PDA

View Full Version : Online FM hakkında

ronanino77
17.Aralık.2014, 21:37
Sayın FM tutkunları;

Yıllardır bizi kendisine esir eden, sosyal hayatımızı kısıtlayan, gah sinirden çılgına çeviren, gah mutluluktan havaya uçuran bu meretin, sanki bi konuda eksik kaldığını düşünüyorum.
Malum artık internet bundan 5 sene öncesine göre bile çok fazla gelişmiş bir seviyede. Sürekli internet teknolojisi gelişirken ve tee dünyanın öbür ucundaki biriyle rahatlıkla her türlü iletişime geçmemizin mümkün olduğu bir dünyada, artık oyunlar da eskisi gibi sadece yapay zekaya karşı oynanmıyor. Tüm dünyada online oyunların ne kadar devasa bir oyuncu kitlesine ulaştığını gördük ve görmeye devam ediyoruz. Artık bu internet tabanlı online oyunların dışında tek kişilik olarak da oynanabilen oyunlar da multiplayer modlara ağırlık vermeye başladı.
Mesela futbol oyunlarını ele alırsak FIFA'nın yanlış hatırlamıyorsam 11'den beri devam ettirdiği Ultimate Team modu FIFA oyuncularının ezici çoğunluğunun vazgeçemediği bir ekol haline geldi. Keza PES'in benzer modu MyClub yine PES hayranlarının birinci tercihi oldu. Örneğin ben de orjinal FIFA 15 kullanıcılarındanım ve sadece demo sürümünde yapay zekaya karşı oynadım. Oyunu aldığımdan beridir hiç offline maç yapmadım neredeyse.
Hal böyleyken değerli FMciler, biz neden hala (turnuvalar dışında) hep tek başımıza oynuyoruz bu oyunu. Oyunun gerçekçiliğine aşırı önem verdiğimizi iddia ediyoruz fakat alt liglerden bir takım alıp neredeyse her sene şampiyon olarak birinci lige kadar çıkarmanın gerçekçiliğe ne denli aykırı olduğunu neden görmüyoruz?
Bence artık oyunun yapımcılarının bi yolunu bulup online oynamayı fmcilerin birinci tercihi haline getirmesi gerek. Yoksa oyunun bu denli ayrıntılı olması ve ona karşı duyduğumuz bağlılık bile bütün ligleri domine edip bütün kupaları topladıktan sonra ister istemez sıkılmamızı engelleyecemeyek

Papi44
17.Aralık.2014, 22:15
Gerçekten iyi bir fikir belki daha önceden düşünülmüştür ama tabi oyunun kendi özgü işleyişi var ve böyle birşeyin olması için çok çok geniş çaplı bi iş çıkarmaları lazım ama sanmıyorum daha oyunu bile dogru dürüst çıkaramıyorlar :)

ronanino77
17.Aralık.2014, 22:46
Gerçekten iyi bir fikir belki daha önceden düşünülmüştür ama tabi oyunun kendi özgü işleyişi var ve böyle birşeyin olması için çok çok geniş çaplı bi iş çıkarmaları lazım ama sanmıyorum daha oyunu bile dogru dürüst çıkaramıyorlar :)

Çok teşekkür ederim hak verdiğin için. Evet bu bahsettiğim mesele öyle hemen yapılabilecek kadar basit değil. Ben bu konuda daha önce de düşünmüştüm. Geçenlerde bu forumda yine her zaman olduğu gibi kariyer hikayelerini ilgiyle takip ederken birden aklıma geliverdi tekrar. Mesela benim önceden de tanıdığım sevdiğim iyi bir taktisyen olan Abuzer Kadayıf'ın Livorno kariyeri...
İlk sezon seri b'yi namağlup şampiyon tamamlayıp ikinci sezon yeni çıktığı seri a'da da ilk sezonunda şampiyon olması beni bir kez daha oyunun gerçekçiliği üzerine düşündürdü. Çünkü o kadar garip bir durum ki bu, tee çinlilerin futbol topunu icat etmesinden beri oynanan futbolun tarihinde böyle bir başarı olduğunu sanmıyorum. En basitinden 05/06 sezonunda malum şike olayları yüzünden küme düşürülen şampiyon Juventus, bir sezon sonra seri a ya dönünce, o kadar büyük ve köklü bir kulüp olmasına rağmen 4 sene boyunca şampiyonluğa hasret kaldı.
Oyunda ne kadar usta olursak olalım hatta isterse gelsin Mourinho oynasın yine de böyle olmaması lazım. Ama malesef olacak çünkü yapay zeka yeterli değil. O yüzden acilen birilerinin bu konuda bir şeyler yapması ya da en azından düşünmesi gerek.

kilham96
17.Aralık.2014, 22:56
Kesinlikle haklısın şimdi ben 3.Lig'den Safranboluspor'u alsam 15 yıla ŞL kazanırım Süper Lig'i domine ederim takımın değerini 500 M Euro'ya çıkarırım falan.Fakat bunlar olmazsa da oyunda başarı yakalayamazsın.Günümüz şartlarında değerlendirdiğinde Türkiye'den şu an için hiç bi takımın dünyanın ilk 20 en iyi veya zengin takımı arasına girmesine,her yıl ŞL'de yarı yada çeyrek final oynamasına imkan yok daha doğrusu çok düşük ve zor bir ihtimal.Fakat oyunda bunu 5-6 yıl içinde rahatlıkla yapabiliyoruz.Online olması konusunda kesinlikle haklısın.Karşındakinin insan olması bir yapay zeka olmasına oranla aldığın zevki ve gerçekçiliği arttıracaktır.Fakat netice de elimizde bu var idare edicez.Güzel bir noktaya değinmişsin böyle konuşmaları seviyom ya :n:

ReaList
18.Aralık.2014, 01:55
Bi ara Football Manager Live çıktı. Bunu test etme şansı bulmuştum çünkü kısıtlı bir sayıya test ettirdiler. Sonra tutmadı veya yapamadılar tam hatırlamıyorum ve nakavt.

ronanino77
18.Aralık.2014, 02:08
Bi ara Football Manager Live çıktı. Bunu test etme şansı bulmuştum çünkü kısıtlı bir sayıya test ettirdiler. Sonra tutmadı veya yapamadılar tam hatırlamıyorum ve nakavt.

Bunu bilmiyordum teşekkür ederim. Acaba siz testerlardan biri olarak beğendiniz mi tam olarak nasıldı sistem? benim kafamda çeşitli senaryolar var fakat oyuna olumsuz etkisi olmaması için ne yapılabilir diye düşünmekteyim. Keşke devam ettirselerdi bu fm live'ı en azından bi umut olurdu bize. Umarım sonsuza kadar vazgeçmemişlerdir bu işten.

BaGa TaRKaN
18.Aralık.2014, 02:22
Deneme Sürümünde Bir Ara Bende Oynamıştım Live Serisini Ama Diğer Oyunlar Gibi Çok Sarmadı Simulasyon Oyunları Daha Çok Tutuluyor.

ReaList
18.Aralık.2014, 02:25
Açıkçası sistemi beğenmemiştim, beğenilmeyen de tutulamazdı zaten. İş yıllık üyeliğe 250 liraya varan fiyatlara çıkınca ve beklenilen finansal destek çıkmayınca feshettiler. Öncelikle gerçek ve hayal arasındaki dengeyi iyi kuramamışlardı. Oyuncular gerçek ama kalan her şey yapay. Belli bir sistem yok, kupalar ligler fantezi tarzı düzenlemeler vs. Tam olarak sistem nasıl işleyecekti hep bir muamma kaldı. Böyle bir yapıya kalkışmadan önce iyi karar almak gerek çünkü sistem her şeydir.

Oynayışa gelirsek oldukça keyifliydi. Zaman zaman aksaklıklar yaşansa da hızlı bir şekilde online FM oynamanın keyfi başkaydı tabi. Böyle bir şeye tekrar kalkışırlar mı bilmiyorum. Zira gerçek zamanlı ve anında maç motoruna müdahale edebilecek bunu en üst performansla sağlayabilecek başka online menajerlik oyunu yoktur.

FM'den online yönde atılımdan ziyade artık 3 boyutlu maç motoru bekliyorum. Mevcut maç motoru veya 2d yuvarlak adamlar tabi ki klasik eğlenceli ama ne zamana kadar? Artık çağ ve gün şartları eskiyi nereye kadar ileriye götürebilir? C++ ile maç motoru yazıyorlar, yazdıkları motor üstün orantısal ve değişken kodlara bağlı her sene bunun yüzünden hatalarla karşılaşıyoruz çünkü kesin iyi yok, sayısız güncellemelerle yap-bozlarla oyun devam ediyor. Bugüne kadar batmamış olması tamamen tekel olmasından dolayı piyasanın kaymağını yemesi CM ile ayrıldıklarından sonra CM'nin nasıl battığını gördük çünkü aynı kafada 2 oyun götürmez, bugün FM'nin şartlarını taşıyıp 1 tık önce olan şirket oyun çıkarsın 2 seneye FM tarihe karışır çünkü insanların tahammül sınırı da bir yere kadar.

Pedro
18.Aralık.2014, 05:27
Mesela benim önceden de tanıdığım sevdiğim iyi bir taktisyen olan Abuzer Kadayıf'ın Livorno kariyeri...
İlk sezon seri b'yi namağlup şampiyon tamamlayıp ikinci sezon yeni çıktığı seri a'da da ilk sezonunda şampiyon olması beni bir kez daha oyunun gerçekçiliği üzerine düşündürdü. Çünkü o kadar garip bir durum ki bu, tee çinlilerin futbol topunu icat etmesinden beri oynanan futbolun tarihinde böyle bir başarı olduğunu sanmıyorum.
Hocam yazının ana fikriyle alakası olmadığını biliyorum ama Nottingham Forest'ın Brian Clough ile geçirdiği efsane yılları hatırlatmak istedim.

"Clough'ın önderliğindeki Forest 1976-77 sezonunda birinci lige çıkmayı başardı. Ertesi sezon ise, inanılmaz bir olayın altına imza atarak Forest takımı şampiyon oldu."Kırmızılar" bununlada kalmayıp, 1978-79 sezonunda Malmö'yü final maçında mağlup ederek Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasını kazandı. Forest 1979-80 sezonunda, dünyanın en iyi kalecilerinden biri olan Peter Shilton'un büyük payıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasıfinal maçında Hamburg'u 1-0 mağlup ederek bir sene önceki "Avrupa Şampiyonu" ünvanını korudu. "