PDA

View Full Version : Atiba Hutchinson

ttarlabasi
28.Mart.2016, 23:56
http://dosya.turksportal.net/research/16.3.0/1_Be%C5%9Fikta%C5%9F_Atiba_Hutchinson.png

ttarlabasi
28.Mart.2016, 23:57
DR oynama özelliği Accomplished olmalı.

ozan42
03.Mayıs.2016, 05:50
Sogukkanlılık ve Top Kontrol 1-2 tık arttırılabilir.

ttarlabasi
20.Mayıs.2016, 19:28
Şampiyon Beşiktaş'ın en kilit oyuncularından biriydi belki de birincisi. %92,7 pas yüzdesiyle ligin en isabetli pas yapan ismi olmuş.

ttarlabasi
23.Mayıs.2016, 00:00
Şampiyon Beşiktaş'ın en kilit oyuncularından biriydi belki de birincisi. %92,7 pas yüzdesiyle ligin en isabetli pas yapan ismi olmuş.

Gel gör ki oyunda pas özelliği 12.

perpetua
23.Mayıs.2016, 01:51
Gel gör ki oyunda pas özelliği 12.

Atiba'nin ortalama pas mesafesi 14 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 14 metre.
Paslarinin %2.3'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 12.

Oguzhan'in ortalama pas mesafesi 16 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 18 metre.
Paslarinin %7.4'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 16.

Xabi Alonso'nun ortalama pas mesafesi 18 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 19 metre.
Paslarinin %7.3'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 20.

Javi Martinez'in ortalama pas mesafesi 18 metre.
Paslarinin %6.5'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Toni Kroos'un ortalama pas mesafesi 19 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 20 metre.
Paslarinin %10.9'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 20.

Mehmet Topal'in ortalama pas mesafesi 20 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 21 metre.
Paslarinin %15.8'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 12.

Selcuk Inan'in ortalama pas mesafesi 18 metre.
Paslarinin %8.4'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 17.

Sergio Busquets'in ortalama pas mesafesi 17 metre.
Paslarinin %8.0'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 17.

Christoph Kramer'in ortalama pas mesafesi 16 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 17 metre.
Paslarinin %7.5'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Atiba'nin pas isabet yuzdesi cok yuksek cunku surekli basit, risksiz paslarla oynuyor. Bunu cozmek icin Atiba'yi izlemek yeterli aslinda ancak verilerle destekleyince Atiba'nin az riskle oynayan oyunculardan bile cok daha az risk alarak oynadigini goruyoruz.

Oyunda Atiba'yi bu sekilde bir gorevle oynatirsaniz, 12 pas ozelligiyle bile, rahatlikla %90'in ustunde pas isabetine ulasiyor. Cunku bu basit paslarin yuksek isabetli olmasini saglayan pas ozelligi degil. Takim oyunu, konsantrasyon ve kararlar. Hatta Atiba'nin pas ozelligi 12 ile yuksek bile.

ozan42
23.Mayıs.2016, 08:10
Atibanın basit paslarla oynadığına pek katılmıyorum.Basit paslarla oynayan Maldanado gibi olur sadece sağ sola oynayan bir oyuncu değil Atiba oyunu genişletebilme topu iyi kullanabilme özelliğinide sabit.Beşiktaşın ortasahadaki oyununu anlatırken 2 hücumcu 1 tanede ikiyönlü oynayabilen ortasaha olarak tanımlanıyor.Atiba, Oguzhanın defansa gelip top aldığı zamanlarda Oğuzhandan aldığı toplarla atak sürekliliğini sağlamak adına (2. bölgeden 3. bölgeye geçiş diyebiliriz bu pozisyona) topu kanatlara aktaran bir oyun anlayışına da sahip.(Çok nadir görürüz bunu çünkü defanstan gelip topu alan genelde Atiba oluyor)Beşiktaşın sürekli dikine oynamasının Atiba gibi ayaklarını iyi kullanabilen bir adamın olmasının da bir payı var.

Burada o kadar çok örnek verebilirim ki cevaplarınızı sadece İstatislik verilerle verdiğiniz için o yazıları yazmıyorum.Herşey istatislik değildir.Sen eğer Oguzhanın pas yüzdesini Javi Martinezle kıyaslarsan bu gerçekçi olmaz çünkü Javi Martinez savunmada oynuyor, Oguzhan ise 2önliberodan denilsede Sosaya yakın oynuyor( Rakibin 3. Bölgesine yakın) haliyle Oguzhanın pas alternatifleri Jaxi martinez, Xabi Alonso, Mehmet Topal veya Sergio Busquets kadar yüksek olmaması gayet normal haliyle Oguzhanın pas yüzdesi düşüyor.

perpetua
23.Mayıs.2016, 12:23
Atiba'nin topu kotu kullanan bir oyuncu oldugunu yazmadim.
Ayrica Atiba'nin, Oguzhan top kullanmak icin geriye geldiginde one dogru kirilmasi dunyada her takimin yaptigi bir sey. Takimlar orta sahada oyun kurarken bir mevkisel sadakata sahip olmak uzerine calisiyorlar. Oguzhan geriye geldiginde, Atiba one dogru cikmasa Senol Gunes takimi kotu calistirmis demek gerekir.

Soyle dunursek bence en dogrusu olur.
Elinde surekli 30-40 metrelik isabetli paslar atabilen bir oyuncu varsa, Senol Gunes'in yaptigi gibi bu oyuncuya surekli kisa paslarla oyna demezsin.
Aksine, bu oyuncunun pas cesitliligi gostermesini, Oguzhan veya Sosa markaj altina girdiginde onlarin atamadigi oldurucu paslari atmasini beklersin. Tabii elinde boyle bir oyuncu varsa, diger orta saha oyuncularini pas almak icin geriye getirmeye de gerek kalmaz.

Kiyaslamalara gelince, direkt kiyaslama yapilmasi icin degil, ornek vermek icin farkli tipteki oyunculari sectim.

Daha cok ornek cikartabiliriz.

Luiz Gustavo'nun ortalama pas mesafesi 19 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 21 metre.
Paslarinin %11.4'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 12.

Grzegorz Krychowiak'in ortalama pas mesafesi 19 metre.
Paslarinin %11.9'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 12.

Gary Medel'in ortalama pas mesafesi 19 metre.
Paslarinin %9.1'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 14.

Fernando (Man City)'nun ortalama pas mesafesi 16 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 16 metre.
Paslarinin %8.1'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 11.

Claudio Yacob'un ortalama pas mesafesi 19 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 19 metre.
Paslarinin %14'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Nemanja Radoja'nin ortalama pas mesafesi 17 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 17 metre.
Paslarinin %9.1'i uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Daniel Wass'in ortalama pas mesafesi 18 metre.
Paslarinin %11.4'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Nemanja Matic'in ortalama pas mesafesi 17 metre.
Paslarinin %7'si uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 15.

Marouane Fellaini'nin ortalama pas mesafesi 14 metre.
One dogru oynadigi kisa paslarin ortalama mesafesi 15 metre.
Paslarin %4'u uzun mesafeli paslar.
Pas ozelligi 13.

Atiba kadar cok kisa paslarla oynayan baska bir orta saha oyuncusu bulmakta zorlaniyorum.
En fazla yaklasan Maouane Fellaini. Ancak onun da sezonun buyuk bir kisminda forvet arkasinda veya forvet olarak oynadigini unutmamak gerekli.

Mevki bazinda degil, butun oyunculara bakarsak, Atiba gibi 14 metre ve altinda pas ortalamasiyla oynayan genelde kanat oyunculari.
Ornegin Volkan Sen, Yasin Oztekin, Kerim Frei, Olcay Sahan, Olcan Adin gibi. Onlarin da pas degerleri 10-11-12 civarinda. Tipki Atiba gibi pas cesitliliklerinin kisitli olmasi nedeniyle.

ttarlabasi
23.Mayıs.2016, 19:05
Baya emek vermişsiniz, teşekkür ederim. Verdiğiniz istatistikler bir oyuncunun pas özelliğini değerlendirebilmek için fikir verir fakat yeterli değildir. Oyuncunun oynadığı lig+takım, toplam yaptığı pas sayısı, kaç maç oynadığı, maç başına ortalama pas sayısı, isabet oranı, takımının oyun felsefesi, takımının sahaya yayılışı, takımının boyu, oyuncunun pozisyonu, oyuncunun oyun tercihleri, yanında/önünde/arkasında oynayanlar, teknik direktörünün direktifleri vb. gibi bir çok kriteri de pas özelliğini değerlendirebilmek için incelemek gerekir.

Yani %92,7 pas yüzdesiyle ligin en isabetli pas yapan oyuncusu Atiba için ortalama pas mesafesinden pas kalitesinin aslında düşük olduğu yargısını çıkarmak bence varsayımdır. Şahsen, orta sahada baskı altında olsa dahi Atiba'nın topu kaybetmeyeceğini ve en uygun kişiye topu aktaracağını bilirim.

Mesela FIFA16 oyununda Short Passing ve Long Passing, iki farklı özellik olarak geçiyor. Belki de doğrusu o ve burada bir neticeye varamayacağız.

Özetle, Atiba'nın pası 14 olmalı. (Donk'un da pası 14'müş bu arada). Bu arada Atiba'nın profilindeki oyun tercihlerini de %100 doğru buluyorum.

perpetua
23.Mayıs.2016, 20:51
Baya emek vermişsiniz, teşekkür ederim. Verdiğiniz istatistikler bir oyuncunun pas özelliğini değerlendirebilmek için fikir verir fakat yeterli değildir. Oyuncunun oynadığı lig+takım, toplam yaptığı pas sayısı, kaç maç oynadığı, maç başına ortalama pas sayısı, isabet oranı, takımının oyun felsefesi, takımının sahaya yayılışı, takımının boyu, oyuncunun pozisyonu, oyuncunun oyun tercihleri, yanında/önünde/arkasında oynayanlar, teknik direktörünün direktifleri vb. gibi bir çok kriteri de pas özelliğini değerlendirebilmek için incelemek gerekir.

Yani %92,7 pas yüzdesiyle ligin en isabetli pas yapan oyuncusu Atiba için ortalama pas mesafesinden pas kalitesinin aslında düşük olduğu yargısını çıkarmak bence varsayımdır. Şahsen, orta sahada baskı altında olsa dahi Atiba'nın topu kaybetmeyeceğini ve en uygun kişiye topu aktaracağını bilirim.

Mesela FIFA16 oyununda Short Passing ve Long Passing, iki farklı özellik olarak geçiyor. Belki de doğrusu o ve burada bir neticeye varamayacağız.

Özetle, Atiba'nın pası 14 olmalı. (Donk'un da pası 14'müş bu arada). Bu arada Atiba'nın profilindeki oyun tercihlerini de %100 doğru buluyorum.

Emek vermis olabilirim ama saniyorum yazdiklarimi okumamissin. Bu da verdigim emegin bir anlami olmadigi anlamina geliyor.

Pas yuzdesi ile pas ozelligi arasinda bir baglanti kurabilmek icin her oyuncunun ayni frekansla ayni tipte ve ayni durumlarda paslar deniyor olmasi gerekli.

Mesela,
Ben surekli 15 metrelik paslar deniyorum, %90 pas yuzdesiyle oynuyorum.
Sen surekli 20 metrelik paslar deniyorsun, %85 pas yuzdesiyle oynuyorsun.
Hangimiz daha yuksek paslar verme becerisine sahip?
Ornegin ben pas metrajimi 15'ten 20'ye cikartirsam %90 pas yuzdesiyle oynamaya devam edecekmiyim?
Veya sen pas metrajini 20'den 15'e indirirsen pas isabetinin %95'e cikmayacagni kim bilir?

Veya senin paslarinin %80'i takim arkadasinin ayagina. %20'si takim arkadasimin kosu yoluna.
Benim paslarimin %95'i takim arkadasimin ayagina. %5'i takim arkadasimin kosu yoluna.
Hangimiz daha yuksek pas verme becerisine sahip?

Dahasi, pas ozelligi teknik bir ozellik. Paslarin isabetliligi ve sertligini belirliyor.
Daha yuksek deger alan oyuncular daha uzun mesafeli paslari daha yuksek isabet ile verebiliyor.

Paslarin daha yuksek yuzdeli olmasi ise nasil pas tercihleri verdigimiz ile alakali. Benim amacim topu takimimda tutmaksa, paslarimin kalitesinden daha cok kararlarimin kalitesi onemli. Kisa ve dogru yerlere verilen paslarla topu takimimda tutabiliyorsam pas yuzdem yuksek olur. Topu alirken, kafami kaldirip topu bulusturabilecegim oyuncuyu da gorebilecegim sekilde deplase olarak topu aliyorsam, pas yuzdem yuksek olur. Topu surerek kendime pas verebilecek alan yaratiyorsam, pas yuzdem yuksek olur.

Benim verdigim verilerin amaci da sadece pas yuzdesi ile pas degerinin aciklanamayacagini gostermekti.

FIFA16 ile FM'i ayiran en buyuk fark da FM'deki zihinsel ozellikler.
FIFA'da bir oyuncunun yuksek pas yuzdesine sahip olabilmesi icin pas ozelliginin yuksek olmasi gerekir cunku mac motoru sigdir. Pas yuzdesi, pas ozelliginin seviyesine gore ayiristirilir. Hatta pas veren oyuncunun pas ozelliginin seviyesine gore topu alacak oyuncunun topsuz hareketlenmesi de degisir.

FM'de bir oyuncunun yuksek pas yuzdesine sahip olabilmesi icin kararlari ve takim oyununun yuksek olmasi gerekir cunku pas yuzdesini yukselten asil neden pasin kalitesinden daha cok oyun icinde topu dogru kullanabilme becerisidir. Oyunda da mevcut ozelliklerle Atiba'nin rahatlikla %90'in ustunde yuzdeyle pas verdigini gorebilirsiniz.

Atiba'nin paslarini yukseltmenin sonucu ne olur? Atiba bu yuksek pas yuzdesini devam ettirir ancak bunu daha uzun mesafeli paslarla yapabilir.

ttarlabasi
23.Mayıs.2016, 21:02
Öncelikle yazdıklarının hepsini okudum. Atiba'nın paslarını yükseltip, mevcut oyun tercihlerini yani "Kısa basit paslar yapar" ve "Ara paslı oynamaz" tutarsanız, daha gerçekçi olur diye düşünüyorum. Yani paslarını yükseltmenize rağmen yine kısa basit oynar, arapası atmaz ama kısa pasları da daha kaliteli olur. Bence o şekilde daha gerçekçi olur yani.

perpetua
23.Mayıs.2016, 21:20
Öncelikle yazdıklarının hepsini okudum. Atiba'nın paslarını yükseltip, mevcut oyun tercihlerini yani "Kısa basit paslar yapar" ve "Ara paslı oynamaz" tutarsanız, daha gerçekçi olur diye düşünüyorum. Yani paslarını yükseltmenize rağmen yine kısa basit oynar, arapası atmaz ama kısa pasları da daha kaliteli olur. Bence o şekilde daha gerçekçi olur yani.

Kisa paslarla oynar oyun tercihinin amaci zaten pas becerisi cok yuksek olmayan oyuncularin az top kaybi yaparak oynamasini saglamak.
Oyunda pas becerisi yuksek bir oyuncuya bu tercihi eklemek isterseniz, bunu istediginiz yardimci oyuncunun bunu yapamayacagini, calismanin gereksiz oldugunu soyler.
Pas becerisi yuksek bir oyuncuda, eger bu tercih varsa, yardimci antrenorler bu tercihin kaldirilmasi icin ozel antrenman tavsiye eder.

Kdarkig
23.Mayıs.2016, 23:52
34 maçta 2 asisti var. 3. bölgede kilit pas atıp pozisyon yaratan bi oyuncu da değil.

Çok iyi top dağıttığına herkes hemfikir ama bu pas verme ve vizyon yeteneğinin iyi olması yerine çok soğukkanlı ve konsantre bir futbolcu olduğu için.

Bu zihinsel özelliklere bi de pas özelliği artarsa oyunda atibanın 8-10 asist yaptığı görülür bu da saçma olur.

excaliburuA
24.Mayıs.2016, 04:01
Atiba'nın oyun stilini N'Golo Kante'ye çok benzetiyorum. Kante kadar hızlı ve güçlü olmasa da Atiba için iyi bir referans olabilir.

Nocna Mora
24.Mayıs.2016, 05:17
Pozisyon Alma 14 olabilri belki. İnanilmaz iyi pozisyon alıyor.

Mamadou
29.Mayıs.2016, 14:16
Abartmıyorum oyun stili Busquet'e benziyor. Barca'nın Busquet'te yaptıklarını Atiba Beşiktaş'ta bu sezon yaptı.

mwaru
30.Mayıs.2016, 05:49
Emek vermis olabilirim ama saniyorum yazdiklarimi okumamissin. Bu da verdigim emegin bir anlami olmadigi anlamina geliyor.

Pas yuzdesi ile pas ozelligi arasinda bir baglanti kurabilmek icin her oyuncunun ayni frekansla ayni tipte ve ayni durumlarda paslar deniyor olmasi gerekli.

Mesela,
Ben surekli 15 metrelik paslar deniyorum, %90 pas yuzdesiyle oynuyorum.
Sen surekli 20 metrelik paslar deniyorsun, %85 pas yuzdesiyle oynuyorsun.
Hangimiz daha yuksek paslar verme becerisine sahip?
Ornegin ben pas metrajimi 15'ten 20'ye cikartirsam %90 pas yuzdesiyle oynamaya devam edecekmiyim?
Veya sen pas metrajini 20'den 15'e indirirsen pas isabetinin %95'e cikmayacagni kim bilir?

Veya senin paslarinin %80'i takim arkadasinin ayagina. %20'si takim arkadasimin kosu yoluna.
Benim paslarimin %95'i takim arkadasimin ayagina. %5'i takim arkadasimin kosu yoluna.
Hangimiz daha yuksek pas verme becerisine sahip?

Dahasi, pas ozelligi teknik bir ozellik. Paslarin isabetliligi ve sertligini belirliyor.
Daha yuksek deger alan oyuncular daha uzun mesafeli paslari daha yuksek isabet ile verebiliyor.

Paslarin daha yuksek yuzdeli olmasi ise nasil pas tercihleri verdigimiz ile alakali. Benim amacim topu takimimda tutmaksa, paslarimin kalitesinden daha cok kararlarimin kalitesi onemli. Kisa ve dogru yerlere verilen paslarla topu takimimda tutabiliyorsam pas yuzdem yuksek olur. Topu alirken, kafami kaldirip topu bulusturabilecegim oyuncuyu da gorebilecegim sekilde deplase olarak topu aliyorsam, pas yuzdem yuksek olur. Topu surerek kendime pas verebilecek alan yaratiyorsam, pas yuzdem yuksek olur.

Benim verdigim verilerin amaci da sadece pas yuzdesi ile pas degerinin aciklanamayacagini gostermekti.

FIFA16 ile FM'i ayiran en buyuk fark da FM'deki zihinsel ozellikler.
FIFA'da bir oyuncunun yuksek pas yuzdesine sahip olabilmesi icin pas ozelliginin yuksek olmasi gerekir cunku mac motoru sigdir. Pas yuzdesi, pas ozelliginin seviyesine gore ayiristirilir. Hatta pas veren oyuncunun pas ozelliginin seviyesine gore topu alacak oyuncunun topsuz hareketlenmesi de degisir.

FM'de bir oyuncunun yuksek pas yuzdesine sahip olabilmesi icin kararlari ve takim oyununun yuksek olmasi gerekir cunku pas yuzdesini yukselten asil neden pasin kalitesinden daha cok oyun icinde topu dogru kullanabilme becerisidir. Oyunda da mevcut ozelliklerle Atiba'nin rahatlikla %90'in ustunde yuzdeyle pas verdigini gorebilirsiniz.

Atiba'nin paslarini yukseltmenin sonucu ne olur? Atiba bu yuksek pas yuzdesini devam ettirir ancak bunu daha uzun mesafeli paslarla yapabilir.

Bence bu konuda çok net şekilde haklısınız. Benim merak ettiğim bu istatistiklere nasıl ulaştığınız eğer özel değilse link alabilir miyim ?

perpetua
30.Mayıs.2016, 15:30
Bence bu konuda çok net şekilde haklısınız. Benim merak ettiğim bu istatistiklere nasıl ulaştığınız eğer özel değilse link alabilir miyim ?

whoscored.com ve squawka.com

ttarlabasi
05.Haziran.2016, 23:10
Futbolcu, her bir sezonda 30 resmi müsabakada ilk 11 veya sonradan oyuna girerek oynaması halinde her bir sezon için 200.000 Avro ek prime hak kazanacaktır. (KAP)

Oyundaki sözleşmesinde yok bu bonus.

Nocna Mora
08.Haziran.2016, 21:22
Pozisyon alma 15, karar alma 16 yapılmalı. çok büyük oynuyor kaç sezondur.