PDA

View Full Version : Mali KAOS (like Yıldırım Demirören)

darkpart2
16.Ocak.2015, 13:23
Turgutluspor karıyerimde inanılmaz finans sıkıntısı vardı.Klübe ilk geldiğimde doktor alacak parası olmayan bütçem ile 2 sene Sportoto Süper lig şampiyonluğu ve 2 sene üst üste şampiyonlar ligine giderek Haziran ayında milyon dolarlar kar yaptım.Transfer bütçesini ve maaş bütçesini aşırı yüksek verdi başkan.

Transfer yaparken hep kar yaptım.Bonservis parası vermeden oyuncular alırdım.Stadyumu bir kere, alt yapı ve antreman tesislerini 2'şer kere iyileştirdim ama yinede mali durumumuz çok çok artılarda idi. Transfer satışından bütçeye geçen para %80 ama oyunculara verdiğim maaşlar hala ortalamaydı.

Ama son şampiyonluktan sonra 2. kez ŞL'ye gidicek olmamızdan olsa gerek,10.000 olan stadyum kapasitemizi başkan 15.000 ve alttan ısıtmalı stadyum yapma planı ile geldi karşıma,çok sevindim tam bu sırada 3. kez antreman ve altyapılar geliştiriliyordu.

(Stadyum istememiştim başkan kendi açıkladı projeyi) Mali durumumuza bir baktım,ne şampiyon olsam ne ŞL de gruptan çıksam nede yıldız oyuncu satsam +'ya geçiremeyeceğim kadar zararda buldum kendimi,1-2 oyuncu sattım banamısın demedi?Stadyum yapmak benim için 8.senemi geçirdiğim oyunda bütün planlarımı alt-üst yaptı.

--- Bu sırada madem bu kadar eksilerdeyiz neden bu transfer bütçesi ve maaş bütçesi bu kadar yüksek derken,%80 olan transfer geliri yüzdesi %30'a indirildi.Yakında maaş ve bütçemide almalarından korkar oldum.Sizden şu konuda yardım isticektim başkan neden böylesine hovarda bi hamle ile 8-10 senelik mali projemi baltaladı ve bu kadar zararın altından nasıl kalkılır + olarak baskan düşünüp ilerde duzeltebilecegine inanıyor mu? yoksa bi yerden para cekip kulube aktarma diye bir şey vardı bu yola başvurur mu ?

Ciddi,mantıklı yorum ve acıklamarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Not; Mali durumu her 15 günde bir inceler ona göre plan yaparak oynarım 10 tane scout alıp yollayacagıma 2 tane iyi alıp sırayla yollarım,pazarlıksız kesinlikle oyuncu almam 1 liranın hesabını yaparım.Her hazırlık maçını kendi evimde oynar hiçbir zaman prim olarak ''yüksek '' seçeneğini seçmem.Temsilcilere çok fena baskı yaparım.Yedek adam alacagıma altyapıdan cıkarttıgım adamı oturtururum.Bunları göz önünde bulundurarak yorum yaparsanız cok sevinirim.

roomonecool
16.Ocak.2015, 13:49
Hocam sen bildiğin İlhan Cavcav olmuşsun [emoji1] uzun vadede duzeltebikirsin ancak yaptıklarını tekrar yaparak ayrıca başkan değişirse biraz daha iyileşir mali durum

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

darkpart2
16.Ocak.2015, 14:49
Hocam sen bildiğin İlhan Cavcav olmuşsun [emoji1] uzun vadede duzeltebikirsin ancak yaptıklarını tekrar yaparak ayrıca başkan değişirse biraz daha iyileşir mali durum

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyunda en önemsediğim şey mali durumdur :) her zaman türk lirasına ceviririm oyunu (gerçekliği biraz bozuyor ama ben eskiden alıştırdım kendimi) 1-2 liranın hesabını yapmak için.Çok istediğim bir oyuncu ile 200 lira gibi bir ücret yüzünden anlaşamadığım çok olmuştur.Gerçek yaşamımda paramı çok savuran biriyimdir ama oyunda bu huyumdan vazgeçemiyorum.
Bu başkan beni kulüpten soğuttu ne yapacagım bilmiyorum :)

Sadixx
16.Ocak.2015, 15:01
ee oyunda kötü oyuncular kadar kötü başkanlarda var onlarla da uğraşmak zorundasın ne yazık ki. Bankadan kredi çekme durumu var ama çeker mi ona bağlı. Gerçekte de çoğu menajer bu yüzden istifa ediyor :).

Ketchaup
16.Ocak.2015, 18:43
muhasebeci misin kardeş :D

darkpart2
16.Ocak.2015, 19:36
muhasebeci misin kardeş :D

hahaha hayır ama işletme mevzunuyum :)

perpetua
16.Ocak.2015, 19:50
Kazandigin basarilarla kulubun profilini yukseltmis ve bu sayede taraftar sayisini yukseltmissindir ve baskan bu kulubun gelirlerini arttirmak icin daha yeni ve buyuk bir stadyum yapmak istemistir.

Acaba 10 bin kisilik statta ortalama kac kisiye oynuyordun?

darkpart2
17.Ocak.2015, 13:43
Kazandigin basarilarla kulubun profilini yukseltmis ve bu sayede taraftar sayisini yukseltmissindir ve baskan bu kulubun gelirlerini arttirmak icin daha yeni ve buyuk bir stadyum yapmak istemistir.

Acaba 10 bin kisilik statta ortalama kac kisiye oynuyordun?

kombineler sonuna kadar satılıyordu ve tribun full oluyordu ama su var neden bu kadar zarara sokarak boyle proje yaptık ilerisi için düzelebileceğiz mi? yani mesela bu sene 7. olsam ligde batıcaz mı?