PDA

View Full Version : Heyecanımı kaybediyorum

fzz
28.Kasım.2013, 18:59
Fm'le tanışmam çok önceye dayanıyor . orta okul çağlarımda en büyük zevkimdi - Okuldan geleceğim ve hemen bilgisayarımın başına oturup CM 03-04 oynayacağım .. Guarinli , Todorovlu ,Serhat kumlu, tanju şakirili kadromla başarılara koşmak .. Evet o zaman -ki- oyun şimdiye nazaran çok daha kolaydı . Ama oradaki heyecanı hiç bir zaman yaşayamadım . Hem 3D oyun motoru olmadan , TÜRKÇE dil desteği ve buraya sığdıramadağım çok özellik olmadan oynardık .. O zaman öğrenciydik tabii orjinal oyun alabilmek kendi paranla zordu . Fm 2010 itibariyle orjinal almaya başladım . Yapımcıların TÜRKÇE çıkaracağız açıklamasıyla birlikte satışlarında iyiye gitmesiyle nihayet 2013'de Türkçe dil desteğiyle birlikte Oyuna kavuştuk . Herkesin ortak fikriydi maç içindeki saçmalıkların çok olması ne kadar kızsak da vazgeçmeyeceğimizi biliyorduk . Bende ki en büyük etkisi transfer bölümünün gerçekçi olması idi . Ama en çok dokunan şey ise oyunun bir sezon sonra hep aynı şeylerin yaşanması . İlk yıl alacağınız takımla (bu takımlar Galatasaray,Fenerbahçe,Beşiktaş ) belki sadece zorlandıktan sonra 2.Sezon herşey rayına oturmuş hele ki şampiyonsanız kaymağından yenmez . Çünkü rakipleriniz gerçekteki gibi transferler yapmaz ya aynı kadroyla devam ederler ya da en fazla 2-3 tane saçma sapan adını ilk defa duyduğumuz yabancı oyuncu alırlar . 2014'de bunların değişeceğini beklerken aynı tas aynı hamam devam dermişçesine hiç bir değişiklik yok . Artık yenilmek istiyorum . Benim takımım liderken azcık çekinmek istiyorum 2. Sıradaki takım acaba beni geçebilir mi diye kendime sormak istiyorum . Lig benim elimde olmasın yahu ..
Bilmiyorum belki de başlıkta dediğim gibi ''heyecanımı kaybediyorum '' Bu arada forumlarda gördüm benim de oyunumda Roberto Mancini Bursaspor'a gitti 8 ay sonra kovuldu .

Teşekkürler,
Saygılarımla

Dennis Bergkamp
28.Kasım.2013, 19:28
Oyunu zorlaştırmak için kendinize kısıtlamalar koyabilirsiniz.Mesela ilk 3 sene 5 milyon Euro üstü transfer yapmayacağım gibi yada oyunculara yıllık 2 milyon üstü maaş vermeyeceğim gibi.Tabi bu değerler değişebilir.Aynı şekilde oyuncu arama ekranına hiç girmeden sadece gözlemcilerinizin size sunduğu oyuncuları transfer edebilirsiniz böylelikle kaliteli oyuncular bulmanız zorlaşabilir makasın arasının açılması daha zor olur.

2 sene önce İngiltere 6. Liginden bir takım alıp sadece gözlemcilerin rapor getirdiği oyuncuları transfer ederek oynamıştım ve Premier Lige çıkmak 18 senemi almıştı.Sonra geri düşmüştüm geri çıkmıştım filan 25 sene sonra şampiyon olabilmiştim ligde.

Böyle kısıtlamalarla oyundan alacağınız zevk çok daha artacaktır ve oyun çok daha zorlaşacaktır.

fzz
28.Kasım.2013, 19:37
İngiltere tavsiyen içiin teşekkür ederim. Deneyeceğim mutlaka . Umarım eski heycanıma kavuşurum.

urwrdskkn
28.Kasım.2013, 19:50
yani illaki büyük takımlarda oynama hocam iyice sıkılmanın başlıca sebebi büyük takımlar ile oynaman biraz başka takımlarda oynamayı dene ben mesela arada bir meksika ligini oynarım bir sezon da olsa yeni keşfim amerika ligi MLS oldu çok zevkli geçiyor.

Gncl1905
28.Kasım.2013, 19:54
İyi de sonuçta bir bilgisayar oyunu ve her oyunda biz yani oyuncular kazanır. Ben kaybettiğim oyun hatırlamıyorum. Spor, strateji simülasyon farketmez; illa ki kazanırım/kazanmaya başlarım belli bir süre sonra.

marlo41
28.Kasım.2013, 20:45
Bu sadece Football Manager ile alakalı değil. Yaşı büyüdükçe insanın hayatın başka dertleriyle doluyor kafası ve kendini bir bilgisayar oyununda eskisi gibi kaybedemiyor stressiz.

Bir çok oyunun yeni sürümleri için de insanlar " Eskisinden çok daha detaylı ama eskisindeki tadı veremiyor." diyorlar.

İşte bunlar hep büyümenin götürüleri.

peker_553
28.Kasım.2013, 20:57
ben en son fm 2008 de büyük takım almıştım real madrid barcelona seçenlere çok garip bakıyorum hiç zevk alınmazki istediğin futbolcuyu al takım zaten süper falan bu football manager olmaz fantezi manager olur :D ben şu an ingiltere alt lig takımı çalştrym ve çok güzel kovulsam bile başka takımdan teklif gelmesini beklerim o yüzden gerçekten kariyer peşindeym ve zevk alıyorum.

serwan
28.Kasım.2013, 21:31
ingiltere alt ligleri çok zevkli oluyor.. tabi başta biraz sıkıyor ama tadını alınca on numara

BaGa TaRKaN
28.Kasım.2013, 21:36
Biraz Erken Olmuş Ama Her Senenin Fix Konusu Açılmış :D

Biraz Ara Vermek İyi Gelebilir Sonra Canın İsterse Oynamak O Zaman Eğlenceye Dönüşür :)

perpetua
28.Kasım.2013, 21:37
Oyundaki zorluk ayari sectigin takim. Ne kadar alt liglere inersen, oyun o kadar zorlasiyor, takimlar arasindaki kalite farklari o kadar azaliyor. Ve oyun daha zorlasiyor ve bence daha egelenceli hale geliyor.

Buyuk takimlarla baslamak da farkli bir egelence ama zaten iyi kadrolari ve finansal gucleri oldugu icin buyuk takimlar ve onlarla basari yakalamak bu nedenle bir hayli daha kolay. Tabii kendine farkli kisitlamalar da koyabilirsin. Mesela sadece alt yapidan cikan oyuncularla oynamak gibi.

marlo41
28.Kasım.2013, 21:49
Revizyona ihtiyacı olan bir takımı al - Inter, Milan, Man Utd vs. - ve orada bir milli ekol oluşturmaya çalıştır. - Hollanda ekolü, Portekiz ekolü, Alman ekolü, vs.-

Eski serilerden birinde Ac Milan'ı Alman yuvası yapmıştım ve çok da zevkli olmuştu.

fzz
28.Kasım.2013, 21:51
Yorumlarınız için teşekkür ederim . Çoğunlukla İngiltere önerisi var dikkate alacağım .

Ayrıca bende biliyorum bilgisayar oyunu olduğunu asıl sorun o değil . Tabikide her oyunda başarıya kavuşucağız . Asıl olan nasıl kavuştuğumuz .

SAİT71
28.Kasım.2013, 22:09
Oyunun zeka motorununda katkısıyla bir sure sonra insanı sıkıyor ama birde su gözle bakalım Ersun hoca Anadolu takımlarındayken çok başarılı değildi ama Fener'e geldi ve durum ortada bende oyunda hep küçük takımlarla oynarım yonettigimiz takımlarında maddi olanakları da bunda etkisi büyük. Forumdaki bal ligi ve 3. Lig yamasını indirdim balda yaptıgım transferlerle takımı acık ara prof. yaptım ancak 3. Ligde isler değişti ve benden daha iyitakımlar vardı ve ilk sezonu 6. Bitirdim acayip sardı bu konuda sana tavsiyem italya ya da ingiltere alt liglerindeki Bir takımı alman ve en üst. Lige çıkarmaya çalışman. göreceksin, saracak

medievil
28.Kasım.2013, 22:24
Aynı şeyleri bende yaşıyorum. Bu yüzden oyunda bazı değişiklikler yapıyorum zevkli hale gelmesi için.

Yapılması gerekenler:

1-Yabancı oyuncu sınırlandırılması. Kural aynen kalmak kaydıyla AB üyesi olan ülkelerin vatandaşları yabancı sayılmaması. Bunun yanında vatandaşlık kazanmada 5 yıla düşürülebilir.

2- Oyun başlangıcında her superlig klubune 2m. transfer bütçesi verilmesi.

3- Her takımın maaş bütçesini 5 m arttırmak.

4- Süper lig ve 2. ligdeki tüm klüplerin antreman tesislerinin 4-5 puan yükseltilmesi. Aynı durumu genç akademi içinde yapıyoruz.

5-Türkiye ligi popüleritesinin 500 puan yükseltilmesi

6-Tüm takımların popüleritesinin 300 puan yükseltilmesi

7- Gençlik oranı kısmının yükseltilmesi. 170-180 civarı iyidir.

8-Tüm sper lig takımlarının kombine ve bilet fiyatlarının düzenlenmesi/arttırılması ve doluluk oranlarının yükseltilmesi. (Bunun yapılma sebebi siz şampiyonlar liginide alsanız forma reklam vs gibi sponsorlarda çok küçük artışların olması)

Yukarıdaki işlemler sonunda oyunda ilerledikçe klüpler daha çok genç ve ucuz adamlar alıyorlar. Altyapıdanda çok iyi adamlar geliyor satıp para kaznıyorlar. Lig baya baya çekişmeli hale geliyor.

Bunları yapmadığım zaman 5 sene sonra lig çöpe dönüyor. en yuksek pa lı türk oyuncu 150 civarı oluyor. Hatta 140pa üstü oyuncu sayısı 15-20 yi geçmiyor. Lig kalitesizleşiyor, klüpler para kaybediyor hepsi çöküşe geçiyor. Örneğin bende trabzon küme düşmüştü. Siz istediğiniz kadar maç kazanın kupa kazanın oyunun kısır döngüsünden çıkamıyorsunuz. Para kazanamıyorsunuz. Sponsorluklar çok çok az ve gerçekçi değil. Formalar satılmıyor yan gelirler 1-2m u geçmiyor.

Örneğin Fenerbahçe ile uefa aldım bir kaç ay sonra güncelleme geldi. Neymiş fenerbahçe 4527 forma satmış bunun 200 tanesi yurtdışındanmış. Arkadaşım Fenerbahçe stat altı feneriumda 1 gecede satılıyor o forma ama gelde oyuna anlat. Neyse... Eğer similasyona çok takan biri değilsen sadece zevkli olsun çekişmeli olsun dersen yukarıda yazdıklarımı bir dene.

Edit: http://l1311.hizliresim.com/1h/w/uz6ms.png

Yukarıdaki gibi çekişmeli lig istiyorsan reçeteyi bir dene dostum :)

yuceldeliktas
28.Kasım.2013, 22:42
bir kariyer açtıktan sonra (Beşiktaş-fb-gs) takımlarla oynuyorsanız 3. yıldan sonra diğer takımların sizi yakalaması imkansız. bu yüzden bende çok sıkılıyorum açıkçası .
tek sorun takımların transfer politikaları gerçekçi değil .
onun dışında mükemmel oyun .

yuceldeliktas
28.Kasım.2013, 22:44
misal ligde busasporu alan birisi 3-4 sene sonra rahatlıkla şampiyon olabilir.
ama gerçekte böyle değil .

CocukMenajer
28.Kasım.2013, 23:54
bir kariyer açtıktan sonra (Beşiktaş-fb-gs) takımlarla oynuyorsanız 3. yıldan sonra diğer takımların sizi yakalaması imkansız. bu yüzden bende çok sıkılıyorum açıkçası .
tek sorun takımların transfer politikaları gerçekçi değil .
onun dışında mükemmel oyun .

Katılıyorum 2.sezonda ilk kez adını duyduğum yabancılar 3büyüklere doluyor.

fzz
29.Kasım.2013, 03:01
Bu yorumlardan sonra yapımcılara bir mail atılması aslında iyi olmaz mı ? Turksportal desteğiyle dikkate alınır diye düşünüyoum .