancak stadının adının değiştiğini ve 15 ekime kadar bakım nedeniyle kapalı olduğunu atlamışız. DYO Alsancak stadı oldu isim, 15 ekimden önce ksk altay göztepe ve altınordu tüm maçlarını Atatürk stadında oynadılar

perpetua
21.Ekim.2013, 19:34
alsancak stadının adının değiştiğini ve 15 ekime kadar bakım nedeniyle kapalı olduğunu atlamışız. DYO Alsancak stadı oldu isim, 15 ekimden önce ksk altay göztepe ve altınordu tüm maçlarını Atatürk stadında oynadılar

Hallettim. Bu arada yukarida ilginc bir elestiri oldu. Bu sponsor isimlerini kulup ve stat isimlerinde kullanmayalim dusuncesi var. Onu bir tartisalim diger forum'da.

heartbreaker007
21.Ekim.2013, 21:22
@heartbreaker007
Bolt-Ronaldo ornegi ile baslayalim.
Verdigin ornege dayanarak Ronaldo'nun hizlanmasi Bolt'tan yuksek olurdu.
Ama Bolt'un hizi Ronaldo'dan daha yuksek olurdu.

Bolt'un, Ronaldo'nun cabukluguyla actigi mesafeyi, hiziyla kapatmasi gerekli. Ondan sonra hizi Ronaldo'dan daha yuksek olacak ki daha uzun mesafede Ronaldo'yu geride birakabilsin.

Burak-Emenike ornegine donelim. Ilk 20 metrede Emenike farki actiktan sonra, Burak'in Emenike ile ayni hizda kosuyor olmasi Burak'i Emenike ile bir mesafeyi ayni surede katedebilen bir oyuncu (yani Emenike kadar hizli bir oyuncu) yapmaz.

Dayaniklilik. Emenike neye gore Burak'tan daha dayanikli? Son 3 sezonda mac basina sahada 76-82 dakika kalan surekli depar atan Burak'in dayanikliliginin ayni son 3 sezonda mac basina sahada 55-72 dakika kalan Emenike'den daha yuksek oldugunu nasil olctun?

Daha dengeli desen tamam. Kesinlikle.
Daha cevik. Mutlaka.
Daha guclu. Evet.
Daha cabuk. Evet.

Ama neden sana gore daha dayanikli? Neye gore daha dayanikli?

Emenike Burak'tan cok daha fazla depar attigi icin mi maclarda 90 dakikayi daha az tamamlayabiliyor? Veya cok cok daha eforlu oynadigi icin mi?

Drogba'nin tecrubesinden ve Burak'in tecrubesizliginden (ben daha da ileriye gideyim akilsizligindan) bahsetmissin. Lafim yok. Iste bu yuzden Burak'in zihinsel ozellikleri ile Drogba'nin zihinsel ozellikleri arasinda bir hayli fark var.

Topukla vurarak o golu atmak icin Karar, Ozel Yetenek, Yaraticilik, Konsantrasyon gerekli degil mi? Bunlarin hepsi daha yuksek Drogba'da. O vurusu sadece soguk kanli oldugu icin mi yapti? O an icin verilebilecek en dogru karar oldugu icin (kararlar), onu denemeye egilimi oldugu icin (ozel yetenek), cevre kontrolunu iyi yaptigi icin (yaraticilik), gelen topu iyi takip ettigi icin (konsantrasyon) mi?

Son olarak senden bir sey rica edecegim. Benim icin bir tane Burak, bir tane Sow, bir tane Emenike ve bir tane de Drogba profili hazirlarmisin? Senin profilleri nasil sekillendirecegini gormek istiyorum.

Öncelikle şunu belirteyim emenike neden dayanıklı die sormussun. Hafızam kuvvetlidir ama emin olabilmek için maçkolik'in arşivlerinden Emenike'nin Karabükspor maçların tek tek baktım. gerek o zamanki adıyla bank asya da gerekse sonraki sezon turkcell süper ligde bu topçu oynaığı zmn ya 90 dk sahada kalış değiştirildiği zamnda dk 78-80 den önce çıkmamış. AMA spartak kariyerinde belirttiğin gibi 75 lerde ve genellikle ilk değişiklik emenike olmuş. FAKAT bu Emenikenin yorulduğu anlamınamı gelir yoksa Karbük ortlamaları ve 3 temmuz süeci sonrası kaçar gibi yapılan transfer ve emenike nin adaptasyonu vs sebeplerden hocnın memnuniyet durumundan mı kynaklanır? Bnm size belirtmek istediği esas nokta şu evet Burak son 2 yılda çok gelişti fakat bitiricilik konusunda drogba'dan hız konusunda emenike'den daha iyi noktlra gelmedi. Kaldıki burda Drogba'nın yaşının 35 olması Emenike'nin Rusya da beklenenin altında bir perforans göstermesi onların KENDİLERİNE has özelliklerinden bir şey kaybetesi anlamına mı gelior? yanni özzet şu dönemsel olarak çıkış yakalayan formunu ve özelliklerini geliştiren bir oyuncu, üst düzey forvetlerden birinin yaşı itibariyle düşüşe geçmesi handikapıyla daha iyi özelliklere sahip olması anlamına ı gelior?

Bud benden rica ettiğin istek üzerine yaptığım değerlendirmeler:

DROGBA

bitiricilk 18 agresif 17 çeviklik 14
dribling 14 cesaret 18 dayanıklılık 14
ilk kontrol 17 çalışkan 14 denge 18
kafa vuruşu 19 karar verme 16 güç 20
köşe atışı 10 kararlılık 19 hız 12
markaj 7 konsantrsyon18 hızlanma 11
orta yapma 14 liderlik 20 vücut zindeliği 18
pas 15 önsezi 18 zıplama 20
penaltı17 özel yetenek17
serbest vuruş15 pozisyon alma 15
teknik 16 soğukkanlılık16
top kapma 8 takım oyunu 15
uzun şut 15 topsuz alan 15
uzun taç 8 yaratıcılık 14
SOW
bitiricilk 17 agresif 13 çeviklik17
dribling 13 cesaret 16 dayanıklılık18
ilk kontrol 14 çalışkan 16 denge17
kafa vuruşu 17 karar verme15 güç 17
köşe atışı 5 kararlılık 16 hız 15
markaj 5 konaentrsyon14 hızlanma15
orta yapma 13 liderlik 13 vücut zindeliği16
pas 12 önsezi 16 zıplama14
penaltı 16 özel yetenek16
serbest vuruş8 pozisyon alma 12
teknik 13 soğukkanlılık17
top kapma 6 takım oyunu 13
uzun şut 11 topsuz alan 16
uzun taç 6 yaratıcılık 10

BURAK
bitiricilk 14 agresif 10 çeviklik 12
dribling 10 cesaret 11 dayanıklılık 13
ilk kontrol 10 çalışkan 8 denge 12
kafa vuruşu 15 karar verme11 güç 14
köşe atışı 9 kararlılık 13 hız 13
markaj 8 konaentrsyon7 hızlanma 13
orta yapma 10 liderlik 9 vücut zindeliği14
pas 10 önsezi 12 zıplama 16
penaltı14 özel yetenek11
serbest vuruş12 pozisyon alma 7
teknik 11 soğukkanlılık10
top kapma 8 takım oyunu 5
uzun şut 9 topsuz alan 14
uzun taç 4 yaratıcılık 10

Önder HOCA
21.Ekim.2013, 21:36
Arjantin'i tercih etmis olmasin oyunda?

http://k1310.hizliresim.com/1g/p/tt7ms.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://n1310.hizliresim.com/1g/p/tt7nf.png (http://bit.ly/c25MCx)

milli olmamış hiç

heartbreaker007
21.Ekim.2013, 21:38
Hallettim. Bu arada yukarida ilginc bir elestiri oldu. Bu sponsor isimlerini kulup ve stat isimlerinde kullanmayalim dusuncesi var. Onu bir tartisalim diger forum'da.

bildiğim kadarıyla statların isimlerine EKLENEN SPONSOR isimleri UEFA tarafındn kabul görmüor. ama diğer taraftnda bu sponsorlar iyi meblağ ödeyerek kulüplere iyi bir gelir kapsısı oluorlar. işte bu noktada eğer oyun bu detayı işleyerek yapıosa(yani STAT İSİMİNE SPONSORLUK ANLAŞMASI ŞEKLİNDE) bence isim kullanımı oyuna şu şekilde yansıtılmalı lig maçında sponsorlu isim uefa yada milli maçlarda normal isim şeklinde

eğer bu gelir kalemi detaya inmeden sadece sponsorluk anlaşması düzeyindeyse o zmn kullananında bir anlamı yok düşüncesindeyim zira ilk paragrafta belirttiğim duru çok kapsmlı ve gerçek hayatta yaşanan durum ama eğer bunu oyuna entegre etesi zor ise direk UEFA mantığında gitmek daha uygun duruor

perpetua
21.Ekim.2013, 22:21
Öncelikle şunu belirteyim emenike neden dayanıklı die sormussun. Hafızam kuvvetlidir ama emin olabilmek için maçkolik'in arşivlerinden Emenike'nin Karabükspor maçların tek tek baktım. gerek o zamanki adıyla bank asya da gerekse sonraki sezon turkcell süper ligde bu topçu oynaığı zmn ya 90 dk sahada kalış değiştirildiği zamnda dk 78-80 den önce çıkmamış. AMA spartak kariyerinde belirttiğin gibi 75 lerde ve genellikle ilk değişiklik emenike olmuş. FAKAT bu Emenikenin yorulduğu anlamınamı gelir yoksa Karbük ortlamaları ve 3 temmuz süeci sonrası kaçar gibi yapılan transfer ve emenike nin adaptasyonu vs sebeplerden hocnın memnuniyet durumundan mı kynaklanır? Bnm size belirtmek istediği esas nokta şu evet Burak son 2 yılda çok gelişti fakat bitiricilik konusunda drogba'dan hız konusunda emenike'den daha iyi noktlra gelmedi. Kaldıki burda Drogba'nın yaşının 35 olması Emenike'nin Rusya da beklenenin altında bir perforans göstermesi onların KENDİLERİNE has özelliklerinden bir şey kaybetesi anlamına mı gelior? yanni özzet şu dönemsel olarak çıkış yakalayan formunu ve özelliklerini geliştiren bir oyuncu, üst düzey forvetlerden birinin yaşı itibariyle düşüşe geçmesi handikapıyla daha iyi özelliklere sahip olması anlamına ı gelior?

Bud benden rica ettiğin istek üzerine yaptığım değerlendirmeler:

DROGBA

bitiricilk 18 agresif 17 çeviklik 14
dribling 14 cesaret 18 dayanıklılık 14
ilk kontrol 17 çalışkan 14 denge 18
kafa vuruşu 19 karar verme 16 güç 20
köşe atışı 10 kararlılık 19 hız 12
markaj 7 konsantrsyon18 hızlanma 11
orta yapma 14 liderlik 20 vücut zindeliği 18
pas 15 önsezi 18 zıplama 20
penaltı17 özel yetenek17
serbest vuruş15 pozisyon alma 15
teknik 16 soğukkanlılık16
top kapma 8 takım oyunu 15
uzun şut 15 topsuz alan 15
uzun taç 8 yaratıcılık 14
SOW
bitiricilk 17 agresif 13 çeviklik17
dribling 13 cesaret 16 dayanıklılık18
ilk kontrol 14 çalışkan 16 denge17
kafa vuruşu 17 karar verme15 güç 17
köşe atışı 5 kararlılık 16 hız 15
markaj 5 konaentrsyon14 hızlanma15
orta yapma 13 liderlik 13 vücut zindeliği16
pas 12 önsezi 16 zıplama14
penaltı 16 özel yetenek16
serbest vuruş8 pozisyon alma 12
teknik 13 soğukkanlılık17
top kapma 6 takım oyunu 13
uzun şut 11 topsuz alan 16
uzun taç 6 yaratıcılık 10

BURAK
bitiricilk 14 agresif 10 çeviklik 12
dribling 10 cesaret 11 dayanıklılık 13
ilk kontrol 10 çalışkan 8 denge 12
kafa vuruşu 15 karar verme11 güç 14
köşe atışı 9 kararlılık 13 hız 13
markaj 8 konaentrsyon7 hızlanma 13
orta yapma 10 liderlik 9 vücut zindeliği14
pas 10 önsezi 12 zıplama 16
penaltı14 özel yetenek11
serbest vuruş12 pozisyon alma 7
teknik 11 soğukkanlılık10
top kapma 8 takım oyunu 5
uzun şut 9 topsuz alan 14
uzun taç 4 yaratıcılık 10

Emenike Dayaniklilik: Karabukspor'da oynadigi donemden beri 3 yil gecti. Uzerinden iki tane ciddi sakatlik gecti. Bununla beraber bir oyuncunun dayanikliliginin dusmesi sozkonusu olamaz mi?

Bu arada hazirladigin profiller icin tesekkur ederim.

Ilk olarak hazirladigin Burak profiline uygun olan CA degeri 115. Yani bu ozellikler Burak'i su anda dunyadaki en iyi 1317. santrafor yapiyor (veya Super Lig'in 34. en iyi santraforu).

Yani asagi yukari Semih Senturk'un su anki seviyesinde.

Sow'un profiline uygun olan CA degeri ise 168. Yani bu ozlelliker Sow'u su anda dunyadaki en iyi 10. santrafor yapiyor.

Asagi yukari Suarez ve Higuain'in seviyesinde. Balotelli ve Lavezzi'nin biraz uzerinde. Demba Ba, Edin Dzeko, Roberto Soldado, Mario Mandzukic'in bir hayli uzerinde.

Drogba'nin profiline uygun olan CA degeri de 178. Yani bu ozellikler Drogba'yi su anda dunyadaki en iyi 2. santrafor yapiyor.

Van Persie'nin hemen ardindan.

Bu profilleri neden yapmani rica ettigimi saniyorum bu yazdiklarimdan sonra cozumlemissindir.

heartbreaker007
22.Ekim.2013, 01:44
@perpetua

evet kesinlikle şu anda daha iyi anladım emin olabilirsin gerçekten :)

Sow yada Drogba belki fazla abartı olmuş oyun içindeki CA değerleri devreye girince ama şundan ben eminimki ztn bu tatlı münazaramızında sebebi Burak Yılmaz en azından bnm gözümdeki değere göre yerine oturmuş sadece Süper ligimizde adam gib forvet alternatifleri olmadığı için Türki'yenin en iyi forveti gibi duruyor. AMa belirttiğim gibi kamu oyunun(sadece Türk spor kamu oyu dfeğil avrupa'yı kastediyorum) dönem dönem bir ilginçlik yada şapkadan tavşan çıkarma aksiyonlarına girmek adına şişirtilen topçular var ya işte Burak onlardan birisi yani kimi oyuncu vardır ismini duyurur sonra o çizgide devam eder efsane olur kimisi vardır yıldızı parlar sonra olmadı dersin yıldız adayıydı alt lig topçusu olur. İşte o kadar kötü bir lig ve paralelindeki kötü milli takımda bir oyuncu parladı oda Burak Yılmaz oldu. Mesela istatistik anlamında Burak'ın yaptığı çıkışı atıorum orta saha mevkiinde Selçuk yapsa ve değerleri yüksek olsa(ilkay kadar iyi bile olsa) Burak Yılmaz'ın bu dereceleri kadar tepki çekmezdi die düşünüorum. Ama Kötü bir BJK ve FB kariyerinden sonra Türk futbolunun düşüşegeçtiği bir dönemde önce Trabzon ardından GS periyodunda bir çıkış yakalaması kaldıki o çıkışıda malum nispeten kolay rakiplere karşı oynan maçlarda yakalaması birden Burak Yılmaz'ı HAKAN ŞÜKÜR seviyesine getirdi. Goal.com gitti 20. sıraya soktu bu kazma die nitelendirilecek futbolcuyu(kaldıki aynı listewde Nijeryalı ve profesyonel lisansa sahip olmayan bir topçu da var adını unuttum)

Eğer ki bnm Burak için verdiğim değerlerin karşılığında FM nin sistemindeki CA hesaplamalarında düşükse tamam belki dünyanın 1317. si olmasın ama ilk 100 e 90 lardan girsin ve kesinlikle Sow Drogba hatta Umut'un bile altında kalsın ztn çünkü değeri bu. Bunun için verdiğim mücadelede Burak Yılmaz'a karşı antipatimden değil sadece resmin genelinde bir oyuncunun, belli bir dönemde kaldıki aynı dönemde oynadığı ülkenin genel olarak futbol kalitesi ve politikaları tartışılırken aslında ortalama bir performans gösterirken bunu süper harika çok iyi laflarıyla süsleyip bir yıldız bir star yaratma çabasının içine girilmesi çabası içinde olunduğunu hissetmem di yoksa araştırmacıların çoğu Galatasaray'lı ee haliyle Burak'ta abartı yapmıssınız bu böyle olurmu die bir serzenişim yoktu olamazda ztn.

Umarım sende benim bu konuda ısrarcı olmamın sebebini anlamıssındır....

perpetua
22.Ekim.2013, 10:57
Bir kac not:

Hakan Sukur kariyerinin zirvesinde CA olarak 160-165 civari bir seviyedeydi. Burak'in ondan en az bir gomlek dusuk yapilmis oldugunu gozardi etmeyelim.

Burak'in bir cok kisiye antipatik geldigine suphem yok. Gecen sene de yazmstim, bu sene de fikrim degismedi. Ben de bir Burak hayrani degilim. Futbolunun, ozelliklerine bakarak gorebilecegin gibi, tek boyutlu oldugunu dusunuyorum. Ama hayrani olmak/olmamak baska, yapabildiklerini gormemek baska.

Burak'i top hakimiyeti iyi olan bir oyuncu yapmis olsak elestirilere katilacagim. Veya Burak'i oyunu zekasiyla oynayan bir oyuncu yapmis olsak, o zaman da katilacagim. Ama boyle bir oyuncu da yapmamisiz.

Bana gore Burak'in profiline gelen elestirilerin cogunlugu Burak'tan insanlarin hoslanmamasindan kaynaklaniyor. Oyun icindeki hareketleriyle antipatik bir yapiya sahip oldugu icin muhtemelen. Bir cok kisi bence hikayelerde veya fimlerdeki kotu adam olarak goruyor Burak'i. Daha sicak bakanlar ise bir antikahraman olarak goruyor. Bu da Burak mevzusu acildiginda bir cok kisinin sert goruslere sahip olmasina neden oluyor.

Senin muhtemelen daha cok saygi duydugun, daha fazla kahraman ozellikleri barindiran Selcuk icin yazdiklarin da, yorumlarin oyuncularin iyi yaptiklari ve kotu yaptiklari uzerinden degil oyunculari sevmek veya sevmemek hislerinin uzerine insa edildigini gosteriyor. Iyi yaptiklari kucumseniyor. Kotu yaptiklari da abartiliyor.

Ote yandan kahraman olarak gorunenlerin iyi yaptiklari abartilirken, kotu yaptiklari da gozardi ediliyor. Salih basliginda cabuklugunun ve savunma hamlelerinin yukseltilmesini istemek gibi. Selcuk, Ilkay kalitesinde olsa daha az tepki ceker demenin de kaynaginda bence bu yatiyor.

Burak'in en iyi yaptigi savunma arkasina kosulari bile elestirilir hale geldi. Tabii bunun sorumlusu da Burak. Mac icinde Umut gibi mucadele etse ve surekli ayakta kalmaya calissa herkesin hayran oldugu bir oyuncu olacak. Ama Burak bu degil. Burak'in bu olmamasinin da bitiriciligi veya dayanikliligi veya topsuz kosulariyla alakasi yok.

Arastirmacilarin bu kahraman, antikahraman veya kotu adam hislerini bir kenara birakarak davranmasi daha dogru. Zaten bir oyuncunun kahraman, antikahraman veya kotu adam'in sahip olmasi gerken kisisel ozellikleri de belirleyebiliyoruz. Oyuncu ozelliklerinde aslolan mac icinde neler yapabildigi ve yapamadigi.

Benim oyunda gordugum Burak, oyunda savunmacilarin ikili mucadeleye girmedigi durumlar disinda, gayet gercekci bir Burak. Gerek top ona geldikten sonra ben simdi ne yapacagim der gibi duraksamasi. Gerek garip acilardan sut denemesi. Gerek savunma arkasina yaptigi kosular ve gol vuruslari.

Önder HOCA
22.Ekim.2013, 12:02
burak yılmaz albert riera ve felipe melonun dirtness ları bence çok çok düşük kalmış geçen sene rakibinin üstüne zıplayan bileğine basan riera nın dirtnessı 15, çoğu pozisyonda rakibini geçmek için kollarını kullanan bunlarda çoğu zaman rakibinin yüzüne vuran burak yılmaz ın dirtnessı 12, melonununda 13, gerçi emreninde 13 bunlar bana düşük geldi.hasan ali kaldırım'ınkide 13 buda yüksek, semih şentürk'ünkide 17

perpetua
22.Ekim.2013, 12:59
burak yılmaz albert riera ve felipe melonun dirtness ları bence çok çok düşük kalmış geçen sene rakibinin üstüne zıplayan bileğine basan riera nın dirtnessı 15, çoğu pozisyonda rakibini geçmek için kollarını kullanan bunlarda çoğu zaman rakibinin yüzüne vuran burak yılmaz ın dirtnessı 12, melonununda 13, gerçi emreninde 13 bunlar bana düşük geldi.hasan ali kaldırım'ınkide 13 buda yüksek, semih şentürk'ünkide 17

Oyuncularin aldigi kartlari dengelemek icin biraz duzenleme yapildi bu konuda. Degerler bu nedenle bu sekilde.

di canio
22.Ekim.2013, 13:04
Oyuncularin aldigi kartlari dengelemek icin biraz duzenleme yapildi bu konuda. Degerler bu nedenle bu sekilde.

Aldığı karta göre değerlendirmek sağlıklı olur mu? Kasten ayağa basan, tekme atan, rakiple, hakemle didişip duran ama nedense kart görmeyen oyuncular da var. Ligimizde görmüyorlar ama bunları Avrupa'da yapsalar kaçamazlar, yapıyorlar kaçamıyorlar karttan.

perpetua
22.Ekim.2013, 13:51
Aldığı karta göre değerlendirmek sağlıklı olur mu? Kasten ayağa basan, tekme atan, rakiple, hakemle didişip duran ama nedense kart görmeyen oyuncular da var. Ligimizde görmüyorlar ama bunları Avrupa'da yapsalar kaçamazlar, yapıyorlar kaçamıyorlar karttan.

Sonucta oyunun bir dengesi var bu konuda. Yani sezonda 6-7 kart goren adam oyunda yuksek dirtiness verdigimiz icin 15-16 tane goruyorsa ve bu hakemlerden bagimsizsa (yani hakem degerlerini degistirsek de fark etmiyorsa), demek ki bizim dirtiness verme skalamizda bir sorun vardir. :)

Bu skalada sorun olmasi da genelde cogu oyuncuya veritabaninin genelinde dusuk dirtiness degerleri verilmesi. Bu nedenle de mac motoru dengelenirken kart sayisi gercekci olsun diye kartlarin daha kolay cikmasinin saglanmasi. Tabii bu durumda yanan biz dirtiness'i yuksek verenler oluyoruz. Butun veritabaninin dirtiness degerleri degissin diye ugrastik ama olacak gibi degil. Bu durumda biz genele uymak zorunda kaldik.

gzbjk
22.Ekim.2013, 15:09
http://s1310.hizliresim.com/1g/m/tr6kv.png

Burda kocaman kıpkırmızı kare içine almışım bak bakıyım ne yazıyor orda

"LİG ŞAMPİYONLUĞU OLARAK KABUL EDİLMEDİĞİNİ"

TFF resmi sitedir hatası yoktur, tüm bilgiler doğrudur diyorsan;
Galatasaray stadyumu 52600 kişi görünüyor sitede
Ama gerçekte olan 52695dir. (Sayıyı tam hatırlamıyor olabilirim, ama 52600 olmadığını kesinlikle biliyorum :))

Buda = TFF Resmi Sitesi her bilgiyi doğru vermiyor

Bu kadar olmaz arkadaş ya.Resmi olarak 13 Türkiye Şampiyonluğu olan bir kulübün başarısı neden gösterilmemek için bu kadar diretilir çok ilginç.Oyuna o kazanılan 2 Federasyon kupasının Türkiye şampiyonluğu olarak sayıldığını belirtmek çok mu zor.O sayıyı 13 olarak göstermemek için ne kadar direttiniz.Federasyonun resmi sayılarını bile kabul etmiyorsunuz bu kadar olmaz ya.Git gide güveninizi kaybediyorsunuz bir şey değil.

Önder HOCA
22.Ekim.2013, 19:50
Bu kadar olmaz arkadaş ya.Resmi olarak 13 Türkiye Şampiyonluğu olan bir kulübün başarısı neden gösterilmemek için bu kadar diretilir çok ilginç.Oyuna o kazanılan 2 Federasyon kupasının Türkiye şampiyonluğu olarak sayıldığını belirtmek çok mu zor.O sayıyı 13 olarak göstermemek için ne kadar direttiniz.Federasyonun resmi sayılarını bile kabul etmiyorsunuz bu kadar olmaz ya.Git gide güveninizi kaybediyorsunuz bir şey değil.

sen anlamıyorsun biz anlamıyoruz 4 gündür bıkmadın mı ? senin haricinde şurda itiraz eden hiç bir bjk li yok neden acaba

cureshot
22.Ekim.2013, 21:30
İlginç olanı Futbol Federasyonu bu şekilde açıkladı deniliyor haberde, yani asıl resmi olanı o. :)

heartbreaker007
22.Ekim.2013, 22:05
Bir kac not:

Hakan Sukur kariyerinin zirvesinde CA olarak 160-165 civari bir seviyedeydi. Burak'in ondan en az bir gomlek dusuk yapilmis oldugunu gozardi etmeyelim.

Burak'in bir cok kisiye antipatik geldigine suphem yok. Gecen sene de yazmstim, bu sene de fikrim degismedi. Ben de bir Burak hayrani degilim. Futbolunun, ozelliklerine bakarak gorebilecegin gibi, tek boyutlu oldugunu dusunuyorum. Ama hayrani olmak/olmamak baska, yapabildiklerini gormemek baska.

Burak'i top hakimiyeti iyi olan bir oyuncu yapmis olsak elestirilere katilacagim. Veya Burak'i oyunu zekasiyla oynayan bir oyuncu yapmis olsak, o zaman da katilacagim. Ama boyle bir oyuncu da yapmamisiz.

Bana gore Burak'in profiline gelen elestirilerin cogunlugu Burak'tan insanlarin hoslanmamasindan kaynaklaniyor. Oyun icindeki hareketleriyle antipatik bir yapiya sahip oldugu icin muhtemelen. Bir cok kisi bence hikayelerde veya fimlerdeki kotu adam olarak goruyor Burak'i. Daha sicak bakanlar ise bir antikahraman olarak goruyor. Bu da Burak mevzusu acildiginda bir cok kisinin sert goruslere sahip olmasina neden oluyor.

Senin muhtemelen daha cok saygi duydugun, daha fazla kahraman ozellikleri barindiran Selcuk icin yazdiklarin da, yorumlarin oyuncularin iyi yaptiklari ve kotu yaptiklari uzerinden degil oyunculari sevmek veya sevmemek hislerinin uzerine insa edildigini gosteriyor. Iyi yaptiklari kucumseniyor. Kotu yaptiklari da abartiliyor.

Ote yandan kahraman olarak gorunenlerin iyi yaptiklari abartilirken, kotu yaptiklari da gozardi ediliyor. Salih basliginda cabuklugunun ve savunma hamlelerinin yukseltilmesini istemek gibi. Selcuk, Ilkay kalitesinde olsa daha az tepki ceker demenin de kaynaginda bence bu yatiyor.

Burak'in en iyi yaptigi savunma arkasina kosulari bile elestirilir hale geldi. Tabii bunun sorumlusu da Burak. Mac icinde Umut gibi mucadele etse ve surekli ayakta kalmaya calissa herkesin hayran oldugu bir oyuncu olacak. Ama Burak bu degil. Burak'in bu olmamasinin da bitiriciligi veya dayanikliligi veya topsuz kosulariyla alakasi yok.

Arastirmacilarin bu kahraman, antikahraman veya kotu adam hislerini bir kenara birakarak davranmasi daha dogru. Zaten bir oyuncunun kahraman, antikahraman veya kotu adam'in sahip olmasi gerken kisisel ozellikleri de belirleyebiliyoruz. Oyuncu ozelliklerinde aslolan mac icinde neler yapabildigi ve yapamadigi.

Benim oyunda gordugum Burak, oyunda savunmacilarin ikili mucadeleye girmedigi durumlar disinda, gayet gercekci bir Burak. Gerek top ona geldikten sonra ben simdi ne yapacagim der gibi duraksamasi. Gerek garip acilardan sut denemesi. Gerek savunma arkasina yaptigi kosular ve gol vuruslari.

Benim Burak Yılmaz'a antipatimin olmasının sebebi yeşil zemin içindeki tavırlarıyla ilgili değil di Bence gerçek anlamda futbol üzerinden eleştiren kişilerde Burak Yılmaz'ı tavır hareketlerinden dolayı eleştirmiolardır. Ztn onu eleştirilen dönem Beşiktaş'ta Ronaldo gibi tozluklarını en yukarı çekip 7 numarayı giyip kendini sağ kanada attığında eleştirilmiş çoktan notu da almıştı. Özenti kendine has bi duruşu ve karakteri olayan. Galatasaray'a geldiğinde ünlü golcülerin sevinçlerini taklit etmesi fln ben Bunları Burak'ta geçtim ztn dedim ya adam BJK de ne olduğunu gösterdi.

Selçuk örneğine gelince, Selçuk inan Manisa'da oynamış rüştünü ispatlamış Trabzon'a gitmiş orda da bu performansını devam ettirmiş. Galatasaray'da ilk senesi iyi 2. senesi vasatın biraz üstünde bir performans göstermiş bu sene kayıp başladı ama en azından mazisinde başarı var Ama bunların ötesinde milli takım havuzunda orta saha mevkiinde ki kaliteli alternatiflerinin yanında kariyerindeki başarılı oyunu, onu Türkiye'nin en iyi orta saha oyuncusu yapmayı hak ettirir ve bu bakış açısından Selçuk inan bunu hak eder.

Peki ya Burak Yılmaz Milli takım havuzunda ztn 2 forvet var biri Umut biri Burak yani bi alternatifi yok. Peki bunun sebebi Burak Yılmaz'ın Hakan Şükür meziyetlerine yakın olması mı yoksa Türkiye'se bu 2 forvetin yanına yazılacak 3. bir forvetin olmaması mI? peki Burak Yılmaz'ın meziyetleri bu kadar üst düzey topçu sınıfına girebilecek kadar yüksek mi? Bence Burak Yılmaz'ın başarısının arkasında saha içinde olumlu yaptığı şeyler yatmıo sadece iyi takımlarda oynaa fırsatı bulan ortalama bir forvetin meziyetlerine sahip, yerli kontejanından yararlanan bir forvet. Mesela tartışmaya yeni bir boyut katmak istemem o yüzden sadece belirtip geçicem, Semih KAya da aynı şekilde yerli kontejanı sayesinde yer bulan bir defans oyuncusu ama o ortalama bir defans oyuncusu meziiyetlerine bile sahip değil ama iyi bir orta sahanın arkasında kalan yerli kontehanından sahada yer bulan defans. Burak ta aynısının ileri uçta yer bulan forvet.

Hatırlarmısın bilmem bir ara Zafer Biryol vardı Göztepe fln derken Fenerbahçe'ye transfer oldu. gösterdiği bir performans vardı iyi adlandırılabilecek. yada bir ara Hasan vardı yine Göztepe Diyarbakırspor da fln oynadı. onlar mesela hep orta sınıf forvetti çünkü oynadıkları dönemde Hakan Şükür İlhan Mansız Arif Erdem Ümit Karan gibi forvetler vardı ve Bu Zafer Hasan ve bu tarz isimler 2. sınıf forvetti. Burak ta aslında bunlar gibi 2. sınıf bir forvet. Ama ZAfer Biryolların Hasan Özerlerin şansızlıkları(yani o dönem iyi yerli forvetlerin çokluğu) Burak'ın şansı oldu çünkü yok yerli bir forvet yok malesef.

Belki uzatarak sıktım seni ve mesgul ettim foruu özür dilerim ama gerçekten birisinin saha içindeki hareketlerine bakarak sadece ön yargılı davranacak birisi değilim. Kaldıki Burak Yılmaz'ı izlerken yaptığı saçmalıklardan değil bu eleştirileri oyuna kattığı oyunun seyrini değiştirecek bir şey yapmamasına rağmen yani performansı ortalama iken. Ortalamanın üstündeki bir orta saha ve şans faktörü sayesinde(Trabzon orta sahası FAtih Terim faktörü) bir anda avrupa'nın en iyiler listesine girmesi, profillerinin tüm oyunlarda(sırasıyla pes fifa en son da son kale fm) hakettiğinin kat kat üstünde olması. Ya ben futboldan anlamıorum ya da ben Burak Yılmaz die başka birini mi izliorum noktasına getirdi işi. sonuç olarak belirttiğim gibi onun en büyük şansı tek olması ama o da çok iyi olduğundan değil ikamelerinin çok çok kötü olması.

heartbreaker007
22.Ekim.2013, 22:17
sen anlamıyorsun biz anlamıyoruz 4 gündür bıkmadın mı ? senin haricinde şurda itiraz eden hiç bir bjk li yok neden acaba

arkadaş ya yaş olarak ufak bu yüzden de heyecanına yenik düşüp iyi analiz yapamıor. Yada aşırı fanatik yani ne desek boş

Federasyonun yaptığı açıklamada gizli aslında her şey. Resmi olarak kabul edilmez ama sayı hesabı olarak görülebilir

Nedir bu yıldız hesabı peki bu hesapta bunun söylenmesinin sebebi ne BJK dısarda kalmasın onlarda bu rekabetin içinde ucundan kıyısında kalsın. Yoksa bu iş FB GS arasında kalacak BJK iyice dışarda kalcak 2 büyük muhabatine inecek dolayısıyla işler kızışacak. işte olaylar böyle olmasın die federasyon tabiri yerindeyse gazını almak için sayı hesabıyla olayı geçişrtirdi. ama tabi aslında bir açık var burda yani sayı hesabı ne demek bir şampiyonluk eğer tescillendiyse resmidir ve sayılmalıdır elbette ama olay yıldız hesabına dönünce yani laçkalaşınca iş tartışmaya bile gerek duyulmadan kapandı.Ama herhalde arkadaşın içindeki ateş hala közlenmemiş çünkü olaya başka açıdan bakıo oda yazımın basındaki sebeplerden. Çünkü artık bunun muhabeti en saçma spor programlarında bile geçmior

ogsusam11
22.Ekim.2013, 22:40
birsey soylemeden gecemeyecegim, alper potuk'un butun coach reportlarında advanced playmaker(oyun kurucu sanırım turkcesi) rolünde en iyi verimi verecegi yazıyor.

Fenerbahce ortasahasında oyıun kurabılecek en son adam heralde. :) Bazı özelliklerinde oynama yapılarak box-to-box veya central midfielder seklinde iyi hale getirilebilir.

Zaman geçtikçe otomatik olarak boxtobox olur diyosanız o ayrı.

gzbjk
22.Ekim.2013, 23:48

Konu anlamak veya anlamamak değil ortada bir haksızlık var ve bu durum beni çıldırtıyor.Ne yaşım küçük ne de fanatik bir insanım.Bu durumdan dolayı oyundan bile zevk alamıyorum.

gzbjk
22.Ekim.2013, 23:49
arkadaş ya yaş olarak ufak bu yüzden de heyecanına yenik düşüp iyi analiz yapamıor. Yada aşırı fanatik yani ne desek boş

Federasyonun yaptığı açıklamada gizli aslında her şey. Resmi olarak kabul edilmez ama sayı hesabı olarak görülebilir

Nedir bu yıldız hesabı peki bu hesapta bunun söylenmesinin sebebi ne BJK dısarda kalmasın onlarda bu rekabetin içinde ucundan kıyısında kalsın. Yoksa bu iş FB GS arasında kalacak BJK iyice dışarda kalcak 2 büyük muhabatine inecek dolayısıyla işler kızışacak. işte olaylar böyle olmasın die federasyon tabiri yerindeyse gazını almak için sayı hesabıyla olayı geçişrtirdi. ama tabi aslında bir açık var burda yani sayı hesabı ne demek bir şampiyonluk eğer tescillendiyse resmidir ve sayılmalıdır elbette ama olay yıldız hesabına dönünce yani laçkalaşınca iş tartışmaya bile gerek duyulmadan kapandı.Ama herhalde arkadaşın içindeki ateş hala közlenmemiş çünkü olaya başka açıdan bakıo oda yazımın basındaki sebeplerden. Çünkü artık bunun muhabeti en saçma spor programlarında bile geçmior

Arkadaşım yaşım küçük değil ve de fanatik bir insan değilim.Ortada haksızlık olduğunu düşünüyorum bu durum oyundan zevk almamı bile zorlaştırıyor.Umarım biran önce oyuna yıldız hesabı gelirde tartışma son bulur.

perpetua
23.Ekim.2013, 00:01
birsey soylemeden gecemeyecegim, alper potuk'un butun coach reportlarında advanced playmaker(oyun kurucu sanırım turkcesi) rolünde en iyi verimi verecegi yazıyor.

Fenerbahce ortasahasında oyıun kurabılecek en son adam heralde. :) Bazı özelliklerinde oynama yapılarak box-to-box veya central midfielder seklinde iyi hale getirilebilir.

Zaman geçtikçe otomatik olarak boxtobox olur diyosanız o ayrı.

Advanced playmaker'i yanlis tanidigin icin olsa gerek. Bu rolun en onemli meziyeti dikine gidebilmek (bilhassa attack gorevi olan). Yaraticilik da onemli ama dripling ve flair de. Adi playmaker diye savunma yapmaz da demek degil tabii.

Box-to-box hem savunmanin onunde rakip AMC'ye baski yapan, hem de rakip ceza alani icine girerek bitirici olan. Gerektiginde dripling yapan, geretiginde pas yapan bir oyuncu. Hic bir ozelligi cok iyi olmak zorunda degil ama cok dayanikli olmak zorunda.

Central midfielder ise daha cok uzaktan sutlarla tehlikeli olan, genelde daha basit oynayan bir oyuncu.

Gerci oyunda asistanlar oyuncu rollerini cok kotu tavsiye ettigi icin bunlara hic bakmamayi daha cok tavsiye ederim.

perpetua
23.Ekim.2013, 01:08
Benim Burak Yılmaz'a antipatimin olmasının sebebi yeşil zemin içindeki tavırlarıyla ilgili değil di Bence gerçek anlamda futbol üzerinden eleştiren kişilerde Burak Yılmaz'ı tavır hareketlerinden dolayı eleştirmiolardır. Ztn onu eleştirilen dönem Beşiktaş'ta Ronaldo gibi tozluklarını en yukarı çekip 7 numarayı giyip kendini sağ kanada attığında eleştirilmiş çoktan notu da almıştı. Özenti kendine has bi duruşu ve karakteri olayan. Galatasaray'a geldiğinde ünlü golcülerin sevinçlerini taklit etmesi fln ben Bunları Burak'ta geçtim ztn dedim ya adam BJK de ne olduğunu gösterdi.

Selçuk örneğine gelince, Selçuk inan Manisa'da oynamış rüştünü ispatlamış Trabzon'a gitmiş orda da bu performansını devam ettirmiş. Galatasaray'da ilk senesi iyi 2. senesi vasatın biraz üstünde bir performans göstermiş bu sene kayıp başladı ama en azından mazisinde başarı var Ama bunların ötesinde milli takım havuzunda orta saha mevkiinde ki kaliteli alternatiflerinin yanında kariyerindeki başarılı oyunu, onu Türkiye'nin en iyi orta saha oyuncusu yapmayı hak ettirir ve bu bakış açısından Selçuk inan bunu hak eder.

Peki ya Burak Yılmaz Milli takım havuzunda ztn 2 forvet var biri Umut biri Burak yani bi alternatifi yok. Peki bunun sebebi Burak Yılmaz'ın Hakan Şükür meziyetlerine yakın olması mı yoksa Türkiye'se bu 2 forvetin yanına yazılacak 3. bir forvetin olmaması mI? peki Burak Yılmaz'ın meziyetleri bu kadar üst düzey topçu sınıfına girebilecek kadar yüksek mi? Bence Burak Yılmaz'ın başarısının arkasında saha içinde olumlu yaptığı şeyler yatmıo sadece iyi takımlarda oynaa fırsatı bulan ortalama bir forvetin meziyetlerine sahip, yerli kontejanından yararlanan bir forvet. Mesela tartışmaya yeni bir boyut katmak istemem o yüzden sadece belirtip geçicem, Semih KAya da aynı şekilde yerli kontejanı sayesinde yer bulan bir defans oyuncusu ama o ortalama bir defans oyuncusu meziiyetlerine bile sahip değil ama iyi bir orta sahanın arkasında kalan yerli kontehanından sahada yer bulan defans. Burak ta aynısının ileri uçta yer bulan forvet.

Hatırlarmısın bilmem bir ara Zafer Biryol vardı Göztepe fln derken Fenerbahçe'ye transfer oldu. gösterdiği bir performans vardı iyi adlandırılabilecek. yada bir ara Hasan vardı yine Göztepe Diyarbakırspor da fln oynadı. onlar mesela hep orta sınıf forvetti çünkü oynadıkları dönemde Hakan Şükür İlhan Mansız Arif Erdem Ümit Karan gibi forvetler vardı ve Bu Zafer Hasan ve bu tarz isimler 2. sınıf forvetti. Burak ta aslında bunlar gibi 2. sınıf bir forvet. Ama ZAfer Biryolların Hasan Özerlerin şansızlıkları(yani o dönem iyi yerli forvetlerin çokluğu) Burak'ın şansı oldu çünkü yok yerli bir forvet yok malesef.

Belki uzatarak sıktım seni ve mesgul ettim foruu özür dilerim ama gerçekten birisinin saha içindeki hareketlerine bakarak sadece ön yargılı davranacak birisi değilim. Kaldıki Burak Yılmaz'ı izlerken yaptığı saçmalıklardan değil bu eleştirileri oyuna kattığı oyunun seyrini değiştirecek bir şey yapmamasına rağmen yani performansı ortalama iken. Ortalamanın üstündeki bir orta saha ve şans faktörü sayesinde(Trabzon orta sahası FAtih Terim faktörü) bir anda avrupa'nın en iyiler listesine girmesi, profillerinin tüm oyunlarda(sırasıyla pes fifa en son da son kale fm) hakettiğinin kat kat üstünde olması. Ya ben futboldan anlamıorum ya da ben Burak Yılmaz die başka birini mi izliorum noktasına getirdi işi. sonuç olarak belirttiğim gibi onun en büyük şansı tek olması ama o da çok iyi olduğundan değil ikamelerinin çok çok kötü olması.

Burak'in cok iyi oldugunu dusunsek saniyorum farkli bir seviyede olurdu. Hem ozellik, ve tabii hem de CA olarak.

Zafer Biryol karsilastirmasi ilginc olmus. Bir bucuk sezon parlayip sonra cok sert dusen bir oyuncu olmasinin disinda, hic bir zaman premier lig, fransa ligi vs. deneyimli, hatta defalarca milli olmus oyunculara karsi oynamamis bir oyuncu degil mi Zafer? Veya Hasan Ozer? O donemde finansal zorluklarla bogusan savunmayi tamamen yerlilerle kurulmus, kadrosunda 2 yabanci oyuncu olan ve o sezon kume dusen Adanaspor'a atilan 4 gol ile mi Zafer Biryol'u onemli golcu sinifina sokacagiz? Veya neden gozde buyutuldu acaba?

Gokhan Unal bir ara 140 CA'ya sahipti 25 gol ile gol krali oldugunda ama bu kadar tepki cekmedi.
Semih Senturk 17 gol ile gol krali oldugunda 147 CA almisti. Hatta o donemde neden 160 degil veya Klose'den farki ne diyenleri de animsiyorum.
Niang 155 CA ile bizim ligimizde 15 gol atti. Arkasinda zayif bir orta saha da yoktu. Alex, Emre, Christian. Bekte Andre Santos. Kanatta Stoch. Diger bekte Gokhan.
2012'de Burak Gol krali olurken 33 gol attiginda, en yakin takipcisi 15 tane atabilmisti.

Ama Burak sansli. Veya arkasinda iyi orta saha oldugu icin bu kadar gol atiyor. Bir insan bir kac defa sansli olur. Iki sene ust uste gol krali olmak, bir sene de ikinci olmaya sans deyip kenara atmak zor. Bunu 2010/11 sezonu sonrasinda desen kabul edilebilir olurdu. Ama 3 yilda 98 gol atmis ve 21 asist yapmis bir oyuncu icin yutulmasi biraz guc yorumlar.

Toplamda 119 defa skora etki etmis. Alex en iyi doneminde (2005/2006/2007 yillari) butun duran toplari da kullanarak 132 defa skora etki etmis. Atilan penaltilar ve frikikleri cikartirsan karsilastirma 109'a 112 Alex'in lehine.

Burak'in yetenekleri kisitli olabilir. Ama Alex'in de yetenekleri kisitliydi. Hic bir zaman Burak gibi deparli bir oyuncu olmadi. Burak da hic bir zaman Alex gibi futbolu akliyla oynayan, teknik bir oyuncu olmayacak. Ama futbol'da bu ikisine de yer var.

cureshot
23.Ekim.2013, 12:39
Bu Burak konusu amma uzadı yahu.

Adamın yetenekleri kısıtlı evet ama 3.5 sezondur sadece şu dönemde bitiricilik sorunu yaşıyor, onun da kaynağı mental.

Geçen sene ne kadar temiz vuruşlar yapıyordu karşı karşıya unutuyorsunuz galiba.

Önder HOCA
05.Ocak.2014, 01:46
Türkiye ve diğer klüp itibarları arasında aşırı dengesizlik var.mesela benfica, porto ve paris son yıllarda ne yaptıda dünya çapı klüp oldular.Bu klüpler dünya çapındaysa gs ve fb en aızndan uluslararası kalmalıydı.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın

xwerswoodx
13.Ocak.2014, 03:50
Türkiye ve diğer klüp itibarları arasında aşırı dengesizlik var.mesela benfica, porto ve paris son yıllarda ne yaptıda dünya çapı klüp oldular.Bu klüpler dünya çapındaysa gs ve fb en aızndan uluslararası kalmalıydı.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın

Bu kulüplerin değerleri oynadığı liglerden geliyor, ama abartı olduğuna kesinlikle katılıyorum, ve hala GS ile FB'nin en azından 4 yıldız olmaları gerektiğine inanıyorum ben, çünkü diğer liglerdeki takımların hepsi 4 4,5 seviyelerine çekilmiş ve bir süre sonra Gs, ile Fb avrupada çeyrek final bile göremiyor, lütfen elinizi kalbinize koyun ve düşünün şimdi Gs ile Fener Avrupa Liginde en az yarı finali görebilecek takımlar değil mi? Geçen senede bu kadar iyi takım olduklarını göstermediler mi? Bence gösterdiler, hatta Fener kupaya son anda veda etti, bence 4 yıldızı hakediyorlar.

Ek olarak beşiktaş konusunda hala kararımı değişmedim, lig kaç senelikse şampiyon sayısı o kadar olur, 1 senelik ligin 3 şampiyonu olmaz, ek olarak Beşiktaşın o 2 şampiyonluğu zaten oyunda var, ama süper ligde değil.

perpetua
14.Ocak.2014, 19:17
Kulup itibarlari statik olsa bu yorumlara katilayim. Fakat degiller.

Kuluplerin itibarlarinin oyunun bekledigi seviyeden daha yuksek olmasi (Porto, Benfica vs. gibi), oyun ilerledikce kulupler basarili olsa da itibarlarinin dusmesine neden oluyor.

Oyunu oynadikca, ne kadar basarili olursaniz olun kulup itibarlarinin dusmesine neden olacak bir baslangic degerini veritabanina koymamiz oyunun oynaninirligina fayda saglamaz, zarar verir.

01demirspor
05.Şubat.2014, 22:58
*Adana'ya yeni yapılacak olan stadın adı " KOZA ARENA"dır..
*Ayrıca stadın sahibi de Adanaspor değildir..
*Bir de şunu belirtmek isterim ;
Rahmetli başkanımız "BEKİR ÇINAR" ve sadece futbol alanında değil ADS Yüzme Takımı'nda bile yer alan "MUHARREM GÜLERGİN"in efsane isimler arasında yer alması gerekir..Hatta MUHARREM GÜLERGİN tribünü bile vardır 5 Ocak Stadı'nda..Fatih Hoca'yı sevmediğim için söylemiyorum bunu ; Muharrem Gülergin'in çok daha fazla hakettiğini düşündüğüm için belirtiyorum..

http://u1312.hizliresim.com/1j/x/vznyj.jpg

http://i.hizliresim.com/eN1bvN.jpg (http://hizliresim.com/eN1bvN)

perpetua
06.Şubat.2014, 00:34
Diger baslikta da yazdigim gibi oyunda sonradan gecilen statler icin kiralik stat belirlemek mumkun degil. Yeni stada gecis kodunda ilk sirada Adanaspor vardi. Oyun da sahibini Adanaspor olarak varsayiyor. Son yolladigim dosyada Adana DS'u, Adanaspor'un ustune koydum.

Simdi de Adanaspor taraftari stadin sahibi Adana DS degil diye itiraz edecek ama sorun degil.

Yazin da Adanaspor'u, Adana DS'un onune koyariz. :)

Taa ki stat bitene kadar.

Muharrem Gulergin'i zaten daha once yazildiginda eklemistim. Bir sonraki yamada gorebilirsiniz.

01demirspor
06.Şubat.2014, 06:08
İlgi ve alakana özellikle teşekkür ederim..sağolasın..bu hataların düzelmesi ile tekrardan anlam kazanacak oyun benim için ve diğer Demirsporlular için..tekrardan teşekkürler

Oghuse
09.Nisan.2014, 14:48
http://www.radikal.com.tr/spor/ve_kulupler_62_dedi-1185712 abi bu durum için bi yama yapabilmek mümkün müdür?

walcott07
21.Nisan.2014, 17:50
http://www.radikal.com.tr/spor/ve_kulupler_62_dedi-1185712 abi bu durum için bi yama yapabilmek mümkün müdür?

Ben de kesinlikle katılıyorum.Oyunda yabancı sayısı ilk sezon 6+0 iken 2. sezonda 5+0'a düşüyor yanlış hatırlamıyorsam.Ama kulüpler 2014-2015 sezonu için 6+2'de karar kıldı.Buna bir el atılması lazım bence de.

medievil
27.Nisan.2014, 21:55
o değilde süper ligde yıllar geçtikçe hiçbir şekilde sponsor ücretleri yada şampiyonluk ücretleri artmıyor. Ancak gerçekte bakarsak büyük oranda artış oluyor hem klüp hem federasyon bünyesinde. Bence oyundaki en önemli hatadır bu. Türkiye ligi sırf bu küçük hata yüzünden oynanmaz hale geliyor

Cengo
27.Nisan.2014, 23:28
Ben de kesinlikle katılıyorum.Oyunda yabancı sayısı ilk sezon 6+0 iken 2. sezonda 5+0'a düşüyor yanlış hatırlamıyorsam.Ama kulüpler 2014-2015 sezonu için 6+2'de karar kıldı.Buna bir el atılması lazım bence de.

Kulüplerin aldığı kararların hiç bir hükmü yok. TFF alır tüm kararları. Bunu biliyor olmanız lazım, söylememize gerek bile yok. Daha bütün kulüpler ortak karar alamamışken değişiklik çıkması pek mümkün değil.

perpetua
28.Nisan.2014, 17:10
o değilde süper ligde yıllar geçtikçe hiçbir şekilde sponsor ücretleri yada şampiyonluk ücretleri artmıyor. Ancak gerçekte bakarsak büyük oranda artış oluyor hem klüp hem federasyon bünyesinde. Bence oyundaki en önemli hatadır bu. Türkiye ligi sırf bu küçük hata yüzünden oynanmaz hale geliyor

Neden artmasi gerektigini tam olarak anlayamadim.

Itibari yukselen kuluplerde artis oluyor. Ligin itibari yukselirse de artis oluyor. Bunlar zaten olmasi gereken.

Ama bunlardan birisi olmadan artis beklemek dogru degil cunku oyunda futbol endustrisinin buyumesi diye bir kavram yok. Boyle bir kavramin olmasi, oyuncu maaslarindan, transfer bedellerine ve diger kulup isletim maliyetlerine kadar herseyin yukselmesi gerekli ki kulupler surekli gelir artisiyla kasalarinda kullanmadiklari bir suru paraya sahip olmasinlar. Yani kisacasi oyunda enflasyon olmamasi gerekli.

Ayrica tabii hep buyume olamaz. Finansal krizler de eklenmesi gerekli ki sadece buyume degil, duraklama ve kuculme de olabilsin. Boyle bir finansal modele de sahip degil oyun. Olmasina gerek var mi emin de degilim. Cunku finansal model boyle olursa, bu sefer siyasi nedenlerle futbolun etkilenmesi de eksik kalacak. Ornegin Ukrayna'da olanlar, Misir'da olanlar vs.

Son olarak da bugun 10 milyon Euro'nun degerinin ne oldugunu biliyoruz. Bu paranin nasil bir oyuncu aldigini, nasil oyuncularin yilda bu kadar paraya sozlesme imzalayacagini biliyoruz. Piyasanin buyumesi veya enflasyon olmasi demek, oyun ilerledikce kullanicinin bu bilgisini guncellemesi gerekli. Bundan 20 yil sonra Sabri Sarioglu kalitesinde bir futbolcunun, yilda 10 milyon euro maas kazanmasini, bizim bugunku deger algimizla yorumlamak pek kolay olmaz.

Halbuki oyunu surekli bugunun degerleriyle oynamak, kullanicinin deger algisinin degismeden yillarca oynamasina izin veriyor.

medievil
28.Nisan.2014, 18:51

Itibari yukselen kuluplerde artis oluyor. Ligin itibari yukselirse de artis oluyor. Bunlar zaten olmasi gereken.

Ama bunlardan birisi olmadan artis beklemek dogru degil cunku oyunda futbol endustrisinin buyumesi diye bir kavram yok. Boyle bir kavramin olmasi, oyuncu maaslarindan, transfer bedellerine ve diger kulup isletim maliyetlerine kadar herseyin yukselmesi gerekli ki kulupler surekli gelir artisiyla kasalarinda kullanmadiklari bir suru paraya sahip olmasinlar. Yani kisacasi oyunda enflasyon olmamasi gerekli.

Ayrica tabii hep buyume olamaz. Finansal krizler de eklenmesi gerekli ki sadece buyume degil, duraklama ve kuculme de olabilsin. Boyle bir finansal modele de sahip degil oyun. Olmasina gerek var mi emin de degilim. Cunku finansal model boyle olursa, bu sefer siyasi nedenlerle futbolun etkilenmesi de eksik kalacak. Ornegin Ukrayna'da olanlar, Misir'da olanlar vs.

Son olarak da bugun 10 milyon Euro'nun degerinin ne oldugunu biliyoruz. Bu paranin nasil bir oyuncu aldigini, nasil oyuncularin yilda bu kadar paraya sozlesme imzalayacagini biliyoruz. Piyasanin buyumesi veya enflasyon olmasi demek, oyun ilerledikce kullanicinin bu bilgisini guncellemesi gerekli. Bundan 20 yil sonra Sabri Sarioglu kalitesinde bir futbolcunun, yilda 10 milyon euro maas kazanmasini, bizim bugunku deger algimizla yorumlamak pek kolay olmaz.

Halbuki oyunu surekli bugunun degerleriyle oynamak, kullanicinin deger algisinin degismeden yillarca oynamasina izin veriyor.

Sanırım ben tam anlatamadım olayı. Günümüzden geriye giderek bu güne gelirsek daha iyi anlatmış olurum. 10 sene geriye gidelim mesela. Örnek takım olarak daha çok takip ettiğim için Fenerbahçeyi vereceğim. 10 sene önceki 1-stat gelirleri, 2- sponsor gelirleri, 3- TV gelirleri -ki bu belkide en önemlisi- ve bunun gibi gelirlerde yüksek miktarda artış olmuştur. Bugün Galatasaraya bakıyoruz kadrosunda dünya çapında futbolcular var. Fenerbahçe desek aynı şekilde. 10 sene öncede belki vardı dünya yıldızları ama 1-2 tane. şimdi saymaya başlasak Sow, Drogba vs. say say bitmez. Kasımpaşada babel oynuyor. Cicinho vs. Sen zaten benden iyi biliyorsun bunları.

Peki oyunda 10 sene sonrasına bakalım birde. Muhtemelen 10 sene Türkiye ligi oynamışsındır. Dünya yıldızı falan onları zaten geçtim. Takımlar resmen rezalet hale geliyor. Tv gelirleriyle ilgili şampiyonlar liginde olsun diğer liglerde olsun baya artışlar oluyor. Hele bir şampiyonlar ligi aldığın zaman 3-5 tane yeni sponsor geliyor. Mevcut sponsorlar deseniz ciddi biçimde fiyat artışına gidiyor. Gelirler her sene sürekli artıyor. Belki bilet fiyatları bile artıyordur bilmiyorum o kadar ayrıntılı ama oyun kendini oynatıyor. Ama aynı şeyi Türkiye liginde göremiyoruz. 3-5 tane sponsor var zaten oyuna yansıtılmış. Halbuki çok daha fazla ve her geçen gün artıyor. Hepsini tek tek yazamam ama resmi sitelere girip sayfanın en altına bakmak yeterli sanırım...

Şimdi birde gerçeğe bakalım. 10 sene sonra Türkiye ligi çok daha fazla gelişecektir. En azından geçmişe bakıp bunu söyleyebiliyoruz.

Türkiye araştırmacılarının bence genel bir sorunu bu aslında. Sürekli günümüzü yansıtma çabası. Biz fm yi neden sevdik? Yıldızları daha 16-17 yaşında keşfedebildiğimiz için. Ancak Türkiyede bu mümkün değil. Bir arda mesela. Açıkcası ben Ardayı kadroma aldığımı falan hatırlamıyorum belki o zamandan dünya yıldızı olacağı belliydi ben hatırlamıyorda olabilirim.

Tabi herşeyi bilmek mümkün değil ama tahmin edilebilir. Biz messiyi çok erken keşfettik beki ama messi gibi birçok adamda kayboldu gitti. Türkiye liginde bakıyorsun yok yani. Kim mesela yıldız adayı? Salih yada semih yada ener vs.. Soruyorum hangisini reale alıp yetiştiriyorsunuz? Oyuncuların profili bir yerden şişiriliyor ama illa bir yerdende kısılıyor. Bu yeni birşey değil bayadır böyle.

Neyse konudan saptım iyice, sonuç olarak hani biz bu oyunu zevk için oynuyoruz. Eğer mümkünse TV yayını bakımından sponsorlar bakımından ilerki yıllarda bir arttırıma gidilme ihtimali varsa uygulansın. Eğer öyle bir imkan yoksa zaten konuşmaya gerek yok. Real man utd. 2030 yılında 3 milyar dolar değerde olurken biz şampiyonlar ligi koleksiyonu yaptığımız halde hala 300m dolarlarda gezeriz.

Gncl1905
28.Nisan.2014, 19:45

O zaman 3-4 sezon sonra C. Ronaldo'nun yıllık 35 MN Euro maaş alması anormal bir durum, bir bug mı? Ben Galatasaray'ı yönetiyordum ve toplam takımın yıllık maaşı 40 MN Euro'ya ulaşmıyordu.

Ek olarak 3 veya 4 sezon sonunda Emre Çolak benden yıllık 3-3.5 MN Euro arası bir maaş istemişti. Takımda en yüksek maaş alan adam zaten senelik 3 MN Euro alıyordu. Emre Çolak'ı da rotasyon oyuncusu olarak oynatıyordum. Pazarlık etsem bile isteklerini azaltamayacağımdan sattım ama malum yabancı sınırı da var ve gittiği takımda(Es-Es) yıllık 1.4 MN Euro alıyor. Örnekler çoğaltılabilir.

Velhasılı kelam ben yıllar geçtikçe bu maaşların artacağını düşünüyordum çünkü öyle bir eğilim oluyor nedense. Bu maaşları normal düzeyde tutmak normal olansa nasıl tutabilirim? Çok uçuk kaçık maaşlar isteniyor garip şekilde. Sözleşme imzaladıktan sonra 1 sene geçmeden yeni sözleşme isteyen oluyor.

medievil
28.Nisan.2014, 21:15
O zaman 3-4 sezon sonra C. Ronaldo'nun yıllık 35 MN Euro maaş alması anormal bir durum, bir bug mı? Ben Galatasaray'ı yönetiyordum ve toplam takımın yıllık maaşı 40 MN Euro'ya ulaşmıyordu.

Ek olarak 3 veya 4 sezon sonunda Emre Çolak benden yıllık 3-3.5 MN Euro arası bir maaş istemişti. Takımda en yüksek maaş alan adam zaten senelik 3 MN Euro alıyordu. Emre Çolak'ı da rotasyon oyuncusu olarak oynatıyordum. Pazarlık etsem bile isteklerini azaltamayacağımdan sattım ama malum yabancı sınırı da var ve gittiği takımda(Es-Es) yıllık 1.4 MN Euro alıyor. Örnekler çoğaltılabilir.

Velhasılı kelam ben yıllar geçtikçe bu maaşların artacağını düşünüyordum çünkü öyle bir eğilim oluyor nedense. Bu maaşları normal düzeyde tutmak normal olansa nasıl tutabilirim? Çok uçuk kaçık maaşlar isteniyor garip şekilde. Sözleşme imzaladıktan sonra 1 sene geçmeden yeni sözleşme isteyen oluyor.

Normalde yıllar geçtikçe adamların istediği parada artıyor. Ancak bunun yanında maç günü gelirinden tutunda TV gelirine kadar pekçok alanda artma oluyor ve dengeliyorsun. Tabi bunlar Türkiye ligi için geçerli değil. Sen ne yaparsan yap gelirlerin artmıyor yada çok az artıyor. Futbolcuların daha fazla istemesi normal. Türkiyede takımların gelirinin artmaması anormal. Verdiğiniz örnek yine belirtmiş olduğum sorunun bir sonucu olmuş. Anormal olan bence 3m isteyen Emre değil. Anormal olan senin o parayı veremeyecek durumda olman.

Oyuncuların çok uçuk zam istemesi senin başarınla orantılı. Muhtemelen sen büyük başarılar kazandın adamlarda bundan pay almak istedi. Ancak mevcut başarılarını paraya çeviremedin ve küçülmeye gittin mecburen. Çok sıkıntılı bir durum bence.

perpetua
29.Nisan.2014, 14:00
Sanırım ben tam anlatamadım olayı. Günümüzden geriye giderek bu güne gelirsek daha iyi anlatmış olurum. 10 sene geriye gidelim mesela. Örnek takım olarak daha çok takip ettiğim için Fenerbahçeyi vereceğim. 10 sene önceki 1-stat gelirleri, 2- sponsor gelirleri, 3- TV gelirleri -ki bu belkide en önemlisi- ve bunun gibi gelirlerde yüksek miktarda artış olmuştur. Bugün Galatasaraya bakıyoruz kadrosunda dünya çapında futbolcular var. Fenerbahçe desek aynı şekilde. 10 sene öncede belki vardı dünya yıldızları ama 1-2 tane. şimdi saymaya başlasak Sow, Drogba vs. say say bitmez. Kasımpaşada babel oynuyor. Cicinho vs. Sen zaten benden iyi biliyorsun bunları.

Peki oyunda 10 sene sonrasına bakalım birde. Muhtemelen 10 sene Türkiye ligi oynamışsındır. Dünya yıldızı falan onları zaten geçtim. Takımlar resmen rezalet hale geliyor. Tv gelirleriyle ilgili şampiyonlar liginde olsun diğer liglerde olsun baya artışlar oluyor. Hele bir şampiyonlar ligi aldığın zaman 3-5 tane yeni sponsor geliyor. Mevcut sponsorlar deseniz ciddi biçimde fiyat artışına gidiyor. Gelirler her sene sürekli artıyor. Belki bilet fiyatları bile artıyordur bilmiyorum o kadar ayrıntılı ama oyun kendini oynatıyor. Ama aynı şeyi Türkiye liginde göremiyoruz. 3-5 tane sponsor var zaten oyuna yansıtılmış. Halbuki çok daha fazla ve her geçen gün artıyor. Hepsini tek tek yazamam ama resmi sitelere girip sayfanın en altına bakmak yeterli sanırım...

Şimdi birde gerçeğe bakalım. 10 sene sonra Türkiye ligi çok daha fazla gelişecektir. En azından geçmişe bakıp bunu söyleyebiliyoruz.

Tamam da 10 sene once Manchester United'in stat gelirleri ile simdiki stat gelirleri ayni mi? Veya sponsorluk gelirleri?

Oyunda yeni stat yapilinca zaten hem gelirler hem de itibar artiyor. Bunu ozellikle Besiktas'i oyun icinde takip ederek gorebilirsin. Besiktas icin bu gercekci olsa da, bir cok diger anadolu kulubu icin degil. Kayserispor'un 1 liraya bile taraftari stada cekemedigini goruyoruz yillardir.

Senin bahsettigin spor endustrisinin, Turk ekonomisinin buyumesi ile beraber gerceklesen, buyumesi. Onumuzdeki 5 yil icinde bu buyumenin olup olmayacagi soru isareti. Hatta olmama ihtimali bence daha yuksek cunku Turkiye'de son 10 yildaki buyume ve yatirim bence daha cok kisa donemli refah artisi dusunulerek yapildi. Yatirimcilar kisa donemli getiriler icin Turkiye'ye getirildi. Ama Turkiye'ye gelen bu paranin getiri/risk orani daha iyi olacak bir ulkeye kaymasi durumunda o refahi yaratan gayrimenkul fiyatlarinin cokmesi ve ekonominin kuculmesi anlamina gelir. Bunun etkisi spora da mutlaka yansiyacaktir. Ozellikle Turk futbolunu yurt disinda satilabilecek kaliteye getirmedigimiz, Turk sporunun gelirinin kaynagi sadece Turkiye oldugu surece. Bu kaliteye gelmesi de yildizi sonmeye baslayan oyuncu alarak degil, yildiz oyuncu (evrensel futbol anlayisina gore yildiz oyuncu) ureterek ve yetistirerek olur sadece.

Kasimpasa'nin kaliteli oyuncular transfer etmesi ile Manchester City'nin kaliteli oyuncular transfer etmesi arasinda pek fark yok benim gozumde. Disaridan kulube enjekte edilen para sayesinde bu oyuncular geliyor. Gecmiste Istanbulspor ve Adanaspor da bu tip transferler yapti ama sonra ikisi de kayboldu. Ayni sey zamaninda Malatyaspor'da da yasandi. Siirtspor'da da. Ama bir sure sonra o kuluplerin finansorleri yeter diyor ve musluklar kesiliyor.

Cicinho da gelmis. Hos gelmis. :) Bu yaz 34 yasinda olacak. Brezilya ikinci liginden geldi. Ama oyunda Brezilya 2. liginden Cicinho ayarinda 22 yasinda simsiz bir oyuncu Sivas'a gelse, abuk subuk adam alindi olur. :)

Gecmiste Malatyaspor Eder, Carlos ve Serginho'yu getirmisti. Ucu de zamaninda Brezilya Milli takim oyuncusuydu. Hatta bunlarin ucu de Brezilya'da daha fazla milli olmus oyuncular.

Istanbulspor Salenko, van Vossen, Oguz Cetin, Aykut Kocaman, Tanju Colak ve Sergen Yalcin'i oynatti bir donem.

Ayrica bence Galatasaray'in veya Fenerbahce'nin kadrosunda dunya capinda oyuncu yok. Sadece 2 tane bir zamanlar dunya capinda olarak tanimlanabilecek oyuncu var. Bu oyunculari almak da pek marifet degil bence. Bu oyuncularin finansal istekleri nedeniyle zaten pek fazla alicisi olan oyuncular degiller ve onlarin finansal isteklerini karsilayip getirmek pek de zor degil.

Tabii dunya capinda oyuncu olarak senin tanimlaman nedir bilmiyorum ama benim icin mevkisinde o anda en iyi 10 oyuncu dunya capinda oyuncudur. Boyle bir oyuncu yok bizim ligimizde. Kariyeri buyuk lig gormus oyuncu sayisi daha cok diyorsan, dogru. Bu da genel Turkiye'deki ekonomik gelismenin Anadolu kuluplerinin kasasina soktugu yayin geliri ile dogru orantili.

Oyunda da ligde gayet kaliteli oyuncular oluyor benim gordugum kadariyla.

Benim 2025'teki oyunumdaki yabancilar:
IBB'de 160 CA'lik bir kaleci, 136 Ca'lik bir forvet
Kasimpasa'da 145 CA'lik bir kanat oyuncusu, 138 CA'lik bir kanat oyuncusu
Bursaspor'da 145 CA'lik bir bek ve 144 CA'lik bir santrafor, 140 CA'lik bir stoper.
Gencler'de 144 CA'lik bir santrafor ve 144 CA'lik bir stoper
Kayserispor'da 141 CA'lik bir stoper, 140 CA'lik bir santrafor, 135 CA'lik AMC
Adana DS'da 139 CA'lik kaleci
Konyaspor'da 138 CA'lik bir DM
Gencler'de 136 CA'lik bir AMC
Antalyaspor'da 136 CA'lik bir kaleci

vs. vs.

Bir de benim takim Araklispor'da 152 Ca'lik santrafor, 142 CA'lik bir kanat oyuncusu var. Birisini 17 yasinda aldim ve yetistirdim. Digerini de 23 yasinda, oyunda 6 ay serbest dolastiktan sonra aldim.

Su anda 4 buyuklerin disinda en yuksek CA'ya sahip olan oyuncu 139 ile Babel. Yani 2025'te Babel'den daha iyi 11 tane yabanci oyuncu var 4 buyuklerin disindaki takimlarda.

En buyuk fark, bu oyuncular gormus gecirmis oyuncular degil, daha cok 20'li yaslarinin ortasinda olan, kariyerinin zirvesinde Turkiye'de oynayan oyuncular. Yani gelisim posasi cikmis buyuk isimlerden degil, alinmis genc oyunculardan.

Tabii posasi cikmis adamlar da oluyor zaman zaman ligde. Mesela Luis Suarez Fenerbahce'de oynuyor, 38 yasinda. Veya Adnan Januzaj'i Atletico'nun B takimindan 30 yasinda aliyor. Muhammet Demir'i 30 yasinda Inter'den aliyor.

Isimsiz oyuncu alip onlari parlatmak, ligin gelismisliginin gostergesi bence. Isimli oyuncu alip emeklilik ikramiyesi vermek ise ancak kisa donemli ve cok maliyetli bir cozum. Financial Fair Play'in oldugu futbol dunyasinda bu tip maliyetli cozumlerden kuluplerin kacinmasi da bana cok dogal geliyor.

Tabii bir de kulupl gelirlerinin doyum noktasi var. Ornegin Fenerbahce AS'nin gelirleri 3-4 yildir asagi yukari ayni seviyede seyrediyor. Avurpa kupalarina katilmak bir ek gelir getiriyor sadece. Sponsorluk, stat vs. gelirleri asagi yukari ayni seviyelerde. Olsa olsa yilda 1-2 milyon euro'luk artis oluyor sponsor sozlesmelerinin yenilenmesinden. Bu da 100 milyon Euro'nun ustunde gelir sahibi olan kulupler icin cok da onemsenebilecek bir artis degil

Galatasaray'in gelirleri de yeni stat ile beraber belli bir seviyeye oturdu artik. 5 sene oncesiyle karsilastirinca mutlaka buyuk gelir artisi var ama 1 sene oncesiyle karsilastirinca gelir artisi pek fazla degil.

Ikisi de her yil daha fazla urun satiyor ama bu urun satisinin kuluplere getirisi cok az. Giderler dustukten sonra Fenerbahce yilda yaklasik 14-15 milyon lira kazaniyor, Galatasaray ise 7-8 milyon lira. Yani butun fenerium/store satislari Alper Potuk'un veya Chedjou'nun bonservisini karsilamiyor.

Karsilamadigi icin de zaten kulupler her yil gittikce daha fazla borclaniyorlar. Borclanmalari yabanci para ile oldugu icin de simdi bir de kur nedeniyle fazladan zarar da ettiler.

SPK'ya yapilan baskilarla sermaye arttirimi zorlastirildi.

Yabanci sinirlamasi ile ic piyasada oyuncu fiyatlari ve maaslari daha da firlayacak. Tabii Alman kulupleri de aptal veya kor degil, kendimiz yetistiremedigimiz icin onlarin yetistirdikleri Turk oyunculara sulandigimizda gittikce daha fazla para isteyecekler.

Kuluplerin onemli sponsorlarindan Ulker sponsorlugunu cekme karari aldi. Devaminin da gelmesi beni sasirtmaz.

Ligimiz yurt disinda izlenmedigi icin yabanci sirketler ancak Turkiye piyasasina girmek gibi bir niyetleri varsa sponsor olurlar. Sponsor olmanin da ne kadar faydali olacagi mechul. Statlarin kapandigi, ustunde logolarinin oldugu formalarin sokakta yakildigi, Anadolu kuluplerinin bos statlara oynadigi, televizyon yayininin gerek isiklandirma gerek kameralarin statta konuldugu yerler yuzunden kalitesiz oldugu bir ligde radyo, televizyon ve gazete reklami yapmak daha mantikli. Maclardan daha cok futbol 'tartismasi' programlarini izleyen vardir herhalde. Onlara reklam vermek daha mantikli. :)

Bu nedenlerle ben pek bir buyume sansi gormuyorum, hatta onumuzdeki yillarda kuluplerin mevcut yonetim anlayisinin surdurulemeyecegini dusunuyorum. Simdiye kadarki duzenin ise alt yapi eksikligi yuzunden oldugunu dusunuyorum. Ozellikle oyuncu tarama ve yetistirme konusundaki eksiklik ve yonetimlerin kisa surede sonuc getirme ihtimali olan yatirimlari tercih etmesi.

Türkiye araştırmacılarının bence genel bir sorunu bu aslında. Sürekli günümüzü yansıtma çabası. Biz fm yi neden sevdik? Yıldızları daha 16-17 yaşında keşfedebildiğimiz için. Ancak Türkiyede bu mümkün değil. Bir arda mesela. Açıkcası ben Ardayı kadroma aldığımı falan hatırlamıyorum belki o zamandan dünya yıldızı olacağı belliydi ben hatırlamıyorda olabilirim.

Tabi herşeyi bilmek mümkün değil ama tahmin edilebilir. Biz messiyi çok erken keşfettik beki ama messi gibi birçok adamda kayboldu gitti. Türkiye liginde bakıyorsun yok yani. Kim mesela yıldız adayı? Salih yada semih yada ener vs.. Soruyorum hangisini reale alıp yetiştiriyorsunuz? Oyuncuların profili bir yerden şişiriliyor ama illa bir yerdende kısılıyor. Bu yeni birşey değil bayadır böyle.

Bizden istenen Real Madrid'de oynayabilecek oyuncular yaratmak degil. Ne varsa, onu yansitmaya calismak. :)

Eger bir gun cok iyi oyuncular yetistirirsek, onlara elbette Messi gibi potansiyel veririz. Ama olmayani nasil yaratacagiz? :)

Neyse konudan saptım iyice, sonuç olarak hani biz bu oyunu zevk için oynuyoruz. Eğer mümkünse TV yayını bakımından sponsorlar bakımından ilerki yıllarda bir arttırıma gidilme ihtimali varsa uygulansın. Eğer öyle bir imkan yoksa zaten konuşmaya gerek yok. Real man utd. 2030 yılında 3 milyar dolar değerde olurken biz şampiyonlar ligi koleksiyonu yaptığımız halde hala 300m dolarlarda gezeriz.

Oyundaki deger hesabina hic inanmadim, inanmamaya da devam ediyorum.

Kuluplerimizin cogunun sahip oldugu antrenman tesisi yok. Binayi kendileri yapmis olabilirler ama cogunun arazisinin sahibi devlet. Statlar icin de ayni sey gecerli. Arazi olmadan binayi satamayacagina gore de kulup icin satilabilir bir degerleri yok. Yani deger hesabina dahil degil. Baska gayrimenkulleri var kuluplerin ama bunlar zaten oyunun finansal yapisinin disinda. Yoksa bu gayrimenkullerin bakim masraflari, vergi masraflari vs. finansal modellemenin icine girmesi gerekir.

Bu yuzden istedigin kadar kupa kazan, kulubun degerini yukseltemezsin. Ancak yeni bir stat insa edecek kadar para kazanirsan, o stat kulubun mali olur ve o zaman kulubun degeri artar.

perpetua
29.Nisan.2014, 14:11

Ronaldo bug degil. Oyunun baslangicinda Ronaldo'nun maasi 35 milyon Euro, gecen sezon imzaladigi sozlesme bu. Bu paranin %52'si vergiye gidiyor. Yani cebine giren 16.8 milyon Euro.

Emre Colak ornegi de muhtemelen oyuncunun surekli oynayamayacagi kulupte kalmak icin daha fazla para istemesi. Bunu ozellikle yapay zeka ve oyunu oynayanlar baska takimlarda banko ilk 11 oynayabilecek oyunculari yedek bekletip koreltmelerini engellemek icin yaptilar. Emre de muhtemelen Galatasaray'da yedek kalacaksam daha fazla para isterim demistir.

Cengo
30.Nisan.2014, 01:37
Ömer Abi her şeyi yazmış, üstüne konuşmak mümkün olmaz.

Başka bir şey yazayım. Türk ekonomisinin her sene artık %6 büyümesi teknik olarak mümkün değil. Dış ticaret açığı kapatılamaz boyutlara geldi. Dövizin yükselmesine bilerek kayıtsız kalınıp belirli bir seviyeye gelince faizlerin yükseltilmesi ile dövizi durdurmaya çalıştılar. Dövizin yükselmesi ithalatı kısmen iyileştirir. Esas meselelerinin eksikliğini kapatmaz. Hele büyümeyi neredeyse hiç arttırmaz. Yapısal sorunlar düzeltilemez seviyede. Demografik yatırımlara ayrılabilecek doğru düzgün bir faiz dışı fazla yok. Dolayısı ile her sene bir şeyler özelleştirilip sıcak para diye servis ediliyor. Uzun vadede yatırımların faiz dışı fazla vermesi ihtimalini hep baltalıyoruz bu özelleştirmeler ile. Her geçen gün bağımlılık oranı artıyor bu ülkede. GSYH yerlerde. Gelişmekte olan ülkeler arasında bile acınası durumdayız.

Sadece ve sadece 2011'de ilk 20 arasında girdik dünya ekonomisinde. Sonrasında düşüş inanılmaz boyutlarda. 2011 krizini iyi kullandılar, yumuşak bir geçiş yaptılar. Sadece 1 sene avantajımıza oldu maliyetlerin Avrupa temelinde yükselmesi, o kadar. Resesyon beklentisi çok büyüdü, bir kaç yıl içinde mümkün. Yavaş yavaş düşecektir büyüme oranı. Hatta stagflasyon kapıda bence. Çok büyük kriz gelecek; gelecek 5-6 yıl içinde. İhracatı büyütmek için şansımız yok. İthal ikameci düzene geçip bir kaç yıl ithalatı azaltmaya gitmek ve iç pazarın ihtiyacını tamamen gidermesi için sanayileşmeyi teşvik etmek zorundayız. Aksi durum keza şu anda olduğu gibi zaten; dış ticaret açığını arttırıyor. Global pazar ile yarışamıyoruz. Eskiden kuzey ülkeleri teknolojik gelişmeler ile sürekli büyüme yaşarken (Özellikle Norveç ve İzlanda), şimdi ise ucuz iş gücü ve aşırı çalışma saatleri ile yüksek nüfusun etkisinde Çin büyüyor, bu yıl dünyanın 2. ekonomisi oldu. 30 yıl içinde de dünyanın en büyük ekonomisi olacaklar. Biz ise o ucuz satış fiyatları ile yarışabilecek durumda değiliz.

Bu durumda ülkemizdeki futbol ekonomisinin büyümeden kimse bahsetmesin. İspanya ve Portekiz tabanlı ekonomik büyük Avrupa krizi ihtimalinden hiç bahsetmedim bile. Keza Rusya tabanlı AB'nin tamamını etkileyecek reseston ihtimali de kapıdayken ...

medievil
30.Nisan.2014, 14:06
@perpetua

Yazdıkların çerçevesinde gerekli düzünlemeleri yaparak sıfırdan oyuna başladım. Hızlıca ilk sezonu bitirdim ve 17-18m seviyesindeki sponsor gelirlerim 40m a yükseldi. Diğer takımların sponsor gelirlerindede çok bariz olmasada tatmin edici yükselme gerçekleşti. Bunun yanında sadece ligi kazanmama rağmen 2 yeni sponsorla sözleşme imzaladım. Oyun gerçekçi bir hale gelmeye başladı kısaca.

Bazı noktalar var ki dile getirmek gerekiyor ama bu fm 2014 o kadar kötü yapılmış ki inan uğraşmaya gerek duymuyorum. vietti diye bir adam aldım 500k sözleşmesi var ama 6 ay sonra yeni sözleşme yaptım 2m verdim bir 6 ay sonra 4.2m sözleşme istedi. Simülasyon bu oyun düşün yani yersen.

Türkiye ekonomisini bilmem ama ben futbolun günümüzde geriye gideceğine hiç ama hiç ihtimal vermiyorum. Her zaman olduğu gibi zamanla olacakları görürüz.

Forma yakma olayı falan bunlar konuyla ilgili değil. Zaten olayı kimlerin tezgahladığı da ortaya çıktı. Bu olaylara girmeyelim konu amacından sapmasın.

perpetua
30.Nisan.2014, 16:15
@perpetua

Yazdıkların çerçevesinde gerekli düzünlemeleri yaparak sıfırdan oyuna başladım. Hızlıca ilk sezonu bitirdim ve 17-18m seviyesindeki sponsor gelirlerim 40m a yükseldi. Diğer takımların sponsor gelirlerindede çok bariz olmasada tatmin edici yükselme gerçekleşti. Bunun yanında sadece ligi kazanmama rağmen 2 yeni sponsorla sözleşme imzaladım. Oyun gerçekçi bir hale gelmeye başladı kısaca.

Ne gibi degisiklikler yaptin?

Bazı noktalar var ki dile getirmek gerekiyor ama bu fm 2014 o kadar kötü yapılmış ki inan uğraşmaya gerek duymuyorum. vietti diye bir adam aldım 500k sözleşmesi var ama 6 ay sonra yeni sözleşme yaptım 2m verdim bir 6 ay sonra 4.2m sözleşme istedi. Simülasyon bu oyun düşün yani yersen.

Demek ki oyuncu parayi cok seviyor. Ve iyi oynadigi surece de daha yuksek maas istiyor. Bunu daha once hic gormedik mi? Son 2 yilda Semih Kaya'nin sozlesmesine 2 defa iyilestirme yapildi. Genc oyuncular gelistikce, piyasalari arttikca, daha fazla parasi istemeleri gayet normal. :) Ozellikle kulubun finansal durumu iyiyse. Eger finansal durum iyi degilse veya oyuncunun isteklerini karsilayabilecek seviyede degilse, oyuncu daha buyuk kulube gitmek ister.

Türkiye ekonomisini bilmem ama ben futbolun günümüzde geriye gideceğine hiç ama hiç ihtimal vermiyorum. Her zaman olduğu gibi zamanla olacakları görürüz.

Futbol bence de geriye gitmez. Fakat eger ilerleme, ulkeler arasindaki dengeyi degistirecek cinsten bir ilerleme degilse, bu ilerlemeyi oyunda yansitmaya gerek yok. Bugunun parasi uzerinden oynamaya devam ederek kullanici oyun ilerledikce degisen deger kavramlarini tekrar ogrenmek zorunda kalmaz. Sonucta bunlar futbol kulubu ve gelir ile giderlerinin dengede olmasi gerekir. Gelirler artarsa, giderler de ayni miktarda artmak zorunda. Ilerleyen yillarda bu iki artisin butun ulkeler ve kulupler icin gerceklesmesi oyuna bir sey katmaz.

Eger gelirler artar ama giderler artmazsa, kulupler kullanabileceginden fazla paraya sahip olur. Bu paranin da oyunun bankasinda olmasinin hic bir anlami yok.

Forma yakma olayı falan bunlar konuyla ilgili değil. Zaten olayı kimlerin tezgahladığı da ortaya çıktı. Bu olaylara girmeyelim konu amacından sapmasın.

Onu sadece guncel bir ornek oldugu icin yazdim. Zaten kimin yaptigi onemli de degil. Bunlarin olabilecegini dusunen bir sponsor, o formanin ustune ismini yazdirmak ister mi? Hadi bir tane ister diyelim. O da tek isteyen oldugu icin alt fiyattan teklif yapar. Halbuki sirketler sponsorluk vermek icin yarissa, o umit ettigin buyume gerceklesir. Bugun Galatasaray formasi yakilir, yarin baska takimin. Sponsor olmayi dusunen, bunu da dusunerek karar varir. Bu tip olaylardan zarari sadece Galatasaray gormez yani.

medievil
30.Nisan.2014, 17:29
Ne gibi degisiklikler yaptin?

Demek ki oyuncu parayi cok seviyor. Ve iyi oynadigi surece de daha yuksek maas istiyor. Bunu daha once hic gormedik mi? Son 2 yilda Semih Kaya'nin sozlesmesine 2 defa iyilestirme yapildi. Genc oyuncular gelistikce, piyasalari arttikca, daha fazla parasi istemeleri gayet normal. :) Ozellikle kulubun finansal durumu iyiyse. Eger finansal durum iyi degilse veya oyuncunun isteklerini karsilayabilecek seviyede degilse, oyuncu daha buyuk kulube gitmek ister.

Futbol bence de geriye gitmez. Fakat eger ilerleme, ulkeler arasindaki dengeyi degistirecek cinsten bir ilerleme degilse, bu ilerlemeyi oyunda yansitmaya gerek yok. Bugunun parasi uzerinden oynamaya devam ederek kullanici oyun ilerledikce degisen deger kavramlarini tekrar ogrenmek zorunda kalmaz. Sonucta bunlar futbol kulubu ve gelir ile giderlerinin dengede olmasi gerekir. Gelirler artarsa, giderler de ayni miktarda artmak zorunda. Ilerleyen yillarda bu iki artisin butun ulkeler ve kulupler icin gerceklesmesi oyuna bir sey katmaz.

Eger gelirler artar ama giderler artmazsa, kulupler kullanabileceginden fazla paraya sahip olur. Bu paranin da oyunun bankasinda olmasinin hic bir anlami yok.

Onu sadece guncel bir ornek oldugu icin yazdim. Zaten kimin yaptigi onemli de degil. Bunlarin olabilecegini dusunen bir sponsor, o formanin ustune ismini yazdirmak ister mi? Hadi bir tane ister diyelim. O da tek isteyen oldugu icin alt fiyattan teklif yapar. Halbuki sirketler sponsorluk vermek icin yarissa, o umit ettigin buyume gerceklesir. Bugun Galatasaray formasi yakilir, yarin baska takimin. Sponsor olmayi dusunen, bunu da dusunerek karar varir. Bu tip olaylardan zarari sadece Galatasaray gormez yani.

Yanlış hatırlamıyorsam federasyonun finansal faktörleriyle ilgili bir bölümde iyileştirme yaptım. Ligin itibarında iyileştirme yaptım. Tüm takımların bilet ve kombine satış fiyatıyla ilgili düzenleme yaptım. (tabi bunları abartmayarak) Ufak tefek bunun dışında değişiklikler yaptım ama hangileri etki etti bilmiyorum açıkcası. Biraz daha kariyerde ilerleyince daha net fikir sahibi olacağım.

Oyuncuyla ilgili değil abicim ya tüm adamlar aynı. Çok değişik bir oyun bu 2014 yazsam sayfalara sığmaz. Zaten bu konuyla ilgili bir başlık var orada arkadaşlar yazmış birçok şeyi.

Kulübün kasada olunca illaki harcıyorlar o konuda sıkıntı olmuyor. Misal bu kariyerimde ilk sezon sonunda Galatasaray'ın 20m transfer bütçesi vardı. Gayette güzel transferler yaptılar. :)

Yakma konusu fazla abartılıyor. Sponsorlar açısından dediklerine katılıyorum. Ancak şunu da bilmek gerek Fenerbahçeliler "hadi bakalım kalkın storeları yakıyoruz" deseler eşzamanlı bir operasyon ile Türkiyede store kalmaz. Orada olmuş olay tamamen farklı. Zaten aklı başında hiçbir taraftar bu tür eylemleri yapmaz. Ülkerin sponsorluktan çekilmeside aynı şekilde. Ülker neden ülker? neden başka firma değil. Yada acıbadem ? Sizin yaşınız benden daha çok daha geniş açıyla bakabilirsiniz zaten bu olaylara.

EDİT: Taraftarlarla ilgili bir kısmı biraz abartmışım sanki 450.000 forma satışı oldu. Hangi özellikten kaynaklanmış olabilir hiçbir fikrim yok yardımcı olursan sevinirim :)

perpetua
01.Mayıs.2014, 01:13
Yanlış hatırlamıyorsam federasyonun finansal faktörleriyle ilgili bir bölümde iyileştirme yaptım. Ligin itibarında iyileştirme yaptım. Tüm takımların bilet ve kombine satış fiyatıyla ilgili düzenleme yaptım. (tabi bunları abartmayarak) Ufak tefek bunun dışında değişiklikler yaptım ama hangileri etki etti bilmiyorum açıkcası. Biraz daha kariyerde ilerleyince daha net fikir sahibi olacağım

Federasyonun finansal faktorleri derken?

Oradaki bir deger, sadece federasyonun milli takim teknik direktoru secerken ne kadar para harcayacagini etkiliyor.

Digeri ise SI tarafindan belirlenen bir deger. Ulkenin satin alma gucunue gore belirliyorlar. Onu degistirmek mumkun degil.

Kulübün kasada olunca illaki harcıyorlar o konuda sıkıntı olmuyor. Misal bu kariyerimde ilk sezon sonunda Galatasaray'ın 20m transfer bütçesi vardı. Gayette güzel transferler yaptılar. :)

Yapiyorlar da iste sorun yasadigimiz bir mesele bu. Bizim kulupler genelde cepte olani degil, olmayani harciyorlar. Olmayani harcadiklari icin de gelir yaratmalari gerekli. Yaratamayinca da borclar artiyor.

Oyunda elde olmayan parayi harcamak mumkun degil. Zaten Financial Fair Play de buna izin vermiyor artik. Bizim kuluplerin borclari da, gelirlerine oranla o kadar fazla ki Avrupa kupalarindan gelen para olmayinca transfer icin kaynak yaratmak gerekiyor.

Gercekte ise ya disaridan para enjekte ediliyor kulube (ornegin Sow ve Emenike transferlerinde oldugu gibi bireylerin hibe edisi, veya Galatasaray'in hisse satisi) veya borc alarak nakit akisi saglaniyor ve bu borc ile transfer yapiliyor (gerek banka borcu, gerek kisilere borc, gerek tahvil vs. gibi finansal enstruman satislari).

Buyuk kuluplere "sugar daddy" vermek bir formul ancak nakit girisi de o zaman cok abartiya kaciyor. Bunu veritabaninda yapamayiz ama editor ile bu secenegi ekleyip oyunu finansal sorunlardan birazcik arinarak oynamak mumkun ve bazen zevkli olabiliyor.

Ama bu da kisa donemli bir cozum cunku kulup baskani degistiginde, yerine gelen sugar daddy olmak zorunda degil.

Yakma konusu fazla abartılıyor. Sponsorlar açısından dediklerine katılıyorum. Ancak şunu da bilmek gerek Fenerbahçeliler "hadi bakalım kalkın storeları yakıyoruz" deseler eşzamanlı bir operasyon ile Türkiyede store kalmaz. Orada olmuş olay tamamen farklı. Zaten aklı başında hiçbir taraftar bu tür eylemleri yapmaz. Ülkerin sponsorluktan çekilmeside aynı şekilde. Ülker neden ülker? neden başka firma değil. Yada acıbadem ? Sizin yaşınız benden daha çok daha geniş açıyla bakabilirsiniz zaten bu olaylara.

Taraftarlar "storelari yakiyoruz" dese, butun bu kulupleri kapatsin devlet zaten. Bunu yapmamis olmak ovunulecek bir durum degil. Bu isi yapmaya kalkisanlari, hangi dukkana yapiyorlarsa yapsinlar, engellemek bile ovunulecek bir sey degil. Olmasi gereken bu cunku. Ama tribunde yaninda sahaya bozuk para atan, cakmak atan, caki atan adami engellemiyorsan, mesale yakani engellemiyorsan, saha disinda bunu yapani da engellemen beklenemez zaten. Ne cekiyorsak bu guvenlik zaaflarindan cekmiyormuyuz zaten?

Neden Ulker diye sorarsan, neden Ulker ilk basta sponsor oldu sorusunu da sormak gerekir bence. Yerine gelen de neden geldi sorusu da hemen ardindan sorulabilir tabii. :)

Bu kulupler yurt disindan sponsor bulamiyorsa, veya en azindan gelirlerinin cogunu yurt disindan kazanan bir Turk sirketten sponsor bulamiyorsa, Avrupa capinda kulup olduk, dunya capinda kulup olduk gibi masallara beni inandiramazlar.

Onlar isin icinde yoksa, sponsorlar mecburen ic piyasadan cikar. Sponsorun ic piyasadan cikmasi demek, Turk ekonomisinden, Turk halkindan bu paranin gelmesi demek. Yani Ulker olmus, Acibadem olmus, baska bir sirket olmus fark etmez.

perpetua
15.Mayıs.2014, 15:09
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Benim aslında merak ettiğim bu alıntılı kısımdı. Oyuncuların burada düştüğüne katılabilirim ama yabancı araştırmacıların şişirip bizde düşürülmesi en azından her oyuncu için katılmam mümkün değil.

Oyuncularin bence sisirildigi ulkeler var. Ornegin Italya ve Arjantin. Ancak oyuncularin fazla dusuk tutuldugu ulkeler de var. Ornegin Portekiz ve Hollanda.

Mesela Edinho 110 CA ile geldi, bizde 14 macta 11 gol atti.
Ote yandan Cangele 120 CA ile geldi, 8 macta toplam 117 dakika oynadi, Burdisso 125 CA ile geldi ve dokuldu.

Bu ulkelerin hangileri oldugu zaman zaman da degisiyor. Genel olarak oyuncular, en erken 6 ay oncesine zaman zaman 1 yil oncesine gore degerlendirildikleri icin bazen sisirme, bazen de oyuncunun son halinin henuz yansitilamamasi degisiklik gerektiriyor.

Atiba'nın konusundayız, bu tartışma için başka bir konu var mı bilmiyorum ama örneğin Sneijder, büyük ihtimal düşürüldü buraya geldiğinde ama bu adam Inter'de nasıl oynadıysa veya Real Madrid'de oynadığından daha iyi bir performans sergiliyor son zamanlarda. Yani ne değişti de Sneijder bu kadar düştü. Yanılmıyorsam pa'sı 177, ca'sı 155. Bu adam 177 potansiyele ne zaman ulaştı merak ediyorum. Tamam 155 ca Türkiye ligi için çok iyi ama Türkiye'de oynuyor diye Inter'deki istatistiğinin aynısını burada da yansıtıyorsa onlar ne verdiyse verilmelidir benim şahsi görüşüm.

Turkiye'de bu performansi sergilemek ile Italya veya Ispanya'da sergilemek arasinda muazzam bir fark var. Galatasaray'da oyun Sneijder'in ustune kuruldu. Real Madrid'de ise Senijder bir kadro oyuncusuydu. Onun takima uymasi beklendi ve uyamadi. Inter'de Mourinho Sneijder'e gore oyun kurdu verim aldi, 177 PA'ya neden olan CA'ya cikmis olmasi da o donemden kalma. Daha sonra yerine gelen Benitez, Ranieri, Stramacchioni ise Sneijder'i boyle kullanmayi tercih etmedi. Senijder sakatliklar gecirdikce de dustu. Teknik beceri veya zihinsel beceri olarak dusmemis olsa da fiziksel olarak dustu.

Ayrıca bu ca-pa sisteminde de sizce bir sorun yok mu ? Oyun içerisinde biraz daha değişken olması gerekmez mi ? Aynı şu gençlere verilen "-li" palar gibi. Bir oyuncunun potansiyeli için sınır koymak bana çok saçma geliyor. Kimin ne olacağı belli değil ki. Caner Erkin'den kim ligin en iyi sol beki olacağını tahmin edebilir di ki önünde Kadlec ve Hasan Ali gibi iyi sol bekler varken. Januzaj bu sezon bir patladı adamın potansiyeline 199 vermişler 3-4 gün önce Manu kariyeri açtım da orada gördüm. Bu sezondan önceki potansiyelini merak ediyorum açıkçası 140 mıdır 130 mu kim bilir.

PA degisken olmamali. Herkesin belli bir kapasitesi var. PA da bu kapasite. Biz de oyuncularin kapasitesini tahmin etmeye calisiyoruz. Bazen yaniliyoruz. Bazen de yanilmiyoruz.

Ornegin Caner'in ligin en iyi ofansif sol beki haline gelmesi benim icin supriz degildi. Ama onu teknik direktorun nasil kullanmak istedigine bagli bu. Aykut Kocaman'in daha kontrollu oyun stilinde Caner'i sol bek oynatsa, o kanat delik desik olur, bek oyuncusu ileriye cikmaktan daha cok geriden orta sahaya pas trafigini yonettigi icin hucumda da bu kadar etkili olmazdi. Bu nedenle de mumkun oldugunca Caner'i orada kullanmak istemedi. Ersun Yanal beklerinden ileride pres yapmasini ve cok ileriye cikarak oynamasini istedi ve bu istenenler Caner'in yapabilecegi isler oldugu icin Caner one cikti.

Kadlec, medyada bol yazildigi gibi, eger Aykut Kocaman transferiyse onun zaten Aykut Kocaman'in futbol anlayisina uygun bir bek oldugu soylenebilir. Ileriye fazla cikmayacak, sagda Gokhan ciktiginda savunmayi uclu tutabilecek bir oyuncu Kadlec.

Ersun Yanal ise bunu farkli bir sekilde yapti. Topal'i stoperlerin arasina cekip, iki beki de ileriye yolladi. Bu nedenle de Kadlec gibi ofansif gucu kisitli olan bir oyuncuya sol bekte ihtiyaci yoktu. Bence Hasan Ali'nin dusunulmemesinin nedeni de ne hucumda Caner, ne de savunmada Kadlec kadar iyi olmamasiydi.

Türkiye'de bana göre iyi seviyeye yükselmesini beklediğim genç oyuncuların potansiyeli 120-130 civarı. İlla hepsi milli takım seviyesine çıkacak değil ya vardır içlerinde hayal kırıklığı ama oyun içerisinde uzun vadeden bahsediyorum. Son dönemde regenlerle uğraşmaktan sıkıldığım için bahsediyorum. Facepackli oyuncuya takıntım vardır biraz facepack olmayan oyuncuyu almam o yüzden Cenk Şahin, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı gibi isimleri geliştirmeye çalışıyorum regenler yerine ama potansiyelleri böyle iken uzun vadede yapabileceğim bir şey yok. Gerçek hayattaki gibi birden patlama olasılığı oyunda yok. Büyük ihtimal Gökhan Gönül Oftaşspor'da iken de potansiyeli böyleydi veya Arda Turan da Manisa'dayken öyleydi veya yakın zamanda Salih Uçan için de geçerli. Velhasıl kelam Ca gibi Pa'nın da performansa göre değişken olması gerektiğini düşünüyorum. Oyunun ilerleyişine göre gerçekçi olmasa da regenlere oranla daha güzel olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Su anda milli takimda henuz banko olamayan oyuncularimizin onemli bir kismi zaten 120-130 CA arasinda dolaniyor.

Son Isvec macinin 11'indeki 4 oyuncu asagi yukari bu seviyede. Ersan, Semih, Alper ve Mevlut.
Yedeklerden Tarik Camdal, Ugur Demirok, Birol Parlak, Ishak Dogan, Adem Buyuk, Murat Duruer, Olcay Sahan, Umut Bulut ise bu ve daha alt seviyelerde.

120-130 arasi da Milli Takim seviyesi. Gecen seneki degerlere bakarak bir Milli Takim kadrosu sectim. Cogu kisinin ifazla tiraz etmeyecegi bir kadro olur herhalde. Belki Hamit'e itiraz edilir. Onun yerine de alacagimiz oyuncu ne ondan cok daha zayif olur, ne de cok daha kuvvetli. Yusuf'a da itiraz olabilir ama Fatih Terim genelde onun gibi cabuk oyunculari sever. Onu cikartip Adem Buyuk'u koysak pek bir sey de degismez.

Volkan (150)
Onur (145)
Tolga (140)
Mert (130)

Gokhan (145)
Tarik (115)

Caner (135)
Hasan Ali (120)

Omer (145)
Semih (126)
Aykut (123)
Serdar Aziz (120)
Ersan Gulum (118)

Mehmet Topal (140)
Nuri Sahin (152)
Selcuk Inan (140)
Alper Potuk (128)
Oguzhan Ozyakup (127)
Hakan Calhanoglu (133)

Gokhan Tore (133)
Hamit Altintop (132)
Olcan Adin (132)
Olcay Sahan (130)
Yusuf Erdogan (120)
Arda Turan (158)

Burak Yilmaz (145)
Mevlut Erdinc (132)
Umut Bulut (127)
Mustafa Pektemek (122)
Cenk Tosun (120)

Bu 30 kisilik kadronun CA ortalamasi 132.77.

Dunya kupasina giden ulkelerde aciklanan kadrolara gore bu ortalama Rusya'nin hemen ustunde. Hirvatistan'in ise hemen altinda.

Bosna Hersek'in ortalamasi 125. Yunanistan'in da oyle. Fildisi 130, Kamerun 130. ABD 127.

Bizim milli takim kadrosunun ortalamasi Italya gibi 150 olsun, ondan sonra 120-130'luk oyunculara burun kiviralim. :)

Ama o seviyede degiliz. Kendimizi o seviyede gorebilecek kadar da oyuncu yetistirmiyoruz. Bu arada yukaridaki 30 kisilik kadronun 13 oyuncusu Almanya, Hollanda veya Fransa'da yetismis oyuncular.

ForCimbom
12.Haziran.2014, 22:52
Oyuncularin bence sisirildigi ulkeler var. Ornegin Italya ve Arjantin. Ancak oyuncularin fazla dusuk tutuldugu ulkeler de var. Ornegin Portekiz ve Hollanda.

Mesela Edinho 110 CA ile geldi, bizde 14 macta 11 gol atti.
Ote yandan Cangele 120 CA ile geldi, 8 macta toplam 117 dakika oynadi, Burdisso 125 CA ile geldi ve dokuldu.

Bu ulkelerin hangileri oldugu zaman zaman da degisiyor. Genel olarak oyuncular, en erken 6 ay oncesine zaman zaman 1 yil oncesine gore degerlendirildikleri icin bazen sisirme, bazen de oyuncunun son halinin henuz yansitilamamasi degisiklik gerektiriyor.

Turkiye'de bu performansi sergilemek ile Italya veya Ispanya'da sergilemek arasinda muazzam bir fark var. Galatasaray'da oyun Sneijder'in ustune kuruldu. Real Madrid'de ise Senijder bir kadro oyuncusuydu. Onun takima uymasi beklendi ve uyamadi. Inter'de Mourinho Sneijder'e gore oyun kurdu verim aldi, 177 PA'ya neden olan CA'ya cikmis olmasi da o donemden kalma. Daha sonra yerine gelen Benitez, Ranieri, Stramacchioni ise Sneijder'i boyle kullanmayi tercih etmedi. Senijder sakatliklar gecirdikce de dustu. Teknik beceri veya zihinsel beceri olarak dusmemis olsa da fiziksel olarak dustu.

PA degisken olmamali. Herkesin belli bir kapasitesi var. PA da bu kapasite. Biz de oyuncularin kapasitesini tahmin etmeye calisiyoruz. Bazen yaniliyoruz. Bazen de yanilmiyoruz.

Ornegin Caner'in ligin en iyi ofansif sol beki haline gelmesi benim icin supriz degildi. Ama onu teknik direktorun nasil kullanmak istedigine bagli bu. Aykut Kocaman'in daha kontrollu oyun stilinde Caner'i sol bek oynatsa, o kanat delik desik olur, bek oyuncusu ileriye cikmaktan daha cok geriden orta sahaya pas trafigini yonettigi icin hucumda da bu kadar etkili olmazdi. Bu nedenle de mumkun oldugunca Caner'i orada kullanmak istemedi. Ersun Yanal beklerinden ileride pres yapmasini ve cok ileriye cikarak oynamasini istedi ve bu istenenler Caner'in yapabilecegi isler oldugu icin Caner one cikti.

Kadlec, medyada bol yazildigi gibi, eger Aykut Kocaman transferiyse onun zaten Aykut Kocaman'in futbol anlayisina uygun bir bek oldugu soylenebilir. Ileriye fazla cikmayacak, sagda Gokhan ciktiginda savunmayi uclu tutabilecek bir oyuncu Kadlec.

Ersun Yanal ise bunu farkli bir sekilde yapti. Topal'i stoperlerin arasina cekip, iki beki de ileriye yolladi. Bu nedenle de Kadlec gibi ofansif gucu kisitli olan bir oyuncuya sol bekte ihtiyaci yoktu. Bence Hasan Ali'nin dusunulmemesinin nedeni de ne hucumda Caner, ne de savunmada Kadlec kadar iyi olmamasiydi.

Su anda milli takimda henuz banko olamayan oyuncularimizin onemli bir kismi zaten 120-130 CA arasinda dolaniyor.

Son Isvec macinin 11'indeki 4 oyuncu asagi yukari bu seviyede. Ersan, Semih, Alper ve Mevlut.
Yedeklerden Tarik Camdal, Ugur Demirok, Birol Parlak, Ishak Dogan, Adem Buyuk, Murat Duruer, Olcay Sahan, Umut Bulut ise bu ve daha alt seviyelerde.

120-130 arasi da Milli Takim seviyesi. Gecen seneki degerlere bakarak bir Milli Takim kadrosu sectim. Cogu kisinin ifazla tiraz etmeyecegi bir kadro olur herhalde. Belki Hamit'e itiraz edilir. Onun yerine de alacagimiz oyuncu ne ondan cok daha zayif olur, ne de cok daha kuvvetli. Yusuf'a da itiraz olabilir ama Fatih Terim genelde onun gibi cabuk oyunculari sever. Onu cikartip Adem Buyuk'u koysak pek bir sey de degismez.

Volkan (150)
Onur (145)
Tolga (140)
Mert (130)

Gokhan (145)
Tarik (115)

Caner (135)
Hasan Ali (120)

Omer (145)
Semih (126)
Aykut (123)
Serdar Aziz (120)
Ersan Gulum (118)

Mehmet Topal (140)
Nuri Sahin (152)
Selcuk Inan (140)
Alper Potuk (128)
Oguzhan Ozyakup (127)
Hakan Calhanoglu (133)

Gokhan Tore (133)
Hamit Altintop (132)
Olcan Adin (132)
Olcay Sahan (130)
Yusuf Erdogan (120)
Arda Turan (158)

Burak Yilmaz (145)
Mevlut Erdinc (132)
Umut Bulut (127)
Mustafa Pektemek (122)
Cenk Tosun (120)

Bu 30 kisilik kadronun CA ortalamasi 132.77.

Dunya kupasina giden ulkelerde aciklanan kadrolara gore bu ortalama Rusya'nin hemen ustunde. Hirvatistan'in ise hemen altinda.

Bosna Hersek'in ortalamasi 125. Yunanistan'in da oyle. Fildisi 130, Kamerun 130. ABD 127.

Bizim milli takim kadrosunun ortalamasi Italya gibi 150 olsun, ondan sonra 120-130'luk oyunculara burun kiviralim. :)

Ama o seviyede degiliz. Kendimizi o seviyede gorebilecek kadar da oyuncu yetistirmiyoruz. Bu arada yukaridaki 30 kisilik kadronun 13 oyuncusu Almanya, Hollanda veya Fransa'da yetismis oyuncular.

o değil de selçuk inan 140 ca iken tolga zengin nasıl 140 ca oluyor yahu. nasıl bir saçmalık bu?

aynı şekilde aykut 123 iken semih 126. (bkz: oo araştırma alırım bi dal)

perpetua
13.Haziran.2014, 00:14
o değil de selçuk inan 140 ca iken tolga zengin nasıl 140 ca oluyor yahu. nasıl bir saçmalık bu?

aynı şekilde aykut 123 iken semih 126. (bkz: oo araştırma alırım bi dal)

Tam olarak anlayamadim. Nasil olmasi gerektigi ve sence neden boyle olmasi geerektigini yazmazsan, ne demek istedigini anlamak icin akil okuma cihazina ihtiyacim var. Henuz almaya param yetmiyor maalesef. (::)

ForCimbom
13.Haziran.2014, 01:58
Tam olarak anlayamadim. Nasil olmasi gerektigi ve sence neden boyle olmasi geerektigini yazmazsan, ne demek istedigini anlamak icin akil okuma cihazina ihtiyacim var. Henuz almaya param yetmiyor maalesef. (::)

abi selçuk oynadığı mevkinin messi siyse tolga arda turanı olur en fazla. veya selçuk ile muslera ligin en iyi oyuncularından onu örnek vereyim selçuk mevkisinin muslerasıysa tolga mert günok'u falandır. aynı olmaları bu yüzden yanlış.

semih 2 sene üst üste clde 11 oynamış 2 sene üst üste şampiyon olmuş takımın as stoperi. aykut kim abi? ikisinin benzer ca'da olmasının ne açıklaması var? aykut semihin yaptıklarını yapabilir mi?

medievil
14.Haziran.2014, 18:14
abi selçuk oynadığı mevkinin messi siyse tolga arda turanı olur en fazla. veya selçuk ile muslera ligin en iyi oyuncularından onu örnek vereyim selçuk mevkisinin muslerasıysa tolga mert günok'u falandır. aynı olmaları bu yüzden yanlış.

semih 2 sene üst üste clde 11 oynamış 2 sene üst üste şampiyon olmuş takımın as stoperi. aykut kim abi? ikisinin benzer ca'da olmasının ne açıklaması var? aykut semihin yaptıklarını yapabilir mi?

Dediğin doğru gibi görünüyor ama bir çözüm önermemişsin. Napalım yani Semihe 140CA mı verelim? 140 ca kim alıyor bu ligde. Aykutu düşürsek ptt ligi oyuncusu olur. Bence CA lar normal.

Cengo
14.Haziran.2014, 18:18
Farklı mevkilerin oyuncuları birbirleri ile doğru orantılı kıyaslanamaz. Hatta düzenli ilk 11 oynayıp oynamaması asla yeteneğinin ölçüsünün göstergesi olamaz.

perpetua
15.Haziran.2014, 18:25

Ocak ayi itibariyle boyle dusunmusuz.

Semih'e biraz iyilestirme gerekir mi? Bence gerekir. Aykut yerinde saydi mi? Bence saydi.

Selcuk/Tolga karsilastirmasina gelince. Emin degilim. En iyi halindeki Selcuk icin katilirim. Ama gectigimiz sezonun ortasinda yanindakine bile pas veremeyen Selcugu da goz onunde bulundurmak gerekli.

fenerliyildiz2
19.Eylül.2014, 00:22
@perpetua merak ettiğim birşey var.Mesela 160 CA'lı bir forvet 15.en iyi forvettir gibisinden bilgiler veriyorsunuz.Bunların elinizde bir listesi var mı?

perpetua
22.Eylül.2014, 13:07
@perpetua merak ettiğim birşey var.Mesela 160 CA'lı bir forvet 15.en iyi forvettir gibisinden bilgiler veriyorsunuz.Bunların elinizde bir listesi var mı?

Tabii var. Editor'u kullanarak siz de gorebilirsiniz.

fenerliyildiz2
28.Eylül.2014, 17:30
Tabii var. Editor'u kullanarak siz de gorebilirsiniz.

Teşekkür ederim.